جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ویژگی های مراسم جشن عروسی اسلامی؟

نوشته
    973
    صلوات
    118
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    142 پست
    حضور
    84 روز 23 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

ویژگی های مراسم جشن عروسی اسلامی؟

سلام
    اگه شخصی بخواد جشن عروسیشون کاملاً اسلامی باشه باید چه نکاتی رو رعایت و چه نکاتی رو اعمال کنه ؟
    ویژگی یک مراسم جشن عروسی اسلامی چیست ؟

یا قائم آل محمد

2.  

نوشته
    3,634
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    811 پست
    حضور
    118 روز 21 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    815
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    59 روز 10 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط رضـا نمایش پست
    سلام
    اگه شخصی بخواد جشن عروسیشون کاملاً اسلامی باشه باید چه نکاتی رو رعایت و چه نکاتی رو اعمال کنه ؟
    ویژگی یک مراسم جشن عروسی اسلامی چیست ؟
    سلام علیکم
    عروسي و ازدواج يكي از سنتهاي ديرين است كه اسلام نيز روي آن پافشاري دارد در روايات وارد شده است كه يكي از مواردي كه وليمه دادن و دعوت مردم به غذا بسيار مستحب است عروسي است چه اينكه در عروسي اولياي دين مانند امام علي (عليه السلام) و حضرت فاطمه مردم دعوت شدند و خداوند نيز بر اين سنت حسنه تأكيد كرده و از آوردن عروس در خانه خشنود است در حديثي از امام صادق (عليه السلام) چنين نقل شده است «عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ (عليه السلام) قَالَ إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ يُحِبُّ الْبَيْتَ الَّذِي فِيهِ الْعُرْسُ وَ يُبْغِضُ الْبَيْتَ الَّذِي فِيهِ الطَّلَاق» خداوند خانه اي كه در آن عروس و عروسي هست را دوست دارد و خانه اي كه در آن طلاق رخ مي‌دهد را دوست ندارد. كافي ج 6 ص54
    نكته دوم اينكه شاد بودن در اين مجالس از لوازم آن است و مبادا گمان كنيد كه اسلام با شاد بودن مخالف وهمواره با غم و اندوه سازگاري دارد بلكه بر عكس شادي و خوشحال بودن در اين مجالس وجود دارد زيرا اين سنت حسنه يكي از مصاديق شادي و خوشحالي ابدي است زيرا اسلام در پي آن است و به انسان سفارش مي‌كند كه در جستجوي آن نوع از شادي و خوشحالي باش كه دوام داشته باشد نه اينكه پيامد آن عذاب و غمي جبران ناپذير باشد متأسفانه بسياري از مردم براي شادي كردن در جشن عروسي، خود و فرزندان شان، مرتكب گناهاني چون استفاده از موسيقي حرام، اختلاط زن و مرد، پوشش نامناسب، مزاحمت براي ديگران، اسراف، چشم و هم چشمي، فخر فروشي به يكديگر، پوشيدن لباس هاي گران قيمت و برگزاري مجالس پرهزينه، تمسخر ديگران، بي توجهي به واجباتي چون نماز و امثال آن مي شوند، غافل از اين كه شادي واقعي و لذت و خوشي زندگي به دست خداست و هيچ گاه با گناه و معصيت نمي توان به عمق شادي رسيد. گاهي ديده مي شود عده اي براي اين كارها عذر و بهانه مي آورند كه يك شب است و يك شب هزار شب نمي شود و در عروسي بايد شاد بود و از اين قبيل بهانه هاي غير قابل توجيه، در حالي كه نتيجه اين گونه برنامه ها اين است كه زندگي با گناه و معصيت خدا شروع شود و بركت از زندگي رخت بر مي بندد، در صورتي كه در روايات آمده، در مجلس عروسي مؤمن، فرشتگان نازل مي شوند و رحمت خدا را با خود مي آورند. حال براي اين كه مجالس خوبي در عروسي ها داشته باشيم كه هم مملو از شادي و سرور باشد و هم گناه و معصيت نداشته باشد و هم خانواده و فاميل راضي باشند نكات زير را پيشنهاد مي كنيم:
    1. بايد ابتدا عروس و داماد ملزم به رعايت آداب اسلامي باشند و مسائل شرعي مثل پوشش، آرايش و ساير مسائل را مراعات كنند و مرتكب كار خلاف شرع نشوند.
    2. حتي الامكان زمان مناسبي براي مراسم جشن انتخاب شود مثل ايام ميلاد، اعياد مذهبي يا حتي الامكان شب يا روز جمعه.
    3. عروس و داماد در نحوه برگزاري مجلس جشن با هم مشورت كنند و با خانواده هاي خود نيز صحبت كنند تا هر دو خانواده عروس و داماد هماهنگ عمل كنند؛ در اين صورت از دخالت افراد خلاف كار جلوگيري مي شود.
    4. از افراد هنرمندي كه مي توانند به خواندن اشعار، بيان لطيفه هاي مناسب مجلس را شاد و گرم نگه دارند، دعوت بعمل بيايد تا مجلس جشن سوت و كور نباشد و جلوي سوء استفاده بعضي از افراد كه در اين موقعيت ها مي خواهد اشاعه فحشا كنند و دست به كارهاي خلاف شرع بزنند، جلوگيري شود.
    5. مجلس زنانه و مردانه كاملا مجزا باشد و از اختلاط زن و مرد جلوگيري شود. از رقصيدن افراد فاميل كه گاها نامحرم هستند مانند (خواهر عروس و خاله او و .... نزد داماد) در انظار يكديگر جلوگيري شود.
    6. براي كسي كه امكانش را داردوتا جايي كه توان مالي دارد پذيرايي خوبي از ميهمانان داشته باشد زيرا يكي از وسايل شادي بخش همين پذيرايي هاست و مي تواند جانشين خوبي براي كارهاي حرام باشد. .
    7. از افراد متدين و وزين و با شخصيت در مجلس خودتان دعوت كنيد زيرا حضور آنها در اين گونه مجالس باعث مي شود جلوي برخي از كارهاي خلاف گرفته شود.
    8. از به راه انداختن كاروانهايي كه عروس را همراهي مي‌كنند و گهگاه عمدا خيابانها و معابر عمومي را سد راه كرده موجب ترافيك مي‌شوند جلوگيري شود.
    9. از اسراف و تبذير در مورد غذا و سفره هاي عقد و ... جلوگيري شود.
    10. اگر عروس و داماد توانايي داشتند بعد از مراسم به زيارت مولايمان علي بن موسي الرضا نائل شوند تا زندگي خود را با بركت دعاي آن حضرت و خشنودي آقا امام زمان شروع كنند و از او براي كل زندگي و هدايت خود طلب ياري كنند اما اين به اين معني نيست كه اين زيارت به جاي مجلس عروسي جايگزين شود ما براي كساني كه امكان وليمه و خرجي دادن را دارند و مي‌توانند مجلس آبرومندي را اداره كنند سفارش نمي‌كنيم كه به جاي آن به زيارت رفته و زندگي خود را شروع كنند زيرا همچنان كه در روايت آمده وليمه دادن در اين امر مستحب است دوم اينكه اجازه دهيد امر عروسي به عنوان يك خاطره بزرگ و امر مهم در جامعه باقي بماند زيرا زندگي كه بدون خاطره اي شيرين و به يادماندني آغاز شود فروپاشيدن آن نيز مي‌تواند به سادگي انجام گيرد همان طور كه عروسي در جامعه ما يك امر مهم و بزرگ تلقي مي‌شود همين باعث مي‌شود كه طلاق در جامعه به اين سادگي و راحتي نباشد و اين خوب است بنابراين زيارت سرورمان بعد از مراسم عروسي و در آغاز زندگي را سفارش مي‌كنيم .
    در پايان سفارشي كه به هر عروس و دامادي مي شود را ذكر مي‌كنيم كه سعي كنيد قبل از شروع به زندگي اطلاعاتي از زنان و مردان و نحوه برقراري رابطه و تعامل با يكديگر را داشته باشيد در اين باره كتابهاي زير مفيد هستند:
    1. آيين همسرداري. آيت الله اميني
    2. بهشت خانواده. مصطفوي

يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ ،كَبرَُ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُواْ مَا لَا تَفْعَلُونَ-سوره مبارکه صف-آیه 2 و 3

نوشته
    973
    صلوات
    118
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    142 پست
    حضور
    84 روز 23 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط استاد نمایش پست
    سلام علیکم
    با سلام

خیلی ممنون از توضیح خوبتون . حتماً کتاب ها رو میخونم

راستش بنده هنوز ازدواج نکردم ، اما خودم برام خیلی مهمه که همه زندگیم برای خشنودی خدا باشه ، و دوست ندارم حتی شب عروسیم وسیله ای باشه برا گناه کسی ... ،
    برای همین قبل ازدواج و انتخاب همسر میخوام بدونم تا در این زمینه هم با کسی که میخوام انتخاب کنم برای ازدواج هم عقیده و هم فکر باشیم ( هم کفو ).
    با توجه به نوشته هاتون و چیز های که باید حذف بشه رو باخانواده صحبت کردم ، خداروشکر گفتن زندگی خودته اختیار داری و خانواده خودم حل شد !
    عرف جشن عروسی منطقه و اقوام ما اینکه که موسیقی و رقص به صورت جداگانه هست ، و انتظار دارن مال منم همینجور باشه ، ولی من که میخوام اون رقص و موسیقی رو حذف کنم ! جایگذین این ها چی باشه خوبه ؟
    موسیقی بی کلام و آروم باشه اشکال نداره ؟
    و یک سوال دیگه داشتم در منطقه ما عرفی هست که پایان عروسی قبل شام یا نهار شیرینی میگردونن و هر کس هرچقدر که دوست داره پولی بابت کمک به این عروسی میزاره ، که فکر کنم بیشتر جاها هست ، میخواستم بدونم این پول آیا از نظر شرعی مشکلی نداره ؟

ویرایش توسط رضـا : ۱۳۹۵/۰۳/۰۱ در ساعت ۰۰:۴۳
    یا قائم آل محمد

نوشته
    973
    صلوات
    118
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    142 پست
    حضور
    84 روز 23 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    دوستان اگه شما هم مراسم عروسی که اسلامی بوده و رفتین یا داشتین ، برامون تعریف کنید به چه صورته تا هم من هم بقیه یاد بگیریم !
    خودم فقط یکی رفتم ، یعنی کلاً اهل عروسی نیستم که برم ، همون یکی هم که رفتم فقط ناهار خوردیم اومدیم هیچ برنامه ای نبود !
    از الان دارم به مسخره کردن های که قراره بشم فکر میکنم :d ، آخه توی سمت ما اینجوری مراسم نمیگیرن ، همه اهل بزنو برقص ان . دوستانی که چنین تجربه های داشتن خواهشن راهنمای بدن !

یا قائم آل محمد

نوشته
    224
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    47 روز 4 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط رضـا نمایش پست
    سلام
    دوستان اگه شما هم مراسم عروسی که اسلامی بوده و رفتین یا داشتین ، برامون تعریف کنید به چه صورته تا هم من هم بقیه یاد بگیریم !
    خودم فقط یکی رفتم ، یعنی کلاً اهل عروسی نیستم که برم ، همون یکی هم که رفتم فقط ناهار خوردیم اومدیم هیچ برنامه ای نبود !
    از الان دارم به مسخره کردن های که قراره بشم فکر میکنم :d ، آخه توی سمت ما اینجوری مراسم نمیگیرن ، همه اهل بزنو برقص ان . دوستانی که چنین تجربه های داشتن خواهشن راهنمای بدن !
    سلام
    خداقوت
    افرین که بفکرمراسم اسلامی وخداپسندهستید.(دعایاادتون نره)
    عروسی دوتاازدخترداییم اصلا اهنگ وارگ و...نذاشتن.
    ومولودی اوردن خوندن.
    خیلی هم خوب بود.(والااین اهنگاکافیه یکنفرازخودبی خودبشه گناهش پاعروس وداماده خب.)
    هم مراسمشونوگرفتن وهم الان زندگیشونودارن.
    زیادبه حرف مردم بهاندین.
    البته بایدهم عروس وهم دامادبانیاوردن اهنگ و...موافق باشن.
    خداکنه این اهنگا جمع بشه.

نوشته
    973
    صلوات
    118
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    142 پست
    حضور
    84 روز 23 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط زهرا73 نمایش پست
    سلام
    خداقوت
    افرین که بفکرمراسم اسلامی وخداپسندهستید.(دعایاادتون نره)
    عروسی دوتاازدخترداییم اصلا اهنگ وارگ و...نذاشتن.
    ومولودی اوردن خوندن.
    خیلی هم خوب بود.(والااین اهنگاکافیه یکنفرازخودبی خودبشه گناهش پاعروس وداماده خب.)
    هم مراسمشونوگرفتن وهم الان زندگیشونودارن.
    زیادبه حرف مردم بهاندین.
    البته بایدهم عروس وهم دامادبانیاوردن اهنگ و...موافق باشن.
    خداکنه این اهنگا جمع بشه.
    سلام
    ممنون
    آره منم برای همین میخوام قبل اینکه همسر انتخاب کنم تصمیم گرفتم تا در خواستگاری بیان بشه و اون موقع با همسر هم عقیده باشیم و ...
    حرف مردم برام اصلاً اهمیت نداره ، اما خب اگه عروسی که من بخوام بگیرم مطمعنن باب میل اونا نخواهد بود ، برای همین به فکر اینم که کاری کنم لذت ببرن تا این نوع عروسی جابیفته و به نوعی ترویج پیدا کنه ،
    رقص و آهنگ حتی اگه حلال هم بود من اصلاً لذت نمیبرم .
    آدم باید از اول زندگیش به فکر خدا باشه ، حتی تو شادی ها نه وقتی که به غم و اینا رسید .

یا قائم آل محمد

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)