صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حجاب یعنی جامعه بدون بزهکاری؟؟؟!!!

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  نوشته
  1,771
  صلوات
  270
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  6,747 پست
  حضور
  21 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  15

  خجالت حجاب یعنی جامعه بدون بزهکاری؟؟؟!!!

  پاسخ این اشکال و شبهه ی افرادی که برای ناکارآمد جلوه دادن حجاب و پوشش ظاهری، تخلفات بعضی از زنان با حجاب را بهانه قرار می َدهند آشکار است ؛ زیرا مشکل این عده از زنان، ضعف در حجاب باطنی و فقدان ایمان و اعتقاد قوی به آثار مثبت حجاب و پوشش ظاهری است .  حجاب یعنی جامعه بدون بزهکاری؟؟؟!!!


  حجاب اسلامی ابعادی گسترده دارد و یکی از مهم ترین و اساسی ترین ابعاد آن، حجاب درونی و باطنی و ذهنی است که فرد را در مواجهه با گناه و فساد، از عقاید و ایمان راسخ درونی برخوردار می کند؛ و اساساً این حجاب ذهنی و عقیدتی، به منزله َی سنگ بنای دیگر حجاب َها، از جمله حجاب و پوشش ظاهری است؛ زیرا افکار و عقاید انسان، شکل دهنده ی رفتارهای اوست.
  البته، همان َگونه که حجاب و پوشش ظاهری، لزوماً به معنای برخورداری از همه ی مراتب عفاف نیست، عفاف بدون رعایت پوشش ظاهری نیز قابل تصور نیست.
  نمی َتوان زن یا مردی را که عریان یا نیمه عریان در انظار عمومی ظاهر می َشود عفیف دانست؛ زیرا گفتیم که پوشش ظاهری یکی از علامت َها و نشانه َهای عفاف است، و بین مقدار عفاف و حجاب، رابطه ی تأثیر و تأثّر متقابل وجود دارد. بعضی نیز رابطه ی عفاف و حجاب را از نوع رابطه ی ریشه و میوه دانسته اند؛ با این تعبیر که حجاب، میوه ی عفاف، و عفاف، ریشه ی حجاب است. برخی افراد ممکن است حجاب ظاهری داشته باشند، ولی عفاف و طهارت باطنی را در خویش ایجاد نکرده باشند. این حجاب، تنها پوسته و ظاهری است.

  درون پاک، بیرونی پاک می پروراند و هرگز قلب پاک، موجب بارور شدن میوه ی ناپاکِ بی حجابی نخواهد شد

  از سوی دیگر، افرادی ادعای عفاف کرده و با تعابیری، مثل «من قلب پاک دارم، خدا با قلب ها کار دارد»، خود را سرگرم می کنند؛ چنین انسان َهایی باید در قاموس اندیشه ی خود این نکته ی اساسی را بنگارند که درون پاک، بیرونی پاک می پروراند و هرگز قلب پاک، موجب بارور شدن میوه ی ناپاکِ بی حجابی نخواهد شد.
  حیا و عفاف و ستر و پوشش، تدبیری است که خود زن با یک نوع الهام برای گرانبها کردن خود و حفظ موقعیت خویش در برابر مرد به کار برده است.
  زن برای مرد همچون جایزه ای است که باید آن را برباید. وقتی که زن مقام و موقعیت خود را در برابر مرد یافت و نقطه ضعف مرد را در برابر خود دانست، همانطور که متوسل به زیور و خودآرایی و تجمل شد که از آن راه قلب مرد را تصاحب کند، متوسل به دور نگه داشتن خود از دسترس مرد نیز شد، دانست که نباید خود را رایگان کند، بلکه باید آتش عشق و طلب را تیزتر نماید و در نتیجه موقعیت و مقام خود را بالا برد.
  مولوی، عارف دقیق اندیش می گوید مثَل مرد و زن ، مثل آب است و آتش، مرد مثل آب و زن مثل آتش، اگر حائل از میان آب و آتش برداشته شود، آب بر آتش غلبه می کند و آنرا خاموش می سازد، اما اگر حائل و حاجبی میان آن دو برقرار گردد. مثل اینکه آبی را در دیگی قرار دهند و آتش در زیر آن دیگ روشن کنند، آن وقت است که آتش، آب را تحت تأثیر خود قرار می دهد. اندک اندک او را گرم می کند و احیانا جوشش و غلیان در او به وجود می آورد، تا آنجا که سراسر وجود او را به بخار تبدیل می سازد .

  خدایا توفیق اطاعت و دوری از معصیت را روزی ما گردان و به علمای ما، زهد و خیرخواهی و به زنان، حیا و پاکدامنی عنایت فرما


  مرد، برخلاف آنچه ابتدا تصور می رود، در عمق روح خویش از ابتذال زن، از تسلیم و رایگانی او متنفر است. مرد همیشه عزت، استغنا و بی اعتنایی زن را نسبت به خود ستوده است. از داستان لیلی و مجنون، خسرو و شیرین می توان فهمید که زن بر اثر دور نگهداشتن خود از دسترس مرد تا چه اندازه مقام خود را بالا می برد قطعا اگر زن این حقیقت را درک کند در تمایل او به پوشش بدن خود و مخفی کردن خود به صورت یک راز تأثیر فراوانی داشته است.
  بدون شک پوشش و حجاب به حفظ عفت و پاکدامنی زن کمک خواهد کرد؛ زیرا بی عفتی، ریشه تمام فسادها و تباهی ها است و باعث متلاشی شدن کانونهای گرم خانواده و در نتیجه سرگردان شدن فرزندان و گرایش آنها به ناهنجاریها و مفاسد اخلاقی است.
  امام زمان (علیه السلام) در دعای خود می فرمایند:
  «اللهم الرزقنا توفیق الطاعه و بعد المعصیه... و علی النساء بالحیاء و العفه... ؛ خدایا توفیق اطاعت و دوری از معصیت را روزی ما گردان و به علمای ما، زهد و خیرخواهی و به زنان، حیا و پاکدامنی عنایت فرما» . (كفعمى، مصباح، ص 280)
  پدران و مادران موظفند فرزندان خویش را با سجایای اخلاقی انسانی تربیت کنند و از دوران کودکی صفات عالیه انسانی را در ضمیر آنان پرورش دهند.
  امام صادق (علیه السلام) می فرماید: «کونوا دعاه الناس باعمالکم و لا تکونوا دعاه بالسنتکم َ؛ مردم را با عمل خود به نیکیها دعوت کنید نه با زبان خود»(بحارالأنوار، الجامعة لدرر أخبار الئمة الطهار، باب الهدایة و الإضلال و التوفیق، ج5، ص198.(
  هر قدر پدران و مادران بهتر و راسخ تر نقش الگویی را عهده دار باشند. تأثیر، جذب و رشد اخلاقی فرزندان آنان بهتر و وسیع تر صورت خواهد پذیرفت.


  خدایا هر چه سریعتر تابستان را به دانش آموزان عنایت بفرما(آمین)


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  نوشته
  1,771
  صلوات
  270
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  6,747 پست
  حضور
  21 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  15  حجاب یعنی جامعه بدون بزهکاری؟؟؟!!!

  حجاب یعنی دقت در برخورد!

  از مجموع سخنان مفسران قرآن و عالمان لغت بر می آید که حجاب به معنای پرده و یا پارچه و مانند آن است که بدن انسان و یا حقیقتی را بپوشاند تا آن را از صدمات احتمالی مصون دارد و یا از اثر چیزی ممانعت شود.
  حجاب
  کلمه «حجاب» مصدر از ریشه (ح ج ب) است معنای حجاب از نظر لغت:
  1- پرده 2- رادع 3- مانع 4- سد 5- حائل بین دو چیز می‌باشد که این چند معنا همه برگشت به حائل حسی میان دو جزء می‌کند و یا می‌توان گفت به معنای هر حائلی و اعم از حسی و غیر حسی می‌باشد یعنی، "کل ستر مطلوبک عن عینک فهو حجاب" هر چیزی که بین تو و بین آنچه دوست داری حائل شود، آن حجاب است، چه مادی و حسی باشد و چه نادیدنی و معنوی. (لغت نامه دهخدا، لغت حجاب)
  حجاب در آیاتی از قرآن به معنی حائل و پرده حس و مادی به کار رفته است مانند:
  آیه «وَ إِذا سَأَلْتُمُوهُنَّ مَتاعًا فَسْئَلُوهُنَّ مِنْ وَراءِ حِجابٍ» و هنگامی که چیزی از وسایل زندگی را (بعنوان عاریت) از آنان [= همسران پیامبر] می‌خواهید از پشت پرده بخواهید؛ این کار برای پاکی دلهای شما و آنها بهتر است!(سوره احزاب، آیه 53)
  و در آیاتی دیگر بمعنی حائل و ستر معنوی و نوری آمده است مانند:
  آیه «وَ ما کانَ لِبَشَرٍ أَنْ یُکَلِّمَهُ اللّهُ إِلاّ وَحْیًا أَوْ مِنْ وَراءِ حِجابٍ أَوْ یُرْسِلَ رَسُولاً فَیُوحِیَ بِإِذْنِهِ ما یَشاءُ إِنَّهُ عَلِیٌّ حَکیمٌ» (سوره شوری، آیه 51) و شایسته هیچ انسانی نیست که خدا با او سخن گوید، مگر از راه وحی یا از پشت حجاب، یا رسولی می‌فرستد و بفرمان او آنچه را بخواهد وحی می‌کند؛ چرا که او بلندمقام و حکیم است.
  از این منظر هر آنچه دو چیز را از هم جدا کند و فاصله اندازد، از مصادیق حجاب خواهد بود (از هر جنس و نوعی که باشد) اما تعاریف دیگری نیز به چشم می‌خورد که در آنها نوع این حائل و مانع مشخص شده و آمده است: «اصل الحجاب الستر الحائل بین الرائی و المرئی» (طریحی، 1375: ج، ص 34).
  بنابراین این کلمه از آن جهت مفهوم پوشش می‌دهد که پرده، وسیله ی پوشش است، ولی هر پوششی حجاب نیست؛ بلکه آن پوششی حجاب نامیده می‌شود که از طریق پشت پرده واقع شدن صورت گیرد. (استاد مطهری، مسئلهء حجاب، ص 78.)
  حاصل آنکه با تأمل در تعاریف واژه حجاب، دو مفهوم قابل تمایز به نظر می رسد؛ مفهوم اول، جدا کردن دو چیز، مرز گذاشتن میان آنها و فاصله انداختن بین دو امر می‌باشد که این معنا از واژه‌های حائل، مانع و حاجز مستفاد است.
  مفهوم دوم، پنهان کردن، پوشاندن و از مقابل دیده افراد خارج کردن است که این معنا از کلمه «ستر» و مانند آن قابل استفاده می‌باشد.
  از مجموع سخنان مفسران قرآن و عالمان لغت بر می آید که حجاب به معنای پرده و یا پارچه و مانند آن است که بدن انسان و یا حقیقتی را بپوشاند تا آن را از صدمات احتمالی مصون دارد و یا از اثر چیزی ممانعت شود.
  تو در برابر آتش سوزانی که حتی کفش‌ها و دمپایی‌ها تحریکش می کنند و تمام وجودش را می سوزانند، وضعی خواهی داشت که در برابر وجود سازمان گرفته ی دیگر نداری. در برابر آنها که در دلشان مرض‌ها و آتش‌هاست، حتی صدای تو و رفت و آمد تو کنترل می شود و پوشیده می گردد
  به زعم بسیاری از صاحب‌نظران، حجاب مترادف و هم معنی پوشش است؛ اما اینگونه نیست که بتوان پوشش را قائم مقام حجاب کرد و به جای آن به کار برد؛ چرا که حجاب پوشش خاصی است که شرع حدود و شرایط آن را تبیین کرده و زنان و مردان را به رعایت آن فرا خوانده،؛ حال آنکه پوشش، مفهومی عام‌تر و وسیع‌تر دارد و هر لباسی را با هر نوع و رنگی شامل می‌شود.

  تساوی و اخلاف زنان و مردان در چیست؟
  زنان و مردان از جهاتی مانند؛ خلقت از یک ذات و گوهر(نساء/1)، و بهره مندی از حقوق اجتماعی همچون؛ ازدواج، تعلیم و تربیـت، احقاق حقوق، آزادی اندیشه، بیان و قلم و ... مساوی هستند.
  گرچه زن و مرد در عین این که از جهات متعدد مساویند از جهات متعدد دیگر با هم اختلاف دارند.
  حیا، حجاب
  علامه طباطبایی در این مورد چنین می فرمایند:«زن در عین دارا بودن مشترکات، از جهاتی با مرد اختلاف دارد، چون ویژگی های ساختمانی متوسط زنان نظیر: مغز، قلب، شریانها، اعصاب، قامت و وزن، طبق آن چه که در کالبد شناسی توضیح داده شده است از متوسط مردان در همان ویژگی ها مۆخرتر است و این مسئله موجب شده است که جسم زن لطیف تر و نرم تر از مرد باشد و در مقابل، جسم مرد درشت تر و سخت تر باشد. و احساساتی لطیف نظیر: دوستی، رقت قلب، زیباگرایی و آرایش جویی در زن بیشتر و اندیشه گرایی در مرد فزون تر شود. بنابر این؛ زندگی زن «احساس گرا» و زندگی مرد «اندیشه گرا» است». [ترجمه المیزان، ج2، ص 416]

  پوشش مخصوص خانم ها نیست
  اصل پوشش مخصوص خانمها نیست و بر مردان نیز لازم است.
  مادام که تلقی ما از خویش عوض نشود، حجاب هیچ مفهومی نخواهد داشت و چیزی جز کفن سیاه و قبرستان خانه و مرگِ نشاط زندگی و نابودیِ شادی‌ها، عنوان نخواهد گرفت و هزار عذر، خواهی داشت که خودت را از آن آزاد کنی.[ روابط متکامل زن و مرد، ص: 39]
  حجاب؛ یعنی... دقّت در برخورد، که آلوده نشوی و آلوده نسازی؛ که اسیر نشوی و اسیر ننمایی. حجاب، فقط این نیست که زن خود را بپوشاند؛ که زن و مرد، هر دو باید در این دنیایی که راه است و میدان حرکت است و کلاس و کوره است؛ سنگ راه نباشند و دیگران را در خود اسیر نسازند و چشم‌ها و دل‌ها را نگه ندارند و در دنیا نمانند.[ نامه‌های بلوغ ص: 133]
  حجاب تنها مخصوص زن نیست که مردها هم باید حساب شده حرکت کنند و گرد و خاک بالا نیاورند و دل‌ها را به خود گره نزنند، که هر کس در سر راه دل‌ها بنشیند، او راهزن است و طاغوت. و این مسأله در آن وسعت مطرح می شود که حتی زن و شوهر را هم می گیرد، که هیچ یک نباید بر دیگری حکومت کنند و هیچکدام نباید صاحب دل این و آن باشند، که دلدار دیگری است. و هر کس خلق را در خود نگه دارد و باتلاق استعدادهای عظیم او شود او هم طاغوت است.

  دلیل تأکید بیشتر حجاب بر زن ها
  دلیل لزوم پوشش بیشتر و کامل برای زنان علاوه بر نکات گفته شده ویژگی های خاصی است که در خانم ها وجود دارد؛ زیرا زن مظهر جمال و مرد مظهر شیفتگی است. قهرا به زن باید بگویند خود را در معرض نمایش قرار نده نه به مرد. لذا با این که دستور پوشیدن برای مردان (مثل زنان) مقرر نشده است عملا مردان پوشیده‌تر از زنان از منزل بیرون می‌روند، زیرا تمایل مرد به نگاه کردن و چشم چرانی است نه به خودنمایی، و بر عکس تمایل زن بیشتر به خودنمایی است نه به چشم چرانی.
  تمایل مرد به چشم چرانی، بیشتر زن را تحریک به خودنمایی می‌کند و به همین جهت ‌«تبرج‏» (بزک نمودن) از مختصات زنان است.»[مطهری، مرتضی، مجموعه آثار ج 19، مسأله حجاب، ستر عورت]
  و در آخر به شما خانم ها ی عزیز از قول مولایمان علی علیه السلام عرض می کنم: محجبه ها فرشته اند، امام علی علیه السلام می فرمایند: لکاد العفیف ان یکون ملکا من الملائکه؛ همانا عفیف و پاکدامن فرشته ای از فرشته هاست. (نهج البلاغه حکمت 474)
  منابع:مقاله استاد علی صفایی حائری؛ سایت لیلة القدر  خدایا هر چه سریعتر تابستان را به دانش آموزان عنایت بفرما(آمین)


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  نوشته
  1,771
  صلوات
  270
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  6,747 پست
  حضور
  21 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  15  حجاب یعنی چه؟
  حجاب در اسلام یعنی پوشش کامل بدن بجز گردی صورت و دستها،حجاب یعنی ظاهر نساختن زینتهای پنهانی بنابراین آشکار نمودن لباسهای زینتی مخصوص که در زیر لباسهای عادی یا چادر پوشیده میشود مقبول نیست . حجاب یعنی پوشش بگونه ای نباشد که موجب جلب توجه و تحریک گردد لذا اگر کسی چادر هم پوشیده باشد ولی نوع رنگ آن بگونه ای باشد که موجب جلب توجه و تحریگ گردد جایز نیست
  در مسئله حجاب علاوه بر پوشش مسائلی چون آرایش و نوع رفتار و گفتار نیز مد نظر است.بطور کلی اگر بخواهیم بگوئیم حداقل حجاب یعنی اینکه بی‌حجابی نباید به گونه‌ای باشد که مفسده ‌‌انگیز باشد.
  اینکه در پوشش ملاک چادر است یا نه باید گفت سفارش چادر بدین خاطر استکه که بطور کامل اندام زن را میپوشاند چادر بهترین نوع پوشش است .و الا اگر با پوشش های دیگری نیز بتوان حجاب را رعایت نمود اشکالی ندارد.
  چرا حجاب؟
  حجاب در اسلام از یک مسأله کلی‏تر و اساسی‏تری ریشه می‏گیرد و آن اینست‏ که اسلام می‏خواهد انواع التذاذهای جنسی ، چه بصری و لمسی و چه نوع دیگر به‏ محیط خانوادگی و در کادر ازدواج قانونی اختصاص یابد ، اجتماع منحصرا برای کار و فعالیت باشد . برخلاف سیستم غربی عصر حاضر که کار و فعالیت‏ را با لذتجوئیهای جنسی به هم می‏آمیز دل ، اسلام می‏خواهد این دو محیط را کاملا از یکدیگر تفکیک کند .
  حال فلسفه حجاب را از جنبه های روانی،خانوادگی،اجتماعی و حفظ ارزشهای زن بررسی کنیم:
  1- آرامش روانی
  نبودن حریم بین زن و مرد آتش شهوت را شعله ور میسازد. وقتی جوانی افراد بدحجاب را مشاهده میکند ، غریزه جنسی که نیرومندترین غریزه انسان هست در حالت تحریم قرار میگیره و در این حالت است که دچار بیماریهای عصبی و روانی میگردد.اسلام هم میخواهد همه در آرامش روحی و روانی کامل باشند. و راه را هم نشان داده: الف- حجاب ب – عدم چشم چرانی
  2-جلوگیری از ناهنجاریهای اجتماعی

  که اگر رعایت نشه موجب گسترش فحشاء ، فرزندان نامشروع و غیره خواهد شد
  3-استحکام پیوند خانوادگی
  هر چقدر برهنگی افزایش یابد طلاق و از هم پاشیدگی کانون خانواده بیشتر میشود و این چیزی است که آمار نشان میدهد.
  4- حفظ ارزشهای زن
  حجاب زن باعث افزایش احترام آنان میشود برعکس بدحجابی .و اسلام میخواهد ارزشهای زن حفظ شود.این مورد رو میتوانید از مردان سوال کنید
  آیا حجاب بی اعتنایی به حق ازادی زنان است؟
  در اینجا نباید گفت که اسلام زن را اسیر میکند بلکه این یک وظیفه ایست که بر عهده زن گذاشته شده است . که در آداب و معاشرت آنرا رعایت کند . ایا برای مردان که اجازه داده نمیشود با پوشش غیر مجاز در اجتماع ظاهر شوند نوعی سلب آزادی است؟
  * میگویند حجاب باعث حرص و سرکوب کردن غرائز موجب انواع اختلاتهای روانی و روحی میشود؟
  جواب از استاد شهید مطهری:
  پاسخ این ایراد اینست که درست است که ناکامی ، بالخصوص ناکامی جنسی‏ ، عوارض وخیم و ناگواری دارد و مبارزه با اقتضاء غرائز در حدودی که مورد نیاز طبیعت است غلط است ، ولی برداشتن قیود اجتماعی مشکل را حل نمی‏کند بلکه بر آن می‏افزاید . در مورد غریزه جنسی و برخی غرائز دیگر ، برداشتن قیود ، عشق به مفهوم‏ واقعی را می‏میراند ولی طبیعت را هرزه و بی‏بند و بار می‏کند . در این مورد هر چه عرضه بیشتر گردد هوس و میل به تنوع افزایش می‏یابد . اینکه راسل می‏گوید : ” اگر پخش عکسهای منافی عفت مجاز بشود پس از مدتی مردم خسته خواهند شد و نگاه نخواهند کرد ” ، درباره یک عکس‏ بالخصوص و یک نوع بی عفتی بالخصوص صادق است ، ولی در مورد مطلق بی‏ عفتی‏ها صادق نیست یعنی از یک نوع خاص بی عفتی خستگی پیدا می‏شود ولی نه‏ بدین معنی که تمایل به عفاف جانشین آن شود بلکه بدین معنی که آتش و عطش روحی زبانه می‏کشد و نوعی دیگر را تقاضا می‏کند . و این تقاضاها هرگز تمام شدنی نیست . خود راسل در کتاب زناشوئی و اخلاق اعتراف می‏کند که عطش روحی در مسائل‏ جنسی غیر از حرارت جسمی است . آنچه با ارضاء تسکین می‏یابد حرارت جسمی‏ است نه عطش روحی . بدین نکته باید توجه کرد که آزادی در مسائل جنسی سبب شعله‏ور شدن‏ شهوات به صورت حرص و آز می‏گردد ، از نوع حرص و آزهائی که در صاحبان‏ حرمسراهای رومی و ایرانی و عرب سراغ داریم . ولی ممنوعیت و حریم ، نیروی عشق و تغزل و تخیل را به صورت یک احساس عالی و رقیق و لطیف و انسانی تحریک می‏کند و رشد می‏دهد و تنها در این هنگام است که مبدأ و منشأ خلق هنرها و ابداعها و فلسفه‏ها می‏گردد اینها چون یک طرف قضیه را خوانده‏اند توجه نکرده‏اند که همانطور که‏ محدودیت و ممنوعیت ، غریزه را سرکوب و تولید عقده می‏کند ، رها کردن و تسلیم شدن و در معرض تحریکات و تهییجات در آوردن آنرا دیوانه می‏سازد ، و چون این امکان وجود ندارد که هر خواسته‏ای برای هر فردی برآورده شود ، بلکه امکان ندارد همه خواسته‏های بی پایان یک فرد برآورده شود غریزه بدتر سرکوب می‏شود و عقده روحی به وجود می‏آید . به عقیده ما برای آرامش غریزه دو چیز لازم است : یکی ارضاء غریزه در حد حاجت طبیعی ، و دیگر جلوگیری از تهییج و تحریک آن . اما اینکه می‏گویند : الانسان حریص علی ما منع منه مطلب صحیحی است ولی‏ نیازمند به توضیح است . انسان به چیزی حرص می‏ورزد که هم از آن ممنوع‏ شود و هم به سوی آن تحریک شود ، به اصطلاح تمنای چیزی را در وجود شخصی‏ بیدار کنند و آنگاه او را ممنوع سازند . اما اگر امری اصلا عرضه نشود یا کمتر عرضه شود ، حرص و ولع هم نسبت بدان کمتر خواهد بود . فروید که طرفدار سرسخت آزادی غریزه جنسی بود ، خود متوجه شد که خطا رفته است ، لذا پیشنهاد کرد که باید آن را از راه خاص خودش به مسیر دیگری منحرف کرد و به مسائل علمی و هنری نظیر نقاشی و غیره منعطف ساخت‏ و به اصطلاح طرفدار تصعید شد . زیرا تجربه و آمار نشان داده بود که با برداشتن قیود اجتماعی ، بیماریها و عوارض روانی ناشی از غریزه جنسی‏ بیشتر شده است .چند نکته:
  - اسلام مخالف کار کردن زن نیست.
  - چشم چرانی ممنوع؟چه زن چه مرد.
  - ملاک در پوشش چادر نیست ولی بهترین نوع پوشش است. - اسلام موافق سرکوب نمودن غریزه جنسی نیست. - حجاب مانع فعالیتهای اجتماعی نیست. نگاهی به اطراف خود کنیم میفهمیم - حجاب بیشتر از اینکه امر شخصی باشد اجتماعی و همه موظف به رعایت قوانین جامعه میباشند

  منابع: تفسیر نمونه–فلسفه حجاب استاد شهید مطهری


  راسخون

  ویرایش توسط منتظرمهدی زهرا : ۱۳۹۵/۰۴/۰۲ در ساعت ۱۴:۱۰
  خدایا هر چه سریعتر تابستان را به دانش آموزان عنایت بفرما(آمین)


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  نوشته
  1,771
  صلوات
  270
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  6,747 پست
  حضور
  21 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  15  آیا با آزاد گذاشتن جامعه درمسائل جنسی،بزهکاری جنسی کم میشود؟؟
  یکی از اصلی‌ترین گذاره‌های مورد استفاده از سوی مخالفان "حجاب" این است که می‌گویند: «بگذارید همه آزاد باشند تا حساسیت‌های جنسی موجود کم‌کم عادی شوند» و برای این گذاره هم جامعه‌ی غربی را مثال آورده، مدعی می‌شوند که در کشورهای غربی، با آزاد گذاشتن مردم، حساسیت‌های جنسی موجود در ایران معنا نداشته و حجم فساد در آن بلاد بسیار پایین‌تر از کشور ماست.


  گروه اجتماعی بولتن نیوز-سید مجتبی نعیمی:
  در کتاب زندگی نامه‌ی استیو جابز، بنیان‌گذار و مدیر فقید شرکت رایانه‌ای اپل می‌خوانیم که وی در اوایل دوران اوج‌گیری شرکتش، برای سخنرانی به یکی از دانشگاه‌های آی‌تی امریکا رفته و با مشاهده‌ی دانشجویانی که هیچ انگیزه‌ای برای تحول نداشتند، روبه آنها می‌گوید: «چند نفر از پسران حاضر در اینجا تا الان سابقه‌ی یک‌بار مصرف مواد مخدر را داشته و چند نفر از شما دختران، هنوز باکره‌اید؟» خودش می‌گوید خیلی‌ها دست‌شان را بلند نکردند.
  حجاب یعنی جامعه بدون بزهکاری؟؟؟!!!
  2. یکی از اصلی‌ترین گذاره‌های مورد استفاده از سوی مخالفان "حجاب" این است که می‌گویند: «بگذارید همه آزاد باشند تا حساسیت‌های جنسی موجود کم‌کم عادی شوند» و برای این گذاره هم جامعه‌ی غربی را مثال آورده، مدعی می‌شوند که در کشورهای غربی، با آزاد گذاشتن مردم، حساسیت‌های جنسی موجود در ایران معنا نداشته و حجم فساد در آن بلاد بسیار پایین‌تر از کشور ماست. اما آیا واقعیت جامعه‌ی غربی اینگونه است؟ آیا حقیقتاً با آزاد گذاشتن مردم اروپا و امریکا در مسائل جنسی، آمار فساد در آنجا پایین آمده است؟
  3 «جیمی کارتر» (Jimmy Carter)، سی و نهمین رئیس جمهور ایالات متحده، در سال 1981 با کاخ سفید وداع گفت. او یکی از رئیس جمهورهای فعال آمریکا محسوب می‌شود. سال بعد از وداع با کاخ سفید، یعنی در 1982 کارتر و همسرش، «روزیلن کارتر» مرکزی را تاسیس کردند که برای گسترش صلح و سلامت در سراسر جهان فعالیت می‌کرد.
  او تاکنون 28 عنوان کتاب نوشته و آنطور که عنوان شده که یکی از مهمترین کتاب‌های او «تقاضا برای اقدام؛ زنان، مذهب، خشونت و قدرت» نام دارد. این کتاب در کنار موضوعات مختلف، شامل مسائلی است که زنان و دختران آمریکایی را تحت فشار می‌گذارد. مسائلی چون معافیت متجاوزان از مجازات تجاوزها و حمله‌های جنسی ارتش و دانشگاه‌های معروف آمریکا، یا تمایل آحاد جامعه آمریکا به تبعیض‌گرایی که منجر به ترفیع کمتر و درآمد پائین‌تر زنان و حضور بیشتر و پررنگتر مردان در شغلها و موقعیتهای مدیریتی و سیاسی و اجتماعی شده است. وی در یکی از مصاحبه‌های اخیرش با اشاره به فجایع جنسی در امریکا می‌گوید:
  «مشکل دیگر، که البته در آمریکا نیز به وقوع می‌پیوندد، سوء رفتار شرم‌آورانه با دانشجویان دختر در دانشگاه‌های بنام آمریکا است. و البته، این سوء رفتارهای جنسی مجازات نمی‌شوند. چرا که مدیران و رؤسای دانشگاه‌ها تمایلی به بی‌اعتباری دانشگاه‌های خود ندارند. در صورت تعقیب قانونی این جرایم، حقایق به گوش عموم رسیده و دانشگاه‌ها اعتبار خود را از دست می‌دهند. بدین ترتیب، از جرایم جنسی خاطیان چشم پوشی می‌شود. در واقع، نیمی از تجاوزهای جنسی که در دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد، توسط تجاوزگران زنجیره‌ای صورت می‌گیرد، چرا که آنها آگاهند که از مجازات معاف هستند. اخیرا خبرهای بسیاری مبنی بر سوءرفتارهای جنسی نیروهای نظامی آمریکا منتشر شده است. سال 2012، 36000 تجاوز جنسی در واحدهای ارتشی وجود داشته که تنها حدود 300 مورد آن یعنی %1 کل آمار، مجازات شده‌اند.»
  4. بر اساس مقاله‌ی مارس گذشته «نیویورک تایمز»، از هر سه زن نظامی، یکی از آنها مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند؛ این آمار، دو برابر آمار تجاوزات جنسی رخ داده در میان شهروندان است. گزارش اداره‌ی پیشگیری از تجاوزات جنسی وزارت دفاع، تصریح کرده است که فقط %14 از 19000 قربانی تجاوزات جنسی تخمین زده شده سال 2010، شکایت کرده‌اند. تعداد انگشت شماری از تجاوزات جنسی در ارتش، گزارش شده و تنها برخی از موارد گزارش شده، تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند و فقط 10 مورد از مواردی که تحت پیگرد قانونی قرار گرفته‌اند، محکوم شده‌اند.
  5. البته این موارد، تنها مصادیق وجود و تشدید رفتارهای سوء جنسی در امریکا به عنوان یکی از کشورهای به اصطلاح آزاد در مسائل جنسی نیست. اما بخاطر فرصت اندک، امکان انتشار سایر مستندات وجود ندارد. با این حال، آیا باز هم می‌توان ادعا کرد که آزاد گذاشتن جامعه در رفتارهای جنسی، باعث کاهش بزهکاری‌های جنسی می‌شود!  ویرایش توسط منتظرمهدی زهرا : ۱۳۹۵/۰۴/۰۲ در ساعت ۱۴:۲۲
  خدایا هر چه سریعتر تابستان را به دانش آموزان عنایت بفرما(آمین)


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  نوشته
  1,771
  صلوات
  270
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  6,747 پست
  حضور
  21 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  15  چرا حجاب درصدر اسلام اجباری نبود؟؟؟؟؟؟ولی امروز باید اجباری باشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  برخي با ضرورت بحث حجاب مخالفند، زيرا، آن را مسئله‌اي فردي مي‌دانند نه جمعي. از جمله ادله ايشان، آن است که حجاب در صدر اسلام اجباري نبوده، بلکه موکول به تصميم و خواست خود افراد بوده است. آنان مي‌گويند در ابتداي انقلاب اسلامي ايران نيز مسئله اجباري کردن حجاب محل اختلاف ميان علما گرديد. از جمله مرحوم آيت الله محمود طالقاني، پس از اعلام اجباري شدن پوشش سر براي زنان در ادارات دولتي توسط امام خميني، به موضع‌گيري عليه آن پرداخت. سخنان وي آن‌چنان که در روزنامه اطلاعات، مورخ 20 اسفند 1357 آمده است بدين قرار است: «حتي براي زن‌هاي مسلمان هم در حجاب اجباري نيست چه برسد به اقليت‌هاي مذهبي... ما نمي‌گوييم زن‌ها به ادارات نروند و هيچ کس هم نمي‌گويد... زنان عضو فعال اجتماع ما هستند... اسلام و قرآن و مراجع دين مي‌خواهند شخصيت زن حفظ شود. هيچ اجباري هم در کار نيست. مگر در دهات ما از صدر اسلام تا کنون زنان ما چگونه زندگي مي‌کردند؟ مگر چادر مي‌پوشيدند؟... کي در اين راهپيمايي‌ها زنان ما را مجبور کرده که با حجاب يا بي‌حجاب بيايند؟ اين‌ها خودشان احساس مسئوليت کردند، اما، حالا اين که روسري سر کنند يا نکنند باز هم هيچ‌کس در آن اجباري نکرده است».

  نهايتاً طبق دستور امام خميني، اجباري شدن حجاب در ادارات دولتي اجرا شد و در سال 1363 مجلس شوراي اسلامي با تصويب قانون مجازات اسلامي، براي عدم رعايت حجاب در معابر عمومي، 72 ضربه شلاق تعيين نمود (ماده 638 قانون مدني، براي زنان بي‌حجاب، حبس از ده روز تا دو ماه، يا جريمه نقدي تعيين کرده است).

  در مورد اختلافات ابتداي انقلاب بايد گفت آن‌چه بايد ملاک ما براي تشخيص قول صحيح از اقوال خطا باشد، ادله‌اي است که طرفين بر ادعاي خود مطرح مي‌کنند؛ حجاب، يک عنوان شرعي است، ولي اجباري کردن حجاب در جامعه، يک عنوان شرعي نيست، بلکه عنواني مربوط به زندگي روزمره است که بايد از طريق انطباق قواعد عام شرعي حکمش را در هر زمان به دست آورد. توضيح آنکه، عنواني هم‌چون «نماز يوميه» يا «سرقت» عناويني شرعي هستند که حکم اولي وجوب و حکم دومي حرمت است، اما، «خوردن» يا «نگاه کردن»، عنواني شرعي نيستند که به همين عنوان، مستلزم حکمي از سوي شارع باشند، بلکه بايد ديد تحت کداميک از عمومات مندرج مي‌شوند. مثلاً، خوردن گوشت خوک حرام است، اما، خوردن آن‌چه لازمه حفظ حيات است واجب است. اگر امروزه، در جامعه اسلامي، گذراندن دوره سربازي، اجباري است، نمي‌توان بر آن خدشه کرد که در صدر اسلام، پيامبر اکرم و ائمه طاهرين، کسي را مجبور به دو سال خدمت نظامي نمي‌کردند!

  دليلش آن است که اين عنوان، عنواني شرعي نيست که حکمي مشخص داشته باشد، بلکه حکمش در هر زمان بسته به مقتضيات زمان و مکان از عمومات شرعي استنباط مي‌گردد.
  اگر حجاب در زمان پيامبر اسلام صلي الله عليه و آله اجباري نبوده است، احياناً به دليل تازه پا بودن اسلام و عدم ثبات اجتماعي، درگيري زياد در جنگ‌ها، لزوم تدريجي بودن ابلاغ احکام و اموري از اين دست باشد نه به دليل عدم مشروعيت آن.

  در زمان پس از رسول خدا نيز روشن است که جز مدتي بسيار اندک، هيچ‌گاه حکومت در دست اهل بيت عليهم السلام نبوده است تا در رابطه با اجباري کردن حجاب نظري بدهند، اما، امروز پس از تثبيت انقلاب اسلامي و حصول اقتدار لازم براي دولت، موانع برطرف شده‌اند. حال بايد ديد، آيا اجباري کردن حجاب در دوراني که قابل تحقق است تحت کدام يک از عمومات ديني مي‌گنجد؟  خدایا هر چه سریعتر تابستان را به دانش آموزان عنایت بفرما(آمین)


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  نوشته
  1,771
  صلوات
  270
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  6,747 پست
  حضور
  21 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  15  جفای سیما و سینما به بانوان چادری:
  «چادر» به عنوان حجاب برتر و حجاب ملی بانوان ایرانی در داخل و خارج کشور شناخته می شود. هم اینک بخش زیادی از بانوان ایرانی از این پوشش استفاده می کنند و به همین دلیل «چادر» به بخشی از فرهنگ ایرانیان در روزگار ما تبدیل شده است.

  علاوه بر این، انتساب این پوشش به حضرت فاطمه(س) به عنوان برترین الگوی بانوان، جایگاه و قداست خاصی برای آن به وجود آورده است.اما بعد از گذشت 32 از سال از انقلاب اسلامی ایران، این روز ها رسانه ملی و سینما در مسیر دیگری گام برمی دارند و نه تنها فرهنگ استفاده از چادر را گسترش نمی دهند بلکه با برخی از تولیدات خود چهره زنان چادری را نیز تخریب می کنند.

  «چادری ها» کم سواد و بزهکارند؟!

  این روزها مخاطبان سینما و رسانه ملی به این موضوع عادت کرده اند که زنان آسیب دیده، فقیر، کم سواد و بزهکار را با پوشش چادر ببینند و در طرف مقابل خانمی مانتویی با آرایشی کامل و در بر ترین موقعیت اجتماعی، رئیس این زن چادری است و این موضوع در بسیاری از فیلم های ایرانی دیده می شود.
  شاید سریال «در پناه تو» جزء نخستین برنامه های صدا و سیما بود که شخصیت اول آن با پوشش چادر ظاهر شد و استفاده از آن را در سطح قهرمانهای داستان در نقش مثبت به نمایش گذاشت.
  اما بازیگرانی که در سریال های تلویزیونی با پوشش چادر ایفای نقش می کنند زمانی که به مناسبت جشن های مختلف توسط صدا و سیما دعوت می شوند چهره متفاوتی از خود به نمایش می گذارند؛ صورتی کاملاً آرایش شده با بد ترین نوع پوشش به گونه ای که مسؤولان سیما مجبور می شوند چهره آنها را سانسور کنند و اینجاست که رسانه ملی به مخاطب می آموزد که با توجه به موقعیت های مختلف و برای تثبیت جایگاه اجتماعی خود چادر به سر کند.


  اعتراض بی فایده است؟

  موضوع بی حرمتی به چادر در برخی از تولیدات سیما اعتراض نمایندگان مجلس و اعضای شورای فرهنگی و اجتماعی زنان را به همراه داشته است. «طیبه صفایی» رئیس فراکسیون زنان، به نمایش چهره های مخدوش از زنان چادری در رسانه ملی و سینما اعتراض دارد و می گوید: هیچ یک از زنان ما دارای چنین شخصیت و رفتاری نیستند که از سوی رسانه ملی و سینما پخش می شود.به گزارش باشگاه خبری فارس، وی با اشاره به اینکه بار ها با مسؤولان صدا و سیما صحبت کرده و اعتراض خود را نسبت به ارایه چهره ای مخدوش از زنان و دختران اعلام کرده، می افزاید: رئیس سازمان صدا و سیما نیز قول های مساعدی برای بهبود این وضعیت به اعضای فراکسیون زنان داده اما تاکنون هیچ یک از این وعده ها عملی نشده است. رئیس فراکسیون زنان مجلس معتقد است: بیشتر فیلم های سینمایی، چهره زنان چادری در جامعه را به صورت مخدوش نشان می دهند و در برخی تولیدات رسانه ملی نیز شاهد حفظ شأن یک زن چادری نیستیم و این کار توهین به تمام زنان چادری است.

  جامعه هنری و پرهیز از رواج بدحجابی

  وضعیت سینما نیز به یک تراژدی اسفناک تبدیل شده است به گونه ای که اصلاً نمی توان فیلمی را پیدا کرد که در آن زنان چادری در موقعیت های بالای اجتماعی به تصویر کشیده شوند. گویی کارگردانان سینمای ایران باور دارند که زنان چادری نمی توانند به موقعیت های ممتاز اجتماعی دست یابند و همیشه مانند زنان فیلم هایشان هستند.
  اما مسؤولان وزارت ارشاد با وجود ادعایشان مبنی بر نظارت های متعدد در تولید فیلم های سینمایی هنوز متوجه نشده اند که سینمای ایران چه جفایی را در حق زنان چادری کرده و چگونه شخصیت آن ها را تخریب می کند.«حسین سلطان محمدی» منتقد سینما، جامعه هنری را در رواج بدحجابی در جامعه متهم دانسته و در این زمینه می گوید: جامعه هنری در رواج پوشش نامناسبی که در سالهای اخیر ظهور پیدا کرده، متهم است زیرا در زمینه گسترش حجاب در جامعه همراهی مناسبی را انجام نداد.
  وی می افزاید: مدت هاست شاهد بی توجهی به حجاب و تخریب چادر در فیلم های سینمایی و تلویزیونی هستیم و کارگردانان فیلم های مختلف به این نتیجه رسیده اند که نمایش حجاب، جزء اولویت ها نیست اما ظاهراً نمایش استعمال سیگار و چهره کلوزآپ بازیگران زن در اولویت است.


  وظیفه مسؤولان و هنرمندان

  این منتقد سینما با بیان اینکه با وجود مراحل متعدد نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر فیلم های سینمایی، هنوز هم صحنه های بدحجابی و بدپوششی به وضوح در فیلم ها مشاهده می شود، می گوید: باید از تمام مسؤولان سینمایی سال های پس از انقلاب پرسید که چرا وظیفه خود در زمینه حفظ حجاب را به طور کامل انجام نمی دهند؛ افرادی که در فیلم های سینمایی و تلویزیونی چادر به سر دارند، معمولاً کاراکترهای نقش نخست فیلم نیستند همچنین تناقض بین رفتار هنرمندان در حالت عادی با نقشی که آن را ایفا می کنند، باعث ایجاد تنش و دوگانگی می شود؛ به عنوان مثال پوشش برخی بازیگران زن در عرصه اجتماع به هیچ عنوان مناسب نیست اما در فیلم هایی که ظاهر می شوند، نقشی مذهبی را ایفا می کنند.

  وزیر ارشاد هم تأیید می کند

  روز گذشته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه برخی فیلم های سینمایی به چادر بی احترامی می کنند، به فارس گفت: وزارت ارشاد در آینده از فیلم هایی که چادر را رواج داده و اصول اسلامی را رعایت می کنند، حمایت بیشتری خواهد کرد.
  سید محمد حسینی در خصوص توهین به زنان چادری در برخی از فیلم های سینمایی گفت: یکی از ضعف های فیلم های سینمایی، بی احترامی به چادر و زنان چادری است و وزارت ارشاد بر بهتر شدن این وضعیت تأکید دارد؛ از این رو تلاش خود را برای بهتر شدن وضعیت کنونی آغاز کرده ایم. وی افزود: تشکیل جلسات مشترک با تهیه کنندگان و کارگردانان فیلم های سینمایی به منظور توجیه آنها برای توجه و احترام بیشتر به حجاب برتر یعنی چادر ضروری است. وزارت ارشاد در سال گذشته تعدادی از بازیگران را به مکه اعزام کرد اما برخی از افراد نسبت به این اقدام انتقاد داشتند؛ در حالی که ما معتقدیم اگر بازیگران در فضای معنوی قرار گیرند، به سمت ارزش های اسلامی گرایش بیشتری پیدا می کنند.
  حسینی با بیان اینکه مشوق ها بیشتر از برخوردهای سلبی در تولید فیلم های ارزشی تأثیرگذارند تأکید کرد: هم اکنون ضعف هایی در سینمای کشور وجود دارد که باید اصلاح و شرایط بهتری ایجاد شود اما این تصور اشتباه است که بگوییم فضای سینمای ایران تیره و تار است و باید آن را تعطیل کنیم زیرا برخی محصولات قابل دفاع هستند و با تشکیل سازمان سینمایی کشور در تربیت نیروی انسانی به صورت جدی تر فعالیت خواهیم کرد.


  غربت حجاب برتر

  متأسفانه چادر زن مسلمان ایرانی این روز ها در موطن خود هم غریب افتاده است. غربتی نه در میان مردم بلکه در بین مسؤولان ! باید منتظر ماند و دید مسؤولانی که دم از دفاع از ارزشهای اسلامی می زنند، چه برنامه ها و حرکتهایی را برای حمایت از پوشش برتر اسلامی آغاز خواهند کرد. تا امروز که حرکتها از دایره «حرف و شعار» خارج نشده اما امیدواریم مسؤولان و رسانه های دلسوز، تلاش های جدی خود برای حمایت از حجاب برتر را هر چه زودتر و در مرحله عمل، آغاز کنند.

  خدایا هر چه سریعتر تابستان را به دانش آموزان عنایت بفرما(آمین)


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  نوشته
  1,771
  صلوات
  270
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  6,747 پست
  حضور
  21 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  15  نقش حجاب در پيشگيري از جرايم :
  گروه استان ها-مرکزي- مسئله حجاب، سال هاست که به دغدغه بسياري از افراد جامعه تبديل شده است و در حال حاضر نيز ديدگاه هاي متفاوتي نسبت به موضوع حجاب وجود دارد اما ديدگاه اسلام در تبين اين مسئله از تمام اديان و نظريات کامل و جامع تر مي باشد.

  مفهوم پيشگيري
  پيشگيري(Prevention) در لغت به معناي جلوگيري، دفع، منع، تقدم بحفظ صيانت، حفظ صحت و جلو مرض گرفتن آمده است. در اصطلاح، پيشگيري را به صورت هاي مختلفي تعريف نموده اند که مبتني بر بينش صاحب نظران مي باشد و اگر گفته شود به تعداد صاحب نظران جرم شناسي،تعريف و طبقه بندي از پيش گيري ارائه شده است،گزاف نيست.

  پيشگيري از ديدگاه دکتر نجفي ابرند آبادي به مجموعه اقدام هاي سياست جنايي به استثناي اقدام هاي کيفري، که غايت و هدف انحصاري يا لااقل جزيي از آن اقدامات، محدود کردن امکان وقوع مجموعه اي از جرايم باشد نظر ريموند گسن مراد از پيشگيري هر فعاليت سياست جنايي(Politiquecriminelle) است که غايت انحصاري يا غير كلي آن، تحديد حدود امكان رخداد مجموع اعمال جنايي از طريق غيرممكن الوقوع ساختن يا دشوار نمودن يا احتمال وقوع آن را پايين آوردن است، بدون اين‏که به تهديد كيفر يا اجراي آن متوسل شوند.

  به ديگر سخن، هر رويه‌اي كه اعمال شود و نتيجه آن نشان دهد كه از نرخ بزهكاري كاسته شده، آن رويه را مي‌توان پيشگيري دانست. جان گراهام پيشگيري را در معناي پيش‌بيني، تشخيص و ارزيابي خطر جرم و ابتكار برخي اقدامات براي حذف يا كاهش آن پنداشته‏ است.
  هر عملي كه باعث كاهش بزهكاري، خشونت، ناامني از طريق مشخص كردن و حل كردن عوامل ايجادكننده اين مشكلات به روش علمي شود؛ پيشگيري از جرايم است.
  در ايران، در قانون تأسيس شوراي عالي پيشگيري، اين واژه به صورت « پيش‌بيني، شناسايي و ارزيابي خطر وقوع جرم و اتخاذ تدابير و اقدام‏هاي لازم براي از ميان بردن يا كاهش آن‏ها » تعريف شده است.
  بنابراين، در تمامي تعاريفي که از مفهوم پيشگيري ارئه گرديده است، هدف از پيش‏گيري، حفاظت و پاسداري از امنيت فردي و اجتماعي است.

  انواع پيشگيري
  پيشگيري داراي انواع بسياري است، لکن به طور کلي پيشگيري، داراي دو مفهوم موسع و مضيق است. برخي از انواع پيشگيري ها نشات گرفته از مفهوم موسع از پيشگيري و برخي ديگر نشات گرفته از مفهوم مضيق از پيشگيري است و گاها برخي نيز نمايانگر تلفيقي از هر دو مفهوم مي باشد.
  پيشگيري در مفهوم موسع، شامل هر عملي که عليه جرم صورت مي گيرد و آن را کاهش دهد مي شود. لذا کليه اقدامات و تدايبري از قبيل؛ مجازات، واکنش‏هاي سرکوب‏گرانه و ترميم خسارت مجني عليه از جمله اقداماتي است که مانع از ارتکاب اوليه جرم يا ارتکاب مجدد آن مي گردد و شامل بازدارندگي خاص، نسبت به مرتکب و بازدارندگي عام از ارتکاب جرم توسط هر فردي مي‏‏شود. اين پيشگيري؛ اعم از پيشگيري کيفري و غيرکيفري است که طيف وسيعي از اقدامات کيفري و غير کيفري را دربر مي گيرد.
  پيشگيري در مفهوم مضيق آن كه موضوع جرم‌شناسي پيشگيرانه است و جرم شناسي پيشگيرانه در چهار چوب همين مفهوم مي باشد، عبارت از مجموعه اقدامات و تدابيري است كه از طريق حذف يا محدود کردن عوامل جرم‌زا و نيز اعمال مديريت مناسب و مطلوب محيط‌‏هاي فيزيكي و اجتماعي كه به نوبه خود فرصت مناسبي براي ارتكاب جرم ايجاد مي‌كنند، براي كنترل و مهار بزهكاري تلاش مي‌كند.
  اين معنا از پيشگيري، پيشگيري غيركيفري(Non- penitive prevention) ناميده شده است. پيشگيري غيركيفري را نيز در يك دسته بندي رايج به پيشگيري وضعي و اجتماعي تقسيم مي‌كنند.

  معناي حجاب

  حجاب در لغت از ريشه حجب مي باشد،به معناي مانع، پرده و پوشش آمده است.يعني هر چه چيزي را از چيزي منع کند. چنانکه راغب اصفهاني آن را به معناي مانع گرفته است و آورده"الحَجْب و الحِجَاب: المنع من الوصول".در اصطلاح معناي دقيقي از حجاب وجود ندارد لکن با مراجعه به عرف حجاب بيشتر استعمال شده است به پوششي که زنان و دختران بايد رعايت نمايند و بدن خود را از نامحرم بپوشانند که در ادامه اشاره خواهيم کرد اين معنا معناي کامل و جامعي نمي باشد زيرا تمام انواع حجاب را در بر نمي گيرد لذا بايد معنايي از حجاب ارئه شود که شامل تمام انواع حجاب شود..

  در پايان ذکر اين نکته ضروري است که فقها در گذشته کلمه ستر را در مورد پوشش زنان در کتاب صلاه و کتاب نکاح استفاده مي کردند و کلمه حجاب نسبتا در مورد پوشش بانوان جديد مي باشد.

  ابعاد حجاب
  حجاب اسلامي ابعادي گسترده دارد و يکي از مهم‌ترين و اساسي‏ترين ابعاد آن، حجاب دروني و باطني و ذهني است که فرد را در مواجهه با گناه و فساد، از عقايد و ايمان راسخ دروني برخوردار مي‌کند؛ و اساساً اين حجاب ذهني و عقيدتي، به منزله‎ي سنگ بناي ديگر حجاب‎ها، از جمله حجاب و پوشش ظاهري است؛ زيرا افکار و عقايد انسان، شکل دهنده‌ي رفتارهاي اوست.
  البته، همان‎گونه که حجاب و پوشش ظاهري، لزوماً به معناي برخورداري از همه‌ي مراتب عفاف نيست، عفاف بدون رعايت پوشش ظاهري نيز قابل تصور نيست. نمي‎توان زن يا مردي را که عريان يا نيمه عريان در انظار عمومي ظاهر مي‎شود عفيف دانست؛ زيرا گفتيم که پوشش ظاهري يکي از علامت‎ها و نشانه‎هاي عفاف است، و بين مقدار عفاف و حجاب، رابطه‌ي تأثير و تأثّر متقابل وجود دارد.

  بعضي نيز رابطه‌ي عفاف و حجاب را از نوع رابطه‌ي ريشه و ميوه دانسته‌اند؛ با اين تعبير که حجاب، ميوه‌ي عفاف، و عفاف، ريشه‌ي حجاب است. برخي افراد ممکن است حجاب ظاهري داشته باشند، ولي عفاف و طهارت باطني را در خويش ايجاد نکرده باشند.
  اين حجاب، تنها پوسته‌ و ظاهري است. از سوي ديگر، افرادي ادعاي عفاف کرده و با تعابيري، مثل «من قلب پاک دارم، خدا با قلب‌ها کار دارد»، خود را سرگرم مي‌کنند؛ چنين انسان‎هايي بايد در قاموس انديشه‌ي خود اين نکته‌ي اساسي را بنگارند که درون پاک، بيروني پاک مي‌پروراند و هرگز قلب پاک، موجب بارور شدن ميوه‌ي ناپاکِ بي‌حجابي نخواهد شد.
  انواع حجاب
  همانطور که آورده شد با توجه به معناي قصاص،شمول آن وسيع مي باشد و داراي انواعي است که از جمله آن عبارتند از:حجاب بدن(پوشش بدن)،حجاب زبان،حجاب چشم،حجاب رفتار و ...که توضيح آن به تفصيل در ذيل خواهد آمد.
  1)حجاب در پوشش
  يکي از انواع حجاب،حجاب در پوشش مي باشد که در معناي عرفي نيز با شنيدن حجاب،همين امر متباتر مي گردد.شارع مقدس نيز به اين مهم توجه داشته است و به پيغمبر اسلام صلي الله عليه و آله وسلم فرموده است:" يَا أَيُّهَا النَّبِيُّ قُلْ لِأَزْوَاجِكَ وَ بَنَاتِكَ وَ نِسَاءِ الْمُؤْمِنِينَ يُدْنِينَ عَلَيْهِنَّ مِنْ جَلاَبِيبِهِنَّ ذ?لِكَ أَدْنَى أَنْ يُعْرَفْنَ فَلاَ يُؤْذَيْنَ وَ كَانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحِيماً"احزاب/59)
  "پيامبر، به زنان و دخترانت و نيز به زنان مومنين بگو خود را بپوشانند تا شناخته شوند و مورد اذيت قرار نگيرند. و خداوند بخشنده مهربان است."
  درمعناي جلباب که در اين آيه به آن اشاره شده است لغويان معناي مختلفي ذکر کرده اند« بعضى آن را به چادر و مانند آن، كه از سر تا پا را مى‌پوشاند تعريف كرده‌اند.بعضى ديگر آن را به پوشش بزرگ‌تر و بلندتر از روسرى و كوتاه‌تر از چادر كه سر و گردن و سينه و مقدارى پايين‌تر از آن را مى‌پوشاند و بعضى نيز به همان روسرى (خِمار) تعريف كرده‌اند."
  ولي آنچه مي توان از اين کلمه دريافت اين است که جلباب يک نوع پوششي است براي زنان و دختران براي مصون ماندن از ادذيت و آزار هوسرانان و شناخت خود به عنوان بانوان اسلامي در جامعه.همانطور که از معناي آيه در مي يابيم،شارع مقدس با تاکيد بر حجاب زنان و دختران مومن به دنبال تحقق دو امر مي باشد:
  اولا؛ به دنبال تحقق امينيت و اسايش زنان و مورد سوء استفاده قرار نگرفتن آنان و اينکه با حجاب خود را مانند مرواريد درون صدف حفظ نمايد که اين امر نشان دهنده توجه،لطف و مرحمت خداوند متعال نسبت زنان و دختران مي باشد که در هيچ مکتبي يافت نمي شود حتي طرفداران حقوق زنان همچون فمنيست نيز از اين امر غافل بوده و آزادي زن را در بي حجابي و روابط بي حد و مرز مي دانند.
  ثانيا؛ به دنبال يک نوع پوشش رسمي اسلامي(حجاب اسلامي)مي باشد که وقتي زن و دختر مسلمان در انزار عمومي ظاهر مي شود او را به عنوان يک بانوي مسلمان شناخته که اين امر باعث مي شود ديگران نيز دربرخورد با او شئونات اسلامي را مراعات نمايند و ايضا يک نوع تبليغ حجاب اسلامي مي باشد و اين امر در جوامع امروزه که بانوي مسلمان در کشورهاي غير مسلمان ديگر براي کارهايي چون شرکت در سمينار علمي،تحصيل در دانشگاه و.... سفر مي نمايد کاربرد فراوان دارد.
  علاوه بر آنچه آمد قرآن مجيد به شکل ظريفي نخست به زنان سالمند اجازه مي‎دهد که بدون قصد تبرّج و خودنمايي، لباس‎هاي رويي خود، مثل چادر را در مقابل نامحرم بردارند، ولي در نهايت مي‎گويد: اگر عفت بورزند، يعني حتي لباس‎هايي مثل چادر را نيز بر ندارند، بهتر است«وَ الْقَواعِدُ مِنَ النِّساءِ اللاَّتِي لا يَرْجُونَ نِکاحاً فَلَيْسَ عَلَيْهِنَّ جُناحٌ أَنْ يَضَعْنَ ثِيابَهُنَّ غَيْرَ مُتَبَرِّجاتٍ بِزِينَةٍ وَ أَنْ يَسْتَعْفِفْنَ خَيْرٌ لَهُنَّ وَ اللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ».(نور/60)
  2)حجاب در نگاه کردن(حجاب چشم)
  انسان موجودي رو به سوي تکامل است و براي تکامل خود نياز به کسب علم،دانش و تجربيات مي باشد که يکي از راه هاي کسب اين امور برخورداري از قوه بينايي است،لذا خالق هستي بر انسان منت نهاده و قوه بينايي را در اختيار او قرار داده است و انسان در طول روز با بسياري از مردم در حال برخورد و مراوده مي باشد وبسياري از چيزها در اطرافش نظر او را به خود جلب مي نمايد.
  پس اين وظيفه انسان است که از اين موهبت الهي چگونه استفاده نمايد،به همين علت شارع مقدس به مرد مسلمان توصيه نموده است چشمان خود را از نگاه به نامحرم بپوشانند و فرموده:« قُلْ لِلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ...» (نور/30)و زنان مسلمان را نيز توصيه به اين امر نموده است:" وَ قُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ..." (نور/31)
  همانطور که آورده شد انسانها و بلاخص مومنين بايد نسبت به چشم هاي خود و نگاه به ديگران مراقبت نمايند،چنانکه پيامبر اسلام فرمدند:هر عضوي زنايي دارد و زناي چشم،نگاه کردن است.منظور حضرت هر نگاهي نيست بلکه نگاه هوس و گناه آلود است وتنها مختص به زنان نمي باشد.
  3)حجاب در رفتار
  نوع ديگر حجاب از منظر قرآن،حجاب در برخورد و رفتار مي باشد که انسانها بايد در برخورد خويش با ديگران و اعمال خود مراقبت نمايند چراکه تمام اعمال آنها در روز قيامت محاسبه مي گردد و به اندازه دانه خردلي به کسي ستم نخواهد شد.ازاين رو خالق هستي مومنين را توصيه به رفتار نيکو مي نمايد و يکي از اين رفتارهاي نيکو، حجاب رفتاري زنان در مقابل نامحرم است که به زنان دستور داده شده است به گونه‎اي راه نروند که با نشان دادن زينت‎هاي خود باعث جلب توجه نامحرم شوند.".... وَ لاَ يَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِيُعْلَمَ مَا يُخْفِينَ مِنْ زِينَتِهِنَّ....".
  در جوامع امروزه که بسياري به دنبال مد و تجد مي باشند و عده اي به دنبال فخر فروشي به ديگران مي باشند،اسلام به محکمي زنان را از اشکار کردن زينت خود و جلب توجه نمودن منع مي نمايد.در گذشته برخي زنان خلخال که نوعي پابند زنانه براي زينت مي بود را برپا مي بستند و به گونه اي راه مي رفتند که صدايي ايجاد مي شد و جلب توجه مي کرد که با نزول اين آيه اين امر منع گرديد. اخبار وارده از ائمه نيز تاکيد به رعايت حجاب در رفتار شده است،به عنوان نمونه حضرت اميرالمومنين علي عليه السلام در مورد اينکه برخي زنان در بازار راه مي رفتند و شانه خود را به مردان مي زدند،براي راه باز کردن فرمودند آيا حياء نمي کنيد؟
  البته ذکر اين نکته واجب مي باشد که شارع مقدس به دنبال سلب زينت از زنان نيست چرا که خداوند به زن زينت بخشيده است و همانطور که در احکام فقهي وجود دارد از زينت زنان حمايت مي نمايد.به عنوان نمونه اگر شخصي عمدا موي زن را بکند درصورتي که مو دوباره نرويد براي او قصاص و درصورت عدم قصاص ديه کامل و جود دارد.
  اگرچه قصاص و ديه براي کندن مو در مردان نيز مانند زنان ثابت است لکن در زنان در صورت روئيدن دوباره مو مهرالمثل ثابت مي گردداگرچه شارع مقدس اهميت به سزايي نسبت به رفتار زنان قائل است لکن اين به معناي عدم رعايت حجاب در رفتار توسط مردان نيست بلکه با مراجعه به آيات و روايات در مي يابيم اسلام مردان را نيز توصيه به رفتار صحيح نموده ازجمله در ورود به منزل دبگران که قبل از ورود اجازه بگيريد و تا اجازه داده نشده وارد نشويد.
  4)حجاب در گفتار
  سخن گفتن و تکلم يکي از نعمت هاي خداوند متعال بر بندگانش مي باشد و ابزاري است براي ارتباط با ديگران و نشر انديشه ها با ).انسان بايد در برخورد با ديگران و صحبت با آنان از اصولي پيروي نمايد و نکاتي را رعايت نمايد،از اينرو رعايت حجاب در گفتار نيز مورد تاکيد دين اسلام مي باشد و مانند موارد فوق زنان در اين امر بيشتر مورد خطاب شارع قرار گرفته است و خداوند زنان را توصيه مي نمايد با مردان به نرمي و نازکي سخن نگويند تا بيمار دلان دچار هوس شوند و به طمع افتند"فَلا تَخْضَعْنَ بِالْقَوْلِ فَيَطْمَعَ الَّذِي فِي قَلْبِهِ مَرَضٌ"(احزاب/32)
  علاوه بر آن موارد ديگر زنان و مردان را مورد خطاب قرار داده است تا آداب صحبت کردن را در مواردي چون:صحبت با پيامبر صلي الله عليه و آله وسلم،مناجات و صحبت با خالق هستي،صحبت با يکديگرو....نيز مورد تاکيد قرار گرفته است که همه نشان از رعايت حجاب در گفتار مي باشد.

  آنچه در انواع حجاب آمد اگرچه جاي يک نوع حجاب نيز خالي مي باشد و آن حجاب در شنيدن است،لکن شنيدن به دو گونه مي باشد:يک نوع شنيدن ارادي(اکتسابي) است که ما در صحبت هايمان با ديگران مي شنويم و نوع دوم شنيدن غير ارادي(انتسابي)است که در طول روز صدا هايي به گوشمان مي خورد مانند زماني که از کنار دو نفر عبور مي کنيم و قسمتي از صحبت هاي آنان را مي شنويم و يا زماني که در حال مطالعه هستيم صداي تلويزيون به گوشمان ميخورد و موارد بي شمار ديگر.

  در مورد نوع اول رعايت حجاب لازم است و ما بايد با افرادي معاشرت کنيم و در جاهايي قرار بگيريم که سخن هايي که دريافت مي کنيم براي ما مفيد باشد و اين امر در آيات و روايات به روشني نمايان است.نوع دوم نيز اگرچه اراده ما نيست ولي مي توان در چنين شرايط ذهن خور را بيشتر معطوف آن نکرد يا اگر سخن نامربوط است يا ربطي به ما ندارد از آن رد شد و به تجسس يا شرح تفصيل آن نپرداخت.


  آثار حجاب در پيشگيري و سلامت روان


  کار آمدي حجاب در پوشش

  عده اي مطرح مي نمايند که در مورد محجبه ها نيز بزهکاري و بزه ديدگي صدق مي کند چنان که برخي در لغاي حجاب نيز مرتکب جرم مي گردند و يا بر روي آنان جنايت واقع مي گردد،پس چه فرقي است بين کساني که حجاب خود را حفظ نمي نمايند با کسانيکه چنين حجابي را ندارند؟
  پاسخ: اگرچه عده اي با ايجاد چنين خلط و شبهه در پي ناکارآمد جلوه دادن حجاب مي باشند،لکن در پاسخ به چنين اشکالاتي ذکر نکاتي لازم مي باشد که در ذيل به آنان اشاره مي نمائيم.
  اولا؛ حجابي که چنين کساني در پي نقد آن هستند حجاب ظاهري يا به عبارت ديگر حجاب در پوشش مي باشد در حاليکه نگارنده در نوشته فوق حجاب را تقسيم به حجاب درپوشش،نگاه کردن،رفتار و گفتار کرد و حجاب در پوشش تنها يکي از انواع حجاب مي باشد لذا نمي توان با چند مورد بزهکاري يا بزه ديدگي کساني که حجاب ظاهري دارند،تمام مسئله حجاب را زير سوال برد و آنرا يک امر بي فايده معرفي کرد در حاليکه خداوند حکيم هيچ کاري را از روي عبث انجام نمي دهد و در مسئله حجاب نيز فوايدي نهفته است که به قدر توان و درک نگارنده انشاالله در ادامه خواهد آمد.

  ثانيا؛ در صورت رخ دادن جرائمي توسط زنان با حجاب در پوشش،مشکل اين عده از زنان، ضعف در حجاب باطني و فقدان ايمان و اعتقاد قوي به آثار مثبت حجاب و پوشش ظاهري وعدم رعايت ديگر انواع حجاب است و ايضا نگارنده منکر بزهکاري يا بزه ديدگي زنان با حجاب بطور مطلق نيست لکن حجاب در پيشگيري چنين اعمالي بسيار موثر است.

  ثالثا؛ کسانيکه چنان نقدي مي نمايند چرا در مورد جرائم يقه سفيدان که بسيار امر شايعي مي باشد و مرتکبين آن مردان هستند،سخني به ميان نمي آورند در حاليکه جرائم اين دسته از افراد بسيار مخرب تر و زيان هاي آن بر جامعه بيشتر است.

  در نتيجه اگرچه حجاب در پوشش به تنهايي براي حفظ امنيت افراد اعم از زن و مرد کافي نيست،لکن بسيار موثر است و اولين گام در جهت حفظ امنيت و آرامش است و مانند حريمي مي باشد که ديگران اجازه حتک حرز آنرا ندارند.

  عدم محدوديت در حجاب،آزادي در حجاب
  برخي حجاب را محدوديتي مي دانند که باعث تبعيض مي گردد و مانع فعاليت زنان در جامعه مي گردد. حجاب محدوديت آور نيست زيرا در احکام اسلامي براي مکلف هيچ گونه ضرر و زياني راه ندارد،بطوري که اين به يک قاعده فقهي در آمده است(قاعده لاضرر).اگر افراد بدانند که رعايت حجاب چقدر مفيدمي باشد و امنيت اجتماعي و رواني آنها را حفظ مي نمايد،مشتاقانه اين امر را مي پذيرند،چنانکه در جامعه کنوني بسياري از حجاب استقبال مي نمايند.
  در پايان ذکر اين نکته ضرويي به نظر مي آيد که اساسا مسئله حجاب زماني مطرح گرديد و حائز اهميت قرار گرفته شد که زنان در جامعه حضور پيدا کردند،پس اسلام نتنها با حضور زنان در جامعه مخالف نيست بلکه براي اين حضور راهکار هايي نيز ارائه مي نمايد که يکي از آنان حجاب است، و در پرتو اين حجاب است که افراد آزادانا و با امنيت مي توانند با يکديگر معاشرت و همکاري نمايند.يپس حجاب نتنها محدوديت آورنيست بلکه آزادي را با خود به همراه دارد.

  حجاب مسئله فردي و اجتماعي است

  حجاب اگرچه نسبت به شخص يک مسئله فردي مي باشد لکن بخاطر حضور فرد در جامعه و روابط او با ديگران به يک پديده اجتماعي مطرح مي شود چرا که تبليغات نقش به سزايي در انديشه و باورهاي افراد دارد و به همين علت مسئله تهاجه فرهنگي و مقابله با آن از اهميت خاصي برخوردار است،لذا حجاب اسلامي نيز يک تبليغ در جامعه است و فرد با حجاب تبليغ کننده ارزش ها و رسالت هاي دين خويش مي باشد.
  حال که حجاب از محدوده فردي بودن خارج گرديد و يک مسئله اجتماعي شد،بر مسئولين مي باشد که اين امر را سازماندهي کرده و بستر را براي حضور افراد با حجاب در صحنه هاي اجتماعي و مسئوليت پذيري آنان فراهم گرداند.مسئله امر به معروف و نهي از منکرکه يک فريضه واجب مي باشد نيز مي تئاند ابزار صحيح برا سامان بخشيدن به اين امر باشد،اگرچه شمول امر به معروف و نهي از منکر بسيار فراوان است و به جديت مي توان گفت در مسئله حجاب شامل تمامي اقسام آن مي شود و آنچه امروزه از طرف برخي از دشمنان مطرح مي گردد به هدف ناکارآمدي اين مسئله و مخدوش جلوه دادن آن چيزي جز کينه ورزي و نيل به هدف هاي سياسي خود و نشان دادن اسلام خشن در رسانه نيست.
  درحاليکه انسان ديم سراسر رفعت و مهرباني است و تمامي احکام آن براي رشد،تعالي و امنيت رواني و اجتماعي و فردي شخص است.
  حجاب؛ بنياد هاي نهاد خانواده را مستحکم مي کند
  خانواده به عنوان مهمترين رکن در نظام اسلامي از اهميت ويژه اي برخوردار است و اين خانواده است که جامعه فعلي را مي سازد و با تربيت صحيح فرزندان جامعه آينده را نيز تحت تاثير قرار مي دهد.ازاينرو رعايت حجاب چه در محيط خانه و چه در بيرون از آن بسيار حائز اهميت است.مردان و زناني که به اصول اخلاقي پايبند نيستند معضلي براي جامعه مي باشند و بنياد هاي خانواده را جه در بزهکاري و چه در بزه ديدگي از هم مي پاشند.آمار نشان مي دهد" 98 درصد زناني که مورد آزار خياباني قرار مي گيرند،بدحجاب هستند."

  اگرچه اين آمار نسبت به زنان بد حجاب در مورد جرم خاصي است لکن مردان نيز از اين قاعده مستثني نيستند.بسياري از افرادي که به دلائل مختلفي در زندان بسر مي برند خانواده آنها از نظر روحي در وضعيت نابشاماني بسر مي برند.همينطور کسانيکه مرتکب جرم مي گردند در بسياري از موارد در خانواده هايي رشد يافته اند که به اصول اخلاقي پايبند نبوده اند،از اينرو دادگاهها در کنار تشکيل پرونده کيفري پرونده شخصيتي نيز براي فرد ايجاد مي نمايند تا به بررسي و تحليل شخصي بزهکار پردازند.

  کاهش آمار جرايم

  بسياري از جرائم که در نيروي انتظامي باشکايت يکي از طرفين ثبت مي شود و يا در دادسرا و دادگاه ها به آن رسيدگي مي نمايند،جرائم کوچک و خرد هستند،لکن همين جرائم کوچک بعضا از اهميت بسياري برخوردار است و آثار زيادي به دنبال دارد.ازجمله اين جرائم،جرائم اخلاقي مي باشد که در طرفين و حتي خانواده هاي آنان پيامدهايي به دنبال دارد.اگر با آگاهي و عدم نگاه اغماض آميز به مسئله حجاب بنگريم مي توان خود و خانواده هاي خود را از چنين تنش ها در امان نگهداشت و به تبع از ميزان جرائم کاسته و جامعه آرام و امنيت رواني خواهيم داشت.

  نتيجه گيري

  از آنچه نگارنده در اين مقاله به قدر وسع و تلاش خود مطرح نمود و به بررسي آن پرداخت مي توان نتايج زير را به دست آورد.

  1)حجاب معناي جامع و کاملي دارد.

  2)حجاب عاملي موثر در پيشگيري از جرم به ويژه جرايم منافي عفت مي باشد.
  3)حجاب اسلامي نضمين کننده امينت و سلامت افراد و جامعه مي باشد.
  4)حجاب داراي انواعي مانند:حجاب در پوشش،حجاب در نگاه کردن،حجاب در رفتار و حجاب در گفتار مي باشد.
  5)حجاب نتنها باعث محدوديت نيست لکن موجب آزادي،سلامت و امنيت روان شخص و جامعه مي گردد.
  6)اسلام به حجاب زن اهميت به سزايي داده است که اين نشان از عظمت زنان است.
  7)حجاب باعث حفظ بنيادهاي خانواده مي شود.
  8)رعايت حجاب باعث کاهش جرم و تبعات زيانبار آن مي گردد.9)کسانيکه مراقب حجاب خود هستند کمتر در معرض آسيب هاي اجتماعي قرار مي گيرند.10)حجاب يکي از هديه هاي اسلام به جامعه بشريت است.
  11)آشنايي افراد با ابعاد حجاب باعث دعوت بيشتر افراد به اين امر مي گردد،حتي غير مسلمانان.
  12)حضور زنان در جامعه و فعاليت آنان باعث مطرح گرديدن مسئله حجاب شد.
  تهيه و تنظيم:اداره اطلاع رساني معاونت اجتماعي فرماندهي انتظامي استان مرکزي


  خدایا هر چه سریعتر تابستان را به دانش آموزان عنایت بفرما(آمین)


 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  نوشته
  1,771
  صلوات
  270
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  6,747 پست
  حضور
  21 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  15  نوع حجاب وپوشش من به شما ربطی نداره!

  حجاب در جامعه امروزی به مسئله ای تبدیل شده که برخی افراد از آن فراری اند و عده ای هم به درستی آن را رعایت می کنند. اینکه هر کس در جامعه طوری لباس بپوشد که خودش دوست دارد درست نیست.


  نخواهیم با حجاب باشیم کی را باید ببینیم:


  متاسفانه تغییر طرز فکر و دور شدن از دین و آداب اسلامی باعث شده است که در کشورمان شاهد لباس ها و چهره های نامتعارفی باشیم که روز به روز بر تعدادشان افزوده می شود. بی حجابی زنان و دختران جامعه را به نابودی و انحطاط می کشاند و این مسئله دور شدن از فرهنگ اسلامی و ایرانی را نشان می دهد.

  پوشش و لباس از جمله مواردی است که می توان در باب آداب و قوانین آن روایاتی را یافت که در نهایت حکایت از ظرافت و دقت نظر دین مبین اسلام دارد که در آن، مسائل به ظاهر کوچک و ناچیز نیز از قلم نیفتاده و مورد توجه و دقت است. لباس پوشیدن نیز برای خود آداب و قوانینی دارد که اطلاع از آنها خالی از فایده نیست. ائمه اطهار هم سخنان ارزشمندی را در این زمینه و همینطور نوع پوشش و آموزش فرزندان در این رابطه بیان کرده اند.

  بعضی از افراد بی حجاب ، توصیه کنندگان به حجاب شرعی را با تندی و عصبانیت از خود دور می کنند و از عبارت های تندی همچون:«اگر ما نخواهیم حجاب را رعایت کنیم چه کسی را باید ببینیم»، «دیگه از این نصیحت ها حالم به هم می خوره»، «شما برید خودتون رو درست کنید» استفاده می کنند.

  حجاب

  واقعیت جامعه امروزی ما و بی توجهی به فرهنگ دینی و آموزه های قرآنی باعث شده که این سؤال مهم ذهن کارشناسان مذهبی و مهندسین فرهنگی را به خود مشغول کند که راه علاج کجاست؟ آیا می توان برای رسیدن به یک مدینه فاضله که در آن اصول و ارزشهای اسلامی مورد احترام و ارزش قرار می گیرند چاره ای اندیشید؟ و راهکار مناسبی ارائه نمود؟

  ضرورت توجه به سند چشم اندازه حجاب و عفاف!

  انتظار داشتن یک جامعه آرمانی که در آن هر چیزی در جای خود قرار داشته باشد نیازمند برنامه ریزی و طراحی صحیح و دقیق فرهنگی و مذهبی است! چگونه است که دشمنان فرهنگ و ادب اسلامی هر روز برای پیشبرد فعالیت های ضد دینی و مذهبی خود با طرحی نوع و سازمان یافته به جنگ با هویت دینی و مذهبی ما برمی خیزند ولی ما بدون هیچ برنامه ای انتظار داریم که رنگ و بوی شهر، سیمایی دینی و مذهبی به خود ببیند.

  امام علی (علیه السلام) در خصوص تربیت دینی فرزندان خود می فرماید:«فَبَادَرْتُک بِالْأَدَبِ قَبْلَ أَنْ یَقْسُوَ قَلْبُک؛[2] فرزند عزیزم، من در آغاز جوانی ات به ادب و تربیت تو مبادرت کردم، پیش از آنکه عمرت به درازا بکشد و دلت سخت شود».

  چه قدر زیبا فرمودند امام متقین علی (علیه السلام):«إِنَّ أَخَا الْحَرْبِ الْأَرِقُ وَ مَنْ نَامَ لَمْ یُنَمْ عَنْه ؛[1] مرد جنگجو همیشه بیدار و هوشیار است، و هر که از دشمن آسوده بخوابد دشمن نسبت به او نخواهد خفت».

  اگر شما در جبهه خوابت برد، معنایش این نیست که طرف مقابل هم خوابش برده و او هم غافل است؛ اگر تو از او غافل شدی، نشانه ی این نیست که او هم از شما غافل است.

  سند ده ساله حجاب و عفاف

  اگر انتظار داریم دختران و فرزندان ما در جامعه اسلامی بعد از رسیدن به سن تکلیف خود را ملزم به رعایت حجاب کنند، نمی توان این پایبندی دینی و قبولی در تکالیف الهی را بدون آمادگی مهیا کردن پیش از امتحان انتظار داشت، همان طور که برای شرکت در امتحانات دانش آموزی و دانشجویی، ملزم به خواندن و تعلیم در بازۀ زمانی خاص هستیم، در خصوص تکالیف الهی نیز سزاوار است پیش از تکلیف، تدابیر لازم اندیشیده شود تا بهترین نتیجه به دست آید.

  به بیان دیگر یکی از ارکان پیشرفت در حوزه تربیت، اصل تدریج است. برای دستیابی به یک نتیجه مطلوب در حوزه فرهنگ و تربیت دینی نیازمند زمان هستیم، از اینرو اگر خواهان فرزندانی مقید به دستورات دینی هستیم لازم است از بدو تولد تا سن تکلیف برنامه های تربیتی دینی آنان تنظیم شود تا اینکه ماحصل و خروجی تربیتی ما فرزندانی صالح و متدین باشند.
  در منابع روایی توجه خاص به مقوله تربیت فرزندان شده است. این اندازه توجه مسئولیت والدین را مشخص می نماید امام علی (علیه السلام) در خصوصتربیت دینی فرزندان خود می فرماید:«فَبَادَرْتُک بِالْأَدَبِ قَبْلَ أَنْ یَقْسُوَ قَلْبُک؛[2] فرزند عزیزم، من در آغاز جوانی ات به ادب و تربیت تو مبادرت کردم، پیش از آنکه عمرت به درازا بکشد و دلت سخت شود».
  متولیان سند چشم انداز حجاب و عفاف

  1-پایبندی اعضای خانواده به حجاب !

  « یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا قُوا أَنفُسَکُمْ وَأَهْلِیکُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ؛[التحریم، آیه6] ای کسانی که ایمان آورده اید، خود و خانواده خود را از آتشی که هیزم آن مردم و سنگها هستند نگه دارید».

  مهمترین شاخصه و عنصری که ما را در نزدیک شدن به یک جامعه دینی و مقید به آموزه های اسلامی کمک می کند نهاد خانواده است. جامعه کوچک و ارزشمندی که در وهله اول افراد تحت تأثیر مدیریت و شیوه تربیتی آن قرار دارند.

  اگر مدیرت خانه و خانواده برای پایبندی اعضای خود به آموزه های دینی همچون حجاب طرح و برنامه ای نداشته باشد و هیچ گونه مسئولیتی را در این زمینه نپذیرد اعضای آن خانواده نیز خود را متعهد به آن ارزش ها نخواهند دید.
  حال جای طرح این سؤال باقی است که اگر خانواده ای خود را ملزم به تربیت دینی فرزندان نداند چه چاره ای باید اندیشید؟ جواب این سؤال در نکته دوم بیان خواهد شد.


  2-وظیفه سنگین ارگان های فرهنگی و آموزشی !

  به یقین نباید مسئولیت تربیت جامعه دینی و توسعه فرهنگ حجاب و عفاف را تنها بر عهده نهاد خانواده قرار داد؛ چرا که بسیاری از خانواده ها هستند که حتی با وجود داشتن دغدغه های دینی ولی توانایی و علم لازم برای نیل به این هدف والا را ندارند. بعضی از خانواده ها نیز هستند که کلاً ارزشی برای آموزه های اسلامی قائل نیستند.

  زیبا فرمودند امام متقین علی (علیه السلام):«نَّ أَخَا الْحَرْبِ الْأَرِقُ وَ مَنْ نَامَ لَمْ یُنَمْ عَنْه ؛[1] مرد جنگجو همیشه بیدار و هوشیار است و هر که از دشمن آسوده بخوابد دشمن نسبت به او نخواهد خفت».

  اگر شما در جبهه خوابت برد، معنایش این نیست که طرف مقابل هم خوابش برده و او هم غافل است؛ اگر تو از او غافل شدی، نشانه ی این نیست که او هم از شما غافل است.

  با وجود فقدان تربیت صحیح در حوزه خانواده ، وظیفه و مسئولیت ارگان های فرهنگی همچون، سازمان صدا و سیما ، آموزش و پرورش ، و حسینیه و مساجد محله دو چندان می شود؛ چرا که بر اساس روایت نبوی تمام افراد در قبال اطرافیان و زیر دستان خود مسئول هستند؛این در حالی است که از رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) نقل شده است که فرمودندألا کُلُّکُمْ راعٍ و کُلُّکُم مَسؤولٌ عن رَعِیَّتِهِ؛[3] بدانید که همه شما سرپرست هستید و همه شما درباره زیر دستانتان بازخواست می شوید».به راستی این ارگان ها و سازمان های مسئول چه کار و برنامه کارآمدی برای پایبندی دختران به حجاب و عفاف داشته اند؟ آیا تنها تدوین قوانین توانسته است افراد را به سوی فرهنگ حجاب و عفاف سوق دهد؟

  تصویری زیبا از حجاب ارائه دهیم!

  انسان فطرتاً طالب زیبایی و طراوت است. بسیاری از کسانی که به برهنگی و بدحجابی روی می آورند، چه بسا معنای زیبایی و مصداق زیبایی برای ایشان مشتبه شده است. زمانی که والدین با رفتار غلط خود در بدو کودکی و خردسالی برهنگی را برای فرزندان خردسال خود سمبل زیبایی قرار می دهند شاید نتوان در سن تکلیف براحتی زیبایی حجاب را به او بفهماند.

  با این حال ارگان های فرهنگی و تربیتی همچون صدا و سیما و آموزش و پرورش با تولید محتوای فاخر و ارزشمند می توانند این کاستی را جبران نمایند و زیبایی حجاب را برای افراد به نمایش در آوردند و البته تولید محصولات فرهنگی که مشوق افراد به حجاب باشد دراین زمینه بی تأثیر نخواهد بود.
  الگوهای برتر حجاب و عفاف را معرفی نمایم

  از آنجا که جریان های ضد فرهنگی تمام سعی و تلاش خود را در قالب کردن الگوهای فاسد و غیر دینی می نمایند؛ سزاوار است برای توسعه فرهنگ حجاب و عفاف با معرفی اسوه های برتری همچون زهرای مرضیه (سلام الله علیها) و زینب کبری (علیها السلام) و حتی زنان مسلمانان و مقید که با سخت ترین شرایط در سرزمین های غیر اسلامی خود را ملزم به رعایت حیا و عفت می نمایند دیگران را به این فرهنگ زیبا تشویق نماییم.

  به زیباترین شکل ممکن امر به معروف و نهی از منکر نماییم!

  از آنجا که عموم مردم در خصوص ناهنجاری بی حجابی وظایف خاصی برعهده دارند؛ سزاوار است در تشویق و ترغیب دیگران به این وظیفه دینی و اسلامی بهترین گزینه و روش را انتخاب نمایند، از جمله شاخص هایی که موضوع تأثیرگذاری امر به معروف و نهی از منکر را افزایش می دهد، توجه به نرمی کلام، خیر خواهی، حسن برخورد، رفتار محترمانه و مؤدبانه همراه با محبت است. زمانی که مخاطب بفهمد شما او را دوست داشته و از سر دلسوزی مطلبی را به او تذکر می دهید، راحت تر می پذیرد.

  علاوه بر این خداوند متعال نیز علت تأثیر گذاری تبلیغ و راهنمایی های پیامبر خود را، نرم خویی و رفتار محبت آمیز معرفی می فرماید:«فَبِما رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَ لَوْ کُنْتَ فَظًّا غَلیظَ الْقَلْبِ لاَنْفَضُّوا مِنْ حَوْلِکَ ؛[آل عمران/159] به (برکت) رحمت الهی، در برابر آنان [مردم ] نرم (و مهربان) شدی! و اگر خشن و سنگدل بودی، از اطراف تو، پراکنده می شدند».

  سخن آخر

  از آنجایی که موفقیت در حوزه فرهنگ و آموزه های تربیتی و دینی همچون حجاب در درجه اول نیازمند برنامه، طراحی فرهنگی، و زمان لازم دارد سزاوار است متولیان و مسئولان فرهنگی با تنظیم سندهای مشخص و کاربردی راه رسیدن به این هدف ارزشمند را هموار تر نمایند.

  کوتاهی و سهل انگاری در حوزه مسئولیتهای دینی مذهبی و رها کردن جبهه فرهنگی زمینه نفوذ و تصرف سنگرهای عقیدتی، دینی و مذهبی را برای دشمنان میسر می نماید.  خدایا هر چه سریعتر تابستان را به دانش آموزان عنایت بفرما(آمین)


 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  نوشته
  1,771
  صلوات
  270
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  6,747 پست
  حضور
  21 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  15  بی حجابی من به خودم ربط داره آقایون نگاه نکنند!

  حجاب یعنی جامعه بدون بزهکاری؟؟؟!!!
  انسان از دیر باز برای حفظ نظام اجتماعی و ادامه حیات بشری خود ناگزیر از وضع قوانین مشخص اجتماعی بوده است. هر چند که این قوانین باز دارنده و ایجاب کننده به خودی خود محدودیت هایی را برای افراد به وجود می آورد، ولی آنچه مسلم است قوانینی که قانون گذاران مصلح و متعهد به مبانی و اصول اخلاقی وضع می نمودند در جهت منافع جمعی انسان ها بوده است، از این رو تخلف و عدم تمکین به این قوانین در بسیاری موارد نه تنها موجبات ضرر به قانون شکن؛ بلکه سلامت روانی و زیستی دیگران را نیز در مواردی به مخاطره می انداخت.

  با این نگاه و مقدمه بحث خود را در خصوص یکی از قوانین مهم دینی و اجتماعی به عنوان حجاب و عفاف پی می گیریم. سؤالات بی شماری در خصوص این قانون الهی در ذهن بعضی افراد وجود دارد که نیاز به کنکاش و تحقیق جدی دارد، از جمله اینکه اصولاً فایده و اثر این قانون چیست؟ آیا این قانون دینی و اجتماعی تنها مختص به جامعه زنان است یا اینکه مردان نیز به نوبه خود ملزم به رعایت آن هستند؟
  الزامات قوانین راهنمایی و رانندگی صرفاً برای آقایان!

  از امام حسین (علیه السلام) در حدیث نقل شده است که فرمودند: مَنْ لَبِسَ ثَوْباً یُشْهِرُهُ کَساهُ اللهُ یَوْمَ الْقِیامَةِ ثَوْباً مِنَ النّارِ؛ هرکس لباس شهرت و انگشت نما از هر جهت - بپوشد، خداوند او را در روز قیامت لباسى از آتش مى پوشاند

  در ابتدای این نوشتار سخن از قانون به میان آمد، برای نمونه اگر قدری در خصوص قوانین راهنمایی و رانندگی دقت شود می توان این چنین بیان داشت، که همه افراد در حفظ و رعایت این قانون اجتماعی یکسان هستند، نمی توان بین جامعه زنان و مردان در اجرای آن

  فرق گذاشت؛ چرا که عدم رعایت این قانون نه تنها سلامت شخص بلکه سلامت دیگران را نیز در معرض تهدید قرار می دهد. با نگاهی اجمالی به سایر قوانین مدنی و اجتماعی می توان این عمومیت و عدم استثناء پذیر بودن را استخراج کرد.

  از جمله این قوانین، قانون حجاب وعفاف است. از آنجا که رعایت حجاب محصول نهایی حیا و عفت درونی است؛ به راستی نمی توان به خاطر بعضی از خصوصیات زنانگی و زیبایی های خدادادی حجاب و عفاف را تنها مختص به این قشر از جامعه دانست و مردان را از

  آن جدا کرد. هر چند که رعایت حجاب به طور معمول برای زنان لازم تر و زیباتر به نظر می رسد، ولی به طور قطع نمی توان قواعد اخلاقی را صرفاً برای جامعه زنان شایسته دانست و مردان را از آن مستثنی نمود.

  در روایات علاوه بر زیبا دانستن حیا برای زنان، مردان نیز مورد توجه قرار گرفته اند، کما اینکه در روایت از
  امام صادق (علیه السلام) نقل شده است: «اَلحَیاءُ عَشَرَةُ أَجزاءٍ تِسعَةٌ فِى النِّساءِ و َواحِدٌ فِى الرِّجالِ؛ [2] حیا ده جز دارد، نه جزء آن در زنان است و یك جزء در مردان»

  و همچنین در روایت نقل شده است در روایتی از
  پیامبراکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) نقل شده است که فرمودند: «کسی که لباس شهوت انگیز بپوشد، خداوند در روز قیامت لباس ذلت بر تنش می کند و سپس او را به آتش می اندازد.»[1]

  با اندک توجهی در مفهوم این روایت متوجه خواهیم شد که ممنوعیت لباسهای شبهه ناک و شهوت برانگیز تنها مختص به زنان نیست. در روایت دیگری از
  امام حسین (علیه السلام)در حدیث نقل شده است که فرمودند: مَنْ لَبِسَ ثَوْباً یُشْهِرُهُ کَساهُ اللهُ یَوْمَ الْقِیامَةِ ثَوْباً مِنَ

  النّارِ؛ [3] هر کس لباس شهرت و انگشت نما از هر جهت - بپوشد، خداوند او را در روز قیامت لباسى از آتش مى پوشاند.»
  یقین لباس های زننده ای که بعضی از آقایان می پوشند می تواند یکی از مصادیق لباس شهرت باشد، چرا که به خاطر عدم رعایت حیا در نحوه

  پوشش، موجب انگشت نما شدن شان در جامعه می شود.  بی حجابی من به خودم ربط داره مردها نگاه نکنند!

  یکی دیگر از شبهات قابل تأملی که از سوی بعضی افراد مطرح می شود این است که بی حجابی من به خودم ربط دارد، اگر آقایان منحرف می شوند نگاه نکنند!

  این سخن گفتاری پر از ایراد و مخالف با آموزه های دینی و اسلامی است. قبل از بیان ادله ی روایی و قرآنی جواب این ادعا را نیز با یک مثال و پرسش پی می گیریم.

  در مثال رانندگی در خیابان، آیا شخص راننده می تواند با این تفکر که ماشین وسیله شخصی هر کسی محسوب می شود، از اینرو مجاز است، به هر شکل و هر سرعتی در خیابان های شهر تردد نماید و یا اینکه اگر دیگران در معرض خطر هستند مواظب خودشان باشند

  و جلوی ماشین ها عبور ننمایند. هر انسان با درایتی این نوع استدلال را رد می نماید و صاحبان این چنین تفکری را دور از عقل سلیم خطاب قرار می دهند.

  در خصوص حجاب نیز به همین منوال است. ما نمی توانیم با بهانه های واهی با سیمای دور از حیا و حجاب منظر و اساس زندگی اجتماعی را دستخوش اختلالات روانی و آثار سوء خودنمایی و تبرج نماییم؛ چرا که با این رویکرد و روش نا مناسب، ما فکر و اندیشه دیگران

  را از مسیر اخلاقی دور نموده و موجبات تقویت و تشویش هیجانات نفسانی و شیطانی دیگران را موجب می شویم، این در حالی است که بر اساس آموزه های دینی و اسلامی همه افراد جامعه در مقابل یکدیگر مسئول هستند.


  رعایت قانون حجاب و عفاف در روابط اجتماعی علاوه بر اینکه یک وظیفه دینی و الهی است، یک وظیفه و مسئولیت اجتماعی نیز می باشد.
  از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) نقل شده است که فرمودند: «كُلُّكُمْ رَاعٍ وَ كُلُّكُمْ مَسْئُولٌ عَنْ رَعِیَّتِه ؛ [4] به راستی كه همه شما حافظ و سرپرستید و همه شما جوابگوی مردم زیردست خود هستید».

  از طرفی بی حجابی بر اساس آموزه های قرآنی یکی از نواهی و محرمات اسلامی به حساب می آید و افراد اجازه گسترش و شیوع آن را در جامعه ندارند، به عبارت دیگر با این استدلال که حجاب من به خودم ربط دارد دیگران نگاه نکنند، نمی توان مجوز شیوع و گسترش بی حجابی را در جامعه داد، کما اینکه خداوند متعال در خصوص شیوع گناه در جامعه می فرماید: «إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَن تَشِیعَ الْفَاحِشَةُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیَا وَالْآخِرَةِ وَاللَّهُ یَعْلَمُ وَأَنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ؛[النور/۱۹] كسانى كه دوست دارند زشتكارى در میان آنان كه ایمان آورده اند، شیوع پیدا كند، براى آنان در دنیا و آخرت عذابى پر درد خواهد بود، و خدا [ست كه ] مى داند و شما نمى دانید».

  آثار سوء و خطرناک بی حجابی در آخرت

  اگر آثار سوء بی حجابی در اجتماع برای افراد بی حجاب اهمیتی نداشته باشد و خود را مسئول آسیب های اجتماعی بی حجابی ندانند، سزاوار است به خاطر مصونیت خود از عذاب های هولناک و سخت قیامت از این ناهنجاری دینی و اجتماعی خودداری نمایند.

  1-گرفتار شدن در آتش دوزخ: «وَ نَهَى النبی (صلی الله علیه و اله) أَنْ تَتَزَیَّنَ الْمَرْأَةُ لِغَیْرِ زَوْجِهَا فَإِنْ فَعَلَتْ كَانَ حَقّاً عَلَى اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَّ أَنْ یُحْرِقَهَا بِالنَّار؛[5] پیامبر اکرم (صلی الله و علیه و آله) نهی کرد از اینکه زن خود را برای غیر شوهرش آرایش نماید اگر چنین کند بر خداوند سزاوار است که او را در آتش بسوزاند».

  2-آویزان شدن با مو در آتش: در روایت مخصوص معراج گزیده های هولناکی در خصوص افراد بی حجاب بیان شده است که ذهن را به تفکر و اندیشه وا می دارد. در پاره ای از احادیث شب معراج نقل شده از که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) فرمودند: «وَ رَأَیْتُ امْرَأَةً مُعَلَّقَةً بِشَعْرِهَا یَغْلِی دِمَاغُ رَأْسِهَا؛[6] و زنی را دیدم که به موهای سرش آویزان بود و مغز سر او به جوش و غلیان در آمده بود.»

  سخن آخر

  رعایت قانون حجاب و عفاف در روابط اجتماعی علاوه بر اینکه یک وظیفه دینی و الهی است، یک وظیفه و مسئولیت اجتماعی نیز می باشد که عدم رعایت و توجه به آن می تواند تهدیدی برای خود شخص و البته خطری جدی برای سایرین و اطرافیان باشد.
  خدایا هر چه سریعتر تابستان را به دانش آموزان عنایت بفرما(آمین)


 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۳
  نوشته
  1,771
  صلوات
  270
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  6,747 پست
  حضور
  21 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  15  کسانی که اسید پاشی را به حجاب ربط میدهند به دنبال گرفتن ماهی از آب گل آلود هستند!


  حجاب یعنی جامعه بدون بزهکاری؟؟؟!!!
  خبرگزاری تسنیم: رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری گفت: کسانی که موضوع اسیدپاشی در اصفهان را به حجاب و عفاف ربط می‌دهند به دنبال گرفتن ماهی از آب گل‌آلود هستند و دیدگاه آنها غلط است.

  حجت‌الاسلام سیدرضا اکرمی رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری در گفت‌و‌گو با خبرنگار حزوه دولت خبر گذاری تسنیم، با بیان اینکه کسانی که موضوع اسیدپاشی در اصفهان را به حجاب و عفاف ربط می‌دهند به دنبال گرفتن ماهی از آب گل‌آلود هستند و دیدگاه آنها غلط است، گفت: این عده نانشان در ایجاد دعوا است و اختلاف و تفرقه بین گروه‌ها را هدف خود قرار داده‌اند.
  وی افزود: یقیناً این کار خلاف شرع و اخلاق است و نهادهای قانونی و امنیتی عاملان و یا عامل این اقدام را شناسایی و برخورد لازم را نیز انجام خواهند داد. رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست‌جمهوری با بیان اینکه عقل سلیم می‌گوید که وقتی اتفاقی رخ داد باید صبر کنیم تا بررسی‌های لازم صورت گیرد و سپس تصمیم به اظهار نظر راجع آن موضوع گرفته شود، گفت: نباید با عجله و اظهارنظرهای شتاب‌زده آسیب‌های وارد شده به جامعه را بیشتر کرد. باید کمک کنیم همه ابعاد بررسی شود و سپس درباره آن صحبت کنیم، نه اینکه مدام دامن بزنیم به آن اتفاق و بگوییم خبر داریم فلان اتفاق بابت امر به معروف و نهی از منکر صورت گرفته است. اکرمی ادادمه داد: بی‌شک هرنوع اذیت و آزار فرد، افراد و جمعیتی در هر نقطه‌ و مکانی از نظر اسلام، عقلا و قانونا حرام بوده و ما حتی حق نداریم در این مکتب به جسم خود ضربه بزنیم چه برسد به اینکه بخواهیم به صورت کسی اسید بپاشیم، اینگونه اتفاقات متاسفانه چون در جامعه رسانه‌ای می‌شود و اطلاع‌رسانی صورت می‌گیرد، قطعا موجب ناآرامی و ناامنی و تشویش می‌شود که خود این یک گناه است.ما حتی حق بوق زدن بیخود در خیابان را نداریم، چه برسد به اینکه اسیدپاشی کنیم و ناامنی بوجود آوریم. وی تصریح کرد: ما یک جعیت 78 میلیونی در کشور داریم و قطعا در این جمعیت خلاف‌کار وجود دارد. درواقع همه جای دنیا خلاف‌کاری و بزهکاری وجود دارد و نباید در یک جامعه 78 میلیونی یک حادثه را بیش از اندازه پخش کنیم و به آن دامن بزنیم که خود این امر هم خلاف است که در روایات اسلامی اشاعه فحشا و منکر به هر صورت ممنوع و کناه است.
  اکرمی خاطرنشان کرد: در مورد خلاف و جرمی که رخ می‌دهد نباید بی‌تفاوت باشیم و به راحتی از کنار آن بگذریم، چون گناه است چه یک گناه باشد چه صدگناه. وقتی گناهی علنی می‌شود باید آن را دنبال کنیم. اما از روش قانونی و نباید برخورد فردی صورت گیرد و دستگاه‌های قانونی در این زمینه در مملکت خود داریم که آنها وظیفه خود را بخوبی می‌دانند.


  خدایا هر چه سریعتر تابستان را به دانش آموزان عنایت بفرما(آمین)


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. حاجی شدن به چه قیمتی؟؟؟
  توسط Angel1943 در انجمن ولایت و پایداری
  پاسخ: 58
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۰۴/۰۷, ۲۳:۵۷
 2. عرفان امامیه !!! تحلیلی یا ترکیبی؟؟؟
  توسط ••ostad•• در انجمن نقد مكتب هاي اخلاقي و عرفاني
  پاسخ: 4
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۱۲/۰۹, ۱۰:۰۷
 3. تست خود شناسی... چقدر خوشبخت هستی؟؟؟
  توسط ازاد در انجمن سایر موارد
  پاسخ: 59
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۰۹/۲۴, ۰۸:۵۱
 4. فویل للمصلین - وای بر نمازگزاران - یعنی؟؟؟
  توسط گل مرداب در انجمن نماز
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۰۸/۱۹, ۰۹:۱۵
 5. شفاعت یا پارتی؟؟؟
  توسط dindar در انجمن دلایل رستاخیز
  پاسخ: 13
  آخرين نوشته: ۱۳۸۶/۰۷/۲۴, ۱۱:۴۳

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود