صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا دوچرخه سواری زن جایز است ؟

نوشته
    936
    صلوات
    118
    دلنوشته
    9
    دلنوشته
    ای
    مورد تشکر
    50 پست
    حضور
    79 روز 18 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

آیا دوچرخه سواری زن جایز است ؟

سلام

دوچرخه سواری برای زنان و دختران از دیدگاه اسلام آیا جایزه ؟ چه در عموم چه غیر عموم ؟

یا قائم آل محمد

2.  

نوشته
    3,259
    صلوات
    1
    دلنوشته
    1
    دلنوشته
    سلام سلامتی میاره
    مورد تشکر
    170 پست
    حضور
    103 روز 23 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حنیف
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    308
    مورد تشکر
    11 پست
    حضور
    14 روز 11 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط رضـا نمایش پست
    دوچرخه سواری برای زنان و دختران از دیدگاه اسلام آیا جایزه ؟ چه در عموم چه غیر عموم ؟
    بسم الله الرحمن الرحیم

سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما همراه بزرگوار

از نظر شرعی، طبق فتوای اغلب مراجع عظام، دوچرخه سواری به خودی خود مشکلی ندارد، مگر اینکه موجب مفسده ای شود.

(در این مورد می توانید در انجمن فقه و احکام شرعی هم سوال بفرمایید)

اما امام صادق علیه‌السلام از قول پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم نقل می‌کنند: که حضرت از سوار شدن زنان بر زین نهی کرده‌اند.۱

در طول تاریخ نیز می بینیم که همواره شیوه و روش مسلمانان این بوده که در مسافرت ها،‌ بانوان بر کجاوه سوار می شدند و نه بر زین حیوانات؛ و به نظر می رسد که اینکار برای رعایت احترام، و حفظ حیاء در آنان بوده است.

اصولا حفظ حیاء در اسلام بسیار سفارش شده، خصوصا در مورد بانوان.

امام صادق علیه السلام فرمودند: «اَلحَياءُ عَشَرَةُ أَجزاءٍ تِسعَةٌ فِى النِّساءِ و َواحِدٌ فِى الرِّجالِ؛ حيا ده جز دارد، نه جزء آن در زنان است و يك جزء در مردان» ۲

و پیامبر گرامی اسلام نیز فرمودند: «ایمان پیکری است برهنه، که لباسش حیاست.» ۳

در اخلاق اسلامی نیز واژه های حیا و عفت، معمولا در کنار هم به کار رفته و در انجام اعمال صالح، مکمل یکدیگرند.

حیا انسان را به سمت عفت و پاکدامنی سوق داده و موجبات پرهیز از گناه را در انسان فراهم می آورد.

در روایتی از رسول گرامی اسلام نقل می کنند که فرمود «الحياء لا يأتي إلّا بخير؛ از حيا جز نيكى نمى آيد.» ۴

بنابراین دوچرخه سواری اگر در جمع بانوان باشد، قاعدتا مشکلی ندارد اما در مجامع عمومی، با توجه به اینکه در این حالت امکان داشتن پوشش مناسبی وجود ندارد، به نظر نمی رسد که موافق با حیا باشد.

در پناه حق باشید.

۱. وسایل الشیعه ج۲۰ ص۱۷۸
    ۲. من لایحضر الفقیه، ج۳ ، ص۴۶۸
    ۳. مشکاة الانوار، ح۱۳۹۱
    ۴. نهج الفصاحة ص۴۵۳ ، ح۱۴۲۷

آیا دوچرخه سواری زن جایز است ؟قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم "اٍنّی بُعِثتُ لِأُتَمِّمَ مَکارِمَ الأَخلاق"

نوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

البته که این موضوع به شئونات زن خدشه وارد میکنه اگر برای خودنمایی و به دور از بحث سلامت و ورزش باشه

نوشته
    4,141
    صلوات
    71
    دلنوشته
    17
    دلنوشته
    برای سلامتی آقا امام زمان
    مورد تشکر
    9 پست
    حضور
    89 روز 10 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    999

سلام

ذات خود خانمها فکر میکنم یه سری چیزا رو برای خودشون کلا نمیپسندن که یکیش هم همین موردیه که گفته شد ... نمیدونم من اینطوریم یا همه اینطوری هستن ولی برای من دیدن یه خانم چادری روی وسایل ورزشی کنار خیابون در حال ورزش کردن و باد خوردن چادر توی هوا یه خورده عجیبه و فکر میکنم در شان زن نیست. یا دوچرخه سواری ... یا دویدن زن توی خیابون (در غیر ضرورت و برای ورزش!) و موارد مشابه .....

خدا شان و بزرگی ای که به زن داده ،میشه گفت شاید به آقایون نداده باشه! ما هم باید به انتخاب خدا احترام بزاریم و مطابق ذاتمون عمل کنیم نه چشم و هم چشمی و شعارهای تساوی و ....

خداییش اگه منصفانه نگاه کنیم نصف این خواسته هایی که خانمها در حال حاضر دارن به خاطر هیاهویی هست که جوامع ایجاد میکنن و طوری وانمود میکنن که انگار داره به زن(علی الخصوص مسلمان) ظلم میشه و محرومه و .... وگرنه خود خانمها هم میدونن خیلی چیزا اصلا و اصلا در شانشون نیست ولی چون میشنون داره بهشون ظلم میشه واکنش نشون میدن و میخوان یه سری کارهای بی ربط رو انجام بدن تا مبادا سرشون کلاه بره . تا ثابت کنن چیزی کم ندارن و میتونن و ... بله خیلی کارها رو آدم میتونه انجام بده ولی به چه قیمتی؟؟؟ به قیمت از دست رفتن سرمایه ی اصلی زن (حیا)؟؟؟ وقتی این سرمایه از دست بره دیگه همه چیز برای آدم عادی میشه و قبحی نداره ...

شاید شعاری به نظر بیاد ولی من به این جمله اعتقاد دارم "زن به حیا زنده است، بدون حیا فقط یک عروسکه و لا غیر" .

التماس دعا
    »»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    936
    صلوات
    118
    دلنوشته
    9
    دلنوشته
    ای
    مورد تشکر
    50 پست
    حضور
    79 روز 18 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ║✿║خادم زهرا║✿║ نمایش پست
    سلام

ذات خود خانمها فکر میکنم یه سری چیزا رو برای خودشون کلا نمیپسندن که یکیش هم همین موردیه که گفته شد ... نمیدونم من اینطوریم یا همه اینطوری هستن ولی برای من دیدن یه خانم چادری روی وسایل ورزشی کنار خیابون در حال ورزش کردن و باد خوردن چادر توی هوا یه خورده عجیبه و فکر میکنم در شان زن نیست. یا دوچرخه سواری ... یا دویدن زن توی خیابون (در غیر ضرورت و برای ورزش!) و موارد مشابه .....

خدا شان و بزرگی ای که به زن داده ،میشه گفت شاید به آقایون نداده باشه! ما هم باید به انتخاب خدا احترام بزاریم و مطابق ذاتمون عمل کنیم نه چشم و هم چشمی و شعارهای تساوی و ....

خداییش اگه منصفانه نگاه کنیم نصف این خواسته هایی که خانمها در حال حاضر دارن به خاطر هیاهویی هست که جوامع ایجاد میکنن و طوری وانمود میکنن که انگار داره به زن(علی الخصوص مسلمان) ظلم میشه و محرومه و .... وگرنه خود خانمها هم میدونن خیلی چیزا اصلا و اصلا در شانشون نیست ولی چون میشنون داره بهشون ظلم میشه واکنش نشون میدن و میخوان یه سری کارهای بی ربط رو انجام بدن تا مبادا سرشون کلاه بره . تا ثابت کنن چیزی کم ندارن و میتونن و ... بله خیلی کارها رو آدم میتونه انجام بده ولی به چه قیمتی؟؟؟ به قیمت از دست رفتن سرمایه ی اصلی زن (حیا)؟؟؟ وقتی این سرمایه از دست بره دیگه همه چیز برای آدم عادی میشه و قبحی نداره ...

شاید شعاری به نظر بیاد ولی من به این جمله اعتقاد دارم "زن به حیا زنده است، بدون حیا فقط یک عروسکه و لا غیر" .

التماس دعا
    سلام
    این دیدگاه و عقاید به حق شما قابل تحسینه .

اما متاسفانه همه خانم ها چنین دیدگاهی ندارن ، و فکر میکنن که دین میخواد اونا رو از خوشی محروم کنه ، بحث منطقی میکنی کم میارن ، میگی مرجع گفته کلاً میزنن زیر همه چیز میگن که ما کلاً مراجع رو قبول نداریم ...
    چون واقعاً در یک انجمن دیگه که با اینجا متفاوته بحث داشتم ، و به هیچ عنوان بعضی ها حق پذیر نیستن ، حاضرن یک بازیگر یا ستاره سینما را الگوی خودشون قرار بدن و ازش دین بگیرن ، اما ائمه و معصومین را نه ، واقعاً جای تاسف داره .

اما نظرتون در مورد با چادر سوار دوچرخه شدن جالبه ، چادری دوچرخه سوار ندیدم ، اما اگه یکی با چادر سوار دوچرخه بشه شبیه یکی از شخصیت های کمیک به اسم بت من میشه ، باد میخورد به شنل سیاهش

یا قائم آل محمد

نوشته
    4,141
    صلوات
    71
    دلنوشته
    17
    دلنوشته
    برای سلامتی آقا امام زمان
    مورد تشکر
    9 پست
    حضور
    89 روز 10 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    999

سلام
    این دیدگاه و عقاید به حق شما قابل تحسینه .

اما متاسفانه همه خانم ها چنین دیدگاهی ندارن ، و فکر میکنن که دین میخواد اونا رو از خوشی محروم کنه ، بحث منطقی میکنی کم میارن ، میگی مرجع گفته کلاً میزنن زیر همه چیز میگن که ما کلاً مراجع رو قبول نداریم ...
    چون واقعاً در یک انجمن دیگه که با اینجا متفاوته بحث داشتم ، و به هیچ عنوان بعضی ها حق پذیر نیستن ، حاضرن یک بازیگر یا ستاره سینما را الگوی خودشون قرار بدن و ازش دین بگیرن ، اما ائمه و معصومین را نه ، واقعاً جای تاسف داره .
    سلام

اتفاقا میخواستم توی پست قبلی یه آیه بزارم دودل بودم که بزارم یا نه ... اما الان که نوشتید

حاضرن یک بازیگر یا ستاره سینما را الگوی خودشون قرار بدن و ازش دین بگیرن ، اما ائمه و معصومین را نه.
    فکر میکنم مناسبت داره و بد نباشه آیه رو هم بنویسم ....

وَإِذَا ذُکِرَ اللَّهُ وَحْدَهُ اشْمَأَزَّتْ قُلُوبُ الَّذِینَ لا یُؤْمِنُونَ بِالآخِرَةِ وَإِذَا ذُکِرَ الَّذِینَ مِنْ دُونِهِ إِذَا هُمْ یَسْتَبْشِرُونَ (45/زمر)

هنگامى كه خداوند به یگانگى یاد مى‏شود، دلهاى كسانى كه به آخرت ایمان ندارند مشمئز (و متنفر) مى‏گردد; اما هنگامى كه از معبودهاى دیگر یاد مى‏شود، آنان خوشحال مى‏شوند.

واقعا همینطوره گاهی ما فقط و فقط چشممون به دهان غیر از خداست ....مثلا بعضی هستن که تا علم براشون ثابت نکنه حرامهای خدا چرا حرامه شاید عمیقا به گفته ی خدا دل ندن ... این مشکل خاصه یک گروه نیست ، خیلی به نظر میاد عمومیه! فقط درجه بندی داره یکی کلا منکر همه چیز میشه یکی توی جاهایی مثل خمس که سختشه اینطوری میشه یکی چون سختشه چادر بپوشه توجیه میکنه و میگه مشکی مکروهه و هزار و یک ترفندی که انسان استفاده میکنه تا یه طوری دستور خدا رو رها کنه و به خواسته ی دلش برسه این آیه خیلی ترسناکه ... آدم رو واقعا میترسونه امیدوارم همه مون به راه درست هدایت بشیم. و حتی ذره ای و کمتر از ذره ای در وجودمون غرور نسبت به خدا و دستوراتشون نداشته باشیم.

فایل صوتی رو که گذاشتم گوش بدید کاملا در مورد آیه آقای قرائتی توضیح دادن ....
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    »»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    936
    صلوات
    118
    دلنوشته
    9
    دلنوشته
    ای
    مورد تشکر
    50 پست
    حضور
    79 روز 18 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ║✿║خادم زهرا║✿║ نمایش پست
    سلام

اتفاقا میخواستم توی پست قبلی یه آیه بزارم دودل بودم که بزارم یا نه ... اما الان که نوشتید
    فکر میکنم مناسبت داره و بد نباشه آیه رو هم بنویسم ....

وَإِذَا ذُکِرَ اللَّهُ وَحْدَهُ اشْمَأَزَّتْ قُلُوبُ الَّذِینَ لا یُؤْمِنُونَ بِالآخِرَةِ وَإِذَا ذُکِرَ الَّذِینَ مِنْ دُونِهِ إِذَا هُمْ یَسْتَبْشِرُونَ (45/زمر)

هنگامى كه خداوند به یگانگى یاد مى‏شود، دلهاى كسانى كه به آخرت ایمان ندارند مشمئز (و متنفر) مى‏گردد; اما هنگامى كه از معبودهاى دیگر یاد مى‏شود، آنان خوشحال مى‏شوند.

واقعا همینطوره گاهی ما فقط و فقط چشممون به دهان غیر از خداست ....مثلا بعضی هستن که تا علم براشون ثابت نکنه حرامهای خدا چرا حرامه شاید عمیقا به گفته ی خدا دل ندن ... این مشکل خاصه یک گروه نیست ، خیلی به نظر میاد عمومیه! فقط درجه بندی داره یکی کلا منکر همه چیز میشه یکی توی جاهایی مثل خمس که سختشه اینطوری میشه یکی چون سختشه چادر بپوشه توجیه میکنه و میگه مشکی مکروهه و هزار و یک ترفندی که انسان استفاده میکنه تا یه طوری دستور خدا رو رها کنه و به خواسته ی دلش برسه این آیه خیلی ترسناکه ... آدم رو واقعا میترسونه امیدوارم همه مون به راه درست هدایت بشیم. و حتی ذره ای و کمتر از ذره ای در وجودمون غرور نسبت به خدا و دستوراتشون نداشته باشیم.

فایل صوتی رو که گذاشتم گوش بدید کاملا در مورد آیه آقای قرائتی توضیح دادن ....

ممنون هم از آیه ، هم از فایل صوتی تفسیر استاد قرائتی .

استاد قرائتی خیلی خوب صحبت میکنن ، همه تفسیرشون رو دانلود کردم گوش بدم هنوز تموم نکردم ، اجرشون با خدا .

در مورد اینای که حق رو نمیپذیرن به نظر من از ما کمکی به اون صورت بر نمیاد ، مگر اینکه خودشون بخوان و یا خدا بهشون کمک کنه تا بیدار بشن .

من که هر چی براشون نوشتم و توضیح دادم ، فقط برچسب کوته فکری و سخت گیری بهم زدن ...

قسمت جالبش اینجاس بود قبول نمیکنن عملشون اشتباهه هیچ ، میگن شما دین رو خراب کردین خدا خیلی بخشنده تر از اینه ... ( آدم دلش میخواد بگه پس برین حالش رو ببرین بعد برین کلیسا اعتراف ، اما خب تیکه اندازی حرص دادن جزو اصول مومن نیست )

به امید اینکه خدا به داد هممون برسه .

یا قائم آل محمد

نوشته
    2,842
    صلوات
    12328
    دلنوشته
    15
    دلنوشته
    ♥ هدیه به خانوم فاطمه معصومه سلام الله علیها ♥
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    78 روز 16 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

ممنون هم از آیه ، هم از فایل صوتی تفسیر استاد قرائتی .

استاد قرائتی خیلی خوب صحبت میکنن ، همه تفسیرشون رو دانلود کردم گوش بدم هنوز تموم نکردم ، اجرشون با خدا .

در مورد اینای که حق رو نمیپذیرن به نظر من از ما کمکی به اون صورت بر نمیاد ، مگر اینکه خودشون بخوان و یا خدا بهشون کمک کنه تا بیدار بشن .

من که هر چی براشون نوشتم و توضیح دادم ، فقط برچسب کوته فکری و سخت گیری بهم زدن ...

قسمت جالبش اینجاس بود قبول نمیکنن عملشون اشتباهه هیچ ، میگن شما دین رو خراب کردین خدا خیلی بخشنده تر از اینه ... ( آدم دلش میخواد بگه پس برین حالش رو ببرین بعد برین کلیسا اعتراف ، اما خب تیکه اندازی حرص دادن جزو اصول مومن نیست )

به امید اینکه خدا به داد هممون برسه .

سلام .

عید همگی مبارک : )
    ممنون از بحث های ساده اما جالبتون .
    به نظر من هم همه ی مشکلاتِ بی حجابی و بد حجابی و بی حیایی از همین سرچشمه می گیره که اکثر خانوم ها حق پذیر نیستند ! هر چه هم بخوای قانعشون کنی زیر بار نمی رن ، مثلا خانومی رو می شناسم که ناخن دست و پاهاشو لاک می زنه بهش گفتم سخت نیست وقت نماز هی بخوای پاک کنی و وضو بگیری ؟ گفت من با همین لاک وضو می گیرم
    گفتم از نظر شرعی مشکل داره . باید آب برسه . گفت : کی گفته ؟ مگه زیر لاکه ناخن نجس بوده که آب برسه طاهر بشه یانه ! فقط برای غسل واجب باید بدون لاک باشی !
    جواب همچین آدمی رو چی میشه بدی ؟ اصلا منطق داره ؟ برای خودش قانون گذاشته !

نه تنها دوچرخه سواری که موتور سواری ( نشستن پشت آقایون ) هم به نظر من با وضع لباس پوشیدن خانوم های " متمدن و با کلاس" امروزی خیلی ناخوشاینده ! اونقدر که گاهی از دیدن اون صحنه خجالت می کشم و دلم می خواد از جلو چشمم دور بشه !
    امید به خدا که همه به راه راست هدایت بشیم .

" فقط حیدر امیر المومنین است "

نوشته
    936
    صلوات
    118
    دلنوشته
    9
    دلنوشته
    ای
    مورد تشکر
    50 پست
    حضور
    79 روز 18 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط بی ریا نمایش پست

سلام .

عید همگی مبارک : )
    ممنون از بحث های ساده اما جالبتون .
    به نظر من هم همه ی مشکلاتِ بی حجابی و بد حجابی و بی حیایی از همین سرچشمه می گیره که اکثر خانوم ها حق پذیر نیستند ! هر چه هم بخوای قانعشون کنی زیر بار نمی رن ، مثلا خانومی رو می شناسم که ناخن دست و پاهاشو لاک می زنه بهش گفتم سخت نیست وقت نماز هی بخوای پاک کنی و وضو بگیری ؟ گفت من با همین لاک وضو می گیرم
    گفتم از نظر شرعی مشکل داره . باید آب برسه . گفت : کی گفته ؟ مگه زیر لاکه ناخن نجس بوده که آب برسه طاهر بشه یانه ! فقط برای غسل واجب باید بدون لاک باشی !
    جواب همچین آدمی رو چی میشه بدی ؟ اصلا منطق داره ؟ برای خودش قانون گذاشته !

نه تنها دوچرخه سواری که موتور سواری ( نشستن پشت آقایون ) هم به نظر من با وضع لباس پوشیدن خانوم های " متمدن و با کلاس" امروزی خیلی ناخوشاینده ! اونقدر که گاهی از دیدن اون صحنه خجالت می کشم و دلم می خواد از جلو چشمم دور بشه !
    امید به خدا که همه به راه راست هدایت بشیم .
    سلام

بله ، دقیقاً مربوط به همین حق پذیریه ، اصلاً اسلام یعنی تسلیم شدن ، تسلیم خدا و حق شدن .

پسره میره پیش حاج آقای ، میگه حاج آقا با کفش میشه نماز خوند ؟
    حاج آقا میگه : نه ، نمیشه با کفش نماز خوند !
    پسره میگه : من که خوندم شد !

خب ما دیگه چیکار کنیم؟! ، وقتی از نظر اونا میشه ، خب بزار انجام بدن

میدونین ایراد کار اینجاست که بعضی از عزیزان ملاکشون فقط بهشت و جهنمه ، یعنی اگه کاری میکنن میگن کسی با این کار جهنم نمیره ! ، یا حتماً باید دلیل علمی و مادی باید باشه .
    خب درسته کسی با این کارا جهنم نمیره !
    اما خب فلسفه وجود ما در این دنیا چی ؟ رشد و کمالی که باید بدست بیاریم چی ؟ تقوا چی میشه ؟ رضایت خداوند ؟

درسته شاید هم اونی که دوچرخه سوار میشه بهشت بره ، هم اونی که نمیشه ، اما مطمعنن بهشتی که میرن با هم فرق میکنه
    اونی که چادر نداره اما حجاب داره هم بهشت میره ، اونی که با چادر حجاب داره هم بهشت میره .
    خدا به همه وعده بهشت داده ، اما بهشت ها فرق میکنن
    ( همانطور که پیامبر میگه در بنده های خدا جز در تقوا تفاوتی نیست ، بهشت هم درجاتی داره که با توجه به تقوا و رشد و کمالی که کسب کردیم خدا بهمون در اون دنیا جایگاهی میده )

اما اینم که ما بخوایم به خاطر بهشت تقوا کنیم و یا اینکه جهنم نریم ، از درجه رضوان که رضایت خداست پایین تره ...

پس بهتره چه زن چه مرد هر عملی داریم ، برای رضایت خدا ، و رشد و کمال خودمون که باعث نزدکی به خداست باشه.

ویرایش توسط رضـا : ۱۳۹۵/۰۷/۰۱ در ساعت ۱۴:۱۷
    یا قائم آل محمد

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری