جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا ذرات پودر سنگ که روی پوست تجمع پیدا کنند مانع رسیدن آب به پوست هستند؟

نوشته
    3
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آیا ذرات پودر سنگ که روی پوست تجمع پیدا کنند مانع رسیدن آب به پوست هستند؟

به نام خدا

با سلام
    سؤال اینجاست که سرمه یعنی پودر سنگ، آیا مانع رسیدن آب به پوست است؟
    وقتی چشم را بشوییم، اطراف چشم سیاه است و اگر با پنبه روی آن بکشیم پنبه سیاه می شود یعنی جرمی وجود دارد. اما آیا این جرم مانع وضو است؟

باید با میکروسکوپ نگاه کنیم ببینیم آیا آب به پوست رسیده یاآب با وجود ذرات پودر سنگ به پوست می رسد یا نه. و الا ما که علم غیب نداریم. من نمی دانم عرف چه می گوید و نمی دانم نظر عرف را در این چگونه بدست بیاورم. لطفا به عرف ارجاع ندهید ...

پس چرا در مورد ذرات گردو غبار این کار را نمی کنیم؟
    یا به طور کلی اگر با پنبه روی صورت بکشیم ممکن است پنبه کمی جرم بگیرد و رنگش تغییر کند گاهی اوقات ...

در زمان گذشته که پنبه و آب به این صورت حالا در اختیار مردم نبوده خصوصا در کشورهای عربی، و سرمه هم رایجتتر بوده احتمالا، چگونه وضو می گرفتند صبح ها در آن تاریکی بدون برق ؟

یک ساعت می شستند و در آینه نگاه می کردند و چشم ها را پاک می کردند تا زمانی که جرمی روی پنبه نباشد؟

پوست دور چشم چروک می شود و خراب با شستن ...
    یعنی باید قید سورمه را که این همه برای چشم و زیبایی خوب است و جایگزینی ندارد را زد؟ یا این که پوست دور چشم خراب شود و کلی زحمت کشید که چشم و اطرافش کاملا تمیز بشود ...؟؟

این مسئله ی افراد زیادی است ...

مرجه من مقام معظم رهبری است
    با تشکر

2.  

نوشته
    3,642
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    826 پست
    حضور
    119 روز 8 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استادسجاد

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

سجاد آنلاین نیست. مدیر علمی انجمن فقه و احکام شرعی

نوشته
    535
    صلوات
    14
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    9 پست
    حضور
    15 روز 23 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مهرگیاه نمایش پست
    به نام خدا
    با سلام
    سؤال اینجاست که سرمه یعنی پودر سنگ، آیا مانع رسیدن آب به پوست است؟
    وقتی چشم را بشوییم، اطراف چشم سیاه است و اگر با پنبه روی آن بکشیم پنبه سیاه می شود یعنی جرمی وجود دارد. اما آیا این جرم مانع وضو است؟
    باید با میکروسکوپ نگاه کنیم ببینیم آیا آب به پوست رسیده یاآب با وجود ذرات پودر سنگ به پوست می رسد یا نه. و الا ما که علم غیب نداریم. من نمی دانم عرف چه می گوید و نمی دانم نظر عرف را در این چگونه بدست بیاورم. لطفا به عرف ارجاع ندهید ...
    پس چرا در مورد ذرات گردو غبار این کار را نمی کنیم؟
    یا به طور کلی اگر با پنبه روی صورت بکشیم ممکن است پنبه کمی جرم بگیرد و رنگش تغییر کند گاهی اوقات ...
    در زمان گذشته که پنبه و آب به این صورت حالا در اختیار مردم نبوده خصوصا در کشورهای عربی، و سرمه هم رایجتتر بوده احتمالا، چگونه وضو می گرفتند صبح ها در آن تاریکی بدون برق ؟
    یک ساعت می شستند و در آینه نگاه می کردند و چشم ها را پاک می کردند تا زمانی که جرمی روی پنبه نباشد؟
    پوست دور چشم چروک می شود و خراب با شستن ...
    یعنی باید قید سورمه را که این همه برای چشم و زیبایی خوب است و جایگزینی ندارد را زد؟ یا این که پوست دور چشم خراب شود و کلی زحمت کشید که چشم و اطرافش کاملا تمیز بشود ...؟؟
    این مسئله ی افراد زیادی است ...
    مرجع من مقام معظم رهبری است
    با تشکر
    با عرض سلام و احترام

نیاز نیست که صورت را زیر میکروسکوب ببرید تا متوجه مانع بودن شوید همین که اطمینان کنید که آب رسیده کافی است و اگر اطمینان ندارید لازم است با شستن محل به اطمینان معمولی برسید (اطمینان عرفی معمول مردم، کافی است) و تفاوتی هم بین موانع نیست چه سرمه باشد و چه گرد و غبار و یا هر چیز دیگر باید به همین صورت عمل شود.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
    توضیح المسائل مراجع ، احکام وضو و استفتاء از دفتر معظم له

نوشته
    3
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست
    با عرض سلام و احترام نیاز نیست که صورت را زیر میکروسکوب ببرید تا متوجه مانع بودن شوید همین که اطمینان کنید که آب رسیده کافی است و اگر اطمینان ندارید لازم است با شستن محل به اطمینان معمولی برسید (اطمینان عرفی معمول مردم، کافی است) و تفاوتی هم بین موانع نیست چه سرمه باشد و چه گرد و غبار و یا هر چیز دیگر باید به همین صورت عمل شود. در پناه حضرت حق باشید پی نوشت: توضیح المسائل مراجع ، احکام وضو و استفتاء از دفتر معظم له
    با سلام و تشکر
    اطمینان معمولی چیست؟
    من جوابمو نگرفتم آیا ذرات پودر سنگ که روی پوست تجمع پیدا کنند مانع رسیدن آب به پوست هستند؟آیا ذرات پودر سنگ که روی پوست تجمع پیدا کنند مانع رسیدن آب به پوست هستند؟آیا ذرات پودر سنگ که روی پوست تجمع پیدا کنند مانع رسیدن آب به پوست هستند؟آیا ذرات پودر سنگ که روی پوست تجمع پیدا کنند مانع رسیدن آب به پوست هستند؟...
    برایم روشن نشد
    وقتی پنبه را روی پوست می کشیم پنبه کمی سیاه می شود آیااین سیاهی مانع آب هست؟
    برطرف کردن این سیاهی ها به طور کامل چندین بار شستن و پاک کردن با پنبه می خواهد و یا شاید با روغن و صابون
    من نمی دانم قدیم که این ها نبوده چطور چشم را تمیز می کردند؟
    ویرایش توسط مهرگیاه : ۱۳۹۴/۰۸/۱۶ در ساعت ۱۱:۴۱

نوشته
    535
    صلوات
    14
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    9 پست
    حضور
    15 روز 23 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و تشکر
    اطمینان معمولی چیست؟
    من جوابمو نگرفتم ...
    برایم روشن نشد
    وقتی پنبه را روی پوست می کشیم پنبه کمی سیاه می شود آیااین سیاهی مانع آب هست؟
    برطرف کردن این سیاهی ها به طور کامل چندین بار شستن و پاک کردن با پنبه می خواهد و یا شاید با روغن و صابون
    من نمی دانم قدیم که این ها نبوده چطور چشم را تمیز می کردند؟
    با عرض سلام و احترام مجدد و تشکر از پی گیری شما

الان کاری به قدیم نداریم (چون نمی دانیم دقیقا مواد تشکیل دهنده سرمه های قدیمی چه بوده و ...) و موضوع صحبت ما نیست.

همان طور که خدمتتون عرض شد انسان برای مثل وضو باید یقین کند که آب رسیده وقتی شما با وجود این سیاهی ها شک دارید طبعا باید محل را شستشو دهید تا به اطمینان برسید.

اینکه گفتم اطمینان معمولی بخاطر این بود که با وسواس محل شستشو نشود و به صورتی که معمول مردم عمل می کنند عمل شود.

اگر ابهامی هست حتما بفرمایید در خدمتتون هستم.

در پناه حضرت حق باشید

نوشته
    3
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و تشکر فراوان از پاسخگویی به سوالم

خوب من می خواهم این شکم برطرف شود تا نیاز پیدا نکنم که زیاد شستشو بدهم.

من نمی دانم معمول مردم چگونه هستند.

فکر کنم تنها راه درست این کار این است در آزمایشگاه توسط میکروسکوپ آزمایش شود.

شاید در اینترنت بگردیم تصاویری باشد از میکروسکوپ الکترونی که آیا اجرام روی پوست مانع رسیدن آب به پوست می شوند یا خیر
    شاید اصلا مانع نباشند

نوشته
    535
    صلوات
    14
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    9 پست
    حضور
    15 روز 23 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و تشکر فراوان از پاسخگویی به سوالم

خوب من می خواهم این شکم برطرف شود تا نیاز پیدا نکنم که زیاد شستشو بدهم.

من نمی دانم معمول مردم چگونه هستند.

فکر کنم تنها راه درست این کار این است در آزمایشگاه توسط میکروسکوپ آزمایش شود.

شاید در اینترنت بگردیم تصاویری باشد از میکروسکوپ الکترونی که آیا اجرام روی پوست مانع رسیدن آب به پوست می شوند یا خیر
    شاید اصلا مانع نباشند
    با عرض سلام و احترام مجدد

اصلا نیازی به میکروسکوپ و آزمایشگاه تجربی نیست و ملاک هم نیست اگر خودتان شک دارید باید نظر عرف را با چند تا سؤال از دیگران بدست آورید اگر نتوانستید احتیاط کنید و شستشو دهید.

موفق و سلامت باشید

9. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری