جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: از تلقینات شیطان رانده شده نجاتم بدید

نوشته
    20
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 1 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

از تلقینات شیطان رانده شده نجاتم بدید

با سلام به خدمت اساتید و دوستان محترم
    از شما عاجزانه درخواست دارم مرا در مشکلی که پیش رو دارم یاری کنید.نمیدونم این تاپیک رو اینجا درست ایجاد کردم یا خیر به هر حال اگر درست نیست خودتون انتقالش بدین. با تشکر
    ---------------
    جالبه انسان تا زمانیکه راه شیطان رو میره و در کارهاش خبری از عبادت ، نماز و روزه و انفاق و.... نیست از شیطان و افکار پوچش در ذهن و فکر انسان هم خبری نیست ولی از وقتی که انسان درصد محکم کردن اعتقاداتش بر میاد و به خاطر تلنگرخداوند متعال به راه درست برمیگرده به شدت مزاحم فکر و روح و اعتقادات میشود این افکار حالا که من درصدد قرب الهی هستم در من به وجود اومده و شیطان با تلقین افکار پوچ و سوالات غیر منطقی در فکرم مزاحمم میشود.
    خدا رو شکر من اعتقاداتم از اول تقلیدی نبوده و توی این یک سال پایه اعتقاداتمو قویتر هم کردم . حتی غیبت- توهین- تهمت- دروغ رو با کمتر حرف زدن و به موقع حرف زدن کنار گذاشتم.نماز و روزه های قضا و .... رو به جا میارم. نمازهایی که میخونم بلافاصله معنیش رو تو ذهنم میارم و اصلا نمی فهمم زمان چطوری میگذره و سعی کردم حضور قلب داشته باشم و موفق هم بودم...
    اما...شاید باورتون نشه توی این چند ماه اخیر حمله شیطان به افکار من بسیار شدید بوده مثلا چند تا از سوال هایی که در ذهنم ایجاد شده و من بهشون جواب دادم که فکر میکنم کار شیطانه
    در مورد یگانگی خداوند- پیامبر بودن حضرت محمد- نزول قرآن - هشدار ها و بشارت های قرآن - به وجود آمدن این جهان از دخان- عبرت از اقوام هلاک شده ثمود - نظریه داروین- به وجود آمدن ماده اولیه جهان از هیچ و غیره ..... در تمامی موارد ابتدا تو ذهنم نظر خودمو در مورد سوالات میدادم بعد به سایت ها مراجعه میکردم و میدیدم که نظرم درسته و خدا رو شکر میکردم اما این روزها یک چیز عذابم میده و درست نتونستم تجزیه تحلیلش کنم
    و اون اینه که من منظم آمدن شب روز - منظم آمدن فصل ها- گردش زمین به دور خورشید و این نظم رو بزرگترین آیات و نشانه های وجود خداوند نسبت به هزاران دلیل دیگه میدونستم ولی با مطالعه در سایت های مربوط به فضا به مشکل برخوردم. خداوند در قرآن می فرماید زمین و ماه و خورشید در مداری معین قرار دارند همه را مسخر شما کردیم... الان من میدونم علاوه بر زمین 8 سیاره دیگه هم منظم دور خورشید می چرخند که حیات در آنها نیست و با توجه به اینکه خداوند متعال دارای دانش و علم مطلق هست و هیچ چیز رو بیهوده نیافریده بودن این سیارات خالی از حیات و چرخیدنشون به دور خورشید برای من جای سوال گذاشته...
    دوم اینکه این شب روزی که منظم میاد و میره در سیارات دیگه هم وجود داره فقط با کره زمین مقدارش فرق میکنه. در سیارات دیگه هم مثل زمین محورشون کج هست و شب و روز دارن(من فکر میکردم کره زمین فقط شب و روز داره ). من خوندم در بیرون از منظومه شمسی هم سیاراتی کشف شدن که دور ستاره ای میچرخند...اونها دیگه برای چی؟ انگاری در فضا از خداوند دنبال یک کار مصنوعی و اعجاب انگیز هستم تا یک کار طبیعی مثلا انتظار داشتم همه سیارات حرکت نداشته باشن فقط زمین حرکت کنه...
    یک عده هم تو این سایت ها اسرار دارن بگن دنیا تصادفی خلق شده و من رو عذاب میدن ولی من محکم پای اعتقادم ایستادم که در خود قرآن در 1400 سال پیش گفته شده که آسمان ها و زمین از دخان(دود و گاز درست شده) در حالیکه دانشمندان تازه فهمیدن جهان از گاز تشکیل یافته. و این ثابت میکنه قرآن حقه ...
    فقط من موندم آیا سیارات می تونن تصادفی به دور خورشید بچرخن؟

2.  

نوشته
    3,635
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    813 پست
    حضور
    119 روز 3 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد کریم

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    538
    مورد تشکر
    25 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط erfan نمایش پست
    ا سلام به خدمت اساتید و دوستان محترم
    از شما عاجزانه درخواست دارم مرا در مشکلی که پیش رو دارم یاری کنید.نمیدونم این تاپیک رو اینجا درست ایجاد کردم یا خیر به هر حال اگر درست نیست خودتون انتقالش بدین. با تشکر
    ---------------
    جالبه انسان تا زمانیکه راه شیطان رو میره و در کارهاش خبری از عبادت ، نماز و روزه و انفاق و.... نیست از شیطان و افکار پوچش در ذهن و فکر انسان هم خبری نیست ولی از وقتی که انسان درصد محکم کردن اعتقاداتش بر میاد و به خاطر تلنگرخداوند متعال به راه درست برمیگرده به شدت مزاحم فکر و روح و اعتقادات میشود این افکار حالا که من درصدد قرب الهی هستم در من به وجود اومده و شیطان با تلقین افکار پوچ و سوالات غیر منطقی در فکرم مزاحمم میشود.
    خدا رو شکر من اعتقاداتم از اول تقلیدی نبوده و توی این یک سال پایه اعتقاداتمو قویتر هم کردم . حتی غیبت- توهین- تهمت- دروغ رو با کمتر حرف زدن و به موقع حرف زدن کنار گذاشتم.نماز و روزه های قضا و .... رو به جا میارم. نمازهایی که میخونم بلافاصله معنیش رو تو ذهنم میارم و اصلا نمی فهمم زمان چطوری میگذره و سعی کردم حضور قلب داشته باشم و موفق هم بودم...
    اما...شاید باورتون نشه توی این چند ماه اخیر حمله شیطان به افکار من بسیار شدید بوده مثلا چند تا از سوال هایی که در ذهنم ایجاد شده و من بهشون جواب دادم که فکر میکنم کار شیطانه
    در مورد یگانگی خداوند- پیامبر بودن حضرت محمد- نزول قرآن - هشدار ها و بشارت های قرآن - به وجود آمدن این جهان از دخان- عبرت از اقوام هلاک شده ثمود - نظریه داروین- به وجود آمدن ماده اولیه جهان از هیچ و غیره ..... در تمامی موارد ابتدا تو ذهنم نظر خودمو در مورد سوالات میدادم بعد به سایت ها مراجعه میکردم و میدیدم که نظرم درسته و خدا رو شکر میکردم اما این روزها یک چیز عذابم میده و درست نتونستم تجزیه تحلیلش کنم
    و اون اینه که من منظم آمدن شب روز - منظم آمدن فصل ها- گردش زمین به دور خورشید و این نظم رو بزرگترین آیات و نشانه های وجود خداوند نسبت به هزاران دلیل دیگه میدونستم ولی با مطالعه در سایت های مربوط به فضا به مشکل برخوردم. خداوند در قرآن می فرماید زمین و ماه و خورشید در مداری معین قرار دارند همه را مسخر شما کردیم... الان من میدونم علاوه بر زمین 8 سیاره دیگه هم منظم دور خورشید می چرخند که حیات در آنها نیست و با توجه به اینکه خداوند متعال دارای دانش و علم مطلق هست و هیچ چیز رو بیهوده نیافریده بودن این سیارات خالی از حیات و چرخیدنشون به دور خورشید برای من جای سوال گذاشته...
    دوم اینکه این شب روزی که منظم میاد و میره در سیارات دیگه هم وجود داره فقط با کره زمین مقدارش فرق میکنه. در سیارات دیگه هم مثل زمین محورشون کج هست و شب و روز دارن(من فکر میکردم کره زمین فقط شب و روز داره ). من خوندم در بیرون از منظومه شمسی هم سیاراتی کشف شدن که دور ستاره ای میچرخند...اونها دیگه برای چی؟ انگاری در فضا از خداوند دنبال یک کار مصنوعی و اعجاب انگیز هستم تا یک کار طبیعی مثلا انتظار داشتم همه سیارات حرکت نداشته باشن فقط زمین حرکت کنه...
    یک عده هم تو این سایت ها اسرار دارن بگن دنیا تصادفی خلق شده و من رو عذاب میدن ولی من محکم پای اعتقادم ایستادم که در خود قرآن در 1400 سال پیش گفته شده که آسمان ها و زمین از دخان(دود و گاز درست شده) در حالیکه دانشمندان تازه فهمیدن جهان از گاز تشکیل یافته. و این ثابت میکنه قرآن حقه ...
    فقط من موندم آیا سیارات می تونن تصادفی به دور خورشید بچرخن؟
    سلام وعرض ادب:
    بخاطر داشتن چنین ایمان قوی ومتکی به ادله وغیر تقلیدی باید به شما تبریک گفت. وتلاش شیطان هم پرواضح است که بخاطر ایمان بیشتراست.وهر کس ایمان قوی تری داشته باشد،شیطان وقت بیشتری برای او قرار می دهد. لذاایمان مراقبت می خواهد.ودر مقابل زهرهای شیطانی باید پادزهر مناسب را داشت.
    اما در مورد اصل سوال که مربوط به سیارات دیگر است. باید توجه داشت که علم ما به حقایق هستی کم است. وما نسبت به خیلی ازحقایق بی اطلاعیم. ولی اعتقاد به حکمت خداوند دلیل براین است که همه آنها دارای حکمت هستند. اما حکمت آنها چیست در بیشتر موارد روشن نیست. تا عالمان حقیقی به هستی که اهل بیت علیهم السلام باشند تشریف بیاورند وما را آگاه کنند.
    علم امروز هنوز نتوانسته به کرات دیگر قدم بگذارد. لذا نظر قطعی در مورد آنها هم نمی تواند بدهد. مثلا در مورد مریخ اظهار می دارند که احتمال وجود حیات در آن هست.ونسبت به برخی سیارات به حسب پوسته وشرایط ظاهری که بدست می آید احتمال حیات بعید است. اما همه اینها در حد حدس وگمان است. نه قطعی، لذا وقتی ما علم قطعی نسبت به سیارات دیگر نداریم،ونتوانسته ایم د آنها قدم بر داریم. نمی توانیم در مورد فواید آنها سخن بگوییم. تا ان شاء الله صاحب اصلی عالم تشریف بیاوند وآگاهمان کنند. ولی بدون شک وتردید همه این سیارات دارای فوایدی هستند.
    نکته دیگر اینکه خداوند متعال طبق آیه 30 سوره مبارکه بقره،انسان را جانشین خود رد زمین قرار داده است.وانسان بعد از هزاران سال هنوز به خیلی از اسرار همین دنیای خاکی پی نبرده است. وهنوز هم جاهایی هستند که دست انسان به آنها نرسیده است.
    بنابراین ما طبق آیه شریفه مکلف در این دنیا هستیم. وعدم آگاهی نسبت به سیارات دیگر یا آگاهی ضرورت خاصی ندارد. مگر اینکه انسان به همه اسرار این عالم دنیا پی ببرد. ودر صورت عدم اقناع پا به کرات دیگر بگذارد.
    ماباید بدانیم که خیلی از دروازه های علم برای ما بسته است. واز 27 باب علم هنوز 25 باب آن برای ما مجهول می باشد.تا ان شاء الله حضرت تشریف بیاوند.وچه بسا علم وآگاهی از کرات دیگر در ضمن همان علوم باشد.
    در خدمت هستیم. موفق باشید.

آیت الله جوادی آملی(حفظه الله):
    مشکل ما تحریم نیست، بلکه مشکل ما در توحید است.

نوشته
    20
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 1 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با تشکر و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی
    از اینکه وقت گذاشتین و پاسخ دادین از شما سپاس گذارم.
    حرف های شما کاملا صحیح و به جاست.

نوشته
    538
    مورد تشکر
    25 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    چطورمی توان از وسوسه های شیطانی و تردید هایی که در مورد خلقت الهی مثل روز و شب، پوچ بودن خلقت سیارات دیگر ایجاد می کند. نجات پیدا کرد؟

پاسخ:
    هر قدر ایمان انسان بیشتر شود تلاش شیطان برای منحرف کردن او بیشتر می شود. لذا باید بیشتر مواظب بود. و شیطان از اموری برای وسوسه انسان استفاده می کند که علم پیدا کردن برای او در مورد آنها سخت است. مثل همین مثال هایی که ذکر شد.
    برای نجات از وسویه های شیطان باید انسان اموری را رعایت کرده و در جهت حل این معضلات قدم بردارد، مثل؛
    1- کسب معرفت:
    جهل از ابزار شیطان برای انحراف انسان است. و القاء می کند، این مشکل قطعی بوده و نقصی است که در خلقت الهی وجود دارد. لذا انسان همیشه باید برای کسب علم و معرفت تلاش کند. چرا که امام علی (علیه السلام) فرمود: «الناس أعداء ماجهلوا»؛ مردم دشمن چیزهایی هستند که نمی دانند.(1)؛ عدم شناخت صحیح دین زمینه نفوذ شیطان را فراهم می کند.

2- پیروی از علم:
    قرآن می فرماید: «لاتقف مالیس لک به علم، إنّ السمع والبصر والفؤاد کلّ اولئک کان عنه مسئولا»؛ چیزی را که بدان علم نداری دنبال مکن، چرا که گوش، چشم، وقلب مورد سوال قرار می گیرند.(2)
    شیطان در مورد چیزهایی شبهه ایجاد می کند که ما در مورد آن تخصص نداریم. یا دسترسی نداریم. و در اصل مورد ابتلاء ما هم نمی باشد. مثل همین کرات و فائده مند بودن آنها، لذا در این زمینه ها باید به کارشن
    اس و متخصص مراجعه کرد. و در صورت عدم امکان توقف کرده و اظهار نظر نکنیم.

پس اگر امکان کسب علم وجود داشت. باید دنبال کسب علم برویم. والا توقف کرده و علم آن را به اهلش واگذار کنیم.
    و باید توجه داشت که علم ما به حقایق هستی کم است. و ما نسبت به خیلی ازحقایق بی اطلاعیم. ولی اعتقاد به حکمت خداوند دلیل بر این است که همه آنها دارای حکمت هستند. اما حکمت آنها چیست در بیشتر موارد روشن نیست. تا عالمان حقیقی به هستی که اهل بیت (علیهم السلام) باشند تشریف بیاورند و ما را آگاه کنند.
    علم امروز هنوز نتوانسته به کرات دیگر قدم بگذارد. لذا نظر قطعی در مورد آنها هم نمی تواند بدهد. مثلا در مورد مریخ اظهار می دارند که احتمال وجود حیات در آن هست. و نسبت به برخی سیارات به حسب پوسته و شرایط ظاهری که بدست می آید احتمال حیات بعید است. اما همه اینها در حد حدس و گمان است. نه قطعی، لذا وقتی ما علم قطعی نسبت به سیارات دیگر نداریم، و نتوانسته ایم در آنها قدم برداریم. نمی توانیم در مورد فواید آنها سخن بگوییم. تا ان شاء الله صاحب اصلی عالم تشریف بیاوند و آگاهمان کنند. ولی بدون شک و تردید همه این سیارات دارای فوایدی هستند.

نکته دیگر اینکه خداوند متعال طبق آیه 30 سوره مبارکه بقره، انسان را جانشین خود در زمین قرار داده است. و انسان بعد از هزاران سال هنوز به خیلی از اسرار همین دنیای خاکی پی نبرده است. و هنوز هم جاهایی هستند که دست انسان به آنها نرسیده است.

بنابر این ما طبق آیه شریفه مکلف در این دنیا هستیم. و عدم آگاهی نسبت به سیارات دیگر یا آگاهی ضرورت خاصی ندارد. مگر اینکه انسان به همه اسرار این عالم دنیا پی ببرد. و در صورت عدم اقناع پا به کرات دیگر بگذارد.

ما باید بدانیم که خیلی از دروازه های علم برای ما بسته است و از 27 باب علم هنوز 25 باب آن برای ما مجهول می باشد. به این روایت توجه کنید:
    عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ‏ الْعِلْمُ سَبْعَةٌ وَ عِشْرُونَ جُزْءاً فَجَمِيعُ مَا جَاءَتْ بِهِ الرُّسُلُ جُزْءَانِ فَلَمْ يَعْرِفِ النَّاسُ حَتَّى الْيَوْمِ غَيْرَ الْجُزْءَيْنِ فَإِذَا قَامَ الْقَائِمُ أَخْرَجَ الْخَمْسَةَ وَ الْعِشْرِينَ جُزْءاً. فَبَثَّهَا فِي النَّاسِ وَ ضَمَّ إِلَيْهَا الْجُزْءَيْنِ حَتَّى يَبُثَّهَا سَبْعَةً وَ عِشْرِينَ جُزْءا،
    امام صادق (ع) فرمود: «علم و دانش، بيست و هفت حرف است و همه آن چه پيامبران آورده اند، تنها دو حرف آن است و مردم تاكنون جز با آن دو حرف، آشنايي ندارند و هنگامي كه قائم ما قيام كند، بيست و پنج حرف ديگر را بيرون آورده، آن را ميان مردم نشر و گسترش مي دهد.»(3)

قطب الدين راوندى، سعيد بن هبة الله، الخرائج و الجرائح، ج2، ص841، مؤسسه امام مهدى عجل الله تعالى فرجه الشريف - قم، چاپ: اول، 1409 ق.

ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۵/۱۲/۱۹ در ساعت ۱۹:۴۰ دلیل: تغییر فونت
    آیت الله جوادی آملی(حفظه الله):
    مشکل ما تحریم نیست، بلکه مشکل ما در توحید است.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری