جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: استاندارد های استفاده شده در طراحی سایت

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند 1394
  نوشته
  2
  تشکر:
  1
  حضور
  22 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  استاندارد های استفاده شده در طراحی سایت
  استاندارد های استفاده شده در طراحی سایت


  استاندارد های استفاده شده در طراحی سایت


  استاندارد های استفاده شده در طراحی سایت:
  استفاده از استاندارد ها چه تاثیری می تواند در طراحی سایت داشته باشد؟
  آیا لزومی در استفاده از استانداردها برای طراحی سایت وجود دارد؟
  سایتی که ما از آن استفاده می کنیم تا چه حدی استانداردسازی شده است؟
  استاندارد های استفاده شده در طراحی سایت
  دلایل و مزیت های استفاده از استاندارد ها در طراحی سایت:

  اگر طراحی سایت ما بر اساس اصول و قواعد بوده و استاندارد های موجود در آن به خوبی رعایت شده باشند مزیت های زیادی می توانند برای ما داشته باشند. برای پاسخ به این سوالات و کسب اطلاعات بیشتر با اینتن همراه باشید.
  1) راحتی کار برای بازدید کنندگان:

  معمولا راحتی کار برای بازدید کنندگان و کاربر پسند بودن سایت یکی از مهمترین عواملی است که در نوع طراحی و شکل ظاهری سایت ها تاثیر می گذارند. رعایت اصول و قواعد مربوط به این قسمت می تواند بر طبق استاندارد های عدد طلایی ، قانون Fitt ، قانون یک سوم و .. باشد که در ادامه به بررسی تک تک آن ها خواهیم پرداخت:

  • قانون فیت در استاندارد های طراحی سایت


  استاندارد های استفاده شده در طراحی سایت
  کاکرد اصلی این قانون بر روی منو ها بوده و بیانگر این موضوع می باشد که هرچه اندازه ی منو تا حد معمول بزرگتر باشد کار با آن راحت تر بوده و جذابیت بیشتری برای بازدید کننده خواهد داشت . البته این اندازه نباید از حد استاندارد تجاوز کرده و زیادی بزرگ باشد چون در این صورت ممکن است تاثیر عکس بگذارد. همچنین قانون فیت این نکته را متذکر می شود که حرکت بازدید کننده در سایت بر اساس اندازه ی منو ها چگونه خواهد بود.

  • قانون یک سوم در استانداردهای طراحی سایت


  استاندارد های استفاده شده در طراحی سایت
  این قانون تقریبا 200 سال پیش و در سال 1790 برای استفاده در هنر عکاسی ابدا و کشف شد. استفاده از این روش در استاندارد های طراحی سایت نیز مرسوم و تبدیل به یکی از قواعد طراحی سایت شده است. در این روش تصویر مورد نظر با سه خط افقی و سه خط عمودی به 9 قسمت مساوی تقسیم شده و بر طبق نقاط کانونی و تلاقی این خطوط می توان بهترین برش را روی تصویر طراحی سایت جهت تهیه اسلاید شو وسایر عکس ها اعمال کرد.

  • قانون هیک در استاندارد های طراحی سایت


  اگر صفحه سایت ما زیاد شلوغ و گیج کننده باشد نتیجتا بازدید کننده ی سایت مدت زمان زیادی برای یافتن مطالب خود از سایت صرف خواهد کرد و این امر اصلا خوشایند نیست. نحوه ی چیدمان منو ها ، زیر منوها ،تصاویر ، مطالب وعناوین باید به گونه ای باشد که مدت زمانی که یک بازدید کننده برای یافتن منو و مطالب مورد نظر در سایت برای یافتن مطالب می کند به حداقل برسد.
  قانون هیک یا مدیریت دسته بندی قواعدی را در طراحی سایت برای ما مشخص می کند تا با استفاده از آن ها یک سایت مشتری پسند و کامل داشته باشیم.

  • حاشیه بندی در استاندارد های طراحی سایت


  استاندارد های استفاده شده در طراحی سایت
  یکی از کار هایی که می تواند روی جذابیت سایت تاثیر زیادی داشته باشد حاشیه های آن می باشد. ولی این حاشیه ها کجا و بر چه اساس و استانداردی باید پیاده سازی شوند؟ Book Margin یا حاشیه بندی کتابی طبق اصول اندازه گیری ضربدری و اضلاعی دقیقا میزان حاشیه های استاندارد سایت را بر اساس اندازه خود سایت مشخص می کند که قابل تغییر اندازه نیز می باشند. این حاشیه ها شامل حاشیه های کناری کل ، حاشیه های داخلی مطالب ، حاشیه ی خارجی مطالب ، حاشیه ی کادر های موجود، عکس ها ، منو ها و …

  • نسبت طلایی در استاندارد های طراحی سایت


  تعریف ریاضی عدد طلایی در واقع نسبت قسمت بزرگتر به قسمت کوچکتر برابر با نسبت اندازه ی کل به قسمت بزرگتر است که تقریبا برابر 1.62 می باشد. از این عدد طلایی از ساخت اهرام مصر گرفته تا اثر هنری بسیاری از نقاشان وهنرمندان استفاده شده است و حتی در ساختار بدن انسان نیز فابل مشاهده می باشد.
  استاندارد های استفاده شده در طراحی سایت
  در ترکیب بندی و ساختار سایت نیز استفاده از عدد طلایی بسیار موثر بوده و برای تنظیم ترکیب بندی صفحات جهت استاندارد سازی طراحی سایت امری اجتاب ناپذیر است. برای مثال فرض کنید بخواهیم رنگ بندی سایتمان را به دوقسمت تقسیم کنیم. عدد طلایی بهترین نسبتی است که می توان در اینجا استفاده کرد. ولی چگونه؟ ابتدا عرض سایت را اندازه گیری کرده و بر عدد طلایی (1.6) تقسیم می کنیم. عدد بدست آمده اندازه قسمت بزرگتر می باشد، برای بدست آوردن اندازه قسمت کوچکتر نیز باید عدد قبلی را از اندازه کل سایت کم کنیم.
  2) سازگاری بیشتر با موتور های جستجو

  استفاده از استاندارد طراحی سایت موجب فهرست بندی آسانتر و سریعتر توسط موتور های جستجو شده و در نتیجه کار سئو سایت ، بهینه سازی سایت و کسب رتبه در صفحات اول جستجو نیز راحت تر می شود.

  • پایه ریزی اولیه سایت بر اساس الگوریتم های موتور های جستجو در طراحی سایت

  موتور های جستجو تقریبا هر ساله سیاست های جدیدی در الگوریتم های جستجوی خود پیاده می کنند. ولی بسیاری از این االگوریتم ها دارای یک روند ثابت و دارای حالت عمومی می باشند. تیم تحقیق و توسعه ی اینتن با بررسی ریز به ریز این الگوریتم ها نحوه ی عملکرد آن ها را شناسایی کرده وسایت های خود را طوری پایه ریزی و طراحی می کند که شناسایی آن برای موتورهای جستجو راحت بوده و تاثیر زیادی بر روی رتبه بندی سایت خواهد داشت.
  3) پایداری و نتیجه بخشی بهتر

  استفاده از استاندارد ها در طراحی سایت موجب بهبود کارکرد سایت ، خطا و عیب دهی کمتر و در نتیجه افزایش طول عمر سایت و نیاز کمتر آن به پشتیبانی فنی می شود.

  • پاسخ گویی به نیاز های امروز و آینده


  یکی از مهم ترین مزیت های استاندارد سازی طراحی سایت ،قابل استفاده و مطابق بودن آن با مرورگر های متنوع در طول زمان است. سایت ما باید به نحوی باشدکه با ارتقاء مرورگر ها مشکلی نداشته و کاملا با آن ها سازگار باشد.
  استاندارد های فنی و تخصصی تر در طراحی سایت:

  علاوه بر استاندارد هایی که در بالا به آن ها اشاره شد، سایت طراحی شده ی ما باید از یک سری استاندارد های بین المللی و جهانی در رابطه با ساختار و ترکیب بندی استفاده کند، در ادامه به بررسی این استاندارد های زیر ساختی می پردازیم:
  استفاده از استاندارد های ECMA در طراحی سایت

  ECMA یا همان انجمن اروپایی سازنگان کامپیوتر که در سال 1961 تاسیس شده است ، در زمینه های گسترش استاندارد ها و گزارشات فنی در بخش فناوری اطلاعات و سیستم های ارتباطی فعالیت داشته و بیش از 270 استاندارد فنی در این زمینه ارائه داده است. این استاندارد ها بیشتر به نحوه ی کد بندی و استفاده از زبان های برنامه نویسی تاکید دارند.
  استاندارد Validation در طراحی سایت:

  استاندارد های استفاده شده در طراحی سایت
  این استاندارد در واقع برای آزمودن یک سایت در معیار ها و الگو های کنسرسیوم وب (World Wide Web Consortium) برای کد های HTML و XML بوده و اشکالاتی که مرورگر های مختلف ممکن است در نمایش سایت ها با آن روبرو شوند را به ما اعلام می کنند. 2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود