جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تعیین دقیق اول وقت فضیلت نمازها

نوشته
    65
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    23 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

تعیین دقیق اول وقت فضیلت نمازها

با سلام .
    از تاکید و توصیه های زیاد ائمه علیهم السلام در خصوص ادای نماز در اول وقت فضیلتش اطلاع داریم .و احتمالا بسیار این توصیه را از قول آیت الله قاضی شنیده اید که کسیکه نماز را در اول وقت فضیلتش بجا آورد به مراتب بالای سلوک نرسد مرالعن نماید (یا مشابه این فرمایش) .
    استاد بزرگوار !بنده مدتی است به هر دری میزنم تا اول وقت فضیلت نمازها را دقیقا بدانم تا بلکه خداوند توفیقی بدهد و نمازهایم را در اول وقت فضیلتشان بجا آورم اما متاسفانه نه تنها گشایشی نمی شود بلکه بیشتر گیج شده ام .
    برخی میگویند نماز صبح را باید ده دقیقه بعد از شروع اذان صدا و سیما خواند زیرا طلوع صبح صادق ، ده دقیقه بعد از اذان صبح است حالا بنده نمی دانم واقعا دقیق ده دقیقه بعد از اذان صبح صدا و سیما ، می شود اول وقت فضیلت نماز صبح؟
    در خصوص نماز عصر و عشا هم وضع به همین منوال است و نتوانستم اول وقت فضیلت نماز عصر و اول وقت فضیلت نماز عشاء را بیابم.مثلا وقت دقیق نماز عشاء را برخی 50 دقیقه یا 51 دقیقه بعد از اذان مغرب می دانند و برخی زمانهای دیگری را بیان میکنند .یا نماز عصر را 2ساعت و سی دقیقه بعد از اذان ظهر می دانند و برخی قدری بیشتر .
    در مورد نماز مغرب ،روایت داریم ملعون است کسی که نماز مغربش را به قدری تاخیر بیاندازد که ستارگان در آسمان دیده شوند اما من بارها امتحان کرده ام ،اذان مغرب درست زمانی پخش می شود که من یکی دو ستاره را می توانم ببینم لذا نمیتوانم زمان دقیق فضیلت نماز مغرب را بفهمم .
    ضمن اینکه اوقات ادای نوافل صبح،ظهر و عصر هم شده مزید بر علت .
    زندگی آپارتمان نشینی فعلی مجالی برای کار با شاخص برای تعیین وقت دقیق نماز نمیگذارد و این بنظر بنده از مطالبات مردم از علمای ومجتهدین است که اوقات دقیق اول وقت فضیلت نمازها را در تمامی اوقات سال در جدولی دقیق یا مشابه درج اوقات اذانها در تقویمها یا درقالب کتاب و سی دی و ... ارائه نمایند و از صدا و سیما ی استانها بخواهند که اوقات دقیق فضیلت نمازها را زیر نویس کنند ،زمانی که ائمه علیهم السلام بر نماز اول وقت تاکید دارند و اینهمه روایت در این باب است وشخصی چون ایت الله قاضی بر تحصیل مراتب بالای سلوک بر کسی که نمازهایش را در اول وقت فضیلتشان - نه در وقت فضیلت ونه در اول وقت ،بلکه در اول وقت فضیلت نماز- تضمین می کنند و برکات و فضائل بسیار بدنبال دارد و خیر دنیا و آخرت را در پی دارد و اینهمه بزرگان اخلاق و عرفان بر ادای نمازها در اول وقت فضیلتشان توصیه میکنند ، چرا علمای ما که با مدیران عامل صدا و سیما اینهمه دیدار دارند و دسترسی مستقیم دارند از انجام اینکار کم لطفی میکنند ؟
    خواهش میکنم به حق این روز و صاحب این روز که رئیس مذهب جعفری امام جعفر صادق علیه السلام است اگر شما به علما یا مراجع -ولو یکنفر در حد خودتان - دسترسی دارید این مطلبرا به آنها منتقل کنید تا اینهمه مسلمانانی که میخواهند نمازهایشان را در اول وقت فضیلتش بجا آورند حد اقل با یک زیر نویس ساده از اول وقت نماز عصر و عشا در محل زندگیشان مطلع شوند .

بسیار متشکرم .

اما سوالات :

1- لطفا دقیقا اول وقت فضیلت نماز صبح ،ظهر ،عصر ،مغرب و عشاء را با توجه به توضیحاتی که در بالا عرض شد به ساعت -نه شاخص یا ...- بیان بفرمایید .

2- لطفا بفرمایید که زمانیکه اول وقت ادای نماز مثلا ظهر طبق سوال یک ،مشخص شد ، آیا برای خواندن نماز در اول وقت فضیلتش باید به اندازه ی 8 رکعت نافله ظهرصبر کنیم تا اول وقت فضیلت نماز ظهر محقق شود یا به محض آغاز وقت ادای نماز ظهر باید به ادای فریضه ظهر اقدام کرد ؟همینطور نمازهای صبح و عصر که وقت ادای نوافلشان قبل از خودنمازهاست .

3- در مورد نماز مغرب ، با توجه به توضیحی که در خصوص روایت عرض شد ، اول وقت فضیلت نماز مغرب چه زمانی است ؟ اگر اول وقتآن ،همان اذان مغرب است آیا به محض الله اکبر اذان صدا و سیما میشود جهت درک فضیلت اول وقت ، سریعا قامت بست ؟

4- اصولا وقت فضیلت نمازها چقدر وسعت دارد که توصیه به اول وقت فضیلتش شده است ؟

5- یکی از مشکلات ما این است که در دفاتر آیات عظام از اصطلاحات ظهر شرعی ،مغرب شرعی و ... استفاده میکنند در حالی که افرادی مثل بنده اذان های صدا و سیما را می شناسیم و شناخت ظهر شرعی یا مغرب شرعی در آپارتمانهایی که بویژه در طبقات زیرین هستند و سایه آپارتمانهای دیگر جلوی تابش مستقیم خورشید را میگیرد ،ناممکن یا دشوار است .

خواهش میکنم بنده را از این سردرگمی که یکی دو سال است گریبانم را گرفته به حرمت امام صادق علیه السلام نجات دهید .علیرغم اینکه تمام سعیم را میکنم که نمازهایم را در اول وقت فضیلتشان بخوانم اما واقعا نمی دانم اینکار محققمی شود یا نمازم را در غیر اول وقت فضیلتشان بجا می آورم .

به نمازهایم ، حضور قلب و سایر شرایط مقبولیتش امیدی ندارم(تعارف و شکسته نفسی نیست متاسفانه واقعیتی تلخ است) لذا تنها راه باقیمانده برایم ادای نماز در اول وقت فضیلتش است (برخی از این اصرار من در فهم دقیق اول وقت فضیلت اوقات نمازها ،تلقی ریاکاری ممکن است داشته باشند اما بل الانسان علی نفسه بصیره ، برایم مهم نیست ، وضع آنقدر خراب هست که به این مسائل و برداشتها اهمیت نمیدهم ،تنها راه باقیمانده برایم ادای نماز در اول وقت فضیلتش هست که متاسفانه به هر دری میزنم ،گشایشی نمی شود )می دانم ممکن است برای پاسخ به سوالاتم به سختی بیافتید اما باور بفرمایید خیر بزرگی انجام میدهید و دعا گویتان خواهم بود .
    متشکرم

مرجع :آیت الله سیستانی
    ویرایش توسط طاهر : ۱۳۹۵/۰۵/۱۳ در ساعت ۱۹:۱۸

2.  

نوشته
    3,622
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    800 پست
    حضور
    118 روز 17 ساعت 39 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

ویرایش توسط طاهر : ۱۳۹۵/۰۵/۱۳ در ساعت ۱۹:۱۳ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    459
    مورد تشکر
    49 پست
    حضور
    16 روز 6 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط boshra نمایش پست
    1- لطفا دقیقا اول وقت فضیلت نماز صبح ،ظهر ،عصر ،مغرب و عشاء را با توجه به توضیحاتی که در بالا عرض شد به ساعت -نه شاخص یا ...- بیان بفرمایید .

2- لطفا بفرمایید که زمانیکه اول وقت ادای نماز مثلا ظهر طبق سوال یک ،مشخص شد ، آیا برای خواندن نماز در اول وقت فضیلتش باید به اندازه ی 8 رکعت نافله ظهرصبر کنیم تا اول وقت فضیلت نماز ظهر محقق شود یا به محض آغاز وقت ادای نماز ظهر باید به ادای فریضه ظهر اقدام کرد ؟همینطور نمازهای صبح و عصر که وقت ادای نوافلشان قبل از خودنمازهاست .

3- در مورد نماز مغرب ، با توجه به توضیحی که در خصوص روایت عرض شد ، اول وقت فضیلت نماز مغرب چه زمانی است ؟ اگر اول وقتآن ،همان اذان مغرب است آیا به محض الله اکبر اذان صدا و سیما میشود جهت درک فضیلت اول وقت ، سریعا قامت بست ؟

4- اصولا وقت فضیلت نمازها چقدر وسعت دارد که توصیه به اول وقت فضیلتش شده است ؟

5- یکی از مشکلات ما این است که در دفاتر آیات عظام از اصطلاحات ظهر شرعی ،مغرب شرعی و ... استفاده میکنند در حالی که افرادی مثل بنده اذان های صدا و سیما را می شناسیم و شناخت ظهر شرعی یا مغرب شرعی در آپارتمانهایی که بویژه در طبقات زیرین هستند و سایه آپارتمانهای دیگر جلوی تابش مستقیم خورشید را میگیرد ،ناممکن یا دشوار است .

خواهش میکنم بنده را از این سردرگمی که یکی دو سال است گریبانم را گرفته به حرمت امام صادق علیه السلام نجات دهید .علیرغم اینکه تمام سعیم را میکنم که نمازهایم را در اول وقت فضیلتشان بخوانم اما واقعا نمی دانم اینکار محققمی شود یا نمازم را در غیر اول وقت فضیلتشان بجا می آورم .

به نمازهایم ، حضور قلب و سایر شرایط مقبولیتش امیدی ندارم(تعارف و شکسته نفسی نیست متاسفانه واقعیتی تلخ است) لذا تنها راه باقیمانده برایم ادای نماز در اول وقت فضیلتش است (برخی از این اصرار من در فهم دقیق اول وقت فضیلت اوقات نمازها ،تلقی ریاکاری ممکن است داشته باشند اما بل الانسان علی نفسه بصیره ، برایم مهم نیست ، وضع آنقدر خراب هست که به این مسائل و برداشتها اهمیت نمیدهم ،تنها راه باقیمانده برایم ادای نماز در اول وقت فضیلتش هست که متاسفانه به هر دری میزنم ،گشایشی نمی شود )می دانم ممکن است برای پاسخ به سوالاتم به سختی بیافتید اما باور بفرمایید خیر بزرگی انجام میدهید و دعا گویتان خواهم بود .
    متشکرم

مرجع :آیت الله سیستانی
    با سلام و عرض ادب

1. چون در طول سال زمان های متفاوتی برای ادای نماز وجود دارد،نمی توان زمان دقیقی برای آن مشخص کرد، اما به صورت کلی می توان گفت:
    وقت ادای نماز عصر و عشا پس از خواندن نماز ظهر و مغرب است. اما اگر منظورتان وقت فضیلت است، وقت فضیلت نمازها به این صورت است که وقت فضیلت نماز صبح از اذان صبح تا بیست و یک دقیقه بعد از اذان صبح ادامه دارد.
    وقت فضیلت نماز ظهر از اذان ظهر تا یک ساعت و چهل دقیقه ادامه دارد.
    وقت فضیلت نماز عصر دو ساعت و پنجاه دقیقه بعد از اذان ظهر شروع می شود و چهل و دو دقیقه ادامه دارد.
    وقت فضیلت اذان مغرب پنجاه و یک دقیقه ادامه دارد.
    وقت فضیلت نماز عشا پنجاه و یک دقیقه بعد از اذان مغرب شروع می شود و سه ساعت و ده دقیقه ادامه دارد.(1)

2. باتوجه به زمان های مذکور،خواندن نوافل ضرری به اوقات فضیلت نمی رساند.
    3. با اذان صدا و سیما درصورتی که بدانید وقت مغرب شده است می توانید نماز را اقامه نمایید.
    4و5. از پاسخ 1 روشن است.

پی نوشت :

1. نرم افزار نجومی آیت الله سیستانی.

5. تشکرها 2

نوشته
    65
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    23 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام
    خدا خیرتون بده .بله دقیقا دنبال همین اوقات فضیلت نمازها بودم نه زمان ادای اونها .خیلی لطف کردین .

نقل قول نوشته اصلی توسط نور نمایش پست
    2. باتوجه به زمان های مذکور،خواندن نوافل ضرری به اوقات فضیلت نمی رساند.
    من این توضیحتون رو متوجه نشدم.متوجه شدم که وقت فضیلت نمازها تا حدودی که فرمودید وسعت داره ولی من دنبال تحقق اون زمان مورد اشاره ایت الله قاضی رحمة الله علیه هستم که فرمودند اول وقت فضیلت .خب اگر من نوافل مثلا ظهر و عصر رو بخونم و بعد نماز ظهر و عصر رو بخونم آیا اول وقت فضیلت از من فوت میشه ؟
    یا بعکس اگر نوافل مذکور رونخونم ومثلا اول اذان ظهر نماز ظهر رو بخونم ،آیا اول وقت فضیلت نماز ظهر وارد شده که من شروع کنم ؟ با توجه به اینکه خود نافله ظهر 8 رکعت هست و حداقل 7-8 دقیقه طول میکشه عرض میکنم .

باز هم از پاسختون تشکر میکنم

نوشته
    459
    مورد تشکر
    49 پست
    حضور
    16 روز 6 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط boshra نمایش پست
    من این توضیحتون رو متوجه نشدم.متوجه شدم که وقت فضیلت نمازها تا حدودی که فرمودید وسعت داره ولی من دنبال تحقق اون زمان مورد اشاره ایت الله قاضی رحمة الله علیه هستم که فرمودند اول وقت فضیلت .خب اگر من نوافل مثلا ظهر و عصر رو بخونم و بعد نماز ظهر و عصر رو بخونم آیا اول وقت فضیلت از من فوت میشه ؟
    یا بعکس اگر نوافل مذکور رونخونم ومثلا اول اذان ظهر نماز ظهر رو بخونم ،آیا اول وقت فضیلت نماز ظهر وارد شده که من شروع کنم ؟ با توجه به اینکه خود نافله ظهر 8 رکعت هست و حداقل 7-8 دقیقه طول میکشه عرض میکنم .

باز هم از پاسختون تشکر میکنم
    با سلام و عرض ادب

در هر دو مورد سوال اگر در همان اوقاتی که عرض شد نمازها را بخوانیم فضیلت درک شده است بنابراین نافله خواندن، منجر به فوت وقت فضیلت نمی شود و اگر نافله هم نخواندید و در همان اوقات فضیلت نماز را شروع کنید به ثواب فضیلت می رسید.

همواره به سلامت باشید

8. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)