صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: روایات اهل سنت از واقعه غدیر خم

نوشته
    3,047
    صلوات
    61340
    تعداد دلنوشته
    36
    مورد تشکر
    76 پست
    حضور
    125 روز 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

روایات اهل سنت از واقعه غدیر خم

روایات اهل سنت از واقعه غدیر خم

بسم الله الرحمن الرحیم
    با عرض سلام
    اگر اهل سنت فقط به کتب خودشان و اسنادی که در خصوص واقعه غدیر در این کتب آمده مراجعه کنند دلایل کافی برای اثبات حق امیرالمؤمنین (ع) و باطل بودن خلفای سه گانه شان خواهند یافت و بالطبع نیازی به مراجعه به کتب شیعه ندارند!
    بنده در این تاپیک قصد دارم پاره ای از روایات اهل سنت که در مورد واقعه غدیر که در کتب معتبر آنها وارد شده را خدمت عزیزان بازدیدکننده تقدیم کنم
    امید است که مقبول و مورد پسند عزیزان واقع گردد...

2.  

نوشته
    3,047
    صلوات
    61340
    تعداد دلنوشته
    36
    مورد تشکر
    76 پست
    حضور
    125 روز 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

روایات اهل سنت از واقعۀ غدیر خم

معرفی مولا علی در غدیر خم از مسلمات تاریخ اسلام می باشد که تدریجا انجام شد، زیرا پیامبر اکرم (ص) در مراسم حجه الوداع در سه یا چهار خطبه به خلافت اهل بیت (ع) به صورت کلی تصریح کرده بود و حدیث غدیر بخشی از حدیث ثقلین بود که حضرت با معرفی مولا علی (ع) به امامت مصداق ثقل اصغر آنرا در محضر عظیم دهها هزار صحابه تعیین فرمود تا تحریف گران نتوانند آنرا بپوشانند.
    از این رو می گوییم واقعۀ غدیر مهم ترین گردهمایی عمومی مسلمین برای تعیین سرنوشت امت اسلامی به دستور پیامبر اسلام (ص) بود و بزرگانی مانند طبری مورخ و مفسر معروف به گفتۀ ابن کثیر دو جلد در این باره نوشته و ابو العباس احمد بن عقده (م 332ق ، محدث مورد قبول فریقین) کتابي به نام «الولایه» در اثبات آن تالیف نموده و از نود و هشت صحابه آنرا روایت کرده است.
    لازم به ذکر است که حدیث ثقلین لا اقل در شش زمان و شش مکان بیان شد که یکی از آنها در غدیر خم بود که روایات متعدد داشته و هر دو بخش حدیث (حدیث ثقلین و معرفی مولا امیر المؤمنین علیه السلام) در آن است .
    ولی در بعضی نقلها حدیث غدیر بدون ذکر حدیث ثقلین آمده است و از آنجا که هر دو دسته نقل به طرق صحیح و معتبر رسیده و تعارض این دو متن به زیاده و نقیصه است و هر دو از یک خطبه و یک واقعه حکایت می کند، قاعده اقتضاء می­ کند که خطبه حضرت مشتمل بر هر دو قسمت باشد.

نوشته
    3,047
    صلوات
    61340
    تعداد دلنوشته
    36
    مورد تشکر
    76 پست
    حضور
    125 روز 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

روایات حدیث غدیر

پس از نزول آیۀ تبلیغ و رسیدن کاروان بازگشته از حجه الوداع به منطقۀ غدیر خم که نقطۀ جدایی کاروانهای مناطق مختلف بود ، پیامبر اکرم (ص) خطبۀ معروف غدیریه را ایراد فرمود .
    لازم است بدانیم آلوسی در تفسیرش و شعیب الارنؤوط در تعلیقه اش بر مسند احمد به تواتر حدیث غدیر در منابع اهل سنّت اعتراف نمودند، افزون بر آنکه بسياري از آن ها با معیارهای اهل سنت داراي سند صحيح است .

این حدیث دو گونه روایت شده است:
    1- همراه حدیث ثقلین که روایات آن در منابع ديگري آمده است .
    2- حدیث غدیر بدون حدیث ثقلین ، و ما اینجا قسمتي از اين روایات (حدیث غدیر بدون حدیث ثقلین) را از قدیمی ترین ومعتبر ترین مصادر اهل سنت به شرح زیر می آوریم :

1- ترمذی قال حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ بَشَّارٍ حَدَّثَنَا مُحَمَّدُ بْنُ جَعْفَرٍ حَدَّثَنَا شُعْبَةُ عَنْ سَلَمَةَ بْنِ كُهَيْلٍ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا الطُّفَيْلِ يُحَدِّثُ عَنْ أَبِي سَرِيْحَةَ أَوْ زَيْدِ بْنِ أَرْقَمَ شَكَّ شُعْبَةُ - عَنِ النَّبِيِّ - صلي الله عليه وسلم- قَالَ « مَنْ كُنْتُ مَوْلاَهُ فَعَلِيٌّ مَوْلاَهُ ». قَالَ أَبُو عِيسَي هَذَا حَدِيثٌ حَسَنٌ صَحِيحٌ غَرِيبٌ. وَقَدْ رَوَي شُعْبَةُ هَذَا الْحَدِيثَ عَنْ مَيْمُونٍ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ عَنْ زَيْدِ بْنِ أَرْقَمَ عَنِ النَّبِيِّ - صلي الله عليه وسلم -.
    وَأَبُو سَرِيحَةَ هُوَ حُذَيْفَةُ بْنُ أَسِيدٍ الْغِفَارِيُّ صَاحِبُ النَّبِيِّ - صلي الله عليه وسلم -.
    « ترمذی به سند متصل ازشعبه و او از ابي الطفيل نقل نموده كه او از زيد بن ارقم يا ابي سريحه روايت نموده كه پيغمبر ص در مورد علي ع فرمود: هر كس من مولا و سرور او هستم، علي مولاي او است.
    ترمذی مي‏ گويد: «هذا حسن غريب» اين روايت حسنه (صحیح یا معتبر ) است امّا مطلبی نادر و موجب تعجّب است كه پيغمبر ص در مورد علي چنين گفته باشد و ابو سریحه همان حذیفه بن اسید غفاری صحابی است .
    همین روایت را شعبه از میمون ابی عبدالله از زید بن ارقم از پیامبر اکرم صلي الله عليه وسلم نقل کرده است».
    البته اين نظر آقاي ترمذي از بيان رسول اللَّه ص در مورد علي ع صحیح نيست زیرا اين مطلب در روایات صحیحه متعددي آمده و شواهد و نظاير فراوان دارد.

ویرایش توسط شیعه اهل بیت(ع) : ۱۳۹۵/۰۶/۱۷ در ساعت ۲۲:۱۰

نوشته
    3,047
    صلوات
    61340
    تعداد دلنوشته
    36
    مورد تشکر
    76 پست
    حضور
    125 روز 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

2- البخاری فی التاریخ الکبیر حدثني يوسف بن راشد (نا) علي بن قادم الخزاعي أنا إسراءيل عن عبد الله بن شريك عن سهم بن حصين الاسدي: قدمت مكة أنا وعبد الله بن علقمة - قال ابن شريك: وكان ابن علقمة سبابا لعلي ! فقلت: هل لك في هذا ؟ يعني أبا سعيد الخدري - فقلت: هل سمعت لعلي منقبة ؟ قال: نعم، فإذا حدثتك فسل المهاجرين والانصار وقريشا قام النبي صلي الله عليه وسلم يوم غدير خم فابلغ فقال: ألست أولي بالمؤمنين من أنفسهم ؟ أدن يا علي ! فدنا فرفع يده ورفع النبي صلي الله عليه وسلم يده حتي نظرت إلي بياض إبطيه فقال: من كنت مولاه فعلي مولاه، سمعته أذناي، قال ابن شريك فقدم عبد الله بن علقمة وسهم ، فلما صلينا الفجر قام ابن علقمة قال: أتوب إلي الله من سب علي.
    «بخاری که در صحیح خود هیچ اشاره ای به حدیث ثقلین و غدیر ندارد در تاریخ کبیر با سند متصل از عبد الله بن شریک نقل می کند : سهم بن حصين الاسدي با عبد الله بن علقمة وارد مکه شدند، عبد الله بن علقمه به امام علی (ع) دشنام می داد !
    سهم بن حصين به عبد الله بن علقمه گفت : نظرتو به ابوسعید خدری چگونه است ؟
    عبد الله بن شريك می گوید : از سهم بن حصين پرسیدم ، آیا از ابوسعید خدری حدیثی در فضائل علی (ع) شنیدی ؟
    سهم بن حصين گفت: آری، هر گاه حدیث مرا شنیدی از مهاجرین وانصار و قریش هم بپرس .
    ابوسعید خدری روایت کرد که پیامبر اکرم (ص) در غدیر خم به پا خاست و خطبۀ بلیغی خواند، آنگاه فرمود : آیا من اولی به نفس شما از خودتان نیستم ؟
    در این هنگام فرمود: ای علی جلو بیا !
    پس حضرت دست خود را بلند کرد به گونه ای که سفیدی زیر بغل اورا دیدم ، آنگاه فرمود : هر كس من اولي به نفس او هستم ، پس علي وليّ اوست . دو گوشم این سخن را شنید .
    عبد الله بن شریک گفت : عبد الله بن علقمه و سهم بن حصين با هم آمدند هنگامی که نماز صبح را خواندیم، ابن علقمه برخاست و اظهار کرد : أتوب إلي الله من سب علي - خدایا از دشنام دادن به علی (ع) توبه می کنم ! »

نوشته
    3,047
    صلوات
    61340
    تعداد دلنوشته
    36
    مورد تشکر
    76 پست
    حضور
    125 روز 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

3- ابن ماجه حدثنا علي بن محمد . حدثنا أبو الحسين . أخبرني حماد بن سلمة عن علي بن زيد بن جدعان عن عدي بن ثابت عن البراء بن عازب قال : أقبلنا مع رسول الله صلي الله عليه و سلم في حجته التي حج . فنزل في بعض الطريق . فأمر الصلاة جامعة . فأخذ بيد علي فقال ألست أولي بالمؤمنين من أنفسهم ؟ قالوا بلي . قال ألست أولي بكل مؤمن من نفسه ؟ قالوا بلي . قال فهذا ولي من أنا مولاه . اللهم وال من والاه . اللهم عاد من عاداه.
    «أبوعبد الله محمد بن يزيد القزويني، معروف به ابن ماجة (209 - 273هـ نویسندۀ یکی از صحاح شش گانه) باسندصحیح از براء بن عازب نقل می کند که با پیامبر اکرم (ص) از حجه الوداع بر می گشتیم . در مکانی میان راه فرود آمد و دستور داد مردم جمع شوند . آنگاه دست علی را گرفت و فرمود : آیا من اولی به نفس هر مؤمنی از خود او نیستم ؟
    پاسخ دادند: آری .
    آنگاه فرمود : هر كس من اولي به نفس او هستم ، پس علي وليّ اوست ، خدایا هر کس علی دوست دارد اورا دوست بدار و هر کس اورا دشمن دارد دشمن دار ».
    البانی در کتاب صحیح و ضعیف سنن ابن ماجه شمارۀ ( 1750 ) می گوید : این حدیث صحیح است .
    ویرایش توسط شیعه اهل بیت(ع) : ۱۳۹۵/۰۶/۲۰ در ساعت ۱۹:۵۶

نوشته
    3,047
    صلوات
    61340
    تعداد دلنوشته
    36
    مورد تشکر
    76 پست
    حضور
    125 روز 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

4- الحاکم النیشابوری أخبرني محمد بن علي الشيباني بالكوفة ، ثنا أحمد بن حازم الغفاري ، ثنا أبو نعيم ، ثنا كامل أبو العلاء ، قال : سمعت حبيب بن أبي ثابت يخبر ، عن يحيي بن جعدة ، عن زيد بن أرقم رضي الله عنه قال : خرجنا مع رسول الله صلي الله عليه وسلم حتي انتهينا إلي غدير خم فأمر بدوح ، فكسح في يوم ما أتي علينا يوم كان أشد حرا منه فحمد الله وأثني عليه وقال : « يا أيها الناس ، إنه لم يبعث نبي قط إلا ما عاش نصف ما عاش الذي كان قبله ، وإني أوشك أن أدعي فأجيب ، وإني تارك فيكم ما لن تضلوا بعده كتاب الله عز وجل » ، ثم قام فأخذ بيد علي رضي الله عنه فقال : « يا أيها الناس ، من أولي بكم من أنفسكم ؟ » قالوا : الله ورسوله أعلم ، «ألست أولي بكم من أنفسكم ؟ » قالوا : بلي ، قال : « من كنت مولاه فعلي مولاه » «هذا حديث صحيح الإسناد ، ولم يخرجاه » تعليق الذهبي قي التلخيص : صحيح.
    عن الذهبي أن «من كنت مولاه فعلي مولاه» متواتر يتيقن أن رسول الله صلي الله عليه وسلم قاله ، وأما اللهم وال من والاه ، فزيادة قوية الإسناد.
    «زید بن ارقم می گوید: با پیامبر اکرم (ص) از حجه الوداع بر می گشتیم . تا آنکه در روزی بسیار گرم هنگام ظهر به مکانی به نام غدیر خم رسیدیم .
    پیامبر دستور داد زیر درختان را تمیز و روی آنها پارچه ای بیاندازند و فرمود مردم جمع شوند.
    پس ازآن حضرت برخاست وحمد وثنای الهی را بجا آورد وفرمود : ای مردم ! هیچ پیامبری ... و دستور داد مردم جمع شوند .
    آنگاه دست علی را گرفت و فرمود : آیا چه کسی اولی به نفس شما از خود شما است ؟
    پاسخ دادند خدا ورسولش داناترند .
    آنگاه فرمود : هر كس من اولي به نفس او هستم ، پس علي وليّ اوست .
    حاکم نیشابوری در مستدرک علی الصحیحین می گوید : سند این حدیث صحیح است ولی بخاری و مسلم آنرا در صحیح خود نیاورده اند !
    همچنین ذهبی در تلخیص مستدرک آنرا صحیح دانسته است.
    بلکه آلوسی از ذهبی نقل کرده که وی گفته است : جملۀ «من كنت مولاه فعلي مولاه » متواتر (مشهور) است و يقینا رسول الله صلي الله عليه وسلم آنرا فرموده است ، و اما دعای « اللهم وال من والاه » جملۀ زایدی است که که سندش قوي است.

نوشته
    3,047
    صلوات
    61340
    تعداد دلنوشته
    36
    مورد تشکر
    76 پست
    حضور
    125 روز 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

روایات احتجاج شده در مورد غدیر

امیرالمؤمنین چندین بار با اصحاب بر حقانیت خود به حدیث غدیر استدلال و احتجاج و استشهاد همراه قسم نمود .
    و یکی از آنها پس از خلافت ظاهری سال 35 هجری در منطقۀ رحبۀ کوفه بود که علامۀ امینی آنرا از بیست نفر ازصحابه و تابعین نقل می کند و بزرگان زیادی از علمای عامه (اهل سنت) با طرق متعدد نقل کرده اند .
    ما اینجا بعضی از آن روایات را در سلسلۀ روایات غدیر می آوریم :
    5ـ أحمد في مسنده عن حسين بن محمد وأبي نعيم المعني قالا : ثنا فطر عن أبي الطفيل قال : جمع علي رضي الله عنه الناس في الرحبة ثم قال لهم : انشد الله كل امرء مسلم سمع رسول الله صلي الله عليه وسلم يقول يوم غدير خم ما سمع لما قام ؟ فقام ثلاثون من الناس . وقال أبونعيم: فقام ناس كثير فشهدوا حين أخذه بيده فقال للناس : أتعلمون أني أولي بالمؤمنين من أنفسهم ؟ قالوا : نعم يارسول الله ؟ قال من كنت مولاه فهذا مولاه ، أللهم وال من والاه ، وعاد من عاداه . قال : فخرجت وكأن في نفسي شيئا فلقيت زيد بن أرقم فقلت له : إني سمعت عليا رضي الله عنه تعالي يقول : كذا وكذا . قال : فما تنكر ؟ قد سمعت رسول الله صلي الله عليه وسلم يقول له ذلك.
    « احمد بن حنبل به سند صحیح از ابو الطفیل روایت کرده ، می گوید: روزی امیرالمؤمنین مردم را در رحبۀ کوفه جمع نمود . آنگاه فرمود: به خدا قسم می دهم کسانی را که در غدیر خم سخنان پیامبر ( ص) را با گوش خود شنیده برخیزند . در اینجا سی نفر برخاستند. - ابو نعیم ( فضل بن دکین ) می گوید: عدۀ زیادی بر خاستند - وشهادت دادند .
    هنگامی که حضرت ، دست علی را گرفت وبلند کرد وفرمود: آیا من سزاوارتر شما به خود تان نیستم ؟ گفتند آری ، فرمود : هر کس من مولا وسرپرست او هستم این علی مولای اوست . خدایا دوست دار هرکس او را دوست دارد و دشمن دار هرکس او را دشمن دارد. ابو نعیم می گوید: وقتی از آن مجلس بیرون آمدم در دلم شبهه ای در این حدیث بود با زید بن ارقم در میان گذاشتم و گفتم از علی چنین سخنانی شنیدم .
    پاسخ داد چرا انکار می کنی ؟ من همین سخنان را در بارۀ او از پیامبر (ص) شنیدم .
    حافظ الهيثمي می گوید : رجال این روایت همگی صحيح هستند غير از فطر بن خليفه که او هم موثق (مورد اعتماد) است».

نوشته
    3,047
    صلوات
    61340
    تعداد دلنوشته
    36
    مورد تشکر
    76 پست
    حضور
    125 روز 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

6- احمد قال حَدَّثَنَا عَفَّانُ حَدَّثَنَا حَمَّادُ بْنُ سَلَمَةَ أَخْبَرَنَا همین عَلِيُّ بْنُ زَيْدٍ عَنْ عَدِيِّ بْنِ ثَابِتٍ عَنِ الْبَرَاءِ بْنِ عَازِبٍ قَالَ كُنَّا مَعَ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فِي سَفَرٍ فَنَزَلْنَا بِغَدِيرِ خُمٍّ فَنُودِيَ فِينَا الصَّلَاةُ جَامِعَةٌ وَكُسِحَ لِرَسُولِ اللَّهِ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ تَحْتَ شَجَرَتَيْنِ فَصَلَّي الظُّهْرَ وَأَخَذَ بِيَدِ عَلِيٍّ رَضِيَ اللَّهُ تَعَالَي عَنْهُ فَقَالَ أَلَسْتُمْ تَعْلَمُونَ أَنِّي أَوْلَي بِالْمُؤْمِنِينَ مِنْ أَنْفُسِهِمْ قَالُوا بَلَي قَالَ أَلَسْتُمْ تَعْلَمُونَ أَنِّي أَوْلَي بِكُلِّ مُؤْمِنٍ مِنْ نَفْسِهِ قَالُوا بَلَي قَالَ فَأَخَذَ بِيَدِ عَلِيٍّ فَقَالَ مَنْ كُنْتُ مَوْلَاهُ فَعَلِيٌّ مَوْلَاهُ اللَّهُمَّ وَالِ مَنْ وَالَاهُ وَعَادِ مَنْ عَادَاهُ. قَالَ فَلَقِيَهُ عُمَرُ بَعْدَ ذَلِكَ فَقَالَ هَنِيئًا يَا ابْنَ أَبِي طَالِبٍ أَصْبَحْتَ وَأَمْسَيْتَ مَوْلَي كُلِّ مُؤْمِنٍ وَمُؤْمِنَةٍ. قَالَ أَبُو عَبْد الرَّحْمَنِ حَدَّثَنَا هُدْبَةُ بْنُ خَالِدٍ حَدَّثَنَا حَمَّادُ بْنُ سَلَمَةَ عَنْ عَلِيِّ بْنِ زَيْدٍ عَنْ عَدِيِّ بْنِ ثَابِتٍ عَنِ الْبَرَاءِ بْنِ عَازِبٍ عَنْ النَّبِيِّ صَلَّي اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ نَحْوَهُ .
    « احمد بن حنبل از براء بن عازب روایت نموده که گفت: با رسول خدا صلي اللَّه عليه و سلّم در سفر بوديم، در غدير خم پياده شديم، مناديان در ميانه ما صدا زدند: (الصلاة جامعة) كنايه از اين كه همه بايد جمع شويد.
    برای رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم زير دو تا درخت را تمیز کردند حضرت آنجا نماز ظهر را خواند بعد دست علي را گرفت و فرمود: آيا نمي‏دانيد كه من از خود مؤمنين به خودشان اختياردارترم؟
    گفتند: بلي، پس دست علي را گرفت و فرمود: هر كه من مولاي او بودم علي مولاي اوست ...
    براء مي‏ گويد: عمر بعد از اين جريان علي را ديد و گفت: «هنيئا لك يا بن ابي طالب اصبحت مولاي و مولي كلّ مؤمن و مؤمنة». (گوارا باد بر تو اي پسر ابو طالب ! كه همواره و براي هميشه مولاي هر مؤمن و مؤمنه شدي).
    شعیب الارنؤوط محقق اسناد مسند احمد می گوید : این سند با کمک شواهدش صحیح است.
    هم او در جای دیگری از تعلیقات خود بر مسند احمد می گوید : قوله " من كنت مولاه فعلي مولاه " لها شواهد كثيرة تبلغ حد التواتر - (شواهد و مؤیدات جملۀ " من كنت مولاه فعلي مولاه " به حد تواتر (کثرت راویان) می رسد).

نوشته
    3,047
    صلوات
    61340
    تعداد دلنوشته
    36
    مورد تشکر
    76 پست
    حضور
    125 روز 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

7 - نسائی أخبرني هارون بن عبد الله قال حدثنا مصعب بن المقدام قال حدثنا فطر بن خليفة عن أبي الطفيل وأخبرنا أبو داود قال حدثنا محمد بن سليمان قال حدثنا فطر عن أبي الطفيل عامر بن واثلة قال جمع علي الناس في الرحبة فقال أنشد بالله كل امرئ سمع رسول الله صلي الله عليه وسلم يقول يوم غدير خم ما سمع فقام أناس فشهدوا أن رسول الله صلي الله عليه وسلم قال يوم غدير خم ألستم تعلمون أني أولي بالمؤمنين من أنفسهم وهو قائم ثم أخذ بيد علي فقال من كنت مولاه فعلي مولاه اللهم وال من والاه وعاد من عاداه. قال أبو الطفيل فخرجت وفي نفسي منه شئ فلقيت زيد بن أرقم فأخبرته فقال أوما تنكر أنا سمعته من رسول الله صلي الله عليه وسلم واللفظ لابي داود.
    « نسائی (مؤلف یکی از صحاح شش گانه) روایت می کند از ابو الطفیل که می گوید: روزی امیر المؤمنین مردم را در رحبۀ کوفه جمع نمود .
    آنگاه فرمود : به خدا قسم می دهم کسانی را که در غدیر خم سخنان پیامبر ( ص) را با گوش خود شنیده برخیزند . در اینجا عده ای برخاستند. و شهادت دادند که حضرت رسول ، دست علی را گرفت وبلند کرد وفرمود: آیا نمی دانید من سزاوارتر شما به خود تان هستم ؟ گفتند آری ، فرمود : هر کس من مولا وسرپرست او هستم این علی مولای اوست . خدایا دوست دار هرکس او را دوست دارد و دشمن دار هرکس او رادشمن دارد.
    ابوالطفیل می گوید : وقتی از آن مجلس بیرون آمدم در دلم شبهه ای ار این حدیث بود ، با زید بن ارقم در میان گذاشتم و گفتم از علی (ع) چنین سخنانی شنیدم . پاسخ داد چرا انکار می کنی ؟ من همین سخنان را دربارۀ او از پیامبر (ص) شنیدم .
    این لفظ حدیث از ابو داود است .
    همین حدیث در مشكل الآثار طحاوي ج 4 / 308 ح 1519 آمده است .

8- ابن حبان أخبرنا محمد بن طاهر بن أبي الدميك ، حدثنا إبراهيم بن زياد ، حدثنا أبو معاوية ، حدثنا الأعمش ، عن سعد بن عبيدة ، عن ابن بريدة ، عن أبيه ، قال : قال رسول الله صلي الله عليه وسلم : « من كنت وليه ، فعلي وليه».
    «محمد بن حبان بن أحمد (354هـ) به سند صحیح از بریده روایت نموده که پیامبر (ص) فرمود : هر کس من ولی او هستم پس علی ولی اوست» .
    عنوان صحیح برای این کتاب دلیل بر صحت روایات آن از نظر مؤلف آن است که یکی از رجالیون مهم اهل سنت است.
    ویرایش توسط شیعه اهل بیت(ع) : ۱۳۹۵/۰۶/۲۰ در ساعت ۲۰:۰۳

نوشته
    3,047
    صلوات
    61340
    تعداد دلنوشته
    36
    مورد تشکر
    76 پست
    حضور
    125 روز 24 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

9- ابو یعلی الموصلی ( 307 ق) حدثنا القواريري ، حدثنا يونس بن أرقم ، حدثنا يزيد بن أبي زياد ، عن عبد الرحمن بن أبي ليلي ، قال: شهدت عليا في الرحبة يناشد الناس أنشد الله من سمع رسول الله صلي الله عليه وسلم ، يقول في يوم غدير خم : «من كنت مولاه فعلي مولاه ، لما قام فشهد ، قال عبد الرحمن فقام اثنا عشر بدريا ، كأني أنظر إلي أحدهم عليه سراويل ، فقالوا : نشهد أنا سمعنا رسول الله صلي الله عليه وسلم ، يقول يوم غدير خم : «ألست أولي بالمؤمنين من أنفسهم وأزواجي أمهاتهم» ، قلنا : بلي يا رسول الله ، قال : « فمن كنت مولاه فعلي مولاه ، اللهم وال من والاه وعاد من عاداه.
    «عبد الرحمن بن أبي ليلي می گوید: شاهد روزی بودم که امیرالمؤمنین مردم را به خدا قسم می داد کسانی را که در غدیر خم سخنان پیامبر ( ص) را شنیدند که فرمود : هر کس من مولا وسرپرست او هستم این علی مولای اوست .
    در اینجا دوازده نفر از مجاهدان برخاستند و شهادت دادند که شنیدیم حضرت رسول (ص) فرمود: آیا نمی دانید من سزاوارتر شما به خود تان هستم وهمسرانم مادران آنان می باشند ؟
    گفتند: آری ، فرمود : هر کس من مولا وسرپرست او هستم این علی مولای اوست . خدایا دوست دار هرکس او را دوست دارد و دشمن دار هرکس او رادشمن دارد.

ویرایش توسط شیعه اهل بیت(ع) : ۱۳۹۵/۰۶/۲۰ در ساعت ۲۰:۰۳

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری