جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوال حياتي اعتقادي مــــهم

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    58 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوال حياتي اعتقادي مــــهم

با سلام و عرض ارادت
    بنده مدني هست دچار سستي اعتقاد بر نحوه نماز شدم و دليل آن هم به وجود امدن اين سوال در ذهنم بود

آيا نحوه نماز خواندن ما در قرآن امده است ؟ لذا طبق احاديث پيامبر به روش امروزي نماز بپا مي داشتند ولي از انجايي كه احاديث و روايات را بايد با قرآن تطبيق داد تا درستي و با نا درستي آن اثبات گردد به دنبال آياتي در قرآن كريم هستم تا اين روش نماز خواندن رو يعني ركوع و ذكر آن و مابقي اركان نماز را براي من اثبات نمايد

با تشكر فراوان و آرزوي سعادتمندي در دنيا و آخرت

2. تشکرها 3

3.  

نوشته
    3,622
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    800 پست
    حضور
    118 روز 17 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کریم

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

5. تشکرها 4

نوشته
    538
    مورد تشکر
    21 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Amirhn نمایش پست
    با سلام و عرض ارادت
    بنده مدني هست دچار سستي اعتقاد بر نحوه نماز شدم و دليل آن هم به وجود امدن اين سوال در ذهنم بود

آيا نحوه نماز خواندن ما در قرآن امده است ؟ لذا طبق احاديث پيامبر به روش امروزي نماز بپا مي داشتند ولي از انجايي كه احاديث و روايات را بايد با قرآن تطبيق داد تا درستي و با نا درستي آن اثبات گردد به دنبال آياتي در قرآن كريم هستم تا اين روش نماز خواندن رو يعني ركوع و ذكر آن و مابقي اركان نماز را براي من اثبات نمايد
    سلام وعرض ادب محضر شما بزرگوار وعذر خواهی از تاخیردر جواب:
    اصل وجوب نماز در آیات زیادی از قرآن کریم آمده است. وهمچنین مساله نماز جماعت در قالب آیاتی که می فرمایید:
    همراه رکوع کنندگان رکوع کنید که اشاره به نماز جماعت است.
    در عین حال آیاتی به زمان اقامه نماز در روز وشب اشاره دارند. که در سوره بقره آمده است. یا آیه حافظوا علی الصلوات در سوره مبارکه بقره که به نظر اکثر مفسران اشاره به نماز جماعت است.
    اما تمام جزئیات نماز در قرآن بیان نشده است. ولی به زبان تبیین کنندگان قرآن که عبارت از رسول بزرگوار اسلام(ص) واهل بیت ایشان باشند. بیان شده است. ودر کتب حدیثی معتبر همچون کافی، من لایحضره الفقیه، استبصار، تهذیب الاحکام وجامع آنها وسائل الشیعه بیان شده است.
    طبق حدیث ثقیلن ما دو مرجع برای فهم دین واحکام داریم: قرآن واهل بیت(ع) طبق حدیث متواتر ثقلین، واگر به کتبی که بیان کردم مراجعه کنید تمام تفصیلات مربوط به نماز در این منابع ذکر شده است. ونشان می دهد که رسولخدا(ص) واهل بیت(ع) هم همانند ما نماز می خواندند.
    ولی تفصیل وجزئیات تمام احکام نماز در قرآن بیان نشده است. مثل رکعات نماز، مبطلات نماز، احکام تک تک واجبات نماز،که باید از احادیث معتبر آنها را دریافت کرد.

ویرایش توسط کریم : ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ در ساعت ۱۸:۱۳
    آیت الله جوادی آملی(حفظه الله):
    مشکل ما تحریم نیست، بلکه مشکل ما در توحید است.

7. تشکرها 2

نوشته
    538
    مورد تشکر
    21 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Amirhn نمایش پست
    ولي از انجايي كه احاديث و روايات را بايد با قرآن تطبيق داد تا درستي و با نا درستي آن اثبات گردد به دنبال آياتي در قرآن كريم هستم تا اين روش نماز خواندن رو يعني ركوع و ذكر آن و مابقي اركان نماز را براي من اثبات نمايد
    بله احادیث را باید به قرآن عرضه کرد. ودر باب احکام مجتهدان ما احادیث را از تمام جوانب می سنجند. وبه احادیثی استناد می کنند که از نظر صدور متواتر، صحبح وروات آن همه توثیق شده ومقبولدر نزد علماءباشند. ومخالف با قرآن نباشد. لذا احادیث مربوط به نماز وباقی احکام از فیلترهای متعددی ردّ می شود. تا صحت آنها کاملا احراز شود.
    وقتی اصل وجوب نماز وبرخی از احکام آن در قرآن بیان شده است. نشانگر وجوب اصل آن می باشد. وبیان باقی جزئیات توسط اهل بیت علیهم السلام است. چون اگر قرآن می خواست به تمام جزئیات بپردازد. باید دهها جلد می شد. در حالی که بلاتشبیه قرآن کریم همانند قانون اساسی یک کشور است. که جزئیات آن باید در قوانین دیگری تبیین شود.

ویرایش توسط کریم : ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ در ساعت ۱۸:۱۰

9. تشکرها 2

نوشته
    538
    مورد تشکر
    21 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    آیا تمام تفصیلات و احکام مربوط به نماز در قرآن آمده است؟

پاسخ:
    تمام جزئیات نماز در قرآن بیان نشده است. ولی به زبان تبیین کنندگان قرآن که عبارت از رسول بزرگوار اسلام (صلی الله علیه و آله) و اهل بیت ایشان باشند. بیان شده است. و در کتب حدیثی معتبر همچون کافی، من لایحضره الفقیه، استبصار، تهذیب الاحکام و جامع آنها وسائل الشیعه بیان شده است.

طبق حدیث ثقیلن ما دو مرجع برای فهم دین واحکام داریم: قرآن و اهل بیت (علیهم السلام)، و اهل مرجعیت علمی و دینی دارند. و اگر به کتبی که بیان کردم مراجعه کنید تمام تفصیلات مربوط به نماز در این منابع ذکر شده است. و نشان می دهد که رسول خدا (صلوات الله علیه) و اهل بیت (علیهم السلام) هم همانند ما نماز می خواندند.
    ولی تفصیل و جزئیات تمام احکام نماز در قرآن بیان نشده است. مثل رکعات نماز، مبطلات نماز، احکام تک تک واجبات نماز،که باید از احادیث معتبر آنها را دریافت کرد.

بنابر این ما نباید انتظار داشته باشیم، جزئیات تمام احکام در قرآن بیان شود. البته قرآن "تبیانا لکلّ شئ" است. اما نسبت به احکام چون زیاد هستند و دارای جزئیات زیادی می باشند. امکان اینکه تمام آنها در قرآن بیاید، نبوده است. ولی مفسران قرآن و کسانی که عالم به حقایق قرآن هستند. این احکام را برای ما بیان کرده اند.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۴/۱۵ در ساعت ۲۳:۲۵ دلیل: همکار ویراستار تدوین

11. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری