جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فکه

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  813
  مورد تشکر
  2,269 پست
  حضور
  1 روز 37 دقیقه
  دریافت
  165
  آپلود
  14
  گالری
  6

  فکه




  فکه

  فکه،نام منطقه ای است در شمال غربی استان خوزستان. از غرب به خط مرزی ایران و عراق، از شمال به منطقه ی چنانه،از شرق به ارتفاعات رقابیه و میشداغ از جنوب به چزابه محدود می شود.
  فکه سرزمین رمل و شن های روان است.
  گرچه در نواحی شمال فکه زمین هایی با خاک طبیعی و قابل کشت وجود دارد، اما عمده ی این منطقه را تپه های ماهور رملی و بیابان های پوشیده از شن و ماسه در برگرفته است.
  فکه یکی از محورهای اصلی تجاوز ارتش عراق به شمال خوزستان بود.عراقی ها با عبور از این محور توانستند خود را تا کنار رودخانه ی کرخه برسانند و به جاده ی اهواز- اندیشمک نزدیک شوند.

  در آغاز جنگ وقتی فکه سقوط کرد ،پاسگاه های واقع در جنوب فکه محاصره شدند و نیروهای مستقر در آن ها با زدن به بیابان عقب نشینی کردند؛اما تعدادی در هنگام عقب نشینی راه را گم کردند و در اثر تشنگی شهید شدند.

  در طول نبرد هشت ساله؛ دو عملیات وسیع و دو عملیات محدود نظامی در منطقه ی فکه به اجرا در آمد.
  عملیات های والفجر مقدماتی در بهمن ماه 1361
  والفجر یک در فروردین ماه 1362 به عنوان حرکت های نظامی جمهوری اسلامی در تاریخ ثبت شده است
  عملیات های ظفر 4 و عاشورا ی3 که به ترتیب در تیرماه ومرداد ماه 1363 انجام شد،
  حرکت های محدودی بود که صرفاً به منظور انهدام یگان های رزمی دشمن در منطقه ، به مرحله ی اجرا در آمد

  عملیات والفجر مقدماتی با هدف تصرف پل غزیله و دست یابی به شهر العماره،راس ساعت 21 و30 دقیقه 18 بهمن 1361 به اجرا در آمد
  .
  13 یگان از سپاه پاسداران و 3 یگان از ارتش جمهوری اسلامی در این عملیات شرکت داشتند.
  در این عملیات که به درستی عملیات موانع لقب گرفته است،بعد از آن که نیروهای پیاده ی هر یگان برای رسیدن به نقطه رهایی و آغاز عملیات 8 تا 14 کیلومتر راه در میان دریایی از رمل طی کردند، با موانعی به عمق 4 کیلومتر روبه رو شدند.
  موانع متعددی که به ترتیب ذیل از سوی دشمن تعبیه شده است.
  1-میدان مین
  2-سیم خاردار حلقوی به عرض 6 متر
  3-مواضع کمین
  4-سیم خاردار معمولی
  5-میدان مین با عمق زیاد
  6-سیم خاردار حلقوی
  7-کانال به عرض 3تا 4 متر
  8-سیم خاردار حلقوی
  9-میدان مین
  10-سیم خاردار حلقوی
  11-کانال دوم
  12-سیم خاردار حلقوی
  13-میدان مین
  14-خط اول دشمن
  15- خط دوم دشمن




 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  813
  مورد تشکر
  2,269 پست
  حضور
  1 روز 37 دقیقه
  دریافت
  165
  آپلود
  14
  گالری
  6



  به وضوح پیداست که عبور از این تعداد موانع و استحکامات برای نیرویی که قبلاً با تجهیزاتی به وزن تقریبی 12 کیلو راهپیمایی چند کیلومتری را در میان ماسه و شن تحمل کرده، تا چه اندازه دشوار خواهد بود.درگیری های سنگین این عملیات بیش تر در لابه لای این موانع رخ داد.

  از موانع معروف در فکه،کانال های متعدد است.این کانال هابه عرض 3 تا 9 متر و به عمق دو تا سه متر حفر شده بود.درون کانال ها پر بود از سیم های خاردار،مین والمری و بشکه های فوگاز.این بشکه ها حاوی مواد آتش زا بود که به هنگام انفجار محدوده ی اطراف خود را به جهنمی از آتش تبدیل می ساخت.
  گرچه در این عملیات یگان های زرهی عراق در برابر دلاور مردی رزمندگان متحمل آسیب شدند، اما در نهایت نیروهای خودی ناچار به عقب نشینی شدند.وسعت،عمق و تعداد استحکامات دشمن، عدم الحاق یگان ها و نیز هوش یاری دشمن به وقوع عملیات، عوامل اصلی این عدم الفتح بود.
  به هنگام عقب نشینی ، جمعی از رزمندگان به محاصره دشمن در آمده و بعد از مقاومتی چند روزه به شهادت رسیده و یا اسیر شدند.
  دوماه بعد؛در 21 فروردین 1362 عملیات والفجر یک در منطقه ی شمالی فکه و با هدف تهدید شهر العماره آغاز شد و بعد از چند روز بدون دست یابی به اهداف از پیش تعیین شده،خاتمه یافت.
  دو عملیات ظفر 4 و عاشورای 3 که در تابستان 1363 در منطقه ی فکه به اجرا در آمد نیز دست آورد نظامی چشم گیری به همراه نداشت.
  این همه ی ماجرای نظامی فکه است،اما فکه قصه ی دیگری نیز دارد که برای آن بایستی از سطح به عمق رفت.چشم و گوش دیگری مهیا کرد و در میان رقص تیر و غرش تانک و هیاهوی کارزار به دنبال ناگفته ها ونانوشته ها گشت.

  درجریان عملیات والفجرمقدماتی تعداد زیادی از نیروها درون یکی از شیارهایی که از تلاقی دو تپه ماهور تشکیل شده بود،در محاصره ی عراقی ها گرفتار می شوند.داخل شیار،با مینهای والمری فرش شده بود .
  تعدادی از بچه ها در برخورد بامین به شهادت رسیده و تعدادی مجروح می شوند.مابقی سعی می کنند در سینه کش تپه پناه گیرند.سنگرهای کمین دشمن که بر روی شیار تسلط کامل داشتند،باران گلوله را راهی شیار می کنند.هر لحظه بر تعداد شهدا و مجروحین افزوده می شود .
  بااین حال رزمندگان محاصره شده 3 روز در بدترین شرایط مقاومت می کنند .در پایان، سیل گلوله های خمپاره و تانک و دو شکا، قامت های برافراشته ی شیار را در خاک وخون می غلتانند.بعد از چند روز وقتی عراقی ها واردشیار می شوند،سراغ مجروحین رفته و بسیاری از آنان را به شهادت می رسانند.



 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  813
  مورد تشکر
  2,269 پست
  حضور
  1 روز 37 دقیقه
  دریافت
  165
  آپلود
  14
  گالری
  6



  از ناگفته هایی که فکه در سینه دارد، نحوه ی شهادت اسرا و مجروحین است.تعداد زیادی از رزمندگانی که به اسارت نیروهای عراقی در آمدند و نیز شمار قابل توجهی از مجروحین که توان حرکت نداشتند به وحشیانه ترین شیوه ها به شهادت رسیدند.
  عراقی ها گروه گروه رزمندگان اسیر و مجروح را با دست های بسته در زیر خروارها خاک دفن کردند، در حالی که آن ها هنوز زنده بودند.
  مرتضی شادکام از نیروهای تفحص، در این باره حرف هایی دارد:
  عمق ماجرایی که در آن چند روز محاصره در دل کانال شکل گرفت،چندان قابل دسترس نیست؛اما جملات جان سوزی که ازدفترچه ی یادداشت یکی از شهدای گردان حنظله استخراج شده است،عظمت واقعه را نمایان می کند.

  «امروز،روز پنجم است که در محاصره هستیم آب را جیره بندی کرده ایم،نان را جیره بندی کرده ایم،عطش همه را هلاک کرده، همه را، جز شهدا که حالا کنار هم در انتهای کانال خوابیده اند.دیگر شهدا تشنه نیستند.فدای لب تشنه ات پسر فاطمه سلام الله.»

  سعید قاسمی که در نبرد والفجر مقدماتی ، مسئولیت واحد اطلاعات و عملیات لشکری 27 را بر عهده داشت از سرنوشت گردان حنظله می گوید:ساعتهای آخر مقاومت بچه ها در کانال، بی سیم چی گردان حنظله حاج همت را خواست.
  حاجی آمد پای بیسیم و گوشی را به دست گرفت.
  صدای ضعیف و پر از خش خش را از آن سوی خط شنیدیم که می گوید:فلانی رفت،فلانی هم رفت.
  باطری بی سیم دارد تمام میشود.
  عراقی ها عن قریب ما را خلاص می کنند؛من هم خداحافظی می کنم.
  حاج همت که قادر به شکستن محاصره ی تیپ های تازه نفس دشمن نبود،همان طور که به پهنای صورت اشک می ریخت،گفت:بی سیم را قطع نکن...حرف بزن.
  هر چه دوست داری بگو؛ اما تماس خودت را قطع نکن.
  صدای بی سیم چی را شنیدم که می گفت :سلام ما را به امام مان برسانید.
  از قول ما به امام بگوییدهمان طور که فرموده بود، حسین وار مقاومت کردیم، ماندیم و تا نفر آخر جنگیدیم.

  کانال حنظله در کنار عظمت های اساطیری شهدا،ارج و منزلت یافت.
  اما قتلگاه فکه سال ها پس از غوغای نبرد،میهمان عزیز دیگری را در جمع خود پذیرا شد .
  روز بیستم فروردین ماه 1372 سید مرتضی آوینی به هنگام تهیه ی فیلم مستندی ازقتل گاه فکه در اثر انفجار مین والمر به شهادت رسید.

  مرتضی در طول 8 سال دفاع مقدس، فریاد مظلومیت رزمندگان اسلام در شهر بود.
  او با ساخت هفتاد فیلم مستند تحت عنوان روایت فتح،مخاطبان خود را در جریان فرهنگ متولد شده در جبهه های نبرد قرار داد.پس از دفاع مقدس،روح نا آرام او هم چنان در پیچ و خم خاک ریزها و زاویه ی سنگرها به دنبال ناگفته ها بود.
  او اعتقاد داشت که فرهنگ جبهه نباید زیر آوار تاریخ دفاع مقدس دفن شود.انتقال آن فرهنگ به شهر می تواند زندگی را از چنگال بی رحم ثروت و قدرت به در آورد و صبغه ی معنوی به آن ببخشد.



 4. تشکرها 3


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود