صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اسک قرانی ها در شب آرزوها دست به دعا بلند می کنند - ثبت یک آرزو

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۴
  نوشته
  1,259
  صلوات
  14
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  8,016 پست
  حضور
  48 روز 8 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  25
  آپلود
  7
  گالری
  558

  اسک قرانی ها در شب آرزوها دست به دعا بلند می کنند - ثبت یک آرزو
  اسک قرانی ها در شب آرزوها دست به دعا بلند می کنند - ثبت یک آرزو
  امشب اولین شب جمعه ماه رجب
  لیلة الرغائب
  شب آرزوها
  هر اسک قرانی
  یک آرزو
  ارزویی که می دانیم دست یافتنی باشد
  پس ثبت کنید
  هر چی آرزوی خوبه مال تو... 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۴
  نوشته
  1,259
  صلوات
  14
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  8,016 پست
  حضور
  48 روز 8 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  25
  آپلود
  7
  گالری
  558  برای اینکه بدانیم چه آرزویی کنیم این مطلب و می گذارم بعد می ریم که یک دعا یا آرزو را ثبت کنیم

  آرزو یعنی اشتها، قوت جذب ملایم.[1] انسان با آرزو همزاد است و با آرزو زندگی می­کند. شب هنگام به امید و آرزوی روزی سرشار از سعادت و موفقیت به بستر می­رود و صبح به امید طلوع دوباره خورشید و روزی توأم با سعادت از خواب بر می­خیزد. انسان نمی­تواند از امید و آرزو و خواسته جدا باشد. آن چه ناپسند است و در آیات و روایات گوناگون ما را از آن نهی کرده­اند، داشتن آرزوی طولانی است؛ یعنی آرزوهایی که متناسب با میزان توانایی و استعداد و در محدوده قدرت ما و حتی عمر کوتاه ما نمی­باشد. چیزی که نکوهش شده «طول امل» یعنی آرزوهای غیر معقول و غیرمنطقی و دور از دسترس است که معمولا جز غم و غصه و حسرت و غلطیدن به ورطه گمراهی و دور شدن از حدود شرع و چارچوب دین ثمری ندارد.

  اقسام آرزو :
  علمای اخلاق آرزو را بر دو قسم تقسیم می­کنند:
  1- آرزوهای صادق، مثبت و سازنده كه همچون آب حیات، وجود آدمی را سیراب و پرثمر ‌ساخته و نشاط و معنویت انسان را بیشتر می­کنند.

  2- آرزوهای كاذب و دور و دراز، و به تعبیر دیگر طول امل که از مهم‌ترین رذایل اخلاقی بوده و انسان را از خدا دور ‌ساخته و به انواع گناهان آلوده می‌كنند. این آرزوها همچون سراب در بیابان زندگی ظاهر می‌شوند و هر لحظه انسان را تشنه‌تر می‌سازند تا از شدت تشنگی هلاك سازند.
  البته اصل آرزو و امید نه تنها مذموم و نكوهیده نیست، بلكه نقش بسیار مهمی در حركت چرخ‌های زندگی و پیشرفت در جنبه‌های مادی و معنوی بشر دارد. همان‌گونه كه در حدیث معروف نبوی آمده است:
  « الْأَمَلُ رَحْمَةٌ لِأُمَّتِی وَ لَوْ لَا الْأَمَلُ مَا رَضَعَتْ وَالِدَةٌ وَلَدَهَا وَ لَا غَرَسَ غَارِسٌ شَجَرا» [2]
  «امید و آرزو، برای امت من رحمت است و اگر امید و آروز نبود هیچ مادری فرزندش را شیر نمی‌داد و هیچ باغبانی نهالی نمی‌كاشت».

  اقسام آرزو از نظر قرآن:
  1- آرزوهای پسندیده‌: امید و آرزوی پسندیده‌، دل بستن به آینده‌ای است که دسترسی به آن معقول است و با تلاش می‌توان به آن رسیده و این یک امر فطری است‌.
  « فَمَن کَان‌َ یَرْجُوا لِقَآءَ رَبِّه‌ِ فَلْیَعْمَل‌ْ عَمَلاً صَـَـلِحًا وَ لاَ یُشْرِکْ بِعِبَادَة‌ِ رَبِّه‌ِ أَحَدَا» [3]
  پس هر که به لقای پروردگارش امید دارد، باید کاری شایسته انجام دهد، و هیچ کس را در عبادت پروردگارش شریک نکند!
  در این صورت بدون شک‌، امید و آرزو عامل حرکت چرخ‌های زندگی انسان‌ها است‌ که حتی اگر یک روز از دل‌های مردم جهان برداشته شود نظام زندگی به هم می‌ریزد و کمتر کسی دلیلی بر فعالیت و تلاش و جنب و جوش خود پیدا می‌کند.
  آرزوهای پسندیده شاخص‌هایی دارد. مثل واقعی بودن‌، قابل تحقق بودن‌، عاقلانه و منطقی بودن‌، مشروع بودن‌، در بردارنده سعادت و کمال نهایی انسان بودن و... .

  2- آرزوهای ناپسند: آرزوهای ناپسند به دل­‌بستگی‌هایی گفته می‌شود که بیشتر ذهنی‌، غیرمعقول‌، کودکانه و دسترسی به آن‌ها بسیار بعید است‌.
  آرزو اگر از حد بگذرد و به صورت آرزوی دور و دراز درآید، بدترین عامل انحراف و بدبختی است‌ و درست همانند آب باران است که اگر از حد گذشت مایه غرق شدن و نابودی خواهد شد. این آرزوی کشنده همان است که قرآن کریم می‌فرماید:
  «رُبَمَا یوَدُّ الَّذِینَ كَفَرُوا لَوْ كَانُوا مُسْلِمِینَ * ذَرْهُمْ یأْكُلُوا وَیتَمَتَّعُوا وَیلْهِهِمُ الْأَمَلُ فَسَوْفَ یعْلَمُونَ» [4]
  کافران (هنگامی که آثار شوم اعمال را ببینند) چه بسا آرزو می‌کنند مسلمان بودند! بگذار آن‌ها بخورند و بهره گیرند و آرزوها آنان را غافل می‌سازد ولی به زودی خواهند فهمید.
  شاخص‌های آرزوهای ناپسند درست ضد شاخص‌های آرزوهای پسندیده است‌. بعلاوه این­که آرزوهای ناپسند آثاری هم­چون غفلت از یاد خدا، بازداشتن از حقایق‌، فراموشی از مرگ و قیامت‌، به بطالت گذراندن عمر، اضطراب و تشویش خاطر و... دارد.[5]
  امیر مؤمنان(ع) می فرماید:
  « مَنْ أَطَالَ الْأَمَلَ أَسَاءَ الْعَمَلَ » [6]
  هر کس آرزویش را طولانی کند عملش را زشت و ناپسند می­گرداند. چون اگر انسان در زندگی بلند پرواز بود و خواسته ای بالاتر از حد امکانات و توانایی خود داشت و اصرار بر رسیدن به آن به هر قیمت و از هر راهی داشت، مجبور است همه حریم­ها را بشکند و به هر وسیله­ای متوسل گردد تا به خواسته خود برسد و طبیعی است که چنین انسانی نمی­تواند در چارچوب شرع و دین و عقل حرکت کند و اعمالش از حکم دین و عقل پیروی نمی­کند، در نتیجه اعمالش زشت و ناپسند و ناگوار می­گردد.

  اسباب آرزوهای دراز
  1- جهل و بی‌خبری: جهل انسان نسبت به دنیا، قدرت و لطف خدا، آخرت و نعمت‌های بی‌پایان آن و همچنین نسبت به وضع خویش و عدم توجه به این حقیقت كه هر لحظه ممكن است پایان عمر او فرا رسد، او را به وادی آرزوهای دراز می‌كشاند. امام علی علیه‌السلام می‌فرماید:
  «اتَّقُوا خِدَاعَ الْآمَالِ فَكَمْ مِنْ مُؤَمِّلِ یوْمٍ لَمْ یدْرِكْهُ وَ بَانِی بِنَاءٍ لَمْ یسْكُنْهُ وَ جَامِعِ مَالٍ لَمْ یأْكُلْهُ »[7]
  از فریب آرزوها بپرهیزید. چه بسیار كسانی كه آرزو داشتند روزی را (در آغوش ناز و نعمت بگذارنند) و هرگز به آن نرسیدند. چه بسیار كسانی كه خانه و قصری ساختند ولی هرگز در آن ساكن نشدند و چه بسیار كسانی كه اموال زیادی اندوختند ولی هرگز از آن نخوردند.

  2- حب دنیا: هنگامی كه دلبستگی‌ نسبت به ظواهر دنیا جای «زهد» را گرفت و انسان در زرق و برق دنیا غرق شد كم‌كم‌ از خدا غافل می‌شود و زشتی‌ها در نظرش به صورت زیبایی جلوه می­کند و او را گرفتار آرزوهای دور و دراز می‌سازد، لذا حق را به دست فراموشی سپرده و به آن پشت می­كند.

  آثار و پیامدهای طول امل
  1- ارتكاب گناه:
  رسیدن به آرزوهای دراز معمولاً از طریق مشروع غیرممكن است، بنابراین گرفتاران این رذیله اخلاقی خود را ناگزیر می­بینند كه در كسب درآمدها چشم بر هم نهند و حلال و حرام را شناسایی نكنند و از غصب حقوق دیگران، خوردن اموال یتیمان، كم‌فروشی، رباخواری، رشوه‌ و مانند این امور ترسی نداشته باشند. در روایت آمده است:
  « مَنْ طَالَ أَمَلُهُ سَاءَ عَمَلُه‏» [8]و « مَنْ قَصُرَ أَمَلُهُ حَسُنَ عَمَلُه‏» [9]
  «كسی كه آرزویش دراز باشد عملش بد می‌شود و كسی كه آرزویش كوتاه باشد عملش نیك خواهد بود.»

  2- قساوت قلب:
  طول امل انسان را از خدا غافل می‌كند و به دنیا حریص می‌سازد و آخرت او را به دست فراموشی می‌سپارد و اینها همه اسباب سنگدلی و قساوت است. به همین دلیل در حدیثی آمده است كه خداوند به موسی علیه‌السلام فرمود:
  « یا مُوسَى لَا تُطَوِّلْ فِی الدُّنْیا أَمَلَكَ فَیقْسُوَ قَلْبُكَ وَ الْقَاسِی الْقَلْبِ مِنِّی بَعِیدٌ » [10]
  «ای موسی! آرزوی خود را در دنیا طولانی نكن كه قسی­القلب خواهی شد و قسی­القلب از من دور است.»

  3- فراموشی مرگ و آخرت:
  این اثر به خوبی در زندگی آنها كه گرفتار این رذیله اخلاقی هستند نمایان است؛ هرگز نه سخنی از مرگ بر زبان می‌رانند و نه در فكر آخرتند بلكه دائماً در گرداب غفلت غوطه‌ ورند. امیرمؤمنان علی علیه‌السلام می‌فرمایند:
  «طُولُ الْأَمَلِ ینْسِی الْآخِرَة » [11]
  آرزوی طولانی، آخرت را از یاد می­برد.

  4- داشتن زندگی پر رنج و محرومیت از نعمت‌ها:
  هر قدر آرزوها طولانی­تر باشد تهیه مقدمات بیشتری را می‌طلبد. همچنین صرفه‌جویی بیشتری برای حفظ اموال و ثروت‌ها جهت رسیدن به آن آرزوهای دور و دراز لازم است و نتیجه این­دو، یك زندگی توأم با درد و رنج و سخت‌گیری و بخل بر خود و خانواده و توأم با تلاش شبانه‌روزی بی‌رویه خواهد بود و انسان را از بهره‌گیری از نعمت‌های الهی محروم می‌سازد. امیرمؤمنان علی(ع) در این مورد می فرماید:
  « مَنْ كَثُرَ مُنَاهُ كَثُرَ عَنَاؤُه‏» [12]
  کسی که آرزوهایش زیاد باشد، تعب و رنج او فزونی خواهد یافت‏.

  5- داشتن زندگی ذلت‌بار:
  صاحبان آرزوهای دراز ناچارند شخصیت انسانی خود را درهم شكنند و برای رسیدن به مقصود خیالی در برابر هر كسی خضوع كنند و دست التماس به سوی این و آن دراز نمایند و به زندگی ذلت‌بار تن دهند. امیرمؤمنان علی(ع) در این مورد می فرماید:
  « ذُلُّ الرِّجَالِ فِی خَیبَةِ الْآمَال‏ » [13]
  خواری مردان در ناکامی آرزوهاست‏.

  6- محروم بودن از درك حقایق:
  آرزوهای دراز همچون سرابی است كه تشنگان را در بیابان زندگی به دنبال خود می‌كشانند و چهره‌ واقعیت‌ها را به گونه‌ای دروغین نشان می‌دهند و انسان به خاطر آنها درك نمی‌كند كجاست و به كجا می‌رود؟ وظیفه‌اش در برابر این سرنوشت چیست؟ حضرت علی علیه‌السلام می‌فرمایند:
  « الْأَمَانِی تُعْمِی عُیونَ الْبَصَائِر » [14]
  آرزوهای دراز دیدگان بصیرت را نابینا می‌كند. كسی می‌تواند چهره زیبای حقیقت را آن­گونه که هست ببیند و به سرچشمه زلال معرفت برسد كه دیده عقل خود را با حجاب آرزوها نپوشاند.

  7- كفران نعمت‌:
  آرزوهای دراز، انسان را به آن‌چه ندارد و شاید هرگز به­آن نمی‌رسد دلبند می‌سازد. به همین دلیل آن‌چه از نعمت‌های الهی در دست دارد كوچك می‌شمارد و نسبت به آنها بی‌اعتنا می‌شود و این كفران نعمت، پیامدهای شومی در دنیا و آخرت برای او دارد. امیرمؤمنان علی(ع) در این مورد می فرماید:
  « تَجَنَّبُوا الْمُنَى فَإِنَّهَا تَذْهَبُ بِبَهْجَةِ نِعَمِ اللَّهِ عِنْدَكُمْ وَ تُلْزِمُ اسْتِصْغَارَهَا لَدَیكُمْ وَ عَلَى قِلَّةِ الشُّكْرِ مِنْكُم‏» [15]
  از آرزوهای دراز بپرهیزید که زیبایی نعمت‏های الهی را از نظر شما می‏برد و آنها را نزد شما کوچک می‏کند و به کمی شکر(و کفران نعمت) از سوی شما منتهی می‏شود!

  درمان طول امل
  1- توجه به آخرت و یاد مرگ .
  2- انسان خود را بشناسد و بداند موجودی آسیب‌پذیر است كه فاصله میان مرگ و زندگی او بسیار كم است.
  3- توجه به بی‌اعتباری دنیا و كم‌كردن علاقه به آن.
  4- مطالعه پیرامون پیامدهای بسیار شوم‌ آرزوهای دراز.
  5- واقع­بین بودن و برنامه‌ریزی كردن بر طبق واقعیت‌ها، امكانات و استعدادها نه براساس خیالات و آرزوها.

  [1] - دهخدا علی اكبر؛ فرهنگ دهخدا، تهران، چاپخانه مجلس، سال 1325 ش، ج 1، ص71 .

  [2] - مجلسی محمد باقر؛ بحار الانوار الجامعة لدرر اخبار الائمة الاطهار ، تهران ، دارالكتاب اسلامیه ، 1364 ، نوبت دوم، ج 7، ص‏173.

  [3] - کهف/110


  [4] - حجر/2و3

  [5] - مکارم شیرازی، ناصر؛ تفسیر نمونه‌، دارالکتب الاسلامیة، تهران، 1382، چاپ بیست و یکم، ج 17، ص242 و 244و همان‌، ج11، ص129،

  [6] - - سید رضی؛ نهج البلاغه، ترجمه محمد دشتی، قم ، موسسه فرهنگی تحقیقاتی امیرالمومنین، بهار 84 ، نوبت 26، حکمت 36.

  [7] - - عبد الواحد، آمدی؛ تصنیف غرر الحكم و درر الكلم، قم، دفتر تبلیغات اسلامی، 1378،چاپ دوم،ص 313

  [8] - همان.

  [9] - همان.

  [10] - كلینی، محمدبن یعقوب؛ اصول من الكافی، علی اکبر غفاری، بیروت، دارالتعارف،1401، چاپ چهارم، ج‏2 ص 329

  [11] - همان، ج‏1، ص 44.

  [12] - - عبد الواحد، آمدی؛ تصنیف غرر الحكم و درر الكلم، قم، دفتر تبلیغات اسلامی، 1378،چاپ دوم،ص314

  [13] - همان.

  [14] - همان، ص65.

  [15] - همان، ص 314
  منبع

 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۴
  نوشته
  1,259
  صلوات
  14
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  8,016 پست
  حضور
  48 روز 8 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  25
  آپلود
  7
  گالری
  558  بعد از اقامه نماز می دانم که باید دعایی کنم
  از آن جایی که شب آرزوها هم هست
  از خودم چیزی ندارم آنچه ما اسک قرانی ها یاد گرفته ایم و بدان مباهات می کنیم
  از فرهنگ قران و تعالیم اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام است
  در بیان دعاهای حضرت صدیقه طاهره مقدم داشتن همسایه ها بر خود به چشمم بیشتر می آید
  و وقتی فرزند عزیزش امام مجتبی علیه السلام سبب را می پرسد :الجار ثم الدار
  اول همسایه سپس خانه را از آن بانوی بهشتی می شنود
  خدایا نمی دانم همسایگانم چه می خواهند؟آما انچه خیر انهاست در احوالشان مقدر فرما
  خدایا این دعایی را که می کنم
  می دانم همسایگانم هم به دل دارند
  بین همه ادعیه دعایی می کنم که همه دعاها در پرتو و ظل و سایه ان است
  خدایا در فرج امام زمان علیه السلام همو که همه دعاها به فرجش منتهی و گشایش در امور است تعجیل بفرما
  آمین یارب العالمین 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۲
  نوشته
  9,787
  صلوات
  20662
  تعداد دلنوشته
  31
  مورد تشکر
  60,702 پست
  حضور
  177 روز 12 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  96
  ليلة الرغائب شده دل زارو مزار است
  اشك دل و نجواي شب بنده خوار است

  ماهيچ نخواهيم به جز دوطلب نيك
  يك : ديدن كربلا و دو : حضرت يار است

  امشب ز خدا خواه که با لطف و کرم
  از شیعه گشاید گره و رنج و ألم

  آن یار سفر کرده به صد عز و جلال
  بینیم قمر روی مهش دور حرم

  امشب لیلة الرغائب شب برآورده شدن حاجات است
  همه با هم می خوانیم:


  “اللهم عجل لولیک الفرج” 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  نوشته
  832
  صلوات
  2600
  تعداد دلنوشته
  5
  مورد تشکر
  4,932 پست
  حضور
  21 روز 20 ساعت 5 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0  سراسیمه سلام هنگام انتظار سلام هنگام رسیدن سلام
  اومممممم همه اش یه دونه نمیشه که
  اولا آرزوی هر فرد آزادی هستش که منجی بشریت بلاخره ظهور کنه
  دوما حتما همه با هم آرزو دارن که سایه پدر مادرشون همیشه مستدام باشه
  سوما همه ایرانی ها ارزو دارن صلح و ثبات و دلخوشی برای مردم ایران پایدار باشه
  جوون هامون خوشبخت باشن و سربه راه
  مردم جهان در صلحی ابدی چرا که این جنگ ها چیزی جز کدورت و خون ریزی در پی نداره
  اما من .........هیچ وقت سربار کسی نباشم خدا اونقدری توان بهم بده و اون قدر بهم نظر داشته باشه که رزق و روزیم حلال باشه و با برکت

  ویرایش توسط اهورانی : ۱۳۹۵/۰۱/۲۶ در ساعت ۱۳:۲۳

  از مرگ نترسید از این بترسید که وقتی زنده اید چیزی درون شما بمیرد به نام انسانیت... 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۳
  نوشته
  1,655
  صلوات
  15400
  تعداد دلنوشته
  14
  مورد تشکر
  9,670 پست
  حضور
  22 روز 17 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  4  بسم رب الحیدر

  مهم ترین آرزوی امشب من اینه که وقت ظهور مولامون شرمندشون نباشیم و حضرتم از اینکه ما شیعه ایشون هستیم شرمنده نباشن...

  التماس دعای فرج
  یاعلی

     
  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرج آل محمد و العن اعداء آل محمد اجمعین
  اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علی ذلک اللهم العنهم جمیعا


  خدایا به ما ایمانی عطا کن، که باور کنیم همه امور به دست توست
  خدایا ما را به خود واگذار مکن حتی به اندازه لحظه ای کوچک
  خدایا بگیر از ما هر آنچه که تو را از ما می گیرد
  خدایا کمکمون کن تا ایمان، نام و نان برایمان نیاورد
  خدایا شکرت

  http://s6.picofile.com/file/81943357...744_4474_b.jpg


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۴
  نوشته
  39
  صلوات
  1916
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  211 پست
  حضور
  2 روز 5 ساعت 42 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  هیچ نمی خواهم دراین شب

  فقط ارزوی فرج ان اقایی که 1182 سال منتظر

  ای مرغ سحر عشق زپروانه بیاموز کان سوخته را جان شد اواز نیامد  این مدعیان درطلبش بی خبرانند کان راکه خبرشد خبری باز نیامد


 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,885
  صلوات
  1250
  تعداد دلنوشته
  18
  مورد تشکر
  20,687 پست
  حضور
  104 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  316  عرض ادب و احترام

  سخته یک ارزو کردن
  اول ظحور اقا امام زمان
  سلامتی همه پدرها و مادرها و امرزش همه رفتگان از جمله پدرم
  شفای همه مریضا از کوچک و بزرگ پیر و جوان بالاخص مادر عزیزم
  عاقبت بخیری همه خلایق
  روز بد حادثه بد مرگ بد و ناگهانی از همه مومنین و مومنات بدور
  براورده شدن حاجات همه حاجتمندها 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۴
  نوشته
  204
  صلوات
  427
  تعداد دلنوشته
  3
  مورد تشکر
  1,755 پست
  حضور
  16 روز 22 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1  هیچ وقت ارزوهام براورده نشده


 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  198
  صلوات
  130
  تعداد دلنوشته
  28
  مورد تشکر
  851 پست
  حضور
  5 روز 2 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  60
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط گناهکار نمایش پست
  هیچ وقت ارزوهام براورده نشده
  ان شاءالله امشب همه آرزوهای خوبتون برآورده بشن
  ببوسم خاك پاك جمكران را


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود