جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اعمال کافران، خاکستر

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  1,478
  مورد تشکر
  2,808 پست
  حضور
  124 روز 2 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  159
  آپلود
  0
  گالری
  1

  اعمال کافران، خاکستر


  پرسش:

  چرا اعمال کافران در آیات قرآن به "خاکستر در برابر تند باد" تشبیه شده است؟

  پاسخ:
  «مَثَلُ الَّذِينَ كَفَرُوا بِرَبِّهِمْ أَعْمالُهُمْ كَرَمادٍ اشْتَدَّتْ بِهِ الرِّيحُ فِي يَوْمٍ عاصِفٍ لا يَقْدِرُونَ مِمَّا كَسَبُوا عَلى‏ شَيْ‏ءٍ ذلِكَ هُوَ الضَّلالُ الْبَعِيدُ»؛ اعمال كسانى كه به پروردگارشان كافر شدند، هم چون خاكسترى است در برابر تند باد در يک روز طوفانى، آن ها توانايى ندارند كمترين چيزى از آن چه را انجام داده‏ اند به دست آورند، و اين گمراهى دور و درازى است.(1)
  در اين آيه مثل بسيار رسايى براى اعمال افراد بى‏ ايمان بيان شده كه بحث آيات گذشته را در زمينه عاقبت كار كفار تكميل مى‏ كند.
  همان گونه كه خاكستر در برابر تند باد، آن هم در يک روز طوفانى آن چنان پراكنده مى‏ شود كه هيچ كس قادر بر جمع آن نيست، همين گونه منكران حق، توانايى ندارند كه چيزى از اعمالى را كه انجام داده‏ اند بدست آورند، و همگى بر باد مى‏ رود و دست هايشان خالى مي ماند.
  نكته‏ ها: (چرا اعمال آنها تشبيه به خاكستر در برابر باد شده؟)
  1. تشبيه اعمال آن ها به خاكستر با توجه به اين كه مانند خاک و غبار، موجود مفيدى نيست، بلكه باقی مانده يک مشت آتش است، نشان مى‏ دهد كه اعمال آن ها ممكن است ظاهرى داشته باشد، اما فقط همان ظاهر است و محتوايى ندارد، در يک ظرف كوچک خاک ممكن است گل زيبايى برويد اما در ميان خروارها خاكستر حتى علف هرزه‏ اى نخواهد روئيد!.
  2. تشبيه اعمال كفار به خاكستر، با توجه به اين كه در ميان ذرات خاكستر هيچ نوع چسبندگى و پيوند وجود ندارد، و حتى با كمک آب نيز نمى‏ توان آن ها را به هم پيوند داد، و هر ذره‏ اى به سرعت ديگرى را رها مى‏ سازد، گويى اشاره به اين واقعيت است كه آن ها بر خلاف مؤمنان كه اعمال شان منسجم و به هم پيوسته، و هر عملى عمل ديگر را تكميل مى‏ كند و روح توحيد و وحدت نه تنها در ميان مؤمنان كه در ميان اعمال يک فرد با ايمان نيز وجود دارد، اثرى از اين انسجام و توحيد عمل در كار افراد بى‏ ايمان نيست.
  3. با اين كه قرار گرفتن خاكستر در برابر تندباد، سبب پراكندگى آن مى‏ شود، اما آن را با جمله «فِي يَوْمٍ عاصِفٍ» (در يک روز طوفانى) تاكيد مى‏ كند، زيرا اگر تند باد محدود و موقت باشد ممكن است خاكسترى را از نقطه‏ اى بلند كرده و در منطقه‏ اى نه چندان دور بريزد، اما اگر روز، روز طوفانى باشد كه از صبح تا به شام بادها از هر سو مى‏ وزند، بديهى است چنين خاكسترى آن چنان پراكنده مى‏ شود كه هر ذره‏ اى از ذراتش در نقطه دور دستى خواهد افتاد به طورى كه با هيچ قدرتى نمى‏ توان آن را جمع كرد.
  4. اگر طوفان به توده‏ اى از كاه يا برگ هاى درختان بوزد و آن ها را درنقاط دور دست پراكنده سازد، باز قابل تشخيص مى‏ باشد؛ ولى ذرات خاكستر آن قدر ريز و كوچكند كه اگر پراكنده شدند، آن چنان از نظر محو مى‏ شوند كه گويى به كلى نابود گشته‏ اند.
  5. با اين كه باد و حتى تند باد آثار سازنده‏ اى در نظام آفرينش و طبيعت دارد، و قطع نظر از آثار تخريبى كه جنبه استثنايى آن مى‏ باشد، مبدء اثرات زيرا است:
  الف) بذر گياهان را در همه جا مى‏ گستراند، و هم چون يک باغبان و كشاورز در سرتاسر كره زمين بذرافشانى مى‏ كند.
  ب) درختان را تلقيح و گرده‏ هاى نر را بر قسمت هاى ماده گياه مى‏ پاشد.
  ج) ابرها را از صفحه اقيانوس ها حركت داده و به سرزمين هاى خشک مى‏ كشاند.
  د) كوه‏ هاى بلند را تدريجا سائيده و به خاک هاى نرم و بارور مبدل مى‏ سازد.
  ه) هواى مناطق قطبى را به منطقه استواء و هواى استوايى را به مناطق سرد منتقل مى‏ سازد، و نقش تعيين كننده‏ اى در تعديل حرارت در كره زمين دارد.
  و) آب درياها را متلاطم و مواج مى‏ سازد و زير و رو مى‏ كند و از اين طريق به آن ها هوا مى‏ دهد كه اگر راكد شوند مى‏ گندند، و به همين دليل درختان و گياهان و همه موجودات زنده از وزش باد بهره مى‏ گيرند، چرا كه لايق و شايسته‏ اند و هر كدام به مقدار لياقت خود از آن استفاده مى‏ كنند.
  ولى "خاكستر"، اين خاكستر سبک وزن، اين خاكستر بى‏ محتوا و تيره رو، اين خاكسترى كه هيچ موجود زنده‏ اى در آن لانه نمى ‏كند، سبز نمى ‏شود بارور نمى‏ گردد، اين خاكسترى كه ذراتش به كلى از هم گسسته است، هنگامى كه در برابر نسيم و باد قرار گرفت به سرعت متلاشى و پخش مى ‏شود، كه همان ظاهر بى‏ خاصيت آن نيز از نظرها محو مى‏ گردد.(2)

  ____________
  (1) ابراهیم/ 18.
  (2) تفسير نمونه، ج ‏10، صص 311-309.
  لینک اصلی 2. تشکرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود