جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: جدول های مراقبه و محاسبه ؟

نوشته
    6
    صلوات
    5
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    19 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جدول های مراقبه و محاسبه ؟

با سلام و عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری ماه صفر
    بنده حقیر چند تا جدول اخلاقی برای مراقبه و محاسبه دانلود کردم که متاسفانه سوادم برای پر کردنش جواب نمیده .
    شهرستانی که ما زندگی میکنیم کوچیکه و دسترسی به اساتید نداریم که ازشون راهنمایی بگیرم .
    خواهشاً اساتید اهل فن راهنمایی کنند که چطور این جداول رو تنظیم کنم .
    جداول روی سایت پیوست شده .
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    ویرایش توسط معین : ۱۳۹۴/۰۹/۱۷ در ساعت ۰۹:۵۳

2.  

نوشته
    3,640
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    819 پست
    حضور
    119 روز 8 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حنیف

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    350
    مورد تشکر
    99 پست
    حضور
    16 روز 2 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر گرامی

جدول هائی را که پیوست کرده بودید دیدم.
    اینکه در پی مراقبه و محاسبه اعمالتان هستید بسیار عالی و درخور تحسین است.

مراقبه ای که علمای بزرگ اخلاق و عرفان به آن سفارش میکنند به این صورت است که در اول صبح چند دقیقه ای با خود تفکر کرده و شرط کنند که امروز باید مراقب خودم باشم و مثلا فلان عمل را خیلی مواظبت کنم که انجام ندهم و رضایت خداوند را در تمام اعمال در نظر داشته باشم و .... این مرحله ی مشارطه است. بعد در طول روز مراقبه دارند و از اعمال و رفتارشان مواظبت و مراقبت می کنند و در پایان روز محاسبه؛ یعنی مدتی به تفکر می پردازند که امروز را چگونه گذراندم و آیا توانستم به شرطی که صبح با خودم گذاشته بودم عمل کنم یا نه و ...
    بعد اگر خطا یا اشتباهی از آنها سر زده بود، جبران کرده و از خداوند طلب غفران و بخشش می کنند و در غیر اینصورت خدای را به خاطر این نعمت و توفیقی که به آنها عطا کرده شکر گفته و سپاسگذاری می کنند.

این نوع از محاسبه مورد تائید و سفارش بزرگان است.

در جدولی که فرستاده بودید، اعمالی وجود داشت که احتمال کمی وجود دارد که در طول روز برای کسی پیش بیاید و همچنین مواردی بود که اصولا صفت یا عمل خاصی نیست بلکه میتوان آنها را نوعی نیت باطنی به حساب آورد، بدون اینکه در نفس عمل تغییری حاصل شود. معنای حروف (ض م ع) هم برایم مشخص نبود.

تجربیات اساتید در رشته اخلاق و همچنین روانشناسی نشان داده که استفاده از این نوع جدول ها و محاسبات سختگیرانه، باعث تشویش و اضطراب و وسواس خواهد شد که قاعدتا مورد رضایت خداوند نیست. "لا یکلف الله نفسا الا وسعها"

در پناه حق باشید.

جدول های مراقبه و محاسبه ؟قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم "اٍنّی بُعِثتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الأَخلاق"

نوشته
    22,915
    صلوات
    8500
    تعداد دلنوشته
    52
    مورد تشکر
    858 پست
    حضور
    98 روز 6 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط حنیف نمایش پست
    تجربیات اساتید در رشته اخلاق و همچنین روانشناسی نشان داده که استفاده از این نوع جدول ها و محاسبات سختگیرانه، باعث تشویش و اضطراب و وسواس خواهد شد
    سلام مدتها قبل من اینترنت سرچ می کردم آقای باشخصیت و فهیمی یک برنامه ی تهذیب نفس روزانه برای خودشان تهیه کرده بودند که یک نفر دیگر با کلی خواهش و التماس از ایشان گرفته و تایپ کرده بود...!

از صبح که نماز صبح می خواندند تا ساعت های نزدیک ظهر به تلاوت قرآن و برنامه ی غذای ظهر و عصر نیز به شرح و تفسیر حدیث و فقه درساعت مشخص عصریک ساعت و نیم به مدت ده دقیقه استراحت و شب نیز ازساعت اوایل شب به صرف شام مختصر و برنامه ی شبانه تلاوت قرآن پرداخته بودند.

برنامه ای که ایشان فرستاده اند بیشترحالت علامت زدن داردکه این کارخوب انجام شود و روح و روان برای مدارج عالیه پرورش و تهذیب مهیا شود.

این به کارخودشان مربوط است که اوقات فراغت یا ساعتهای روزانه را تنظیم کنند که کدام کار را انجام دهند.

والله اعلم

نوشته
    350
    مورد تشکر
    99 پست
    حضور
    16 روز 2 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    چطور جدول های اخلاقی را که از روی اینترنت دانلود کردم برای مراقبه و حاسبه اعمال روزانه ام پر کنم؟

پاسخ:
    مراقبه ای که علمای بزرگ اخلاق و عرفان به آن سفارش می کنند به این صورت است که در اول صبح چند دقیقه ای با خود تفکر کرده و شرط کنند که امروز باید مراقب خودم باشم و مثلا فلان عمل را خیلی مواظبت کنم که انجام ندهم و رضایت خداوند را در تمام اعمال در نظر داشته باشم و ... این مرحله ی مشارطه است. بعد در طول روز مراقبه دارند و از اعمال و رفتارشان مواظبت و مراقبت می کنند و در پایان روز محاسبه؛ یعنی مدتی به تفکر می پردازند که امروز را چگونه گذراندم و آیا توانستم به شرطی که صبح با خودم گذاشته بودم عمل کنم یا نه و ...

بعد اگر خطا یا اشتباهی از آنها سر زده بود، جبران کرده و از خداوند طلب غفران و بخشش می کنند و در غیر این صورت خدای را به خاطر این نعمت و توفیقی که به آنها عطا کرده شکر گفته و سپاسگذاری می کنند.
    این نوع از محاسبه مورد تائید و سفارش بزرگان است.

در جدولی که فرستاده بودید، اعمالی وجود داشت که احتمال کمی وجود دارد که در طول روز برای کسی پیش بیاید و همچنین مواردی بود که اصولا صفت یا عمل خاصی نیست بلکه میتوان آنها را نوعی نیت باطنی به حساب آورد، بدون اینکه در نفس عمل تغییری حاصل شود. معنای حروف (ض م ع) هم برایم مشخص نبود.

تجربیات اساتید در رشته اخلاق و همچنین روانشناسی نشان داده که استفاده از این نوع جدول ها و محاسبات سختگیرانه، باعث تشویش و اضطراب و وسواس خواهد شد که قاعدتا دچار شدن به این مسائل مورد رضایت خداوند نیست. "لا یکلف الله نفسا الا وسعها"

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۱۰/۲۵ در ساعت ۱۹:۱۵ دلیل: همکار ویراستار تدوین
    جدول های مراقبه و محاسبه ؟قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم "اٍنّی بُعِثتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الأَخلاق"

7. تشکرها 3

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری