جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: رابطه با بی نماز

نوشته
    1,512
    مورد تشکر
    114 پست
    حضور
    111 روز 13 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    159
    آپلود
    0
    گالری
    1

رابطه با بی نماز

پرسش:
    حدیثی داریم به این مضمون از یامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) که می فرماید: «بر یهود و نصاری سلام دهید ولی بر یهود امت من سلام نکنید. گفته شد: یارسول الله یهود امت شما چه کسانی اند؟ فرمودند: کسانی که نماز را ترک گفته اند.» (کشف الخفاء، العجلونی، ج 1، ص 455)
    یعنی با کسانی که ترک نماز گفته اند باید قطع رابطه کرد؟صله ارحام نکرد؟

پاسخ:
    در هیچ یک از منابع روایی شیعه چنین روایتی یافت نشد، بلکه با این مضمون دو روایت آمده که خدمت شما بیان می گردد:
    1. «وَ قَالَ النَّبِيُ‏ سَلِّمُوا عَلَى‏ الْيَهُودِ وَ النَّصَارَى وَ لَا تُسَلِّمُوا عَلَى شَارِبِ الْخَمْرِ وَ إِنْ سَلَّمَ عَلَيْكُمْ فَلَا تَرُدُّوا جَوَابَه»‏؛ بر یهود و نصاری سلام دهید، و سلام نکنید بر شراب خوار، و اگر به شما سلام کرد جوابش را ندهید.(1)
    2. «وَ قَالَ ص: سَلِّمُوا عَلَى‏ الْيَهُودِ وَ النَّصَارَى وَ لَا تُسَلِّمُوا عَلَى آكِلِ الْبَنْجِ»‏؛ بر یهود و نصاری سلام دهید، و سلام نکنید برخورنده بنگ.(2)
    امّا در کتاب «ضیاء الصالحین» که از کتب ادعیه است این روایت آمده است: «قال الرسول (صلى الله علیه وآله): سلّموا على الیهود والنصارى ولا تسلّموا على یهود أمّتی، قیل: یا رسول الله ومن یهود أمتک؟ قال: من یسمع الأذان والإقامه ولا یحضر الجماعه»؛ بر یهود و نصاری سلام کنید و بر یهود امت من سلام نکنید. گفته شد ای رسول خدا یهود امت شما کیانند؟ حضرت فرمود کسانی که صدای اذان و اقامه را می شنوند و در جماعت شرکت نمی کنند.(3)
    لازم به ذکر است این کتاب از کتاب هایی است که در دهه های اخیر نوشته شده و این که نویسنده این کتاب این نقل را از کدام منبع نقل کرده برای ما معلوم نیست.

لینک اصلی

2. تشکرها 2

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری