صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چگونه میتونم با توجه به شرایط سنی و شغلی شروع به حفظ قرآن کنم؟

نوشته
    4
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

چگونه میتونم با توجه به شرایط سنی و شغلی شروع به حفظ قرآن کنم؟

سلام و عرض احترام
    محمد هستم 27 سالمه
    میخوام شروع کنم قرآن رو حفظ کنم
    با توجه به سنم و شغلم که تدریسه ، البته از چند وقت دیگه تدریسم شروع میشه ، چطور میتونم وقتم رو تنظیم کنم تا قرآن رو حفظ کنم که هیچوقت یادم نره؟
    روزی چند آیه؟ از کدام سوره؟ از کدام جزء؟
    مرور ها چقدر باشن و چطور؟
    ممنون از شما

2.  

نوشته
    3,614
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    794 پست
    حضور
    118 روز 6 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد خاتم

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    329
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    10 روز 15 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط mihanvij نمایش پست
    سلام و عرض احترام
    محمد هستم 27 سالمه
    میخوام شروع کنم قرآن رو حفظ کنم
    با توجه به سنم و شغلم که تدریسه ، البته از چند وقت دیگه تدریسم شروع میشه ، چطور میتونم وقتم رو تنظیم کنم تا قرآن رو حفظ کنم که هیچوقت یادم نره؟
    روزی چند آیه؟ از کدام سوره؟ از کدام جزء؟
    مرور ها چقدر باشن و چطور؟
    ممنون از شما

با سلام خدمت شما

از این که می خواهید شروع به حفظ قرآن کنید خوشحالم و برای موفقیت شما دعا می کنم.

برای شروع به حفظ قرآن، خوب است به نکات زیر توجه کنید :

نکته اول : حفظ قرآن یک مقدمه و شرط لازم دارد.

شرط لازم برای شروع حفظ قرآن، یاد گرفتن روخوانی قرآن است، به صورتی که شخص بتواند به صورت روان آیات را پشت سر هم بخواند.

اگر روخوانی شخصی ضعیف باشد و مشغول حفظ قرآن شود، خطاهای او در حفظ قرآن، زیاد بوده و حفظ او کیفیتی مطلوب نخواهد داشت

و همین مطلب باعث خستگی فرد شده و انگیزه ی خویش برای حفظ را از دست خواهد داد.

نکته دوم : برای آشنایی با شیوه حفظ کردن به لینک زیر مراجعه نمایید.

http://www.askquran.ir/thread53684.html

نکته سوم: در طول مدت حفظ ( از ابتدای شروع به حفظ تا حفظ کل ) برنامه زیر را داشته باشید :

1. برنامه حفظ جدید : روزانه مقدار مشخصی حافظ قرآن حفظ می کند
    مناسب است از 7 روز هفته 5 یا 6 روز برای حفظ قرار داده شود.

2. برنامه مرور محفوظات روز گذشته
    3. برنامه ده درس
    4. برنامه مرور محفوظات گذشته
    توضیحات بیشتر این نکته را در نکته ششم بخوانید.

نکته چهارم : برای شروع به حفظ، می توانید از جزء 30 آغاز کنید.
    با توجه به این که جزء 30، سوره های کوچکتری دارد و هم چنین این جزء دارای سوره هایی است که برای عموم مردم آشناتر است،
    مناسب است از جزء 30 شروع کنید. از ابتدای سوره نبأ شروع به حفظ کنید.

نکته پنجم : حفظ قرآن، نیاز به تلاش مستمر و پیگیر دارد. بنابراین روزانه باید برای حفظ، فرصت و زمان قرار بدهید.
    مقدار و میزان حفظ جدید، بستگی به چند مطلب دارد که برخی از آن مطالب عبارت است از:
    سن، تحصیلات، میزان مشغله کاری، هوش و حافظه حافظ، میزان وقت گذاشتن و فرصت برای حفظ
    با توجه به شرایط شما، مناسبه روزی 5 خط ( به خط عثمان طه )حفظ کنید. یعنی از هفت روز هفته، شش روز
    برای حفظ قرار دهید. می شود هفته ای دو صفحه.

نکته ششم: همان طور که در نکته سوم گفته شد، ما سه قسم مرور داریم.
    1. مرور آیات روز گذشته
    حافظ قرآن باید توجه ویژه ای به آیات روز گذشته خود داشته باشد و نیاز است که حافظ قرآن، پس از گذشت یک روز از حفظ جدید،
    این آیات را از حفظ مرور نماید و اشکالات را برطرف کند. حداقل سه تا پنج بار حفظ جدید روز گذشته باید خوانده شود.
    مرور آیات روز گذشته شما، 5 خطی هست که دیروز حفظ کرده اید.
    2. مرور محفوظات جدید ( ده درس)
    یکی از برنامه های ضروری و لازم برای حافظ قرآن، ده درس می باشد. ده درس به این معنا است که حافظ قرآن، هر مقدار که حفظ می کند
    حداقل تا ده روز باید آن را تکرار کند و به عبارت دیگر در رابطه با محفوظات قبل، حافظ قرآن ده درس گذشته خود را تکرار می کند. مثلاً اگر شخصی
    روزی یک صفحه حفظ می کند، ده درس او ده صفحه قبل می شود و هر روز باید ده صفحه قبل از حفظ جدید خود را حساب کند و تکرار نماید. هم چنین
    اگر فردی، تازه شروع به حفظ سوره یا آیاتی کرده است، باید توجه داشته باشد که تا ده روز آینده باید حفظ جدید خود را تکرار کند.
    _ شما هر روزی که حفظ می کنید تا ده روز از حفظ چند بار بخوانید.

3.مرور محفوظات گذشته
    این بخش از مرور، مربوط به محفوظات غیر از ده درس است.
    حافظ قرآن برای این محفوظات لازم است برنامه مستقل و ویژه ای داشته باشد و برنامه ریزی او باید به گونه ای باشد
    که در طول مدت سه تا ده روز، کل این محفوظات مرور شود.

نکته هفتم : برای این که بر محفوظات خود تسلط خوبی پیدا کنید، مناسب است غیر از مرور کردن خودتان، مباحثه کنید.
    برای آشنایی با مباحثه و انواع آن به لینک های زیر مراجعه نمایید.

http://www.askquran.ir/post713326.html#post713326
    http://www.askquran.ir/post713325.html#post713325

ویرایش توسط خاتم : ۱۳۹۴/۱۱/۲۴ در ساعت ۲۰:۳۵
    یا صاحب الزمان

دلتنگم و دیدار تو درمان من است
    بی رنگ رخت زمانه زندان من است

نوشته
    103
    صلوات
    26480000
    تعداد دلنوشته
    296
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 12 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

منم دوست دارم از بر کنم
    اما
    هنوز تکلیف قرآن مشخص نشده (قرآن میخونم ولی حفظ نمیکنم)
    مواردی مثل:
    ترتیب سوره ها
    تعداد آیات
    تعداد بسم الله الرحمن الرحیم ها
    وقتی حدیثی دیدم که فرمودند : در دوران حکومت امام عصر عج کسانی که قرآن از بر دارند به مشقت بیشتر میافتند که قرآن را از بر کنند توقف کردم.
    البته خداوند اجرشون را دوبرابر میکنه چون که قبلا هم با قران بودند
    شاید حماقت باشه که توقف کردم اما ارزشش را داره

6. تشکر

نوشته
    4
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط محمدجواد طاهری نمایش پست
    وقتی حدیثی دیدم که فرمودند : در دوران حکومت امام عصر عج کسانی که قرآن از بر دارند به مشقت بیشتر میافتند که قرآن را از بر کنند توقف کردم.
    سلام
    میشه بیشتر توضیح بدید یعنی چی؟

8. تشکرها 2

نوشته
    103
    صلوات
    26480000
    تعداد دلنوشته
    296
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 12 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط mihanvij نمایش پست
    سلام
    میشه بیشتر توضیح بدید یعنی چی؟
    نخیر بیشتر توضیح نمیدم

10. تشکر

نوشته
    22,908
    صلوات
    8500
    تعداد دلنوشته
    52
    مورد تشکر
    833 پست
    حضور
    98 روز 1 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

سلام عجیبه ها روزی که بهشت را قسمت می کنند شما راضی هستید نعمت های بی شمار را به شما ندهند و نگاه کنید؟!

یه کم ازگلستان قرآن یاد بگیر درامور مالی با احدی شوخی نداره ها بابا جان....!

مرتب سوره های کوچک بخونید

آیت الکرسی بخونید

تا کم کم علاقمند به حفظ سوره های دیگر شوید

یادتان باشد حفظ از شتری که رمیده است فراری تراست

باید مرتب خوانده شود که ملکه ی ذهن شود

موفق و سربلند باشید

نوشته
    4
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

نخیر بیشتر توضیح نمیدم
    دوست عزیز لطفا اگر توضیح نمی دهید حرفتان را با سند و منبع بزنید. میشه منبع رو معرفی کنید؟

نوشته
    22,908
    صلوات
    8500
    تعداد دلنوشته
    52
    مورد تشکر
    833 پست
    حضور
    98 روز 1 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

سلام من سرچ کردم مطلبی پیدانکردم جز این که خداوند به انسان سختی می دهد تا راحتی برساند.

چرا خدا بعضی از انسان ها را بدبخت آفریده؟

جواب این سوال در تعریف بدبختی و بیچارگی است. واقعا بدبختی چیست؟

کسی که معاد را باور کرده و زندگی خود را منحصر به این دنیا نکرده و حیات اصلی را در عالمی دیگر می داند، چه چیزی را بدبختی می داند؟

وَ ما هذِهِ الْحَیاةُ الدُّنْیا إِلاَّ لَهْوٌ وَ لَعِبٌ وَ إِنَّ الدَّارَ الْآخِرَةَ لَهِیَ الْحَیَوانُ لَوْ كانُوا یَعْلَمُونَ؛(عنکبوت/۶۴) زندگانى این دنیا چیزى جز لهو و لعب نیست. اگر بدانند، سراى آخرت سراى زندگانى است.

کسی که دنیا را مزرعه آخرت می داند، به نیکی دریافته که این دنیا، محل آسایش و استراحت نیست. بلکه میدانی برای عمل و تلاش است.
    فرض کنید که مسابقه ای برگزار شده، و شرکت کنندگان باید مسیری بیست کیلومتری را بدوند، یک نفر با رنج و زحمت زیاد با سرعت به سمت انتهای مسیر می شتابد. در راه می بیند که یک عده نشسته اند و مشغول خوردن غذا هستند، عده دیگری نشسته اند و با یکدیگر گفتگو می کنند و ... آیا این دونده، هرگز خود را بدبخت و بیچاره می خواند؟ یا مسرور است که متوجه بهترین عمل شده و مشغول انجام آن است؟

با این نگاه آنچه در ابتدا اسم بدبختی به آن داده ایم، بستری برای رشد و تعالی می شود، تا آنجا که بدترین محیط ها، عالی ترین ثمرات را به بار می نشاند:
    وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً لِلَّذینَ آمَنُوا امْرَأَتَ فِرْعَوْنَ إِذْ قالَتْ رَبِّ ابْنِ لی‏ عِنْدَكَ بَیْتاً فِی الْجَنَّةِ وَ نَجِّنی‏ مِنْ فِرْعَوْنَ وَ عَمَلِهِ وَ نَجِّنی‏ مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمینَ؛ (تحریم/۱۱) و نیز خداى تعالى براى كسانى كه ایمان آوردند مثلى مى‌‏زند و آن داستان همسر فرعون است كه گفت: پروردگارا نزد خودت برایم خانه‌‏اى در بهشت بنا كن و مرا از فرعون و عمل او نجات بده و از مردم ستمكار برهان.

و خدای تعالی نیز بندگان را متفاوت آفریده و هر کدام از آنها را به شکلی مورد آزمایش و امتحان قرار می دهد:
    در حدیثی قدسی از قول خدای تعالی آمده است: بعضى را كور و بعضى را بینا، بعضى را كوتاه قد و برخى را بلند قد، بعضى را زیبا و بعضى را زشت، بعضى را عالم و برخى را جاهل، بعضى را فقیر و بعضى را غنى كردم، بعضى را مطیع و برخى را عاصى، برخى را بیمار و عده‏اى را سالم، بعضى را زمین ‏گیر و برخى بدون عیب هستند.
    همه این كارها لازمه خلقت بود. براى این كه آن شخص سالم و بى ‏عیب به آن شخص معیوب نگاه كند و به خاطر سلامتى‌‏اش به من شكر و حمد بگوید. و یا آن كه عیب‏دار است به شخص سالم نگاه كند به من متوسل شود تا به او هم سلامتى بدهم. و همچنین به بلاى من صبر كند تا به او پاداش خوب بدهم. یا این كه شخص غنى به فقیر نگاه كند به خاطر ثروتى كه به وى داده‏ام به من حمد نماید، و یا شخص فقیر با دیدن شخص غنى از من ثروت بخواهد و یا این كه مؤمن به كافر نگاه كند به خاطر هدایتى كه داده‌‏ام به من حمد و سپاس گوید...
    (الجواهر السنیة-كلیات حدیث قدسى ص ۱۸.)

نوشته
    1,209
    صلوات
    14920
    تعداد دلنوشته
    16
    مورد تشکر
    42 پست
    حضور
    36 روز 10 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام

کارهایی که در قیامت باعث حسرت و پشیمانی خواهد شد؟!
    *حافظ قرآنی که بر تلاوت مداومت ندارد: بر کسى که قرآن را حفظ کرده، سزاوار است بر تلاوتش مداومت داشته باشد و آن‌را فراموش نکند، تا مبادا از این راه روز قیامت‏، تأسف و حسرت‏ گریبان‌گیرش شود.

*حضرت موسي بن جعفرعليه السلام به حفص مي‏فرمايد: «اي حفص! هر كه از دوستان و شيعيان ما بميرد و قرآن را خوب نداند، در قبر به او ياد مي‏دهند تا خداوند بدان وسيله درجه‏اش را بالا برد؛ زيرا درجات بهشت برابر با آيات قرآن است. به او گفته مي‏شود: بخوان و بالا برو. سپس مي‏خواند و بالا مي‏رود».اصول كافي، ج 4، ص 408.

*
    در روایتی دیگر، امام صادق(ع) فرموده‌اند: «هر که در حال جوانى قرآن بخواند و با ایمان هم باشد، قرآن‏ با گوشت‏ و خونش بیامیزد، و خداى عز و جل او را با فرشتگان پیغام برنده و نیک رفتارش رفیق کند، و قرآن براى او در روز قیامت پرده و مانعى از آتش باشد و گوید: پروردگارا هر کارگرى به مزد کار خویشتن‏ رسیده جز کارگر من، پس گرامى‏‌ترین عطاهاى خود را به او برسان، خداى عزیز و جبار دو جامه از جامه‏‌هاى بهشتى به او بپوشاند و بر سرش تاج کرامت نهاده شود، سپس به قرآن گفته می‌شود: آیا ما تو را در باره این شخص خشنود کردیم؟ قرآن می‌گوید: پروردگارا من برتر از این در باره او میل داشتم، پس نامه امان (از دوزخ را) به دست راستش دهند، و فرمان جاویدان ماندن در بهشت را در دست چپش گذارند و وارد بهشت گردد، پس به او گفته شود: بخوان (قرآن را) و یک درجه بالا برو، سپس به قرآن می گویند: آیا آنچه تو خواستى به او رساندیم و تو را خشنود کردیم؟ قرآن می‌گوید: آرى».الکافی، ج ‏2، ص 603 – 604.

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل

یا غِيَاثَ الْمُسْتَغِيثِينَ‏
    أَنَا عَبْدُكَ الضَّعِيفُ الذَّلِيلُ الْحَقِيرُ الْمِسْكِينُ الْمُسْتَكِينُ‏
    الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو،الهی العفو، الهی العفو
    به فاطِمَةَ وَ اَبیهَا وَ بَعلِهَا وَ بَنیهَا

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری