جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تاثیر روزی حلال و حرام

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  نوشته
  3,199
  صلوات
  12328
  تعداد دلنوشته
  15
  مورد تشکر
  15,975 پست
  حضور
  84 روز 6 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1

  تاثیر روزی حلال و حرام
  ارزش روزی حلال


  بنابر روایاتی که از پیامبر اعظم(ص) و امامان معصوم(ع) رسیده، بر همه لازم است در راه به دست آوردن «درآمد حلال» تلاش کنند و از بیکاری و تنبلی و حرام خواری جدّاً بپرهیزند.

  پیامبر گرامی اسلام(ص) می فرماید:

  «طَلَبَ الحَلالِ فَریضَةٌ عَلی کُلِّ مُسلِمٍ وَ مُسِْلِمَةٍُ؛[1] به دنبال روزی حلال رفتن، بر هر مرد و زن مسلمان لازم است».

  و نیز از وی روایت شده که: «خدا دوست می دارد که بنده اش را در راه کسب حلال در رنج و زحمت ببیند».[2]

  و نیز می فرماید:


  «اَلکادُّ لِعِیالِهِ کَالْمُجاهدِ فی سَبیلِ الله؛[3] کسی که برای اداره زندگی خانواده اش تلاش می کند، مانند کسی است که در راه خدا جهاد می کند».

  در حدیث دیگر پیامبر اکرم(ص) فرمود:

  «إنَّ اللهَ یُبْغِضُ الشّابَّ الفارِغ؛[4] جوان بیکار، مورد خشم خداوند است».

  و می فرماید: «انسان سالم و بیکاری که نه مشغول کارهای دنیایی و نه مشغول کارهای آخرتی باشد، مورد خشم پروردگار است».[5]

  ابن عبّاس می گوید، هر گاه پیامبر(ص) از شخصی خوشش می آمد، از شغل او می پرسید. اگر می گفتند او شغلی ندارد، می فرمود: از چشم من افتاد. وقتی از آن حضرت، علت آن را می پرسیدند، می فرمود: مؤمن اگر دارای شغلی نباشد، با دین فروشی زندگی خودش را اداره می کند.[6]

  انس بن مالک می گوید: روزی که رسول خدا(ص) از غزوه تبوک باز می گشت، سوربن معاذ انصاری، (یا سعد انصاری) به استقبال آن حضرت شتافت و با پیامبر(ص) دست داد. حضرت فرمود: چه باعث شده که دست هایت این گونه سفت و پینه بسته باشد؟ جواب داد: با بیل برای کسب نفقه خانواده ام کار می کنم. حضرت دست وی را بوسید و فرمود: این دست هرگز آتش جهنّم را حسّ نمی کند.[7]

  بنابراین با اینکه روزی رسان خداوند متعال است إنَّ الله هُوَ الرَّزّاق (8) و خود روزی را تقسیم و تقدیر می کند، امّا همه موظفند منبع درآمدی حلال داشته باشند؛ زیرا خداوند به وسیله اسباب روزی می دهد. بندگان خدا باید به دنبال کسب حلال باشند و شغلی را پیشه خود سازد.

  امام صادق(ع) می فرماید: «به دنبال روزی حلال رفتن را رها نکن؛ زیرا این در تقویت دینت مؤثر است.[9]  1 . بحارالانوار، ج103، ص9.
  2 . کنز العمال، ح9200.
  3 . بحارالانوار، ج103، ص12.
  4 . جامع السعادات، نراقی، ج1، ص152.
  5 . شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج17، ص146.
  6 . بحارالانوار، ج103، ص9؛ جامع الخبار، ص139.
  7 . تاریخ بغداد، ج7، ص342؛ الامام صادق(ع)، عبدالحکیم الجندی، ص350.
  8 . الذاریات/58.
  9 . بحارالانوار، ج71، ص128 و 137.


  تاثیر روزی حلال و حرام

  " فقط حیدر امیر المومنین است "


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  نوشته
  3,199
  صلوات
  12328
  تعداد دلنوشته
  15
  مورد تشکر
  15,975 پست
  حضور
  84 روز 6 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1  حرام خواری


  اسلام انسان را در کسب روزی و به دست آوردن متاع زندگی آزاد گذارده، امّا هرگز اجازه نداده که او در این راه مسیری را پیش گیرد که اخلاق را فاسد گرداند و او را در معرض سقوط قرار دهد و یا موجب فساد در جامعه شود. بدین جهت، نه تنها مشروبات الکلی، مواد مخدّر و همه منکرات و فواحش را حرام شمرده، بلکه تولید، واسطه شدن، خرید و فروش و استعمال و ... آن را نیز تحریم کرده است.
  زنا و فحشا و رقّاصی را شغل و منبع درآمد انسان نمی داند، غنا و آواز ه خوانی را که انسان را به فحشا بکشاند، راه کسب صحیح نمی شناسد. هر کاری که موجب سود شخصی امّا ضرر و بدبختی برای شخص دیگر یا اجتماع بشری باشد و امنیت اقتصادی و سلامت فرد یا جامعه را به خطر بیندازد، جرم و گناه شمرده و بر آنها کیفر سخت در دنیا و عذاب دردناک در آخرت وعده داده است؛ مانند: رشوه خواری، دزدی (به هر شکل آن)، کم فروشی، قمار، ربا، رانت خواری، غشَ در معامله، احتکار نیازمندی های مردم و ... .  خداوند متعال در قرآن کریم، حرام خواری را از صفات یهود شمرده، می فرماید:  (وَتَرَی کَثِیرًا مِّنْهُمْ یُسَارِعُونَ فِی الإِثْمِ وَالْعُدْوانِ وَأَکْلِهِمُ السُّحْتَ لَبِئْسَ مَا کَانُواْ یَعْمَلُونَ)[10]؛ «بسیاری از آنان را می بینی که در گناه و تعدّی و خوردن مال حرام، شتاب می کنند. چه زشت است کاری که آنجام می دادند!».  سپس می فرماید: «چرا دانشمندان نصارا و یهود، آنها را از سخنان گناه آمیز و خوردن مال حرام، نهی نمی کنند؟ چه زشت است عملی که انجام می دادند!».[11]  خوردن مال حرام، شامل همه تصرّفات نامشروع می شود، خواه خوردن و آشامیدن باشد، یا کار حرامی در زمینه مسکن، لباس و غیر آن، و ممکن است مال را مصرف نکنند و آن را به ناحق نزد خود نگهدارد و به صاحبش برنگرداند. به تمام این موارد حرام خواری صادق است.  10 . مائده/62.
  11 . مائده/63.
  تاثیر روزی حلال و حرام

  " فقط حیدر امیر المومنین است "


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  نوشته
  3,199
  صلوات
  12328
  تعداد دلنوشته
  15
  مورد تشکر
  15,975 پست
  حضور
  84 روز 6 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1  روزی حلال

  خداوند متعال برای تمام مخلوقات «روزی حلال» مقدّر فرموده است. اگر انسان عجله نکند و قناعت و صبر را پیشه خود سازد، تمام رزق مقدرش به او خواهد رسید. کسانی که از کسب حرام پرهیز نمی کنند، خیال می کنند اگر از مال حرام صرف نظر کنند، کمبودی در معاششان پدید می آید و سخت محتاج و گرفتار می شوند. خداوند می فرماید: )وَمَا مِن دَآبَّةٍٍ فِِی الأَرْضِ إِلاَّ عَلَی اللّهِ رِزْقُهَا وَیَعْلَمُ مُسْتَقَرَّهَا وَمُسْتَوْدَعَهَا کُلٌّ فِی کِتَابٍ مُبِینٍ([12]؛ «هیچ جنبنده ای در زمین نیست، مگر اینکه روزی او برخداست. او قرارگاه و محلّ نقل و انتقالش را می داند. همه اینها در کتاب آشکاری ثبت است».


  12 . هود/6.


  تاثیر روزی حلال و حرام

  " فقط حیدر امیر المومنین است "


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  نوشته
  3,199
  صلوات
  12328
  تعداد دلنوشته
  15
  مورد تشکر
  15,975 پست
  حضور
  84 روز 6 ساعت 43 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1  غذای کرم در عمق دریا


  روزی حضرت سلیمان(ع) درکنار دریا نشسته بود. نگاهش به مورچه ای افتاد که دانه گندمی را با خود به طرف دریا حمل می کرد. سیلمان(ع) دید او به آب دریا رسید. در همان لحظه قورباغه ای سرش از آب بیرون آورد و دهانش را گشود. مورچه به داخل دهان آن وارد شد و قورباغه به درون آب رفت. سلیمان مدّتی شگفت زده به فکر فرو رفت. ناگاه دید همان قروباغه سرش را از آب بیرون آورد و دهانش را گشود و مورچه از دهانش بیرون آمد، ولی دانه گندم را همراه خود نداشت. سلیمان(ع) آن مورچه را طلبید و سرگذشت آن را پرسید. مورچه گفت «ای پیامبر خدا! در قعر این دریا سنگی توخالی وجود دارد و کرمی در درون آن زندگی می کند. خداوند آن را در آنجا آفرید. کرم نمی تواند از آنجا خارج شود. خداوند این قورباغه را مأمور کرده تا مرا به سوی آن کرم حمل کند. قورباغه مرا به آنجا می برد و دهانش را نزدیک سوراخ می گذارد. من از دهان آن بیرون می آیم و دانه گندم را نزد کرم می گذارم و سپس به دهان قورباغه که در انتظار من است، باز می گردم و آن هم مرا به خشکی باز می گرداند.  حضرت سلیمان(ع) به مورچه گفت: وقتی که دانه گندم را برای کرم می بری، آیا سخنی از آن شنیده ای؟» گفت آری، او می گوید:
  «یا مَنْ لا یَنُسانی فی جَوفِ هذِهِ الصّخْرَةِ تَحْتَ هذِهِ اللُّجّةِ بِرِزْقِکَ، لا تَنسِ عِبادَک المُومنینَ بِرَحْمَتِکَ؛ ای خدایی که روزی مرا درون این سنگ در قعر این دریا فراموش نمی کنی، رحمتت را در مورد بندگان با ایمانت فراموش نکن».[13]  رسول خدا(ص) در سفر حجة الوداع در مسجد الحرام، به مسلمانان فرمود: «بدانید که جبرئیل به من الهام کرد هیچ کس نمی میرد، مگر وقتی که تمام روزی مقدّرش به او رسیده باشد. پس، از خدا بترسید و در طلب روزی حریص نباشید و دیر رسیدن رزق حلالتان شما را وادار نکند که عجله کنید و رزق خود را از راه حرام بخواهید. خداوند رزق حلال را بین مخلوقاتش تقسیم کرده و روزی حرام را قسمت نکرده ... کسی که پرده عفّت خود را بدرد و شتاب کند و آن را از طریق حرام کسب کند، از رزق حلال و مقدّرش محروم می شود و به آنچه کسب کرده، در قیامت مؤاخذه خواهد شد؛ چنان که خداوند در قرآن مجید از کسب حرام نهی فرمود:
  ( ... وَلاَ تَتَبَدَّلُواْ الْخَبِیثَ بِالطَّیِّب)[14]؛ «مال پاکیزه را به خبیث تبدیل نکنید».  پیامبر گرامی اسلام در تفسیر این آیه که در نهی از خوردن مال یتیم است، چنین می فرماید: یعنی پیش از آنکه روزی مقدر و حلالتان برسد، به سوی روزی حرام شتاب نکنید.[15]  حضرت علی(ع) روزی نزدیک در مسجد از استر پیاده شد و آن را به شخصی سپرد و وارد مسجد شد. آن شخص لجام استر را بیرون آورد و فرار کرد. امیرالمؤمنین(ع) در حالی که دو درهم را در دست داشت تا مزد سارق لجام را بدهد، از مسجد خارج شد. دید مرکب بدون لجام است. حضرت بر استر سوار شد و دو درهم را به غلامش داد تا برای آن مرکب لجامی بخرد. غلام به بازار آمد و همان لجام را در دست یک نفر دید. معلوم شد که دزد آن را به دو درهم به آن شخص فروخته و رفته است. غلام این مطلب را به آن حضرت گزارش داد.
  امیرالمؤمنین(ع) فرمود:
  «إنّ الْعَبْدَ لِیُحْرِمُ نَفْسَهَ الرّزقَ الحَلالَ بِتَرکِ الصَّبْرِ وَ لاِیَزُدادُ عَلی ما قُدِّرَ لَهُ؛[16] جز این نیست که بنده به سبب صبر نکردن و شتاب زدگی رزق حلال را بر خود حرام می کند؛ در حالی که بیش از آنچه مقدّرش بوده، به دست نمی آورد».  گاهی بر اثر چشم پوشی از مال حرام، چندین برابر آن از حلال به او خواهد رسید. امام صادق(ع) می فرماید: در قوم موسی(ع) مرد فقیری بود که همسرش اصرار می کرد که به دنبال کسب و درآمدی برود تا زندگی بهتری داشته باشند. (و او به هر طرف که روی می آورد، نتیجه ای نمی گرفت)؛ تا اینکه یک روز از روی اخلاص از خداوند متعال کمک خواست. در خواب دید که از او پرسیدند: آیا دو درهم حلال می خواهی یا دو هزار درهم حرام؟ گفت: دو درهم حلال مرا کفایت می کند. گفتند: در زیر سرت دو درهم حلال قرار داده شده است. از خواب بیدار شد و آن را برداشت. با یک درهم آن یک ماهی خرید و به سوی منزل آمد. همسرش از کار او ناخرسند بودو از روی ملامت سوگند خورد که به آن دست نمی زند. مرد خود ماهی را آماده پختن کرد. ناگاه دو دانه «دُرّ» در شکم ماهی یافت. آنها را به چهل هزار درهم فروخت.[17]
  13 . بحارالانوار، ج103، ص36، از دعوات الراوندی.
  14 . نساء/2.
  15 . عده الداعی، ابن فهد، ص74؛ بحارالانوار، ج70، ص96 و ج103، ص30.
  16 . شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج3، ص160، لنالی الاخبار، ص151.
  17 . وسائل الشیعه، شیخ حر عاملی، ج17، ص360؛ کتاب اللقطه، باب10، حدیث2؛ بحارالانوار، ج103، ص29 و30، حدیث52.


  تاثیر روزی حلال و حرام

  " فقط حیدر امیر المومنین است "


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  نوشته
  4,552
  صلوات
  139000
  تعداد دلنوشته
  82
  مورد تشکر
  19,668 پست
  حضور
  131 روز 7 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  " اجابت دعا در لقمه حلال است:

  " انی وضعت اجابه الدعا ء فی لقمه الحلال و الناس یطلبونها فی القیل و قال. "

  من اجابت دعایت را در لقمه حلال قرار دادم. اگر می خواهی دعایت مستجاب شود. باید حلال بخوری.

  کسی که خمس نمی دهد. غذای حرام می خورد. پس دعایش مستجاب نیست.

  یا خانه های افراد رشوه خوار و ربا خوار می رود. چنین کسی دعایش مستجاب نیست. روایت دارد :

  " کسی که یک لقمه حرام بخورد. تا چهل روز دعایش مستجاب نیست. "

  پس ما اجابت دعا را در لقمه حلال قرار دادیم. مردم ان را در گفتگوها می جویند. مرتب می گوید :

  "بلند بگو الهی العفو. یا ارحم الراحمین. " قیل و قال. اجابت دعا در لقمه حلال است. نه در بلند گفتن

  الهی العفو! مردم اجابت دعا را در قیل و قال جستجو می کنند. دعای کمیل می خواند می گوید :

  " بگو یا نور یا قدوس. " قیل و قال. شب هایی که دعای کمیل می خوانند. ببینید چه قدر شلوغ می کنند.

  اما دعاها مستجاب نمی شود. دعا با لقمه حلال مستجاب می شود. لقمه حلال بخور. نمی خواهد داد و

  بیداد کنی. لقمه حلال بخور. اهسته هم که بگویی الهی العفو . خدا قبول می کند. "

  ( ایت الله مجتهدی تهرانی. )
  عصر یک جمعه دلگیر دلم گفت بگویم بنویسم
  که چرا عشق به انسان نرسیده است
  چرا آب به گلدان نرسیده است
  چرا لحظه ی باران نرسیده است
  به هر کس که در این خشکی دوران به لبش جان نرسیده است
  به ایمان نرسیده است وهنوزم که هنوز است
  غم عشق به پایان نرسیده است
  بگو حافظ دل خسته ز شیراز بیاید
  بنویسد که هنوزم که هنوز است
  چرا یوسف گمگشته به کنعان نرسیده است
  چرا کلبه ی احزان به گلستان نرسیده است


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود