جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مهارت مقابله با شکست

شروع کننده موضوع

نوشته
    209
    مورد تشکر
    15 پست
    حضور
    7 روز 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مهارت مقابله با شکست

مفهوم شکست شاید برای بیشتر ما، ملموس و روشن باشد، و البته یک بعد از ساختار
    زندگی چنین است که گاهی با شکست مواجه می شویم و گاهی با پیروزی و هر کدام می
    تواند در زندگی ما نقش بسزایی داشته باشد.
    انسانهای موفق همیشه از شکست برای رسیدن به اهداف خودشان پلی ساخته اند و هیچ وقت
    خسته نشده اند، فرار ویا باختن روحیه مقاومت و تلاش و ناامیدی بزرگترین آسیب شکست
    است.
    در این مختصر به نکاتی از موارد مهارت مقابله با شکست می پردازیم:
    1. باید بپذیریم که ناراحتی های شدید و افسوس های بیجا دردی را درمان نمی کند و
    صرف کردن انرژی و توان خود برای حسرت گذشته هیچ ارزش و سودی به حال فرد ندارد.
    2. استفاده از ارزیابی منطقی برای یافتن یک راهکار مثبت
    می توان به موانع و عوامل شکست توجه کرد، و بعد از شناسایی ریشه های آن راه منطقی
    در پیش گرفت، و برای جبران و یا تصمیم دیگر راه حل مناسب و منطقی را انتخاب و
    تلاشی دوباره کرد.

ویرایش توسط نشاط : ۱۳۹۴/۱۲/۰۴ در ساعت ۰۸:۵۱

2.  

شروع کننده موضوع

نوشته
    209
    مورد تشکر
    15 پست
    حضور
    7 روز 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

3. پایداری و استفاده ازمهارت های مسئله گشایی برای رسیدن به موفقیت
    افرادی که روحیه مقاومت بیشتری دارند، و از نظر مهارتی در زمینه رفع مشکل معلومات
    بیشتری دارند، می توانند دوباره با یک تلاش دیگر و روش جدید دوباره به مسیر خودشان

ادامه بدهند، تا اینکه نتیجه خوبی را دریافت کنند.

ویرایش توسط نشاط : ۱۳۹۴/۱۲/۰۴ در ساعت ۰۸:۵۰

نوشته
    4,318
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,223 پست
    حضور
    122 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

" شخصیت انسانی انسان بر پایه توحید بر اساس دو رکن اندیشه و اراده قرار می گیرد. علی و زهرا علیه السلام بعد از پیغمبر -

همچنان که می دانیم- فوق العاده مورد تهاجم قرار می گیرند. حوادثی برایشان پیش می اید که به حسب ظاهر قابل پیش بینی نبود.

یعنی- به تعبیر خود امیرالمومنین - کسی باور نمی کرد که بعد از پیغمبر برای وصی پیغمبر و دختر پیغمبر

چنین حوادث ناگواری پیش بیاید. اما اگر بخواهیم شخصیت علی و زهرا را درک بکنیم. که

اندیشه انها چگونه اندیشه ای است و اراده انها چگونه اراده ای است. و بفهمیم ایه :

" افمن اسس بنیانه علی تقوی من الله و رضوان خیر ام من اسس بنیانه علی شفا جرف هار

فانهار به فی نار جهنم. "

یعنی چه. باید این جا را مطالعه کنیم.

علی جوانی است 33 ساله زهرا هم زنی است 18 ساله یا چند سالی بزرگتر . به هر حال زنی که

به حد 30 ساله قطعا نرسیده است.

حداکثر 27 ساله گفته اند. دو نفر جوان. به حسب عادت . قطع نظر از مقامات معنوی. اهل احساسات اند.

زهرا می بیند حقوقش اینچنین پایمال شده است. می اید به شوهر دلیر و جوانمردش

شکایت می کند :چرا باید چنین بشود؟تو چرا در خانه نشسته ای؟ چرا قیام نمی کنی؟

مطابق یک روایت که ابن ابی الحدید نقل کرده است. در وقتی که زهرا با علی دارد صحبت می کند.

یکمرتبه صدای اذان بلند می شود : الله اکبر . الله اکبر. اشهدا"لا اله الا الله. اشهدا" لا اله الا الله.

تا تکبیر و شهادت به توحید و شهادت به رسالت تمام می شود. علی رو می کند به زهرا و می گوید:

زهرا ! من همان مردی هستم که بودم. یعنی من همان کسی هستم که (این را در جای دیگر فرموده است: )

به خدا اگر تمام عرب پشت به پشت یکدیگر بدهند و به جنگ من بیایند من پشت به انها نمی کنم:

" والله لو تظاهرت العرب علی قتالی لما و لیت عنها. "

من همان مردی هستم که بوده ام . یک ذره تغییر نکرده ام. فقط یک سوال از تو می کنم جوابش را

خودت بده. هر جور که تو بگویی همان. سوال من این است :تو دلت می خواهد که دشمنانت

منکوب بشوند ولو به قیمت این که این صدای اذان خاموش بشود. یا اگر این صدای اذان بخواهد

باقی بماند چاره ای نیست که ما نسبت به حق خودمان فعلا سکوت کنیم.؟

زهرا علیه السلام فرمود : اگر چنین است همین کافی است. این معنی تقوای الهی و رضای حق است.

من جز رضای حق چیز دیگری در نظر نمی گیرم. اگر حفظ دین خدا به این است من هم حاضرم.

این بود که زهرا هم دیگر سکوت کرد.

ولی زهرا نسبت به پدر بزرگوارش یک حالت رقت عجیبی داشت. چند نفر در دنیا جزو بکاوون

یعنی زیاد گریه کنندگان به شمار امده اند. زهرا گاهی در داخل خانه خودش گریه می کرد.

همسایه ها که صدای گریه او را می شنیدند گریه می کردند. چون پیغمبر تازه از دنیا رفته بود. تجدید عزای پیغمبر می شد.

این همسایه ها که گریه می کردند به همسایه های ان طرف تر و ان طرف تر سرایت می کرد.

نوشته اند گاهی می دیدیم یکمرتبه مدینه تبدیل به ضجه می شود.

بعضی امدند خدمت علی علیه السلام : یا امیرالمومنین. کاری کن زهرا یک مقدار کمتر گریه کند.

که تمام مدینه تبدیل به ضجه می شود.

علی شکایت اهل مدینه را به زهرا فرمود. زهرا فرمود: برای من جایی در خارج مدینه ترتیب بده.

من دلم می خواهد با بچه هایم بروم انجا برای پدرم عزاداری کنم. من می خواهم برای پدرم بگریم. و البته نمی خواهم مردم را ناراحت کنم.

انوقت تنها . بچه هایش را در کنار خودش می نشاند . یعنی زهرا بعد از پدرش دائما چنین بود:

سر خود را بسته بود. اشکهایش جاری بود. روز به روز لاغر تر می شد. حالت زهرا حالت شخص

منهده الرکن بود. معنای منهده الرکن این است : گاهی دیده اید که افرادی در اثر حوادث بسیار ناگوار یکمرتبه گویی درهم کوبیده می شوند.

و مثل این است که این استخوانهای ستون فقرات اینها درهم بریزد. خرد و خمیر می شوند.

زهرا بچه هایش را جمع می کرد . خطاب می کرد به امام حسن و امام حسین به یاد ایامی

که پیغمبر به اینها مهربانی می کرد. می گفت: فرزندان من کجا رفت پدر مهربان شما؟

کجا رفت ان جد شما که شما را روی دامن خودش می نشاند و به شما مهربانی می کرد؟!

"و لا حول ولا قوه الا بالله العلی العظیم. باسمک العظیم الا عظم الا عز الاجل الاکرم یا الله..."

پروردگارا دلهای ما را به نور ایمان منور بگردان. انوار معرفت خود و پیغمبر و ال پیغمبرت در دلهای ما بتابان .

اموات ما را مشمول عنایت و مغفرت خود بفرما. و عجل فی فرج مولانا صاحب الزمان.

(خدا در زندگی انسان. استاد مطهری.)
    عصر یک جمعه دلگیر دلم گفت بگویم بنویسم
    که چرا عشق به انسان نرسیده است
    چرا آب به گلدان نرسیده است
    چرا لحظه ی باران نرسیده است
    به هر کس که در این خشکی دوران به لبش جان نرسیده است
    به ایمان نرسیده است وهنوزم که هنوز است
    غم عشق به پایان نرسیده است
    بگو حافظ دل خسته ز شیراز بیاید
    بنویسد که هنوزم که هنوز است
    چرا یوسف گمگشته به کنعان نرسیده است
    چرا کلبه ی احزان به گلستان نرسیده است

نوشته
    103
    صلوات
    26480000
    تعداد دلنوشته
    296
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 روز 12 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    یک کارشناس مدیریت فرمود: تنها یک عالم واقعی خود را محکوم به شکست میکند، تا از شیرینی پیروزی دیگران بر خود لذت ببرد.
    البته این کارشناس در ادامه راه های شناخت حقیقت را متعلق به شکست خود میداند تا بتواند آسیب های درونی را التیام دهد و فرد را آماده پذیرش حق کند.
    روحش شاد
    لک الحمد

6. تشکر

شروع کننده موضوع

نوشته
    209
    مورد تشکر
    15 پست
    حضور
    7 روز 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

3. پایداری و استفاده ازمهارت های مسئله گشایی برای رسیدن به موفقیت

افرادی که روحیه مقاومت بیشتری دارند، و از نظر مهارتی در زمینه رفع مشکل معلومات بیشتری دارند، می توانند دوباره با یک تلاش دیگر و روش جدید دوباره به مسیر خودشان ادامه بدهند، تا اینکه نتیجه خوبی را دریافت کنند.

4. حفظ عزت نفس از راه به کار بستن تلاش و استعداد

چون مرحله روبرو شدن با شکست، می تواند موجب تضعیف روحیه فرد شود، و بعبارتی می تواند آسیبی بر عزت نفس و اعتماد به نفس فرد وارد شود.
    از این رو بهتر است که شخص روحیه عزت نفس خود را حفظ کرده و با تکیه بر استعداد و توانایی خود به تلاش خود ادامه دهد و به تقویت عزت نفس خود بپردازد، در این صورت از گزند اسیبها در امان خواهد بود.

ویرایش توسط نشاط : ۱۳۹۴/۱۲/۰۴ در ساعت ۰۸:۵۲

شروع کننده موضوع

نوشته
    209
    مورد تشکر
    15 پست
    حضور
    7 روز 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

5. تعدیل روحیه کمال گرایی
    گاهی فرد از وضعیت حاضر (یعنی از شرایط و توانایی و تلاش خود ) راضی نیست، و انتظاری را که دارد، به طور کلی خارج از توانایی اوست. این روحیه یک روحیه کمال گرایی است و باید شخص شناسایی و از هر گونه انتظار بیجا و خارج از ظرفیت خود بپرهیزد، چرا که می تواند آسیب زا باشد، و نگذارد فرد به موفقیت های متناسب با ظرفیت خود نائل شود.

9. تشکرها 2

شروع کننده موضوع

نوشته
    209
    مورد تشکر
    15 پست
    حضور
    7 روز 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

6. تقویت خود کارآمدی از طریق یافتن چالش های معنی دار

بروز برخی موارد و دلایل می تواند منافاتی با خود کار آمدی فرد باشد، در حقیت ضعف خود کار آمدی باعث ایجاد مشکل در برنامه های فرد می شود. خود کار آمد بودن یعنی داشتن توانایی و مهارت لازم در رفع مشکلات و انتخاب بهترین تدبیر برای انجام امورات زندگی، از این رو وقتی می بیند که در برنامه های خود شکست می خورد بایستی عوامل مرتبط با خود کار آمدی را کشف و نسبت به حل آن اقدامات مفیدی را انجام دهد.

11. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری