صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: از کجا معلوم که خدا عادله؟

نوشته
    4
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

از کجا معلوم که خدا عادله؟

من خيلى وقته که اين سوال ذهنمو پر کرده: از کجا معلوم که خدا عادله؟
    درواقع تولد من خودش دليل محکميه بر بي عدالتى خدا. تقصير خداست که من به وجود اومدم و اگه دست خودم بود هرگز نميخواستم به وجود بيام.

بعضيا ميگن خدا از ما پرسيده قبلا که ميخواىم باشيم يا نه و بودنمون مسئوليت خودمونه. اما با کمى فکر کردن ميشه به اين نتىجه رسىد که اين فرض غلطه چون خدا چجورى از ما پرسيده وقتى که هنوز به وجود نيومده بوديم؟ خدا مجبور بوده اول مارو خلق کنه بعد بپرسه ازمون. و وقتى هم که پرسيد دىگه کار از کار گذشته بود و ما به وجود اومده بوديم.

سوال من از يه نگاه ديگه در واقع اينه که چرا خدا بايد موجودى رو بيافرينه که از بودن خودش ناراضيه. انگار خدا ميخواسته يه نفرو عذاب بده بى دليل و بعد با خودش گفته: عه راستى ميتونم يه نفر رو بيافرينم که از خلقتش ناراضيه! و بعد با خوشحالى شروع مى کنه به ساختنش...

دليل من براى نخواستن بودن تو اين دنيا اينه که زندگى تو اين دنيا خيلى پيچيده و سخته و کلى مسئوليت به بار مياره. خدا منو ناخواسته به اين دنيا آورده و منو مجبور به انجام کارايى مى کنه که دوست ندارم (خواهشا نگيد مجبور نمى کنه چون خدا براى انجام ندادنش مارو تو آتيش ميسوزونه. پس لطفن نگيد اين که خدا مارو به خوبى ها دعوت ميکنه يه پيشنهاد دوستانست. سوختن تو آتيش اصلا هم دوستانه نيست)

خيلى خوشحال ميشم اگه وقت ارزشمندتون رو بذاريد و به اين بنده حقير جواب بديد

+تو رو خدا شروع نکنيد به موعظه و گفتن اين که زدن اين حرفا و پرسيدن اين سوالا گناه داره
    +خودتون رو بذاريد جاى من و صادقانه جواب بديد: از کجا معلوم خدا ظالم نيست
    +فقط يه لحظه به همه چى شک کنيد و فکر کنيد اگه خدا به اون خوبى اى که بعضيا ميگن نباشه چى؟

2.  

نوشته
    3,634
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    810 پست
    حضور
    118 روز 21 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد مسلم

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۵/۰۲/۱۸ در ساعت ۱۶:۳۰
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    458
    مورد تشکر
    160 پست
    حضور
    21 روز 20 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط cucumber نمایش پست
    درواقع تولد من خودش دليل محکميه بر بي عدالتى خدا. تقصير خداست که من به وجود اومدم و اگه دست خودم بود هرگز نميخواستم به وجود بيام.
    با عرض سلام و احترام

بنده در تاپیک دیگری به سوال شما پاسخ داده ام، به این لینک مراجعه بفرمایید، اگر ابهامی ماند در خدمتم:

http://www.askdin.com/showthread.php...164#post733164

با سپاس فراوان

نوشته
    2,639
    صلوات
    1749
    تعداد دلنوشته
    22
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    214 روز 9 ساعت نامشخص
    دریافت
    47
    آپلود
    6
    گالری
    53

سلام

بعضيا ميگن خدا از ما پرسيده قبلا که ميخواىم باشيم يا نه و بودنمون مسئوليت خودمونه. اما با کمى فکر کردن ميشه به اين نتىجه رسىد که اين فرض غلطه چون خدا چجورى از ما پرسيده وقتى که هنوز به وجود نيومده بوديم؟ خدا مجبور بوده اول مارو خلق کنه بعد بپرسه ازمون. و وقتى هم که پرسيد دىگه کار از کار گذشته بود و ما به وجود اومده بوديم.
    خب توی بند دوم که خودتون جواب بند اولو دادید

دليل من براى نخواستن بودن تو اين دنيا اينه که زندگى تو اين دنيا خيلى پيچيده و سخته و کلى مسئوليت به بار مياره. خدا منو ناخواسته به اين دنيا آورده و منو مجبور به انجام کارايى مى کنه که دوست ندارم (خواهشا نگيد مجبور نمى کنه چون خدا براى انجام ندادنش مارو تو آتيش ميسوزونه. پس لطفن نگيد اين که خدا مارو به خوبى ها دعوت ميکنه يه پيشنهاد دوستانست. سوختن تو آتيش اصلا هم دوستانه نيست)
    چرا کارایی که خدا گفته رو دوست ندارید انجام بدید؟
    حلال کنید...

نوشته
    973
    صلوات
    118
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    141 پست
    حضور
    84 روز 23 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

حالا بزار به وسط زندگی برسین بعد بگین این زندگی رو نمیخواستم
    هر کوه ی که شما بخوای ازش بالا بری یک سختی های داره ، اول کوه همه غر میزنن ، اما اون بالا که میرسن میگن خب حالا دفه بعد کودوم کوه بریم ؟

یا قائم آل محمد

نوشته
    4
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط رحیل نمایش پست
    چرا کارایی که خدا گفته رو دوست ندارید انجام بدید؟
    خدا توى دين هزار و يک جور مسئوليت جور و واجور گذاشته برعهدمون که اگه انجامشون نديم ما رو مجازات ميکنه. من نماز نمى خونم ولى آدم خوبى ام اما با اين حال خدا منو ميفرسته ته جهنم چون نماز نميخونم. البته موضوع اين نيست موضوع اينه که چرا خدا منو از بين نمي بره درحالى که من از وجودم ناراضى ام؟ و وجود من ناراضى بودنم مسئوليت خداست و خدا بايد منو به حقم برسونه وگرنه عادل نيست
    من حق دارم بخوام نباشم دىگه, نه؟

نوشته
    4
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست

با عرض سلام و احترام

بنده در تاپیک دیگری به سوال شما پاسخ داده ام، به این لینک مراجعه بفرمایید، اگر ابهامی ماند در خدمتم:

http://www.askdin.com/showthread.php...164#post733164

با سپاس فراوان
    خيلى ممنون. اون تاپيک رو خوندم خيلى راه گشا بود. اما يه مسئله اى: تکليف کسى که بخواد نه خوب باشه نه بد چى؟ تکليف کسى که نخواد اون دنيا رو ببينه چى؟ همين دنيا رو هم دىديم برا هفتاد پشتمون بس بود. آيا خدا ظالم نيست اگه منو اون دنيا محشور کنه درحالى که الان باصراحت دارم بهش ميگم من نمى خوام اين وجود ادامه پيدا کنه؟

نوشته
    603
    صلوات
    200
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    25 روز 5 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله
    سلام

دوست عزیز مسئله اول اینه که شما خداوند رو قبول دارید یا نه؟
    اگر قبول ندارد که هیچ.و این به این معنی هست که لزومی نداره شما طبق دستورات خداوند عمل کنید.

اما اگر خداوند رو قبول میکنید یعنی بهش ایمان دارید.به هر حکمی و هر اتفاقی که از طرف خداوند باشد ایمان دارید.

اما يه مسئله اى: تکليف کسى که بخواد نه خوب باشه نه بد چى؟
    وقتی شما به خداوند ایمان اوردید و اون رو قدرت برتر و دانای برتر از هر کسی بدونید دیگه اون شما نیستید که بخواید از تکلیف صحبت کنید.تکلیف رو خداوند مشخص و معین میکند.((بازم میگم به شرطی که شما خدا رو قبول داشته باشید،نداشته باشید هم عاملش میشه مثل افرادی که خودکشی میکنند.))

همين دنيا رو هم دىديم برا هفتاد پشتمون بس بود
    مشکل ما انسان ها همین هست که فقط این دنیا رو میبینیم.
    اگر قرار بود هر انسانی که در زندگیش به مشکلاتی میخوره و بعد از خدا بخواد جونش رو بگیره که تا الان نصف ادمهای جهان مرده بودن.کم فقیر تو دنیا نداریم،مردما عراق و سوریه و فلسطین تا الان همشون باید مرده باشن((چون شب و روز در عذابن))

در راه رسیدن به ابشارهای پر عظمت و زیبای دنیا سختی های بسیار وجود داره.اول راه خیلی ها جا میزنن و خسته میشن...یه عده هم وسط راه جا میزنن.اما اونهایی که ثابت قدم میمونند به اخرای راه که میرسند صدای ابشار رو میشنوند((فقط صدا))و دلخوش میشند،این دلخوشی سهم کسانی هست که طاقت اوردند تا اینجا...و در اخر هم خود ابشار رو یک عده خاص میبینند؛اونهایی که هیچ درد و سختی ای نا امیدشون نکرد.

آيا خدا ظالم نيست اگه منو اون دنيا محشور کنه درحالى که الان باصراحت دارم بهش ميگم من نمى خوام اين وجود ادامه پيدا کنه؟
    فکر میکنیم خدا ظالمه چون فقط لحضه و ثانیه ای که درش هستیم رو میبینیم.حتی از یک دقیقه بعدمون هم خبر نداریم اونوقت به خدا میگیم فلان کار رو بکن برامون.
    یه مریض وقتی میره پیش دکتر اونی که حرف میزنه و تشخیص میده و تعیین تکلیف میکنه دکتر نه مریض.مریض فقط گوش میده؟چرا؟چون میدونه دوای دردش پیش این دکتره هست.بهش بگه زهر مار هم بخور میخوره چون میدونه یه چیزی سرش میشه.

موفق باشید

در پناه حق

نوشته
    20
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 1 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام دوست عزیز
    ببین خداوند انسان رو خلق کرد تا به کمال برسوندش. کمال چیه؟ تمام کارهای خوبی که باید انجام بدی و مزدش رو در آخرت بگیری غیر از شما که فکر میکنم از نظر روحی مشکل دارین اگه از تمام مردم ایران بپرسی دوست داری تا ابد زنده بمونی یا بمیری 99 درصدشون میگن دوست داریم زنده بمونیم. خداوند هم میدونه انسانها از این زندگی لذت می برن برای همین این دنیا رو به انسان پیشکش کرده و گفته اگر این کارهایی که به کمال میرسونه انجام بدی بهشت برین در انتظار توست و زندگی ابدی بهت میدم. این رو هم بدون کارهایی که خداوند از بندگانش خواسته سخت نیست منتهی ما انسانها این قدر تو گناه غرق هستیم که به سختی می تونیم ازش بیرون بیائیم. خدا رو شکر خداوند بر عکس شما به من بیشتر از حد انسانیتم مرحمت کرده و چیزهایی به من داده که به هر کسی فکر نمیکنم داده باشه و همیشه سپاسگذارشم
    موفق باشین

11. تشکرها 3

نوشته
    3,951
    صلوات
    12700
    تعداد دلنوشته
    19
    مورد تشکر
    292 پست
    حضور
    77 روز 5 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0

تکليف کسى که بخواد نه خوب باشه نه بد چى؟ تکليف کسى که نخواد اون دنيا رو ببينه چى؟ همين دنيا رو هم دىديم برا هفتاد پشتمون بس بود.
    آيا خدا ظالم نيست اگه منو اون دنيا محشور کنه درحالى که الان باصراحت دارم بهش ميگم من نمى خوام اين وجود ادامه پيدا کنه؟
    السلام علیک ورحمةالله
    مطالب ومباحثی که مطرح شده بودمطالعه کردم ورنجوری هاوگله های شمارا بخوبی درک کردم وپاسخ هائی که بزرگواران برای گشودن مشگل شما
    ارائه کرده بودند مشاهده نمودم ودیدم نکته ای نمانده که بنده نیزبه روال پاسخگویان بزرگوارواردبحث شوم لذالازم دیدم مطلب جدیدی رابرایتان طرح کنم
    شایدبتوانداین احساس تلخ شمارا متوجه واقعیت هائی کند که شماباآنهازندگی می کنید وبرای اینکه زودتربه حقیقت برسیم نظرشمارابه چندسؤال جلب می کنم
    س-1:فرض کنیدخدائی درعالم نبود وشما این گله هاورنجوری های خودرا داشتید یانداشتید؟
    س-2:برخواسته هاوامیالی که نتوانسته ایدبرسید وموانعی موجب آزارشماگردیده است آیابانبودن خدا
    به آن آرزوها رسیده بودیدیانرسیده بودید؟ وآن موانع باقی بودیابرطرف می شد؟
    س-3:دراینصورت ازچه کسی گله مندبودیدواوراظالم می دانستید؟!
    آنهائیکه خدارااززندگی خودحذف کردندویابه هرنحوی بخیال خودشان مانع خوشی خودرا ازمیان برداشتند و
    ویا ازتقدیرات اوزبان به شکوه گشودندواوراظالم قلمدادکردندباتوجه به سؤالات بالا می توانیدپاسخ دهید که:
    اولاٌ- چه کسی یاچه چیزی راجایگزین آن خدای حذف شده نمودند؟
    ثانیاٌ-این احساس تلخ دروجودآنها زائیدۀ چه عوملی بود؟
    ثالثاٌ-شمابه چه کسی اعتراض می کردید که :
    من خودم راضی به این خلقت نبودم زوربود؟!
    بنده ازاینکه چنین سؤالاتی رامطرح کردم واقعاٌمتأسفم چون باوردارم که شمامی خواهیدباخدای مهربانی که شماراراضی کند
    آنچنان رابطۀنزدیکی برقرارکنیدکه هرچه میخواهیدبرایتان برآورده کندورنجوری های شماراتبدیل به شکوفائی وشادابی وسرورنماید
    ومابااعتقادی که داریم مطمئن هستیم که اگرراه ایجاداین ارتباط رادرست پیداکنیم آن خدای بنده نواز راه برون رفت ازمشگلات راحتماٌ
    پیش پای بندۀخودمی گذاردواگرشمامی خواهید این مباحث وسؤال وجوابهابرایتان واقعاٌمفیدواقع شود حتماٌهرروزتمام آزردگی هاورنجوریها
    وشکوه های خودرابنویسیدوذهن خودرابروی کاغذپیاده کنید وهرگزدرنوشتن مطالب درونی خودتان گرفتارخودسانسوری نباشیدوبعدازچندی همان نوشته های
    خودرابخوانیدوپاره کنیدومجدداٌاگررنجوری هاومطالب دیگری داشتیدباآزادی تمام بروی کاغذبریزید واین عمل رادامه دهید مطمئن باشیدبعدازمدتی خواهیددید
    که خیلی ازمشگلات شماحل شده ونیازی به اینگونه مباحث نداریدبنده نیزآرزوی توفیق برایتان رادارم

13. تشکرها 2

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری