جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چطوری دخترم را باحجاب کنم؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,642
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    826 پست
    حضور
    119 روز 8 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

چطوری دخترم را باحجاب کنم؟

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران کانال کانون سوالی داشتند که مطالب ایشون عینا نقل میشود

با سلام
    شما در سایتتون ذکر کردین که دعای مادر استجابت میشه بشرطی که مادر و دختر با حجاب باشن
    من چه کنم که خودم محجبه و چادریم ولی هر کاری میکنم دخترم حجاب را اصلا قبول نداره
    پس یعنی من هر چی التماس و زاری بخاطر دین و حجاب و حیای دخترم میکنم ولی
    بی اثر هست
    چون بخدا قسم فقط ناراحت حجاب دخترم هستم چون دختری هست نماز خون

تو رو خدا اگه راهکاری دارید لطف کنید بگید بهم

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید چطوری دخترم را باحجاب کنم؟

سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

2.  

شروع کننده موضوع

نوشته
    3,642
    صلوات
    1
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    826 پست
    حضور
    119 روز 8 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    8

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت
    سعدی اگر عاشقی کنی و جوانی

عشق محمد بس است و آل محمد

نوشته
    312
    مورد تشکر
    72 پست
    حضور
    7 روز 1 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط معین نمایش پست
    شما در سایتتون ذکر کردین که دعای مادر استجابت میشه بشرطی که مادر و دختر با حجاب باشن

نمی دانم این مطلب را در کجای سایت دیده اید اما احتمالا مقطوع و بریده شده از سایر نکات بوده و یا این که گوینده اشاره به برخی از شرایط استجابت دعا کرده است.

در خصوص استجابت دعا باید بدانید :
    1. خداوند حکيم نظام هستي را بر پايه اسباب و مسببات قرار داده. يعني براي پيدايش هر پديده اي علتي خاص و براي حل هر مشکلي راهکارهاي ويژه اي تعيين نموده است.
    از يک سو به انسان "عقل و انديشه "عنايت کرد تا با کمک آن و مشورت با ديگران راه حل مشکلات را بيابد. افق آينده زندگي خويش را ببيند. برآن اساس برنامه ريزي کند و به هدف برسد، از سويي ديگر دوگونه اسباب وعلل مقرر داشته است: مادي و معنوي.

هر کار خدا پسندانه از انفاقات مالي، کمک به ديگران، دعا ومناجات با خدا، نماز و زيارت اسباب معنوي هستند اما جايگزين علل مادي نمي شوند، بلکه انسان بايد به کمک عقل و فکر خدا دادي ومشورت با افراد آگاه و متخصص در هر کاري اقدام نمايد، هم زمان از آغاز هر کار تا پايان آن به لطف و عنايت هاي خداوند اميدوار باشد. دعا کند. از او بخواهد اقداماتش را به هدف ونتيجه برساند، چون علل مادي را نيز خدا مقرر داشته است وآن ها به اراده و خواست خدا تأثير مي گذارند.
    2. یکی از موانع استجابت دعا، گناه است. بی توجهی به حجاب و عدم التزام به حجاب، گناهی است که مانع استجابت دعاست.

دعای مادر مستجاب می شود به شرط این که شرایط استجابت دعا فراهم شود و موانع آن برطرف شود.

نوشته
    312
    مورد تشکر
    72 پست
    حضور
    7 روز 1 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11

من چه کنم که خودم محجبه و چادریم ولی هر کاری میکنم دخترم حجاب را اصلا قبول نداره پس یعنی من هر چی التماس و زاری بخاطر دین و حجاب و حیای دخترم میکنم ولی بی اثر هست چون بخدا قسم فقط ناراحت حجاب دخترم هستم چون دختری هست نماز خون و رو خدا اگه راهکاری دارید لطف کنید بگید بهم. با تشکر

از منظر قرآن، يكي از مهم ترين ريشه ها و زمينه هاي انحرافات در تبعيت از فرامين و دستورات الهي از جمله بي حجابي يا بدحجابي، جهل و عدم آگاهي است. جهل و عدم شناخت نسبت به خدا و هدف از آفرينش و خلقت و آثار گناه و... زمينه گناه را در انسان به وجود مي آورد. او را به سوي گناه مي كشاند؛
    چنان كه بني اسرائيل به خاطر عدم شناخت خداوند يگانه به حضرت موسي گفتند:
    وَ جَاوَزْنَا بِبَنىِ إِسْرَ ءِيلَ الْبَحْرَ فَأَتَوْاْ عَلىَ‏ قَوْمٍ يَعْكُفُونَ عَلىَ أَصْنَامٍ لَّهُمْ قَالُواْ يَامُوسىَ اجْعَل لَّنَا إِلَاهًا كَمَا لهُمْ ءَالِهَةٌ قَالَ إِنَّكُمْ قَوْمٌ تجَهَلُون‏؛ (1) و بنى اسرائيل را (سالم) از دريا عبور داديم (ناگاه) در راه خود به گروهى رسيدند كه اطراف بت هايشان، با تواضع و خضوع، گرد آمده بودند. (در اين هنگام، بنى اسرائيل) به موسى گفتند: «تو هم براى ما معبودى قرار ده، همان‏گونه كه آنها معبودان (و خدايانى) دارند! گفت: شما جمعيّتى جاهل و نادان هستيد!

پينوشت:
    1. اعراف (7)، آيه 138.

نوشته
    312
    مورد تشکر
    72 پست
    حضور
    7 روز 1 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11

عدم تقيد به مسائل ديني و اهمالدرانجام واجبات و از جمله رعايت حجاب و هزاران مصداق ديگر از اين قبيل ممكن است روزانه در اطراف ما اتفاق بيفتد كه همه حاكي از سطحي بودن اعتقادات و عدمشناخت فلسفه احكام و ... است.

امامعلي(ع)ميفرمايد:
    الناسأعداء ما جهلوا؛ (1) انسان ها دشمنچيزي هستند كه به آنجهل دارند.

پينوشت:
    1.علامه مجلسي، بحارالانوار، مؤسسه الوفا، بيروت، 1404 ه ق، ج1، ص 219.

نوشته
    312
    مورد تشکر
    72 پست
    حضور
    7 روز 1 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11

یعنی من هر چی التماس و زاری بخاطر دین و حجاب و حیای دخترم میکنم ولی بی اثر هست چون بخدا قسم فقط ناراحت حجاب دخترم هستم چون دختری هست نماز خون

قبل از هر کاری باید علل حجاب گریزی دخترتان مشخص شود. بعد با توجه به علل بی توجهی به ایشان به حجاب راهکارهایی را ارائه کرد.
    بررسی علل بی توجهی ایشان به حجاب از جمله همان اسباب مادی است که قبلا عرض کردیم برای استجابت دعا آنها را فراهم کرد.
    اما در عین حال لازم است بدانید:
    مقيد بودن و پايبند به حدود الهي، ريشه در اعتقاد و ايمان راسخ خانواده ها و نقش احكام الهي در سعادت انسان دارد. زيرا اعتقادات فرد در مورد خداوند، جهان هستي، انسان، معاد و ... اموري است كه داراي نتيجه مستقيم بر عملكرد فرد است.
    از اينرو لازماست در واكنش نسبت به رفتار جاهلانه افراد جاهل و بيرون آوردن جاهلان از چاه جهالت و ناداني و هدايت ايشان به راه راست، با استفاده از آيات و روايات، براي ايجاد، استمرار و تداوم احكام و اعتقادات در ايشان، به تقويت اين مباني كوشيد و زير بناهاي فكري ايشان را مورد بررسي قرار داده و در اصلاح آن كوشيد.

ویرایش توسط نسیم رحمت : ۱۳۹۵/۰۶/۱۹ در ساعت ۰۰:۲۲

نوشته
    312
    مورد تشکر
    72 پست
    حضور
    7 روز 1 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11

جمع بندی

پرسش:
    می گویند به شرطی که مادر و دختر با حجاب باشند دعای مادر استجابت می شود.
    با توجه به اینکه دخترم نماز خوان است اما حجاب را اصلا قبول ندارد، اگر راهکاری دارید بفرمایید؟

پاسخ:
    اصل این مطلب را که استجابت دعای مادر مشروط به محجبه بودن اوست، در جایی ندیدیم. اما با توجه به سوالتان درباره خصوص استجابت دعا باید بدانید :
    1. خداوند حکيم نظام هستی را بر پايه اسباب و مسببات قرار داده. يعنی برای پيدايش هر پديده ای علتی خاص و برای حل هر مشکلی راهکارهای ويژه ای تعيين نموده است.
    از يک سو به انسان "عقل و انديشه "عنايت کرد تا با کمک آن و مشورت با ديگران راه حل مشکلات را بيابد. افق آينده زندگي خويش را ببيند. برآن اساس برنامه ريزی کند و به هدف برسد، از سويی ديگر دو گونه اسباب و علل مقرر داشته است: مادی و معنوی.

هر کار خدا پسندانه از انفاقات مالی، کمک به ديگران، دعا ومناجات با خدا، نماز و زيارت اسباب معنوی هستند اما جايگزين علل مادی نمی شوند، بلکه انسان بايد به کمک عقل و فکر خدا دادی و مشورت با افراد آگاه و متخصص در هر کاری اقدام نمايد، هم زمان از آغاز هر کار تا پايان آن به لطف و عنايت های خداوند اميدوار باشد. دعا کند. از او بخواهد اقداماتش را به هدف و نتيجه برساند، چون علل مادی را نيز خدا مقرر داشته است و آن ها به اراده و خواست خدا تأثير می گذارند.

2. یکی از موانع استجابت دعا، گناه است. بی توجهی به حجاب و عدم التزام به حجاب، گناهی است که مانع استجابت دعاست.
    دعای مادر مستجاب می شود به شرط این که شرایط استجابت دعا فراهم شود و موانع آن برطرف شود.
    از منظر قرآن، يكی از مهم ترين ريشه ها و زمينه های انحرافات در تبعيت از فرامين و دستورات الهی از جمله بی حجابی يا بدحجابی، جهل و عدم آگاهی است. جهل و عدم شناخت نسبت به خدا و هدف از آفرينش و خلقت و آثار گناه و... زمينه گناه را در انسان به وجود می آورد. او را به سوی گناه می كشاند.

چنان كه بنی اسرائيل به خاطر عدم شناخت خداوند يگانه به حضرت موسی گفتند: «وَ جَاوَزْنَا بِبَنىِ إِسْرَ ءِيلَ الْبَحْرَ فَأَتَوْاْ عَلىَ‏ قَوْمٍ يَعْكُفُونَ عَلىَ أَصْنَامٍ لَّهُمْ قَالُواْ يَا مُوسىَ اجْعَل لَّنَا إِلَاهًا كَمَا لهُمْ ءَالِهَةٌ قَالَ إِنَّكُمْ قَوْمٌ تجَهَلُون»‏؛ و بنى اسرائيل را (سالم) از دريا عبور داديم (ناگاه) در راه خود به گروهى رسيدند كه اطراف بت هايشان، با تواضع و خضوع، گرد آمده بودند. (در اين هنگام، بنى اسرائيل) به موسى گفتند: «تو هم براى ما معبودى قرار ده، همان‏گونه كه آنها معبودان (و خدايانى) دارند! گفت: شما جمعيّتى جاهل و نادان هستيد!(1)

عدم تقيد به مسائل دينی و اهمال در انجام واجبات و از جمله رعايت حجاب و هزاران مصداق ديگر از اين قبيل ممكن است روزانه در اطراف ما اتفاق بيفتد كه همه حاكی از سطحی بودن اعتقادات و عدم شناخت فلسفه احكام و ... است.
    امامعلی (علیه السلام) می فرمايد: «الناسأعداء ما جهلوا»؛ انسان ها دشمنچيزي هستند كه به آنجهل دارند.(2)
    قبل از هر کاری باید علل حجاب گریزی دخترتان مشخص شود. بعد با توجه به علل بی توجهی به ایشان به حجاب راهکارهایی را ارائه کرد. بررسی علل بی توجهی ایشان به حجاب از جمله همان اسباب مادی است که قبلا عرض کردیم برای استجابت دعا آنها را فراهم کرد.

اما در عین حال لازم است بدانید:
    مقيد بودن و پايبند به حدود الهی، ريشه در اعتقاد و ايمان راسخ خانواده ها و نقش احكام الهی در سعادت انسان دارد. زيرا اعتقادات فرد در مورد خداوند، جهان هستی، انسان، معاد و ... اموری است كه دارای نتيجه مستقيم بر عملكرد فرد است.
    از اين رو لازم است در واكنش نسبت به رفتار جاهلانه افراد جاهل و بيرون آوردن جاهلان از چاه جهالت و نادانی و هدايت ايشان به راه راست، با استفاده از آيات و روايات، براي ايجاد، استمرار و تداوم احكام و اعتقادات در ايشان، به تقويت اين مبانی كوشيد و زير بناهای فكری ايشان را مورد بررسی قرار داده و در اصلاح آن كوشيد.

________
    (1) اعراف/ 138.
    (2) علامه مجلسي، بحارالانوار، مؤسسه الوفا، بيروت، 1404 ه ق، ج1، ص 219.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۱۱/۰۳ در ساعت ۰۶:۲۴ دلیل: همکار ویراستار تدوین

9. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری