جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آسیب ها و مضرات بیدار ماندن و نخوابیدن در شب

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۴
  نوشته
  999
  صلوات
  118
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  4,649 پست
  حضور
  89 روز 12 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0

  آسیب ها و مضرات بیدار ماندن و نخوابیدن در شب
  آسیب ها و مضرات بیدار ماندن و نخوابیدن در شب
  آسیب ها و مضرات بیدار ماندن و نخوابیدن در شب را برای شما بیان می کنیم. عدم خواب کافی شبانه آسیب ها و مضرات بی شماری را روی بدن انسان به بار می آورد که در ادامه به آسیب ها و مضرات بیدار ماندن و نخوابیدن در شب اشاره می کنیم.  1. ديابت مي‌گيريد

  اضطراب و افسردگي تنها مشكلات ناشي از بي‌خوابي نيستند. محققان مي‌گويند سطح قند خون افرادي كه خواب‌شان ناكافي است هم بالاتر از ديگران مي‌رود و توانايي بدنشان در تنظيم ميزان انسولين خون پايين مي‌آيد. همين دليل است كه بي خواب‌ها بيشتر در معرض خطر ابتلا به ديابت نوع دو قرار مي‌گيرند. محققان مي‌گويند فشارهاي رواني از دلايل اصلي ابتلا به ديابت نوع دو هستند و مرداني كه دچار اين فشارها هستند، دو برابر مردهايي كه سلامت روان دارند دچار ديابت مي‌شوند.


  به گفته محققان از آنجا كه بي‌خوابي شبانه مي‌تواند تحمل تنش‌ها براي افراد را دشوارتر كند و از آنجا كه كافي نبودن خواب باعث مضطرب شدن و افسردگي مي‌شود، مي‌توان اين مشكل را به عنوان يكي از دلايل ابتلا به ديابت معرفي كرد. گذشته از اين، خود بي‌خوابي هم مي‌تواند ميزان قند خون را دچار نوسان كند و باعث ابتلا به ديابت شود.  2. طلاق مي‌گيريد

  بله! به همين سادگي! چند ساعت كمتر خوابيدن در شبانه روز مي‌تواند جرقه‌هاي اختلاف ميان شما و همسرتان را روشن كند و روابط عاطفي تان را دچار مشكل كند. «بي بي سي» به نقل از بنياد سلامت رواني بريتانيا نوشته است كه مشكل در روابط عاطفي، خستگي پذيري بالا و فقدان تمركز فكري از مشكلاتي است كه بخاطر بي خوابي ايجاد مي‌شوند.


  اين بنياد ادعا مي‌كند كه بي خواب‌ها چهار برابر ديگران با مشكل در روابط عاطفي شان روبه‌رو هستند و سه برابر آدم‌هايي كه حدود 8 ساعت در شبانه روز مي‌خوابند، افسرده مي‌شوند و تمركزشان را از دست مي‌دهند. از نظر محققان بي خوابي افراد را وارد چرخه معيوبي از مشكلات رواني مي‌كند كه تا زمان تنظيم شدن خواب افراد نمي‌توان اميدي به بهبودشان داشت.


  3. فشارخون بالا مي‌رود

  اگر بگوييم كه كودكان هم مي‌توانند به مشكل بالا رفتن فشارخون دچار شوند احتمالا تعجب مي‌كنيد؛ اما بي خوابي مي‌تواند اين مشكل را در ميان كودكان هم به وجود بياورد. به نوشته‌ام اس ان بي سي، پژوهشگران مي‌گويند بچه‌هايي كه كمتر از شش ساعت و نيم در شبانه روز مي‌خوابند، به مشكلات جدي فشارخون دچار مي‌شوند.


  البته نوسان فشار خون تنها مشكلي نيست كه سراغ بچه‌هاي بي خواب مي‌رود. پژوهشگران مي‌گويند اين افراد در نوجواني 14 درصد بيشتر از ديگران ممكن است بيش فعال شوند. محققان مي‌گويند كودكان به حدود 9 ساعت خواب در شبانه روز نياز دارند. پس تصور نکنید تنظیم خواب شبانه کودکتان تنها آموزش نظم به اوست؛ بچه‌هایی که خوابشان ساعات متغییری دارد و تا نیمه شب بیدار می‌مانند بیشتر چاق می‌شوند و حتی نوسان‌های فشار خون را پیش از آدم‌هایی که ساعات خوابشان تنظیم شده تجربه می‌کنند.


  4. خوراکی زیاد می خرید

  اگر نمي‌خواهيد جيبتان خالي شود، شب‌ها خوب بخوابيد. محققان مي‌گويند فرداي روز بي خوابي، ميل شما به خريدن مواد غذايي چند برابر مي‌شود. به گزارش مجله چاقي، سطوح هورمون گرلين در خون بي خواب‌ها بالا مي‌رود و باعث گرسنه شدن و افزايش تمايلشان به خريد خوراكي مي‌شود. محققان مي‌گويند كه افزايش اين هورمون بر قدرت تصميم‌گيري افرادي كه خواب كافي نداشته‌اند تاثير مي‌گذارد و حتي به جاي آنها تصميم مي‌گيرد.


  از نظر پژوهشگران يكي از دلايل چاق شدن بي خواب‌ها، افزايش سطح همين هورمون است. آنها معتقدند کسانی که به خاطر بیشتر تمرکز داشتن در شب و یا به دلیل اجبار شغلی که مشغول انجامش هستند نظم خوابشان را به هم می‌ریزند و شب زنده‌داری می‌کنند، بیشتر در معرض چاقی هستند؛‌حتی اگر اشتهایشان زیاد نباشد و اهل فست فود خوردن و با مصرف غذا‌های پرکالری هم نباشند.


  5. سكته مغزي مي‌كنيد

  مغز تنها به‌خاطر بي خوابي خسته و فرسوده نمي‌شود. محققان مي‌گويند بي خوابي شبانه مي‌تواند مرگ اين عضو بدن را هم به همراه بياورد. از نظر محققان تايواني خطر سكته مغزي به ويژه در ميان جوانان بي خواب بيشتر است. بي خوابي مي‌تواند خطر سكته مغزي را تا 54 درصد بالاتر ببرد. از نظر آنها خطر سكته مغزي در ميان جوانان 18 تا 24 ساله بي خواب، هشت برابر افرادي است كه در اين سنين خواب مناسب و منظم دارند.


  از نظر آنها حتي بي خوابي گاه و بي گاه هم مي‌تواند مغز را در مرض چنين خطري قرار دهد.از نظر محققان مغز بی‌خواب‌ها در فردای آن روز هم کارایی پایین‌تری دارد و از پس انجام تکالیف دشواری که در حالت عادی فرد آنها را انجام می‌دهد برنمی‌آید. به همین دلیل پژوهشگران توصیه می‌کنند قبل از انجام کار‌های مهم، به خوبی بخوابید و حتی می‌گویند بهتر است کارمندان در میانه روز نزدیک به بیست دقیقه چرب بزنند، تا برای ادامه فعالیت‌هایشان آماده‌تر شوند.


  6. 86 مرض به جان‌تان مي‌اندازد

  گفتيم كه خطر سكته مغزي، قلبي و ابتلا به مشكلات رواني با بي خواب شدن سراغتان مي‌آيد، اما به نوشته ديلي ميل مشكلاتي كه بي خوابي برايتان ايجاد مي‌كند، متاسفانه از اين تعداد بسيار بيشتر هستند. محققان مي‌گويند كه با پريدن خواب از سرتان، 86 نوع اختلال و بيماري سراغتان مي‌آيد و بسياري از بيماري‌هاي جسمي كه نمي‌توانيد دليلي براي حضورشان پيدا كنيد، ناشي از همين يك مشكل مي‌شوند. از نظر محققان نه يكي دو شب بي خوابي، بلكه مستمر شدن اين مشكل مي‌تواند چنين عواقبي را به همراه بياورد و باعث شود که در اوج جوانی، بدنی پیر و خسته داشته باشید.  7. آلزايمر مي‌گيريد

  مغز بي‌خواب‌ها زودتر از ديگران توانايي به خاطر آوردن رويدادها و خاطرات را از دست مي‌دهد. نيويورك ديلي نيوز گزارش كرده است كه پروتئيني كه وجودش مي‌تواند باعث ابتلا به بيماري آلزايمر شود، با به موقع و كافي خوابيدن در شب از بدن تخليه مي‌شود اما كساني كه خواب شان نظم ندارد و كافي نيست، اين پروتئين در بدنشان انباشته مي‌شود و زودتر از ديگران آلزايمر مي‌گيرند.


  از نظر محققان حتي اگر يك شب كم بخوابيد، سطح اين پروتئين در بدنتان بالاتر مي‌رود و هرچه بي خوابي هايتان بيشتر شود، ميزان آن هم بيشتر و دردسرسازتر مي‌شود. آمار ابتلا به آلزایمر در جهان هر روز بالاتر می‌رود و محققان به دنبال پیدا کردن دلایل این موضوع، کشف کرده‌اند که بی‌خوابی در ایجاد چنین بیماری‌ای می‌تواند تاثیرگذار باشد.


  8. نگذاريد مزمن شود

  همه افراد دوره‌يي از بي‌خوابي را در طول سال تجربه مي‌كنند و برخي شب‌ها خواب به چشم‌هايشان نمي‌آيد. اين بي‌خوابي گذرا گرچه مي‌تواند خطر ابتلا به برخي بيماري‌ها را بيشتر كند اما به اندازه بي‌خوابي مزمن نمي‌توان جان شما را تهديد كند. اگر دوره‌هاي گذراي بي‌خوابي شما جاي خود را به بي‌خوابي‌هايي كه حدود سه هفته تا شش ماه ادامه پيدا كرده‌اند داده‌اند، بهتر است فورا به روانپزشك مراجعه كنيد و با پيدا كردن منشا بي‌خوابي‌تان، راهي براي درمانش پيدا كنيد.  9. بيشتر فست فود مي‌خوريد

  تنها ميل به خريد مواد غذايي با كمبود خواب بيشتر نمي‌شود. محققان مي‌گويند حتي ذائقه شما هم تحت تاثير ميزان خواب‌تان قرار مي‌گيرد. از نظر آنها كساني كه شب‌ها به اندازه نمي‌خوابند، بيشتر همبرگر و سيب زميني سرخ شده مي‌خورند. اين تحقيقات كه نتيجه شان در مجله نيچر چاپ شده است نشان مي‌دهد كه بخشي از مغز بي‌خواب‌ها، با ديدن فست فود فعال مي‌شود كه باعث كم شدن قدرت اين افراد در كنترل هوس غذايي شان مي‌شود. به همين دليل است كه از نظر محققان كساني كه خواب كافي ندارند، نمي‌توانند تغذيه سالمي هم داشته باشند.  10. كمردرد مي‌گيريد

  درد استخوان هاي‌تان در پيري را به گردن نخوردن شير و ماست نيندازيد. محققان مي‌گويند ميزان خواب شما هم مي‌تواند به اندازه تغذيه تان در سالم ماندن استخوان‌هاي شما تاثير داشته باشد. پژوهشگران بر اين باورند كه افراد بي خواب در دوران پيري درد بيشتري در ستون فقرات و ناحيه كمرشان تجربه مي‌كنند. از نظر محققان بزرگسالاني كه شب‌ها خوب نمي‌خوابند، يك و نيم برابر بيشتر از آنهايي كه خواب كافي دارند در پيري دچار كمر درد مي‌شوند.  11. سرطان مي‌گيريد

  محققان مي‌گويند بي‌خوابي نه تنها خطر ابتلا به سرطان سينه را بيشتر مي‌كند، بلكه مجال رشد سلول‌هاي سرطاني را هم بيشتر مي‌كند. از نظر آنها بي‌خوابي براي بيماران سرطاني سم است و باعث سرعت گرفتن رشد سلولهاي سرطاني در بدنشان مي‌شود. اما آنها ادعا مي‌كنند كه خواب كافي مي‌تواند يكي از درمان‌هاي كمكي براي اين بيماران باشد و باعث بهبودشان شود. به نوشته تلگراف، مردان بي خواب 2 برابر ديگران در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند و زناني كه كمتر از 6 ساعت مي‌خوابند هم به احتمال 62 درصد بيشتر از ديگران به سرطان سينه دچار مي‌شوند.


  12. مي ميريد

  مرگ تدريجي بخاطر ابتلا به بيماري‌هاي گفته شده، مي‌تواند گريبان بي خواب‌ها را بگيرد. اما حتي اگر يك فرد مبتلا به بي‌خوابي برخي از بيماري‌هاي گفته شده را تجربه نكند، باز هم احتمال مردنش بخاطر كافي نبودن ميزان خواب زياد است. رويترز نوشته است كه نيمي از آمريكايي‌ها بي‌خوابي مزمن دارند و با توجه به گفته‌هاي محققان، مزمن شدن اين مشكل به احتمال 58 درصد بيشتر خطر مرگ را به همراه مي‌آورد. از نظر محققان كساني كه حداقل 6 سال با اين مشكل دست و پنجه نرم كرده‌اند، بيشتر از ديگران در معرض خطر مرگ قرار دارند.

  13. ماه كامل شده؟

  بي خوابي دلايل متعددي مي‌تواند داشته باشد و از نظر محققان كامل شدن قرص ماه مي‌تواند يكي از آن دلايل باشد.محققان در بوداپست كشف كرده‌اند كه ماه مي‌تواند بر اختلالات خواب و همينطور سلامت رواني انسان‌ها تاثير داشته باشد و در زماني كه ماه كامل در آسمان مي‌درخشد، خواب زنان و مردان سبك‌تر از بقیه روزها مي‌شود.


  14. گوشي بازي مي‌كنيد؟

  محققان مي‌گويند گوشي بازي قبل از خواب گذشته از تاثيرات منفي كه بر مغز مي‌گذارد، مي‌تواند كيفيت خواب شما را پايين بياورد و باعث بي خواب شدن‌تان شود.افرادي كه گوشي شان را به اتاق خواب خود مي‌برند، خواب ناآرام‌تر و بي كيفيت‌تري را تجربه مي‌كنند و فردای آن روز انرژی کمتری نسبت به دیگران دارند.
  15. افسردگی دارید؟


  متخصصان مي‌گويند در بسياري موارد خود افسردگي هم مي‌تواند باعث بي خواب شدن شما شود. پس اگر تغيير واضحي در الگوي خواب‌تان پيدا شده و زيادتر از حد و يا كمتر از معيار مي‌خوابيد، سلامت روان‌تان را با كمك متخصصان بررسي كنيد. شايد يك افسردگي كوچك و درمان‌پذیر باعث بي خوابي تان شده باشد.

  16. دستشويي داريد؟

  محققان مي‌گويند بسياري از كساني كه بي خواب هستند و يا در ميانه شب بارها بيدار مي‌شوند، از مشكل پر بودن مثانه در شب رنج مي‌برند و پس از دستشويي رفتن و روشن كردن چراغ خواب از سرشان مي‌پرد. درحالي كه با نصب ال‌اي دي‌هاي مخصوص و كم نوري كه محققان اختراع كرده‌اند میتوانند این مشکل بیخوابی را برطرف کنند.

  ترفندهایی برای درمان بی خوابی

  بی‌خوابی را گاهی تنها با داروهای شیمیایی می‌توان درمان کرد و از نظر متخصصان طب سنتی، گاهی چاره از بین بردنش مصرف برخی دم‌نوش‌های گیاهی است. اما محققان می‌گویند برای خلاص شدن از این مشکل، راه‌های ساده‌تری هم وجود دارد. راه‌هایی که در ادامه آن‌ها را با شما درمیان می‌گذاریم.

  — شير و مغز بخوريد

  توصيه محققان به بي خواب‌ها، خوردن يك مشت مغز آجيل و يك ليوان شير قبل از خواب است. پژوهشگران بر اين باوردند كه با اضافه كردن اين دو مورد به رژيم غذايي بي خواب‌ها مي‌توان مشكل‌شان را كمرنگ كرد.  — كيوي بخوريد

  یکی از میوه هایی که به درمان بیخوابی کمک میکند کیوی است . محققان مي‌گويند اگر 4 هفته به رژيم غذايي تان كيوي اضافه كنيد، بي خوابي تان از بين مي‌رود. آنها به شركت كنندگان يك تحقيق، يك ساعت قبل از خواب دو كيوي دادند و مشاهده كردند كه كيفيت خواب آنها بالاتر رفته است.  — آلبالو بخوريد

  از نظر محققان ملاتون موجود در آلبالو مي‌تواند بر مغز بي خواب‌ها تاثير مفيدي بگذارد و باعث تنظيم شدن چرخه خوابشان شود. محققان مي‌گويند دو وعده خوردن اين ميوه در صبح و شب مي‌تواند به تنظيم شدن خواب افراد كمك كند.  — يوگا كار كنيد

  اگر ميان سال هستيد و بعد از يائسه شدن به بي خوابي دچار شده ايد، گذشته از اضافه كردن خوراكي‌هاي گفته شده، بايد با ورزش هم آشتي كنيد. محققان مي‌گويند ورزش يوگا بيشتر از هر راه ديگري مي‌تواند به تنظيم شدن خواب خانم‌هاي يائسه كمك كند.

  یا قائم آل محمد


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۴
  نوشته
  1,916
  صلوات
  87
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  9,933 پست
  حضور
  28 روز 12 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  9  در زندگی سریع و شلوغ ما، کم‌خوابی تبدیل به یک مسالۀ بزرگ شده است. در گذشته، میانگین خواب ۸ ساعت در شب بوده است – اما اکنون به ۶.۸ ساعت رسیده است (در صورتی که بین ۷ تا ۹ ساعت خواب در شب توصیه می‌شود). تقریبا ۴۰% از جامعه کمتر از ۷ ساعت در شب استراحت می‌کنند و بخش زیادی از ما با مشکلات مربوط به خواب روبرو هستیم.

  همه میدانیم که داشتن خواب کافی اهمیت دارد – اما شاید این را ندانید که بدون خواب کافی چه مشکلاتی به وجود خواهند آمد. ما در اینجا ۲۵ خطر ناگواری که نسبتا یا کاملا از خواب محروم بودن برای شما در پی خواهد داشت، که البته بعضی از آنها رایج‌تر هستند.


  ۱. کج‌خلقی
  یک گروه از محققان نتیجه گرفته‌اند که “کج‌خلقی و نوسانات احساسی از نتایج شب‌های بدون خواب هستند.” آنها به بررسی گروهی از بیماران دچار کم‌خوابی پرداختند و تحقیق آنها مشخص کرد که تاثیرات احساسی منفیِ ناشی از اتفاقات – مثلا وقتی در حین یک کار کسی مزاحم شما شود – با کمبود خواب تشدید می‌شوند.


  ۲. سردرد
  دانشمندان هنوز دقیقا نمی‌دانند که چرا کمبود خواب منجر به سردرد می‌شود – اما یک قرن است که دکترها متوجه ربط بین این دو شده‌اند. شب‌های بی‌خوابی شما می‌توانند منجر به میگرن شوند و البته بسیاری از کسانی که مشکل کم‌خوابی دارند می‌گویند همراه با یک سردرد نامشخص صبحگاهی بیدار می‌شوند..  ۳. ناتوانی در یادگیری
  خواب‌آلودگی همیشه یک مساله در بین جوانان بوده است. یک آزمایش بروی دانش‌آموزان راهنمایی مشخص کرده است که با “یک ساعت به تعویق انداختن شروع مدرسه، یعنی رساندن آن از ۷:۳۰ به ۸:۳۰، نمرۀ تست بچه‌ها در ریاضی حداقل ۲ درصد و در خواندن حداقل ۱ درصد افزایش می‌یابد.
  اما این فقط در مورد بچه‌ها صادق نیست. حافظۀ کوتاه‌مدت یک جز اصلی در یادگیری است و کم‌خوابی به طور قابل توجهی توانایی گروهی از بزرگسالان داوطلب در به یاد آوردن کلماتی که روز قبل به آنها نشان داده شده بوده را کاهش داده است. محققان متوجه شده‌اند که هر چند با تکرار یک عمل افراد در آن بهتر می‌شوند، اما اگر بعد از انجام یک کار آنها بیدار نگاه داشته شوند، دیگر این مساله صحت ندارد.


  ۴. افزایش وزن
  به نظر افرادی که کم‌خوابی دارند دارای عدم تعادل در هورمون‌های خود هستند که در نتیجه آن اشتهای بیشتر، تمایل بیشتر به غذا‌های پر کالری، عکس‌العمل بیشتر در مقابل شیرینی‌جات و توانایی کمتر در کنترل کردن امیال خود پیدا خواهند کرد –ترکیب این اتفاقات می‌تواند بسیار خطرناک باشد. درست است که شما وقتی بیدارید کالری بیشتری می‌سوزانید، اما آنقدری نیست که تمام کالری‌های اضافه‌ای که وقت خستگی مصرف می‌کنید را بسوزاند.

  ۵. دید ضعیف
  کمبود خواب به دید محدود، دوتائی دیدن و تاری دید ربط داده شده است. هر چقدر بیشتر بیدار بمانید، با خطاهای دید بیشتری روبرو خواهید شد و احتمال توهم زدن شما نیز بیشتر می‌شود.


  ۶. بیماری قلبی
  وقتی که محققان افرادی را برای ۸۸ ساعت بیدار نگاه داشتند، فشار خون آنها بالا رفت که البته غافلگیرکننده هم نیست. اما حتی افرادی که اجازه داشتند ۴ ساعت در شب بخوابند هم ضربان قلب بالاتری را نسبت به افرادی داشتند که ۸ ساعت می‌خوابند.


  ۷. کندی
  وقتی که به اندازۀ کافی نخوابید، سرعت واکنش شما به شدت پائین می‌آید. محققان دو تست که نیاز به تصمیم‌گیری سریع داشتند را به افرادی دادند، بعضی از آنها اجازۀ خوابیدن بین تست‌ها را داشتند، در حالیکه باقی آنها این اجازه را نداشتند. آنهایی که خوابیده بودند در تست دوم بهتر عمل کردند – ولی آنهایی که نخوابیده بودند بدتر بودند و واکنش آنها کندتر شده بود.


  ۸. عفونت
  آیا با آن کار بزرگی که سیستم دفاعی بدنتان می‌کند آشنا هستید؟: وقتی که یک زخم باز دارید همیشه بلافاصله زخم شما عفونی نمی‌شود. کمبود خواب زیاد و حتی یک شب بی‌خوابی می‌تواند سیستم دفاعی بدن شما را در مقابل ریزجانداران ضعیف کند.


  ۹. ریسک‌های اقتصادی کردن
  آیا قصد دارید تغییراتی در رزومه خود ایجاد کنید؟ بهتر است برای اینکار خوب استراحت کرده باشید. زیرا محققان می‌گویند “یک شب بی‌خوابی می‌تواند باعث تغییر روش شما در تصمیم‌گیری‌های پرخطر بشود.”


  ۱۰. تولید بیشتر ادرار
  وقتی که آدم‌ها میخوابند، بدن سرعت تولید ادرار را پائین می‌آورد. برای همین افراد نیاز افراد به ادرار در شب کاهش می‌یابد. اما وقتی کسی کمبود خواب دارد، این کاهش عادی اتفاق نمی‌افتد که نتیجۀ آن “تولید ادرار بیشتر در شب” است.


  ۱۱. گیجی
  آیا در توجه کردن به آنچه می‌خوانید یا گوش می‌دهید مشکل دارید؟ آیا سخت است که تمرکز کنید؟ محققان یافته‌اند که “نداشتن خواب بخصوص بر انجام کارهایی که نیاز به توجه شما دارند تاثیر می‌گذارند.” اگر می‌خواهید حواس‌جمع و دقیق باشید، خواب یک لازمۀ آن است. در غیر اینصورت، وارد “یک حالت بی‌ثباتی می‌شوید که نوسان دارد و نمی‌توان آن را بیداری یا خواب نامید.”


  ۱۲. واکسن‌هایی با تاثیر کمتر
  واکسن‌ها با ترغیب بدن شما به ایجاد آنتی‌بادی بر ضد یک ویروس مشخص شما را مقاوم می‌کنند. اما وقتی نخوابید، سیستم دفاعی بدن شما درست عمل نمی‌کند و این فرآیند نیز درست انجام نخواهد شد. در یک تحقیق کوچک، ۱۹ نفر بر ضد هپاتید a واکسینه شدند. ده نفر از آنها همان شب ۸ ساعت خوابیدند، در حالیکه باقی آنها تمام شب بیدار نگاه داشته شدند. ۴ هفته بعد، آنهایی که خوابیده بودند نزدیک به دو برابر بیشتر آنتی‌بادی هپاتید a در بدن خود داشتند.


  ۱۳. ناتوانی در صحبت کردن
  کمبود خواب جدی می‌تواند شما را تبدیل به یک احمق وِزوِزو کند. در یک تحقیق “داوطلبانی که ۳۶ ساعت بیدار نگاه داشته شدند تمایلاتی برای تکرار یک کلمه و کلیشه نشان دادند. آنها یکنواخت، آرام و نامطمئن صحبت می‌کردند و نمی‌توانستند بدرستی فکر‌های خود را با کلمات بیان کنند.”


  ۱۴. سرماخوردگی
  اگر برایتان سوال پیش آمده که چرا همیشه مریض هستید و چرا هر ویروسی که در دفتر کارتان وجود دارد به سراغ شما می‌آید، احتمالا جواب سوالتان این است که به اندازۀ کافی نمی‌خوابید. یک گروه ۱۵۳ نفره در معرض سرماخوردگی عادی قرار گرفتند. آنهایی که در دو هفته قبل از آزمایش کمتر از ۷ ساعت در روز خوابیده بودند تقریبا ۳ برابر بیشتر از کسانی که ۸ ساعت یا بیشتر خوابیده بودند، دچار سرماخوردگی شدند. خوب خوابیدن شما نیز یک عامل دیگر است – آنهایی که ۹۲ درصد از زمان خود در تخت را واقعا خواب بودند ۵.۵ برابر بیشتر از کسانی سرما خوردند که ۹۸ تا ۱۰۰ درصد از مواقع راحت روی تخت می‌خوابند.


  ۱۵. مشکلات دستگاه گوارش
  افراد زیادی دچار بیماری التهابی روده هستند و کمبود خواب علایم آن را وخیم‌تر می‌کند. کمبود خواب مداوم حتی می‌تواند باعث شود دچار التهاب روده شوید. 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۴
  نوشته
  1,916
  صلوات
  87
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  9,933 پست
  حضور
  28 روز 12 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  9  خواب قبل از مغرب و عشا و خواب بین الطلوعین:

  بین الطلوعین یعنی بین دودمیدین (طلوع) روشنایی، یعنی بین طلوع فجر(نماز صبح) تا طلوع آفتاب و زمانی که هواتقریبا گرگ و میش شده است.
  در مورد خوابیدن كه یك امر طبیعی است،در روایات آمده است كه "در ساعات اولیه شب بخوابید و بین الطلوعین بیدارباشید
  متاسفانه در حاضر افراد، بسیاری ازاین گونه مسائل را صرفاً به عنوان دستورالعمل های ارشادی و اخلاقی در نظر می گیرند،در حالی كه این دستورات صد در صد كاربردی می باشند. به عنوان نمونه یكی از فوایدعمل به روایت مذكور این است كه هورمونی در بدن به نامهورمون رشد (سوماتوتوروپ) وجود دارد كه بیشترینمیزان ترشح آن حدود دو ساعت بعد از غروب آفتاب می باشد(زیرا بدن انسان یك فیزیولوژیخاصی دارد كه با عالم هماهنگ می باشد) و در رویات آمده كه همان ساعت بخوابید.
  اینكه خواب کافی در زمان مناسب، باعثبلندی قد می شود، به این دلیل است كه در اوایل شب،این هورمون ترشح می شود و اگر كسی سر شب بخوابد، رشد متناسب و متعادلی پیدا میكند.
  اما یك سری از هورمون های استرس زاوجود دارند (البته در جای خود مفید می باشند) كه به آنها "كورتیكواستروئید" گفته میشود، مانند هورمون های "آدرنالین" و "نور آدرنالین". بیشترین میزان ترشح این هورمونها دو ساعت قبل از طلوع آفتاب می باشد؛ یعنی دقیقا هنگام بین الطلوعین (از طلوع فجرتا طلوع آفتاب).
  این كه خواب بعد از اذان صبح، باعثناراحتی و كسلی و پریشانی انسان می شود، ولی بیدار شدن در موقع اذان حالتشادابی می آورد، به خاطر ترشح این هورمون هاست. همچنین اگر زمانی كه این هورمون ها حداكثر ترشح خود را دارند، انسان خواب باشد،احتمالسكته زیاد است. لذا بیشترین آمار مرگ در خواب، درساعات بین الطلوعین می باشد.
  حال اگر همین مسئله یعنی نخوابیدن بینالطلوعین را یك پزشك به ما توصیه می كرد، با شوق و اطمینان بیشتری به آن عمل میكردیم، زیرا به كاربردی بودن آن معتقد بودیم، امادستورات دینی را به عنوان مسائل صرفاً اخلاقی پنداشته و كمتر بهآنها توجه می كنیم.


  پینوشت
  (1) متن روایات مذكور :
  مَا عَجَّتِ الْأَرْضُ إِلَى رَبِّهَاعَزَّ وَ جَلَّ كَعَجِیجِهَا مِنْ ثَلَاثٍ مِنْ دَدمٍ حَرَامٍ یُسْفَكُ عَلَیْهَاأَوِ اغْتِسَالٍ مِنْ زِنًى أَوِ النَّوْمِ عَلَیْهَا قَبْلَ طُلُوعِ الشَّمْسِ (من‏لایحضره‏الفقیه- جلد4- ص20)


  زمین به سوی پروردگارش، فریادی ماننداین سه فریاد بر نمی آورد:
  1- فریاد از خونی که به ناحق بر روی او می ریزد.
  2- آب غسلی که با عمل زنا واجب شده است.
  3- خوابی که پیش از طلوع خورشید باشد.
 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۴
  نوشته
  999
  صلوات
  118
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  4,649 پست
  حضور
  89 روز 12 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0  قابل توجه افرادی که الان بیدار هستن آسیب ها و مضرات بیدار ماندن و نخوابیدن در شب


  یا قائم آل محمد


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۴
  نوشته
  1,916
  صلوات
  87
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  9,933 پست
  حضور
  28 روز 12 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  9  زود خوابیدن مزایای باورنکردنی دارد، مثلاً اگر زودتر بخوابید بهتر می‌توانید وزن کم کنید چراکه کم خوابی و بدخوابی باعث چاقی می‌شود، پس شب‌ها زودتر بخوابید.

  این روزها انسان‌ها آنقدر گرفتار هستند و کار برای انجام دادن دارند که از وقت خوابشان می‌زنند تا به کارهایشان برسند؛ بعضی از ما صبح زود بیدار می‌شویم، در خانه کار می‌کنیم یا سرکار می‌رویم؛ آنجا آنقدر کار می‌کنیم تا با خستگی مفرط از محل کارمان به خانه باز می‌گردیم‌؛ تنها راهی که شاید بتوان کمی خستگی را از خود دور کنیم این است که زود بخوابیم، اما آیا می‌دانید زود خوابیدن چه مزایای دیگری می‌تواند داشته باشد؟

  * کاهش استرس

  ازدیاد استرس به مشکلات جسمی و روحی فراوانی منجر می‌شود که از عواقب آن می‌توان به بیماری و سکته‌های قلبی و مغزی اشاره کرد؛ خواب بهترین راه طبیعی برای کاهش استرس است؛ خواب می‌تواند آسیب‌های روحی و جسمی را ترمیم کند و باعث شود که بدن بتواند به طور طبیعی با استرس و صدمات و بیماری‌ها مبارزه کند.

  * کنترل و جلوگیری از بیماری‌ها

  افرادی که دیروقت می‌خوابند از بیماری‌های مزمن بسیاری رنج می‌برند و خطر ابتلاء به انواع سرطان و بیماری‌های قلبی در آنها بیشتر است؛ این افراد بیشتر از دیگران دچار مشکلات فشار خون‌، بالا بودن کلسترول می‌شوند؛ عادت به زود خوابیدن می‌تواند به کنترل فشار خون و جلوگیری از بیماری‌های مزمن کمک کند.

  *بهبود حافظه

  زود خوابیدن به مغز کمک می‌کند تا اطلاعات را به شکل سازمان یافته تری در مغز طبقه‌بندی و ذخیره کند تا بعداً بتواند به سرعت از آنها استفاده کند.

  * بهبود روش زندگی

  خواب کیفیت زندگی شما را بهبود بخشیده و باعث می‌شود فرد احساس بهتری در صبح هنگام و هنگام کار داشته باشد.

  *بالا بردن سطح انرژی

  زود خوابیدن با بالا بردن سطح انرژی شما را شاداب‌تر کرده و باعث می‌شود صبح فردا با احساس بهتری از خواب بیدار شده و انرژی بیشتری برای به انجام رساندن کارهایتان داشته باشید.

  * تعادل وزن و تناسب اندام

  اگر زودتر بخوابید بهتر می‌توانید وزن کم کنید، کم خوابی و بدخوابی باعث چاقی می‌شود پس شب‌ها زودتر بخوابید.

  من که رفتم بخوابمآسیب ها و مضرات بیدار ماندن و نخوابیدن در شب 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  نوشته
  2,280
  صلوات
  10
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  8,557 پست
  حضور
  35 روز 9 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  3  عوامل ایجاد کم خوابی

  براساس آمارهای منتشر شده، بیش از 40 درصد از آمریکایی روزانه کمتر از هفت ساعت می خوابند، بر این اساس بیش از 70 میلیون نفر از آمریکایی ها دچار کمبود و اختلالات خواب هستند.

  با وجود اینکه همگان از اهمیت میزان مناسب برای خوابیدن آگاه هستند، اما باز هم شاهد کم خوابی مخصوصا در میان جوانان هستیم. در جامعه ی ایرانی اغلب جوانان پس از بازگشت از محل کار یا دانشگاه مشغول اموراتی نظیر تماشای انواع سریال ها، فیلم های سینمایی یا انجام بازی و وب گردی هستند، از این رو بی خوابی در کشورمان نیز به مشکلی در میان جوانان تبدیل شده است.

  در ادامه به بررسی 23 خطری خواهیم پرداخت که در صورت کم خوابی ممکن است گریبان گیر افرادی شود که از این مشکل رنج می برند.

  1. بداخلاقی

  براساس تحقیقات انجام شده از سوی جمعی از محققان، بد خلقی از جمله ی موارد مشهودی است که می توان این موضوع را از شکایات متعدد اطرافیان افرادی که کمتر از میزان طبیعی می خوابند، مشاهده کرد. این تیم از محققان شماری از افراد کم خواب را زیر ذره بین قرار داده اند و به این نتیجه رسیده اند که این افراد در برابر برخی مسائل واکنش تند تری نشان می دهند. برای مثال می توان به ایجاد مزاحمت در زمانی اشاره کرد که این افراد مشغول کار هستند.

  2. سردرد

  با وجود اینکه دانشمندان در قرن اخیر به ارتباط بین کم خوابی و سردرد پی برده اند، اما هنوز نتوانسته اند به روشنی ارتباط بین سردرد و کم خوابی را پیدا کنند. درد های مزمنی نظیر میگرن در اثر کم خوابی شدت می گیرند. براساس تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان، 36 تا 58 درصد از افرادی که مبتلا به اختلالات تنفسی در زمان خواب هستند، با سردردهای غیرقابل وصفی در زمان بیدار شدن روبرو می شوند. دلیل این سردردها بیدار شدن های متوالی در طول خواب است که به بی خوابی منجر می شود.

  3. ناتوانایی در یادگیری

  بی خوابی در میان نوجوانان و جوانان به موضوعی همه گیر تبدیل شده است. مطالعات دانشمندان حکایت از این دارد که تعویض ساعت آغاز به کار مدارس راهنمایی از ساعت 7:30 به 8:30 منجر به بالا رفتن نمره ی دانش آموزان در شماری از درس ها شده است. بر این اساس، نمره ی دانش آموزان در درسی نظیر ریاضی و قرائت به ترتیب 2 و 1 امتیاز افزایش یافته است.

  بی خوابی در حافظه ی کوتاه مدت نیز بی تاثیر نیست. با توجه به اینکه حافظه ی کوتاه مدت بخش مهمی از چرخه ی یادگیری است، از این رو بی خوابی می تواند تاثیر شگرفی روی توانایی افراد برای به یاد آوردن کلماتی داشته باشد که روز پیش آن ها را به حافظه ی خود سپرده اند. در یک مطالعه ی دیگر دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که در صورت تمایل به یادگیری و مطالعه ی یک موضوع برای اولین بار و تکرار آن، بی خوابی می تواند تاثیر منفی داشته باشد. این تاثیر منفی حتی پس از به خواب رفتن بعد از یادگیری نیز از بین نمی رود.

  4. چاقی

  افرادی که دچار اختلالات خواب هستند و به میزان کافی نمی خوابند، دچار اختلالات هورمونی شده و در نتیجه اشتهای بیشتری برای خوردن غذاها با کالری بالا دارند که این موضوع بسیار خطرناک است. هرچند در زمان بیدار بودن می توان کالری بیشتری را سوزاند، اما این میزان کالری سوخته شده در برابر حجم بیشتری از کالری ها که پس از خوردن غذا وارد بدن می شود، تاثیری ندارد.

  5. مشکلات بینایی

  کم خوابی می توان مشکلاتی را در بینایی افراد ایجاد کند که از جمله ی آن می توان به ایجاد دید تونلی، دو بینی و تار شدن بینایی اشاره کرد. میزان بی خوابی رابطه ی مستقیمی با اختلالات بینایی دارد، بطوریکه هر چه میزان بی خوابی بیشتر باشد، احتمال ایجاد اختلالات بیشتر شده و در نتیجه مشکلات زیادی نیز برای فرد مورد نظر پیش می آید. همچنین امکان ایجاد توهم آشکار نیز در افراد کم خواب وجود دارد.

  6. افزایش بیماری قلبی

  دانشمندان با انجام تحقیقاتی به این نتیجه رسیده اند که با بیدار ماندن افراد برای بیش از 88 ساعت، فشار خون افزایش می یابد. براساس یافته های محققان، افرادی که در هر شبانه روز تنها 4 ساعت می خوابند در مقایسه با افرادی که 8 ساعت می خوابند، ضربان قلب بالاتری دارند. غلظت پروتئین واکنشی نوع C که یکی از علامت های ابتلا به بیماری های قلبی است در افرادی که کم خواب هستند، بیش از سایرین به چشم می خورد.

  7. کند شدن سرعت عمل

  عکس العمل و به بیان بهتر سرعت عمل افراد در اثر بی خوابی تحت تاثیر قرار می گیرد. دانشمندان برای اثبات ادعای خود، آزمایش هایی را انجام داده اند. محققان دو گروه از دانشجویان را مورد آزمایش قرار داده اند، بطوریکه تست هایی را در رابطه با تصمیم گیری سریع به عمل آورده اند، با این تفاوت که یکی از دو گروه در میان تست خوابیده اند، ولی گروه دیگر چنین اجازه ای نداشته اند. نتیجه ی تست گویای این موضوع است که افرادی که خوابیده اند، به شکل بهتری به سوالات پاسخ داده اند. این تست در مورد ورزشکاران نیز انجام شده است.

  8. آسیب پذیری در مقابل بیماری ها

  سازمان دفاعی بدن، وظیفه ی مبارزه با انواع باکتری ها و به بیان بهتر میکروارگانیسم ها را دارا است، بطوریکه حتی در صورت زخمی شدن نقطه ای از بدن و ایجاد زخم، سیستم دفاعی قادر است از نفوذ میکروب ها به بدن از ناحیه ی آسیب دیده و ایجاد عفونت جلوگیری کند. حال در صورت بی خوابی حتی برای یک شب، سیستم دفاعی بدن به اندازه ای ضعیف می شود که تا حدودی قدرت آن برای مبارزه با میکرو ارگانیسم ها از بین می رود.

  9.زیاد شدن غیرعادی ادرار

  زمانی که انسان به خواب می رود، سیستم تولید ادرار در بدن فرآیند آرام تری را در پیش می گیرد و از این رو است که اغلب افراد در زمان خواب نیازی به استفاده از سرویس های بهداشتی ندارند. اما زمانی که فردی در طول شب بیدار می ماند، خبری از فرآیند آرام تولید ادرار نیست. دانشمندان چنین وضعیتی را تولید بیش از حد ادرار شبانه می نامند. این موضوع عاملی برای شب ادراری در برخی کودکان و حتی بزرگسالان است، چراکه فرآیند تولید ادرار در این افراد با وجود به خواب رفتن به حالت معمول به فعالیت ادامه می دهد.

  10. عدم تمرکز و حواس پرتی

  انجام اموراتی نظیر مطالعه یا گوش دادن به توضیحات استاد در کلاس درس که نیازمند تمرکز است، به خواب فرد بستگی مستقیمی دارد. دانشمندان روی این موضوع تاکید دارند که در صورت بی خوابی، افراد باید در انتظار مشکلاتی نظیر نبود تمرکز و حواس پرتی باشند. در صورت بی خوابی، فرد در کسری از ثانیه به حالتی وارد می شود که نمی توان آن را خواب یا بیدار عنوان کرد.

  11. تولید نشدن واکسن و بالا رفتن احتمال ابتلا به بیماری

  محرک های موجود در بدن، آنتی بادی هایی را برای مبارزه با ویروس های خاصی تولید می کنند. همانطور که اشاره کردیم زمانی که فرد به اندازه ی کافی نمی خوابد، سیستم دفاعی بدن دچار مشکل شده و در نتیجه نمی تواند به خوبی کار کند. در یک تحقیق که در همین راستا انجام شده، به 19 تن از داوطلبان واکسن هپاتیت تزریق شد. ده تن از این افراد در طول شبانه روز هشت ساعت می خوابیدند، اما باقی افراد شرکت کننده در این آزمایش شب ها بیدار می ماندند. پس از گذشت چهار هفته، میزان آنتی بادی ساخته شده در بدن افرادی که در طول شبانه روز 8 ساعت خوابیده بودند، دو برابر افرادی بود که بیدار مانده بودند.

  البته تحقیقات دیگری نیز در این خصوص انجام شده که از جمله ی آن می توان به تاثیر بی خوابی روی واکسن آنفولانزا اشاره کرد. در این تحقیق مشاهده شد که بی خوابی تاثیری در روند ایجاد آنتی بادی ندارد و از این رو دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که بی خوابی فقط می تواند در مورد بیماری های خاصی چنین تاثیری داشته باشد.

  12. اختلال در تکلم

  بی خوابی تاثیر شگرفی روی نحوه ی حرف زدن افراد دارد، بطوریکه در طول یک آزمایش، افرادی که برای 36 ساعت بیدار نگه داشته شده اند، بصورت متمادی از واژه های تکراری و جملات کلیشه ای استفاده کرده اند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که این افراد با تن صدای ثابت و بصورت بسیار آرام و تقریبا نامفهوم کلمات را ادا می کردند. افرادی که از کم خوابی رنج می برند، توانایی بیان تفکرات خود در قالب جملات را نداشته و نمی توانند آنچه را که در ذهن دارند، به درستی انتقال دهند.

  13. سرماخوردگی

  اگر شما نیز جزو افرادی هستید که در اغلب روزها احساس سرما کرده و دوست دارید تا کنج گرمی را برای رسیدن به آرامش پیدا کنید، شاید به اندازه ی کافی نمی خوابید. آزمایش های صورت گرفته نیز این موضوع را اثبات کرده است. محققان 153 داوطلب را پس از دو هفته در معرض سرمای یکسانی قرار داده اند. براساس اطلاعات ارائه شده از بین این 153 نفر افرادی که در دو هفته ی گذشته در هر روز کمتر از 7 ساعت خوابیده اند، سه برابر بیش از سایر افراد که بیش از 8 ساعت خوابیده اند، در معرض سرماخوردگی قرار دارند. کیفیت خواب را نیز در این بین می توان موثر خواند. یافته های محققان نشان می دهد افرادی که 92 درصد از زمان در رختخواب بودن را می خوابند، 5.5 برابر بیش از افرادی که 98 تا 100 درصد از این زمان را می خوابند، احتمال سرماخوردگی دارند.

  14. مشکلات سیستم گوارشی

  از هر 250 آمریکایی یک نفر به بیماری التهاب روده مبتلا است و اختلالات خواب نیز علائم این بیماری را افزایش می دهد. در صورتی که کم خوابی بصورت مداوم تکرار شود، سندروم التهاب روده شدید تر می شود، بطوریکه 10 تا 15 درصد از آمریکایی به علت بی خوابی با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد افرادی که از بیماری کرون رنج می برند، در صورت بی خوابی دو برابر سایر افراد در معرض خطر عود کردن این سندروم در مقایسه با افراد عادی قرار دارند.

  15. افزایش تصادفات رانندگی

  رانندگی در حالت خواب آلودگی به اندازه ی رانندگی در زمان استفاده از مشروبات الکلی خطرناک است و از این رو توصیه می شود رانندگان در صورت بی خوابی اقدام به رانندگی نکنند. خوابیدن در هنگام رانندگی به دلیل خیرگی و ثابت بودن وضعیت راننده امری معمول است که این موضوع خطر تصادف را افزایش می دهد. براساس تحقیقات انجام شده، خلبانان، رانندگان کامیون، پزشک های شیفت و افرادی که باید شب ها بیدار بمانند، بیش از سایرین در خطر خواب در زمان رانندگی قرار دارند که این موضوع شانس تصادف را بالا می برد.

  16. درد

  افرادی که از مشکلاتی نظیر دردهای مزمن رنج می برند، معمولا نمی توانند به میزان کافی بخوابند، چراکه درد نقطه ای از بدن در زمان خواب وی را بیدار می کند. اخیرا محققان به این نتیجه رسیده اند که بی خوابی می تواند باعث افزایش درد در افراد شود. تحقیقات نشان می دهد که در صورت بیدار ماندن، مقاومت فرد در برابر دردهای ایجاد شده کمتر شده و در نتیجه فرد مورد نظر کمتر از پیش قادر است تا محرک های درد را تحمل کند.

  17.ابتلا به دیابت

  بیدار ماندن در ساعاتی که بدن براساس ساز و کارش برای خوابیدن و کاهش متابولیسم آماده می شود، در صورت استمرار می تواند منجر به ایجاد مقاومت در برابر انسولین و در نتیجه مبتلا شدن به بیماری دیابت نوع دوم شود. براساس تحقیقات انجام شده روی نوجوانان، مشخص شده که تغییرات برای بالا بردن میزان خواب افراد خطر ابتلا به بیماری دیابت را کاهش می دهد. همچنین باید به این موضوع اشاره کرد که با وجود رعایت رژیم غذایی، در صورت مداومت در کم خوابی خطر ابتلا به بیماری دیابت افزایش پیدا می کند.

  18. به هم ریختگی

  در صورتی که دقت کرده باشید، افرادی که دچار بی خوابی هستند، در شرایط آرمانی خود به سر نمی برند. تحقیقات صورت گرفته حاکی از این موضوع است، جراحانی که کمتر از سایرین می خوابند، 20 تا 32 درصد بیشتر دچار اشتباه می شوند. همچنین ورزشکارانی که عملکرد آن ها رابطه ی مستقیمی با تمرکز دارند، در صورت بی خوابی نمی توانند نتیجه ی لازم را دریافت کنند.

  19. سرطان

  محققان هنور در ابتدای راه تحقیقات برای یافتن رابطه بین کم خوابی و سرطان هستند. با توجه به اینکه بی خوابی منجر به ضعف سیستم ایمنی بدن شده و بدن را برابر ابتلا به بیماری ها قرار می دهد، می توان انتظار داشت که شانس ابتلا به انوع سرطان ها نیز با استمرار بی خوابی افزایش یابد. تحقیقات اولیه دانشمندان نیز با تایید این موضوع، خطر ابتلا به سرطان هایی نظیر پستان و سرطان روده ی بزرگ را در افرادی که دچار اختلالات خواب هستند، بالا عنوان کرده اند.

  20. مشکلات حافظه

  اختلال خواب در افراد سالخورده می تواند ساختار حافظه بلند مدت را در این افراد تغییر دهد. همچنین مشکلاتی نیز در حافظه ی مرتبط با خواب در جوانان رویت شده که دچار کمبود خواب هستند. تحقیقات صورت گرفته در سال 1924 نشان از این دارد، افرادی که بیشتر می خوابند، دچار فراموشی کمتری شده و حافظه ی آن ها بهتر عمل می کند. کم خوابی نشانه های آلزایمر را در افراد تقویت می کند.

  21. اختلالات ژنتیکی

  براساس تحقیق جامعی که در سال 2013 میلادی برای سنجش تاثیر میزان خواب روی افراد انجام گرفت، تمام جنبه های منفی بی خوابی بر سلامتی انسان ها مشخص شد. براساس یافته ی دانشمندان کم خوابی باعث اختلال در عملکرد ژن های بدن انسان می شود. براساس تحقیقات صورت گرفته، در حالی که فردی در طول یک هفته هر شب کمتر از 6 ساعت بخوابد، عملکرد بیش از 700 ژن مختل می شود. از جمله ی ژن های مورد نظر می توان به مواردی اشاره کرد که رابطه ی مستقیم با سیستم حفاظتی بدن دارند.

  برخی از ژن ها براساس الگوی شبانه روز فعالیت می کنند که در صورت به هم خوردن الگوی خواب فرد، این ژن ها نمی توانند براساس الگوی معمول فعالیت کرده و در نتیجه ساز و کار فعالیت این جز از بدن دچار بی نظمی می شود.

  22. ناخشنودی و افسردگی

  دانیل کانمان، روانشانسی است که جایزه ی نوبل را در زمینه ی روانشناسی از آن خود کرده است. وی با انجام تحقیقی، از 909 نفر از زنانی که کار می کنند، خواسته تا جزئیات مربوط به حالات روانی و احساسات خود را بصورت روزانه ثبت کنند. هرچند اختلاف در درآمد این خانم ها کمی در روحیه ی این افراد تاثیرگذار است، اما کم خوابی را باید یکی از دو عامل تاثیرگذاری خواند که بیشترین اثر را در افسردگی و ناخشنودی افراد دارند.

  مطالعه ی دیگری نیز نشان می دهد بانوانی که دارای زندگی زناشویی موفقی هستند، خواب خوبی را نیز تجربه می کنند. هنوز مشخص نیست که کیفیت خواب در این افراد در اثر زندگی زناشویی موفق است یا زندگی آن ها تحت تاثیر خواب مناسب. همچنین تحقیقات نشان داده که افراد مبتلا به بی خوابی، دو برابر بیش از سایرین در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند. همچنین باید به این نکته اشاره کرد که اقدام برای درمان بی خوابی منجر به بهبود افسردگی در افراد نیز شده است.

  23. مرگ

  بسیاری از بیماری ها ریشه در کم خوابی و کاهش تعداد ساعات خواب دارند. اما افرادی که روزانه کمتر از 7 تا 8 ساعت بخوابند، دچار مرگ زودرس خواهند شد. به بیان بهتر خوابیدن کمتر از میزان توصیه شده شانس مرگ را در سنین پایین تر افزایش می دهد.

  خــــــــــــــــــــــسـ ـــــــــــــــــــــــــ ـتـــــــــــــــــــه امـــــــــــــ ...................
  تظاهـــــر به شـــادی میــکنم !  حلال کنید ........

 7. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود