جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: باز بینی میزان تطابق عمل ما با دستورات معصومین علیهم السلام (صمیمی و بی تکلف)

نوشته
    420
    مورد تشکر
    185 پست
    حضور
    78 روز 12 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    6

باز بینی میزان تطابق عمل ما با دستورات معصومین علیهم السلام (صمیمی و بی تکلف)

دراین تاپیک قصد داریم به بازبینی تطابق عملی مان با دستورات و فرمایشات معصومین علیهم السلام بپردازیم و به دقت در بازبینی برخوردهای روزمره مان متمرکز شویم و به تعبیری از بیرون ،خود را ببینیم تا معایب کار وعملمان بیشتر و دقیقتر مشخص شود .
    ویرایش توسط مدیر محتوایی نرم افزارها : ۱۳۹۵/۰۴/۲۳ در ساعت ۰۸:۱۱
    حضرت زهرا سلام الله عليها :«مَنْ اَصْعَدَ اِلیَ اللّه ِ خالِصَ عبادتِهِ اَهْبَطَ اللّه ُ الیهِ اَفْضَلَ مَصْلَحَتِهِ؛ هر کس عبادت خالصانه خود را نزد خدا بالا بفرستد، خداوند هم برترین مصلحت خود را برای او فرو می فرستد».

حضرت آیت الله بهجت(ره): ما آمده ایم زندگي كنيم تا قیمت پیدا کنیم، نه اینکه به هر قیمتی زندگی کنیم.

2.  

نوشته
    420
    مورد تشکر
    185 پست
    حضور
    78 روز 12 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    6

بسیار بعید است که ندانیم چه میزان روایات در مذمت دروغگویی از معصومین سلام الله علیهم اجمعین وارد شده است:
    قالَ النَّبِىُّ صلي الله عليه و آله: كَبُرَتْ خِيانَةً اَنْ تُحَدِّثَ اَخاكَ حَديثا هُوَ لَكَ مُصَدِّقٌ وَ اَنْتَ بِهِ كاذِبٌ. (مجموعه ورام ، ج1،ص 114)
    پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله فرمود: خيانت بزرگى است كه به برادرت سخنى بگويى كـه او سخـنان تـو را تصـديق كـند، در حالى كه تو به او دروغ گفته باشى!
    عَن رَسُولِ اللّه ِ صلي الله عليه و آله قالَ: اِيّاكُمْ وَ الْكَذِبَ فَاِنَّ الْكَذِبَ يَهْدِى اِلَى الفُجُورِ وَ الْفُجُورُ يَهْدى اِلَى النّارِ(. مستدرک الوسائل،ج2،ص100)
    از پيامبر خدا صلي الله عليه و آله نقل شده است كه فرمود: از دروغـگويى بپرهـيزيـد، زيرا دروغ (آدمى) را به گناه مى كشاند و گناه، (او را) به آتش رهنمون مى سازد.
    عَن أَبى مُحَمَّدٍ العَسكَرى عليه السلام قالَ:جُعِلَتِ الْخَبائِثُ كُلُّها فِى بَيْتٍ وَ جُعِلَ مِفْتاحُهُ الْكِذبَ. (بحار الانوار ، ج 72،ص263)
    از امام حسن عسگرى عليه السلام نقل شده است كه فرمود: تمام ناپاكيها در خانه اى نهاده شده و كلـيد آن دروغـگويى اسـت. (يعنى با دروغگويى، آدمى به گناهان و معاصى ديگر آلوده مى شود.)
    على عليه السلام فرمود: از دروغ گفـتن بپرهـيزيد كه آن از ايمان به دور است. (نهج البلاغه، فيض الاسلام، خطبه 85 ـ فراز 12)
    در چه حد ومیزانی عمل ما منطبق با این فرمایشات است و چقدر از دروغ دوری میکنیم ؟چقدر برای راحت تر کردن کار خودمان به کسانی که به ما اعتماد دارند – از بچه های کوچک گرفته تا بزرگترها و همکار وهمسایه و...- دروغ میگوییم ونامش را مصلحتی میگذاریم .متاسفانه امروزه در میان برخی ،کار به جایی رسیده که اگر متذکر شوید "دروغ گویی گناه کبیره است واکنشهای مختلفی را شاهد خواهید بود :

• یعنی توانقدر علیه السلامی ؟!!!یعنی توهییییییییییییچ وقت دروغ نمیگی ؟

شوخی کردم- غافل از اینکه دروغبه شوخی چقدر مذمت شده است - (به این روایت پیامبر (صلی الله علیه و آله)دقت کنید : پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله به ابوذر غفارى فرمود: اى اباذر! و اى به حال كسى كه براى آنكه مردم را بخنداند دروغ بـگويد! و اى بر او! و اى بر او! و اى بر او! (مکارم الاخلاق ،ص470))

• برو بابا مثل اینکه تو فضا زندگی میکنی
    • یعنی کلا حرف زدنمون روبذاریم کنار دیگه.

متاسفانه اینها عمده ی واکنشهایی است که ما در مواقع نهی از منکر در خصوص دروغ نشون میدیم یا می بینیم
    ....
    چقدر صداقتمون مطابق با فرمایشات معصومین (علیهم السلام) هست ؟چقدر از این نظر بهشون شبیه یا ازشون دوریم ؟
    آدم خجالت میکشه وقتی میبینه توی فلان فیلم سینمایی اروپایی که طرف حالا یا اهل کتابه یا لائیک میگه "متاسفم مایک ولی این واقعیت نداره ،من دروغ نمیگم " یعنی غیر مسلمانها به دستورات دینی ما عمل میکنند ولی برخی از ماها در حد فوروارد یه روایت به دوستمون در شبکه های اجتماعی که داخل یه تصویر زیبا قرار داده شده به روایاتی که بر پرهیز از دروغگویی تاکید دارند ، اکتفا می کنیم.ونمیدونیم که یک دروغ چه گره هایی رو در مسیر زندگی ما ایجاد میکنه .

ویرایش توسط مدیر محتوایی نرم افزارها : ۱۳۹۵/۰۴/۲۳ در ساعت ۰۸:۱۰
    حضرت زهرا سلام الله عليها :«مَنْ اَصْعَدَ اِلیَ اللّه ِ خالِصَ عبادتِهِ اَهْبَطَ اللّه ُ الیهِ اَفْضَلَ مَصْلَحَتِهِ؛ هر کس عبادت خالصانه خود را نزد خدا بالا بفرستد، خداوند هم برترین مصلحت خود را برای او فرو می فرستد».

حضرت آیت الله بهجت(ره): ما آمده ایم زندگي كنيم تا قیمت پیدا کنیم، نه اینکه به هر قیمتی زندگی کنیم.

نوشته
    4,317
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,222 پست
    حضور
    122 روز 7 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

" وای بر ما اگر بخواهیم کارهای خود را بسنجیم و انرا با دینمان و امامانمان مقایسه کنیم . ایا براستی عبادات ما

کامل و بی کم و کاست است؟ ایا در زمانی که عزیزانمان به کمک و یاری ما احتیاج دارند با اخلاص و بدون منت

به یاری انها می شتابیم. ایا قلب یکدیگر را نمی رنجانیم. ایا با مهمانان خانه خود با صداقت برخورد می کنیم؟

ایا در روابط اجتماعی از حق و حقوق یکدیگر دفاع می کنیم؟ ایا در محیط اداری با صداقت و اخلاص برخورد می کنیم ؟

ایا در همین کانون قرانی خود همه را به یک چشم نگاه می کنیم و تفاوتی بین کاربران نمی گذاریم. ؟

و هزاران ایای دیگر . که اگر بخشش و رحمانیت خدایمان نباشد . وای بر ما خواهد شد. ان هم در جایی که

از کوچکترین گناهان ما و اعمالمان را در زیره ذره بین الهی می سنجند. پناه بر خدایی که بخشنده است

و مهربان. یا حق.
    عصر یک جمعه دلگیر دلم گفت بگویم بنویسم
    که چرا عشق به انسان نرسیده است
    چرا آب به گلدان نرسیده است
    چرا لحظه ی باران نرسیده است
    به هر کس که در این خشکی دوران به لبش جان نرسیده است
    به ایمان نرسیده است وهنوزم که هنوز است
    غم عشق به پایان نرسیده است
    بگو حافظ دل خسته ز شیراز بیاید
    بنویسد که هنوزم که هنوز است
    چرا یوسف گمگشته به کنعان نرسیده است
    چرا کلبه ی احزان به گلستان نرسیده است

نوشته
    420
    مورد تشکر
    185 پست
    حضور
    78 روز 12 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    6

امام حسن (علیه السلام):
    در مجازات خطاکار شتاب مکن و در میان خطا و مجازات ، راهی برای عذر خواهی قرار ده . (بحارالانوار ، ج 78 ، ص 113)

وجدانمان را قاضی کنیم .
    چند در صد این شتابزدگی را نداریم.
    چقدر ازاین نظر شبیه امام عزیزمان هستیم؟
    چه سنخیتی از این زاویه با ایشان ایجادکرده ایم ؟
    چقدر این عدم شتابزدگی میتواند در تنبه فرد خطاکار موثر واقع شود به نحوی که هم دیگر مرتکب آن خطا نشده وهم عذر خواهی کند وجبران . اما متاسفانه با عدم التزام به فرمایش معصوم علیه السلام نه تنها خطا کار به خطایش پی نمیبرد بلکه موجبات کارهای تلافی جویانه بیش از پیش فراهم می شود .

نوشته
    4,317
    صلوات
    139000
    تعداد دلنوشته
    82
    مورد تشکر
    1,222 پست
    حضور
    122 روز 7 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

"نشانه های ایمان :

چند ایه از قران با "انماالمومنون" شروع شده که نشانه های مومن واقعی که ایمانش قلبی و مستحکم است را

بیان کرده است. در تمامی این ایات نشانه های مومن را در عمل و رفتار و اخلاقش بیان می کند. و رابطه اش با خدا و وظایف و

مسئولیت های الهی در رابطه با بندگان خدا و حقوق انها را ترسیم می نماید.

در سوره حجرات فرمود: " انماالمومنون اخوه" . رابطه مومنان با هم رابطه برادری است. نشانه ایمان یک

فرد این است که صمیمی و با صداقت است. و دیگران را از خود می داند. حق انها را رعایت می کند و انچه برای

خود می پسندد برای انها هم می پسندد.

اهل معرفتی می گفت: بیست سال است دارم از یک الحمدالله استغفارمی کنم. گفتند : چرا. گفت : صبحی به سمت محل کارم رفته بودم.

مغازه ام در بازار بود. دیدم در بازار اتش سوزی رخ داده. جلوتر رفتم . دیدم همان دهنه بازار که مغازه من هم

انجاست پر از دود است. و مردم اتش را خاموش کرده اند.

یک نفر امد و گفت : حاجی به مغازه و اجناس شما هیچ ضرری نرسیده . سالم است. گفتم : الحمدالله!

بعد به خود گفتم : وقتی دیگران مالشان سوخته. چه جای الحمد الله است ؟ مگر از حقوق برادر ایمانی

این نیست هر چه برای خود نمی پسندی . برای او هم نپسند. پس تو هنوز ایمانت کامل نیست.

لذا بیست سال از ان الحمدالله که گفتم . دارم استغفار می کنم. که بیجا بود.

مومن اهل رعایت حقوق دیگران است و خدا را در نظر دارد. در سوره انفال هم می فرمود :

" انما المومنون الذین اذا ذکرالله وجلت قلوبهم و اذا تلیت علیهم ایاته زادتهم ایمانا" و علی ربهم یتوکلون .

مومنان. همان کسانی اند که چون یاد خدا شود. دلهایشان بترسد. و چون ایات او بر انان خوانده شود.

بر ایمانشان بیفزاید. و بر پروردگار خود توکل می کنند.

هر وقت نام خدا برده می شود. دل مومن می لرزد و به تپش می افتد. به خصوص انجا که خود را در معرض معصیت خدا که یک نوع درگیری با خداست می بیند.

این از مهم ترین نشانه های ایمان قلبی است که هنگام گناه و معصیت تمام وجود ادم فریاد می کشد.

همان طور که وقتی یک عفونت و میکربی وارد بدن شد. سیستم دفاعی بدن فعال می شود. با یک علائمی.

دردی . تبی. لرزی. سرفه ای. عطسه ای خبر می دهد. عفونت گناه هم که می خواهد وارد روح انسان شود. روح مومن سیستم دفاعی اش فعال می شود.

خبر می دهد. دلش میلرزد و به تپش می افتد. و خجالت می کشد.

از دیگر ویژگی های مومن که در این ایه امده است این است که وقتی ایه ای. پیامی و حکمی از خدا بر انها

خوانده می شود. در مقابلش تسلیم می شوند. و به این وسیله رشد می کنند. اعتراضی ندارند و چانه

نمی زنند. " و علی ربهم یتوکلون ". او را همه کاره می دانند و بر او توکل می کنند. و وظیفه شان را انجام میدهند.

نتیجه هر چه باشد. با خدا معامله می کنند و نمی ترسند. " یا حق.
    عصر یک جمعه دلگیر دلم گفت بگویم بنویسم
    که چرا عشق به انسان نرسیده است
    چرا آب به گلدان نرسیده است
    چرا لحظه ی باران نرسیده است
    به هر کس که در این خشکی دوران به لبش جان نرسیده است
    به ایمان نرسیده است وهنوزم که هنوز است
    غم عشق به پایان نرسیده است
    بگو حافظ دل خسته ز شیراز بیاید
    بنویسد که هنوزم که هنوز است
    چرا یوسف گمگشته به کنعان نرسیده است
    چرا کلبه ی احزان به گلستان نرسیده است

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری