جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مقدار خواب مناسب برای یک مومن چقدر است؟

نوشته
    4,132
    صلوات
    71
    دلنوشته
    17
    دلنوشته
    برای سلامتی آقا امام زمان
    مورد تشکر
    17,578 در 3,825 پست
    حضور
    89 روز 5 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    999
    وبلاگ
    1

تعجب مقدار خواب مناسب برای یک مومن چقدر است؟

سلام خدا قوت

سوالی دارم که حقیقتش نمیدونم توی کدوم بخش باید ایجاد بشه؟ متن سوال اینه ....

سلام خدا قوت

در قرآن با آیاتی مواجه شدم مثل قم الیل الا قلیلا شب را جز کمی به پا خیز (مزمل/2) ، کانوا قلیلا من الیل ما یهجعون آنها کمی از شب را میخوابیدند (ذاریات/17) و سوالم این هست که ....

1. این مقدار کم از خواب که در آیات بهش اشاره شده چقدر هست؟
    2. آیا برای همه ی مومنین و مومنات در هر سن و شرایطی یکسان هست یا تفاوتهایی بر حسب توانایی افراد وجود داره؟
    3. کسی که به خاطر مشغله ، از ارتباطش با فامیل کم میکنه تا به کارهاش برسه ولی خوابش همچنان 8 ، 9 ساعت هست چه حکمی داره؟ آیا خطا کاره؟
    4. گفته شده خواب کم باشه ، این به این معنی هست که خواب باید کم باشه و بیشتر از این مقدار نخوابن؟ یا به این معنی هست که خواب شب کم باشه و در کنارش در ساعاتی از روز هم بخوابن؟

در کل میخوام بدونم یک مومن برای اینکه به رضایت خدا برسه تلاش روزانه و خواب شبانه اش باید چطور باشه و بر چه میزانی عمل کنه

ممنون و التماس دعا
    ممنون میشم راهنمایی کنید.
    التماس دعا
    ویرایش توسط معین : 1395/05/25 در ساعت 13:25
    »»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

2.  

نوشته
    2,923
    صلوات
    1
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    سلام سلامتی میاره
    مورد تشکر
    7,507 در 2,525 پست
    حضور
    91 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    7

با نام و یاد دوست

مقدار خواب مناسب برای یک مومن چقدر است؟

کارشناس بحث: استاد اویس

نوشته
    162
    مورد تشکر
    657 در 149 پست
    حضور
    3 روز 3 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ║✿║خادم زهرا║✿║ نمایش پست
    سلام خدا قوت

سوالی دارم که حقیقتش نمیدونم توی کدوم بخش باید ایجاد بشه؟ متن سوال اینه ....

در قرآن با آیاتی مواجه شدم مثل قم الیل الا قلیلا شب را جز کمی به پا خیز (مزمل/2) ، کانوا قلیلا من الیل ما یهجعون آنها کمی از شب را میخوابیدند (ذاریات/17) و سوالم این هست که ....

1. این مقدار کم از خواب که در آیات بهش اشاره شده چقدر هست؟
    2. آیا برای همه ی مومنین و مومنات در هر سن و شرایطی یکسان هست یا تفاوتهایی بر حسب توانایی افراد وجود داره؟
    3. کسی که به خاطر مشغله ، از ارتباطش با فامیل کم میکنه تا به کارهاش برسه ولی خوابش همچنان 8 ، 9 ساعت هست چه حکمی داره؟ آیا خطا کاره؟
    4. گفته شده خواب کم باشه ، این به این معنی هست که خواب باید کم باشه و بیشتر از این مقدار نخوابن؟ یا به این معنی هست که خواب شب کم باشه و در کنارش در ساعاتی از روز هم بخوابن؟

در کل میخوام بدونم یک مومن برای اینکه به رضایت خدا برسه تلاش روزانه و خواب شبانه اش باید چطور باشه و بر چه میزانی عمل کنه

ممنون و التماس دعا
    ممنون میشم راهنمایی کنید.
    التماس دعا
    با عرض سلام و ادب خدمت شما خواهر ارجمند
    مهمترین نکته ای که برای رعایت حد اعتدال در خوابیدن باید مورد توجه قرار گیرد ویژگیهای مزاجی و شرایط جسمانی فرد است و شاید از این روی نتوان یک میزان مشخصی از خواب را برای همگان توصیه نمود زیرا گوناگونی افراد در حالات جسمانی و مزاجی و مقدار سلامتی خود تاثیر بسیاری در نیازمندی آنها به خواب دارد. مثلا افرادی که دارای طبع سرد وتر یا گرم وتر هستند، نیاز به خواب بیشتر و یا افرادی که دارای مزاج گرم و خشک یا سرد و خشک هستند، نیاز به خواب کمتری دارند. به طور کلی هرچه قدر رطوبت بدن بیشتر باشد عمق خواب بیشتر و هرچه خشکی مغز بیشتر باشد خواب سطحی تر است.
    همچنین نوزادان و کودکان و زنان نسبت به بزرگسالان و مردان به خواب بیشتری نیاز دارند و یا احتیاج افراد مسن به خوابیدن بیشتر از افراد جوان است.
    بنیاد ملی خواب (nsf) و هیاتی متشکل از 18 دانشمند در حوزه پزشکی میزان دقیق خواب مورد نیاز برای گروه‌های سنی مختلف را تعیین کرده‌اند که بدین شرح می باشد:
    نوزادن تا 3 ماهه: 14 تا 17 ساعت در روز
    نوزادان 4 تا 11 ماهه: 12 تا 15 ساعت در روز
    کودکان نوپا (1 تا 2 ساله): 11 تا 14 ساعت در روز
    ‌کودکان قبل‌از‌مدرسه‌(3 تا 5 ساله): ‌10‌تا‌13‌ساعت در روز
    کودکان مدرسه‌ای (6 تا 13 ساله): 9 تا 11 ساعت در روز
    نوجوانان 14 تا 17 ساله: 8 تا 10 ساعت در روز
    جوانان 18 تا 25 ساله: 7 تا 9 ساعت در روز
    بزرگسالان 26 تا 64 ساله: 7 تا 9 ساعت در روز
    افراد مسن بالای 65 سال: 7 تا 8 ساعت در روز

نکته دیگر این که خواب معتدل در شب آن است که ساعاتی قبل از نیمه شب باشد و نیز حتماً ساعاتی بعد از غذا باشد که غذا از معده عبور کرده باشد.

اینکه انسان به خاطر اشتغالاتش از ارتباط خود با فامیل کم کند زمانی پذیرفته است که این منجر به قطع ارتباط کامل با اقوام نگردیده و این نقیصه را بواسطه راه های دیگری همچون خبریافتن از احوال آنها از طریق تماس تلفنی و یا سر زدن به ایشان در مواقع دیگر جبران سازد. و در این صورت خوابیدن به مقدار ساعاتی که بدن به آن نیازمند است نیز ایرادی ندارد.

مراد از توصیه به خواب کم، پرهیز از افراط در خوابیدن است یعنی مراد همان حد اعتدالی است که بیان شده است یعنی آنچه مهم است همان رعایت حد نیازمندی بدن به خواب است و افراط یا زیاده روی در خواب را مقدار نیازمندی و احتیاج مزاجی بدن به خواب، تعیین می کند.

ابديت از آن توست خود را هرگز فراموش مكن

نوشته
    4,132
    صلوات
    71
    دلنوشته
    17
    دلنوشته
    برای سلامتی آقا امام زمان
    مورد تشکر
    17,578 در 3,825 پست
    حضور
    89 روز 5 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    999
    وبلاگ
    1

سلام استاد ، ممنون بابت پاسخگویی کامل و مفید شما ... اجرتون با صاحب قرآن

میشه یه نتیجه گیری هم بهم بدید تا مطلب خوب توی ذهنم بسته بشه ...

منظور دقیق از کانوا قلیلا من الیل ما یهجعون چیه؟ من توضیحات شما رو در مورد خواب مناسب خوب دریافت کردم اما هنوز این موضوع برام مبهم هست که منظور قرآن از قلیل چی هست؟ این خواب هشت ساعته ی من که قلیل محسوب نمیشه ... چون خیلی کافی و مناسب هست و موقع بیداری دیگه هیچ حس خستگی در من نمیمونه

من یکم سر در گم هستم اگه میشه راهنمایی بفرمایید.

اگه اطلاعاتی در مورد خواب بزرگان دینمون (پیامبر عزیز و ائمه بزرگوار) در دسترس هم هست ممنون میشم به عنوان مثال برامون بیارید .
    »»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    162
    مورد تشکر
    657 در 149 پست
    حضور
    3 روز 3 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام خدمت شما خواهر گرامی
    خواب نقش مهمی در سلامت انسان دارد و به همین دلیل، پزشکان همواره تلاش می کنند که خواب بیماران خود را به صورت عادی تنظیم کنند چرا که بدون آن، تعادل روانی آنان ممکن نیست، افرادی که به صورت طبیعی نمی خوابند افرادی پژمرده، عصبانی، افسرده، غمگین و ناراحتند و به عکس کسانی که از خواب معتدلی بهره مندند به هنگامی که بیدار می شوند نشاط و توان فوق العاده ای در خود احساس می کنند.
    لذا از آنجا که کمبود خواب ممکن است اثرات غیر قابل جبرانی را برای جسم بگذارید ما هرگز توصیه به خواب کم نداریم و اگر در مورد انبیا و ائمه و یا گروه خاصی از مومنین چنین توصیفی شده است نمی تواند به عنوان الگو قرار گیرد زیرا همچنان که افراط در مساله خواب و خوراک مذموم است تفریط نیز مذموم است و انبیا و ائمه به جهت غالب بودن احکام روحانیشان بر احکام بدنیشان می توانند با همان خواب یا غذای خیلی کم اعتدال جسمانی و روحانی خودشان را حفظ کنند.
    از این روی توصیه ما این است که به جای الگو قرار دادن مقدار ساعت خواب انبیا و ائمه که امری کاملا شخصی و وابسته به مزاج افراد است درصدد انجام دیگر فرامین و دستورات ایشان باشید و یا در مورد خواب سعی کنید از افراط که همان زیاده روی در خوابیدن است پرهیز داشته و به مقدار نیازمندی جسمانیتان بخوابید.

نوشته
    162
    مورد تشکر
    657 در 149 پست
    حضور
    3 روز 3 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    اینکه در قرآن کریم آمده است: «کانوا قلیلا من الیل ما یهجعون» آنها کمی از شب را می خوابیدند (ذاریات/17) مراد از مقدار کم دقیقا چه مقدار است؟

پاسخ:
    مهم ترین نکته ای که برای رعایت حد اعتدال در خوابیدن باید مورد توجه قرار گیرد ویژگی های مزاجی و شرایط جسمانی فرد است و شاید از این روی نتوان یک میزان مشخصی از خواب را برای همگان توصیه نمود زیرا گوناگونی افراد در حالات جسمانی و مزاجی و مقدار سلامتی خود تاثیر بسیاری در نیازمندی آنها به خواب دارد. مثلا افرادی که دارای طبع سرد و تر یا گرم و تر هستند، نیاز به خواب بیشتر و یا افرادی که دارای مزاج گرم و خشک یا سرد و خشک هستند، نیاز به خواب کمتری دارند. به طور کلی هر چه قدر رطوبت بدن بیشتر باشد عمق خواب بیشتر و هر چه خشکی مغز بیشتر باشد خواب سطحی تر است.

همچنین نوزادان و کودکان و زنان نسبت به بزرگسالان و مردان به خواب بیشتری نیاز دارند و یا احتیاج افراد مسن به خوابیدن بیشتر از افراد جوان است.
    از این روی به نظر می رسد مراد از توصیه به خواب کم، پرهیز از افراط در خوابیدن است یعنی آنچه مهم است همان رعایت حد نیازمندی بدن به خواب است و افراط یا زیاده روی در خواب را مقدار نیازمندی و احتیاج مزاجی بدن به خواب، تعیین می کند. زیرا خواب نقش مهمی در سلامت انسان دارد و به همین دلیل، پزشکان همواره تلاش می کنند که خواب بیماران خود را به صورت عادی تنظیم کنند چرا که بدون آن، تعادل روانی آنان ممکن نیست، افرادی که به صورت طبیعی نمی خوابند افرادی پژمرده، عصبانی، افسرده، غمگین و ناراحتند و به عکس کسانی که از خواب معتدلی بهره مندند به هنگامی که بیدار می شوند نشاط و توان فوق العاده ای در خود احساس می کنند.
    در عین حال باید از زیاده روی در خواب نیز پرهیز نمود.
    رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) می‌فرمایند: خدا سه چیز را دوست دارد: کم‌گویی، کم‌خوابی و کم‌خوری و نیز می‌فرمایند: یکی از بدترین چیزهایی که درباره امتم هراس دارم پرخوابی است.(1)
    همچنین در روايتي از امام كاظم (عليه السلام) آمده كه فرمود: خداوند، فرد پرخواب و بيكار را دوست ندارد.(2)

بنیاد ملی خواب (nsf) و هیاتی متشکل از 18 دانشمند در حوزه پزشکی میزان دقیق خواب مورد نیاز برای گروه‌های سنی مختلف را تعیین کرده‌اند که بدین شرح می باشد:
    نوزادن تا 3 ماهه: 14 تا 17 ساعت در روز.
    نوزادان 4 تا 11 ماهه: 12 تا 15 ساعت در روز.
    کودکان نوپا (1 تا 2 ساله): 11 تا 14 ساعت در روز.
    ‌کودکان قبل‌از‌مدرسه‌(3 تا 5 ساله): ‌10‌تا‌13‌ساعت در روز.
    کودکان مدرسه‌ای (6 تا 13 ساله): 9 تا 11 ساعت در روز.
    نوجوانان 14 تا 17 ساله: 8 تا 10 ساعت در روز.
    جوانان 18 تا 25 ساله: 7 تا 9 ساعت در روز.
    بزرگسالان 26 تا 64 ساله: 7 تا 9 ساعت در روز.
    افراد مسن بالای 65 سال: 7 تا 8 ساعت در روز.
    نکته دیگر این که خواب معتدل در شب آن است که ساعاتی قبل از نیمه شب باشد و نیز حتماً ساعاتی بعد از غذا باشد که غذا از معده عبور کرده باشد.

________
    (1) الجامع الصغیر، ج1، ص49
    (2) من لا يحضره الفقيه، ج 3، ص 168، ح 3635.

ویرایش توسط عظيم : 1395/11/01 در ساعت 11:04 دلیل: همکار ویراستار تدوین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع