صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ویژگی های شیعه اهل بیت(ع)

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,960
  صلوات
  1300
  تعداد دلنوشته
  19
  مورد تشکر
  20,835 پست
  حضور
  106 روز 11 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  318

  ویژگی های شیعه اهل بیت(ع)
  ویژگی های شیعه اهل بیت(ع)


  شیعه بودن زمانی تحقق می یابد که انسان بتواند رهبر و پیشوای خویش را در همه امور مشایعت کرده و گام در گام گذارد. بنابراین، کسی که در فلسفه و سبک زندگی خود از رهبر و پیشوای خویش پیروی نمی کند و او را سرمشق فکری و رفتاری خویش قرار نمی دهد، نمی تواند مدعی تشیع و شیعه بودن داشته باشد. نویسنده با مراجعه به آموزه های اسلامی پیشوایان دین(ع) بر آن است تا ویژگی ها و خصوصیات شیعهبودن را تبیین نماید. با هم این مطلب را از نظر می گذرانیم.


  جایگاه برتر شیعیان واقعی

  ما دو نوع اسم داریم، یکی اسمی است که تنها به عنوان نشانه از آن استفاده می کنیم و این نام ها و اسم ها هیچ ارتباط مستقیم و غیر مستقیمی با مسمای آن اسم ندارد؛ دیگر اسمی است که ناظر به مسمای و خصوصیات آن چیز است. وقتی ما کسی را عالم و دکتر و قاضی می نامیم و این عناوین و القاب و نام ها را به او می دهیم در حقیقت می خواهیم بگوییم این شخص عالم و دکتر و قاضی است؛ اما گاهی کسی نام پسر خویش را عالم می گذارد و مثلا می گوید فرزانه یعنی همان حکیم، در حالی که کودکی خردسال است و هیچ از حکمت و فرزانگی بهره نبرده است. این نوع اسامی و نام ها در بسیاری اوقات بی مسما است؛ چنان که می گویند کچل را زلف علی گفته اند.

  اما اسم و نام واقعی در رابطه با خداوند بیانگر مسمای آن است. وقتی می گویم از نام های خداوند رحمن و رحیم و کریم و غفور و مانند آن است، به این معناست که خداوند دارای این صفت بوده و ما این صفت را به ذات خداوندی نسبت می دهیم.

  در قرآن وقتی سخن از متقین، محسنین، صالحین، مخلصین و نام های دیگر است به معنای آن است که این ذات دارای تقوا، احسان، صلاح و اخلاص است.

  بر همین اساس وقتی خداوند در آیه ۸۳ سوره صافات می فرماید: وَاِنَّ مِنْ شِیعَتِهِ لإبْرَاهِیم؛ به راستی که ابراهیم، از شیعیان نوح است، یعنی واقعا او چنین خصوصیتی دارد و در فکر و رفتار از حضرت نوح(ع) پیروی می کند.

  بر همین اساس وقتی سخن از شیعیان امیرمومنان امام علی(ع) و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) مطرح است، باید کسی باشد که نسبت به اهل بیت (ع) شناخت داشته و فلسفه و سبک زندگی خویش را بر اساس فلسفه و سبک زندگی آنان سامان داده باشد و در این راه تلاش کند. شیعه واقعی کسی است که رضایت آنان را با پیروی و اطاعت محبت آمیز و مودت آفرین به دست آورده باشد. چنین شیعه ای است که دارای جایگاه برتر در نزد خداوند و پیامبر(ص) و امامان(ع) خواهد بود و از فواید این شیعه بودن بهره مند خواهد شد.
 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,960
  صلوات
  1300
  تعداد دلنوشته
  19
  مورد تشکر
  20,835 پست
  حضور
  106 روز 11 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  318  فاصله محب تا شیعه بودن

  از نظر آموزه های اسلامی اموری چون تقوا و ایمان و محبت دارای درجاتی است که باید آن را شناخت. شیعه بودن با محب بودن تفاوت هایی دارد که در کلام امامان(ع) بر آن تاکید شده است چنان که خداوند میان اسلام و ایمان تفاوت و فرق گذاشته است. مردى به امام حسین علیه السلام گفت:

  یَا ابْنَ رَسُولِ اللّهِ اِنّا مِنْ شیعَتِکُمْ، قالَ علیه السلام: اِتَّقِ اللّه ! وَ لا تَدَّعِینَ شَیْئا یَقُولُ اللّهُ لَکَ «کَذِبْتَ وَ فَجَرْتَ فى دَعْواکَ». إنَّ شیعَتَنا مَنْ سَلُمَتْ قُلُوبُهُمْ مِنْ کُلِّ غِشٍّ وَغِلٍّ وَ دَغَلٍ. وَلکِنْ قُلْ أنَا مِنْ مَوالیکُمْ وَ مُحِبُّکُمْ؛

  من، شیعه شما هستم. امام فرمود: تقوا داشته باش! چیزى نگو که خدا بگوید «دروغ گفتى و در ادعایت، گمراهى به خرج دادى». شیعه ما، کسى است که قلبش از هر گونه شائبه و دغلکارى، پاک باشد. بنابراین، بگو: من، از دوستان و علاقه مندان شما هستم. (بحارالانوار، ج ۶۸: ص ۱۵۶) 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,960
  صلوات
  1300
  تعداد دلنوشته
  19
  مورد تشکر
  20,835 پست
  حضور
  106 روز 11 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  318  اوصاف کلی شیعه اهل بیت علیهم ‏السلام

  رسول گرامى اسلام(ص) در عظمت و ارزش و مسئولیت شیعه بودن چنین فرمود: خداوند به کسى که محبت پیشوان از خاندان مرا عنایت کرد پس او به خیر دنیا و آخرت رسیده است پس تردید نداشته باشد که او در بهشت خواهد بود. در دوستى اهل بیت من بیست ویژگى وجود دارد که ده ویژگى در دنیا است و ده ویژگى در آخرت. امّا ویژگى دوستان اهل بیت در دنیا عبارتست از:

  زهد، حرص ورزیدن بر علم، پاکدامنى و تقواى دینى، رغبت در عبادت خدا، توبه قبل از مرگ، نشاط در شب زنده دارى و مأیوس شدن از آنچه در دست مردم است، پاسدارى از فرمان پروردگار بزرگ و با عظمت، دشمن با دنیا پرستى و سخاوت.


  اما ویژگى هاى آخرت: دفترى براى او گشوده نمى شود، میزان و ترازوى بررسى اعمال براى او نصب نمى گردد، کتاب او به دست راست او داده مى شود، برائت از آتشى براى او ثبت گردیده است، رو سفید خواهد بود، به زیورهاى بهشتى آراسته مى گردد، براى صد نفر از خاندانش شفاعت مى کند، خداوند با نظر رحمت به او مى نگرد، تاج فرشتگان بر سر دارد، و در نهایت بدون حساب وارد بهشت جاویدان مى گردد سپس فرمود: آفرین بر دوستان خاندانم.(مشکاه الانوار، ص ۸۱) 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,960
  صلوات
  1300
  تعداد دلنوشته
  19
  مورد تشکر
  20,835 پست
  حضور
  106 روز 11 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  318  امام صادق علیه السلام نیز فرمود:

  شیعَتُنا أهْلُ الْوَرَعِ وَ الإجْتِهادِ، وَ أَهْلُ الْوَفاءِ وَ الأمانَهِ وَ أهْلُ الزُّهْدِ وَ الْعِبادَهِ وَأصْحابُ الإحدى وَخَمْسینَ رَکْعَهً فِیالْیَومِ وَاللَّیلَهِ، القائِمُونَ بِاللَّیْلِ، الصّائِمُونَ بِالنَّهارِ، یُزَکـُّونَ أمْوالَهُمْ وَ یَحُجُّونَ الْبَیْتَ وَ یَجْتَنِبُونَ کُلَّ مُحَرَّمٍ؛

  شیعیان ما، اهل ورع و تلاش و کوشش اند، اهل وفادارى و امانتدارى اند، اهل زهد و عبادت هستند، شبانه روز، پنجاه و یک رکعت نماز مى گزارند، بیداران در شب اند، روزها روزه دارند، زکات اموال خود را مى دهند و حجّ خانه خدا را بجا مى آورند و از هر حرامى، دورى مى کنند.(وسائل الشیعه، ج۳، ص۴۱ ح ۲۶)

  شیعیان افزون بر این که باید خصوصیات و خصلت های اختصاصی داشته باشند که بر خاسته از مکارم اخلاقی آنان است، باید در خصلت عمومی نیز سرآمد باشند ؛ امام باقر علیه السلام در این باره به ذکر چند خصلت عمومی و اساسی اشاره کرده و فرموده است:

  فَوَ اللّهِ! ما شیعَتُنا إلا مَن اتَّقَى اللّهَ وَ أطاعَهُ. وَ ما کانُوا یُعْرَفُونَ ـ یا جابِرُ ـ إلاّ بِالتَّواضُعِ وَ التَّخَشُّعِ وَالأمانَهِ وَ کَثْرَهِ ذِکْرِاللّهِ وَ الصَّومِ وَ الصَّلاهِ وَ الْبِرِّ بِالوالِدَیْنِ وَ التَّعاهُدِ لِلْجیرانِ مِنَ الْفُقَراءِ وَ أهْلِ الْمَسْکَنَهِ وَ الغارِمینَ وَ الأیتامِ وَ صِدْقِ الْحَدیثِ وَتِلاوَهِ القُرْآنِ وَ کَفِّ الألْسُنِ عَنِ النّاسِ إلاّ مِنْ خَیْرٍ وَ کانُوا أُمَناءَ عَشائِرِهِمْ فِى الاْشْیاءِ؛


  سوگند به خدا! شیعه ما نیست مگر کسى که تقواى الهى داشته باشد و از او اطاعت کند. اى جابر! شیعیان، شناخته نیستند مگر به تواضع و فروتنى و امانتدارى و زیاد یاد خدا کردن و روزه و نماز و نیکى به پدر و مادر و تعهد نسبت به همسایگان فقیر و زمینگیر و مقروض و یتیمان و راستگویى و تلاوت قرآن و بازداشتن زبان از گفت و گوى در مورد مردم، جز نیکى آنها. آنان، در همه کارها، امین اطرافیان شان هستند. (کافى، ج ۲، ص۷۴، حدیث۳) 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,960
  صلوات
  1300
  تعداد دلنوشته
  19
  مورد تشکر
  20,835 پست
  حضور
  106 روز 11 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  318  شیعه پیشتاز در کارهای خیر

  یکی از ویژگی هایی که خداوند برای مومنان واقعی برشمرده است سرعت در کارها خیر بلکه سبقت در انجام آن است به طوری که پیش از آن دیگری به آن کار خیر اقدام کند ، مومن آن را انجام داده است.(بقره، آیه ۱۴۸؛ مائده، آیه ۴۸) از آن جایی که پیامبر(ص) و امامان معصوم(ع) اولین مومنان حقیقی هستند، در کارهای خیر سرعت و سبقت می جستند و شیعیان پیرو آنان باید نیز این گونه باشند تا عنوان سابقون بر آن اطلاق شود و این نام برای آنان عنوان و نامی با مسما باشد.

  اگر چنین اتفاقی بیافتد آن هنگام در آخرت که مکان تجسم صفات و ملکات و مقومات انسان است، شخصی که در دنیا به صفت و نام سبقت و سابق مسما و موصوف بوده است، در آن جا نیز خودش را نشان می دهد و به عنوان سابقون به خداوند تقرب می جویند و از همه نعمت های الهی بهره مند خواهد شد.

  عَبدالله إبْنِ عَبّاسٍ مى گوید: قالَ سَألْتُ رَسُولَ اللّهِ صلی الله علیه و آله عَنْ قَوْلِ اللّهِ: عز و جل وَالسّابِقُونَ السّابِقُونَ أُولئِکَ الْمُقَرَّبُونَ فیجَنّاتِ النَّعیمِ؟ فَقالَ: قالَ جَبرَئیلُ علیه السلام: ذاکَ عَلِىٌّ وَ شیعَتُهُ. هُمُ السّابِقُونَ إِلَى الجَنَّهِ المُقَرِّبُونَ مِنَ اللّهِ بِکَرامَتِهِ لَهُم؛ از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله درباره فرموده خداوند [در قرآن] السّابِقُونَ السّابِقُونَ … پرسیدم؟ در پاسخ فرمود: جبرئیل گفت: آنان، على علیه السلام و شیعیان او هستند که به سوى بهشت، پیش تاختند وبه الطاف و نعمت هاى خداوند، نزدیک شدند. (بحارالانوار، ج ۶۸، ص ۲۰ ، ح ۳۳)

  اَمیرُالمُؤمِنینَ علیه السلام نیز همواره مى فرمود: إنَّ أهْلَ الْجَنَّهِ یَنْظُرُونَ اِلى مَنازِلَ شیعَتِنا کَما یَنْظُرُ الاْءنْسانُ اِلَى الْکَواکِبِ؛ اهل بهشت، به جایگاه شیعیان ما، به گونه اى که انسان، به ستارگان نگاه مى کند، نظر مى کنند. (بحارالانوار، ج ۸، ص ۱۴۷ ، ح ۷۷) 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,960
  صلوات
  1300
  تعداد دلنوشته
  19
  مورد تشکر
  20,835 پست
  حضور
  106 روز 11 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  318  محبت و تولا و تبرا


  از دیگر ویژگی هایی که در روایات برای شیعیان واقعی بیان شده تمسک به محبت اهل بیت(ع) در همه حال و دوران به ویژه در عصر غیبت است که شرایط سخت و دیدار عمومی مردم با امام زمان(عج) شدنی نیست. در این دوران سخت و شدید است که شیعه باید دوستی را با اهل بیت(ع) و دوستان ایشان حفظ کرده و از دشمنانشان تبری بجویند. این گونه است که مورد رضایت اهل بیت(ع) قرار گرفته و از آثار و برکات این رضایت بهره مند خواهند شد و بهشت را برای خویش می خرند. امامُ مُوسَى بْنَ جَعفَرٍ علیه السلام می فرماید: طُوبى لِشیعَتِنا المُتَمَسّکینَ بِحُبِّنا فى غَیْبَهِ قائِمِنا الثّابِتینَ عَلى مُوالاتِنا وَ الْبَراءَهِ مِن أَعْدائِنا أُولئِکَ مِنّا وَ نَحْنُ مِنْهُمْ قَد رَضُوا بِنا أَئِمَّهً وَ رَضینا بِهِمْ شیعَهً وَ طُوبى لَهُمْ، هُمْ واللّهِ مَعَنا فى دَرَجَتِنا یَوْمَ القِیامَهِ؛ آفرین به شیعیان ما که در زمان غیبت قائم ما، به دوستى ما، چنگ زنندگانند و در ولایت و دوستى ما و در برائت از دشمنان ما، ثابت قدمانند. آنان، از ما هستند و ما، از آنانیم. آنان، به پیشوایى و امامت ما خاندان، راضى و خشنود شدند و ما، به شیعه بودن آنان، راضى شدیم. خوشا به حال آنان، سوگند به خدا! که آنان، در قیامت، در مرتبه ى ما با ما هستند.(بحارالانوار، ج ۵۱، ص ۱۵۱، ح ۶) 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,960
  صلوات
  1300
  تعداد دلنوشته
  19
  مورد تشکر
  20,835 پست
  حضور
  106 روز 11 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  318  شادی در شادی و اندوه در اندوه


  از دیگر ویژگی های شیعه واقعی آن است که خودش را با مولا و پیشوای خود هماهنگ کند و مبنای شادی و اندوه خویش را شادی و اندوه آنان قرار دهد؛ نه این که در هنگام اندوه آنان شاد باشد؛ زیرا چنین رفتاری از کسی که مدعی شیعه گری است نادرست است؛ به ویژه که شادی و اندوه آنان تنها در راستای رضای الهی است و حتی امور شخصی آنان به نحوه به حوزه امامت و رهبری آنان باز می گردد. بنابراین کسی که مدعی است که از پیشوایی آنان بهره مند است باید رفتار فردی و شخصی و اجتماعی خویش براساس رفتار آنان سامان دهد. اگر چنین اتفاقی رخ دهد آن گاه است که از فواید شیعه بودن بهره مند خواهد شد، چنان که امیرمومنان امام على علیه السلام فرموده است: إِنَّ اللّهَ، عز و جل، إطَّلَعَ عَلَى الاَرْضِ، فَاخْتارَنا وَ اخْتارَ لَنا شیعَهً یَنْصُرُونَنا وَ یَفْرحُونَ لِفَرَحِنا وَ یَحْزَنُونَ لِحُزْنِنا وَ یَبْذُلُونَ أَنْفُسَهُمْ وَ أمْوالَهُم فینا. أُولئِکَ مِنّا وَ مُعادِهِمْ إلَیْنا؛ خداوند متعال، بر زمین نظاره کرد، پس، ما را برگزید، و براى ما، شیعه اى را برگزید که ما را یارى مى کنند و براى شادى ما، شاد مى شوند و براى اندوه ما، غمناک مى شوند، و مال و جان خود را، در راه ما، بذل مى کنند. آنان، از مایند و بازگشت شان به سوى ما است.( جامع الأخیار، ص ۵۰۸، ح ۱۴۱۰) 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,960
  صلوات
  1300
  تعداد دلنوشته
  19
  مورد تشکر
  20,835 پست
  حضور
  106 روز 11 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  318  پرهیز از غلو

  همان طوری که دشمنی با اهل بیت(ع) و امامت و پیشوایی آنان موجب خشم الهی و دوزخ می شود، هم چنین غلو و زیاده روی درباره حقیقت آنان موجب ورود آدمی به دوزخ می شود. آنان را باید به درستی چنان که خدا و پیامبر(ص) و خودشان فرموده اند شناخت و حق معرفت آنان را ادا کرد. باید دانست که آنان خدا نیستند، ولی مظهر اتم و اکمل خداوندی هستند به طوری که اگر خداوند می خواست تجلی و ظهوری در آینه هستی موجودات به تمام و کمال داشته باشد، هیچ آینه و مظهری بهتر و کامل تر از وجودات آنان نیست. اما اگر کسی این حد را مراعات نکند بداند که محبت غلو آمیز همانند دشمنی با ایشان است. رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله در این باره می فرماید: وَ أَنتَ فِى الجَنَّهِ یا عَلىُّ وَ شیعَتُکَ وَ مُحِبُّ شیعَتِکَ وَ عَدُّوُکَ وَالْغالى فِى النّارِ؛: اى على! تو و شیعه ات و دوست شیعه تو، در بهشت خواهد بود. و دشمن تو و غلوّ کننده [درباره تو ]در آتش خواهند بود. (بحارالانوار، ج ۲۵، ص ۲۶۵ ، ح۴)

  یاری اسلام و یاوری اهل بیت(ع): از دیگر ویژگی های شیعیان واقعی آن است که هماره یار اسلام بوده و برای نصرت و پیروزی آن تلاش می کنند و به عنوان انصاراسلام شناخته و معرفی می شوند. هم چنین به حکم یاری به اسلام به یاوری پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) می شتابند و به هر شکلی شده در راستای پیروزی و نصرت دین و اهل بیت(ع) تلاش و مجاهدت می کنند. رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله در باره این ویژگی شیعیان می فرماید: وأمّا أنْصارُهُ (اَلإِسلام) فَأنَا وَ أَهْلُ بَیْتى وَ شیعَتُنا، فَأَحِبُّوا أهْلَ بَیْتى وَ شیعَتَهُم و أنْصارَهُمْ ؛ امّا، یاران اسلام، من وخاندان من وشیعیان ما هستند؛ پس، خاندان مرا وشیعیان ایشان ویاران آنان را دوست بدارید. (کافى، ج ۲، ص ۷۳، حدیث۳) 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,960
  صلوات
  1300
  تعداد دلنوشته
  19
  مورد تشکر
  20,835 پست
  حضور
  106 روز 11 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  318  شیـعه، نگاه با چشـم الهـى و نورانیت

  از دیگر ویژگی های مومن که می توان گفت از عنایات الهی و فضل خداوندی در حق آنان است، این که آنان از شعاع نوری اهل بیت(ع) هستند؛ چنان که از نظر خلقی و طبیعت مادی نیز از زیادی طینت آنان آفریده شده اند. چنین چیزی موجب می شود تا اینان هستی را از دریچه دیگری بنگرند و حقایق را به گونه ای دیگر درک و فهم کنند و از نوعی تیزهوشی و فراست و زیرکی برخوردارند که دیگران فاقد آن هستند؛ چنان که

  امیرمؤمنان علیه السلام فرمود: اِتَّقُوا فَراسَهَ الْمُؤْمِنِ؛ فَاِنَّهُ یَنْظُرُ بِنُورِاللّهِ. قالَ: فَقُلْتُ: یا أمیرَالْمُؤْمِنینَ! کَیْفَ یَنْظُرُ بِنُورِاللّهِ عز و جل؟ قالَ علیه السلام: لأنّا خُلِقْنا مِنْ نُورِ اللّهِ، وَ خُلِقَ شیعَتُنا مِنْ شُعاعِ نُورِنا. فَهُمْ أصْفیاءُ أبْرارٍ، أطهارٌ مُتَوَسِّمُونَ، نُورُهُمْ یُضى ءُ عَلى مَنْ سَواهُمْ کَالْبَدْرِ فِى اللَّیلَهِ الظَلْماءِ؛

  بر فراست (مهارتى که با آن، باطن امور را از ظواهرش مى توان تشخیص داد) مؤمن، مواظبت کنید و قدر آن بدانید؛ زیرا او با نور الهى مى نگرد. [راوى] گفت: اى امیرمؤمنان! چه طور مؤمن، با نورخدا مى نگرد؟ امام فرمود: زیرا ما، از نور خدا آفریده شده ایم و شیعیان ما از شعاع نور ما آفریده شده اند. آنان برگزیدگان و نیکان و پاکیزگان و ژرف نگران اند. نور آنان، بر دیگران همانند ماه کامل در شب تاریک، نور مى افشاند. (بحارالانوار، ج ۲۵، ص ۲۱ ، ح ۳۲)


 10. تشکرها 2


 11. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  6,960
  صلوات
  1300
  تعداد دلنوشته
  19
  مورد تشکر
  20,835 پست
  حضور
  106 روز 11 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  318  قلب مطمئن به ذکر الله

  از دیگر ویژگی هایی شیعیان آن است که هماره اهل ذکر بوده و قلب خویش را به ذکر الله آباد کرده و به آرامش و اطمینان قلبی دست می یابند؛ بنابراین در هنگام مشکلات و مصیبت ها هرگز جزع و فزع نمی کنند بلکه بر هر گونه مشکل و مصبیتی صبر می ورزند و امور و کارهایشان را به خدا تفویض کرده و توکل بر خداوند دارند؛ چنان که امّ سلیم مى گوید: قالَ رَسُولُ اللّهِ صلی الله علیه و آله: «وَالَّذینَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِکْرِ اللّهِ ألابِذِکْرِ اللّهِ تَطْمَئِنُ الْقُلُوبُ» حدیث أتَدْرى مَنْ هُمْ یا ابْنَ أُمِّ سَلیم؟ قُلْتُ: مَنْ هُمْ یا رَسُولَ اللّهِ؟ قالَ: نَحْنُ أهْلُ الْبَیْتِ وَشیعَتُنا؛ پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: آیا مى دانى افرادى که خداوند در مورد آنان فرمود: «کسانى که ایمان آوردند قلبهایشان با یاد خدا آرامش پیدا کرد چون یاد خدا آرام بخش دلهاست» چه کسانى هستند؟ گفتم: چه کسانى هستند اى رسول خدا؟ فرمود: ما، خاندان و شیعیان ما هستند. (بحارالانوار، ج ۳۵، ۴۰۵)

  ابوحمزه نیز از امام نقل می کند که ایشان درباره خصلت شیعیان گفت:

  سَمِعْتُ أبا عَبدِاللّهِ علیه السلام یَقُولُ: شیعَتُنا، اَلرُّحَماءُ بَینَهُم. الَّذینَ إذا خَلَوا، ذَکَرُواللّهَ [إنَّ ذِکْرَنا مِن ذِکْرِاللّهِ ]إنّا إذا ذُکِرْنا، ذُکِرَاللّهُ وَ إذا ذُکِرَ عَدُوُّنا ذُکِرَ الشَّیْطانُ؛

  شنیدم که امام صادق علیه السلاممى فرمود: شیعیان ما، نسبت به هم مهربان هستند. آنان، زمانى که خلوت کنند، خدا را یاد مى کنند [یاد ما هم، یاد خداست.] زیرا، وقتى که ما یاد شویم، ذکر خدا شده است و هنگامى که دشمنان ما یاد شوند، شیطان، یاد شده است. (کافى، ج ۲، ص۱۸۶، حدیث۱)


 12. تشکرها 2


صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود