جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه خصوصیات اخلاقی خوبی هست که در انتخاب همسر باید خیلی روی ان حساس بود ؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  367
  صلوات
  60
  تعداد دلنوشته
  3
  مورد تشکر
  927 پست
  حضور
  20 روز 21 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  114
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چه خصوصیات اخلاقی خوبی هست که در انتخاب همسر باید خیلی روی ان حساس بود ؟
  سلام

  به نظرتون چه خصوصیات مهم اخلاقی و صفات در وجود یک شخص باید وجود داشته باشد تا ان شخص مناسب باشد برای ازدواج کردن ؟

  میشود توضیحاتی بیشتری در مورد معیار اخلاق در انتخاب همسر بگویید ؟

  ایا خصوصیات اخلاقی بدی هست که اگر در فردی وجود دارد و متوجه ان شویم و تا ان شخص را برای ازدواج انتخاب نکنیم ؟

  ممنون از راهنمایی
  نیازمند پاسخ جامع هستم
  امان از لحظه غفلت که شاهدم هستی


  *****
  این جهان کوه‌است و فعل ما نـــدا

  باز گردد ایـــــن نـــداها را صــدا
 2. تشکرها 3


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  3,738
  صلوات
  1
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  9,498 پست
  حضور
  141 روز 14 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  2
  گالری
  17  با نام و یاد دوست


  چه خصوصیات اخلاقی خوبی هست که در انتخاب همسر باید خیلی روی ان حساس بود ؟  کارشناس بحث: استاد امین

  سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

  عشق محمد بس است و آل محمد  چه خصوصیات اخلاقی خوبی هست که در انتخاب همسر باید خیلی روی ان حساس بود ؟

 4. تشکرها 3


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  90
  مورد تشکر
  345 پست
  حضور
  3 روز 15 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام

  یکی از ملاک هایی که برای انتخاب همسر باید در نظر گرفته شود، تناسب طرفین از لحاظ اخلاقی است. وقتی پای تناسب به میان می آید به این معناست که اگر ما به دنبال فردی هستیم که از لحاظ اخلاقی خوب است، ابتدا خود ما هم باید از این جهت کامل شویم تا تناسب گفته شده رعایت شود؛ وگرنه اگر خود ما با داشتن اخلاق نامناسب به دنبال فردی با اخلاق باشیم، طبیعی است که بعد از مدتی با مشکل مواجه خواهیم شد؛ چون او تحمل اخلاق نامناسب ما را نخواهد داشت.

  تعریف صفات اخلاقی:
  اخلاق به معنای صفات پسندیده ای مثل صداقت، وفاداری، مهربانی، امانت داری، سخاوت، قناعت، حسن ظن داشتن و ... است. با این تعریف دیگر ما صفت اخلاقی بد نداریم؛ بلکه اگر صفتی بد بود آن را غیر اخلاقی می نامیم. خوب یا بد بودن یک صفت را عقل تا حدودی زیادی می فهمد. با این حال گاهی اوقات ممکن است عقل توان درک برخی مسائل را نداشته باشد که در آن صورت باید تابع حکم شرع بود. البته این به معنای این نیست که حکم شرع در مورد خوب یا بد بودن یک صفت، به معنای غیر عقلی بودن آن است؛ بلکه به این معناست که عقل ناقص بشری از درک جزئیات آن عاجز است. کسی که که چنین صفاتی را داشته باشد به عنوانی فردی متخلق یا با اخلاق شناخته می شود.

  اهمیت اخلاق در انتخاب همسر:
  در بحث ملاک های انتخاب همسر ما می گوییم هر چه سنخیت طرفین بیشتر باشد، به همان اندازه احتمال موفق بودن ازدواج آنها بیشتر خواهد بود. در صفات و ویژگی های اخلاقی هم همین است. هر چه طرفین بیشتر به صفات اخلاقی مزین باشند، به همان اندازه زندگی موفق تری خواهند داشت. روایت وارده در این بحث هم همین را می گویند. پیامبرگرامی اسلام می فرمایند: «باکسی که اخلاق و دینش مورد پسند باشد، ازدواج کنید و اگر چنین نکنید فتنه و فساد بزرگی در زمین به وجود می آید». (1)

  کدام صفت اخلاقی از اهمیت بیشتری برخوردار است؟
  قضاوت در این باره سخت است؛ یعنی نمی توان با اطمینان کامل گفت فلان صفت از فلان صفت مهم تر است یا فلان صفت اهمیت چندانی ندارد؛ چون دین از هر گونه صفت ناپسند نهی کرده و انسان را به متخلق شدن به صفات عالی دعوت کرده. در ازدواج هم هر کدام از این صفات به نحوی تاثیرگذارند و بسته به شرایط، تاثیر گذاری آنها متفاوت خواهد بود. مثلا صداقت یکی از مهم ترین صفاتی که نقش زیادی در زندگی زناشویی دارد. علت این مسئله هم این است که این صفت در تمام جوانب زندگی حضور دارد. اما با این حال نمی شود گفت صفتی از صداقت با اهمیت تر وجود ندارد. مثلا ممکن است کسی صداقت داشته باشد ولی حیا و عفت نداشته باشد. طبیعی است که داشتن صداقت نمی تواند نداشتن آن حیا را جبران کند. یا کسی صدافت داشته باشد ولی مهربان نباشد. می بینیم که هر کدام از این صفات خاصیت های مخصوص به خود را دارند که صفت دیگر نمی تواند آن را جبران کند.
  با این حال اگر در شرایطی فردی به هر دلیلی چاره ای جز انتخاب بین دو گزینه نداشت که هر کدام یک صفت را نداشتند، در آن صورت بهترین ملاک و معیار برای تصمیم گیری این است که فرد به ویژگی ها و خصوصیات خود رجوع کند و ببیند با نبود کدام یک می تواند سازگاری بیشتری داشته باشد.

  راه تشخیص خوب یا بد بودن اخلاق طرف چیست؟
  این طبعیی است که ما قبل از ازدواج نمی توانیم به همه ویژگی های اخلاقی طرف پی ببریم؛ مثلا ممکن است شرایط اینکه ما بدانیم طرف حسود است یا نه اصلا فراهم نشود. در چنین شرایطی برای اینکه بتوانیم بفهمیم طرف فرد با اخلاقی هست یا نه باید او را به طور مجموعی در نظر بگیرم؛ یعنی یک سری ویژگی های اصلی او را ارزیابی کنیم و اگر در آنها خوب بود می توان نتیجه گرفت که به احتمال زیاد دیگر ویژگی های اخلاقی خوب را هم دارد.
  بهترین راه برای فهم این مسئله این است که ابتدا سطح ایمان و اعتقاد فرد را بسنجیم. چون داشتن ایمان ارتباط تنگاتنگی با با اخلاق بودن دارد. البته منظور از ایمان فقط نماز و روزه و ... ظاهر نیست. امام صادق(ع) در بیان معیار انتخاب افراد می فرماید: «لَا تَغْتَرُّوا بِصَلَاتِهِمْ وَ لَا بِصِیَامِهِمْ فَإِنَّ الرَّجُلَ رُبَّمَا لَهِجَ بِالصَّلَاةِ وَ الصَّوْمِ حَتَّی لَوْ تَرَکَهُ اسْتَوْحَشَ وَ لَکِنِ اخْتَبِرُوهُمْ عِنْدَ صِدْقِ الْحَدِیثِ وَ أَدَاءِ الْأَمَانَة؛[2] به نماز و روزه افراد فریفته نشوید؛ چه بسا که شخصی به نماز و روزه عادت کرده و ترک آن برایش وحشت آور و آزار دهنده است؛ بلکه آنها را در مقام راستگویی و امانتداری آزمایش کنید.» حضرت در تعریف امانتداری می فرمایند: امانتداری، 3 مرحله دارد و کسی را نمی توان امین به حساب آورد؛ مگر اینکه در این 3 مرحله، امانتداری خود را اثبات کند: در حفظ اموال، حفظ اسرار و رازهای پنهانی و پاسداری از ناموس مردم. اگر فردی 2 مورد را رعایت کند؛ اما در یکی دیگر از عهده برنیاید، امین نخواهد بود.(3)

  بنابراین ما ایمان و برخی خصوصیات اخلاقی قابل بررسی مثل صداقت و ... را با گفتگو و تحقیق و ... ارزیابی می کنیم و اگر طرف در این موارد خوب بود، می توان گفت احتمال اینکه در دیگر خصوصیات هم خوب باشد زیاد است. مثلا کسی که به خدا ایمان دارد، حسادت را خلاف دین خدا می داند و از آن دوری می کند یا یک فرد با ایمان قطعا با حیا و عفت هم هست و ... . البته ممکن هم هست یک فرد با ایمان مثلا اخلاق تندی هم داشته باشد که این نشانه ضعف ایمان اوست. لذا ما از داشتن ایمان به عنوان نشانه استفاده می کنیم نه دلیل حتمی و آن را با تحقیق و بررسی جوانب دیگر کامل می کنیم.
  پیروز و سربلند

  پی نوشت:
  (1) وسائل الشيعه، ج 14 ص 51
  (2)
  الکافی، ج2، ص104
  (3) بحار الانوار، ج75، ص229
  ویرایش توسط امین : ۱۳۹۵/۰۲/۲۳ در ساعت ۱۷:۲۳

 6. تشکرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود