صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه کار کنیم تقوایمان با هر تقی وا نرود؟ تو شرایط چجوری ایمانمان را حفظ کنیم؟ (دوستان لطفا نظر دهید)

نوشته
    1,564
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    266

چه کار کنیم تقوایمان با هر تقی وا نرود؟ تو شرایط چجوری ایمانمان را حفظ کنیم؟ (دوستان لطفا نظر دهید)

با سلام خدمت همه دوستان و بزرگوران
    خب کلمه تقوا را همه شنیده ایم و تعاریفی هم از این کلمه خوانده باشیم
    ولی بعضی مواقع دیده میشه این تقوا یا هر تقی وا میرود.....
    تا زمانی که در خانه در اتاق خود هستیم....تا زمانی که با جنس مخالف ارتباطی نداریم.....وقتی میبینیم کسی داره اشتباه میکنه و خلاف میکنه وقتی از زبان خودمان صحبت میکنیم شاید مانند یک انسان یا فرشته که خودش قطعا در اون شرایط خطا نمیکنه و اشتباه نمیکنه ظاهر میشویم...البته جسارت نشه خدمت شما بزرگوران
    مثلا داستان ابن سیرین را شاید خیلی ها شنیده باشید که نیروی شهوت خودش رو در مقابل اون زن حفظ کرد حیا کرد...خدا بهش علم تعبیر خواب را عنایت کرد
    یکی از دوستانم میگفت خب مگه چیه...یعنی منم این کارو کنم خدا بهم عنایت اینچنینی میکنه (البته میدانیم ابن سیرین نه فقط به خاطر این اتفاق بلکه کلا ادم پرهیزکاری بوده و زمینشو داشته ) ....همون موقع خانمی با حجاب بسیار بد از کنارمون رد شد..دوستم نگاش کرد چند ثانیه....بهش گفتم حالا فرق ما رو با ابن سیرین فهمیدی....
    از دوستان عزیز و کارشناسان میخواهم که نظرات خودشون رو اعلام کنند ....خب اینهمه فکر میکنیم تقوا داریم ایمان داریم.....چی کار کنیم تو شرایط که قرار میگیریم بتونیم خودی نشان بدهیم؟
    سوال بعد اینکه حالا امدیم یکی در شرایط قرار گرفت و نمره قبولی نگرفت و مردود شد کلا....این فرد چیکار باید بکنه؟
    درسته دین سفارش کرده پرهیز کنیم از اینکه در شرایط قرار بگیریم ..ولی به هر حال زندگی های امروزی خیلی داستانها داره....واقعا باید چه کرد؟
    چه کار باید کرد تقوا دارم و با ایمانم فقط کلامی نباشه و در وقت نیازش قلبا" به کمک انسان بیاد؟
    با تشکر

السلام علیک یا ابا عبدالله (ع)
    السلام علیک یا عباس بن علی (ع)

اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد

2.  

نوشته
    3,614
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    794 پست
    حضور
    118 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

چه کار کنیم تقوایمان با هر تقی وا نرود؟ تو شرایط چجوری ایمانمان را حفظ کنیم؟ (دوستان لطفا نظر دهید)

کارشناس بحث: استاد حنیف

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    2,634
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    214 روز 4 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

سلام
    درباره بقیه سوالاتتون جوابی ندارم
    فقط این سوال
    نقل قول نوشته اصلی توسط محمد طه نمایش پست
    سوال بعد اینکه حالا امدیم یکی در شرایط قرار گرفت و نمره قبولی نگرفت و مردود شد کلا....این فرد چیکار باید بکنه؟
    قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَىٰ أَنفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِن رَّحْمَةِ اللَّـهِ إِنَّ اللَّـهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ

نوشته
    1,564
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    15 روز 14 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    266

ممنون از دوستان
    منتظر مشارکت بقیه عزیزان همچنین استادان و کارشناسان مربوطه هستیم

السلام علیک یا ابا عبدالله (ع)
    السلام علیک یا عباس بن علی (ع)

اللهم اجعل محیای محیا محمد و آل محمد و مماتی ممات محمد و آل محمد

نوشته
    4,317
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,221 پست
    حضور
    122 روز 7 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

" سلوک تدریجی : ایت الله بهجت معتقد بودند که سیر و سلوک تدریجی و مرحله ای است.

نباید انسان بپندارد که با یک ریاضت و عبادت در مدتی کوتاه .می توان نتیجه گرفت. می گفتند راه

طولانی است و باید استواری و صبوری کرد تا به نتیجه رسید. ایشان از استادشان .ایت الله قاضی

و او از ملا حسینقلی همدانی نقل می فرمودند :که تا انسان گناه می کند .درهای ملکوت به روی او باز نمی شود.

راه رسیدن به ملکوت ترک گناه است. "

" عمل به دانسته ها : ایشان می فرمودند : " انچه را میدانید عمل کنید. راه کمال از اینجا اغاز می شود.

مثلا میدانید که نماز اول وقت باب عرفان است و برکاتی را به دنبال دارد.

نماز را اول وقت بخوانید. میدانید گناه مانع کمال است. ترکش کنید. "روش بزرگان عمل به دانسته ها بود.

این همان روشی است که قران کریم به ان توجه داده است. و در باره عالمان بی عمل می فرماید :

"کمثل الحمار یحمل اسفارا . "و در روایات به تعابیر متعدد امده است : " من عمل بما علم علمه الله علم مالم یعلم. "

" هر کس به انچه میداند عمل کند. خدا انچه را که نمی داند به او می اموزد. " یا حق.
    عصر یک جمعه دلگیر دلم گفت بگویم بنویسم
    که چرا عشق به انسان نرسیده است
    چرا آب به گلدان نرسیده است
    چرا لحظه ی باران نرسیده است
    به هر کس که در این خشکی دوران به لبش جان نرسیده است
    به ایمان نرسیده است وهنوزم که هنوز است
    غم عشق به پایان نرسیده است
    بگو حافظ دل خسته ز شیراز بیاید
    بنویسد که هنوزم که هنوز است
    چرا یوسف گمگشته به کنعان نرسیده است
    چرا کلبه ی احزان به گلستان نرسیده است

نوشته
    3,203
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    96 روز 16 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام به تمامی دوستان.
    یه زمانی خیلی مقید به این مطالب بودیم که فلان عالم سرگذشتش چی شد؟ فلانی چیکار کرد که یک شبه ره صد ساله ی سلوک رو رفت. ولی این مطالب الان برای ما جواب نمیده. مثل اینه که شاگرد پیش دبستانی باشیم و به پایان نامه و دکتری و این چیزها فکر کنیم. بنابراین من نه دوست دارم دستورالعمل عرفانی اخلاقی بدم نه سوادش رو دارم!

نه...
    از ته ته جامعه خبر بگیریم!! از ماهایی که بر فرض مثال در بین آشناهامون کسانی و خانواده هایی هستند که اهل مهمونی ها و پارتی های مختلط هستند و مسائل نامشروع براشون زیاد تعریف نشده و براشون مهم نیست خانم هاشون چطور لباس بپوشن یا حتی نپوشن!!! و حتما هم وقتی با این خانواده ها زیر یک سقف میریم (در یک مهمونی خانوادگی یا هرچی) بالاخره هرچقدر هم که جانماز آب بکشیم باز هم "کمال همنشین" شاید بهمون اثر کنه. پس چکار کنیم؟؟ رک و پوست کنده و بدون تعارف!!

راه حل هایی که من برای خودم دارم عرض میکنم.
    اولا هیچ تضمینی نیست که راه حل های من برای دیگران هم عمل بکنه ولی من از این موارد نتیجه دیدم.
    ثانیا نوشتن همه ی این ها مثل آب خوردنه...ولی عمل کردن بهش سخته! اینم ذکر بشه.

اول حساسیت به وفای به عهد.
    وقتی به خودت یا کس دیگری یا خدا قولی میدی، روی اون قول حساس باش. هر وقت دیدی داری قولت رو میشکنی به خودت بگو مرده و قولش! اگه قولم رو بشکنم مرد نیستم!!! و البته در قول دادن هم مواظب باش. نگی "قول میدم گناه نکنم!!" که نمیشه...
    :d
    سعی کن از قول های کوچک شروع کنی. مثلا به یه گناهی معتاد شدی. به خودت یا خدا قول بده که "این هفته فقط یک بار این کار رو میکنم!" و کم کم درجه رو ببر بالا.

دوم کنترل چشم.
    همه چیز از این چشم شروع میشه! مخصوصا برای آقایون!! خود آقایون میدونن
    چی میگم. راه تحریک مردها بصری هست! در مورد خانم ها نظری ندارم.
    اینم تمرین و تکرار و جدیّت میخواد. کار یه شب نیست. مخصوصا برای کسانی که اهل شهر های بزرگ هستند. وقتی یه صحنه ای دیدی که احساس کردی داره تحریکت میکنه به قول شیخ رجبعلی خیاط اگه خوشت نیومد که مریضی!! و اگر دیدی داری تحریک میشی اون ور رو نگاه کن و بگو "یا خیر الحبیب و المحبوب" ان شاالله خدا بهترش رو نصیبت میکنه. این ذکر هم خدایی خیلی تاثیر داره.

سوم یاد مرگ
    انصافا هیچ چیزی مثل این مورد حلال بعضی مشکلات نیست. همیشه به این فکر کن که آخرش میمیری! به همین سادگی. میمیری!! هرچقدر هم زندگی کنی آخر سر که فکر کنی همه اش مثل باد میگذره! تا چشم باز کنی میبینی دارن میزارنت توی قبر. و از اونجا به بعد زندگی اصلی شروع میشه. اگه بیشتر به این مورد فکر کنین براتون روشن تر میشه و لذت ها و دردسر های دنیا هم کمرنگ تر میشن.

شبی مجنون به لیلی گفت کِی معشوق بی همتا
    تو را عاشق شود پیدا ولی......

نوشته
    2,621
    صلوات
    51
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    23 پست
    حضور
    57 روز 14 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و تشکر از تاپیک خوبتان،
    بنظر من، اولین و شاید یکی از مهمترین راهها این است که خیلی هم به خود اعتماد نداشته باشیم. خود را آنقدر قوی و محکم نبینیم که راحت در معرض گناه قرار بگیریم با این فکر که ما خام نمیشویم و ایمان قوی داریم. پس، خیلی خودمان را بزرگ و بی عیب نبینیم چون این تکبر زود کار دستنان خواهد داد.
    دوم،از کتاب، مطلب، سخنرانی، و ... برای بالا بردن اطلاعاتمان استفاده کنیم. تا با اشتیاق بیشتری به سمت انجام عمل خیر و دوری از کار بد پیش برویم.
    سوم، خیلی دعا کنیم. برای خودمان و همه ی مسلمانان، که به گناه آلوده نشویم. برای آینده دعا کنیم. تا در هوای صاف قبل از طوفان هستیم، برای شرایط سخت طوفان، دعا کنیم. برای فرزندان آینده مان، همسر (آینده مان) ، پدر و مادر و نوه هایمان (حتی!!) دعا کنیم و هرلحظه در هر کاری سعی کنیم به خود بقبولانیم که خدایی دراین نزدیکیست و دارد ما را میبیند! با این نگرش حتی کم کم از فکرکردن به گناه هم شرممان میآید.
    میتوانیم به یکی از ائمه متوسل شویم و زیارات و نمازهای مخصوص ایشان را بخوانیم. اینگونه برای خود یک واسطه ی قوی انتخاب کرده ایم.
    چهارم، وقت خالی مان را پر کنیم. تا جایی که امکان دارد تنها نباشیم (البته تنهایی از بودن با افراد نابکار بهتر است) ولی سعی کنیم در جمع باشیم تا شیطان راحت نفوذ نکند! با ورزش، مطالعه ، آشپزی، یادگیری یک آلت موسیقی، رفتن به انواع کلاسها، یا حتی پارک و پیاده روی، وقتمان را پر کنیم.
    فعلا همینها به ذهنم میرسید.
    با سپاس
    التماس دعا
    عشق، دردناک نیست... ولی خدا نکند هوس کند کمی درد بیاورد... چیزی از آدم باقی نمی‌ماند...

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 17 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

سلام

راستش مسئله ی تقوا انقدر مسئله ی مهمی هست که آدم نمیتونه به راحتی در موردش گفتگو کنه ... خود من اولا (و شاید الان!) در معنای تقوا خیلی دچار مشکل بودم اینکه یک معنای کلی گفته بشه و بگیم انجام واجبات و ترک محرمات که خیلی کلیه ...

نمیدونم برداشتم از کلمه ی تقوا درست هست یا نه ولی من وقتی معنای کلمه ی تقوا رو در تفسیر مبین خوندم که نوشته پروا داشتن یک برداشت قشنگ ازش کردم و فکر میکنم اگه بشه همین رو عملی کرد نیاز به هیچ نگرانی ای نیست.

به نظر من اینکه پروا داشته باشیم و اینکه از خدا بترسیم و هر آنچه رو که مورد رضایت خداست انجام بدیم و هر آنچه رو که خدا رو به خشم میاره رها کنیم همه ی مشکلات ما رو در مومن بودن حل میکنه از طرفی این سوال برام پیش اومد که مگه خدا ترسناکه که ازشون بترسیم؟!!! ...

بعد یاد کسانی افتادم که از صمیم قلب دوستشون داشتم و به این فکر کردم که چقدر میترسم از اینکه دلشون رو بشکنم یا کاری که از من خواستن رو به درستی انجام ندم. و اینجا بود که نتیجه گرفتم این تقوا که معادلش میشه پروا داشتن منظور شاید همین پرواداشتن از شکستن دل پر از رحمت خداست کسی که از مادر بیشتر ما رو دوست داره ، شاید یکی از دلائلی که این معنا به نظرم رسید ترجمه ی آیه ی آیه 28 سوره ی محمد بود که خداوند میفرمایند ...

ذَلِکَ بِأَنَّهُمُ اتَّبَعُوا مَا أَسْخَطَ اللَّهَ وَکَرِهُوا رِضْوَانَهُ فَأَحْبَطَ أَعْمَالَهُمْ

زيرا آنان از آنچه خدا را به خشم آورده پيروى كرده ‏اند و خرسنديش را خوش نداشتند پس اعمالشان را باطل گردانيد (۲۸)

در واقع اونها با پیرویشون از آنچه خدا رو به خشم می آورد و دوری از خرسندی خدا ثابت کردن که از خدا پروا ندارن و ترسی ندارن که خدا رو خشمگین کنن و ... امیدوارم هیچ وقت این حالت در ما به وجود نیاد...

فکر کنم این نگاه اگه عمیق بشه میتونه کمک کنه که تقوا داشته باشیم نه به شوق بهشت و جهنم بلکه به خاطر خود خدا و همچنین بتونیم تقوامون رو حفظ کنیم و با تقی وا نریم ...

اگه اشتباهی در فهمیدن معنای کلمه ی تقوا داشتم ممنون میشم استاد حنیف بزرگوار راهنماییم کنن

التماس دعا از همگی
    ویرایش توسط ✿ عاشق قرآن ✿ : ۱۳۹۴/۰۸/۲۹ در ساعت ۱۰:۱۵
    »»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 17 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

اما اینایی که گفتم حرفای بیرون گود بود ولی حرف اصلی رو فراموش کردم بگم که در اصل نتیجه گیری همه ی این مطالب میشه ... اگه با همین نگاه زندگی رو ادامه بدیم و در موقعیت های کوچیک زندگی عملکردمون خوب باشه یواش یواش به مهارتی دست پیدا میکنیم که در موقعیت های بزرگ هم درست عمل کنیم ...

این مطلب رو در یکی از سوالهایی که از اساتید سایت در مورد حضور قلب در نماز پرسیدم دستگیرم شد و مفهومش این بود حضور قلب در عبادتها باید در سراسر زندگی و در همه ی کارها وجود داشته باشه ، در این صورت به طور خودکار در موقعیت بزرگتر یعنی موقعیت نماز هم حضور قلب خواهیم داشت ....

این لینک »»» http://www.askquran.ir/showthread.ph...l=1#post787056
    »»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    2,621
    صلوات
    51
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    23 پست
    حضور
    57 روز 14 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول از کاربر محترم، مجنون:
    "این هفته فقط یک بار این کار رو میکنم!"
    سلام و عرض ادب
    جسارت بنده را ببخشید ولی بنظرم این راه خیلی شاید جواب ندهد. اینگونه، لذت آن گناهی که قرار است انجام بدهیم خیلی بالا میرود چون فقط قرار است همان یکبار باشد. و بدین ترتیب احتمال آنکه همان یک بار باقی بماند خیلی کم میشود. بنظرم اگر با خود بگوییم «حالا بعدا گناه میکنم وقت هست» ، همان جمله ای که موقع انجام یک کار درست با خود میگوییم، بهتر باشد. چون به تعویق انداخته ایم و چه خوبتر میشود اگر فراموش کنیم کلا و گناه را انجام ندهیم. (البته سخت است میدانم!!!)
    نظر شما چیست؟ شاید هم من اشتباه میکنم، نمیدانم.
    عشق، دردناک نیست... ولی خدا نکند هوس کند کمی درد بیاورد... چیزی از آدم باقی نمی‌ماند...

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری