جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فضیلت نماز شب

نوشته
    1,512
    مورد تشکر
    114 پست
    حضور
    111 روز 14 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    159
    آپلود
    0
    گالری
    1

فضیلت نماز شب

پرسش:
    در مورد اهمیت نماز شب و زمان آن و این که چه کنیم تا بتوانیم آن را بخوانیم توضیحاتی بفرمایید.

پاسخ:
    الف: نماز شب، امر با فضیلتی است که در قرآن و روایات به آن سفارش شده است و آثار فراوانی نیز دارد:
    1. در روایتی از پیامبر گرامی اسلام (صلی الله علیه وآله) نقل شده است که در وصیت خود به حضرت علی (علیه السلام) فرمودند: «علیک بصلاة اللیل، قالها ثلاثا و صلاة اللیل تزید فی الرزق»؛ علی جان بر تو باد به خواندن نماز شب (و این جمله را سه مرتبه فرمودند) که نماز شب باعث زیاد شدن روزی می شود.(1)
    دوش وقت سحر از غصه نجاتم دادند * وندر آن ظلمت شب آب حیاتم دادند
    2. رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمودند: بهترین وقتی که در آن خدای عزوجل را می خوانید سحرها است، سپس آن جناب به قول حضرت یعقوب (علیه السلام) اشاره فرمود که (وقتی بعد از اظهار پشیمانی آمدند و طلب بخشش کردند) به فرزندانش گفته بود«سَوْفَ أَسْتَغْفِرُ لَكُمْ رَبِّي‏»(2)، حضرت یعقوب (علیه السلام) خواسته ی فرزندانش را که طلب استغفار بود تا سحر تأخیر انداخت.(3)
    هر گنج سحر که خدا داد به حافظ * از یمن دعای شب و ورد سحری بود
    3. مرحوم علامه طباطبایی (رحمه الله علیه) می فرمودند: چون به نجف اشرف براي تحصيل مشرّف شدم، از نقطه نظر قرابت و خويشاوندی و رحميّت گاه گاهی به محضر مرحوم قاضی شرفياب می شدم؛ تا يک روز در مدرسه‌ای ايستاده بودم كه مرحوم قاضی از آن جا عبور می كردند، چون به من رسيد دست خود را روی شانه‌ من گذاردند و گفتند: «ای فرزند! دنيا می خواهی نماز شب بخوان؛ و آخرت می خواهی نماز شب بخوان»(4)
    4. عارف کامل مرحوم آیة الله قاضی طباطبایی (رحمه الله علیه) در نامه ای به یکی از شاگردانش می نویسد: ... اما نماز شب، پس هیچ چاره و گریز، برای مومنین از آن نیست و تعجب از کسی است که می خواهد به کمالی دست یابد، در حالی که برای نماز شب قیام نمی کند. و ما نشنیده ایم که احدی بتواند به آن مقامات دست یابد مگر به وسیله نماز شب.(5)
    5. مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی (رحمه الله علیه) در کتاب اسرار الصلاة خود می فرماید: «استادم مرحوم آخوند ملا حسینقلی همدانی (رحمه الله علیه) به من فرمودند: فقط متهجدین هستند که به مقاماتی نایل می گردند و غیر آنان به هیچ جایی نمی رسند.»(6)
    6. حضرت علامه حسن زاده آملی در کلمه 60 هزار و یک کلمه می نویسند: قدر شب را بدان که بزرگ ترین نزول و شریف ترین عروج در شب بوده است، اما نزول «إِنَّا أَنْزَلْناهُ في‏ لَيْلَةِ الْقَدْرِ»(7)؛ و اما عروج «سُبْحانَ الَّذي أَسْرى‏ بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى الَّذي بارَكْنا حَوْلَهُ»(8)
    و در الهی نامه خود فرموده اند:
    الهی آن که سحر ندارد از جایی خبر ندارد.
    الهی شب پره را در شب پرواز باشد و حسن را نباشد.(9)
    از انسان سر برود، سحر نرود.(10)
    ب: در مورد زمان نماز شب باید عرض کنیم که مهم فرا رسیدن نیمه شب است که در این زمان انسان تا سحر فرصت دارد نماز شب خود را بخواند.
    ج: دیر خوابیدن، با شکم سیر خوابیدن، در بیدار نشدن در دل شب موثر است و حتی در روایات آمده که گناه در روز باعث محرومیت از نماز شب می شود.(11)
    با رعایت این موارد و اراده جدّی، انسان می تواند برای نماز شب بیدار شود و بعد از یک مدتی دیگر بیدار شدن در نیمه شب برای او عادی می شود.

(4) اسوه عارفان گفته ها و ناگفته‌ها درباره مرحوم علامه سید علی آقا قاضی، ص 72.
    (5) آب حیات، محمد حسین اکبری ساوجی، ص 167.
    (6) اسرار الصلاة، ص 293.
    (7) قدر/ 1.
    (8) اسری/ 1.
    (9) الهی نامه، ص 29.
    (10) هزارو یک کلمه، ج 2، ص 211، کلمه 256.
    (11) کافی ج 3، ص 450.

لینک اصلی

2. تشکر

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری