جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مناظرات امام صادق(ع)

نوشته
    3,047
    صلوات
    61340
    تعداد دلنوشته
    36
    مورد تشکر
    76 پست
    حضور
    125 روز 50 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

مناظرات امام صادق(ع)

بسم الله الرحمن الرحیم
    با عرض سلام و احترام
    شهادت رئیس مذهب حقه شیعه را خدمت شیعیان اهل بیت(ع) تسلیت عرض می کنم
    بنده در این تاپیک قصد دارم گوشه ای از مناظرات جالب و خواندنی حضرت امام جعفر صادق(ع) با مخالفین مذهب حقه شیعه را خدمت علاقه مندان و تشنگان به معارف ناب اهل بیت عصمت و طهارت (ع) تقدیم کنم
    امید که مورد توجه و پسند عزیزان واقع گردد...
    اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

2.  

نوشته
    3,047
    صلوات
    61340
    تعداد دلنوشته
    36
    مورد تشکر
    76 پست
    حضور
    125 روز 50 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

مناظره پيرامون افضليت پيامبر اسلام (ص)

‏امام ابوعبدالله (ع ) بياناتى قاطع و حجتهائى رسا دارد كه طى آنها حق را آشكار ساخته و عذر طرف را بريده است و ما در اينجا قسمتهائى از آنها را كه در واقع گوشه ديگرى از حيات علمى امام است و مملو از عبرتها و پندها مى باشد و هيچ مسلمانى از دانستن آنها بى نياز نيست، مى آوريم .

ابوخنيس كوفى مى گويد: در مجلس امام صادق (ع ) حضور داشتم .
    عده اى از مسيحيان هم در آنجا بودند .
    آنان مدعى بودند كه موسى و عيسى عليهما السلام و محمد (ص ) در فضيلت برابرند، چون هر سه داراى شريعت و كتاب آسمانى بوده اند.
    امام صادق (ع ) فرمود: حضرت محمد (ص ) با فضيلت تر و داناتر است و خداوند آنقدر كه به او علم و دانش داده ، به ديگران نداده است .
    آيا در اين مورد آيه اى از قرآن مى توانيد ارائه دهيد؟
    بلى ، خداوند مى فرمايد:
    (1) «و كتبنا له فى الالواح من كل شىء موعظة» (براى او در لوحها راجع به همه چيز اندرزى نوشتيم ).

و درباره عيسى (ع ) مى فرمايد:
    (2) «ولاءُ بيّنَ لكم بعض الّذى تختلفون فيه» (من بايد براى آنان برخى از آنچه را كه در آن اختلاف دارند توضيح دهم ).

و در حق حضرت محمد مصطفى (ص ) فرمود:
    (3) «و جِئنا بك شهيداً على هولاء و نَزّلنا عليك الكتاب تبياناً لكلِّ شى ء» (تو را بر اينان گواه آورديم و بر تو كتاب فرو فرستاديم كه بيان و توضيح همه چيز است ).

و همچنين فرمود:
    (4) «ليعلم ان قد ابلغوا رسالاتِ ربّهم وأحاط بما لديهم و أحصى كلَّ شىءٍ عدداً » (تا بداند كه آنان رسالتها و پيامهاى پروردگارشان را رساندند و او آمار و رقم همه چيز را دارد).

به خدا سوگند او از موسى و عيسى داناتر و با فضيلت تر بوده و اگر آنان در اينجا حاضر مى بودند و سؤالاتى از من مى كردند پاسخ مى دادم ; اما من هم سؤالاتى مى كردم كه آنان نمى توانستند ، پاسخگو باشند.

(5) پس از آنكه اميرالمؤمنين (ع ) دروازه دانش رسول خدا مى باشد و فرزندان او هم وارث علوم و دانشهاى اويند. پس امامان جملگى داناترين مردمند و از همه ـ اعم از پيامبران پيشين و ديگران ـ افضل و داناتر.

پاورقی:

1) الاعراف 145

2) الزخرف 63

3) النحل 89

4) الجن 28

5) بحار الانوار، ج 10 ص 215
    استدلال امام چنين است كه پيامبر اسلام افضل و اعلم از موسى و عيسى و همه پيامبران پيشين بوده و چون ما نيز وارث علوم و دانشهاى او هستيم پس ما نيز از آن انبيا و رسولان اعلم وافضليم .
    صفحاتى از زندگانى امام جعفر صادق(ع) ، مظفر ص 286 - 300

ویرایش توسط شیعه اهل بیت(ع) : ۱۳۹۵/۰۵/۱۰ در ساعت ۱۸:۴۸

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری