جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ღ✧ღ آداب مستحبات و مکروهات نـــمـــاز ღ✧ღ

نوشته
    59
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    15 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ღ✧ღ آداب مستحبات و مکروهات نـــمـــاز ღ✧ღ

مستحبات نماز

مستحبات نماز آن چیزهایی هستند که انجام دادن آنها باعث ثواب می شود، ولی ترکشان اشکالی ندارد و ضرری هم به نماز نمی زند، و آنها عبارتند از:
    1 - افعال مستحبی.
    2 - اذکار مستحبی.
    افعال و اذکار مستحبی نماز بسیارند که در این دو بخش به بعضی از آنها اشاره می کنیم.

★★★★★★★★★★★★★★★★
    مثل آخر تجریش در بندم
    ✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿
    غریبونه شکستم من اینجا تک و تنها
    دلخسته ترینم در این گوشه دنیا
    ای بی خبر از عشق نداری خبر از من
    روزی تو میایی نمانده اثر از من

❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥

2.  

نوشته
    59
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    15 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

1 - آداب وضو

قال رسول الله (صلی الله علیه آله و سلم): الوضوء مفتاح الصلاة:
    وضو کلید و وسیله افتتاح نماز است.
    (نهج الفصاحه، حدیث 1588)
    وضو و نماز همچون ترمزی است که در پنج نوبت روز، بدن و روح را از گرایش به آلودگی و بدی باز می دارد و به پاکی و راستی و درستی می کشاند.
    شایسته است که نمازگزار هنگام وضو ساختن آداب آن را کاملاً رعایت کند، تا مقدمات و نورانیت لازم را برای حضور به محضر رب الارباب تحصیل نماید.
    1 - نخستین آداب وضو آن است که رو به قبله بایستد و در حال توجه به مرکز عبادت و توحید باشد تا از فواید آن محروم نماند. چنانچه در روایت است که: هر کس وضو را رو به قبله بسازد ثواب دو رکعت نماز در نامه عمل او نوشته می شود.(2).
    در حدیث است که امام مجتبی (علیه السلام) به هنگام وضو مفصلهایش می لرزید و رنگ صورت مبارکش زرد می شد. علت این حالت را از آن حضرت پرسیدند، فرمود: بر هر کس که در مقابل پروردگار می ایستد سزاوار است که رنگش زرد شود و اعضایش بلرزد(3).
    2 - یکی دیگر از مستحبات وضو مسواک زدن به هنگام هر وضو می باشد.
    هرگاه اراده کنی وضو ساختن را، باید ابتدا به مسواک کردن بپردازی و مسواک را بر عرض دندانها بمالی، نه بر طول آن.
    مسواک کردن به انگشت ابهام و مسبحه در وقت وضو، مثل مسواک کردن به مسواک است؛ یعنی هر دو انگشت را بر دندان مالیدن در وقت وضو ساختن مجزی از مسواک است و قائم مقام آن است(4).
    رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) به حضرت علی (علیه السلام) فرمود: ای علی! بر تو باد مسواک زدن به هنگام هر وضو(5).
    نیز حضرت فرمود: اگر بر امتم دشوار نبود، هر آینه مسواک را واجب می کردم در هر وضو(6).
    همچنین فرمود: دو رکعت نماز در حالی که انسان مسواک زده باشد، از هفتاد رکعت نماز در حالی که مسواک نزده باشد، برتر است(7).
    3 - هنگام وضو مضمضه کند، و این عمل یعنی آب در دهان کردن و گردانیدن، و بهتر این است که آب را بیرون ریزد.
    4 - هنگام وضو استنشاق نماید، و این عمل، آب را در بینی کردن و بالا کشیدن آن است.
    مستحب است که سه بار مضمضه و استنشاق کند، اگر چه به یک مشت آب باشد(8).

2) مفتاح الفلاح، ص 25
    3) مفتاح الفلاح ، ص 26
    4) مفتاح الفلاح ، ص 23.
    5) من لا یحضرالفقیه، ج 1، ص 125.
    6) من لا یحضرالفقیه، ج 1، ص 126.
    7) نهج الفصاحة، ص 349
    8) مفتاح الفلاح، ص 27 و 28

★★★★★★★★★★★★★★★★
    مثل آخر تجریش در بندم
    ✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿

❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥

نوشته
    59
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    15 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

5 - یکی دیگر از مستحبات وضو این است که مرد در شستن اول در وقت شروع به شستن دستها آب را بر پشت آرنج بریزد، و در شستن دوم در وقت شروع آب را بر پیش آرنج بریزد، بر عکس زن، که او در شستن اول ابتدا به ریختن آب به پیش آرنج می کند و در شستن دوم ابتدا به پشت آرنج می کند(9).
    6 - مستحب است بعد از وضو گرفتن، اعضاء وضو را خشک نکند.
    امام صادق (علیه السلام) فرمود: هر کسی که وضو بگیرد و خود را با حوله خشک نماید، یک حسنه برای او نوشته می شود. اما کسی که وضو بگیرد و خشک نکند، بلکه صبر کند تا اعضای وضو به خودی خود خشک شود، سی حسنه برای او نوشته می شود(10).
    7 - هنگام وضو، میان انگشتان را باز کند تا کاملا شسته شود.
    رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: هنگام وضو میان انگشتان خود فاصله دهید تا خدا به وسیله آتش میان آنها را فاصله ندهد(11).
    8 - مقدار مصرف آب:
    رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: برای وضو ده سیر آب، و برای غسل سه کیلو آب کافی است، ولی افرادی در آینده می آیند که این مقدار را کم می شمارند و آب زیادی را مصرف خواهند کرد، آنها بر خلاف راه من می روند(12).
    9- از دیگر مستحبات وضو، خواندن دعاهایی است که در هر یک از افعال واجب وضو (شستن صورت و دستها و مسح سر و پاها) و افعال مستحبه وضو (مثل مضمضه و استنشاق) وارد شده. این دعاها در بخش دوم کتاب (اذکار مستحبی) آمده است.

9) النضید، ج 2، ص 124.
    10) الفقیه، ج 1، ص 122.
    11) نهج الفصاحه، ص 306.
    12) محجة البیضاء، ج 1، ص 301.

★★★★★★★★★★★★★★★★
    مثل آخر تجریش در بندم
    ✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿

❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥

نوشته
    59
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    15 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

لباس نمازگزار

قال الصادق (علیه السلام): خیر لباسک ما لا یشغلک عن الله عز و جل بل یقربک من شکره و ذکره و طاعته:
    نیکوترین لباس آن است که تو را از یاد خدا غافل نکند و مشغول به غیر ننماید، بلکه به شکر و ذکر و طاعتش نزدیک کند.
    (مصباح الشریعه، الباب السابع، فی اللباس)
    1 - مستحب است در حال نماز انسان با لباس سنگین و موقر باشد(13).
    2 - لباس از پنبه یا کتان باشد.
    3- لباس سفید و بهترین لباسهای خود را بپوشد(14).
    4 - پوشیدن عبا، و دست کردن انگشتری عقیق.
    5 - عمامه با تحت الحنک(15).
    پیغمبر اکرم (صلی الله علیه آله و سلم) فرمود: دو رکعت نماز با عمامه، بهتر است از چهار رکعت نماز بدون عمامه(16).
    6 - استعمال بوی خوش(17).
    از امام صادق (علیه السلام) آمده: دو رکعت نماز که با بوی خوش گزارده شود بهتر است از هفتاد رکعت نماز که بی بوی خوش گزارده شود(18).
    7 - مستحب است در نماز جامه سیاه نپوشد، به این معنی که پوشیدن آن در نماز مکروه است، مگر سه چیز: عبا، عمامه، چکمه(19).
    8 - مستحب است کسی که می خواهد لباس بپوشد یا از تن در آورد، بسم الله الرحمن الرحیم بگوید(20).
    9 - برای نماز جای مخصوص، لباس مخصوص، سجاده یا فرش مخصوص انتخاب کنند.

13) تحریر الوسیله، ج 1، ص 155.
    14) حلیة المتقین، ص 6 و 7.
    15) توضیح المسائل، م 864.
    16) مکارم الاخلاق، ص 22.
    17) توضیح المسائل، م 864.
    18) ثواب الاعمال، ص 62.
    19) النضید، ج 2، ص 114.
    20) اسرار الصلوة، میرزا حواد ملکی تبریزی، ص 125.

★★★★★★★★★★★★★★★★
    مثل آخر تجریش در بندم
    ✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿

❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥

نوشته
    59
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    15 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نماز جماعت

عن ابی جعفر (علیه السلام) قال : قال علی (علیه السلام): من سمع النداء فلم یجبه من غیر علة فلا صلاة له
    هر کس صدای اذان جماعت را بشنود و بدون هیچ عذری پاسخ ندهد نماز ندارد (نمازش مقبول نیست).
    (وسائل الشیعه، ج 5، ص 375)
    مستحب است نماز با جماعت خوانده شود. فضیلت نماز جماعت بیست و پنج برابر نماز فرادی می باشد(21).
    1 - اگر مأموم یک مرد باشد، مستحب است طرف راست امام بایستد. و اگر زن باشد مستحب است در طرف راست امام طوری بایستد که جای سجده اش مساوی زانو یا قدم امام باشد.
    2 - اگر یک مرد و یک زن و یا یک مرد و چند زن باشد، مستحب است مرد طرف راست امام و باقی پشت سر امام بایستند.
    3 - اگر چند مرد یا چند زن باشند، مستحب است مردها عقب امام و زنها پشت مردها بایستند.
    4 - مستحب است امام در وسط صف بایستد و اهل علم و کمال و تقوی در صف اول بایستند.
    5 - مستحب است صفهای جماعت منظم باشد و بین کسانی که در یک صف ایستاده اند فاصله نباشد و شانه آنان ردیف یکدیگر باشد.
    6 - مستحب است بعد از گفتن قد قامت الصلوة مأمومین برخیزند.
    7 - مستحب است امام جماعت حال مأمومی را که از دیگران ضعیفتر است رعایت کند، و عجله نکند تا افراد ضعیف به او برسد.
    8 - مستحب است قنوت و رکوع و سجود را طول ندهد، مگر بداند همه کسانی که به او اقتدا کرده اند مایلند.
    9 - مستحب است امام جماعت در حمد و سوره و ذکرهایی که بلند می خواند صدای خود را به قدری بلند کند که دیگران بشنوند، ولی باید بیش از اندازه صدا را بلند نکند.
    10 - اگر امام در رکوع بفهمد کسی تازه رسیده و می خواهد اقتدا کند، مستحب است رکوع را دو برابر همیشه طول بدهد و بعد برخیزد، اگر چه بفهمد کس دیگری هم برای اقتدا وارد شد(22).

21) وسائل الشیعه، ج 4، ص 374.
    22) توضیح المسائل، م 1480 تا 1487.

★★★★★★★★★★★★★★★★
    مثل آخر تجریش در بندم
    ✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿

❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥

نوشته
    59
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    15 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نماز اول وقت

قال الصادق (علیه السلام): امتحنوا شیعتنا عند مواقیت الصلوة کیف محافظتهم علیها
    شیعیان ما را در اوقات نماز آزمایش کنید، که چگونه بر خواندن نماز در موعد مقرر محافظت می کنند.
    (سفینة البحار، باب الصلوة)
    مستحب است انسان نماز را در اول وقت آن بخواند که راجع به آن خیلی سفارش شده و هرچه به اول وقت نزدیکتر باشد بهتر است، مگر آنکه تأخیر آن از جهتی بهتر باشد، مثلا صبر کند نماز را به جماعت بخواند(23).

23) توضیح المسائل، م 751.

★★★★★★★★★★★★★★★★
    مثل آخر تجریش در بندم
    ✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿✿

❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥❥

نوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

​خیلی خوب بود مرسی. در مورد مکروهات فقط یه خط نوشتین ، یعنی چیز دیگه ای نیست؟ بعد اونوقت چکمه سیاه رو مکروه نوشتین ، مگه موقع نماز میشه چکمه پوشید ؟!!

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری