جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: در جهان آخرت تکنولوژی های جهان امروزی مانند واتساپ و تلگرام و...چگونه است؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۲
  نوشته
  23,717
  صلوات
  8700
  تعداد دلنوشته
  54
  مورد تشکر
  34,712 پست
  حضور
  107 روز 2 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  1

  در جهان آخرت تکنولوژی های جهان امروزی مانند واتساپ و تلگرام و...چگونه است؟
  سلام دانش آموزان مدرسه ازمن می پرسند اون دنیا هم واتساپ هست اگه واتساپ نباشه بهشت هم نمی خواییم!!این شیطنت بچه های نوجوان سن بلوغ من گفتم: خدا اگه بخواد همونجا روی چمن ها هم برای شما واتساپ بازمی کنه

  فکرمی کنید جوابم خوب بوده؟

  پرسش: درجهان دیگر نعمت ها و وسایل الکترونیکی مثل واتساپ و تلگرام و...هم هست اگر هست چگونه؟

  حتی داستانی هم باشد بگویید ممنون
 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  682
  مورد تشکر
  1,565 پست
  حضور
  16 روز 22 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  2  با نام و یاد دوست


  در جهان آخرت تکنولوژی های جهان امروزی مانند واتساپ و تلگرام و...چگونه است؟  کارشناس بحث: استاد مشکور 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۳
  نوشته
  201
  مورد تشکر
  580 پست
  حضور
  5 روز 12 ساعت 39 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چمع بندی
  پرسش:
  درجهان دیگر نعمت ها و وسایل الکترونیکی مثل واتساپ و تلگرام و ... هم هست، اگر هست چگونه؟


  پاسخ:
  با ذکر سه مقدمه به پاسخ سؤالتان می پردازیم:

  1. زندگي در عالم دنيا به خاطر وجود ماده همراه با حرکت و تکامل اختياري است ولي در آخرت اگر چه انسان داراي جسم است ولي حرکت و تکامل به معني دنيوی را ندارد چرا که جسم اخروی و اقتضائات آن، از جهات بسیاری متفاوت با جسم و اقتضائات دنیوی است. بعبارتی در دنیا استعداد و فعلیت با هم آمیخته و توأمند اما درآخرت، فعلیت محض است و استعدادی وجود ندارد. چرا که استعداد ناشی از ماده است. در اینجا مقصود ماده فلسفی است نه ماده فیزیکی.

  2. در زندگي اخروی زمان نيز به معنای دنيوی آن وجود ندارد چرا که زمان مقدار حرکت است و در آخرت، زمان و حرکت به معنای دنيوی آن نيز وجود ندارد. فلذا در آخرت سن و سال، گذران عمر، جابجایی ها و نحوه ارتباطات با یکدیگر نيز به نحوه دنیایی آن معنی ندارد.

  3. یکی دیگر از اقتضائات زندگی دنيوی حاکمیت محدودیت است ولی زندگی اخروی ابدی و همیشگی و فارغ از محدودیت زمانی است از طرفی بسته به سیر تکاملی و درجات و مراتب افراد در بهشت، از سایر اقسام محدودیت ها نیز فارغ می شوند. بعبارتی توانایی ها و قدرت هایی که به اهل بهشت افاضه می شود بطور مستقیم وابسته به مقامات و درجات آنها است، چنانکه در همین دنیا قدرت های معنوی و توانایی های روحی اصحاب معرفت که تحت عنوان کرامت مطرح می شود بسته به تعالی نفس، مقامات معنوی و سیر و سلوک ایشان متفاوت است.

  همچنین تفاوت های بسیار دیگری بین زندگی عالم دنیا با کم و کیف زندگی در عالم آخرت وجود دارد که بدلیل پرهیز از اطناب از ذکر آنها صرفنظر می کنیم.

  اما در پاسخ به سؤال شما گفتنی است:
  این تصور که گمان شود لازمه انجام کار، تحقق فعل، حرکت و جابجایی و یا ایجاد ارتباط تنها از کانال ابزار و لوازم مادی و طبیعی ممکن است از عدم آگاهی از مقدمات فوق و عدم آشنایی با قدرت های معنوی، روحی و قدرت نفس نشأت می گیرد بلکه از طریق عقل و نقل ثابت است که قدرتها و توانایی های روح و نفس بسا بیشتر از قدرت های طبیعی و مادی است و در بسیاری موارد مانند قدرت ها و توانایی مادی و طبیعی بشر مانند حرکت و سیر در زمان و مکان و ایجاد ارتباط با دیگران به اراده روح و نفس آدمی صورت می گیرد. زیرا ماده و طبیعت به خودی خود شعور، اراده و قدرتی برای انجام کارها ندارد.

  این تصور که دیدن اشیاء تنها به چشم سر ممکن است، شنیدن اصوات به گوش، حرکت به پاها، جابجایی اشیاء به دستها و ارتباط با دیگران به حضور و مواجهه با دیگران ممکن است تصوری ناقص و بل نادرست بوده و ریشه در محدودیت افق نگاه انسان دارد که تنها به اتفاقات عالم از پنجره مادی و طبیعی می نگرد و از حقایق عالم معنا غافل است. این در حالی است که علیرغم محدودیتهایی که در عالم ماده و دنیا وجود دارد انسان با تسلط بر نفس و تقویت اراده و قدرت های روحی در همین دنیا می تواند بدون استفاده از ابزار و لوازم مادی مانند چشم و گوش و دست و پا و حضور چیزهایی را ببیند، بشنود، جابجا کند، حرکت کند و یا با دیگران ارتباط برقرار کند.

  بعنوان نمونه به مواردی اشاره می کنیم:
  - یکی از قدرت های معنوی انسان که در آموزه های دینی ما بدان اشاره شده و به این وسیله می توان بدون استفاده از وسیله نقلیه مادی و طبیعی در کمترین زمان ممکن در زمان و مکان سفر کرد و از جایی به جای دیگر منتقل شد طی الارض است و این از قدرت های معنوی و الهی است که کمترین اولیاء خدا و اصحاب معرفت آن را دارا بوده اند و هر زمان اراده می نمودند از آن قدرت استفاده می کردند. چنانکه در روایات به سفر امام جواد (علیه السلام) از مدینه به طوس با "طی الارض" هنگام شهادت امام رضا (علیه السلام) اشاره شده و در احوالات اولیاء خدا نیز به این توانایی روحی و معنوی بسیار اشاره شده است.(1)

  - نمونه دیگر؛ امکان جابجایی اشیاء بدون استفاده از ابزار و لوازم مادی و طبیعی است که در این مقام تنها از قدرت اراده و علم به ابزار و لوازم معنوی و تکوینی بهره گرفته می شود چنانکه در داستان حضرت سلیمان (علیه السلام) به جابجایی تخت بلقیس در کمتر از چشم به هم زدنی به آن اشاره کرده است. داستان از این قرار است که ملکه سبأ با عده‏ اى از اشراف قومش، تصمیم گرفتند به سوى سلیمان علیه السلام بیایند، این خبر از هر طریقى که بود به سلیمان (علیه السلام) رسید و سلیمان تصمیم گرفت در حالى که ملکه و یارانش در راهند، قدرت‌نمایى شگرفى کند تا آنها را بیش از از پیش، به واقعیت اعجاز و حقانیت خود آشنا، و در مقابل دعوتش تسلیم سازد لذا رو به اطرافیان خود کرده گفت: اى گروه بزرگان! کدامیک از شما توانائى دارید، تخت او را پیش از آن که خودشان نزد من بیایند و تسلیم شوند براى من بیاورید؟ عفریتى از جن رو به سوى سلیمان کرده گفت: من تخت او را پیش از آن که از جایت برخیزى نزد تو مى‏ آورم. دومین نفر؛ مرد صالحى بود که به بخشی از «کتاب الهى» (علم الکتاب) آگاهی داشت، قرآن در حق او مى‏ گوید: «قالَ الَّذِی عِنْدَهُ عِلْمٌ مِنَ الْكِتابِ أَنَا آتِیكَ بِهِ قَبْلَ أَنْ يَرْتَدَّ إِلَيْكَ طَرْفُكَ»؛ کسى که علم و دانشى از کتاب داشت گفت: من تخت او را قبل از آن که چشم بر هم زنى نزد تو خواهم آورد، و هنگامى که سلیمان (علیه السلام) با این امر موافقت کرد، او با استفاده از نیروى معنوى خود تخت «ملکه سبأ» را در «طرفة العینی» نزد او حاضر کرد.(2)
  این قبیل قدرت ها در احوالات اولیاء خدا و حتی کسانی که اهل ریاضت های غیر شرعی بوده اند نظیر مرتاضان هندی بسیار گفته شده، همچنین برخی که امروزه به قدرتهای ذهن پی برده اند از این طریق با تمرین های مداوم، قدرت ذهن را بالا برده و با تمرکز، بدون استفاده از ابزار و لوازم مادی توانایی جابجایی اشیاء را پیدا می کنند.

  - نمونه دیگر؛ دیدن و شنیدن احوالات و گفتگوهای دیگران بدون استفاده از چشم و گوش مادی است نظیر آنکه حضرت عیسی (علیه السلام) در آیه 49 سوره آل عمران به مردم می فرمود: «...وَ أُنَبِّئُکمْ بِما تَأْکلُونَ وَ ما تَدَّخِرُونَ فِی بُیُوتِکم‏...»، «...و از آنچه می‏خورید، و در خانه ‏های خود ذخیره می‏کنید، به شما خبر می‏ دهم...» خداوند در خصوص دیگر معجزات عیسی (علیه السلام) نظیر زنده کردن مرده و شفای کور مادرزاد از لفظ باذن الله استفاده می کند تا شبهه الوهیت عیسی در اذهان و افکار مردم بوجود نیاید اما در این مورد یعنی إخبار از غیب چون امری طبیعی بوده و هر کسی با اندکی ریاضت و تعالی نفس می تواند به آن برسد، دیگر از اذن خداوند چیزی نگفت.(3)

  نظیر آنکه اولیاء الهی که به قدرت های تکوینی و روحی دست یافته اند می توانند از اخبار و اتفاقات دیگران و از هر کجای عالم باخبر شوند. چنانکه در احوالات اولیاء خدا بسیار گفته شده که بدلایل گرفتاری افراد و نواقص شاگردانشان واقف بودند و آنها را از آن کاستی ها و دلایل آن باخبر می کردند. حتی از طریق علمی نیز ثابت شده که برخی با اندکی ریاضت های نفسی، روحی و ذهنی به توانایی هایی دست پیدا می کنند که می توانند افراد را در مکان هایی دور مشاهده کنند، اخبار آنها را رصد کنند و یا صداهای آنها را بشنوند به این توانایی در علم امروزی تله پاتی می گویند.

  - نمونه دیگر؛ قدرت ارتباط و گفتگو بدون اینکه نزد هم حاضر باشند و یا با استفاده از زبان با هم گفتگو کنند. که این قدرت و توانایی را قدرت الهام، القاء و ارتباط قلبی گویند چنانکه در آیه 126 سوره انعام قرآن به الهام و ارتباط وحی گونه شیاطین با یکدیگر و با دوستانشان اشاره نموده: «وَ إِنَّ الشَّیاطِینَ لَیوحُونَ إِلَی أَوْلِیآئِهِمْ»، «شیاطین سخت به دوستان خود القاء می‌کنند.» بدین گونه که شیطان شبهات خود را از راه‌های پنهانی و سریع و مرموز وارد دل شخص و از آنجا وارد جامعه می‌کند.
  اینگونه ارتباط در بین اولیاء خدا نیز مصادیق فراوانی دارد که بدون حضور و ارتباط فیزیکی مطالب حقشان را از طریق الهام و ارتباط معنوی به قلب دوستانشان القاء می کنند.(4) و یا حتی از راه دور و یا نزدیک بدون آنکه کلمه ای با یکدیگر سخن بگویند با یکدیگر گفتگو کرده، بدور از چشم و گوش نامحرمان با یکدیگر ارتباط معنایی برقرار می کنند. چنانکه در حکایت دیدار یک ساعته عارف کامل مرحوم سید علی قاضی و امام خمینی (رحمه الله علیهما) در نجف اشرف، چنانکه نقل شده، هیچ سخنی بین ایشان رد و بدل نشده، بی شک این دو ولی خدا حرف های بسیاری برای گفتن داشته و بین هم رد و بدل کرده اند که بدلیل حضور نامحرمان از طریق قدرت ذهن و روح صورت گرفته است. زیرا بسیار بعید بنظر می رسد جلسه و نشست یک ساعته ایشان بدون حاصل و ثمر و گفتگویی عالمانه بوده باشد در حالی که بطور قطع، در نظر هر دو بزرگوار، چیزی با اهمیت تر از عمر نیست.

  در این باب، نمونه ها و انحاء و اقسام این توانایی ها بسیارند که به همین اندازه بسنده می کنیم. با این تفصیل، وقتی در عالم ماده که دارای محدودیت های خاص خودش است، انسان به مدد قدرت های معنوی و روحانی و توانایی های نفس می تواند بی نیاز از ابزار و لوازم مادی و اعضاء و جوارح، نسبت به انجام کارها، حرکت در زمان و مکان، انتقال و جابجایی اشیاء و ایجاد ارتباط با دیگران اقدام کند. در عالم آخرت که همه این محدودیت های عالم ماده برداشته می شود و اقتضائات عالم عقبی اساساً با اقتضائات دنیوی متفاوت است به مراتب اولی بی نیاز از همه این لوازم است.

  انسان در آن نشئه برای ارتباط با دیگران نه به حضور فیزیکی محتاج است و نه برای تماس با دیگران به سامانه هایی نظیر تلفن، پیامک، تلگرام و واتساپ. زیرا نفس تعالی یافته و فارغ از همه محدودیت ها تنها با قدرت اراده به آنچه که خواست و میل اوست دست می یابد البته به اذن الهی و به اقتضاء مقام و درجه و متأثر از معرفتی که تحصیل کرده می تواند دست به هر کاری بزند، به هر کجا سیر کند، با دیگران ارتباط برقرار کند، از مواهب و نعمات مادی و معنوی بهشتی برخوردار شود و ... .

  ______________
  (1) رجوع کنید به کتب شرح احوالات اولیاء خدا و اصحاب معرفت.
  (2) نمل/ 40

  (3) المیزان فی تفسیرالقرآن ج۳، ص۳۱۴.
  (4) این ارتباط الهام گونه می تواند در خواب و یا بیداری، یکطرفه و یا دوطرفه محقق شود.

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۱۱/۱۲ در ساعت ۰۸:۱۷ دلیل: همکار ویراستار تدوین


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود