صفحه 1 از 21 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سیمای سحرخیزان در نهج البلاغه

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,575
    صلوات
    13000
    دلنوشته
    2
    دلنوشته
    دلم به ” مستحبی ” خوش است که جوابش ” واجب ” است السلام علیک یا بقیه الله فی ارضه...
    مورد تشکر
    4,957 در 2,224 پست
    حضور
    22 روز 12 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سیمای سحرخیزان در نهج البلاغه

باسمه تعالی
    مطالب این تاپیک برگرفته از کتاب «سیمای سحرخیزان در نهج البلاغه» تالیف دکتر اسماعیل منصوری لاریجانی می باشد.
    مقدمه:
    شب زنده داری و سحرخیزی صفت بارز کسانی است که دل در گرو جانان دارند و شادی وصال و ماتم هجران، خواب و قرار را از آنها ربوده است، به گونه ای که مقیم همیشگی کوی یار شده اند و یک لحظه دوری از خاکساری را برای خود مرگ و نیستی می دانند. به قول استاد همایی:
    در پای کوی تو سر ما می توان برید/ نتوان بریدن از سر کوی تو پای ما
    یعنی دلهای شیدا و بیقرار جز جمال یار نمی بینند و در طلب اسرار پیوسته می کوشند، چنانچه مولای متقیان علی علیه السلام فرمود:
    «وَ قُلوبُهم الیکَ مَلهوفَة»[1]؛ «خدایا دل های عاشقان شیدای تو است.»یعنی جانی شیرین تر از تو نیافته اند. به قول مولوی:
    گوش من از گفت غیر او کر است / او مرا از جان شیرین جان تر است

ویرایش توسط سمیع : 1395/08/20 در ساعت 20:30

2.  

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,575
    صلوات
    13000
    دلنوشته
    2
    دلنوشته
    دلم به ” مستحبی ” خوش است که جوابش ” واجب ” است السلام علیک یا بقیه الله فی ارضه...
    مورد تشکر
    4,957 در 2,224 پست
    حضور
    22 روز 12 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بنابراین انسان سالکی که جز وصف معشوق حدیثی ندارد و جز هستی جانان نیز جان از او بر نمی آید، وقتی در بازار کار و غوغای روزگار قرار می گیردلحظه شماری می کند تا شب فرا رسد و زمانیکه شب چادر سیاه خود را در همه جا گسترانید و غافلان خفته را خواب در آغوش خود کشید، او آرام آرام دل را برای ضیافتی سرشار از شور و هستی و عیش و نوش آماده می کند و در گوش جانان نیز دعوت دل آرام را می شنود که او را به نیایش شبانه و رازگشایی فرا می خواند.
    آری، همه تمنای عاشق این است که یار او را به اشارت یا بشارت بخواند و یا به سلامی و پیامی بنوازد:
    دل عاشق به پیغامی بسازد / غبارآلوده با جامی بسازد

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,575
    صلوات
    13000
    دلنوشته
    2
    دلنوشته
    مورد تشکر
    4,957 در 2,224 پست
    حضور
    22 روز 12 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به قول امام راحل که حتی اگر جای پایی از خود در طور دل به یادگار بگذارد ما را بس است و حتی جفای یار نشانه درستی و عنایت اوست:
    گر طور ندیدم و نخواهم دیدن / در طور دل از تو جای پایی خواهم
    گر دوست وفایی نکند بر درویش / با جان و دل از او جفایی خواهم
    بدین ترتیب اشتیاق لقای دوست امری نیست که برای عاشق قابل کتمان باشد. شور وصال و شوق دیدار اثارش را در شب بخصوص لحظات سحر بیشتر نشان داده و اشک خونین را در در گونه ها جاری می کند که سیلاب گدازان آن به قول شیخ عطار نیشابوری صد جهان درد را با خود به همراه می آورد:
    اشک چون باران روان کرد آنزمان / گشت حاصل جهان درد آنزمان

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,575
    صلوات
    13000
    دلنوشته
    2
    دلنوشته
    مورد تشکر
    4,957 در 2,224 پست
    حضور
    22 روز 12 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اهمیت شب زنده داری و سحرخیزی از مقوله گفتن و توصیف کردن نیست بلکه انسان مومن باید پای دل در این وادی نهد و با آداب و رسوم ساکنان آن آشنا شود آن گاه به خوبی در می یابد که سحر عارفان و عاشقان قطعه ای از بهشت است و سروش و نیایش شب نشینان زنده دل اواز بهشتیان است.
    ما برای آنکه ارزش و عظمت سحرخیزی را نشان دهیم به سراغ شخصیتی شتافته ایم که قهرمان سحر است و با وجود اینکه عالمی در قلمرو نورانیت وجود او محو شده است، چون عبدی دردمند در سحرگاهان می نالد و مقیم همیشگی کوی سحر بوده است به طوری که در طول عمر بابرکتش شفق نتوانسته در بیداری از او سبقت بگیرد:
    شصت و اندی این شفق هر صبح شکافت / یک زمان چشم علی خفته نیافت

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,575
    صلوات
    13000
    دلنوشته
    2
    دلنوشته
    مورد تشکر
    4,957 در 2,224 پست
    حضور
    22 روز 12 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اهمیت سحرخیزی
    یکی از صفات برجسته انسان مومن سحرخیزی است و نیاز روح لطیف جز به نفحات سحر تامین نمی شود. سحر به لحظات انس و تنهایی گفته می شود که انسان عاشق و نیازمند فارغ از هیاهو و مشغله زندکی با خدا خلوت می کند و چون این اوقات در هنگام شب به ویژه در نزدیکی های صبح یعنی وقت کاسته شدن از سنگینی خواب، برای انسان سالک فراهم می شود، اصطلاحاً این فاصله را سحر گویند.

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,575
    صلوات
    13000
    دلنوشته
    2
    دلنوشته
    مورد تشکر
    4,957 در 2,224 پست
    حضور
    22 روز 12 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مردان خدا برای سحر اهمیت خاصی قائلند، قوت ایمان و شدت محبت و شوق حضور در موقع سحر به اوج خود می رسد و راز و نیاز و مناجات خالصانه موجب آرامش سالک با حضور دائمی و حشر ابدی می شود.
    هیچ سرمایه ای برای مومن واقعی بهتر از سحر نیست ، گشایش درهای رحمت و بارش فیض ربانی و تردد هاتفان غیب و حاملان اسرار الهی او را به حیرت و بهجت وا می دارد و با زبان حال می گوید:
    مرا سرمایه دنیا سحر شد / خیال این و آن از دل بدر شد
    چنان تیر عنایت خورد بر دل / که از اسرار غیبی باخبر شد
    کشم من خرمن هستی به آتش / حوالت حاصلم جای دگر شد
    بیاور کیمیای زرشناسان / که اشک جمله شبهایم گهر شد
    بگو بلبل ز هجر گل ننالد / به باغم رویش گل مستمر شد

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,575
    صلوات
    13000
    دلنوشته
    2
    دلنوشته
    مورد تشکر
    4,957 در 2,224 پست
    حضور
    22 روز 12 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سحرخیزی صفت مومن
    البته سحرخیزی تنها صفت سالک طریقت نیست بلکه هر انسان مومنی باید سحرخیز باشد زیرا قرآن کریم یکی از صفات مومن را سحرخیزی می داند:
    «کانُوا قَليلاً مِنَ اللَّيْلِ ما يَهْجَعُونَوَ بِالْأَسْحارِ هُمْ يَسْتَغْفِرُونَ»[1]؛ «و از شب اندکی را خواب می کردند و سحرگاهان از درگاه خدا طلب آمرزش و مغفرت می کنند.
    آن کس که به هنگام سحر خواب بر او چیره می شودو یا اصلا اعتقادی به سحرخیزی ندارد، تحقیقاً دلی غافل و بی توجه به خدا دارد، حجاب غفلت و سنگینی گناه دغدغه بیداری را در او کشته است، بیمار سختی است که باید به طبیبحاذق مراجعه کند و زنگار دل را به اشک ندامت بشوید و به تسبیح و سجاده درازش در روز مغرور نشود.
    ای دل آمد سحر و حال دعایی نبود/ زنگ دل را به یکی قطره صفایی نبود
    دلق و سجاده و تسبیح در اتش بیفکن / گر تو را نیمه شب سوز و نوایی نبود
    طوطی عالم اسراری و در کنج قفس / ز چه مانی که تو را مژده ز جایی نبود
    نشوی محرم اسرار گر از ماذن دل / سحر از هاتف غیبت ندایی نبود

پی نوشت:
    [1].ذاریات، 17-18

ویرایش توسط سمیع : 1395/05/29 در ساعت 13:15

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,575
    صلوات
    13000
    دلنوشته
    2
    دلنوشته
    مورد تشکر
    4,957 در 2,224 پست
    حضور
    22 روز 12 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آسان شدن ثقل وحی بواسطه سحرخیزی
    خداوند متعال در قرآن کریم رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم را به سحرخیزی امر می کند و شرط آسان شدن امانت وحی در فضای سینه رسولش را سحرخیزی می داند:
    یا أَیُّهَا الْمُزَّمِّلُ ،قُمِ اللَّیْلَ إِلاّ قَلِیلاً ،نِصْفَهُ أَوِ انْقُصْ مِنْهُ قَلِیلاً ،أَوْ زِدْ عَلَیْهِ وَ رَتِّلِ الْقُرْآنَ تَرْتِیلاً ،إنّا سَنُلقِی عَلَیکَ قَولاً ثَقِیلاً[1]؛ «ای گلیم بر خود پیچیده، شب را به نماز برخیز مگر کسی که نصف یا چیزی کمتر از نصف باشد یا چیزی بر نصف بیفزا و به تلاوت آیات قرآن با توجه کامل مشغول باش، ما به وحی خود کلام بسیار سنگین را بر تو القامی کنیم.»
    همچنین شرط احراز مقام محمود برای رسولش را تهجد و شب زنده داری می داند:
    «وَمِنَ اللَّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نَافِلَةً لَكَ عَسَى أَنْ يَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقَامًا مَحْمُودًا»[2]؛ «پاسی از شب را از خواب برخیز نماز بپا دار باشد تا پروردگارت تو را به مقام محمود برانگیزد.

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,575
    صلوات
    13000
    دلنوشته
    2
    دلنوشته
    مورد تشکر
    4,957 در 2,224 پست
    حضور
    22 روز 12 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سحرخیزی نشانه عشق به خدا
    از امام صادق علیه السلام نقل شده است که فرمود: از جمله برنامه هایی که به موسی بن عمران وحی شده این است که:
    «يَا ابْنَ‏ عِمْرَانَ‏ كَذَبَ‏ مَنْ زَعَمَ أَنَّهُ يُحِبُّنِي فَإِذَا جَنَّهُ اللَّيْلُ نَامَ عَنِّي أَ لَيْسَ كُلُّ مُحِبٍّ يُحِبُّ خَلْوَةَ حَبِيبِهِ هَا أَنَا يَا ابْنَ عِمْرَانَ مُطَّلِعٌ عَلَى أَحِبَّائِي إِذَا جَنَّهُمُ اللَّيْلُ حَوَّلْتُ أَبْصَارَهُمْ فِي قُلُوبِهِمْ وَ مَثَّلْتُ عُقُوبَتِي بَيْنَ أَعْيُنِهِمْ يُخَاطِبُونِّي عَنِ الْمُشَاهَدَةِ وَ يُكَلِّمُونِّي عَنِ الْحُضُورِ يَا ابْنَ عِمْرَانَ هَبْ لِي مِنْ قَلْبِكَ الْخُشُوعَ وَ مِنْ بَدَنِكَ الْخُضُوعَ وَ مِنْ عَيْنَيْكَ الدُّمُوعَ فِي ظَلَامِ اللَّيْلِ فَادْعُنِي فَإِنَّكَ تَجِدُنِي قَرِيباً مُجِيبا
    »[1]

«ای پسر عمران دروغ گفته کسی که گمان می کند مرا دوست دارد ولیکن هنگامی که شب فرا می رسد می خوابد آیا نمی دانی هر دوستی دوست دارد که خلوت کند با حبیبش؟ ای پسر عمران من آگاه هستم بر دوستانم، هنگامی که شب فرا می رسد تغییر پیدا می کنند مثل اینکه از جا کنده شده و عقوبت من در برابر چشمانشان مجسم می شود، مخاطب می کنند مرا مثل اینکه مشاهده می کنند و با من تکلم می کنند از نزدیک، ای پسر عمران بخواه برای من از قلبت خشوع را و از بدنت خضوع را و از چشمت اشک را در تاریکی شب و بخوان مرا، پس در حقیقت مرا می یابی نزدیک و اجابت کننده.
    پی نوشت:
    [1].الامالی (للصدوق)، ص 356

نوشته
    435
    صلوات
    5
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    خسته ام میفهمی!؟ ... خسته!
    مورد تشکر
    2,378 در 443 پست
    حضور
    3 روز 22 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    5

سلام
    ممنونم از موضوع خوب و مفیدتون
    متاسفانه توی این دور و زمونه قضیه کاملا برعکس شده .تکنولوژی گند زده به زندگی مردم.اکثر مردم به جای اینکه سحر بیدار شن تازه اون لحظه وقت خوابشونه .اکثر جوونا تا نیمه های شب در حال وب گردی هستن و موقع سحر که میشه با چشم و سر و ذهنی خسته میرن میخوابن و تا لنگ ظهر خوابن و متاسفانه این برنامه اکثر جوونای این زمونه هست!!!
    به سودای ِ تو مشغولمــ

ز غوغــای ِ جهــان فارغ !

وحشي بافقي

صفحه 1 از 21 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع