جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سرنوشت زنان پيامبر پس از پیامبر

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۵
  نوشته
  4
  مورد تشکر
  11 پست
  حضور
  5 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  سرنوشت زنان پيامبر پس از پیامبر


  در ايه ٥٣ سوره احزاب قران ميگويد كه كسي حق ندارد بعد از مرگ محمد با همسرانش ازدواج كند .

  وَمَا كَانَ لَكُمْ أَن تُؤْذُوا رَسُولَ اللَّهِ وَلَا أَن تَنكِحُوا أَزْوَاجَهُ مِن بَعْدِهِ أَبَدًا ۚ إِنَّ ذَٰلِكُمْ كَانَ عِندَ اللَّهِ عَظِيمًا (53)
  ترجمه :
  شما حق نداريد رسول خدا را برنجانيد و مطلقا [نبايد] زنانش را پس از [مرگ] او به نكاح خود درآوريد چرا كه اين [كار] نزد خدا همواره [گناهى] بزرگ است .

  اين ايه يكي از غير انساني ترين و وحشيانه ترين ايه ها در مورد حقوق اين زنان نگونبخت است(حدود ١٣ زن) كه بعد از مرگ محمد اجازه ازدواج و داشتن همسر نداشتن و بقيه عمرشان را بايد در تنهايي و فلاكت زندگي كنند ،به علت اينكه

  ١- هيچ منبع درامدي نداشتند
  ٢- در تنهايي و بدون داشتن همسر و همدم بايد زندگي ميكردند
  ٣- در عذاب روحي و جسمي بخاطر نداشتن رابطه با يك جفت مذكر
  ٤- نداشتن فرزند و به گور بردن اروزوي فرزند

  و و و صدها دليل ديگر كه انها را از حق انساني و طبيعي خود بعنوان يك انسان محروم ميكرد. .
  اين ظلم و ستم پیامبر به انها شايد بخاطر افشا شدن راز ابتر (مقطوع النسل) بودن او باشد و شايد هم بخاطر حس مالكيت و خودخواهي وی حتي بعد از مرگش در مورد اين زنان .
  بايد افزود كه در اين تصميم هيچ نوع نگرشي به خواست دروني خود اين زنان نشده !
  في المثل عايشه بعد از مرگ پیامبر اسلام تازه يك دختر جوان ١٨ ساله بود(به گواه تاريخ) كه بايد تا اخر عمرش در تجرد و تنهايي زندگي كند و از داشتن همسر محروم باشد ..

  پیامبر تمامي اين قوانين ضد انساني و ضد زن را به اسم خداي زبان بسته خود به خورد مردم ساده و عامي داده و سرشت و تينت خود را به جهانيان نشان داده و متاسفانه كماكان انسانهاي زيادي هستند كه به اين لاطائلات اعتقاد دارند بدون يك لحظه انديشيدن به عمق اين فجايع ...
  ايا اين است كرامت انساني كه اسلام و قران به زنان داده ؟؟؟
  ايا اين نشانه بي ارزش بودن و پست بودن زن در قوانين اسلام نيست ؟؟؟
  چه تفاوتي ميان زنان پیامبر و بقيه زنها هست كه بايد اينگونه شكنجه روحي و جسمي ميشدند ؟؟؟
  اگر خدايي وجود داشته و اين قوانين را تصويب كرده نبايد او را يك خودخواه دانست ؟؟؟  ویرایش توسط طاهر : ۱۳۹۵/۰۵/۱۳ در ساعت ۲۰:۰۰


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  682
  مورد تشکر
  1,565 پست
  حضور
  16 روز 20 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  2  با نام و یاد دوست


  سرنوشت زنان پيامبر پس از پیامبر  کارشناس بحث: استاد طاها 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  173
  مورد تشکر
  592 پست
  حضور
  4 روز 9 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام به شما دوست گرامی

  قبل از پاسخگویی به سوالات لازم است دو نکته را تذکر دهیم:

  اول اینکه: این انجمن یک فضای علمی – آموزشی است و همانطور که میدانید جزو اصول اخلاقی فعالیت در اینگونه محیطها رعایت ادب در طرح پرسش و ارائه دیدگاه است.

  دوم اینکه: از قوانین گفتگوی علمی، ارائه سند و مدرک در نسبتهایی است که به افراد داده میشود در حالیکه شما این مهم را در نظر نگرفته اید (به عنوان مثال نسبتی که به پیامبر درباره مقطوع النسل بودن داده اید)

  امیدواریم که در پستهای بعدی خود به این دو نکته توجه داشته باشید.

  آنچه در آیه 53 سوره احزاب آمده است اشاره به یک دستورالعمل است که عمل به آن از ناحیه همسران پیامبر و نیز دیگر مسلمانان الزامی شمرده شده است. قبل از آنکه درباره این دستورالعمل قضاوت کنیم منطقا باید تصور درست و حتی المقدور کاملی از کم و کیف این حکم بیابیم و در این بین لازم است نگاه همسران پیامبر (به عنوان موضوع اصلی این حکم) را هم لحاظ کنیم؛ در غیر این صورت قضاوت ما به نتیجه درستی نمیرسد.

  پس نکاتی را که به روشنتر شدن این حکم کمک میکند مورد توجه قرار میدهیم:

  - هر منصب و مقامی محدودیتهایی را خواه ناخواه برای صاحبان آن به دنبال دارد و این مطلب هم شامل مناصب دنیوی مانند رهبری سیاسی یک مملکت میشود و هم شامل مناصب الهی نظیر رهبری دینی. این محدودیتها از اقتضائات و لوازم این مناصب و مقامات است و معقول و منطقی نیست کسی خواهان آن منصب و مقام باشد اما اقتضائات تفکیک ناپذیر آنرا غیر انسانی و ناموجه قلمداد کند.

  - از نظر قرآن، همسری پیامبر اسلام نوعی منصب و مقام الهی است که از آن با نام «ام المومنین» یاد میشود. (احزاب/6) این منصب توسط خدا تعیین میشود پس کم و کیف اقتضائات آن نیز توسط خداوند مشخص میشود و در آیات قرآن به برخی از این اقتضائات اشاره شده است که از آن جمله، ممنوعیت ازدواج پس از وفات پیامبر است.

  - یکی از اسرار مهمی که درباره این ممنوعیت ازدواج، در روایات مورد اشاره واقع شده است پیشگری از سوء استفاده از موقعیت همسران پیامبر است. (تفسير نمونه، ج‏17، ص: 404)

  - همسران پیامبر، به خدا و قرآن و رسول اسلام، ایمان داشتند و باورشان این بود آنچه قرآن دستور میدهد از علم و حکمت الهی صادر شده است. این نکته از آنرو حایز اهمیت است که اعتماد به منبع صدور یک دستورالعمل، نقش مهمی در پذیرش مشتاقانه آن دارد حتی اگر فلسفه و علت خصوص آن حکم و دستورالعمل هم دانسته نشود.

  - حکم یاد شده زمانی برای همسران پیامبر که طلاق نگرفته باشند یا طلاق داده نشده باشند لازم الاجر بوده است. پس همسران پیامبر با شنیدن این دستورالعمل میتوانستند آنرا قبول نکرده و از مقام همسری پیامبر انصراف دهند.(تفسیر تسنیم/ جوادی آملی/ ج18/ص273)

  با حفظ این نکات عرض میکنیم:

  اولا: نگاه همسران پیامبر به این حکم متفاوت با نگاه شما بوده است

  ثانیا: همسران پیامبر از روی اراده و اختیار به این حکم تن داده و به خواست خود از حق معمول دیگر زنان در این باره، چشم پوشی کرده اند

  ثالثا: این حکم از اقتضائات و لوازم منصب مهم همسری پیامبر بوده است و اسرار و حکمتهای خاص خود را که به سعادت و هدایت عمومی جامعه اسلامی مربوط میشده دارا بوده است

  همچنین اضافه میکنیم:

  همسران پیامبر از نظر معیشتی تامین بوده اند. (در این باره میتوانید از کارشناسان تاریخ استفاده کنید)

  همسران پیامبر به دلیل دارا بودن مقام «ام المومنین» و انتسابی که به پیامبر داشتند مورد توجه مردم بودند و از تنهایی رنج نمیبردند.

  نداشتن رابطه با يك جفت مذكر وقتی موجب عذاب روحی و جسمی است که خود فرد هدف و موقعیت برتری را در نظر نداشته باشد و تا آنجا که تاریخ نشان میدهد این عذابی که از آن نام برده اید درباره همسران پیامبر صدق نمیکند.

  آرزوی فرزند برای همگان و در همه شرایط یک چالش نیست و درباره همسران پیامبر که به خواست خود در عقد ایشان باقی مانده اند و نیز تا آنجا که تاریخ نشان میدهد چنین چالشی مشاهده نمیشود. بعلاوه، همسران پیامبر به تصریح قرآن «مادر مومنین» دانسته شده اند و این یعنی مادر تعداد بیشماری فرزند؛ پس علی القاعده جایی برای چالش آرزوی فرزند وجود نداشته است.

  در پناه حق 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۴
  نوشته
  999
  صلوات
  118
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  4,649 پست
  حضور
  89 روز 12 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام
  ضمن تاکید نوشته های کارشناس عزیز،
  احساس کردم منم خلاصه نظرم رو بگم.

  همانطور که کارشناس توضیح دادن این قانون الهی قبل رحلت پیامبر بود...
  و اگه تاریخ رو مطالعه کنید اکثرا این خود زنا بودن که بعد فوت حضرت خدیجه از پیامبر خواستگاری کردن، برای رسیدن به همون مقام و جایگاهی که کارشناس توضیح دادن،

  با زبون ساده بگم که، پیامبر دنبال ازدواج کردن نبودن، حتی بعضی از این ازرواج ها (یعنی چنتا از همسران پیامبر) خاری بودن در گلوی پیامبر...
  ازدواج نکردن بعد فوت پیامبر هیچ ظلمی در حقشون نبود، میتونستن با دانستن این قانون طلاق بگیرن، اما به خاطر جایگاه مادی و معنوی که داشتن به هیچ عنوان علاقه ای به طلاق و ازدواج دیگه نداشتن!
  این قضاوت درست نیست چون بقیه چیز ها چیزا نادیده گرفته شده!
  اگه ساده تر بخوام بگم تو جامعه مثل ملکه بودن، تامین کامل، و در از نظر معنوی و الهی اعمال نیک وعباداتشون دوبرابر براشون ثواب و پاداش در آخرت حساب میشد، همچنین گناه دو برابر...

  ویرایش توسط رضـا : ۱۳۹۵/۰۵/۱۹ در ساعت ۲۱:۳۵ دلیل: نگارشی
  یا قائم آل محمد


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود