جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بازتاب آزادسازی شهر مهران

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,113
  مورد تشکر
  5,120 پست
  حضور
  15 روز 13 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0

  بازتاب آزادسازی شهر مهران
  بازتاب آزادسازی شهر مهران

  بازتاب آزادسازی شهر مهران


  آزادسازی شهر مهران به منزله شکست استراتژی دفاع متحرک عراق بود . شکستی که رژیم عراق در گام اول خود با عدم موفقیت در تأمین اهداف مورد نظرش با آن رویارو شد و سرانجام با از دست دادن مهران ، چشم اندازی جدید از ناتوانی و ضعف این کشور در موضع آفند و پدافند ترسیم و نمایان گردید . خبرگزاری فرانسه در پی آزادسازی شهر مهران ، گزارش داد:

  « ناظران در خلیج فارس عقیده دارند که اشغال مهران به دست قوای ایران ، شکست پذیری رژیم عراق- به ویژه استراتژی نظامی جدید آن موسوم به دفاع متحرک – است.»

  در میان مناطقی که در تصرف دشمن قرار گرفت ، شهر مهران از اهمیت خاص سیاسی- تبلیغاتی برخوردار بود و برای عراق به عنوان جبران شکست فاو و نیز عامل افزایش دهنده روحیه نیروهای آسیب دیده ارتش عراق تلقی می شد ؛ لذا آزادسازی آن ، گذشته از اینکه شکست دشمن در استراتژی تازه خود محسوب می شد ، آسیب های عمده دیگری را در آن مقطع و بعد از آن متوجه ارتش عراق کرد . چنانکه وقتی مهران بازپس گرفته شد ، رسانه های گروهی جهان به انحاء مختلف به بعد روانی مسئله اشاره کردند . از جمله نشریه فارین ریپورت ، چاپ لندن ، نوشت :

  «مهران به خودی خود فاقد اهمیت است ، تهاجم به مهران نه از جهت استراتژیکی ، بلکه از نقطه نظر روانی ، واجد اهمیت می باشد.»

  رادیو آمریکا نیز به نقل از کارشناسان نظامی ، اظهار کرد :

  «شکست عراق ممکن است از نظر روانی اثر مهم و شگفت انگیزی داشته باشد ؛ چرا که عراقی ها بیشتر به خاطر جبران شرمساری ناشی از تصرف بندر عراقی فاو به دست ایرانی ها دست به حمله زده بودند.»

  همچنین خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از رادیو بی بی سی گزارش داد :

  «برخی از مفسران و ناظران آگاه به مسائل نظامی اعتراف کردند که با آزادسازی مهران ، ایران نشان داد که توانایی پیشروی های محدود را دارد حال آنکه عراق نشان داده است که نمی تواند در مقابل این گونه تهاجمات در خاک ایران ایستادگی کند و در نتیجه یک بار دیگر به پشت مرزهای دفاعی که در نقاط فوق العاده آسیب پذیری در اطراف مرز ساخته ، عقب نشینی کرد.»

  گذشته از این درهم شکسته شدن خطوط دفاعی عراق در فاو و ناتوانی این کشور دربازپس گیری آن ، رژیم صدام را نزد غرب و حامیان منطقه ای خود به طور اساسی به زیر سوال کشید و این واقعیتی بود که حاکمان بغداد مایل به تن دردادن به آن نبودند و به منظور اثبات توانایی و حفظ برتری خود ، مبادرت به اتخاذ استراتژی موسوم به دفاع متحرک نمودند . براین اساس به خوبی روشن است که شکست مهران می تواند چه تبعاتی در بی اعتمادی حامیان و متحدین رژیم بغداد فراهم آورد.

  روزنامه نیوزویک چاپ آمریکا پس از آزادسازی مهران نوشت :

  «بازپس دادن مهران(پس از فاو) ، اعتماد مقامات آمریکایی را به رژیم عراق به شدت کاهش داد و گفته می شود که آمریکا کمک های تسلیحاتی خود را به این رژیم محدود کرده است.»

  فتح فاو به دست قوای نظامی ایران ، موقعیت و فضایی جدید در جنگ به وجود آورد که توأم با واقع نگری از سوی رسانه های جهانی درباره توانایی های بالفعل و بالقوه جمهوری اسلامی و نیز ناتوانی رژیم عراق مبنی بر ادامه جنگ و رویارویی با تهاجمات ایران بود . تثبیت وضعیت یادشده قطعاً نیازمند پیروزی های دیگری بود که تنها قسمتی از آن با فتح مهران و پس زدن نیروهای دشمن تأمین گردید.

  در این باره آنچه که در رسانه های غربی منعکس شد عمدتاً حول محور توانایی و برتری نظامی ایران دور می زد ، گذشته از این ، حفظ برتری در فاو و انجام عملیات در مهران ، نشان دهنده ی نوعی افزایش توان نظامی ایران تلقی شد ؛ به طوری که رادیو بی بی سی به نقل از مفسر بخش شرقی خود گفت :

  « اگرچه تسخیر مهران از نظر تعیین نهایی جنگ نقش قاطعی نخواهد داشت اما نیروهای ایرانی نشان دادند که ضمن حفظ مواضع خود در فاو ، در مقابل حمله های پی در پی عراق می توانند نیروهای عراقی را از بخش مرکزی جبهه نیز بیرون برانند و خطر مهمی را در آینده جنگ ترسیم نمایند.»

  در همین زمینه خبرنگار دیگری از رادیو آمریکا با مشاهده تحرکات اخیر در ایران در خصوص فراخوان نیرو و نیز اظهارات مقامات تهران ، از نقشه های آینده ایران خبر می دهد و می گوید :

  «نقشه کلی ایران در حال حاضر این است که کلیه منابع خود را بسیج کند تا از فرصت اخیر خود بهره برداری کند و ایران را به یک پیروزی سریع در جنگ نایل سازد ، به ویژه آنکه محسن رضایی فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تأکید کرده که اگر به عراق فرصت داده نشود که پس از شکست های اخیر تجدید قوا کند ، ایران می تواند امیدوار باشد امسال جنگ را به پیروزی خاتمه بدهد. از سوی دیگر آیت الله خامنه ای نیز در خطبه های نماز جمعه تهران اعلام کرد که رژیم تهران از این پس به حملات محدود اکتفا نخواهد کرد و قصد دارد با یک حمله گسترده آخرین ضربه را بر عراق وارد آورد.»

  البته برخی از خبرگزاری ها این موضوع را به دیده تردید می نگریستند. تحلیل گران دیگر ، دلیل حساسیت خود را به انعکاس اخبار در خصوص احتمال اجرای عملیات گسترده تر از سوی ایران ، به خاطر مشاهده نقل و انتقالات و به ویژه افزایش اعزام نیرو می دانستند.

  این دسته از مفسران معتقد بودند که تمرکز این نیروهای نامتجانس و بی حرکت نگاهداشتن آنان برای مدتی طولانی مقدور نخواهد بود و رژیم تهران ناچار خواهد گردید یا آنان را به عملیات و تحرک وادارد و یا به شهر و روستاهایشان بازگرداند و در مقابل ، تردید نمی توان داشت که عملیات گسترده نیروهای ایرانی ، اعراب را اعم از موافق صدام یا مخالف وی در وضعی غیرعادی و حتی نقطه انفجار قرار خواهد داد ... آزادشدن شهر مهران از دست سربازان عراقی با وجود اهمیتی که می توان بر آن قائل شد برای ایجاد تحولی اساسی و کارساز در جنگ 6 ساله کافی به نظر نمی آید . اما در عین حال کافی است که نگرانی دلهره آوری را در سران عرب برانگیزد ، زیرا این پیروزی محدود می تواند مقدمه ای باشد بر حمله بزرگ که دولتمردان اسلامی تهران مدت ها است از آن سخن می گویند . دراین باره خبرنگار روزنامه فایننشال با چاپ نقشه ای از منطقه عملیاتی ، گزارش دا :

  «نیروهای مسلح ایران ، سربازان عراقی را از یک شهر مهم بیرون رانده اند . این شهر یکی از استراتژیک ترین نقاط در جبهه 733 مایلی است و برای هرگونه تلاش ایران جهت حرکت به سمت بغداد بهترین گذرگاه است.»

  پیروزی ایران در عملیات کربلای 1 از ابعاد مختلف مورد توجه مفسران و ناظران آگاه قرار گرفت . مفسر رادیو بی بی سی از منظری دیگر به درایت فرماندهان ایرانی در تغییر تاکتیک نظامی اشاره کرد و گفت :

  « رهبران نظامی ایران که در گذشته اتکای زیادی به نیروهای پیاده نظام داشتند ، از تلفات سنگین این شیوه جنگ ظاهراً درس گرفتند . به گونه ای که استراتژی فعلی آنان بیشتر به تشخیص نقاط ضعف ارتش عراق در امتداد جبهه ها متمرکز شده است . بنابراین اگر ایران در چندین حمله محدود به پیروزی برسد ، احتمال درهم کوبیدن خطوط دفاعی عراق محرز است ، گرچه معلوم نیست که با کمبود سلاح های سنگین بتواند ابتکار عمل را در این مسئله به دست آورد یا نه؟»

  خبرنگار بی بی سی نیز تصریح می کند که تصرف شش هفته قبل مهران به دست ارتش عراق که نشانه تغییر روش این کشور در جنگ بود و امیدوار بود آن را در ازای فاو معامله کند ، سودی در برنداشت.

  حتی با وجود حملات متقابل در منطقه فاو نتوانست نیروهای ایرانی را از شبه جزیره فاو بیرون براند . لذا از دست دادن مهران برای دولت عراق شکست دیگری محسوب می شود .

  از سوی دیگر طارق عزیز ، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه عراق ، در اولین واکنش رسمی ، بدون اشاره به شکست نیروهای ارتش کشورش در منطقه عملیاتی مهران ، خواستار انزوای ایران در محیط بین المللی شد . او از تمام کشورهای جهان خواست رژیم ایران را از خانواده جهانی منزوی کنند و از مجهز کردن تهران به سلاح و تجهیزات نظامی و متخصصان فن خودداری کنند تا بدین وسیله رژیم تهران را برای پایان جنگ و بازگشت صلح به منطقه تسلیم اراده انسانی نمایند.

  اما برخی مفسران این امید عراق را برباد رفته اعلام نمودند. گزارشگر صدای آمریکا در تفسیر خود درباره بازتاب عملیات و تلاش های دیپلماتیک عراق گفت :

  «بر سر این شهر تاکنون چندین بار جنگ در گرفته و شهر عملاً منهدم شده است . البته این شهر از نظر استراتژیک اهمیت چندانی ندارد ، اما بغداد کوشید با اشغال مجدد آن و از طریق طرف های ثالث تهران را به مبادله مهران با شبه جزیره فاو در جنوب عراق ، که ایران آن را در فوریه تصرف کرده بود ، تشویق کند ، ولی ایران علاقه ای به این کار نشان نداد و اساساً حاضر نیست تا زمانی که دولت صدام حسین بر سرکاراست انجام گفت و گوهای صلح را بررسي كند».


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  23,989 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196  مراحل عمليات
  شب و روز اول عمليات

  با نزديك شدن زمان عمليات،جا به جائي و نقل و انتقالات شروع شد.در اين هنگام طوفان نسبتاً شديدي همراه با گرد و غبار در گرفت و سطح منطقه عملياتي و عقبه نيروهاي خود را پوشاند به طوري كه دشمن امكان ديد را از دست داد.بدين ترتيب در ساعت 22:30 مورخ 9/4/1365 ، عمليات آزادسازي مهران تحت عنوان كربلاي 1 و با رمز «يا ابوالفضل العباس ادركني» آغاز شد.پس از گذشت لحظاتي از شروع عمليات در بعضي از محور ها ،خطوط پدافندي دشمن مقاومت شديدي از خود نشان داد.در يكي از محور ها دشمن با مقاومت شديد كار را به روز و در گيري سنگر به سنگر كشانيد .در كل از آنجا كه دشمن در مقابل سرعت عمل نيروها غافلگير شده بود به شدت آسيب ديد و تلفات زيادي را متحمل شد و حمله اصلي از محوري كه براي دشمن غير منتظره بود و نفوذ به عقبه دشمن را شامل مي شد صورت گرفت.
  در محور لشكر 25 كربلا در ارتفاعات قلاويزان به دليل وجود جاده اي درارتفاعات و استحكامات و موانع بسيار كه موجب تسلط دشمن بر اين جاده شده بود پيشروي با كندي روبرو شدو فرمانده گردان عمل كننده لشكر 25 كربلا اعلام كرد امكان پيشروي در اين محور وجود ندارداما پس از يك ساعت درگيري با تدبير فرمانده لشكر حركت خودروها ، دستگاههاي مهندسي و ادوات زرهي به صورت ستوني با چراغ روشن به طرف خط نيروهاي دشمن متزلزل شده و دست از مقاومت كشيدند و عقب نشيني كردند.
  در محور لشكر 17 علي ابن ابي طالب (ع) نيز نيروها در حالي به بالاي ارتفاعات رسيدند و به دشمن مسلط شدند كه دشمن متوجه حضور و حركت آنها نشده بود.حمله رزمندگان در اين محور به قدري براي نيروهاي عراقي غافلگير كننده بود كه بسياري از آنها براي فرار از محاصره خود را به پايين ارتفاع مي انداختند.لشكر 17 علي ابن ابي طالب پس از دور زدن ارتفاعات قلاويزان و با توجه به موفقيت لشكر 25 كربلا با موفقيت كامل مأموريت خود را به اتمام رساندند.لشكر 41 ثار الله ضمن تأمين اهداف از پيش تعيين شده و حركت به طرف ارتفاعات حمرين الحاق خود را با لشكر 25 كربلا برقرار نمود.لشكر 27 حضرت رسول (ص) ضمن وارد كردن چهار گردان پس از شكستن خط، روستاي امامزاده سيد حسن را پاكسازي كردو تپه مهم 177 را تصرف نمود. در روز اول با دستيابي به اهداف از پيش تعيين شده رزمندگان از روحيه بسيار بالايي برخوردار بودند،لذا از فرصت به دست آمده و در هم پاشيدگي دشمن نهايت استفاده را كرده به پيشروي در روز اول ادامه دادند و بدين ترتيب فرصت باز يابي و سازماندهي را از دشمن گرفتند.
  شب و روز دوم عمليات
  پس از انجام بازسازي و سازماندهي ،يگانها مجدداً براي انجام مرحله سوم عمليات كه در شب دوم انجام مي شد آماده شدند.طي شب دوم عمليات از دو محور صورت گرفت .در محور اول نيروها هرمز آباد را پاكسازي كرده و تا 500 متري شهر مهران پيشروي كردند.در محور دوم خط سراسري از هرمز آباد تا شيار ميگ سوخته تأمين شد و بدين ترتيب مقداري از محدوده مرحله سوم عمليات تأمين شد.در شب دوم شواهد و قرائني دال برعقب نشيني نيروهاي دشمن در محور باغ كشاورزي و تپه غلامي و پاسگاه دراجي مشاهده شد.اين امر تا اندازه اي عجيب بود زيرا احتمال داده نمي شد كه دشمن بهاين سرعت در محور ياد شده اقدام به عقب نشيني كند ليكن تحديد و امكان برخورد نيروهاي دشمن در اين محور آنها را مجبور به اقدام فوق كرد.پس از مشاهده عقب نشيني دشمن از شمال مهران (محدوده باغ كشاورزي) نيروهاي خودي بلافاصله معابر مين دشمن را باز كرده،سپس به سرعت وارد باغ كشاورزي شدند و100 تن از نيروهاي پراكنده دشمن را به اسارت گرفتند.همچنين رزمندگان دلاور سپاه پاسداران انقلاب اسلامي از محور ديگري از طريق روستاي هرمز آباد و از پشت به طرف باغ كشاورزي رفته ، ضمن جنگ و گريز با نيرو هاي در حال فرار دشمن ، تعدادي از آنها را به اسارت مي گيرند.به دنبال تلاشهايي كه در روز دوم عمليات صورت گرفت و متعاقب عقب نشيني دشمن ،مهران به تصرف نيروهاي خودي در آمد.با توجه به اين كه دشمن احتمال حمله مي داد ، لذا در داخل شهر مستققر نشده بود و معدود نيرو هاي دشمن كه همچنان در حالت سر در گمي به سر مي بردند به سهولت كشته و يا اسير مي شدند.
  روز سوم عمليات
  با روشن شدن هوا در روز سوم عمليات درگيري و ادامه پاكسازي در محورهاي مختلف كم و بيش ادامه داشت.طي اين روز ، نيروهاي لشكر سيد الشهداء‌از محورهاي قلعه كهنه و فرخ آباد به طرف تپه هاي غلامي و باغ كشاورزي و پاسگاه دراجي حركت كرده ،ضمن پاكسازي منطقه بسياري از نيروهاي دشمن را به اسارت در آوردند.همچنين از ساعت 6 صبح اين روز ، تيپ هاي 5 و 6 گارد رياست جمهوري عراق به ارتفاعات 210 تك كردند كه در نتيجه آن قسمتي از منطقه مزبور را به تصرف خود در آوردند.
  شب چهارم عمليات
  نيروهاي خودي طي شب چهارم توانستند وارد روستاي فيروز آباد شده و‌آن را به تصرف در آوردند.در ساعت 7 صبح روز چهارم عمليات دشمن توسط تيپ هاي 95،71 و 72 پياده ، تيپ هاي 4و5 گارد رياست جمهوري پاتك نسبتأ شديدي را بر روي ارتفاعات قلاويزان به منظور تصرف آن آغاز كرد.طي اين در گيري نيرو هاي دشمن در هم كوبيده شدند به طوري كه 3 گردان از تيپ 3 و 4 گردان از تيپ 5 گارد و 1 گردان از تيپ 95 و بيش از 10 گردان از تيپ هاي 71 و 72 منهدم شده و فرمانده تيپ 4 گارد به هلاكت رسيد.
  روز پنجم عمليات
  طي روز پنجم ،لشكر سيدالشهداء موفق به تصرف كامل ارتفاع 210 شد و آن مقداري را كه دشمن طي پاتك خود در روز سوم با تيپ هاي 5و6 گارد تصرف كرده بود باز پس گرفت.
  روز ششم عمليات
  مرحله ششم عمليات توسط دو لشكر سپاه يعني لشكر 10 سد الشهداء و لشكر 27 محمد رسول الله (ص) به منظور تصرف قله 223 و يالهاي آن آغاز شد.نظر به اين كه دشمن در قسمتي از منطقه مزبور تهديد به دور خوردن مي شد لذا اين امر منجر به تزلزل دشمن و نهايتاً تصرف قله 303 شد.قله مزبور با تك احاطه اي از دو قسمت در محاصره قرار گرفت و در نتيجه قرارگاه تاكتيكي لشكر 17 زرهي به تصرف در آمد .در ادامه نيز يالهاي قله 223 از سوي لشكر 27 به طور كامل تأمين گرديد.ضمناً قرارگاه تاكتيكي تيپ 24 مكانيزه لشكر 10 دشمن منهدم شد و تعدادي از عناصر آن آز جمله فرمانده تيپ به اسارت در آمدند.بدين وسيله شهر مهران به طور كامل آزاد شد و اهداف عمليات كربلاي 1 صد در صد تأمين شد.
  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************

 3. تشکر


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  23,989 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196  مرحله اول ، تهاجم:
  پس از اعلام رمز يا ابوالفضل العباس (ع) نيروهاي اسلام از لشكر 10 سيدالشهداء (ع) ، گردانهاي المهدي به فرماندهي سردار شهيد مسعود (صمد) يكتا در سمت راست جاده آسفالتي و گردان حضرت علي اصغر در سمت چپ جاده آسفالتي وارد عمل شدند.گردانهاي حضرت علي اكبر (ع) و حضرت حمزه سيد الشهداء (ع) و گردان زرهي كه به عنوان نيروهاي احتياط بودند در ساعت 5 صبح روز اول وارد عمل شدند و با هماهنگي ساير گردانها با عبور از موانع و استحكامات، رودخانه گاوي و منطقه وسيعي را از دست دشمن آزاد نمودند و تا روستا و نزديكي امام زاده سيد حسن پيشروي صورت گرفت.
  مرحله دوم ، عقب نشيني دشمن ،
  صبح 11/4/65 رزمندگان در خطوط مقدم متوجه عقب نشيني سريع دشمن شده و گردانهاي حضرت علي اكبر و حضرت حمزه از لشكر 10 سيد الشهداء (ع) همراه با گردانهاي عمل كننده لشكر 27 حضرت رسول(ص) از مسير روستاي هرمز آباد از پشت به طرف باغ كشاورزي حركت كرده و ضمن جنگ و گريز با نيروهاي در حال فرار دشمن عده اي از آنها را به اسارت در آوردند و با وارد عمل شدن گردانهاي قمر بني هاشم و زهير رزمندگان اسلام موفق شدند تا ساعت 1 بعد از ظهر شهر مهران را نيز تا رودخانه كنجانچم به تصرف در آورند.

  مهران را خدا آزاد كرد

  امام خميني(ره)
  مرحله سوم، تداوم پاكسازي مناطق آزاد شده :
  در شب و روز سوم عمليات مطابق طرح قرار بود روستاي فيروز آباد و ارتفاعات قلاويزان عراق و ارتفاعات 223 آن به صورت يك خط ممتد تأمين گردد ، اما نيروهاي خودي در ادامه عمليات روز دوم در محور قلاويزان به طرف اهداف فوق پيشروي كردند.لشكرهاي 25 كربلا و 5 نصر با هماهنگي يكديگر به طور تلفيقي عمل نموده و به طرف ارتفاعات 223 پيشروي كردند و لشكر ثار الله نيز در يالهاي آن به پيشروي پرداخت.اين يگانها تا قبل از صبح روز سوم به نزديكي ارتفاعات مزبور رسيدند.همچنين لشكر حضرت رسول (ص) در قسمت يال ارتفاعات قلاويزان به سمت غرب و تيپ امام حسن(ع) نيز با وارد كردن دو گردان نيرو از خسرو آباد به سمت فيروز آباد عمليات را ادامه دادند كه تيپ امام حسن (ع) قبل از تصرف روستاي مذكور متوقف گرديد.
  خبرهاي مختلفي از طريق لشكر 5نصر به قرارگاه مي رسيد مبني بر اين كه ارتفاعات 223 تصرف شده است ولي هيچكدام به شكل قاطع تأييد نگرديد و بعد معلوم شد روي قله 210 مستقر شده اند.در طول روز سوم به رغم درگيري رزمندگان با قواي دشمن محورهاي پايگاه دراجي و باغ كشاورزي و تپه هاي غلامي كاملاً پاكسازي نشد و دشمن كم و بيش و به طور پراكنده در اين محور ها حضور داشت.
  در ادامه عمليات تيپ بيت المقدس به استعداد دو گردان وارد منطقه شد و تحت امر تيپ 21 امام رضا(ع) در خط پدافندي فرخ آباد مستقر گرديد .لشكر 10 سيد الشهداء (ع) از محورهاي قلعه كهنه و فرخ آباد به طرف تپه هاي غلامي و باغ كشاورزي و پاسگاه دراجي حركت كرد و ضمن پاكسازي كامل منطقه عده بسياري از نيروهاي دشمن را به اسارت در آورد و سپس نيروهاي ارتش در پاسگاه دراجي مستقر شدند.
  ساعت 6 صبح روز سوم تيپ هاي 4 و 5 گارد رياست جمهوري عراق به ارتفاعات 210 پاتك نمودند و پس از يك در گيري سخت آن را تصرف كردند.به همين علت لشكر 25 كربلا و 5 نصر حدود 200 متر عقب آمدند.اين محور استحكاماتي قوي داشت و نيروهان خودي براي نفوذ در آن تلاش مي كردند.
  مرحله چهارم ، عمليات تثبيت:
  در شب چهارم عمليات نيروهاي خودي ضمن تصرف مواضع دشمن در فيروز آباد وارد اين روستا شدند و در حالي كه دشمن از اين منطقه عقب نشيني كرده بود اقدام به احداث يك خاكريز از فيروز آباد به سمت خاكريز قديمي به سمت خاكريز قديمي در فرخ آباد نمودند و سپس خاكريز را از فيروز آباد در مقابل استقرار لشكر حضرت رسول (ص) ادامه دادند و به يالهاي ارتفاعات قلاويزان رساندند.
  در اين شب در گيري در اطراف ارتفاعات 223 ادامه يافت و نيروهاي دشمن كه هنوز اين ارتفاعات را در تصرف داشتند فشار زيادي را در نقاط مختلف وارد كردند .البته دشمن همچنان در گيجي به سر مي برد و هر چند تحركات هوائي عراق شروع شده بود ،ولي ضعيف و در حد شناسايي بود.آتش توپخانه اش هم چشمگير نبود.نيروهاي تازه نفس دشمن هم توانستند تنها قسمت هايي از ارتفاعات قلاويزان را حفظ كنند.پاتك شديد دشمن حدود ساعت 7 صبح روز جهارم عمليات -13/4/65 - آغاز شد.تيپهاي 95 و 71 و 72 پياده و تيپ هاي 4 و5 گارد رياست جمهوري ارتش عراق پاتك شديدي را روي ارتفاعات قلاويزان براي تصرف قله 200 شروع كردند.با مقاومت سخت رزمندگان و حملات پي در پي آنان اين پاتك شكست خورد و قواي دشمن متحمل تلفات سنگيني شدند.در جريان اين در گيري ها فرمانده تيپ چهار گارد كشته شد كه عراقي ها جسد او را به عقب منتقل كردند.
  در ادامه عمليات، لشكر 10 سيد الشهداء (ع) قسمت هايي از يال قله 210 را تصرف كرد.مركز شنود نيز گزارش داد كه در حمله هواپيماهاي خودي به مواضع دشمن 20 خودرو منهدم و 40 تن كشته و زخمي شدند.
  در روز پنجم عمليات 14/4/65 لشكر10 سيدالشهداء(ع) به سمت قله 210 تك نمود و اين قله را مجدداً به طور كامل تصرف كرد و بيش از 10 اسير گرفت.
  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************

 5. تشکر


 6. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  23,989 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196  جا داره همینجا از سردار شهید مسعود یکتا فرمانده گردانهای المهدی یادی بکنیم
  که دراین عملیات فداکاریهای زیادی انجام داد

  برای شادی روحش صلوات

  ویرایش توسط قاری قرآن : ۱۳۹۰/۰۷/۱۳ در ساعت ۱۱:۰۴
  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************

 7. تشکر


 8. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۰
  نوشته
  24
  مورد تشکر
  101 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  یاد آن روزهای خون و ایثار بخیر / فقط برای من خاطرات تلخ از دست دادن دوستانم باقی مانده
  شهدا را به یاد بسپاریم نه به خاک

  اعوذ بالله من الکرب و البلا


  ▌▬◄گروه استشهادیون ،گروه همه ی قرآنیان►▬▐

  عاشقان مهدی صاحب الزمان (عج)

 9. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۰
  نوشته
  24
  مورد تشکر
  101 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  یاد شهید مجتبی ناظری که از گردن هدف تیر مستقیم قرار گرفت بخیر و روحش شاد
  شهدا را به یاد بسپاریم نه به خاک

  اعوذ بالله من الکرب و البلا


  ▌▬◄گروه استشهادیون ،گروه همه ی قرآنیان►▬▐

  عاشقان مهدی صاحب الزمان (عج)

 10. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۰
  نوشته
  24
  مورد تشکر
  101 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  شلمچه یک دنیا ناگفته از ایثار و شجاعت شهدا در دل داره که امیدوارم روزی برای نسل جدید بازگو بشود
  شهدا را به یاد بسپاریم نه به خاک

  اعوذ بالله من الکرب و البلا


  ▌▬◄گروه استشهادیون ،گروه همه ی قرآنیان►▬▐

  عاشقان مهدی صاحب الزمان (عج)


 11. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۰
  نوشته
  24
  مورد تشکر
  101 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  یاد شهدای گردان حضرت علی اکبر(ع) از لشگر 10 سیدالشهدا در رملهای خونین فکه گرامی باد
  شهدا را به یاد بسپاریم نه به خاک

  اعوذ بالله من الکرب و البلا


  ▌▬◄گروه استشهادیون ،گروه همه ی قرآنیان►▬▐

  عاشقان مهدی صاحب الزمان (عج)

 12. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود