جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اعجاز عددی

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  1,475
  مورد تشکر
  2,809 پست
  حضور
  124 روز 17 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  159
  آپلود
  0
  گالری
  1

  اعجاز عددی


  پرسش:
  آيا روابط عددی و رياضی كه در قرآن كريم ادعا می شود وجود دارد و وجهی از اعجاز است، صحيح است؟

  پاسخ:
  در خصوص پژوهش و بررسی روابط اعجاب آور عددی در قرآن كريم، به نظر می رسد اين تحقيقات با قدری شتابزدگی و ناپختگیِ لازم ارائه شده است، به نحوی كه بعضا جای نقد و تكميل تحقيقات را دارند. اما بطور كلی بايد به چند نكته عنايت داشت:
  1. در خصوص روابط عددی در قرآن كريم، دو نوع رابطه در بررسی هاي انجام شده وجود دارد.
  یکی روابط ساده و عادی حروف و كلمات است، مانند اين كه فلان كلمه به تعدادی مشخص و نقيض، متضاد يا كلمه معادل آن يا كلمه همطراز آن و ... نيز به همان تعداد در قرآن كريم تكرار شده است.
  ديگر روابط پيچيده و چند سويه و بعضا غامضی است كه از رابطه ميان تعداد حروف، آيه، سوره، شماره ترتيب آيات، شماره ترتيب سور و چهار عمل اصلی بر روی آن ها بدست می آيد.
  2. تبيين صحيح اين روابط و توضيح در باب اتخاذ يک شيوه خاص برای حصول نتيجه، از سوی محقق ضروری به نظر می رسد. از آن جا كه ما با يک كتاب هدايتگر مواجهيم كه از طرفی وظيفه هدايت انسان ها تا هميشه را بر عهده دارد، و از طرف ديگر ادعای اعجاز در خصوص اين كتاب وجود دارد، ادعای كشف وجوهی از اعجاز بايد با نهايت دقت و حزم صورت گيرد تا مبادا از رهگذر تحقيقاتی ناتمام، وجوهی كه می توانند هدايت بار و راهگشا برای مردم اعصار مترقی تر باشند، به ناخن بی دقتی و كم عنايتی مخدوش شده، و طعن طاعنان را به اصل قرآن كريم و الهی بودن آن موجب شوند.
  در واقع با تبيين واضح تر، اين گونه بايد گفت كه بر عهده پژوهندگان عرصه منيع قرآنی است كه در اثبات وجه اعجاز عددی قرآن كريم، به تحقيقات عميق تر و هم چنين گسترده تر بپردازند، به نحوی كه حصول نتيجه براي خودشان و خواننده مطالبشان يكسان باشد. اگر ادعا بر اين است كه فی المثل تعداد كلمه ملائكه 88 است و شيطان هم 88، اين نتيجه به سادگی با جستجوی اين دو كلمه برای همگان حاصل شود و اگر كلمه ای مشابه در شمارش قرار نمی گيرد بايد بيان نموده و علت آن را توضيح دهند تا رفع شائبه شود.
  هم چنين در اتخاذ راه كارها در روابط پيچيده تر رياضی در قرآن كريم، بايد توضيحات كافی مبذول داشت، و اگر بتوان وجوه هدايت بار اين روابط را نيز بيان نمود، بسيار مناسب تر است.
  البته اگر اثبات شود كه وجهي دارای اعجاز است ممكن است وجوه كاربردی تر آن با پيشرفت دانش بشری مشخص شود، اما به هر حال در ابتدا بايد به اثبات اعجاز يک وجه ـ حال اعجاز عددی و رياضی يا وجه و وجوه ديگر ـ اهميت مضاعف داد، زيرا در صورت بروز كوچكترين اشتباهی كه ممكن است از قِبَل تحقيقات ناقص و ناتمام محقق باشد، الهي بودن قرآن كريم به اعتبار همين وجه مورد تحقيق زير سوال برود و به استناد همين ادعاهای عددی و ... در باب اعجاز قرآن، اشكالاتی به آن گرفته شده و سپس بطور كلی اعجاز قرآن را زير سوال ببرند.
  لذا در تحقيقات در كشف وجوه مختلف اعجاز قرآن كريم و بويژه اعجاز عددی، بايد به نكات فوق عنايت مضاعف داشت. هم چنين توجه داشته باشيم شگفتی هایی که به آن اشاره می کنیم مستند به چیزی نباشد که بعدا نقض شود و ما مرتکب وهن مقام رفیع قرآن شویم.
  و نكته در خور توجه اين كه ما را به جایی نکشد که به جای جست و جوی هدایت در قرآن، به دنبال فرمول و عدد و شماره باشیم و وجه هدايتگری قرآن كريم را رها كنيم.


  كليد واژه ها: اعجاز عددی، روابط رياضی در قرآن،
  لینک اصلی 2. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود