صفحه 2 از 2 نخست 12
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آگاه باشید دعا فایده ای ندارد

نوشته
    4,166
    مورد تشکر
    16,133 پست
    حضور
    91 روز 20 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001
    »»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    8
    مورد تشکر
    15 پست
    حضور
    9 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

تو رو خدا این مطالب رو نذارید...آقای فرحزاد از دعای مشلول هم سحر ماه رمضون اینقدر تعریف کرد که...روزی نبود که با عشق و علاقه صلوات نفرستم و دعای مشلول نخونم اما چی شد؟!آهان اون دنیا به کارم میاد.نقد و نسیه!!!!
    ربنا لا تجعلنا فتنة للقوم الظالمین و نجنا برحمتک من القوم الکافرین
    ربنا انصرنا علی القوم الکافرین

نوشته
    4,166
    مورد تشکر
    16,133 پست
    حضور
    91 روز 20 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

نقل قول نوشته اصلی توسط eh.zamani نمایش پست
    تو رو خدا این مطالب رو نذارید...آقای فرحزاد از دعای مشلول هم سحر ماه رمضون اینقدر تعریف کرد که...روزی نبود که با عشق و علاقه صلوات نفرستم و دعای مشلول نخونم اما چی شد؟!آهان اون دنیا به کارم میاد.نقد و نسیه!!!!
    آدم طبیعی ، شک میکنه ... به قول آقای قرائتی هیچ وقت اسب و الاغ و سایر حیوانات شک نمیکنن ... ولی شکی خوبه که دنبالش رسیدن به حقیقت باشه نه فرار از حقیقت.

کار راحتیه که بزنید زیر همه چیز و منکر همه چیز بشید ... این کار زحمت زیادی نداره هر کسی حتی یک بچه هم میتونه انجامش بده و از زیر بار مسئولیت فرار کنه اما اینکه بجنگید و جواب سوالتون رو پیدا کنید ، اینه که سخته و صبر میخواد ... اینجاست که مشخص میشه کی اهل حرفه و کی اهل عمل.

امیدوارم اول از همه خودم عامل باشم.
    التماس دعا

دانلود کنید تا زندگیتون
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

»»» جوانها کلیک کنند ««

4. تشکرها 4

نوشته
    4,166
    مورد تشکر
    16,133 پست
    حضور
    91 روز 20 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

دانلود کنید تا زندگیتون
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

»»» جوانها کلیک کنند ««

6. تشکر

نوشته
    748
    مورد تشکر
    1,937 پست
    حضور
    31 روز 13 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    برای انتقالی ام از شهری به شهر دیگر من و اطرافیانم بسیار دعا کردیم اما نتیجه ایی نداشت، پس دعا چه فایده ایی دارد؟

پاسخ
    من احساسات شما رو درک می کنم، زندگی هر کسی بالاخره مشکلاتی دارد، من هم درگیر مشکلات هستم، دیگران هم دچار مشکلاتی هستند، ولی آیا دینداری به این هدف است که انسان ها هر چه می‌خواهند خداوند به ایشان بدهد، و مشکلی در زندگی نداشته باشند؟ نباید اجازه بدهیم مشکلات زندگی ما را به نگرش های احساسی سوق بدهد، باید منطقی بود، اگر قرار باشد همه دعاها مستجاب بشود، و هر کسی به چهارده معصوم (علیه السلام) متوسل شود پاسخ بشنود، در این صورت که کافران در دینداری بر مومنان پیشی می گرفتند، چون علت کفرشان فقط امور دنیوی است و اگر ببینند دعای هر دینداری مستجاب است، مگر مریض هستند که کافر شوند؟! اگر قرار بود همه دعاها مستجاب شوند پس معنای تلاش برای رشد و تکامل چیست؟ پس معنای امتحان چیست؟ پس جایگاه اختیار انسان، و نقش تصمیم گیری های اجتماعی چه می شود؟ از این ها که بگذریم اصلا ما چطور می توانیم به آنها ایراد بگیریم چرا حاجت ما را نمی دهند؟ آیا افق دید ما با خداوند و ائمه (علیهم السلام) یکسان است که چیزی را که ما مصلحت می دانیم آنها هم حتما به مصلحت بدانند؟ آیا کودکی که می بیند هر چقدر گریه می کند پدر و مادرش چیزی که او می خواهد را به او نمی دهند یا به خاطر تقویت اراده و ایستادگی او، به او مسئولیت داده و گاهی بر او سخت می گیرند، باید نتیجه بگیرد که درخواست کردن از والدین هرگز ثمربخش نیست؟

انسان نباید فقط به نیمه خالی لیوان نگاه کند، اینکه انسان فقط سختی ها را ببیند و نعمت ها را نبیند او را به ناشکری وامیدارد که موجب ضایع شدن اجر و پاداش آن می شود؛ مشکل شما اگرچه سخت است اما نعمت های بی شماری هم در زندگی تان وجود دارد که خدا به شما بخشیده، همان طورکه اشاره کردید که الحمدلله سالم هستید، اما کم نیستند و بنده سراغ دارم مردی را که همسرش سرطان دارد و ماهیانه حدود 4 میلیون تومان هزینه درمان او می شود، چنین انسان هایی آرزو می کنند مشکلشان فقط سختی های زندگی و بی پولی و امثال آن باشد، تا چنین مشکلاتی که همه چیز را به دنبال خود می آورد، اما مثل کوه ایستاده اند، و دیگران را هم از دعا و توسل نهی نمی کنند. چرا که می دانند مادامی که انسان با دعا و توسل با خدا در ارتباط است چه استجابت ظاهری باشد و چه نباشد تحت الطاف خاصه الهی قرار دارند.

همان طور که امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: «لَا يَزَالُ الْمُؤْمِنُ بِخَيْرٍ وَ رَخَاءٍ وَ رَحْمَةٍ مِنَ اللَّهِ مَا لَمْ يَسْتَعْجِلْ فَيَقْنَطَ فَيَتْرُكَ الدُّعَاءَ قُلْتُ لَهُ كَيْفَ يَسْتَعْجِلُ قَالَ يَقُولُ قَدْ دَعَوْتُ مُنْذُ كَذَا وَ كَذَا وَ لَا أَرَى الْإِجَابَةَ»؛ مومن از خیر و گشایش و رحمت خداوند جدا نمی شود تا زمانی که برای طلب خویش عجله نکرده و ناامید نشود و دعا را ترک نکند، و بگوید: اینچنین دعا کردم اما استجابتی ندیدم.(1)
    باید توجه داشت که این خداست که بر ما منت نهاده و راه راست را به ما نشان داده و ما را پیرو آن قرار داده است، نه اینکه ما بر سر خدا منت بگذاریم که حالا که ما معتقد و مسلمان هستیم حتما باید خواسته هایمان محقق شوند، اگر ما اعتقادمان راستین باشد که خدا نه بخیل است، نه جاهل است، و نه دشمن ماست، باور خواهیم کرد که او حکیم و خیرخواه ماست، پس وقتی خواسته ما را می شنود، و توان برآورده ساختن آن را هم دارد اما برآورده نمی کند حتما حکمتی در کار است، چرا اینجا که رسید اعتقادمان را کنار می گذاریم؟

اتفاقا امتحان در جایی است که انسان اگر دعایش هم مستجاب نشد معتقد بماند، نه اینکه تا زمانی معتقد بماند که دعاها و خواسته هایش مستجاب می شوند. همان طور که در روایت آمده است: «فَإِذَا دَعَاهُ قَالَ لَبَّيْكَ عَبْدِي لَبَّيْكَ لَئِنْ عَجَّلْتُ مَا سَأَلْتَ إِنِّي عَلَى ذَلِكَ لَقَادِرٌ وَ لَئِنْ أَخَّرْتُ فَمَا ذَخَرْتُ لَكَ عَبْدِي عِنْدِي خَيْرٌ لَكَ»؛ هنگامی که بنده گرفتار دعا می کند، خداوند می فرماید: لبیک بنده من، لبیک، اگر در اعطاء خواسته تو عجله کنم، چیزی است که بر آن قادر هستم، و اگر آن را به تاخیر اندازم پس آنچه که برای تو نزد خودم ذخیره می کنم برای تو بهتر است.(2)
    گاهی انسان ها واقعا از مصلحت خودشان بی اطلاع هستند، نه یک بار، و نه دوبار، بلکه بارها دیده ام اشخاصی را که مرتب از خدا نسبت به عدم استجابت دعایشان گلایه می کرده اند و بعد از مدت ها به مصلحت آن پی برده اند، یا برای رسیدن به خواسته ای اینقدر پافشاری کرده و حتی با ائمه (علیه السلام) قهر کرده اند، اما امروز که به آن رسیده اند سخت پشیمان هستند.

بالاخره حقائقی هم در عالم هست، نباید توقع داشت صرف دعا همه چیز را در جامعه ما حل کند. مشکل شما هم یا از عدم همکاری مسئولین نشأت گرفته است، یا اینکه واقعا شاهرود نیرو زیاد دارد یا امثال آن، این طبیعت کار است، شما تلاشتان را بکنید و نتیجه را به خدا واگذار کنید، به آموزش و پرورش بروید، مشکلتان را با آنها در میان بگذارید، طوری مشکلتان را ترسیم کنید که خودشان را جای شما بگذارند، و در عین حال دعا و توسل را هم رها نکنید، گاهی دعا مستجاب می شود اما بالاخره از طریق معجزه که نازل نمی شود، بلکه به مرور زمانی طول می کشد تا مقدماتش فراهم شود، لذا در روایت آمده گاهی درخواست شخص مستجاب می شود اما اعطاء آن به خاطر مصلحتی به تأخیر می افتد.(3)

نکته کلی که می خواهم عرض کنم این است که امکان ندارد که دعای مسلمانی شنیده نشده، و پاسخ داده نشود، خداوند فرموده: «ادْعُوني‏ أَسْتَجِبْ لَكُم‏»؛ مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم، اما نباید استجابت خداوند را معنا کنیم، یا جواب خدا رو آنچه دلمان می خواهد بدانیم، اگرچه خداوند درخواستی که از دلی بدون غل و غش ارائه شود را بی پاسخ نخواهد گذاشت، اما آنچه او می پسندد برای اعطاء، همیشه آن چیزی نیست که ما خواسته ایم، پیامبر (صلوات الله علیه) در این خصوص می فرمایند:
    «مَا مِنْ مُسْلِمٍ يَدْعُو اللَّهَ بِدُعَاءٍ إِلَّا يَسْتَجِيبُ لَهُ فَإِمَّا أَنْ يُعَجِّلَ فِي الدُّنْيَا وَ إِمَّا أَنْ يَدَّخِرَ لِلْآخِرَةِ وَ إِمَّا أَنْ يَكْفُرَ مِنْ ذُنُوبِه‏»؛ مسلمانی نیست که خداوند را بخواند مگر آنکه درخواستش مستجاب می شود، یا در آن تعجیل شده و در دنیا به او داده می شود، یا برای آخرتش ذخیره می گردد، و یا کفاره گناهانش واقع می شود.(4)

مطمئن باشید روزی که پرده ها کنار رفت و از علت عدم استجابت دعایتان مطلع شدید، و پاداش دعاهای مستجاب نشده تان را از خداوند گرفتید از این گلایه ها در برابر خداوند شرمنده خواهید شد.
    این وعده ای است که طبق روایات حتما محقق خواهد شد: «إِنَّ الْمُؤْمِنَ لَيَدْعُو اللَّهَ فِي حَاجَتِهِ فَيَقُولُ عَزَّ وَ جَلَّ أَخِّرُوا إِجَابَتَهُ شَوْقاً إِلَى صَوْتِهِ وَ دُعَائِهِ فَإِذَا كَانَ يَوْمُ الْقِيَامَةِ قَالَ اللَّهُ عَبْدِي دَعَوْتَنِي وَ أَخَّرْتُ إِجَابَتَكَ وَ ثَوَابُكَ كَذَا وَ كَذَا وَ دَعَوْتَنِي فِي كَذَا وَ كَذَا فَأَخَّرْتُ إِجَابَتَكَ وَ ثَوَابُكَ كَذَا قَالَ‏ فَيَتَمَنَّى الْمُؤْمِنُ أَنَّهُ لَمْ يُسْتَجَبْ لَهُ دَعْوَةٌ فِي الدُّنْيَا مِمَّا يَرَى مِنْ حُسْنِ الثَّوَابِ»؛ پيوسته مؤمن خداى- تعالى- را مى‏خواند و در حاجت خويش دعا مى‏كند، و خداى عز و جل مى‏فرمايد كه: اجابتش را به تأخير اندازيد، به جهت شوق به سوى آواز و دعاى او. پس چون روز قيامت شود، خداى- تعالى- بفرمايد كه: اى بنده من! مرا خواندى و اجابت تو را به تأخير انداختم، و ثوابت چنين و چنين است. و مرا در چنين و چنين خواندى و اجابتت را به تأخير انداختم، و ثواب تو چنين و چنين است.(5)

و حضرت فرمود كه: «پس مؤمن وقتی آن ثواب عظیم را مشاهده می کند آرزو مى‏ كند كه كاش در دنيا يك دعا از برايش مستجاب‏ نشده‏ بود.»

(4) بحارالانوار، ج90، ص378.
    (5) کلینی، محمد، الکافی، ج2، ص391.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۱۰/۲۵ در ساعت ۱۸:۲۹ دلیل: همکار ویراستار تدوین

صفحه 2 از 2 نخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری