صفحه 1 از 13 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: معیار انتخاب همسر

نوشته
    12,689
    صلوات
    1006
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    862 پست
    حضور
    127 روز 9 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    121

معیار انتخاب همسر

سلام این تایپیک جهت معیار های انتخاب میباشد

بدی کردیم، خوبی یادمان رفت

ز
    دلها لای روبی یادمان رفت

به ویلای
    شمالی خو گرفتیم

شهیدان جنوبی یادمان رفت

شادی روح
    شهدا “صلوات”

2.  

نوشته
    12,689
    صلوات
    1006
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    862 پست
    حضور
    127 روز 9 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    121

راه های گزینش همسر

گزینش همسر نقطه ی عطف زندگی هر جوانی است که شاید بتوان گفت سعادت و شقاوت انسان در این گزینش رقم می خورد و از حساس ترین لحظات زندگی انسان است.
    معیار انتخاب همسر به گزارش ساجده، ارزش دارد که جوان نسبت به آن دقیق و حساس باشد و راه های مختلف آن را طی کند و به خودش سختی بدهد تا بتواند گزینش خوبی داشته باشد. در این فصل بعضی از راه های گزینش همسر، جهت راهنمایی جوانانی که قصد ازدواج دارند یا در سنین ازدواج هستند اشاره می شود، نه تنها باید مورد توجه جوانان قرار گیرد، بلکه پدران و مادران دارای دختر جوان بدانند برای جواب مثبت دادن شتاب زده عمل ننماید.[1]
    مشاوره :
    تاریخ بشر روشن تر از آفتاب، نشان می دهد که حرکت در مسیر زندگی به همراهی عقل تنها، خسارت های غیر قابل جبران، نصیب انسان کرده است و قسمت عمده ای از بدبختیها و تیره روزیهای بشر در طول تاریخ ، معلول همین داستان است. آنان که از کمک گیری عقول بالاتر و اندیشه های الهی و تفکرات خدایی و به خصوص از کمک گیری از عقول سفیران حق وا مامان معصوم تکبر کردند به چاه مذمت و هلاکت افتادند.
    تشکیل کنفرانس ها و مجالس قانون گذاری، مجالس مشورتی، همه و همه دلیل قاطع و برهان ساطعی بر این حقیقت است که عقل و علم انسان به هر درجه ای که باشد باز نیاز به مشورت دارد. [2]
    مشاوره در هر امری ضروری است، ولی در مورد ازدواج به علت اهمیت موضوع ، تکیه به رأی خود و مشورت نکردن، برای نوجوانان و جوانان خطرناک است، خصوصا در مسأله ی انتخاب همسر و ممکن است پشیمانی غیر قابل جبرانی به بار آورد. پس در همه ی مراحل ازدواج و تشکیل زندگی مشترک ، مشاوره ضرورت بیشتری دارد،[3] به همین علت کمتر کسی بدون مشورت با دیگران به انتخاب همسر و پیوند زناشوئی مبادرت می کند.
    قرآن این مسئله ی مهم را در میان مردم زنده کرده و مسلمانان را به این امر مهم ترغیب و تشویق نمود:« ... فَاعْف عَنهُمْ وَ استَغْفِرْ لَهُمْ وَ شاوِرْهُمْ فى الأَمْرِ ... »[4] ؛ پس چون امت بد کنند از آنان درگذر و از خدا بر آنها طلب آمرزش کن و برای دلجوئی آنها در کار جنگ مشورت نما. « وَ أَمْرُهُمْ شورَى بَيْنهُمْ »[5] و کارشان را به مشورت یکدیگر انجام دهند.

آثار مشاوره:

1. جلوگیری از ندامت و پشیمانی: درباره ی ارزش و اهمیت « مشورت و مشاوره » پیامبر بزرگ اسلام (ص) می فرمایند: «المُشاورۀُ حِصنٌ مِنَ النَّدامۀِ وَ اَمنَ مِنَ المَلامۀِ»[6] ؛ مشاوره از پشیمانی جلوگیری می نماید و باعث می شود انسان از توبیخ و سرزنش خود و دیگران در امان باشد.
    2. بهره گیری از روشنی های عقول : قال امیر المؤمنین (ع) : « مَن شاورَ ذَوی العُقولِ اِستَضاءَ بانَوارِ العُقولِ»[7] ؛ امام علی (ع) فرمودند: هر کس با صاحبان عقل و بینش مشورت کند، از روشنی های عقول بهره می گیرد.
    3. داشتن عاقبت نیکو: قال امیر المؤمنین (ع) : « ما مِن رجلٍ یُشاورُ اَحداً الا هُدِیَ اِلی الرُّشدِ»[8]؛ امام علی (ع) فرمودند: مرد با کسی مشورت نمی کند، مگر اینکه به رشد و عاقبت نیکو می رسد.
    4. هدایت یافتن و جلوگیری از به خطر افتادن : قال امیر المؤمنین (ع) : « الاستشارۀٌ عَینَ الهِدایۀِ وَ قَد خاطرَ مَنِ استَغنَی بِرأیهِ »[9]؛ امام علی (ع) فرمودند: مشورت کردن عین هدایت است و هر کس مستقل به رأی باشد، خود را به خطر انداخته.
    اگر کسی می خواهد پیوند ازدواجی ببندد ممکن است به خاطر علاقه ی زیادی که به این ازدواج دارد، اشکالات و عیوب را خوب نبیند ، اما کسی که مورد مشاوره قرار می گیرد. نکاح و ازدواج برای او منفعت و ضرری ندارد. بنابراین می تواند نظری عاری از امیال وهواهای نفسانی ارایه کند. [10] البته با هر کسی نمی توان مشورت کرد؛ زیرا اگر « مشاور» ویژگی های « مشاور» را نداشته باشد، مشورت کننده را گمراه می کند و در نتیجه زیانش بیش از سودش می شود. اکثر جوانانی که قصد ازدواج دارند برای مشورت در انتخاب همسر و تشکیل خانواده به پدر و مادر ، مادر بزرگ و ... بزرگان فامیل روی می آورند ، خواه این افراد صلاحیت این کار را داشته باشند یا خیر و این که گاه مسأله ی ازدواج به اجبار و تحمیل منتهی می شود. [11]

قال امیر المؤمنین (ع) : « لاتُدخلنَّ فی مَشورتکَ بَخیلاً یَعدلُ بکَ عَن الفَضلِ وَ یعدکَ الفَقرُ و لا جَباناً یُضعِفُکَ عَن الاُمور و لاحَریصاً یُزَیِّنُ لَک السَرُّهُ بِالجَورِ»[12]امام علی (ع) فرمودند: با سه طایفه مشورت نکن 1. با افراد بخیل مشورت نکن زیرا تو را از بخشش و کمک به دیگران باز می داردو از فقر می ترساند 2. همچنین با افراد ترسو مشورت نکن زیرا آنها تو را از انجام کارهای مهم باز می دارند 3. و نیز با افراد حریص مشورت نکن که آنها برای جمع آوری ثروت یا کسب مقام، ستمگری را در نظر تو جلوه می دهند.

1. احمد، طهماسبی، جوان و ازدواج، ص 67.

2 . علی محمد، حیدری نراقی، رساله ی حقوق امام سجاد، قم، انتشارات مهدی نراقی، چاپ هشتم، پائیز 1386، ص 484.

3. علی اکبر، مظاهری، جوانان و انتخاب همسر، ص 180.

4. آل عمران( 3)، 159.

5. شوری ( 42 ) ، 38.

6. ابوالقاسم، پاینده، نهج الفصاحه، اصفهان، انتشارات خاتم الانبیاء، چاپدوم، تابستان 1385 ، حکمت 395.

7. عبدالواحد، الامدی التمیمی، غرر الحکم ودرر الکلم، شماره 86.

8. ابی علی الفضل الحسن، الطبرسی، تفسیر مجمع البیان، موسسه الاعلمی للمطبوعات، چاپ دوم، 1425 ه ق، 2005 م ، بیروت لبنان، ج 9، ص 57.

9. محمد بن حسن، حر عاملی، وسائل الشیعه، ج 12، ص 40.

10. علی محمد، حیدری نراقی، رساله ی حقوق امام سجاد، ص 486.

11. سید مهدی، حسینی ( بیرجندی)، مشاوره قبل از ازدواج، ص 14.

12. سید رضی، نهج البلاغه، فرمان مالک اشتر، نامه ی 53، ص 313.

زهرا محمدی / دانشنامه سطح 2 حوزه

بدی کردیم، خوبی یادمان رفت

ز
    دلها لای روبی یادمان رفت

به ویلای
    شمالی خو گرفتیم

شهیدان جنوبی یادمان رفت

شادی روح
    شهدا “صلوات”

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

سلام
    نمی خواهم ناامیدتان کنم من دیگر همه اینها را فول آب شدم!
    تا الان فکر می کنم سه بار تمام مطالبی را که در مورد ازدواج می دانیم را دوره کرده ام!
    فکر می کنم هم خانم ها موافق باشند هم آقایان!
    مشکل دهه شصتی ها فقط معرفی دوتا جوان مناسب به هم توسط یک واسطه خوب است بقیه اش را خدا جور می کند.
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    86
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 5 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سلمان فارسی نمایش پست
    سلام
    تا الان فکر می کنم سه بار تمام مطالبی را که در مورد ازدواج می دانیم را دوره کرده ام!
    مشکل دهه شصتی ها فقط معرفی دوتا جوان مناسب به هم توسط یک واسطه خوب است بقیه اش را خدا جور می کند.
    با سلام
    البته اگردهه 60 ایها,(هم دختران وهم پسران,بعضی ایرادگیری ها را کنار بگذارند موفق تر خواهندبود
    به شخصه موار زیادی را به هم معرفی کرده ام,ولی به قدری از کیس ها ایراد گرفته شد که تصمیم گرفتم به بعضی موارد اصلا موردی معرفی نکنم
    به عنوان مثال:به آقایی که ادعای مذهبی بودن هم داشت! دختر خانم فوق العاده محجبه ومومن وتحصیل کرده معرفی کردم,اصلا نرفتند دختر را ببینند,اول پرسیدندچندتا فرزند هستند!وقتی فهمیدند از خانواده ی پرجمعیت اند,گفتند نمی خواهیم!یکی از معیارهایمان کم جمعیت بودن است!
    مورد دیگر که دختر ندیده رد شد به دلیل اینکه پدر دختر خانم در قید حیات نبود!ایشان را رد کردند,مادر داماد گفت پسرم دلش می خواهد پدرزنش زنده باشد!

یا به دختر خانمی که شاغل بودند,آقای بسیار خوبی رامعرفی کردم,گفتند حقوق این آقا از من کمتر است!ندیده رد کردند!

موارد این چنینی بسیارند.....

أُفَوِّضُ أَمْرِی إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِیرٌ بِالْعِبَادِ

لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین فاستجبنا له و نجیناه من الغم و کذلک ننجی المومنین

«حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر»

نوشته
    2,634
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    214 روز 4 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

نقل قول نوشته اصلی توسط سلمان فارسی نمایش پست
    سلام
    سلام
    مخاطب میتونن نسل های بعدی باشن
    دیگه کم کم داره سن ازدواج دهه هشتادی ها میرسه

نوشته
    86
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 5 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط شهید گمنام نمایش پست
    راه های گزینش همسر

گزینش همسر نقطه ی عطف زندگی هر جوانی است که شاید بتوان گفت سعادت و شقاوت انسان در این گزینش رقم می خورد و از حساس ترین لحظات زندگی انسان است.
    به نظر بنده:
    بهترین راه ازدواج مناسب
    1)خودسازی وخوبی هارا زندگی کردن,تا طبق آیه قرآن که زنان پاک ومردان پاک نصیب هم می شوند ,ترک محرمات وانجام واجبات که اولین قدم خودسازی هست

2)توکل و دعا با حالت اضطرار و با تمام وجود از خدا,خواستن

3)هنگام آمدن خواستگار و یا رفتن به خواستگاری,خواندن نماز استخاره ,برای داشتن بهترین انتخاب چون تجربه ثابت کرده,ما هرچقدر هم که معیارهای انتخاب همسر را بلد باشیم تا زمانی که مورد مناسب ما سر راهمان قرار نگیرد,کاری از دستما ساخته نیست,پس تنها کسی که آگاه به پیدا وپنهان انسانهاست, ومی داند بهترین انتخاب برای هرکسی کدام است,خداست(البته این به این معنی نیست که هیچ تلاشی انجام نشود,وظیفه ی ما کسب آگاهی و تلاش برای بهترین انتخاب است,ولی نباید غافل باشیم که اول وآخر فقط خداست وبس,و هرکسی در نهایت با کسی ازدواج می کند که لایق آن است,پس اصلاح وجودی ارتباط مستقیم دارد با انتخاب بهترین همسر(مگر در استثنائات که پای امتحان الهی در میان است)
    ویرایش توسط saharandishe : ۱۳۹۴/۱۱/۱۰ در ساعت ۰۰:۱۹
    أُفَوِّضُ أَمْرِی إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِیرٌ بِالْعِبَادِ

لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین فاستجبنا له و نجیناه من الغم و کذلک ننجی المومنین

«حسبنا الله و نعم الوکیل نعم المولی و نعم النصیر»

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط saharandishe نمایش پست
    البته اگردهه 60 ایها,(هم دختران وهم پسران,بعضی ایرادگیری ها را کنار بگذارند موفق تر خواهندبود
    سلام
    دقیقا ده مورد از ایراد گیری هائی را که می دانید بگوئید!!!

به شخصه موار زیادی را به هم معرفی کرده ام
    من فکر می کنم یک معرف و واسطه دارای شرایطی هست که فکر می کنم شما آن شرایط را نداشته اید!
    ایراد گرفتن توسط دیگران هم به خاطر همین بوده!صرف اینکه دختر یا پسر مذهبی هستند و مومن کفایت نمی کند!
    مثلا دختر خانم خیلی مومنه مذهبی محجبه!
    مثلا پسر متشخص کاری با ادب با تقوا و محجوب و سر به زیر!
    آیا حتما این دو طیف به هم می آیند!یا نه؟

به آقایی که ادعای مذهبی بودن هم داشت!
    اینگونه سخن گفتن از یک خانم درست نیست!چرا یک طرفه قضاوت می کنید!شما باید بی طرف باشید شما حق ندارید از کسی انتقاد کنید اگر واقعا واسطه و معرف هستید نباید در مورد هیچکسی قضاوت کنید چه خانم چه آقا!

دختر خانم فوق العاده محجبه ومومن وتحصیل کرده معرفی کردم
    ان شاءالله خوشبخت شوند ولی امروزه روز خانواده پسرها قبل از روز خواستگاری یک تحقیقی انجام می دهند که روح شما هم حتی خبر ندارد.احتمالا در تحقیق از کسی مطلبی شنیده اند که از رفتن منصرف شده اند ولی ای کاش می رفتند تا ابهامات برطرف می شد البته اگر مطلب خاصی شنیده باشند.

اول پرسیدندچندتا فرزند هستند!وقتی فهمیدند از خانواده ی پرجمعیت اند,گفتند نمی خواهیم!یکی از معیارهایمان کم جمعیت بودن است!
    خوب یک سری افراد شرایط زندگی با یک خانواده پر جمعیت را ندارند!به دلایلی که اگر موقعیت بود برایتان بازگو می کنم.مخالفت شما و یا هر کسی دیگر در این باب دلیل بر حقانیت شما نیست چون شما شرایط آنان را ندارید تا درک درستی داشته باشید.

مورد دیگر که دختر ندیده رد شد به دلیل اینکه پدر دختر خانم در قید حیات نبود!ایشان را رد کردند,مادر داماد گفت پسرم دلش می خواهد پدرزنش زنده باشد!
    این از بی ادبی آقا بوده.

یا به دختر خانمی که شاغل بودند,آقای بسیار خوبی رامعرفی کردم,گفتند حقوق این آقا از من کمتر است!ندیده رد کردند!
    یکی از مباحث . آسیب های اشتغال بانوان همین است.بحث مفصل می طلبد!
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

9. تشکرها 2

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط kobra نمایش پست
    مخاطب میتونن نسل های بعدی باشن
    دیگه کم کم داره سن ازدواج دهه هشتادی ها میرسه
    سلام
    بله کلام شما متین است,اگر به بانوان و خواهران محترمه جسارت نشود افراد دهه هفتادی از پختگی کمتری برخوردا هستند.به همه جسارت نمی کنم استثناءأ همیشه وجود دارد!

11. تشکرها 2

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

سلام
    دهه شصتی ها دیگر به پختگی لازم رسیده اند آن چیزی که باعث شده ازدواجشان دیر شده مسئله ی دیگری است که همه ما بر آن واقفیم!

13. تشکر

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

معیار انتخاب همسر

صفحه 1 از 13 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری