جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بررسی هفت گناه کبیره با شخصیت های کارتون باب اسفنجی...

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۴
  نوشته
  999
  صلوات
  118
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  4,650 پست
  حضور
  89 روز 12 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0

  بررسی هفت گناه کبیره با شخصیت های کارتون باب اسفنجی...
  بررسی هفت گناه کبیره با شخصیت های کارتون باب اسفنجی...  یکی از روانشناسان بزرگ دنیا می گوید کودکی را تا ۷ سالگی در اختیار من قرار دهید و بگویید می خواهید چه انسانی شود تا همان را به شما تحویل دهم. یک قاتل حرفه ای یا یک دانشمند.


  بررسی هفت گناه کبیره با شخصیت های کارتون باب اسفنجی...  شهوت (باب اسفنجی)
  مقایسه نهایی ما احتمالاً از همه کمتر معلوم است زیرا ما معمولاً شهوت را از دید جنسی در نظر می‌گیریم. با این وجود، تعریف جایگزین برای شهوت به سادگی ” میل پرشور برای چیزی” است. از این معنای کلمه، این را نمی‌توان انکار کرد که دوست زرد جذاب ما موجود بسیار شهوانی است. باب اسفنجی شهوت زندگی کردن دارد که در مقایسه با اکثر شخصیت‌های کارتون، او بطور یکسان برای عواطف هر دو دوست و دشمن اشتیاق دارد، مشتاق است که تحسین شود و برای به انجام رساندن یک وظیفه هر کاری می‌کند  بررسی هفت گناه کبیره با شخصیت های کارتون باب اسفنجی...  تنبلی ( پتریک)
  پسری که زیر یک تخته سنگ برای بلند گریه کردن زندگی می‌کند. اگر این کافی نیست تا شما را قانع کند، در قسمت “صورتی بزرگ بازنده ” به پتریک جایزه برای انجام ندادن مطلقاً هیچ کاری طولانی‌تر از هر فرد دیگر” داده می‌شود. سپس او رهسپار می‌شود تا برگردد زیر تخته سنگش و از عنوان خود محافظت کند.

  بررسی هفت گناه کبیره با شخصیت های کارتون باب اسفنجی...  خشم (اسکوئیدوارد)
  شاخک‌های اسکوئیدوارد هیچ در باره بیان کردن چشم انداز منفی او درباره زندگی تردیدی ندارند، که این بوسیله اینکه چقدر او از کارش در کروستی کرب متنفر است یا از طریق تحقیر دو همسایه نفرت انگیز خود تشریح داده می‌شود. او به عنوان یک شکست معمول به تصویر کشیده شده است، کسی که به اذعان معایب خود امتناع می‌ورزد. این خود انکاری ثابت، خودش را در حس طنز نیش‌دار و خشم در برابر جامعه که از خلاقیت و مهارت او قدردانی نمی‌کند، آشکار می‌کند.

  بررسی هفت گناه کبیره با شخصیت های کارتون باب اسفنجی...  حسادت (پلکتون)
  یک تصمیم‌گیری آسان دیگر. با تمام ثروت و شانس خوب کربس، یک مقدار برابر از بخت بد و شکست برای رقیب بزرگ او، شلدون پلنکتون وجود داشته است. پلانکتون یک رستوران به نام “سطل دوستی” دارد و با میل به دستیابی به موفقیت دشمنش، از پا درآمده است. هدف زندگی او این است که فرمول کربی پتی را از مال کربس بدزدد و رقیب اصلی خود را از کسب و کار بیرون کند.

  بررسی هفت گناه کبیره با شخصیت های کارتون باب اسفنجی...
  طمع ( آقای کرابس)
  این تا حد زیادی آشکارترین مقایسه است که می‌تواند انجام شود. بخل یوجین کربس به طور دردناکی در سراسر مجموعه آشکار است. او دائماً به راه‌های بدست آوردن سود فکر می‌کند، حتی اگر شامل بهره‌گیری از دوستان خود یا قرار دادن آن‌ها در موقعیت‌های مضر باشد. در یک قسمت، او آوازی به نام “اگر می‌توانستم با پول صحبت کنم” را می‌خواند و حتی یک صفحه ویکی وجود دارد که به جمع آوری تمام برنامه‌های آزمندی او اختصاص داده شده است.

  بررسی هفت گناه کبیره با شخصیت های کارتون باب اسفنجی...  غرور (سندی)
  او یک سنجاب است که به قدری به میراث خود بسیار افتخار می‌کند که در یک قسمت او تقریباً به خانه برمی‌گردد. سندی همچنین بسیار رضایت دارد که تنها مخلوق زمینی است که در میان گروهی ماهی زندگی می‌کند. گرچه معمولاً یک فرد خوش مزاج است، سندی به سرعت در مورد عظمت ایالت ستاره تنها صحبت می‌کند یا در مورد ورزشکاری خود در مسابقه کاراته یا یک مسابقه وزنه برداری خودنمایی می‌کند.
  بررسی هفت گناه کبیره با شخصیت های کارتون باب اسفنجی...  شکم پرستی (گری)
  اکنون این مورد کمی سخت‌تر است. کسانی که تعداد زیادی از این سری را دیده‌اند متوجه تعدادی از جوک‌ها درباره باب اسفنجی که باید بیاد داشته باشد که به حلزون خانگی خود غذا دهد، خواهند شد. صادقانه، گری در کنار خوردن و میو کردن کار زیادی انجام نمی‌دهد، و میو کردن اغلب ناشی از این حقیقت است که او گرسنه است. یک مرتبه وقتی باب اسفنجی به حیوان خانگی خود غذا نداد، گری نشان داده شد که بخش‌هایی از نیمکت خود را می‌خورد. در قسمت دیگر، گری از خانه فرار می‌کند چون باب اسفنجی برای یک مدت فراموش کرده که به او غذا دهد. مرتبه دیگر وقتی باب اسفنجی فراموشی داشت، گری ذخیره یک سال غذای حلزون را خورد و بطور وحشت‌آوری چاق شد. این بدون شک ثابت می‌کند که وقتی به اختیار خودش گذاشته شود، گری کاری بجز خوردن انجام نخواهد داد.  یا قائم آل محمد


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۴
  نوشته
  999
  صلوات
  118
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  4,650 پست
  حضور
  89 روز 12 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0  نکته :
  دیدگاه های مطرح شده در مقالات صرفاً نشانگر نظر نویسندگان محترم آنهاست و بیانگر نظر و عقیده مسئولان سایت نیست. بدیهی است مسئولیت تمامی مطالب و نوشته ها بر عهده شخص نویسنده است.

  بسم الله الرحمن الرحیم


  تئوری های ارائه شده در مورد انیمیشن باب اسفنجی شلوار مربعی

  چندی پیش، استفن هیلنبرگ (Stephen Hillenburg) خالق انیمیشن باب اسفنجی، در مصاحبه ای اعلام کرد که هر یک از شخصیت های محبوب این انیمیشن، در واقع بازتاب و نمادی از هفت گناه کبیره به شمار می رو:

  بررسی هفت گناه کبیره با شخصیت های کارتون باب اسفنجی...
  باب اسفنجی = شهوت
  اختاپوس = خشم
  خرچنگ = حرص و طمع
  حلزون = شكم پرستي
  پلانگتون = حسادت
  پاتریک = تنبلي
  سنجاب = تکبر و خودشیفتگی

  در ادامه، چکیده ای از مباحث مطرح شده در این زمینه که در گروه "تئوری های رسانه ای" مورد نقد و بررسی قرار گرفته بود را مطالعه خواهید کرد:


  شخصیت باب اسفنجی و علت نماد شهوت بودن وی:
  نکته ای که در اولین قدم جلب توجه می کند، این است که اسفنج، نه موجود جاندار است و نه اندام جنسی دارد که بخواهد نماد میل جنسی باشد. پس چرا به عنوان این نماد انتخاب شده است؟

  برای یافتن پاسخ، می توان موارد زیر را مد نظر قرار داد:
  میل جنسی به معنای حسی ذاتی است که با محرک های درونی یا بیرونی برافروخته می شود و می تواند به یک رفتار جنسی آشکار منجر شود و یا نشود. (ویکی پدیا) و در انسان ارضاء میل جنسی با رابطه برقرار کردن ایجاد می شود که در واقع طبق غریضه و ذات بشری است و عمل به آن منجر به تعادل شده و این تعادل در موجودات دیگر هم صدق می کند. در مورد اسفنج بی جان، ذاتش به گونه ای است که موجب شده تا مورد لمس زیاد قرار بگیرد. در واقع در یک تفکر بیمارگونه اینطور تصور شده که اگر اسفنج موجودی جاندار بود، همین لمس شدن و لمس کردن دیگران برای او به نوعی شهوت رانی و ارضای میل جنسی محسوب می شد. در واقع تمایل عجیب باب به لمس شدن (در آغوش گرفتن دیگران که یکی از شاخصه های مهم اخلاقی وی به شمار می رود) اشاره ای به چنین گرایشی دارد.

  مثلاً در یکی از قسمت ها که باب مریضی حباب گرفته بود، با لمس شدن توسط انسان و دیگر چیزها بهبود یافت و همینطور درکارتون، شاهد این مسئله هستیم که وی مدام در حال بغل کردن اشیاء مختلف هست. پس هفتمین گناه کبیره که شهوت یا همان ارضای میل جنسی شدید به شکل نامشروع بود، با تمایل شدید باب به لمس شدن و لمس کردن همخوانی پیدا می کند.

  البته نکته دیگر اینکه امروزه ارضاء میل جنسی فقط با جنس مخاف نیست. گروهی منحرف حتی با اشیاء هم ازدواج می کنند و سعی دارند به وسیله ارتباط با چیزهای غیر هم ذات، خود را ارضاء کنند که این قضیه می تواند در مورد اسفنج به عنوان نماد شهوت هم قابل توجه باشد.


  رنگ زرد و رابطه آن با شهوت:
  زرد:
  درخشان ترین رنگ به چشم انسان و نشان دهنده جوانی، سرگرمی، شادی، نور خورشید و دیگر احساسات است. رنگ زرد، اغلب برای اسباب بازی ها و لباس های کودکان استفاده می شود.

  بررسی هفت گناه کبیره با شخصیت های کارتون باب اسفنجی...

  استفاده از رنگ زرد برای شخصیت باب بیشتر برای جذاب کردن و مهربان جلوه دادن وی است و از آنجا که آسان ترین رنگ برای تشخیص است، در ذهن کودکان ماندگار شده و هر جا رنگ زردی می ببیند، به سرعت به یاد این شخصیت خواهد افتاد.

  از طرف دیگر، در نماد ترکیبی مثلث صورتی و زرد، برای مشخص کردن یهودیان همجنسگرا در بازداشتگاه های نازی استفاده می‌شد. رنگ هایی که برای دو شخصیت باب و پاتریک هم استفاده شده است!!!


  باب نماد شهوت و پاتریک نماد تنبلی است.... حالا بیایید روابط بین این هفت نفر را بدون ذکر نام و فقط با نمادهای آن ها بررسی کنیم تا نکات مهمی از آن بدست آوریم:
  شهوت، دوست صمیمی تنبلی است، کارگر حرص و طمع است، صاحب شکم پرستی است، همسایه خشم است و با حسادت دشمنی دارد.


  و اما دیگر نکات موجود در انیمیشن باب اسفنجی در یک نگاه کلی:
  1- وقتی برنامه ای برای کودکان ساخته می شود که شخصیت های اصلی آن بر اساس هفت گناه کبیره شکل گرفته اند، مبحث آموزش غیر مستقیم به کودکان هم مطرح می شود و باید دقت نظر ویژه ای به آن داشت.

  2- رنگ زرد باب در وهله اول، بیشتر برای جذاب کردن و مهربان جلوه دادن او به کار رفته و این رنگ آسان ترین رنگ برای تشخیص و ماندگار شدن در ذهن کودکان است و با دیدن آن بلافاصله به یاد شخصیت باب می افتند. مشخص است که در پشت تک تک فاکتورهای طراحی یک شخصیت، تفکری قوی و کارشناسی شده وجود دارد و نباید از کنار آن سرسری عبور کرد.

  3- اما رنگ بندی شخصیت ها تنها به صرف جذابیت نیست و نشان همجنسگرایان یهودی در اردوگاه های نازی نیز از ترکیب دو رنگ صورتی و زرد به وجود آمده با زیرکی تمام در این انیمیشن به کار رفته است. بدین ترتیب این دو رنگ در ناخودآگاه کودک رخنه کرده و به مرور تأثیر مورد نظر تولیدکنندگان را در کودک به وجود خواهد آورد.

  4- طبق گفته اکثر منتقدین غربی، رابطه باب و پاتریک رابطه ای عادی نیست و با ریز شدن روی این رابطه، می توان الگوهایی از رابطه همجنسگرایان را در آن یافت.

  5- باب اسفنجی شخصیت انحصاری برگر کینگ است و به نوعی این انیمیشن مبلغ سبک زندگی غربی (مروج فست فود) هم محسوب می شود. با توجه به محبوبیت بالای این انیمیشن در کشورهای مختلف (و به طور خاص ایران)، در صورت ورود شعب برگر کینگ به ایران، امپراطوری فست فود تحت مدیریت غرب، بلافاصله با اقبال عمومی روبرو شده و فرهنگسازی غیر مستقیم آن ها در پذیرش فرهنگ غرب به شدت جلوه گر خواهد شد. این یعنی تهاجم فرهنگی و جنگ نرم...


     

  منبع:
  http://vgpostmortem.ir/index.php/%D9%86%DA%A9%D8%AA%D9%87/item/289-spongebob-squarepants
  ویرایش توسط رضـا : ۱۳۹۵/۰۴/۱۸ در ساعت ۱۶:۵۵
  یا قائم آل محمد


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود