پرسش:
بعد از حضرت نوح بیشترین طول عمر از آنِ کیست؟

پاسخ:
آن چه از منابع مختلف استفاده می شود، در طول تاریخ برخی از افراد بوده اند كه دارای عمری طولانی تر از حضرت نوح بوده و برخی نیز كمتر از ایشان عمر كرده اند، لذا ارائه پاسخی قطعی و مشخص به این سوال كه بعد از حضرت نوح چه كسی بیشترین عمر را داشته است، كمی مشكل به نظر می رسد.
درباره عمر حضرت نوح (علیه السلام) اقوال مختلف وجود دارد. قرآن می گويد: حضرت نوح (علیه السلام) نهصد و پنجاه سال به امر تبليغ دين و سالت پرداخت. امّا سرانجام طوفان قومش را فرا گرفت، در حالى كه ظالم بودند.(1)
از ظاهر اين آيه فهميده می شودكه مدت پيامبری حضرت نوح تا قبل از طوفان نهصد و پنجاه سال بود؛ بعد از اين چه مدت زندگى كرد، معلوم نيست. در برخى از روايات آمده است كه مدت عمر حضرت نوح هزار و پنجاه سال بود، چهل سال قبل از بعثت، نهصد و پنجاه سال از بعثت تا طوفان و شصت سال بعد از توفان.(2) بعضی منابع ديگر عمر حضرت نوح (علیه السلام) را، 1450 سال ذكر كرده اند.(3)
در بعضی روایات آمده است که عمر حضرت نوح (علیه السلام ) دو هزار و پانصد سال بود.(4)
در روایت دیگری آمده است که حضرت نوح (علیه السلام ) دو هزار و چهار صد و پنجاه سال عمرداشت.(5)
علامه مجلسی در ضمن این حدیث آورده است که درباره عمر آن حضرت اختلاف نظر هست و اخبار معتبر اهل بیت، دلالت بر دو هزار و پانصد سال دارد.(6)
در هر حال نمى توان با قاطعيت درباره مدت عمر حضرت نوح اظهار نظر كرد.
بنابراین شاید بتوان بعد از حضرت نوح، حضرت عیسی بن مریم را دارای بیشترین طول عمر دانست که هم اکنون بیش از 2015 سال از عمر شریفشان می گذرد و طبق تفسیر برخی آیات قرآن در یکی از کرات آسمان چهارم زندگی می کنند؛ خدای تعالی در قرآن کریم می فرماید:
«وَ قَوْلِهِمْ إِنَّا قَتَلْنَا الْمَسِيحَ عِيسَى ابْنَ مَرْيمَ رَسُولَ اللَّهِ وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَكِنْ شُبِّهَ لَهُمْ وَإِنَّ الَّذِينَ اخْتَلَفُوا فِيهِ لَفِي شَكٍّ مِنْهُ مَا لَهُمْ بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِلَّا اتِّبَاعَ الظَّنِّ وَمَا قَتَلُوهُ يقِينًا»؛ و گفتارشان که: «ما، مسيح عيسي بن مريم، پيامبر خدا را کشتيم» در حالی که نه او را کشتند، و نه بر دار آويختند؛ لکن امر بر آن ها مشتبه شد. و کساني که در مورد (قتل) او اختلاف کردند، از آن در شک هستند و علم به آن ندارند و تنها از گمان پيروی می کنند؛ و قطعا او را نکشتند.(7)
«بَلْ رَفَعَهُ اللَّهُ إِلَيهِ وَكَانَ اللَّهُ عَزِيزًا حَكِيمًا»؛ بلکه خدا او را به سوی خود، بالا برد. و خداوند، توانا و حکيم است.(8)

_____________
(1) عنكبوت/ 14؛ رك: ناصر مكارم شيرازى و ديگران، تفسير نمونه، دارالكتب الإسلامية،‏ ج 16، ص 228.
(2) سيوطى جلال الدين، الدرالمنثور فى تفسير المأثور، قم، كتابخانه آية الله مرعشى نجفى، 1404 ق، ج 5، ص 143.
(3) رسولی محلاتی، تاريخ انبياء، انتشارات علميه اسلاميه، ج 1، ص 452.
(4) بحار الانوار، ج 11، ص 284؛ به نقل از امالی صدوق، ص287 .
(5) بحار الانوار، ج 11، ص 289 .
(6) همان، ص 290 .
(7) نساء/ 157.
(8) نساء/ 158.

لینک اصلی