جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: متن مسابقه ی *♥*ضیافت*♥*

نوشته
    2,947
    صلوات
    12328
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    347 پست
    حضور
    81 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

متن مسابقه ی *♥*ضیافت*♥*

اگر از فرصت ماه مبارک رمضان استفاده نکنیم، شاید نام ما جزء متکبرین نوشته شود

در میان ماه‌های سال، فرصتی که در این فرصت بیش از هر زمان دیگری می‌توانیم به خدا نزدیک بشویم، ماه مبارک رمضان است. اگر از این فرصت استفاده نکنیم خدا حق دارد در اوقات دیگر هم ما را از مقرب‌ شدن محروم کند. اگر از فرصت ماه مبارک رمضان خوب استفاده نکنیم شاید نام ما جزء متکبرین و مستکبرین نوشته شود؛ کما اینکه فرمود: «إِنَّ الَّذینَ یَسْتَکْبِرُونَ عَنْ عِبادَتی‏ سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ داخِرین»(غافر/60)

تا وقتی ابواب رحمت الهی باز نشده و آن‌همه مغفرت بر سر و روی ما بارش نگرفته است، اگر دعا نکردیم و در خانۀ خداوند نرفتیم، البته کار بدی کرده‌ایم، ولی نام ما را جزء مستکبرین نمی‌نویسند. اما وقتی خدا ابواب رحمتش را باز کرد و فرمود: «مرا بخوانید، تا دعای شما را مستجاب کنم؛ ادْعُونىِ أَسْتَجِبْ لَکم»(همان) و ما این فرصت را از دست دادیم، اینجا دیگر حق‌مان است اگر اسم ما را جزء مستکبرین بنویسند. لذا ماه مبارک رمضان در عین حال که محبوب است و رحمت دارد، هیبت و عظمت هم دارد.

وَمَا لَنَا لاَ نُؤْمِنُ بِاللّهِ وَمَا جَاءنَا مِنَ الْحَقِّ وَنَطْمَعُ أَن يُدْخِلَنَا رَبَّنَا مَعَ الْقَوْمِ الصَّالِحِينَ

ترجمه: چگونه ممکن است ما به خداوند یگانه و حقایقی که از طرف او آمده است ایمان نیاوریم در حالی که انتظار داریم ما را در زمره جمعیت صالحان قرار دهد.

- زیارت سید الشهدا (علیه السلام) در شب اول و پانزدهم و پایان ماه مبارک رمضان، مستحب است (اقبال الاعمال،چ1،ص41)

- قرائت قرآن هم از مهمترین اعمال این ماه است (اقبال الاعمال،چ1،ص307)

- افطار کردن نیز آداب و دعاهای ویژه ای دارد به آنها اهمیت دهید، در روایت آمده است که مولایمان امام زین العابدین (علیه السلام) فرمودند: «هرکس هنگام افطاری و سحری سوره "انا انزلناه فی لیلة القدر" را بخواند، بین آن دو (یعنی زمان افطار تا سحر) مانند شهیدی خواهد بود که در راه خدای تعالی به خون خود غلطیده باشد» (اقبال الاعمال،چ1،ص315)

هر مشکلی داریم به خاطر دوری‌مان از خداست/اگر به خدا مقرب شویم، همۀ مشکلاتمان حل می‌شود
    برای ماه مبارک رمضان باید آماده شد و ماه شعبان برای این منظور، خیلی زمان مهمی است. از خدا بخواهیم که گذشتۀ ما را جبران کند و یک آیندۀ خوب برای ما رقم بزند. ما اگر به خدا مقرب شویم همۀ اوضاع و احوال روحی‌مان مرتب خواهد شد، چون هر مشکلی داریم به خاطر دوری‌مان از خداست.

رزمنده‌های دفاع مقدس به‌صورت اعجاب‌برانگیزی این حقیقت را دریافت کرده بودند. وقتی کار جنگ گره می‌خورد، می‌رفتند درِ خانۀ خدا، عبادت می‌کردند، ذکر می‌گفتند. و وقتی برمی‌گشتند، گره‌ها باز می‌شد. این را باور کرده بودند. منتظر کسی نمی‌شدند، یک‌تنه می‌رفتند در خانۀ خدا و پیوندشان را با خدا برقرار می‌کردند بعد برمی‌گشتند و گره‌ها را باز می‌کردند.

(استاد پناهیان)

متن مسابقه ی  *♥*ضیافت*♥*

" فقط حیدر امیر المومنین است "

2.  

نوشته
    2,947
    صلوات
    12328
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    347 پست
    حضور
    81 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

قال امیرالمومنین علیه السلام:
    فرض الله … الصیام ابتلاء لاخلاص الخلق‏امام على علیه السلام فرمود:
    خداوند روزه را واجب كرد تا به وسیله آن اخلاص خلق را بیازماید.
    نهج البلاغه، حكمت 252

رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود:
    الصوم فى الحر جهاد.
    روزه گرفتن در گرما، جهاد است.
    بحار الانوار، ج 96، ص 257

رسول خدا صلى الله علیه و آله فرمود:
    الصوم فى الحر جهاد.
    روزه گرفتن در گرما، جهاد است.
    بحار الانوار، ج 96، ص 257

قال رسول الله صلی الله علیه و آله
    طوبی لمن ظما او جاع لله اولئک الذین یشبعون یوم القیامه
    رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود:خوشا بحال کسانی که برای خدا گرسنه و تشنه شده اند اینان در روز قیامت سیر می شوند.
    وسائل الشیعه، ج 7 ص 299، ح 2.

قال رَسولُ الله (صلی الله علیه و آله و سلم): أَقرَبُکُم مِنِّی مَجلِساً یَومَ القِیامَةِ أَحسَنُکُم خُلقاً وَ خَیرُکُم لِأَهلِهِ.

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:
    نزدیک ترین شما به من در روز قیامت، خوش خوترین شما و بهترین شما نسبت به خانواده اش است.

(وسائل الشیعه، ج12، ص153.)

وي همچنين درباره «واحْفَظني فيهِ بِحِفظْكَ وسِتْرِكَ» مي‌گويد: خدايا در اين ماه رمضان من را از انجام گناه حفظ كن. مردم اين را مي‌خوانند اما معني‌اش را نمي‌دانند. بايد اين دعا براي مردم معنا شوند. وي مي‌گويد: روايت است كه اگر گناه بو داشت، دو نفر پيش هم نمي‌نشستند و اگر مردم از عيب هم با خبر بودند، كسي مرده‌اي را دفن نمي‌كرد.

آيت‌الله مجتهدي تهراني در ادامه مي‌گويد: ايمان هم «بو» دارد. پيامبر اسلام (صلی الله علیه وآ له وسلم) وارد خانه شد و گفت: «من بوي اويس را مي‌شنوم» اويس چون مادرش اجازه نداده بود، منتظر نماند تا پيامبر اسلام (صلی الله علیه وآ له وسلم) به مدينه بازگردد؛ اما بوي خوشش در منزل پيامبر مانده بود. آيت‌الله مجتهدي تهراني در ادامه مي‌گويد: قديم همه مردم زيبا بودند چون همه اهل نماز شب بودند و چهره‌اي نوراني داشتند. اما الآن چون نماز شب نمي‌خوانند، چهره‌ها به‌زيبايي گذشته نيست. اين استاد اخلاق در پايان سخنان خود درباره «يـا أبْصَرَ النّاظرين» مي‌گويد: اي خدا كه از همه كساني‌كه نظر مي‌كنند، تو بصيرتر و بيناتري، اي خدايي كه تو بينا به همه اعمال ما هستي، به ما توفيق بده كه در ماه رمضان گناه نكنيم، به حفظ و ستر خودت.

رزمندگان ما باور کرده بودند تا اتصال به خدا نداشته باشند کارشان پیش نمی‌رود
    یقیناً نمی‌شود همۀ موفقیت‌های رزمندگان را صرفاً به هوش نظامی آنها نسبت داد. البته آنها بسیار باهوش بودند اما همه‌اش این نبود. این بچه‌ها گاهی یک طرح‌هایی می‌ریختند که تمام اتاق فکرهای ارتش‌های جهان را شکست می‌دادند؛ چون همۀ اتاق‌ فکر‌ها پشت سر صدام بود.

بچه‌های ما آن هوش نظامی خود را از ارتباط‌شان با خدا در می‌آوردند. و می‌دانید چه چیزی را باور کرده بودند؟ باور کرده بودند تا اتصال به خدا نداشته باشند کارشان پیش نمی‌رود، فکرشان کار نمی‌کند، اوضاع به نفع‌شان نمی‌شود. می‌فهمیدند زندگی یک انسان مقرّب چقدر متفاوت است با زندگی انسانی که مقرب نیست. آنها فقط عاشق نبودند؛ بلکه خائف بودند از اینکه مبادا از خدا فاصله بگیرند. چیزی که ما کم می‌توانیم پیدا کنیم، این است که «بترسیم از اینکه از خدا فاصله داشته باشیم»

(استاد پناهیان)

خانم زهرا مصطفوى مى‏گويد:

راز و نياز امام و گريه‏ها و ناله‏هاى نيمه شب ايشان، چنان شديد بود كه انسان را بى اختيار، به گريه مى‏انداخت (1)

يكى از اساتيد قم نقل مى‏كرد: شبى ميهمان حاج آقا مصطفى بودم. ايشان، خانه‏ جداگانه‏اى نداشتند و در منزل امام زندگى مى‏كردند. نصف شب از خواب بيدار شدم و صداى آه و ناله‏اى شنيدم، نگران شدم كه مگر اتفاقى افتاده است، حاج آقا مصطفى را بيدار كردم و گفتم: «ببين چه خبر است!» . ايشان نشست و گوش داد و گفت: «صداى امام است كه مشغول تهجد و عبادت است‏» (2)

در ماه مبارك رمضان، اين شب زنده دارى و تهجد، وضعيت ديگرى داشت. يكى از محافظان بيت مى‏گويد در يكى از شب‏هاى ماه مبارك رمضان، نيمه شب، براى انجام كارى مجبور شدم از جلوى اتاق امام گذر كنم. حين عبور، متوجه شدم كه امام، زار زار گريه مى‏كردند! هق هق گريه‏ امام كه در فضا پيچيده بود، واقعا مرا تحت تاثير قرار داد كه چگونه امام، در آن موقع از شب، با خداى خويش راز و نياز مى‏كند. (3)

آخرين ماه مبارك رمضان دوران حيات امام، به گفته‏ ساكنان بيت، از ماه مبارك رمضان‏هاى ديگر متفاوت بود! به اين صورت كه امام هميشه، براى خشك كردن اشك چشم‏شان دستمالى را همراه داشتند، ولى در آن ماه مبارك رمضان، حوله‏اى را نيز همراه برمى‏داشتند تا به هنگام نمازهاى نيمه شب‏شان، از آن استفاده كنند!

از حضرت علی (علیه السلام) روایت شده که فرمود: نگوئید رمضان چون نمی دانید رمضان چیست! و اگر کسی گفت باید صدقه داده و روزه بگیرد بلکه باید همان طور که خداوند فرموده است بگوئید: ماه رمضان.

استادمون حجت الاسلام شیخ محسن اویسی به ما شاگردا دو تا توصیه داشتند در این ماه مبارک رمضان و می گفتن که قول بدیدم به ایشان که حتما این دوتا کار را در طی ماه مبارک رمضان حتما انجام بدیم و بعد از یک ماه قطعا آثارش رو در زندگیمون خواهیم دید.

توصیه اول: ایشان می گفتن که هوا بسیار گرم است و روزها طولانی همان طور که حضرت رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند که روزه گرفتن در گرما جهاد است، تشنگی بر شما غالب می شود طوری که طی روز فقط طلب آب دارید ازتون خواهش دارم مدام به فکر آقا امام حسین (علیه السلام) و اهل بیتشان باشید که ایشان چه تشنگی تحمل کردند و موقع افطار وقتی سر سفره نشستید قبل از این که روزه تان را باز کنید دست به روی سینه بگذارید و به ارباب بی کفنمون آقا اباعبدالله الحسین (علیه السلام) و اهل بیت گرامیشان سلامی عرض کنید و سپس روزه تان را باز کنید.

توصیه دوم: ایشان می گفتن در ماه مبارک رمضان حتما موقع سحر که پا میشید نماز شبتون ترک نشه اگر حال هم نداری فقط شفع و وتر رو بخون و حتی اگر وقت تا نماز صبح چندان هم نمونده شفع و وتر رو به جا بیارید.

حتما آثارش رو خواهید دید.

نوشته
    2,947
    صلوات
    12328
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    347 پست
    حضور
    81 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

آیت‌الله مجتهدی در شرح «اَللّهُمَّ لا تَخْذُلْنى فیهِ لِتَعَرُّضِ مَعْصِیَتِکَ» می‌گوید: خدایا، من را به واسطه تعرض گناه خوارم نکن. گناه آدم را خوار و عبادت و بندگی آدم را عزیز می‌کنند. اگر اهل طاعت و بندگی شوید، عزیز می‌شوید؛ اما اگر اهل گناه باشید، کسی دوستتان ندارند. وی افزود: اهل گناه ولو اگر تحصیلات عالیرتبه دانشگاهی هم داشته باشد و لباس‌های فاخر به تن کند، باز هم خوار است. اما بندگی خدا را کردن باعث می‌شود تا محبت آن شخص به مقدار بسیار زیادی در دل دیگران باشد

قرآن می‌گوید: «إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا»‌ یعنی هر که ایمان بیاورد و عمل صالح بکند، ما هم دوستی‌اش را در دل مردم می‌افکنیم. مردم اهل عمل را دوست دارند. * تازیانه عذاب، نتیجه گناه انسان است وی در شرح فراز دوم دعای روز ششم ماه رمضان «وَلاتَضْرِبْنى بِسِیاطِ نَقِمَتِکَ» می‌افزاید: «خدایا من را به تازیانه عذابت نزن. «لاتضرب» واژه نهی است اما در اینجا دعاست. اگر من به شما بگویم «لاتضرب» این نهی است. اما کوچک‌تر به بزرگ‌تر بگوید و ما به خدا که بگوییم، «لاتضرب» دعاست. مجتهدی تهرانی در ادامه اظهار می‌کند: الان این گرفتاری‌هایی که گریبان آمریکا را گرفته و هر روز خبر از آمدن سیل و طوفان در آنجاست، همه تازیانه عذاب است.

«وَزَحْزِحْنى فیهِ مِنْ مُوجِباتِ سَخَطِکَ» «خدایا من را از موجبات سخطت دور گردان، چیزهایی که موجب سخط توست. روایتی است که برخی گناهان خدا را به غضب می‌آورد و آنگاه خدا قسم می‌خورد که به عزت و جلال خودم دیگر تو را آمرزش نمی‌کنم. با اینکه خدا «ارحم الراحمین» است؛ اما مثلاً از من با این محاسن و عمامه توقع ندارد که به نامحرم نگاه کنم. لذا خدا به غضب می‌آید. حدیث هست که هفتاد گناه جاهل را می‌آمرزند قبل از آنکه یک گناه عالم را بیامرزند.

-در هنگام معراج خداوند پرسید:
    ای احمد آیا آثار روزه را می دانی؟ پاسخ داد خیر.
    خداوندفرمود:
    نتیجه روزه کم خوری و کم گویی است و اینها حکمت را به دنبال دارد و حکمت معرفت را به دنبال دارد و معرفت یقین را و زمانی که بنده ای به یقین رسید ترسی ندارد که روزگار چگونه سپری نماید در آسانی یا سختی و این مقام انسان های خشنود است و هرکس بر اساس رضایت من رفتار کند. سه خصلت را به او می دهم:

1-شکری که بانادانی همراه نباشد.
    2-یادی که با فراموشی همراه نباشد.
    3-و عشقی که دوستی مرا بر دوستی مخلوقاتم ترجیح دهد.

و هرگاه دل متوجه ذکر خدا و نفس مایل به ورع و تقوا شد، مجال شیطان تنگ می گردد و از مملکت دل بیرون می رود و جنود ملائکه در آنجا می آیند و فیوضات ایشان از الهامات و خیالات محموده (پسندیده) در آنجا پیدا می شود؛ و پیوسته این دو لشکر در آمد و شد و گیر و دار هستند . . .

پس اگر هوی و هوس و غضب و شهوت امداد نمایند، لشکر شیطان غالب می شوند و خانه دل منزلگاه ایشان می گردد و در آنجا آشیانه می سازند، هر زاویه ای از زوایای دل، منزل شیطانی و در آنجا ساز و نوایی و هر گوشه جای ابلیسی و در آن خیالی و هوایی پیدا می شود . . .

و اگر قوه عاقله امداد نمود و ورع و تقوا اعانت کرد، سپاه ملک غالب می شوند و شهرستان دل را فرو می گیرند و در آنجا نزول اجلال می نمایند و هر لحظه از ایشان نوری تازه و هر ساعت، فیضی بی اندازه به آنجا می رسد.

(برگرفته از کتاب معراج السعادة، مرحوم آیت الله ملا احمد نراقی (رحمة الله علیه))

درنيت‌هايتان بگوييد: «خدايا؛ من روزه مي‌گيرم، اما روزه خاص مي‌گيرم» يعني اعضا و جوارحتان هم روزه باشد. حديث داريم؛ زماني‌كه روزه مي‌گيريد بايد گوش و چشم و پوست بدنتان هم روزه بگيرند. بايد اعضا و جوارحمان هم روزه باشند تا اين روزه در ما اثر بگذارد.

روزه خاص الخاص چیست؟

البته يك روزه ديگر هم داريم كه روزه خاص الخاص است. در اين روزه، قلبمان در ماه رمضان به غير خدا متوجه نمي‌شود.

«وَارْزُقْني فيهِ ذِكْرَكَ بدَوامِهِ» خدايا روزي كن كه در ماه رمضان ياد تو باشم. «ذكر»، هم ياد معنا مي‌كند و هم معناي ذكر زباني را مي‌دهد. دائما بايد به ياد خدا باشم. وي مي‌گويد: حديث است كه اگر حيوانات ذكر نگويند، اسير دام صياد مي‌شوند. اين صداهايي كه از حيوانات مي‌شنويم، ذكرهايي است كه توسط آنان بيان مي‌شد. حتي درخت و بيابان و كوه و دشت هم ذكر مي‌گويند.

حضرت امیرالمؤمنین از پیامبر نقل می‏فرماید: «ما من مؤمن یصوم شهر رمضان احتساباً إلاّ أوجب الله تبارک و تعالی له سبع خصال: أوّلها یذوب الحرام من جسده، و الثانیة یقرب من رحمة الله عزّوجل، و الثالثة قد کفّر خطیئة أبیه آدم، و الرابعة یهوّن الله علیه سکرات الموت و الخامسة أمان من الجوع و العطش یوم القیامة و السادسة یطعمه الله عزّوجل من طیبات الجنة، و السابعة یعطیه الله عزّوجل برائة من النار، قال: صدقت ‏یا محمد؛(1)
    هیچ مؤمنی نیست که ماه رمضان را فقط برای خدا روزه بگیرد، مگر آنکه خدا هفت‏ خصلت را برای او واجب و لازم گرداند:
    1- هر چه حرام در پیکرش باشد، محو و ذوب گرداند،
    2- به رحمت‏ خدا نزدیک می‏شود،
    3- (با روزه خویش) خطای پدرش حضرت آدم را می‏پوشاند،
    4- خداوند لحظات جان کندن را بر وی آسان گرداند،
    5- از گرسنگی و تشنگی روز قیامت در امان خواهد بود،
    6- خدا از خوراکی‌های لذیذ بهشتی او را نصیب دهد،
    7- خدا برائت و بیزاری از آتش دوزخ را به او عطا فرماید».

نوشته
    2,947
    صلوات
    12328
    تعداد دلنوشته
    15
    مورد تشکر
    347 پست
    حضور
    81 روز 8 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

عَن عَلِیِّ بنِ مُوسَی الرِّضَا (غلیه السلام) قَالَ: مَن لَقِیَ فَقِیراً مُسلِماً فَسَلَّمَ عَلَیهِ خِلَافَ سَلَامِهِ عَلَی الغَنِّیِ لَقِیَ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ یَومَ القِیَامَةِ وَ هُوَ عَلَیهِ غَضبَانُ.

امام رضا (علیه السلام) فرمودند:

هرکس فقیر مسلمانی را ملاقات کند و به گونه ای بر او سلام نماید که با سلام بر ثروتمند فرق داشته باشد، در روز قیامت خدا را در حالی ملاقات می کند که خدا بر وی خشمگین است.

(وسائل الشیعه، ج12، ص64)

کسی که زیاد به یاد مرگ باشد تمایلاتش به دنیا کاسته می‌شود، هیچ وقت به دنیا دل نمی‌بندد چراکه این دلبستگی انسان را بیچاره می‌کند.

از امام هادی (علیه‌السلام) روایت شده است: به یاد آور! یعنی مجسم کن در ذهنت آن حالت را که بر روی زمین افتاده‌ای، تک و تنها در بستر قرار گرفته‌ای، خیال نکن که کسی کنارت نیست، بلکه خانواده‌ات در کنارت هستند، همه دورت جمع شده‌اند «اُذْکُرْ مَصْرَعَکَ وَ مَضْجَعَکَ بَیْنَ یَدَی اللهِ»؛ رویاروی همه‌شان هستی.

«و لا طبیبَ یمنَعُکَ»؛ هیچ پزشکی نمی‌تواند در آن حالت، مرگ را از تو دور کند حتی اگر تمام پزشکان عالم جمع شوند نمی‌توانند هنگام مرگ کاری برایت انجام دهند.

«و لا حبیبَ یَنفَعُکَ»؛ و هیچ دوستی نمی‌تواند به تو سودی برساند. از دست هیچ کدامشان کاری ساخته نیست! این حالت را در نظر بگیرید این تعبیری که امام هادی (علیه‌السلام) فرموده یعنی چه؟! پزشک نمی‌تواند مرگ را از تو دور کند و رفیق هم نمی‌تواند خدمتی برایت داشته باشد.

به تعبیر دیگر اگر بخواهیم در قالب علمی بیان کنیم؛ پزشک دفع ضرر نمی‌کند و دوست هم نمی‌تواند جلب منفعتی برایت داشته باشد و این همان چیزی است که در روایات بسیاری داریم انسان نباید این حالت را فراموش کند، همیشه به یاد این حالت باشید چون نقش سازنده‌ای دارد.

امیرالمؤمنین علی (علیه‌السلام) می‌فرمایند: «مَن أکثَرَ مِن ذِکرِ المَوتِ قَلَّت فی الدُّنیا رَغبَتُهُ»؛ کسی که زیاد به یاد مرگ باشد تمایلاتش به دنیا کاسته می‌شود. حدیث امام هادی (علیه‌السلام) را در کنار این سخن مجسم کنید که بالاترین نقش همین است.

اگر انسان این حالت را همواره به یاد داشته باشد هیچ وقت به دنیا دل نمی‌بندد. مهم این است. دل بستن به دنیا انسان را بیچاره می‌کند. «قَلَّت فی الدُّنیا رَغبَتُهُ»؛ تمایلاتش به دنیا کم می‌شود، آن وابستگی درونی است. لذا نقش سازندگی دارد «اُذْکُرْ مَصْرَعَکَ»؛ سرآمد نقش‌ها را می‌گوید این که آدم به کمِ دنیا راضی می‌‌شود؛ «مَنْ أَکْثَرَ مِنْ ذِکْرِ الْمَوْتِ رَضِیَ مِنَ الدُّنْیَا بِالْکَفَافِ».

خداوند فرمودند: زمانی که شخص مرا دوست داشت من هم او را دوست خواهم داشت و دوستی او در دل بندگانم انداخته و چشم و دل او را به سوی بزرگی جلالم می گشایم و دانش مخلوقاتم را از او پنهان ندارم در ظلمت شب و روشنائی روز با او مناجات می کنم تا آنجا که سخن گفتن و هم نشینی او با بندگان من قطع شود و کلام خود و فرشتگان را به گوش او می رسانم و اسراری را که از بندگان خود مخفی داشته برایش ظاهر سازم.
    اندیشه او را در شناخت خود غرق نموده و درکش را بالا می برم و مرگ را برایش آسان کرده تا وارد بهشت گردد و زمانی که ملک الموت او را ملاقات کند به او می گوید:
    آفرین بر تو و خوشا به حال تو. خداوند مشتاق ملاقات توست.

خداوند می گوید:
    این بهشت من است در آنجا وارد شو و خوش باش و در جوار من قرار گیر.

روح انسان گوید:
    خدایا خود را به من شناساندی و به وسیله این شناخت از همه مخلوقات تو بی نیازم.
    قسم به عزت و جلال ات اگر خشنودی تو در این است که قطعه قطعه شده و یا به بدترین شکل هفتاد بار کشته شوم رضایت تو برای من محبوب تر است.

آنگاه خداوند می فرماید:
    به عزت و جلالم سوگند هرگز مانعی بین خود و تو قرار نمی دهم تا هر وقت خواسته باشی بر من وارد شوی و من با دوستان خود چنین رفتار نمایم.

چون مضرات این صفت مهلکه (وساوس شیطانی و خواطر نفسانی) را دانستی و یافتی که آن از جمله مهلکات و باعث نکال (عذاب) و وبال (بدبختی و سختی) و خسران مال است، پس لازم است که درصدد معالجه آن برآیی و نفس خود را از چنگ آن برهانی. . .

پس اگر خیال وسوسه در فعل معصیتی و قصد گناهی باشد، {باید} تأمل کنی در سوء خاتمه امور و وخامت عاقبت عصیان در دنیا و آخرت و حقوق پروردگار را بر خود یادآوری و پاداش اعمال را از ثواب و عقاب در نظر آوری و ملاحضه کنی که نگاه داشتن خود از آنچه ابلیس تو را بدان وسوسه می کند و صبر بر آن، به مراتب آسان تر است از تحمل عذاب الهی و سوختن در آتشی که اگر شراره ای از آن بر زمین افتد، اثری از حیات نگذارد و نباتات و جمادات را درهم سوزد. . .

و چون این امور را متذکر شدی و به نور معرفت و ایمان و حقیقت، آنها را یقین دانی، باشد که شیطان دست از تو بدارد و از وسوسه باز ایستد و چنانچه از اینها معالجه نشود، معالجه آن به فکر و ذکر و مجاهده در ترک شهوات و هواهای نفسانیه باید کرد.

هر روزه دار یک معامله و مراقبه ای دارد که پیش و همراه و پس از روزه، مستمراً بدان مکلف است و از او خواسته شده است که این مراقبه را پیش و همراه و پس از افطار و در طول شبانه روز رعایت کند و آن عبارت است از " طهارت قلب از اموری که خداوند نمی پسندد و به کار زدن اعضاء و جوارح در آنچه او را به خشنودی خدا نزدیک می کند. "

(اقبال الاعمال ج1، ص 308)

کسی که شیرینی نزدیک بودن به خدا را چشیده، از فاصله داشتن با خدا می‌ترسد
    ما غالباً از فاصله داشتن با خدا نمی‌ترسیم، اما شهدا(رزمندگان) از فاصله داشتن با خدا می‌ترسیدند؛ از بس که شیرینی نزدیک بودن به خدا را چشیده بودند، نه اینکه بترسند خدا آنها را بزند! امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) می‌فرماید: خوف شیعیان ما ناشی از محبتی است که به خدا دارند، می‌ترسند نتوانند حقش را ادا کنند. (وَ هُمْ فِی ذَلِکَ خَائِفُونَ أَنْ لَا یُقْبَلَ مِنْهُمْ وَ لَیْسَ وَ اللَّهِ خَوْفُهُمْ‏ خَوْفَ شَکٍّ فِیمَا هُمْ فِیهِ مِنْ إِصَابَةِ الدِّینِ وَ لَکِنَّهُمْ خَافُوا أَنْ یَکُونُوا مُقَصِّرِینَ فِی مَحَبَّتِنَا وَ طَاعَتِنَا کافی/8/128) اینها لذت تقرب را چشیده‌اند! زندگی انسان مقرب با انسانی که مقرب نیست خیلی فرق می‌کند. اینها می‌دانند که حتماً باید ذکر بگویند تا مقرب باقی بمانند یا به خدا نزدیک‌تر شوند. و کسی که این‌طوری باشد، زندگی متفاوتی خواهد داشت و شبیه ملائکه زندگی می‌کند. یعنی مانند فرشتگان مأمور پروردگار می‌شود.

انسان مقرب چشم و گوش دیگری پیدا می‌کند. گویا در سطح دیگری از نظام آفرینش قرار گرفته است. حضرت امام (رحمة الله علیه) این‌طوری بود. آیت الله بهاء‌الدینی (رحمة الله علیه)-در اولائل انقلاب- از حضرت امام(رحمة الله علیه) پرسیده بود: می‌دانید چه خطراتی در پیش است؟ امام (رحمة الله علیه) فرموده بود: «کار دست من نیست!» می‌دانید این یعنی چه؟ یعنی یک نوع «بی‌خود شدن» و «از خود رها شدن» و بچه‌ها هم در جبهه وقتی مقرب می‌شدند، بی‌خود می‌شدند یعنی از خود رها می‌شدند. و این یک سُکر و مستی‌ای را به دنبال می‌آورد. عرفا در ادبیات شاعرانه به دنبال همین مستی هستند.

(استاد پناهیان)

نوشته
    1,692
    صلوات
    270
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    34 پست
    حضور
    18 روز 21 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    15

سلام بی ریا جان خوبی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟
    ینی متن سوالا ازتو اینه دیگه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    خدایا هر چه سریعتر تابستان را به دانش آموزان عنایت بفرما(آمین)

7. تشکر

نوشته
    22,913
    صلوات
    8500
    تعداد دلنوشته
    52
    مورد تشکر
    844 پست
    حضور
    98 روز 4 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط منتظرمهدی زهرا نمایش پست
    ینی متن سوالا ازتو اینه دیگه؟

سلام شیطنت نکن جوابها بهت نمی گن!!

متن سوالا خصوصی برات می فرستند بعدش نگاه این صفحه کتاب می کنی جوابها براش کپی می زنی خصوصی می فرستی

ها باریکلا!

نوشته
    1,692
    صلوات
    270
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    34 پست
    حضور
    18 روز 21 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    15

خخخخخخخخخخخ باشه عزیزم
    خدایا هر چه سریعتر تابستان را به دانش آموزان عنایت بفرما(آمین)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری