صفحه 3 از 3 نخست 123
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: توضیح درباره حُکم تَرک حجاب دختران هنگام تحصیل در خارج از کشور

سجاد آنلاین نیست. مدیر علمی انجمن فقه و احکام شرعی

نوشته
    568
    مورد تشکر
    2,980 پست
    حضور
    20 روز 22 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط زهرا73 نمایش پست
    میشه لطف کنیدبگیدمثلا کدوم تحصیلات هست که نیازبه برداشتن حجاب هست؟
    اگردروسی هست که فقط بابرداشتن حجاب هست ایاواقعاهیچ جای دنیانیست که بشه باحجاب کامل ان دروس راخواند؟
    صددرصدفقط دروسی که مال خانمهاباشه هست چون اگربشه اقایون بروندوبخونندپس خانمهااجازه رفتن وبرداشتن حجابوندارند
    با تشکر از سؤال شما (ضمن عذرخواهی از اینکه بنده سؤال شما رو ندیده بودم)

همان طور که در پاسخ قبلی عرض شد اضطرار باید واقعی باشد و اضطرار واقعی بدین معناست که نباید راهی مثل تحصیل در جای دیگر یا مثلا استفاده از کلاه یا کلاه گیس و امثال آن برای جلوگیری از کشف حجاب و ... وجود داشته باشد.

در پناه حضرت حق باشید

ویرایش توسط سجاد : ۱۳۹۵/۰۴/۲۱ در ساعت ۰۸:۱۲

نوشته
    52
    مورد تشکر
    277 پست
    حضور
    3 روز 6 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

پیامی را دیدم که به نظرم جالب توجه است و البته یک نقد مؤدبانه است و صدها بار تأکید می کنیم که احترام و ادب نسبت به ساحت مقدس علمای دینی لازم است؛ اما اگر احساس شود که نسبت به حکم دینی و اقتضائات محیطی آن کم توجهی شده، یقینا دین از مرجع دینی محترم تر است؛ جرا که مرجع دینی هم اعتبارش از دین است:

بسمه تعالی
    سلام علیکم
    خدمت مرجع بزرگوار و محترم عالم تشیع، عرض ادب و احترام و ارادت دارم.
    مطلبی که به نظر حقیر می رسد، تقدیم می شود؛ امید که مسؤولان دفتر از قول یک بنده ناچیز خدا (حقیر)، به سمع جناب عالی برسانند و آن را به اصطلاح غربی سانسور نکنند. ان شاء الله؛ پیشاپیش و همواره از محضر جناب عالی عذر خواهی می کنم که مصدع شده ام:

مستحضرید و درس پس می دهم که: بیان هر واقعیتی و مطلب 100درصد حقّی بنا به شرایط و اقتضائات و لوازمش، ملاحظاتی پیدا می کند. کما این که ما حتی تقیه مداراتی هم داریم و ..... نیازی به توضیح بیشتر نیست.

اکنون با توجه به مقدمه، چهار عرض دارم که احتمال می دهم ناخواسته مورد غفلت واقع شده باشد و با توجه به نکته فوق، اگر این چهار نکته در نظر گرفته می شد، به این شکل و در سطح اینترنت لزومی به نشر فتوای اخیر حجاب نبود. (و لو این که مطلب، حق و صحیح باشد).

1. حقیر هم دانشجو بوده ام و هم جوانم و هم با توده مردم تا حدی ارتباط دارم و هم در نهاد حوزوی و خانواده حوزوی و ...... ؛ در بسیاری از موارد، افراد به دنبال حکمی شرعی هستند که نه رضایت خدا و انجام وظیفه شرعی برایشان اولویت اصلی باشد؛ بلکه تسهیل کننده دنیای آنان آن هم با نگاه خودشان باشد؛ به گونه ای که یک توجیه شرعی داشته باشند؛ مثال شاید بتوان زیاد در این خصوص زد.

عرض حقیر این است که وقتی می بینیم امکان سوء استفاده از یک حکم خیلی زیاد است، آیا واجب است که اقدام به این کار کنیم؟

2. نکته دوم به گونه ای ادامه نکته اول است و آن این که به نظر می رسد اکنون و در این هجمه بی سابقه و فراوان و شبانه روزی دشمنان به بحث حجاب و عفاف، اولویت ما و متدینان و مسلمانان، تقویت حجاب است یا این که گاهی یک جمله، و بلکه یک کلمه، عملا (و لو حق باشد و نیت خیر) تضعیف حجاب خواهد بود. آیا واقعا اکنون و در میدان کارزار فرهنگی، اولویت فتوا همین مورد بود؟

3. فرضی که در بیان حکم شده، که در آن شرایط در حد اضطرار مطرح شده، این شرایط فرض محض است و یا این که بسیار نادر رخ می دهد؛ آیا برای موارد نادر، نشر فتوای اینترنتی تضعیف عملی حجاب و عفاف نیست؟

4. نکته آخر این است که لطفا بررسی میدانی کنید ببینید غربیان و غرب زده ها و رسانه ها و طرفدارانشان نسبت به این حکم چه موضعی دارند؟ آیا خوشحال نشده اند؟ اگر این چنین یافتید، آیا این ها همان اقتضائات برای عدم بیان و لو مطلب حق نیست؟ آیا هر حقی باید بر زبان جاری شود؟

ببخشید. با عرض پوزش مجدد

از محضر شما که در حکم پدر معنوی جامعه هستید، التماس دعای خیر دارم.

ویرایش توسط حقیقت طلب : ۱۳۹۵/۰۴/۲۱ در ساعت ۰۹:۳۵

نوشته
    69
    مورد تشکر
    145 پست
    حضور
    1 روز 1 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    بنظر من مردم به اون سطح از فهم و درک رسیدند که بفهمند وقتی مرجع تقلید فتوا میده فقط تحت فلان شرایط فلان کار جایزه ، همه می فهمند که باید اون شرایط باشه بعد مجازند به اون فتوا عمل کنند درست مثل کسی که میره دکتر و دکترش بهش میگه فلان شربت رو حتما یکساعت قبل از غذا یک قاشق چایخوری با شکم خالی میل کنید ،این فرد میره و بلافاصله بعد از غذا یه قاشق غذاخوری از اون شربت میخوره ، این فرد نمیدونه قبل از غذا یعنی چی ؟ نمی دونه قاشق چایخوری چه حجمی داره ؟چرا میدونه ولی به هر دلیلی -مثلا بی مبالاتی یا تنبلی- نمیخواد به دستور دکتر دقیقا عمل کنه . در مورد این فتوا یا سایر فتاوای مراجع هم همینطوره ، طرف می فهمه شرایط توصیف شده چیه حالا به هر دلیلی شرایط فتوا رو به نفع خودش تغییر میده ومی دونه که حکم هم این نیست فقط میخواد پاشو به یه حکمی چیزی بند کنه .اینها بنظر من تکلیفشون روشنه .
    اما چیزی که من نمیتونم بفهمم اینه که اگر قراره یه دختر خانم تحت این شرایط حجابشو بذاره کنار تا به اون مدرک مورد نظر دست پیدا کنه تا بعد بتونه سمتهای مورد نظرش رو بگیره در اون کشور ،آیا بنظر شما کشوری که برای تحصیل دانش آموزش اجازه حجاب نمیده برای مدیر ارشد فلان سازمان اجازه میده این خانم با حجاب باشه ؟ یا اینکه این خانم برای بدست آوردن اون سمت -برای اینکه لامذهبها اون سمتها رو بلوکه نکنند - مجبوره در اون سمت در سر کارش هم بی حجاب باشه باز .
    صمیمیترین دوست من یه خانم لبنانی هست ، ایشون دید در لبنان برای سمتهای دولتی اجازه نمیدن خانمی با چادر در محل کارش حضور پیدا کنه - باید با روسری و کت ودامن مثلا بیاد - با اینکه دختر مجردی بود با اجازه خانواده اش اومد ایران درسش روخوند ،دکتراش روگرفت وهمینجا مشغول شد چون با این دکترا باز هم بره لبنان که نمیذارن اونجا با چادر بره سر کار و ایشونم مصر به استفاده از چادر بود . سوالم همینه که این دختر خانمی که برای بدست آوردن اون مدرک باید با شرایط مرجع محترم، حجاب رو اضطرارا بذاره کنار خب این مدرک روکجا باید استفاده کنه که مجبور نشه حجابشو بذاره کنار ؟!اگه اشتباه نکنم آیه داریم که : فردای قیامت از آدم میپرسند آیا زمین خدا وسعت نداشت که مهاجرت کنید ؟
    شاید اگه برای هر مخالفتی کوتاه بیاییم فردا به نمازخوندن مسلمونها هم گیر بدند اونوقت آیا درسته که اضطرارا نماز روهم تعطیل کنیم؟ مثل قضیه هسته ای که آقا فرمودند مقاومت نکنید امروز به هسته ای گیر میدند فردا به برنامه های موشکی ،همینطور هم شد .
    این رو می فهمم که شرایط مندرج در فتوا باید رعایت بشه ،نمی فهمم که آیا واقعا چنین اضطراری عملی هست و محقق میشه ؟آیا اون شرایط تحصیل دختران در اون کشورها ، میتونه اضطرار باشه ؟یا نه میشه در شرایط دیگری خودشونو قرار بدند ؟ممنون میشم پاسخ بدید .

سجاد آنلاین نیست. مدیر علمی انجمن فقه و احکام شرعی

نوشته
    568
    مورد تشکر
    2,980 پست
    حضور
    20 روز 22 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط boshra نمایش پست
    سلام
    بنظر من مردم به اون سطح از فهم و درک رسیدند که بفهمند وقتی مرجع تقلید فتوا میده فقط تحت فلان شرایط فلان کار جایزه ، همه می فهمند که باید اون شرایط باشه بعد مجازند به اون فتوا عمل کنند درست مثل کسی که میره دکتر و دکترش بهش میگه فلان شربت رو حتما یکساعت قبل از غذا یک قاشق چایخوری با شکم خالی میل کنید ،این فرد میره و بلافاصله بعد از غذا یه قاشق غذاخوری از اون شربت میخوره ، این فرد نمیدونه قبل از غذا یعنی چی ؟ نمی دونه قاشق چایخوری چه حجمی داره ؟چرا میدونه ولی به هر دلیلی -مثلا بی مبالاتی یا تنبلی- نمیخواد به دستور دکتر دقیقا عمل کنه . در مورد این فتوا یا سایر فتاوای مراجع هم همینطوره ، طرف می فهمه شرایط توصیف شده چیه حالا به هر دلیلی شرایط فتوا رو به نفع خودش تغییر میده ومی دونه که حکم هم این نیست فقط میخواد پاشو به یه حکمی چیزی بند کنه .اینها بنظر من تکلیفشون روشنه .
    اما چیزی که من نمیتونم بفهمم اینه که اگر قراره یه دختر خانم تحت این شرایط حجابشو بذاره کنار تا به اون مدرک مورد نظر دست پیدا کنه تا بعد بتونه سمتهای مورد نظرش رو بگیره در اون کشور ،آیا بنظر شما کشوری که برای تحصیل دانش آموزش اجازه حجاب نمیده برای مدیر ارشد فلان سازمان اجازه میده این خانم با حجاب باشه ؟ یا اینکه این خانم برای بدست آوردن اون سمت -برای اینکه لامذهبها اون سمتها رو بلوکه نکنند - مجبوره در اون سمت در سر کارش هم بی حجاب باشه باز .
    صمیمیترین دوست من یه خانم لبنانی هست ، ایشون دید در لبنان برای سمتهای دولتی اجازه نمیدن خانمی با چادر در محل کارش حضور پیدا کنه - باید با روسری و کت ودامن مثلا بیاد - با اینکه دختر مجردی بود با اجازه خانواده اش اومد ایران درسش روخوند ،دکتراش روگرفت وهمینجا مشغول شد چون با این دکترا باز هم بره لبنان که نمیذارن اونجا با چادر بره سر کار و ایشونم مصر به استفاده از چادر بود . سوالم همینه که این دختر خانمی که برای بدست آوردن اون مدرک باید با شرایط مرجع محترم، حجاب رو اضطرارا بذاره کنار خب این مدرک روکجا باید استفاده کنه که مجبور نشه حجابشو بذاره کنار ؟!اگه اشتباه نکنم آیه داریم که : فردای قیامت از آدم میپرسند آیا زمین خدا وسعت نداشت که مهاجرت کنید ؟
    شاید اگه برای هر مخالفتی کوتاه بیاییم فردا به نمازخوندن مسلمونها هم گیر بدند اونوقت آیا درسته که اضطرارا نماز روهم تعطیل کنیم؟ مثل قضیه هسته ای که آقا فرمودند مقاومت نکنید امروز به هسته ای گیر میدند فردا به برنامه های موشکی ،همینطور هم شد .
    این رو می فهمم که شرایط مندرج در فتوا باید رعایت بشه ،نمی فهمم که آیا واقعا چنین اضطراری عملی هست و محقق میشه ؟آیا اون شرایط تحصیل دختران در اون کشورها ، میتونه اضطرار باشه ؟یا نه میشه در شرایط دیگری خودشونو قرار بدند ؟ممنون میشم پاسخ بدید .
    با عرض سلام و احترام و تشکر از مطالب خوب شما

اگر اشکالی هست قطعا باید صاحب فتوا پاسخ دهند اما فهم شرایط و اینکه کی اضطرار ، عملی و محقق می شود ، با مکلف است نه مجتهد و مکلف مطابق شرایطی که در آن هست و اضطرار واقعی را تشخیص می دهد ، باید این حکم را اجرا نماید.

در پناه حضرت حق باشید

نوشته
    1,776
    مورد تشکر
    6,806 پست
    حضور
    22 روز 11 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    15

فتوایی از آیت الله مکارم شیرازی در خصوص حجاب دختران هنگام تحصیل خارج از کشور در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی منتشر شد که حاشیه های بسیاری را به همراه داشت، از همین رو دفتر این مرجع عالیقدر جهان تشیع به منظور جلوگیری از سوء استفاده از فتوای مذکور توضیحات بیشتری را ارائه کردند.

سوال:
    اخیرا فتوای حضرتعالی را در مورد دخترانی که در خارج تحصیل و آنها را مجبور به ترک حجاب می کنند، در سایت های مختلف منتشر کرده اند و برخی از این فتوا، سوء استفاده می کنند.
    در این فتوا آمده است:
    "با توجه به اینکه اگر دختران مسلمان و متدین دروس عالی را نخوانند تنها افراد بی بند و بار و لا مذهب پست های مهم را اشغال می کنند، به افراد متدین اجازه داده می شود که حجاب را در خصوص مواردی که ضرورت دارد، رعایت نکنند ولی در غیر موارد، حتما مراعات نمایند."
    لطفا توضیح بیشتری بفرمایید.

پاسخ:
    شک نیست که حجاب بانوان در اسلام، از ضروریات این دین مبین است و حتی غیر مسلمانان نیز می دانند که این مسئله از احکام مسلّم اسلام می باشد و لذا در بسیاری از موارد، خود را ملزم می بینند که با آن کنار بیایند.
    البته هر حکمی می تواند در مقام ضرورت، استثنایی داشته باشد، مثلا: اگر بانویی بیمار شد و پزشک همجنس حضور نداشت، ضرورت اقتضا می کند که به پزشک غیر همجنس مراجعه کند و معاینات او ممکن است بدون ترک حجاب، میسّر نشود؛ در چنین موردی از باب ضرورت و به مقدار ضرورت، اجازه کشف حجاب به آن بانوی مسلمان داده می شود.
    و همچنین در مورد تحصیلات لازم که اگر نداشته باشد، با مشکلات مهمی (خودش یا جامعه اسلامی) مواجه می شود، به عنوان ضرورت، اجازه ترک حجاب داده می شود؛ آنهم به مقدار ضرورت یعنی در خصوص آنجا که الزام قطعی بر ترک حجاب است _ یعنی تا محل درس با حجاب می رود و در محوطه درس که الزام به ترک حجاب است، ترک می کند و در بازگشت بلافاصله حجاب را حفظ می کند_
    با توجه به آنچه گفتیم، توضیح کافی برای فتوای گذشته داده شد. امیدواریم همه عزیزان به وظیفه شرعی خود در این امر عمل کنند و ان شاء الله سوء استفاده ای از فتوای مذکور نشود.
    خدایا هر چه سریعتر تابستان را به دانش آموزان عنایت بفرما(آمین)

نوشته
    1,776
    مورد تشکر
    6,806 پست
    حضور
    22 روز 11 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    15

رعايت حجاب در كشورهاي غير اسلامي

حجاب در كشور غير مسلمان

آيا حفظ حجاب در سفر به كشورهاى غير مسلمان واجب است؟همه مراجع: آرى، حفظ حجاب كامل [شرعى] بر زن در برابر مرد نامحرم، واجب است؛ خواه مسلمان باشد يا كافر و يا در كشور اسلامى باشد يا غيراسلامى.[1]با توجه به ممنوعيت حجاب شرعى در برخى از كشورهاى غيراسلامى، ادامه‌ى اشتغال و تحصيل براى بسيارى از خواهران ره‌يافته با اشكال روبرو شده است؛ و از سوى ديگر نهى آنان از ادامه تحصيل و كار، سواى اين كه براى آنها خسارت معنوى و مادى در پى دارد موجب وهن مذهب نيز مى‌گردد. تكليف شرعى مؤمنات در اين‌گونه جوامع را بيان فرماييد.
    ج) اگر ترك تحصيل، غيرقابل تحمل و يا حرجى باشد، ادامه‌ى تحصيل مانع ندارد ولكن بايد در حفظ حجاب به مقدارى كه ميسّر است كوشش نمايد.
    چرا حجاب زن غیر مسلمان در یک کشور اسلامی واجب است ولی کشف حجاب زن مسلمان در یک کشور غیر اسلامی ممنوع می باشد؟پاسخ: بر زن حجاب واجب است مسلمان باشد یا غیر مسلمان، در کشور اسلامی باشد یا غیر اسلامی.
    پرسش: آیا در جایی که نداشتن حجاب مستوجب به گناه انداختن کسی نمیشود پوشاندن سر برای خانمها واجب هست (مشروط بر اینکه بقیه نقاط بدن کاملا پوشیده باشد). مثلا در اروپا که مردم اهمیتی برای حجاب قائل نیستند دیده شدن موی سر یک خانم چه مشکلی می تواند ایجاد کند. کما اینکه در قرآن آمده است خودتان را بپوشانید تا مانع از تحریک مردان نشوید. البته همینطور گفته شده است که با حجاب شما از غیر مسلمان میشوید. یعنی ارزش برای زن مسلمان قائل شده است.پاسخ: حجاب بر بانوان واجب است ولو اینکه بی حجابی وی موجب به گناه افتادن دیگری نشود.
    پرسش: آیا پوشیدن حجاب برای زن دراسلام فرض است ؟ حتی درکشورهای خارجی ؟ ومقصودم از حجاب روسری است ؟
    پاسخ: واجب است که زن تمام بدن خود را به استثناء صورت ودستهای تا مچ از چشم نامحرم با حجابهای که خود زینت نباشد مستور کند .

پرسش: من جوانی هستم ۲۴ساله وقصد دارم با دختری ازدواج نمایم که در اروپا زندگی مینماید واز نظر حجاب کمی سهل‌انگار است ، مثلا با موی برهنه رفت وآمد می کند. حال اگر بخواهم با این قبیل اشخاص ازدواج نمایم ، آیا از نظر احکام خداوند در این دنیا ودر دنیای آخرت مسئولیت وبازخواستی برای من وجود دارد؟پاسخ: قبل از ازدواج مسئولیتی ندارید ولی بعد از آن مسؤول حفظ حجاب او هستید وباید اورا از بیرون رفتن بدون حجاب منع کنید پس باید از هم اکنون محاسبه کنید که آیا می توانید با چنین زنی اینطور برخورد نمایید ووظیفه ‌تان انجام دهید.
    استفتائات آيت الله سيستاني.

خدایا هر چه سریعتر تابستان را به دانش آموزان عنایت بفرما(آمین)

صفحه 3 از 3 نخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری