جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالاتی در مورد زندگی بعداز مرگ وجهان آخرت

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  3,733
  صلوات
  1
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  9,489 پست
  حضور
  141 روز 7 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  2
  گالری
  17

  سوالاتی در مورد زندگی بعداز مرگ وجهان آخرت
  سلام

  یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

  سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

  سلام

  نماز و روزهاتون قبول باشه

  میخواستم بدونم شما سوال هایی درباره اون دنیا رو هم جواب میدید؟
  دوره ذر به چه معناست؟

  چه کسانی زنده میشوند و حال دیگران چگونه است؟
  با چه پوششی سر از خاک برمیدارند و به کجا میروند؟
  زندگی انان که بیرون می ایند چگونه است؟
  ایا ازدواج کرده و صاحب فرزندان میشوند؟
  ایا بغیر از انهایی که سر از خاک بر میدارند افراد دیگری نیز هستند؟
  عاقبت این گروه چگونه است؟
  ایا بار دیگر عزرائیل یقه انان را میگیرد و دوباره میمیرند؟
  ایا دارای شغلی هستند و اداره وجود دارد رتبه و گروه میباشد خلاصه اخرش چه میشود؟ 2. #2
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  3,733
  صلوات
  1
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  9,489 پست
  حضور
  141 روز 7 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  2
  گالری
  17  با نام و یاد دوست


  سوالاتی در مورد زندگی بعداز مرگ وجهان آخرت  کارشناس بحث: استاد صادق

  سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

  عشق محمد بس است و آل محمد  سوالاتی در مورد زندگی بعداز مرگ وجهان آخرت


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  3,490
  مورد تشکر
  13,490 پست
  حضور
  48 روز 11 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  پرسش:
  کیفیت و کمیّت زندگی انسان ها در عالم آخرت چگونه است؛ لطفا توضیح دهید.


  پاسخ:
  1- عالم ذرّ قبل از مرحله دنیا برای انسان مطرح و ربطی به دوره بعد از دنیا ندارد . در قرآن در آیه میثاق به جریان عالم ذرّ اشاره شده(1) که علامه طباطبایی معتقدند این آیه ناظر به وجود و حضور جمعی انسان‏ ها در حضور خدا است؛ حضوری که غیبت در آن متصور نیست، گویی همه فرزندان آدم یک جا از پشت پدران گرفته شده، گرد هم جمع آمده‏ اند و در برابر خدا حضور دارند. در این حالت هر انسانی خود را حاضر می‏ یابد و یافته‏ اش گواهی روشن بر وجود خدا و خداوندگاری او است، ولی قرار گرفتن انسان‏ ها در گردونه زمان و تحولات جهان، آدمی را چنان مشغول و از خود بی خود می‏ کند که از آن علم حضوری که به آفریدگار خود داشت، غافل می‏ گردد.(2)

  2- در قیامت همه انسان ها زنده می شود و هیچ استثنایی در کار نیست.

  3- البته در مورد این مساله روایاتی وجود دارد مانند روایت معروف در مورد مادر امام علی علیه السلام که آمده : وقتی فاطمه بنت اسد فوت کرد، رسول خدا عبای مبارکش را داد که با آن مادر امام علی (علیه السلام) را کفن نمایند. وقتی علت این کار را جویا شدند، حضرت فرمود: روزی به فاطمه بنت اسد گفتم: مردم در روزی که از قبورشان خارج می‌شوند، در معرض دید عموم‌اند. ایشان از پیش‌آمد این حادثه اندوهگین شد و صیحه‌ای زد و گفت: وای بر برهنگی. از این رو لباس خود را برای او کفن قرار دادم و در نماز میت دعا کردم که کفن او نپوسد تا زمانی که داخل بهشت گردد.(3)

  از مضمون پاره ای از روایات بر می آید که برخی در قیامت برهنه و عریان خواهند بود اما:
  اولا: این مطلب عمومیت ندارد و چنان که در این روایات مورد اشاره قرار گرفته ، مومنان و پاکان در نهایت احترام و با پوشش وارد صحرای محشر می شوند . اما باید توجه داشت که پوشش در آن عالم متناسب با همان عالم است . مطمئنآً پوشش مادی نیست. اگر از کفن و مانند‌ آن سخن گفته می شود ،برای تشبیه است یا پوشش متناسب که همانند کفن باشد؛ بنابراین از این جهت فرقی میان داشتن کفن و غیر آن نیست. بنابراین کسی که با لباس دفن شده، می تواند پوششی متناسب با همان لباس داشته باشد.
  پوشش در قیامت بیش از آن که مربوط به نوع دفن شدن انسان در دنیا باشد، مربوط به ایمان و اعمال انسان ها می شود و پوشش ها در آن عالم بیشتر متناسب با ایمان و اعمال است تا لباسی که هنگام دفن داشته است.

  دوما : عریان بودن در صحرای قیامت با توجه به نگاه و عرف و شریعت و فرهنگ حاکم در اوضاع زندگی کنونی ما امری غیر قابل قبول و تصور است ،در حالی که شرایط روز محشر از همه جهت متفاوت و بیگانه از وضعیت کنونی ماست . حرمت ها و امور متعارف و متداول در حوزه شریعت یا اخلاق که در قالب حجاب و پوشش بیان می شود، با همه اهمیتی که دارد، در بخشی مرتبط با امور و قوانین زندگی بشر و لوازم آن و در بخش دیگر به خضوع و سر سپردگی انسان در برابر فرامین خداوند و در حوزه دیگر به کمال و هدایت معنوی و باطنی انسان ها در زندگی دنیا بر می گردد. هر سه این موارد با پایان زندگی دنیا و آغاز جهان آخرت چندان جایگاهی نخواهند داشت.

  اصولا نباید فراموش کرد که در آن روز همه چیز حتی آسمان و زمین دگرگون شده، همه عالم در وضعیتی هولناک و دهشتناک قرار می گیرد. وضعیت بدان جا می رسد که مادر شیرده فرزند خود را رها می کند. افراد و نزدیکان حتی زن وشوهر از هم فرار کرده، یکدیگر را از هول و هراس به جا نمی آورند؛ شب و روز و زمین و آسمان معنای دیگری پیدا کرده، همه خلایق از حضرت آدم تا به حال دوباره زنده می شوند. در آن وانفسا - شاید در شکل و قیافه ای عجیب و متفاوت از سیمای انسانی- حاضر می گردند؛ اگر قدری تامل کنیم در می یابیم در این وضعیت هول انگیز دیگر عریان یا پوشیده بودن معنای چندانی نمی یابد.

  در نتیجه اگر بپرسیم خداوند چرا چنین عریانی را برای انسان ها در قیامت خواسته، باید گفت: همان گونه که همه اهوال و اتفاقات هولناک دیگر را برای روز قیامت قرار داده، این مساله گوشه ناچیزی از فضای متفاوتی است که خداوند برای آن روز عظیم رقم زده است. شاید همه اینها عللی برای خویشتنداری و خدا ترسی انسان ها و از پیش آماده سازی خودشان برای آن روز باشد. اتفاقا همین گونه است و بسیاری از خوبان و پاکان علاوه بر همه خوبی ها و پاکی هایشان باز ترس از وضعیت روز قیامت آنها را به عبودیّت و بندگی بیشتر و مغرور نشدن نسبت به اعمالشان سوق می دهد .
  مومنان پاک نهادی که خود را از هر پیرایه ای پاک کرده اند و دامن غفلت و معصیت بر دامن آسمانی شان ننشسته است، چنان که از هول و هراس وقایع روز قیامت در امانند، از دغدغه هایی مانند عریانی در آن روز نیز در امان خواهند بود.

  4- همه محصول اعتقادات و اعمال خود را می بینند و مهمان سفر حمل خویش اند.

  5- شرایط آن عالم با شرایط دنیا فرق دارد.

  6- بعد از قیامت مرگی وجود ندارد و همه تا ابد زنده اند هر کسی طبق عمل خود در بهشت و یا دوزخ به سر می برند.

  7- آخرت را مثل دنیا تصور ننمایید برای تکمیل شناخت تان به آن عالم باید گفت : قیامت پس از پایان یافتن عمر دنیا و دگرگونی در نظام دنیا واقع می شود. با دمیدن اسرافیل در صور، همه انسان ها دوباره زنده شده و به محکمه عمومی خداوندی رهسپار می شوند. در آن ازدحام بی سابقه و وحشتناک به حساب بندگان رسیدگی شده، عاقبت خوب و بد مشخص گردیده، انسان ها به تناسب اعمالشان به سوی بهشت یا دوزخ رهسپار می گردند. روز قیامت از روزهای سنگین و وحشتناک بر گناهکاران و کافران است ولی بندگان مؤمن در آن روز در پناه خدا بوده و از هول و هراس دهشتناک آن روز در امانند.

  این روز که با توجه به فرمایش قرآن
  «تَعْرُجُ الْمَلائِکَةُ وَ الرُّوحُ إِلَیْهِ فی‏ یَوْمٍ کانَ مِقْدارُهُ خَمْسینَ أَلْفَ سَنَةٍ»؛ فرشتگان و روح در آن روز که مقدارش پنجاه هزار سال است،بسوی او (بسوی خدا) عروج می کنند»(4) روز پنجاه هزار سال نام گرفته، دارای مواقف و ایستگاه های متعدد است (این مواقف را تا پنجاه شمرده اند) که انسان ها باید این مواقف هولناک را طی کنند، از جمله موقف میزان، حساب، نامه اعمال، شهود و گواهان، صراط و ... ، گذشتن از این مواقف برای مومنان به سرعت است بدون اینکه رنجی ببینند و دردی حس کنند ولی برای گناهکاران و کافران عبور از این مواقف بسیار سخت و طاقت فرسا بوده، در نهایت مردود شده، در جهنم سقوط می کنند.

  گناهکاران باید آنقدر در جهنم بسوزند تا پاک شوند و شایسته پذیرش شفاعت گردیده و به بهشت وارد شوند و کافران ستیزه جو برای ابد در جهنم ماندگار باشند اما مومنان نیکو کردار براحتی از مواقف قیامت گذشته و به بهشت وارد شده و در میهمان خانه کرامت الهی از نعمت های بی پایان بهشت بهرمند خواهند بود.

  امید است به عنایت خدا همگی مورد رحمت حق قرار گرفته و به سلامت و آسانی از مواقف قیامت بگذریم و به بهشت وارد گردیم.
  برای توضیح بیشتر به آیات مربوط به معاد و بهشت و جهنم و کتاب های معاد مراجعه کنید از جمله اصول عقاید، استاد مصباح یزدی ص475 تا آخر کتاب.

  __________
  (1) اعراف/ 172 - 174.
  (2) تفسیر المیزان، ج‏8، ص 455.
  (3) بحار الانوار، ج 6، ص 232، نشر احیاء التراث العربی، بیروت ـ 1403ق.
  (4) معارج/ 4.


  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۵/۲۷ در ساعت ۱۷:۴۴ دلیل: همکار ویراستار تدوین


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود