جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: وعده تشکیل اتحادیه قرآنی کشوری و استانی تا پایان سال/ جلسه‌ای با چاشنی روز خبرنگار

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۵
  نوشته
  3
  مورد تشکر
  4 پست
  حضور
  32 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  وعده تشکیل اتحادیه قرآنی کشوری و استانی تا پایان سال/ جلسه‌ای با چاشنی روز خبرنگار
  ‌به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، هفتاد و سومین جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی بعدازظهر روزگذشته، ۱۷ مردادماه در حالی به میزبانی ایکنا برگزار شد که بخش قابل توجهی از زمان این جلسه به روز خبرنگار و بحث در مورد خبرگزاری قرآن اختصاص یافت.
  بحث در مورد روز خبرنگار و خبرگزاری ایکنا، تنها محدود به زمان بازدید از تحریریه نشده و پس از آنکه اعضای مجمع بازدیدی از تحریریه‌های ایکنا داشتند و روز خبرنگار را به خبرنگاران این خبرگزاری تبریک گفتند، بحث‌ها در مورد این روز به جلسه مجمع نیز کشیده شد.
  حجت‌الاسلام والمسلمین حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی و رئیس مجمع مشورتی در ابتدای این جلسه طی سخنانی با اشاره به توانمندی‌ها و خدماتی که خبرگزاری ایکنا داشته است، گفت: از همین جا از همه دستگاه‌هایی که در سطح بین‌الملل در حال نقش‌آفرینی هستند و فعالیت‌های دینی و قرآنی را حمایت می‌کنند، تقاضا دارم، با قدرت و قوت، مانند گذشته حمایت همه جانبه را از این خبرگزاری داشته باشند.
  وعده تشکیل اتحادیه قرآنی کشوری و استانی تا پایان سال/ جلسه‌ای با چاشنی روز خبرنگار
  تأکید بر ۱۱۰ زبانه شدن ایکنا
  وی با اشاره به اینکه در گذشته ایکنا ۴۰ زبان داشته است، افزود: باید تلاش کنیم تا ایکنا به ۱۱۰ زبانی که در روز اول برنامه‌ریزی شده است، دست یابد. روز اول که ایکنا، بنا نهاده شد، مقرر شد که ۱۱۰ زبان خارجی داشته باشد تا اخبار خود را در گوشه و کنار دنیا منتشر کند.
  دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی اظهار کرد: از طرف مجموعه شورای توسعه فرهنگ قرآنی و اعضای مجمع مشورتی از رئیس جهاد دانشگاهی و نیز مدیرعامل ایکنا که این امر قرآنی را عهده‌دار هستند، سپاسگزارم و روز خبرنگار را مجدد تبریک می‌گویم.
  محمدی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به ویژگی‌های خبرنگار قرآنی اشاره کرد و افزود: یکی از دغدغه‌هایی که قرآن داشته و به آن نیز اشاره کرده است، بحث خبرگزاری و نحوه اطلاع‌رسانی آن بوده است.
  وی با اشاره به اینکه در چند روز آینده، کتاب «خبرنگاری در فضای مجازی» و مباحثی که پیرامون این موضوع در حوزه تبلیغ و ترویج وجود دارد، تصویب می‌شود، بیان کرد: با تصویب سند تبلیغ و ترویج قرآنی و تصویب سند فضای مجازی در ذیل آن، می‌توانیم دارای یک سند راهبری فعالیت‌های قرآنی باشیم که در نوع خود برای جامعه خبرنگاری یک مژده و بشارت است. همچنین برای سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در حوزه تبلیغ و ترویج نیز عنوان عالی‌ترین سندی که می‌تواند فعالیت‎ها را راهبری کند، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
  رئیس مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآن همچنین به آیات ۲۰ و ۲۱ سوره مبارکه نمل اشاره کرد و گفت: خبرگزاری، نباید دنبال خبرهای سطحی برود، بلکه باید دنبال خبری باشد که بتواند هدایت از آن برخیزد و البته یقینی باشد.
  وی اذعان کرد: حد پائین خبرنگاری قرآنی، علم الیقین و سقف آن نیز حق الیقین است. یعنی اینکه حداقل باید علم الیقین وجود داشته باشد. یکی از ویژگی‌های خبرنگار این است که مکث کند، همان مکثی که هد هد در زمان ارائه خبر خود به حضرت سلیمان(ع) دارد. مکث برای درک کردن و فهمیدن بسیار خوب است؛ چرا که خبرنگار، باید حامل نبأ یقین باشد و کسی می‌تواند حامل نبأ یقین باشد که خوب مکث کند. اما این مکث نباید طولانی شود.
  دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی در تکمیل این بخش از صحبت‌هایش گفت: ما به نوبه خودمان خشنودی و رضایت‌مندی جامعه قرآنی از فعالیت‌های خبرگزاری ایکنا را اعلام می‌کنیم و این خبرگزاری در مجموع با عدالت خبری و نیز عدم جهت‌گیری‌های متنوعی که در عالم خبر، معمول است، تلاش کرده است تا فارغ از جهت‌گیری سیاسی و ملاحظات، فعالیت کند و این جایگاه مقبول خود را در فضای عمومی قرآنیان به دست بیاورد.
  وعده تشکیل اتحادیه قرآنی کشوری و استانی تا پایان سال/ جلسه‌ای با چاشنی روز خبرنگار
  قبل از آغاز دستورات این جلسه، حمید محمدی، رئیس مجمع به درخواست یکی از اعضا در مورد آخرین وضعیت بودجه فعالیت‌های قرآنی در سال ۹۵، نیز صحبت کرد و گفت: در ماه مبارک رمضان سه بار به سازمان مدیریت مراجعه داشتم که البته دستورات پیگیری بودجه از سوی روسای این سازمان صادر شده است.
  وی افزود: ما مترصد بودیم تا پایان ماه مبارک رمضان، بودجه را دریافت کنیم که عملی نشد، در ادامه وعده بعد از ماه مبارک رمضان داده شد که هنوز محقق نشده است. اما چیزی که می‌توانم به طور قطع و یقین اعلام کنم، این است که تمام مقدمات واگذاری بودجه که در سازمان مدیریت برای تخصیص بودجه صورت می‌گیرد، انجام شده است، اما با توجه به اینکه بودجه قرآنی در جدولی جایابی شده است که جزء اولویت‌های اول نیست، مشکل تخصیص، کماکان وجود دارد.
  دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی خاطرنشان کرد: به طور طبیعی، وقتی دولت از تأمین شدن بودجه ضروری مطمئن نباشد به اولویت‌های پائین‌تر بودجه یا همان جدول ۱۷ مراجعه نمی‌کند.
  گزارشی از فعالیت‌های ایکنا
  در ادامه این جلسه و به مناسبت روز خبرنگار و میزبانی ایکنا از جلسه مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی، حمید صابرفرزام، رئیس سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان و مدیرعامل ایکنا ضمن قدردانی از حضور اعضای مجمع در این خبرگزاری به مناسبت روز خبرنگار، طی سخنانی گفت: سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان تا سال گذشته دو بخش خبرگزاری و فعالیت‌هایی دانشجویی را داشت. وضع سازمان از لحاظ مالی در دو سال گذشته نه تنها مناسب نبوده که با کاهش بودجه نیز مواجه بوده است.
  وی افزود: با این وجود و به برکت قرآن در این سازمان، نه تنها دچار رکود نشدیم، بلکه سال توسعه سازمان نیز بود. ما سازمان را از دو مرکز به یک سازمان پنج مرکزه تبدیل کردیم. در واقع سه مرکز در سال گذشته و امسال پایه‌گذاری شد. «مرکز مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم» یکی از این مجموعه‌ها بود که سه گروه قرآن و اقتصاد، قرآن و تربیت و قرآن و سلامت دارد. اگر اعضای هیئت علمی تشکیل شود با دستور رئیس جهاد، باید حداکثر تا دو سال آینده این مرکز را به پژوهشکده مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم تبدیل کنیم. البته امید داریم زودتر از دو سال این کار صورت بگیرد.
  فرزام در ادامه با اشاره به اینکه یکی دیگر از مراکز راه‌اندازی شده، اولین «مرکز رشد فناوری‌ها و هنر قرآنی» بود، گفت: در بین بیش از ۱۲۰ مرکز رشد که در کشور وجود دارد، هیچ مرکز قرآنی نداشتیم. گروه این مرکز جمع و فعالیت آن نیز شروع شده است. در کنار این یک سری جلسات نیز برگزار می‌شود که «طلوع برکت» و «المپیاد رحل نو» با موضوع تولید محصولات قرآنی از جمله آنها بوده است.
  رئیس سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور با تأکید بر اینکه سومین مرکزی که راه‌اندازی شده است، «مرکز آموزش‌های تخصصی حرفه‌محور» است، گفت: این مرکز با هدف ارائه آموزش‌هایی که منجر به یک شغل قرآنی شود، تأسیس شده است. در این مرکز، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی با توجه به بازار کار، آموزش داده می‌شوند. به عنوان مثال از بهزیستی مجوز گرفته و دوره آموزش تربیت مربی مهد کودک‌ها را با گرایش قرآنی راه‌اندازی کرده‌ایم.
  وی در تکمیل این بخش از صحبت‌هایش عنوان کرد: همه این توسعه‌ها، صورت گرفته است، اما نکته حائز اهمیت که باید به آن اشاره شود، این است که این توسعه‌ها فقط براساس یک سرمایه‌گذاری جدید و اضافه شدن هزینه‌های سازمان صورت نگرفته است، ما در دو سال گذشته، سال‌های مالی بسیار بدی را گذرانده‌ایم. ما توسعه خود را براساس بهره‌وری در سازمان گذاشته‌ایم. اکثر تجهیزات و نیازهایی که وجود داشت از طریق افزایش بهره‌وری در سازمان صورت گرفته است.
  مدیرعامل خبرگزاری ایکنا همچنین در مورد فعالیت‌های خبرگزاری قرآن نیز بیان کرد: اخیراً ارزیابی‌ای توسط معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد در مورد خبرگزاری‌ها صورت گرفت که در بین ۱۸ خبرگزاری تخصصی، جایگاه نخست را با تفاوت امتیاز بالایی به دست آوردیم.
  وعده تشکیل اتحادیه قرآنی کشوری و استانی تا پایان سال/ جلسه‌ای با چاشنی روز خبرنگار
  فرزام در پایان در زمینه ارتقای زبان‌های خبرگزاری ایکنا نیز گفت: به خاطر مشکلات مالی و برخی کم لطفی‌ها در اواسط سال ۹۳ تعداد زبان‌های ایکنا به پنج زبان رسیده بود که هم اینک و با وجود مشکلات مالی، ۱۸ زبان فعال در ایکنا اخبار را به صورت روزانه انعکاس می‌دهند. اگر حمایت شود می‌توانیم حتی تعداد زبان‌های خارجی را به آن عدد ۱۱۰ که اشاره شد، برسانیم.
  تجلیل از فعالیت‌های قرآنی جهاد دانشگاهی
  حجت الاسلام والمسلمین حمید محمدی، بعد از سخنان مدیرعامل ایکنا، عنوان کرد: جا دارد سازمان‌های متولی مسئولیت‌های بین‌المللی از ردیفی با عنوان حمایت از فعالیت‌ها در حوزه اطلاع‌رسانی قرآن در عرصه بین‌الملل به بودجه خود اضافه کنند تا حمایت‌هایی در زمینه اطلاع‌رسانی اخبار قرآنی در عرصه بین‌الملل به وجود بیاید.
  گزارشی از جلسات هیئت رسیدگی به امور موسسات
  بخش دیگری از این جلسه به ارائه گزارش مهدی قره‌شیخلو، رئیس سازمان دارالقرآن و دبیر هیئت رسیدگی به امور مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد از عملکرد این هیئت، اختصاص یافت. وی گفت: بعد از تشکیل هیئت در اسفند ۹۳ سرانجام مقدمات فراهم شد و تاکنون ۴۱ جلسه برگزار شده است. تمام آئین‌نامه‌ها و مدارکی که نیاز بوده، مورد بررسی قرار گرفته و آئین‌نامه مصوب شده است.
  قره‌شیخلو افزود: سامانه صدور مجوز نیز یک ماه پیش، آماده و بارگذاری شده است و در حال حاضر درخواست‌های جدید ثبت موسسات را با شرایطی جدید پذیرش می‌کنیم. این درخواست‌ها در سامانه ثبت و در استان‌ها مورد رسیدگی اولیه قرار می‌گیرد و اگر مدارک کامل بود به هیئت ارسال شده و پس از بررسی، مجوز صادر می‌شود.
  دبیر هیئت رسیدگی به امور موسسات قرآنی مردم‌نهاد با اشاره به اینکه تاکنون ۲۰ موسسه در سامانه جدید برای دریافت مجوز ثبت نام کرده‌اند، گفت: انتظار ما این بود که با حجم زیادی از درخواست‌ها برای صدور مجوز مواجه شویم که با توجه به اینکه بسیاری از متقاضیان از شرایط جدید کم‌اطلاع بودند، برای تهیه مدارک به زمان نیاز دارند به همین خاطر درخواست‌ها به مرور اضافه می‌شود.
  قره‌شیخلو در ادامه در مورد روند ادغام دو اتحادیه قرآنی مردم‌نهاد نیز بیان کرد: اساسنامه اتحادیه کشوری به سرانجام رسیده است، همچنین اساس‌نامه اتحادیه‌های استانی نیز مورد بازبینی قرار گرفته و نمایندگان دو اتحادیه نظر نهایی خود را خواهند داد تا در هیئت بررسی شده و بعد اتحادیه‌های استانی را با شرایط، بازسازی کنیم. یک هیئت سه نفره نیز قرار شده است تشکیل شود تا به همه استان‌ها سفر کنند و اتحادیه استانی را راه‌اندازی کنند.
  وی اذعان کرد: این اتحادیه جدید، همان اتحادیه قدیمی خواهد بود با این تفاوت که چهار کار ابتدایی باید انجام شود، اول موسسات به عنوان مجمع عمومی عضو شوند، دوم جلسه مجمع با حضور همه نمایندگان موسسات تشکیل شود، سوم اساس‌نامه جدید تصویب شود و چهارم براساس اساسنامه جدید هیئت مدیره انتخاب شود تا همه چیز شکل قانونی پیدا کند. از لحاظ ساختاری تغییر و تحول چندانی نداریم، اما چون مجمع بزرگتر می‌شود باید هیئت مدیره جدید را انتخاب کند.
  قره‌شیخلو عنوان کرد: اگر مشکل خاصی پیش نیاید تا پایان سال هم اتحادیه استانی و هم اتحادیه کشوری راه‌اندازی خواهد شد تا ماموریت هیئت به خوبی انجام شود.
  در ادامه نیز عباس سلیمی، پیشکسوت قرآنی و معاون فرهنگی آستان حضرت عبدالعظیم(ع) و فعالیت‌های مرکز آموزش قرآن این آستان، گفت: از ۴۵ نفر از آقایان و بانوان به عنوان اساتید خوب و مجرب بدون برقراری رابطه استخدامی برای برگزاری کلاس‌های آموزشی استفاده می‌کنیم و حدود چهار هزار نفر خروجی آن بوده است که از روخوانی تا مفاهیم قرآن را شامل شده است.
  وی افزود: امسال نیز تعداد حافظان ما در ماه مهر به حدود ۲۴۰ نفر خواهد رسید. عمدتاً سرمایه‌گذاری ما بر روی نوجوانان است. در کنار این فعالیت‌ها، جلسات تفسیر قرآن نیز با حضور جمعیت خوبی برگزار می‌شود که البته بیشتر مخاطبان خاص حضور دارند.
  اولین دستور کار جلسه
  در ادامه این جلسه، دستور جلسات توسط رضا سلامت‌پناه، دبیر مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی قرائت شد. اولین دستور کار این جلسه، گزارش‌دهی مسئولان نمایشگاه بین‌المللی قرآن از بیست و چهارمین دوره آن بود که برای سومین بار پیاپی به دلیل آنچه که آماده نشدن این گزارش اعلام شد به تعویق افتاد.
  دومین دستور کار هفتاد و سومین مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرآنی که توسط دبیر مجمع مشورتی شورای توسعه فرهنگ قرائت شد، در مورد ارائه گزارش هزینه‌کرد اعتبارات شورای هماهنگی و گسترش فعالیت‌های قرآنی استان‌ها توسط نماینده سازمان تبلیغات اسلامی بود.
  آرزوهای زندگیمان را به اهداف زندگیمان تبدیل کنیم تا برای رسیدن به آنها تلاش کنیم نه اینکه فقط دعا کنیم


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود