جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کنیه ابوالقاسم

نوشته
    1,512
    مورد تشکر
    114 پست
    حضور
    111 روز 6 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    159
    آپلود
    0
    گالری
    1

کنیه ابوالقاسم

پرسش:
    چرا به پيامبر (صلی الله علیه و آله) ابو القاسم گفته می شود؟ آيا پسری به اسم قاسم داشتند؟

پاسخ:
    طبق نقل منابع حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) دارای فرزند پسری به نام قاسم بوده است:
    شيخ صدوق با سند خود از امام صادق (علیه السلام) روايت می كند كه رسول الله دارای فرزندانی بنام های: قاسم، طاهرـ كه همان عبدالله است ـ ام كلثوم، رقيه، زينب، فاطمه (سلام الله علیها) شد.(1)
    شيخ كلينی می نويسد: رسول اكرم (صلی الله علیه و آله) قبل از بعثت صاحب فرزندانی به نام های: قاسم، رقيه، زينب و ام كلثوم، و بعد از بعثت صاحب طيب و طاهر و فاطمه (سلام الله علیها) شد. هم چنين روايت شده است كه بعد از مبعث صاحب فرزندی غير از فاطمه (سلام الله علیها) نشده است و طيب و طاهر قبل از مبعث متولد شده اند.(2)
    شيخ طبرسی می نويسد: اولين فرزندی كه خديجه حامله شد، عبدالله بن محمد بود كه همان طيب و طاهر است و مردم به اشتباه می گويند: خديجه چهار پسر به نام های قاسم، عبدالله، طيب و طاهر به دنيا آورده است، در حالی كه از رسول الله فقط دارای دو پسر به نام های عبدالله و قاسم است و گفته شده است كه قاسم اولين و بزرگ ترين فرزند رسول اكرم (صلی الله علیه و آله) بوده است و كنيه اش نيز از نام وی گرفته شده است. هم چنين چهار دختر به نام های زينب، رقيه، ام كلثوم و فاطمه (سلام الله علیها) داشت.(3)
    منابع ديگری هم نام فرزندان پيامبر (صلی الله علیه و آله) را ذكر كرده اند.(4)
    در روایتی امام رضا (علیه السلام) علت این کنیه را این گونه بیان فرمودند:
    حسن بن فضال از پدرش نقل می کند از امام رضا (علیه السلام) پرسیدم: چرا به پیامبر ابوالقاسم می گویند؟ حضرت فرمود چون دارای فرزندی بود اسمش قاسم بود. گفتم یابن رسول الله آیا مرا لایق می دانی که بیشتر توضیح دهی؟ حضرت فرمود: بله، آیا می دانی پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمود من و علی پدران این امت هستیم؟ گفتم بله. فرمود: آیا می دانی پیامبر (صلی الله علیه و آله) نسبت به همه امت از جمله علی (علیه السلام) به منزله پدر است؟ گفتم بله. فرمود: آیا میدانی علی (علیه السلام) تقسیم کننده بهشت و دوزخ است؟ گفتم بله. فرمود از این رو به او گفته می شود ابوالقاسم چون پدر قاسم بهشت و دوزخ است.
    «حَسَنِ بْنِ فَضَّالٍ عَنْ أَبِيهِ قَالَ سَأَلْتُ الرِّضَا ع فَقُلْتُ لَهُ لِمَ كُنِّيَ النَّبِيُّ ص بِأَبِي الْقَاسِمِ فَقَالَ لِأَنَّهُ كَانَ لَهُ ابْنٌ يُقَالُ لَهُ قَاسِمٌ فَكُنِّيَ بِهِ قَالَ فَقُلْتُ يَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ فَهَلْ تَرَانِي أَهْلًا لِلزِّيَادَةِ فَقَالَ نَعَمْ أَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص قَالَ أَنَا وَ عَلِيٌّ أَبَوَا هَذِهِ الْأُمَّةِ قُلْتُ بَلَى قَالَ أَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص أَبٌ لِجَمِيعِ أُمَّتِهِ وَ عَلِيٌّ بِمَنْزِلَتِهِ فِيهِمْ قُلْتُ بَلَى قَالَ أَ مَا عَلِمْتَ أَنَّ عَلِيّاً قَاسِمُ الْجَنَّةِ وَ النَّارِ قُلْتُ بَلَى قَالَ فَقِيلَ لَهُ أَبُو الْقَاسِمِ لِأَنَّهُ أَبُو قَاسِمِ الْجَنَّةِ وَ النَّار»(5)

ــــــــــــــــــــــ
    (1) الخصال، شیخ صدوق، ج 2، ص 37.
    (2) اصول كافی، ج 1، ص 439-440.
    (3) اعلام الوری، شیخ طبرسی، ج 1، ص 275.
    (4) سيد محسن امين، اعيان الشيعه، ج 1، ص 321؛ محمّد ابراهيم آيتی، تاريخ پيامبر اسلام، ص 76 و 77.
    (5) بحارالانوار، ج 16، ص 95.

لینک اصلی

ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۵/۰۵/۱۹ در ساعت ۰۰:۴۹

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری