جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: روایت تحریف

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  1,476
  مورد تشکر
  2,809 پست
  حضور
  124 روز 12 ساعت 51 دقیقه
  دریافت
  159
  آپلود
  0
  گالری
  1

  روایت تحریف

  پرسش:
  اصول کافی روایتی از امام صادق نقل کرده: «همانا قرآنی که توسط جبرئیل بر محمد نازل شد هفده هزار آیه بوده است»؛ و چند روایت دیگر. آیا قرآنی که ما داریم که 6236 آیه دارد آیاتش کم شده است؟

  پاسخ:
  ابتدا چند نكته كلی در مورد ميزان صحت روايات كافی، بیان می شود:
  1. شيخ كلينی خودشان به صحت تمامی احاديثی كه در كافی آورده اند معتقد نيستند، زيرا در مقدمه كافی، زمانی كه از تعارض اخبار سخن می گويند، بيان می كنند كه آن روايتی معتبر و صحيح است كه با كتاب خدا موافق باشد؛ لذا قطعا روايت ديگر از صحت و اعتنا خارج خواهد شد.(1)
  2. بنا بر فرض كه روايات كافی، تماما صحيح هم باشد، اين دليل نمی شود كه ما روايتی را به صرف مطرح شدن در كتابی ـ ولو كافی ـ بپذيريم، در حالی كه روايات معارض بسياری دارد و از همه مهم تر با قرآن كريم در تعارض است.
  3. روش كلينی در كافی اين گونه بوده است كه احاديث صحيح و قوی و روشن تر را اول باب ها می آورده، و به ترتيب پس از آن، احاديث ضعيف تر و يا مجمل را در اواخر باب ها ذكر نموده است.(2) و اولا روايت مذكور در باب نوادر ذكر شده است، و ثانيا آخرين حديث اين باب است كه گويای اين واقعيت است كه از نظر جناب كلينی اين روايت از اتقان و صحت لازم برخوردار نيست.
  4. از روايات صحيح كافی تنها همين قدر استفاده می شود كه در تفسير و تاويل قرآن، تحريف رخ داده است نه در خود قرآن.(3)
  ـ و اما در خصوص روايت مورد سوال:
  ملا محسن فیض در «وافی» این روایت را بدون لفظ "عشر" آورده است، پس نسخه اصلی کافی که در نزد او بوده این لفظ را نداشته است.(4) لذا احتمالا نسخه برداران و كاتبان احاديث و يا راويان، لفظ "عشر" را سهوا بدان افزوده اند.
  بنا بر اين، اين روايت از ابتدا هم در «كافی» به صورت صحيح و با لفظ "سبعة الف" موجود بوده است - كه ملا محسن فيض كاشانی بدان دسترسی داشته و در كتاب خود «وافی» از آن استفاده كرده است.
  توضيح اين كه كتاب «وافی» مشتمل بر احادیث چهار كتاب معتبر حدیث شیعه (كتب اربعه) ـ كه كافی يكی از آن هاست ـ و توضیح و حل مشكلات و تفسیر آیات آن ها می باشد.
  با اين توضيح مشخص می شود كه روايت مورد بحث در نسخه قديمی تری از كافی كه نزد ملا محسن فيض بوده و وی از روي احاديث كتاب «وافی» را تنظيم نموده است، دارای لفظ "سبعة عشر" نبوده، بلكه فقط لفظ "سبعة" را داشته، و اين مساله ای است كه با واقعيت تطبيق می كند و قرآن كنونی ما نيز تقريبا همان هفت هزار آيه را دارد.
  در بررسی احاديث و پژوهش در صحت و سقم آن ها، يكی از فاكتورهايی كه نبايد مورد غفلت قرار گيرد، بحث استنساخ و نسخه برداری و كتابت و يا نقل احاديث است كه بايد مورد مداقّه قرار گيرند؛ به ويژه كه يک روايت با تغيير در برخی جزئيات در نسخه های مختلفی وارد شده باشد، مانند مورد فوق كه اگر در منابعی كه به نسخ قديمی تر دسترسی داشته اند به صورت ديگری بود، نبايد سريعا صورت ظاهری را حمل بر صحت نماييم بلكه بايد بررسی دقيق تری صورت گيرد.
  بنا بر اين؛ به صورت خلاصه بايد عرض كرد كه لفظ "عشر" به احتمال بسيار قوی، در نسخ قديمی تر كافی موجود نبوده و بعدها بر اثر اشتباهات كاتبان بدان افزوده شده است. و حتی در صورت صحت روايت هم به دليل اين كه با قرآن كريم و آيات حفظ و تحدی، در تعارض است آن را وا می نهيم.


  ـــــــــــــــــــــــ
  (1) کلیات فی علم الرجال ص 373.
  (2) مقدمه اصول کافی، با ترجمه آیت الله محمد باقر کمره ای، ص 3.
  (3) امام خمینی، تهذیب الاصول، ص 165.
  (4) مصونیت قرآن از تحریف، آیت الله معرفت، ص 224 و 225.

  كليد واژه ها: روايات در باب تحريف قرآن، روايات كافی در تحريف، هفده هزار آيه، وافی، فيض كاشانی، نسخه اصلی، اشتباه كاتبان

  لینک اصلی


 2. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود