جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: روایتی در مورد جایگاه کسی که نماز را عمدا ترک میکند

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,642
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    826 پست
    حضور
    119 روز 8 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

روایتی در مورد جایگاه کسی که نماز را عمدا ترک میکند

سلام
    یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود .
    سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

مرحوم آیت الله شیخ عبدالحسین تهرانی در کتاب اسرار الصلاه حدیثی آورده از قول رسول اکرم (ص): اگر کسی 70 قرآن را آتش بزند و با 70 دختر باکره مباشرت نامشروع کند و70 پیغمبر خدا را بکشد و با مادر خودش 70 مرتبه زناکند یه آدمی با این همه کثافت روز قیامت به رحمت خدا نزدیک تر است از کسی که نمازش را عمدا ترک کند.

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    1,384
    مورد تشکر
    74 پست
    حضور
    13 روز 20 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط معین نمایش پست
    سلام
    یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود .
    سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

مرحوم آیت الله شیخ عبدالحسین تهرانی در کتاب اسرار الصلاه حدیثی آورده از قول رسول اکرم (ص): اگر کسی 70 قرآن را آتش بزند و با 70 دختر باکره مباشرت نامشروع کند و70 پیغمبر خدا را بکشد و با مادر خودش 70 مرتبه زناکند یه آدمی با این همه کثافت روز قیامت به رحمت خدا نزدیک تر است از کسی که نمازش را عمدا ترک کند.
    با سلام و ادب
    من سوالی رو در متن این کاربر ندیدم.
    اگر منظورشون از اعتبار حدیث هست باید عرض کنم مشابه این حدیث دو نقل وجود دارد:

في الخبر من أحرق سبعين مصحفا و قتل سبعين ملكا مقربا و زنى بسبعين بكرا كان أقرب إلى النجاة ممن ترك‏ الصلاة متعمدا(1)
    کسی که هفتاد قرآن را بسوزاند وهفتاد ملک مقرب را بکشد وبا هفتاد دخترزنا کند به نجات از عذاب خدا نزدیکتر است تا کسی که نماز را عمدی ترک می کند

قال النبي(ص): من احرق سبعين مصحفا، و قتل سبعين نبيا، و زني مع والدته سبعين مرة في الکعبة فهو اقرب برحمة الله من تارک الصلاة(2)
    کسي که هفتاد قرآن را بسوزاند، هفتاد پيامبر را به قتل برساند، و هفتاد مرتبه در کعبه با مادر خود زنا کند چنين شخصي به رحمت خدا نزديک تر است از کسي که نماز را ترک کند.

سند: روایت اول بدون ذکر سند و بدون ذکر قائل در کتاب ارشاد القلوب و روایت دوم از پیامبر صل الله علیه و آله وسلم بصورت مرسل درکتاب انوار الهدایه نقل شده است.

نکته بعدی روایتی است که عرض میکنم:
    از حضرت صادق (ع) پرسیده شد: چرا زناکار را کافر نمی نامید در صورتیکه تارک نماز (کسی که نماز نمی خواند) را کافر می خواند ؟ برهان و دلیل این امر چیست؟ آن حضرت (ع) فرمود: برای اینکه زناکار و امثال او چنین اعمال ناروایی را فقط به خاطر شهوت انجام می دهد، زیرا شهوت بر او دست یافته و اختیارش را سست کرده است، ولی ترک کننده نماز، ترک نماز نمی کند، مگر از روی کوچک شمردن و خفیف داشتن آن و دلیل این سخن آن است که تو زناکاری را نمی یابی که با زنی نزدیکی کند، مگر اینکه از نزدیکی با آن زن قصد لذت جویی و کامیابی داشته باشد و به این منظور به او میل کرده باشد، ولی هرکس که نماز را از روی قصد ترک می کند، منظورش از ترک آن دست یابی به لذت نیست، پس وقتی لذتی نباشد به ناچار خفیف شمردن نماز واقع گردد، و چون خفیف شمردن واقع شد، کفر واقع گشته است. (3)

1. إرشاد القلوب إلى الصواب (للديلمي)، ج‏1، ص190
    2. انوارالهداية:جلد1صفحه197.
    3. من لایحضرالفقیه جلد 1 صفحه 307

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن

5. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری