جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اشتغال زن

نوشته
    1,512
    مورد تشکر
    114 پست
    حضور
    111 روز 9 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    159
    آپلود
    0
    گالری
    1

اشتغال زن

پرسش:
    من به عنوان يک خانم دوست دارم شغلی (غير از مشاغل مخصوص خانم ها) انتخاب کنم، ولی ممکن است فرصت شغلی از يک مرد ـ كه پرداخت نفقه خانوده بر عهده اوست ـ گرفته می شود؛ آيا واقعا از نظر شرعی مديون می شوم يا نه؟

پاسخ:
    بيكاری و عدم وجود فرصت های اشتغال، دلايل اقتصادی، مديريتی و ... بسيار دارد كه راه حل آن، انصراف عده ای، از اشتغال مفيد براي ايجاد فرصت كار برای عده ای ديگر نيست، بلكه جامعه پويا و فعال بايد زنده بودن و پويايی اش را با كار و فعاليت ـ نه لزوما كارهای اداری يا اشتغالات كاذب ـ مفيد و سازنده تمامی اعضا و افرادش به نمايش بگذارد؛ اين مساله (يعنی اشتغال و مفيد بودن افراد خانوده) را حتی در اعصار مختلف تاريخی نيز در ميان تمامی خانواده ها می شد ملاحظه نمود، كه تمامی اعضای خانواده كار می كردند و فقط مصرف كننده نبودند؛ لذا ايجاد اشتغال، راهکارهای مختص به خود را دارد كه هم فرصت شغلی را از ديگران نگيرد و هم فرصت های شغلی متعدد برای افراد جامعه با توجه به توان و جنسيت و نيازها و ... ايجاد نمايد، نه اين كه برای ايجاد فرصت اشتغال، يک موقعيت را از يكی بگيرد و به ديگری بدهد و نامش را ايجاد فرصت شغلی بگذارد.
    به ياد داشته باشيم كه كار جوهر انسان است و زن و مرد ندارد، و عاطل و باطل و بيكار بودن در روايات ما مذمت شده است. پيامبر اكرم (صلی الله عليه و آله) در خصوص مذمت بيكاری و تاثير در زندگی انسان ها فرمود: «اخشی ما خشيت علی امتی كبر البطن و مداومه النوم و الكسل و ضعف اليقين»؛ بر امت خويش، بيشتر از شكم پرستی، پرخوابی و بيكاری و بی ايمانی بيمناكم.(1)
    يا در حدیث نبوی معروف است که: «ملعون من القی کَلُّهُ علی الناس»؛ یعنی هر کسی که بیکار بگردد و سنگینی اقتصادی خود را بر دوش مردم بیندازد ملعون است و لعنت خدا شامل اوست.(2 )
    و البته لازم به ذكر است تا وقتی كه مشكل بيكاری به دلايلی از جمله مثلا سوء تدبير در ايجاد بازار كار برطرف نشده، هر چند انصراف يكی از اشتغال براي اشتغال ديگری، مشكل را ريشه ای درمان نمی كند اما تا زمانی كه اين اتفاق نيافتاده زنانی كه نيازمند اشتغال نيستند، سرپرست خانوار نيستند ـ نه همه زنان شاغل ـ حتی المقدور سعی كنند، يا در فضاهای اختصاصی بانوان مشاركت نمايند و يا از اشتغال منصرف شوند.
    البته حكم فقهی و شرعی اش را كارشناسان فقهی بايد بيان كنند.

ـــــــــــــــــــــــــ
    (1) نهج الفصاحه، ص 19.
    (2) اصول كافی، ج 5 ، ص 72.

لینک اصلی

2. تشکر

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری