پرسش:
آیا این ادعا صحت دارد که اروپای قرون وسطائی توسط مسلمانان، متمدن شد؟ اگر این گونه است، علت عقب ماندگی مسلمانان چیست؟

پاسخ:
یکی از موضوعاتی که قابل انکار نیست تأثیر تمدن اسلامی بر غرب است، و این امر آن چنان قطعی و مسلّم است که دانشمندان و نویسندگان غربی هم در کتاب های خود به آن اشاره کرده اند. یکی از این شخصیت هایی که به این مطلب اشاره کرده است مورخ مشهور فرانسوی «گوستاولوبون» است. وی در بخشی از کتاب خود بنام «تاریخ تمدن اسلام و عرب»، بطور تقریباً مفصلی به این اثرگذاری اشاره کرده است.
در این جا به گوشه ای از بیانات این نویسنده فرانسوی اشاره می کنیم:
«ما در این فصل ثابت خواهیم کرد که تأثیر مسلمانان در غرب بسیار بوده و تمدن اسلامی بود که غرب را متمدن کرد. برای درک اهمیت این مطلب نخست باید وضع اروپا را قبل از ورود تمدن اسلامی در نظر بگیریم.
ما وقتی به قرن نهم و دهم میلادی بر می گردیم یعنی آن زمانی را که تمدن عرب (اسلام) در اسپانیا به حدّ اعلای ترقی رسیده بود در نظر بگیریم می بینیم مراکز علمی غرب عبارت بود از برج ها و قلعه هایی که یک مشت حکمرانان و اربابان وحشی در آن زندگی می کردند و افتخارشان به این بود که سواد ندارند و دانشمندترین رهبانان مذهبی هم آن دسته کشیش های نادانی بودند که تمام وقت خود را در دیرها بسر می بردند تا کتاب های نفیس قدمای یونان و روم را از میان کتابخانه های کلیساها بیرون آورده و نوشته های آن را محو کرده و بدین وسیله از اوراق آن برای نوشتن اوراد مهمل و بی معنی استفاده کنند...
و راستی اروپا در قرون وسطی اطلاعاتی که از کتاب های یونانیان قدیم داشت همان اطلاعاتی بود که از روی ترجمۀ کتاب های عربی و مسلمان بدست آورد ... و اینجاست که اگر ملتی باشد که ما اعتراف کنیم به این که در اطلاع یافتن از علوم قدیمه ما مدیون آن ها می باشیم، آن ها همان ملت عرب می باشند نه کشیشان و رهبانان قرون وسطی که حتّی اسم یونان را هم نشنیده بودند و راستی تمام جهانیان باید از این عمل نیک اعراب مسلمان قدردانی کنند که این ها باعث شدند تا آن گنج های قیمتی را از دستبرد رهبانان نادان حفظ کنند. و بقول «مسیو لیری»: اگر اعراب (مسلمانان) روی صفحۀ تاریخ ظاهر نشده بودند نهضت علمی اروپا قرن ها عقب می افتاد.
تمام دانشمندانی که قبل از قرن پانزدهم میلادی در اروپا آمدند کسانی بودند که علوم آن ها منحصر به آن چیزهایی بود که از روی کتاب های عربی یاد گرفته بودند. و بقول مسیو «رینان»: «آلبرت کبیر هر چه دارد از ابن سینا است و سان توما نیز هر چه در فلسفه می دانست از ابن رشد بوده است». و تقریباً حدود 5 الی 6 قرن تنها کتاب علمی که در دانشگاه های اروپا تدریس می شد همان کتاب هایی بود که از زبان عربی به لاتین ترجمه شده بود، و به جرأت می توانیم بگویئم در بعضی از علوم مانند طب تا به امروز هم ادامه دارد، زیرا در اواخر همین قرن گذشته بود که در شهر «مون پیلیر» (فرانسه) شرح هایی بر کتاب های ابن سینا نوشتند».
مسلمانان تا قرن ها در رشته های مختلف علمی اعم از طب، هیأت و نجوم، شیمی، ریاضی، جغرافی و دریانوردی، نظامی و غیره گوی سبقت را از سایر ملت ها ربوده بودند.
افلاطون و ارسطو به واسطه ترجمه زبان یونانی به عربی بار دیگر به جهانیان معرفی شدند. مسلمانان خاستگاه علم شیمی مدرن، هواسنجی، ریاضیات، جامعه شناسی و جغرافی بودند. جراحان مسلمان همچنین نخستین جراحانی بودند که جسد انسان را کالبد شکافی کردند.
مسلمانان در طول این دوره اشتیاق خاصی برای دنبال کردن مباحث فکری و علمی داشتند؛ نخستین تلسکوپ جهان برای یک خلیفه مسلمان ساخته شد. بدون ارقام عربی که در برگیرنده ارقام اعشاری و صفر است، علوم و تجارت مدرن غیر ممکن بود.
یکی از بزرگ ترین خدمات اسلام به دنیای غرب هنر ساخت کاغذ بود که تکنیک های آن از چینی ها وام گرفته شد. بدون وجود کاغذ مناسب و کیفیت خوب نشر مطالب وفور کتاب برای آموزش جهانی غیر ممکن بود.
در حالی که اروپا هنوز در دوران تاریک خود به سر می برد، مسلمانان تمدنی پیشرفته و پیچیده را پایه گذاری کردند که تا این روز مورخان نتوانسته اند به نحو متقاعد کننده و رضایت بخشی آن را توضیح دهند.
"می سارتون" نویسنده آمریکایی بلژیکی تبار با اشاره به اسلام گفته است: خلق یک تمدن جدید با دامنه بین المللی و جامع امری است که می توان آن را توصیف کرد اما توضیح کامل آن دشوار است؛ چرا که این دوران خلاقانه ترین جنبش های قرون وسطی را شکل داد.
اسلام از تفکر آزاد حمایت کرد و شیوه های تجربی عقلانی را که بنیاد علوم مدرن و فلسفه است بسط داد. پیش از رسالت حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) مردم جرأت انجام تجارب عملی را به علت واهمه از انتقام ارواح شریر به خود نداده بودند. حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) به خرافه ها و عناصر وحشت آن ها خاتمه داد و به آمده شدن جامعه بشری برای تحقیقات علمی کمک کرد.
دکتر "خواکین کاستا"، شرق شناس اسپانیایی می گوید: اگر نبود اندلس اسلامی، تکنولوژی جهان به این مرحله نمی رسید؛ امریکا کشف نمی شد و ریاضیات به این درجه ممتاز دست پیدا نمی کرد.
"برنارد شاو"، فیلسوف برجسته بریتانیایی در مقدمه کتاب "حیرت پزشکان"، می نویسد: استعمار انگلیس پس از اشغال جزایر سندونش در اولین اقدام دین ساکنان این جزیره را تغییر داد و پس از مدتی ساکنان این جزایر به بیماری های مهلکی دچار شدند که ناشی از ترک عادات اسلامی که از آن ها می خواست پاکی و طهارت را رعایت کنند، بود.
در رابطه با تاثیرات مثبت اسلام در غرب اندیشمندان زیادی سخن رانده اند و بر تاثیر مستقیم اسلام و تعالیم اسلام بر پیشرفت کشورهای اروپایی و غربی صحه گذاشته اند که علاوه بر گوستاولوبون فرانسوی می توان به دکتر"خوزه لوییس بارسلو"، دانشمند اسپانیایی، دکتر "پیتر بورمن" پژوهشگر آلمانی و دکتر "اندره ویزالوس"، پزشک بلژیکی و دیگران اشاره کرد.

اما این که چرا امروزه مسلمانان عقب مانده تر از کشورهای اروپایی هستند، باید گفت:
مسلّم اين است كه پديده ای درخشان و چراغی نور افشان، به نام تمدن اسلامی قرن ها در جهان وجود داشته و سپس نابود شده و به خاموشی گراييده است و امروز مسلمانان، در مقايسه با گذشته پر افتخار خود و نيز در مقايسه با بسياری از ملل جهان، عقب مانده به حساب می آيند،در اين جا اين پرسش رخ می نمايد، كه چرا مسلمانان پس از آن همه پيشرفت و ترقی در علوم، معارف، صنايع و نظام های اجتماعی، به انحطاط گراييدند و اين انحطاط، معلول چه علل و عواملی بوده است؟
اين مساله علل و ريشه های تاريخی مختلفی دارد و بررسی جامع و همه جانبه آن نيازمند تحقيقاتی ژرف و گسترده است. در عين حال به صورت مختصر، می توان به عوامل زير اشاره كرد:
1) بی ترديد اگر مسلمانان از تعاليم وحي فاصله نمی گرفتند، و قوام سياسی و وحدت اجتماعی خود را حفظ می كردند، هم اكنون نيز می توانستند از هر نظر جلوتر از غرب باشند؛ زيرا هم اكنون نيز اگر به جای درگيری های بيهوده و اتلاف منابع خود به وحدت بينديشند، به قدرتی بزرگ با امكاناتی وسيع در جهان تبديل می شوند و در پرتو برنامه ها و استفاده از استعدادها، از نظر فن آوری نيز به قدرتی قابل اعتماد مبدل می شدند و از نظر فرهنگی رتبه ای عالی كسب می كردند.
2) گر چه اصل دين جامع است اما متأسفانه برداشت های غير كارشناسانه از دين همانند برداشت های غلط از زهد، دنيا، دعا، انتظار و ... موجب عقب ماندگی شده است و گرنه همين مفاهيم در صدر اسلام و حتی در غرب موجب پيشرفت شده است. البته بايد اعتراف كرد كه رواج انديشه های صوفی گرانه و برخی انحرافات ديگر ـ كه معلول التقاط است ـ نقش مؤثری در عقب ماندگی مسلمانان از قافله صنعت و پيشرفت داشته است و از نظر فرهنگی هم خسارت های خاص خود را به دنبال داشته اند.
3) مسلمانان بر اساس انگيزش و هدايت های دينی، مسير رشد را پيمودند و بر اثر انحراف از دين و آلودگی به مفاسد، دنيا پرستی، سستی و كاهلی، به انحطاط و عقب ماندگی گرائيدند.
4) سرگرم شدن مسلمانان به تفرقه و جنگ های داخلی و جانشين ساختن شعارهای استعماری همچون ناسيوناليسم، پان عربيسم و به جاي تكيه بر اصول گرائی و اتحاد بين الملل اسلامی، شعارهايی كه جز عقب ماندگی فرهنگی و علمی و ... ارمغان ديگری ندارند.
5) هجوم بيگانگان و استعمارگران و تلاش آن ها براي عقب نگاه داشتن كشورهای جهان سوم براي استثمار منابع انسانی و طبيعی و تداوم سلطه غرب بر اين كشورها، و به غارت رفتن سرمايه های ملی و آتش سوزی كتابخانه های بزرگ اسلامی.
6) وجود نظام سياسی فاسد و استبدادی كه به جای همت در جهت رشد و پيشرفت مسلمانان فقط به فكر حفظ قدرت خويش و صرف هزينه های عمومی مسلمانان در جهت خوش گذراني و ... بودند، وجود اين نظام ها و حاكمان فاسد خود ناشی از انحرافات سياسی صدر اسلام پس از رحلت پيامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) و انحرافات اعتقادی و اجتماعی بعد از آن بود، اين نظام های سياسی، در شخصيت و منش انسان ها و فرهنگ اين جوامع نيز آثار زيانباری داشتند.
در اين فرصت اگر مسلمانان بخواهند جايگاه شايسته خود را دريابند، رعايت نكات زير ضروری است:
1- بالا بردن سطح شناخت و بينش های دينی در همه ابعاد آن.
2- تقويت روح ايمان، تقوا، استواری در دين و مبارزه با كژی ها.
3- ارتقای دانش و سطح علمی.
4- ارتباط وثيق و همدلی در سطح بين الملل اسلامی و تعاون و همكاری گسترده و همه جانبه.
5- از ميان برداشتن نظام های فاسد.
6- تلاش همه جانبه و همگانی در جهت ايجاد و احيای تمدن عظيم و مدينه فاضله اسلامی.
7- اعتماد به نفس و دوری از خود باختگی.

____________
جهت مطالع بیشتر به این منابع مراجعه کنید:
1- علل پيشرفت و انحطاط مسلمين، زين العابدين قربانی.
2- علل ضعف و انحطاط مسلمين در انديشه های سياسی و آرای اصلاحی ، سيد جمال الدين اسدآبادي، احمد موثق.
3- آمريكا پيشتاز انحطاط، روژه گاردی ، ترجمه: قاسم منصوری.
4- علل انحطاط تمدنها، قانع عزيزآبادی.
5- ريشه های ضعف و عقب ماندگی مسلمانان، رجبی.
6- رمز عقب ماندگی ما، امير شكيب ارسلان، ترجمه: محمد باقرانصاری.
7- تاريخ فتوحات اسلامی در اروپا، شكيب ارسلان، ترجمه: علی دوانی.
8- به سوی قرآن و اسلام، حسين انصاريان.
9- تاريخ تمدن، ج 4، ويل دورانت، ترجمه: گروهی از نويسندگان.
10- فرهنگ اسلام در اروپا، زيگريد هونكه، ترجمه: مرتضی رهبانی.
11- تاريخ تمدن اسلام و عرب، گوستاولوبرن.

لینک اصلی