صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عدول به مرجعی دیگر

شروع کننده موضوع

نوشته
    2,644
    صلوات
    1
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    سلام سلامتی میاره
    مورد تشکر
    7,031 در 2,337 پست
    حضور
    81 روز 23 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    5

غمگین عدول به مرجعی دیگر

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

من مقلدآیت الله بهجت هستم الان میشه فقط برا یه موضوعی مثلا عقد موقت از آیت الله روحانی تقلید کنم یا نه؟؟؟
    تغییر مرجع بخوام بدم باید حتما کتابشو داشته باشم یا نیت کافیست و از سایتا میتونم استفاده کنم مطالبشونو؟
    وسوال بعدیم
    من قبلا درباره یه موضوعی توبه کردم اگه الان بصورت شرعی بخوام همون کار رو انجام بدم آیا مرتکب گناه میشم یا نه؟؟؟

ویه سوال دیگه
    سلام خسته نباشید من خیلی دوست دارم نمازبخونم امانمیدونم چرانمیشه بعضی وقتامیخونم بعدمدت طولانی ترک میکنم میشه لطفاکمکم کنید

ویرایش توسط معین : 1395/04/04 در ساعت 17:58

2.  

شروع کننده موضوع

نوشته
    2,644
    صلوات
    1
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    سلام سلامتی میاره
    مورد تشکر
    7,031 در 2,337 پست
    حضور
    81 روز 23 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    5

با نام و یاد دوست

عدول به مرجعی دیگر

کارشناس بحث: استاد سجادو استاد حنیف

ویرایش توسط معین : 1395/04/05 در ساعت 13:21

نوشته
    532
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    مورد تشکر
    2,859 در 519 پست
    حضور
    15 روز 6 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ;819768
    من مقلدآیت الله بهجت هستم الان میشه فقط برا یه موضوعی مثلا عقد موقت از آیت الله روحانی تقلید کنم یا نه؟؟؟
    تغییر مرجع بخوام بدم باید حتما کتابشو داشته باشم یا نیت کافیست و از سایتا میتونم استفاده کنم مطالبشونو؟
    وسوال بعدیم
    من قبلا درباره یه موضوعی توبه کردم اگه الان بصورت شرعی بخوام همون کار رو انجام بدم آیا مرتکب گناه میشم یا نه؟؟؟
    ویه سوال دیگه
    سلام خسته نباشید من خیلی دوست دارم نمازبخونم امانمیدونم چرانمیشه بعضی وقتامیخونم بعدمدت طولانی ترک میکنم میشه لطفاکمکم کنید
    با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

1. برای تغییر مرجع نیازی نیست که حتما رساله ایشان را داشته باشید یا به سایت شان بروید و نیت تقلید از مرجع خاص کفایت می کند اما در فرض سؤال لازم است تحقیق دوباره داشته باشید تا مرجع اعلم را بین مراجع زنده پیدا کنید و تقلید از مرجع خاصی به جهاتی چون راحت تر بودن یا فلان فتوا را داشتن ، شرعا حجیت ندارد.

2. سؤال شما روشن نیست اگر نمی توانید در فضای عمومی سایت مطرح کنید به صورت خصوصی برای بنده ارسال نمایید تا پاسخ دهم .

3. این سؤال را لطفا از کارشناسان اخلاق سایت پرسش نمایید .

در پناه حضرت حق باشید

نوشته
    284
    مورد تشکر
    1,419 در 280 پست
    حضور
    13 روز 5 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط معین نمایش پست
    عرض سلام و ادب خدمت شما همراه گرامی

دغدغه و نگراني حضرتعالی درباره سستي و كوتاهي در نماز، بيانگر احساس تعهد و وجود روح تدیّن در شماست و جای خوشحالی دارد.

اجازه بدهید قبل از پاسخ یکی از خصوصیات فطری بشر را یادآوری کنم.

انسان به حکم عقل و فطرت، تمام اعمال و رفتارش را بر مبنای جلب منفعت و دفع مضرت تنظیم می کند.

یعنی هر کاری که انجام می دهد یا می خواهد با انجام آن از یک خطر و ضرری اجتناب کند و یا به لذتی دست پیدا کند.

بنابراین اگر کسی نسبت به امری کوتاهی می کند، حتما نسبت به منافع آن تردید داشته و انگیزه لازم را به دست نیاورده.

اگر می خواهید نسبت به نماز تعهد بیشتری داشته باشید، باید دلائل خوبی برای انجامش داشته باشید.

دلیل و چرائی انجام کار (انگیزه) به انسان قدرت وصف ناپذیری در عمل می دهد.

مادری را تصور بفرمائید که بدون هیچ تردیدی
    برای نجات فرزندش وارد ساختمانِ در حال سوختن می شود.

همین خانم به هیچ وجه در جای دیگری حاضر به این کار نیست. ولی در اینجا یک انگیزه قوی او را وادار می سازد که حتی تأمل هم نکند.

در مورد حضرتعالی هم همینطور است. اول انگیزه را پیدا کنید.

چرا می خواهید نماز بخوانید؟!
    اگر گاهی اوقات نماز نخوانید چه می شود؟!
    اگر کلا نماز نخوانید چه اتفاقی می افتد؟!
    مگر چه چیزی را از دست می دهید که می خواهید خودتان را اینهمه مقید کنید؟!

اگر در پاسخ به این سوالات با خودتان روراست باشید و صادقانه جواب دهید، حتما به نتایج خوبی خواهید رسید.

در پناه حق باشید

عدول به مرجعی دیگرقال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم "اٍنّی بُعِثتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الأَخلاق"

نوشته
    10
    صلوات
    100
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    نیت می کنم برای اقا تا در صواب این صلواتها شریک باشم
    مورد تشکر
    18 در 7 پست
    حضور
    6 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام علیکم امیدوارم هر چه سریعتر به این موضوع جواب بدید

من چند سال پیش با توصیه یکی از دوستان که اطمینان ندارم از روی تحقیق دقیق با توجه به اینکه گمان هایی می زنم ولی یادم نمیاد تحقیق ایشون دقیق بوده یا نه و علاوه بر این به نظر من اون ادم زیادی بلوف می زنه اقای سیستانی رو به عنوان مرجع به من پیشنهاد کرد منم قبول کردم بدون اینکه شرایط انتخاب مرجع رو بدونم ولی به علت اینکه فتوای ایشون در بعضی جاها با کشور ایران فرق می کنه رهبری رو به عنوان مرجع اعلم با توجه بخ شرایط زمانه خودم و ایران و حوزه مدرسین و اینکه شرایط انتخابم صحیح نبوده و اینکه سوال از امام جماعت دانشگاه و چند اخوند دیگه که گفتن می شه تغییر داد سطح هر دو برابر رهبری رو انتخاب کردم.
    بنده وسواسی هستم ....هنوز که نزدیک سه سال امروز این شک در من به وجود اومده که نکنه عوض کردن مرجع ام صحیح نبوده با توجه به اینکه موقعی که می خواستم دوباره به شیوه صحیح مرجعم رو انتخاب کنم اسم ایت ال سیستانی هم تو لیست حوزه مدرسین بود ولی من هدفم انتخاب رهبری بود و سهولت دسترسی و کار به سختی و اسونی فتوا های این بزرگواران نداشتم

در مورد ورع و پرهیزگاری ساده زیستی هم یک بار تو روزنامه که حدس می زنم گاردین بود تو یک سایتی نقل قول خوندم که ایت... سیستانی با چای و نان زندگی می کنن اون موقع دلیل اوردم ایشون دنیا بریده. ولی بعد فکر کردم ایت خامنه با توجه به این همه امکانات و قدرت وضع زندگی خودشون و فرزنداشون خیلی ساده و پر قناعت و ایشون مانند امام خمینی فردی با جهان بینی و کرامت می دونم . ایشون رو بیشتر دنیا بریده و با تقوا دیدم. الان نمی دونم این مصداق ورع رو داره.

و تغییر مرجع من درست بوده. لطفا کسی کمک کند؟؟؟؟
    ویرایش توسط Rrza551 : 1395/07/02 در ساعت 02:26

نوشته
    10
    صلوات
    100
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    مورد تشکر
    18 در 7 پست
    حضور
    6 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

یکی جواب بده ایا انتخاب نرجعم اشکال داره؟؟؟؟

نوشته
    532
    صلوات
    14
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم
    مورد تشکر
    2,859 در 519 پست
    حضور
    15 روز 6 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Rrza551 نمایش پست
    سلام علیکم امیدوارم هر چه سریعتر به این موضوع جواب بدید

من چند سال پیش با توصیه یکی از دوستان که اطمینان ندارم از روی تحقیق دقیق با توجه به اینکه گمان هایی می زنم ولی یادم نمیاد تحقیق ایشون دقیق بوده یا نه و علاوه بر این به نظر من اون ادم زیادی بلوف می زنه اقای سیستانی رو به عنوان مرجع به من پیشنهاد کرد منم قبول کردم بدون اینکه شرایط انتخاب مرجع رو بدونم ولی به علت اینکه فتوای ایشون در بعضی جاها با کشور ایران فرق می کنه رهبری رو به عنوان مرجع اعلم با توجه بخ شرایط زمانه خودم و ایران و حوزه مدرسین و اینکه شرایط انتخابم صحیح نبوده و اینکه سوال از امام جماعت دانشگاه و چند اخوند دیگه که گفتن می شه تغییر داد سطح هر دو برابر رهبری رو انتخاب کردم.
    بنده وسواسی هستم ....هنوز که نزدیک سه سال امروز این شک در من به وجود اومده که نکنه عوض کردن مرجع ام صحیح نبوده با توجه به اینکه موقعی که می خواستم دوباره به شیوه صحیح مرجعم رو انتخاب کنم اسم ایت ال سیستانی هم تو لیست حوزه مدرسین بود ولی من هدفم انتخاب رهبری بود و سهولت دسترسی و کار به سختی و اسونی فتوا های این بزرگواران نداشتم

در مورد ورع و پرهیزگاری ساده زیستی هم یک بار تو روزنامه که حدس می زنم گاردین بود تو یک سایتی نقل قول خوندم که ایت... سیستانی با چای و نان زندگی می کنن اون موقع دلیل اوردم ایشون دنیا بریده. ولی بعد فکر کردم ایت خامنه با توجه به این همه امکانات و قدرت وضع زندگی خودشون و فرزنداشون خیلی ساده و پر قناعت و ایشون مانند امام خمینی فردی با جهان بینی و کرامت می دونم . ایشون رو بیشتر دنیا بریده و با تقوا دیدم. الان نمی دونم این مصداق ورع رو داره.

و تغییر مرجع من درست بوده. لطفا کسی کمک کند؟؟؟؟
    با عرض سلام و احترام

اگر اطمینان به انتخاب صحیح آن دوست نداشتید می توانستید مرجع تقلید خود را تغییر دهید و بر اساس آن چه در رساله ها برای شیوه انتخاب مرجع آمده است ، انتخاب صحیحی داشته باشید در این صورت مرجع فعلی شما اگر درست انتخاب کرده باشید مرجع تقلیدتان محسوب می گردد.

لطفا به افکار وسواسی اعتناء نکنید چرا که موجب مشکلات بیشتری در این زمینه و در موقعیت های دیگر خواهد بود.

در پناه حضرت حق باشید

نوشته
    10
    صلوات
    100
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    مورد تشکر
    18 در 7 پست
    حضور
    6 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست

با عرض سلام و احترام

اگر اطمینان به انتخاب صحیح آن دوست نداشتید می توانستید مرجع تقلید خود را تغییر دهید و بر اساس آن چه در رساله ها برای شیوه انتخاب مرجع آمده است ، انتخاب صحیحی داشته باشید در این صورت مرجع فعلی شما اگر درست انتخاب کرده باشید مرجع تقلیدتان محسوب می گردد.

لطفا به افکار وسواسی اعتناء نکنید چرا که موجب مشکلات بیشتری در این زمینه و در موقعیت های دیگر خواهد بود.

در پناه حضرت حق باشید
    همین خط اول که نمی دونم ایا انتخابم با اطمینان صحیح بوده یا نه! چون من به سایت ایشون رفتم احکام نمازشونم خوندم

10. تشكر

نوشته
    10
    صلوات
    100
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    مورد تشکر
    18 در 7 پست
    حضور
    6 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

1ـ فردی که می­خواهد تقلید کند، خودش در حدی از تشخیص است که می­تواند مجتهد و اعلم بودن کسی را تشخیص بدهد. اگر کسی یقین پیدا کرد که یکی از مجتهدان از دیگران اعلم است، بر او واجب است که از همان مجتهد تقلید کند.

چگونه یک فرد عادی به این یقین می رسد؟؟؟؟

نوشته
    10
    صلوات
    100
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    مورد تشکر
    18 در 7 پست
    حضور
    6 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چون ایت.. سیستانی عدول از هم سطح به شرط اورع تر بودن جایز دونستند که نتخاب در این صورت صحیح؟

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع