صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قل هو الله احد یعنی چه؟

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۶
  نوشته
  27
  مورد تشکر
  25 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  قل هو الله احد یعنی چه؟
  نماز خواندن رازو نیاز و صحبت كردن با خداست و روزانه جندین بار سور ه توحید را در نماز می خوانيم یعنی در مقابل خداوند ایستاده و به او می گويم :" بگو خداوند یكتاست."

  لطفا" به من بگوئید این چه توجیهی دارد؟


 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  1,251
  مورد تشکر
  2,255 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  10

  پرسش نقل قول : سوره توحيد در نماز
  بندگي واقعي زماني محقق مي شود كه ما به حقيقت توحيد پي ببريم .
  خدا دوست دارد ما موحد باشيم وتنها وتنها او را بپرستيم واز او مدد جويي كنيم .ولي متأسفانه با اينكه هر روز چندين نوبت اين كلمات را بر زبان مي آوريم ولي در زندگي طوري ديگر عمل مي كنيم .يعني خيلي وقتا اول سراغ خدا نمي رويم بلكه سراغ غير خدا مي رويم ووقتي كار به جاي باريك كشيده شد اون وقت خدا خدا مي گوييم .
  پس دوست عزيز تكرار اين كلمات براي اين است كه مارا به اين باور برساند كه چيزي جز توحيد نبايد در زندگي ما نقش داشته باشد .

 4. تشکر


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۶
  نوشته
  8
  مورد تشکر
  4 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نقل قول : سوره توحيد در نماز
  باسمه تعالی
  اگر پرسش ازاین است که چرا کلمه "قل هو الله" (بگو) می گوییم و مخاطب ما کیست ؟ در این صورت پاسخ این است که :
  اولا : خواندن سوره - هر سوره که باشد - بخشی از واجبات نماز است و شما می توانید سوره دیگری غیر از سوره توحید بخوانید .
  ثانیا : اگر کسی در راز و نیاز خود علاقه مند باشد بخشی از گفته های خدا را به زبان بیاورد و با یاد آن دل خوش باشد چه مانعی دارد .

 6. #4
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۶
  نوشته
  27
  مورد تشکر
  25 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نقل قول : سوره توحيد در نماز
  با تشكر از پاسخ سوال سوره توحيد
  در سوره حمد مستقیم داریم خطاب به الله حرف می‌زنیم و مثلاً «تنها تو را می‌پرستم» یا «ما را به راه راست هدایت كن» ايا مي تونيم بگيم اينها چيرهايي است كه از طرف خدا صادر شده

 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  513
  مورد تشکر
  1,094 پست
  حضور
  1 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نقل قول : سوره توحيد در نماز
  به نام خدا
  با عرض سلام
  دوست عزيز هيچ اشكالي ندارد كه خداوند تبارك و تعالي با زبان مخاطب خود اموزشهاي توحيدي را بدهد و اين روش از جمله بهترين روشها در تعليم و تعلم است
  ديگر اينكه‌: گويا علت آمدن پرستش و استعانت به صيغه متكلم مع الغير، دوري از خودخواهي و استكبار باشد و مي‌خواهد به همين نكته اشاره كند كه گفتيم‌: مقام عبوديت‌، با خودبيني منافات دارد، لذا بندة خدا، عبادت خود و همة بندگان ديگر را در نظر گرفته و مي‌گويد: ما تو را مي‌پرستيم‌; چون به همين مقدار هم در سرزنش نفس و دور افكندن تعيّنات و تشخّصات اثر دارد، زيرا وقتي من خود را تنها ببينم به انانيت و خودبيني و استكبار نزديك‌ترم به خلاف اين‌كه خودم را مخلوط با ساير بندگان و آميخته با سواد مردم (سياهي لشكر) بدانم كه اثر تعيّن و تشخّص را از بين برده‌ام‌.(تفسير الميزان‌)
  يا حق

 8. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۷
  نوشته
  51
  مورد تشکر
  130 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نقل قول : سوره توحيد در نماز
  بسم الله الرحمن الرحيم
  باعرض سلام وارادت خدمت همه دوستان
  1-به چه دليل نماز -سراسر گفتگوي خطابي و روياروي باخداوندمتعال است ؟ چنين نيست ، اكثر فرازهاي نماز غيرخطابي بوده وحاوي تسبيح ، تحميد ، تقديس ، تكبير ، ومانند آن است .
  بنا براين مفروض پرسش مورد قبول نيست .
  2- اسلام دين جهاني - بلكه تنها دين جهاني - و منادي وحدت و توحيد كلمه در عالم است ، و بايد مهمترين نماد اسلام كه نماز باشد در بين همه پيروان و به تعبير بهتر درسراسر عالم يكنواخت باشد ، و اگر بنا باشد بر حسب تغيير نمازگزار الفاظ و صيغه هاتغيير كند ، چيزي از اين وحدت و توحيد كلمه باقي نمي ماند .
  3- آنچه ازنظرفقهي لازم است بعداز سوره حمد خوانده شود ، يك سوره ازقرآن است ، بدون كم وزياد . واگركسي - هرچند يك حرف - ازقرآ‌ن را تغيير دهد آنچه مي خواند ديگر قرآن نيست.
  وهيچيك ازويژگي هاي قرآن از قبيل اعجاز و مانند آ‌ن را ندارد.
  4- نكته ديگر فقهي كه اشاره به آن مفيد است آن كه ، اصولا حمد و سوره اي كه در نماز خوانده مي شود به قصد انشا نيست - كه درآن صورت نماز باطل بود - بلكه به قصد قرآنيت خوانده مي شود و چنانكه گذشت بايد قرآن خوانده شود و نه الفاظ من در آوردي
  5- حفظ الفاظ قرآن به همان صورت كه نازل شده دليل بر اصالت آن است و ضمنا مخاطب قرآن همه بشريت بوده گرچه گاهي در عمل تنها پيامبر مورد خطاب واقع شده . اين مورد نيز چنين است .
  ویرایش توسط محمدي شاهرودي : ۱۳۸۶/۰۷/۰۴ در ساعت ۰۸:۴۱
  حسن السئوال نصف العلم


 9. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۶
  نوشته
  131
  مورد تشکر
  342 پست
  حضور
  4 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  4

  پرسش قل هو الله احد یعنی چه؟
  چرا تو نماز مي‌گيم قل هو الله احد در حالي كه ما با خدا حرف مي‌زنيم

 10. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۵
  نوشته
  742
  مورد تشکر
  1,784 پست
  حضور
  9 روز 5 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  21
  آپلود
  0
  گالری
  119

  راهنما پاسخ: قل هو الله احد
  نقل قول نوشته اصلی توسط piter نمایش پست
  چرا تو نماز مي‌گيم قل هو الله احد در حالي كه ما با خدا حرف مي‌زنيم
  الف ) ذكر كلمه «قل » در آيات قرآن كريم ، براى حفظ اصالت قرآن و نقل عين كلماتى است كه بر پيامبر اكرم (صلى الله عليه وآله)وحى شده است ، به عبارت ديگر ، نشان مى دهد كه حضرت هيچ گونه تغييرى در الفاظى كه برايشان وحى شده ، نمى دادند و حتى كلمه «قل » را كه خطاب پروردگار متعال به او است ، عيناً ذكر مى كردند و به همين دليل نيز كلمه «قل » جزء آيه محسوب مى شود .
  ب ) خطابات قرآن كريم ، هر چند در ظاهر ، متوجه پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله) است ، ولى مفهوم عامى دارد كه شامل همه مسلمان ها مى شود ]جز موارد معدودى كه دليل بر اختصاص آن به حضرت وجود دارد[ و به آن ها ياد مى دهد كه چگونه به وظايف خود عمل نمايند .
  بنابراين كلمه «قل » در نماز خطاب به هيچ كس نيست ; زيرا گوينده و نمازگزار از اين كلمه قصد «انشاء» و يا «اخبار» ندارد ، و در جايى مخاطب لازم است ، كه چنين قصدى در كار باشد ; بر اين اساسى كلمه «قل » صرفًا به عنوان قرائت ـ كه از واجبات نماز است ـ گفته مى شود(البته همراه با حضور قلب و توجه به معانى ) .


 11. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۷
  نوشته
  492
  مورد تشکر
  569 پست
  حضور
  1 روز 14 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  1

  آیا در نماز مخاطب جملات، خداست؟
  نقل قول نوشته اصلی توسط piter نمایش پست
  چرا تو نماز مي‌گيم قل هو الله احد در حالي كه ما با خدا حرف مي‌زنيم

  سلام از یک جنبۀ دیگر هم باید به این شبهه که جناب پیتر مطرح کردند، توجه کرد و آن اینکه اساسا ما در بیشتر اذکار نماز (به غیر از آیات 4 به بعد سورۀ حمد و قنوت و بخش آخر تشهد) خداوند مخاطب جملات ونیست بلکه در سوم شخص قرار دارد:

  سبحان ربی الاعلی و بحمده

  سبحان ربی العظیم و بحمده

  سمع الله و لمن حمده

  سبحان الله الحمدلله لااله الاالله الله اکبر

  اشهد ان لااله الا الله وحوده...

  این در حالیست که اگر در این جملات میخواستیم خدا را مخاطب قرار دهیم باید به شکل دیگری ادایشان میکردیم مثلا در تشهد میگفتیم:

  اشهد انک لا اله الا انت وحدک لاشریک لک و اشهد ان محمد عبدک و رسولک...

  در واقع ما در نماز مشغول سپاسگذاری و ستایش خدا هستیم. اگر در روایات امده اگر میخواهید با خدا حرف بزنید نماز بخوانید به نظر من بدان علت است که در نماز بهترین سخنانی که میشود به خدا گفت مطرح شده است.

  به نظرم در حمد و سوره و سایر اجزای نماز ماب یشتر داریم جملاتی را به زبان میاوریم که درس عبادتند و همین امر باعث میشود که اگر نمازمان با تفکر باشد ما را از هر گناه و زشتی باز میدارد(سورۀ عنکبوت، آیۀ 45 را ببینید)

  در ضمن اینرا بگویم که شبهه افکن شبهۀ قدرتمندی را مطرح نکرده است و نمازخوان میتواند بعد از حمد سورۀ عصر یا سورۀ بقره(!) را بخواند و از خواندن سورۀ اخلاص خودداری کند.

  به امید ظهور

 12. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۷
  نوشته
  5
  مورد تشکر
  2 پست
  حضور
  2 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام دوستان بالاترین مرحله تفکر سوره توحیده که بعد از اون تفکر در هر چیز دیگه گمراهیه پس اسکال نداره که چنتا موضوع رو خدمتتون عرض کنم
  اول اینکه خدایی که بشه باهاش حرف زد یا صداش کرد یا با کسی سخن بگه دیگه خدا نیست ، خدایی که وصف بشه یا اسم داشته باشه خدا نیست خدایی که مخاطب واقع بشه یا بشه راجع بهش سخن گفت خدا نیست که البته از بدیهیاته لا اله الا الله ، واحد احد فرد صمد لم یتخذ صاحبة و لا ولدا و لم یکن له شریک فی الملک و لم یکن له ولی من الذل و کبره تکبیرا ، سوره حمد دعا نیست که اخرش امین بگی ایاک نعبد و ایاک نستعین به تو میپرستیم و به تو کمک میخواهیم به تو علی را میخوانیم و به تو از عظمت او یاری میخواهیم بر راه علی استقامتمان ده راه کسی که به او نعمت دادی گرفتاریهایش بخاطر غضب تو بر او نبود و گمراه نیست ، بگو او اله است یکم، اگه بگید میگم ، زاده نمیشود و فرزند نمی اورد و برای او همتایی نیست مگر خود او ، در جواب توطئه یهود که در قالب سوالی از رسول خدا به عنوان پوشش بود پیامبر هم تهدید خدا رو براشون اورد وحده وحده وحده انجز وعده و نصر عبده فله الملک و له الحمد یحیی و یمیت بیده الخیر و هو علی کل شیء قدیر سجده اول نماز یعنی از خاک افریده شدم سر بر میداری یعنی به این دنیا امدم سجده دوم یعنی به خاک باز میگردم و سر بر میداری یعنی روز قیامت مرا بر می انگیزی
  بر داشتن سر از رکوع یعنی سپاس که در جنة جایم دادی خلافا لقول شیطان رجیم بسیاری از انان را سپاس گذار نخواهی یافت و اخر دعوانا ان الحمد لله رب العالمین

 13. تشکر


صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود