صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ,,,خبرها و مطالب رسانه ای شده در خصوص ازدواج,,,

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,337
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,876 پست
  حضور
  67 روز 19 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11

  خجالت ,,,خبرها و مطالب رسانه ای شده در خصوص ازدواج,,,
  با اسم مسلمانی رسم مسلمانی ایجاد نمی شود/ خداوند بین زن و مرد تعادل برقرار کرده/ بسیاری از طلاق ها به خاطر سردی در روابط جنسی است: گفت وگو با حجت الاسلام فقیه

  ,,,خبرها و مطالب رسانه ای شده در خصوص ازدواج,,,
  شفقنا زندگی- شبنم قدمی: شاید اولین موضوعی که درمورد زن و شوهر به ذهن متبادر می شود این آیه شریفه سوره روم است که می فرماید « وَ مِن آياتِهِ اَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ انفسكم اَزْواجاً لِتسكنوا اليها و جعل بينكم مودةً وَ رَحْمةً اِنَّ في ذلكَ لآياتٍ لِقُوْمَ يَتَفكَّرُونَ»، ـ يكي از آيات الهي آن است كه براي شما از جنس خودتان جفتي بيافريد كه در کنار او آرامش يافته و با هم انس گيريد و ميان شما رأفت و مهرباني برقرار فرمود، در اين، نشانه‏هايي است براي كساني كه تفكر مي‏كنند ـ . از این آیه اینگونه برداشت می شود که آرامش و مهر و محبت دو پایه اساسی زندگی مشترک بین زوجین هستند. در واقع می توان گفت یکی از اساسی ترین راه های استقرار و استمرار ارزش های اخلاقی و دینی در جامعه تقویت و تحکیم نهاد خانواده است. برای یافتن راه تقویت این نهاد ارزشمند، توجه به این نکته ضروری است که پیوند خانوادگی در دو عنصر روانی و معنوی « محبت» و « قداست» ریشه دارد. پیوند خانوادگی بدون محبت و دوستی فاقد معنای حقیقی است.
  اظهار محبت، خوش خویی و خوش رفتاری، رعایت حقوق، تامین نیازهای جنسی، همکاری، احترام متقابل ، مدارا، قناعت و ساده زیستی و در نهایت رضایت خداوند از مهمترین وظایف مشترک زن و مرد است که وقتی پیمان زناشویی می بندند متعهد به رعایت این موارد هستند. ( برگرفته از کتاب تحکیم خانواده از نگاه قرآن و حدیث اثر محمد ری شهری)
  در گذشته بشر تصور می کرد با گذشت زمان و پیشرفت های روز افزون در همه امور جامعه و زندگی مشکلاتش حل خواهد شد و در آرامشی ابدی روزگار خواهد گذراند اما این تصور به عنوان یک آرزوی دست نیافتنی باقی ماند و دیری نپایید که از بین رفت، هر چه افراد پیشرفت کردند و زندگی آنها ماشینی تر شد سبک زندگی شان نیز تغییر کرد به طوری که این تغییر به درون خصوصی ترین روابط آنها یعنی روابط زناشویی نیز نفوذ پیدا کرد و مشکلی به سایر مشکلات اضافه کرد و در برخی موارد گره کوری شد در زندگی. رعایت نکردن حقوق و وظایف متقابل همسری به علت تغییر ذائقه، افزایش توقعات و دور شدن از قرآن و سبک زندگی دینی، ظهور و حضور اینترنت ، شبکه های اجتماعی و ماهواره و تاثیر روزافزون آنها بر سست کردن بنیان های خانواده، وقوع خیانت های جنسی، رفتاری و اخلاقی در میان افراد، سردی و بی تفاوتی جنسی در میان زوجین و … از جمله این مشکلات است.
  در ادامه درباره برخی از این وظایف از جمله اظهار محبت، رعایت حقوق و تامین نیازهای جنسی همسران با حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد فقیه استاد دانشگاه و حوزه به گفتگو نشستیم که می خوانید.
  *در قرآن برای هر یک از زن و شوهر حقوق و وظایفی تعیین شده است اما در جامعه امروزی شاهد هستیم که همسران حقوق یکدیگر را کمتر رعایت می کنند. علت چیست؟
  عامل اصلی این مشکل به دوری جامعه از قرآن برمی گردد. ما آنطور که باید، ظاهر و باطن قرآن را در میان افراد جامعه خود جا نینداخته ایم. کشوری مثل پاکستان 6 میلیون حافظ قرآن دارد یا در کشور لیبی همه مردم با قرآن مانوس هستند اما متاسفانه ما نه تنها چنین موردی نداریم بلکه از باطن و مفاهیم قرآن نیز به دور هستیم. با اسم مسلمانی رسم مسلمانی ایجاد نمی شود. اگر در آیات قرآن جستجو کنیم مشاهده خواهیم کرد که خداوند بین زن و مرد تعادل برقرار کرده و اگر در جایی حق بیشتری به مرد داده در قبال آن حق مسئولیت و رعایت حقوق طرف مقابل را نیز قرار داده است.
  *چگونه می شود آموزه های قرآن در خصوص مسایل زناشویی را بین زوجین نهادینه کرد؟
  اولین راه نهضت روخوانی قرآن است. تا تلاوت قرآن شکل نگیرد و مردم با آن مانوس نشوند این راه باز نمی شود. در روایات نیز داریم که نشانه مومن این است که حداقل روزی 50 آیه از قرآن بخواند اگر مردم ما روزی 50 آیه قرآن بخوانند حتما به سمت جامعه قرآنی و تعادل انسانی حرکت خواهیم کرد. برای نهادینه کردن تلاوت و حفظ قرآن لازم است که آموزش و پرورش و صداوسیما فعالیت کنند تا این قضیه به فرهنگ تبدیل شود. درمصر یکی از جایگاه های اجتماعی بالا که حتی در خواستگاری هم امتیاز محسوب می شود قاری قرآن بودن است.
  *چگونه می توان با استفاده از مفاهیم قرآنی و دینی بین زوجین صمیمیت و رفاقت ایجاد کرد؟ قرآن در این زمینه چه توصیه هایی دارد؟
  در این زمینه می توان به بخشی از آیه 34 سوره نساء اشاره کرد که می فرماید «الرِّجالُ قَوّامُونَ عَلَی النِّساءِ » در این آیه قوام یعنی تکیه گاه و یک بار معنایی عاطفی دارد. یعنی مردان تکیه گاه زنان هستند، حال اگر ما ریاست را همراه با تحکم و ظلم همراه کنیم آیا می توانیم تکیه گاه باشیم؟ قطعا نمی توانیم. در ادامه این آیه می فرماید «فَالصَّالِحاتُ قانِتاتٌ»، یعنی زنها باید فرمانبردار شوهرانشان باشند و منظور این است که این فرمانبرداری از روی مهر، محبت و علاقه باشد نه با کدورت و از روی اجبار. در این آیه اگر فرموده شده زنان فرمانبردار همسرانشان باشند به این دلیل است که نفقه زن بر عده شوهر است؛ او مانند کارگری کار می کند تا زندگی همسرش را تامین کند.
  همچنین خداوند در قبل تر از این آیه می فرماید زن ها اگر تجارت کنند و یا ارثی به آنها برسد برای خودشان است و شوهر نمی تواند طلب کند اما شوهر چیزی کسب کند نفقه زن بر او واجب است؛ این فرموده های قرآن خلاف آن چیزی است که از سوی غربی ها نسبت به حقوق زن در قرآن تبلیغ منفی می شود. خداوند در سوره نساء، آیه 19 به مردان توصیه می کند که با نیکی و مهربانی با همسرانشان برخورد کنند. زنان در همه جوامع به نوعی در اختیار مردان قرار دارند لذا در این آیه گفته شده که مردان باید حقوق زنان را رعایت کنند و به نیکی با آنها رفتار کنند. زن و مرد از نظر تکامل روحی و معنوی با یکدیگر فرقی ندارند چه بسا زمینه های رشد معنوی زنان به لحاظ بحث احساسی و عاطفی شان بیشتر از مردان است.
  خداوند در سوره روم آیه 21 ، نیز می فرمایند « وَمِنْ آيَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَكُمْ مِنْ أَنْفُسِكُمْ أَزْوَاجًا لِتَسْكُنُوا إِلَيْهَا وَجَعَلَ بَيْنَكُمْ مَوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِي ذَلِكَ لَآيَاتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُونَ » یعنی از جنس خودتان همسرانی آفرید تا در کنارشان آرامش یابید و در میان شما دوستی و مهربانی قرار داد. رابطه زن و مرد باید به گونه ای باشد که آرامش بخش یکدیگر باشند.
  بخشی از آیه 187 سوره بقره می فرماید « هُنَّ لِباسٌ لَکُمْ وَ أَنْتُمْ لِباسٌ لَهُنَّ » به این معنی که زن ها لباس شما هستند و شما نیز لباس آنها هستید. خاصیت لباس این است که عیوب را می پوشاند و انسان را زیبا می کند پس زن و شوهرنیز باید عیب های یکدیگر را بپوشانند و زینت همدیگر باشند.
  *خداوند در بخشی از آیه 26 سوره نور می فرماید« لْخَبِیثاتُ لِلْخَبِیثِینَ وَ الْخَبِیثُونَ لِلْخَبِیثاتِ وَ الطَّیِّباتُ لِلطَّیِّبِینَ وَ الطَّیِّبُونَ لِلطَّیِّباتِ» ـ مردان پاک از آنِ زنان پاک و مردان ناپاک و خبیث از آنِ زنان ناپاک هستند ـ آیا خداوند در این آیه می خواهد به یک قانون طبیعی در نظام هستی اشاره کند؟
  خیر. این آیه یک توصیه ارشادی است و حکم فقهی و تکلیفی نیست و اشاره اصلی اش به این است که اگر مرد یا زنی عفیف نباشند در شان مومنان نیست که با آنها ازدواج کنند. در اینجا منظور از زنان یا مردان پاک زن و مرد عفیف و منظور از زنان و مردان ناپاک زن و مرد زناکار است. اگر مردی ناپاک باشد یک زن عفیف نباید به درخواست ازدواجش پاسخ مثبت دهد. یا مرد پاک نباید به خواستگاری زن زناکار برود. در رابطه با مسائل اخلاقی، اعتقادی، مالی و علمی در روایات آمده که زن و مرد باید هم کفو یکدیگرباشند. روانشناسی نیز ثابت کرده است که هر چقدر اخلاق، ایمان، سطح اجتماعی، مالی، علمی و … آنها به هم نزدیک تر باشد زندگی پایدارتری دارند.
  *چرا در عصر امروزیِ جامعه ما برخلاف گذشته خیانت زنان و مردان نسبت به همسرانشان رایج تر شده است؟ قرآن در مورد خیانت همسران چه عقیده ای دارد و برای جلوگیری از بروز آن چه راه کارهایی ارائه می دهد؟
  نسبت به خیانت دو نوع تعبیر وجود دارد، یک نوع از نظر فقهی و اخلاقی است و نوع دیگر نیزآن چیزی است که در فیلم های غربی مشاهده می کنیم و وارد جامعه ما نیز شده است. آنها هر ارتباط خاصی را که مرد یا زن با زن با مرد دیگری داشته باشد خیانت می دانند. در اسلام برای مرد ارتباط مشروع با غیر همسر مطرح است، نظیر ازدواج های مجدد دائم یا موقت که خیانت محسوب نمی شود؛ البته یکسری محدودیت هایی در این زمینه وجود دارد مثلا همسر اول می تواند در شرایط ضمن عقد خود بیاورد که ازدواج مجدد مرد فقط با اجازه او اتفاق بیفتد. حال اینکه امروز خیانت زنان به همسرانشان نسبت به زمان های گذشته بیشتر اتفاق میفتد دلیلش این است که در گذشته زنان در خانه بودند و با محیط جامعه چندان ارتباطی نداشتند اما امروز، خانه های ما با وجود اینترنت و ماهوراه بیش از جامعه در معرض خطر قرار دارند و چه بسا این نوع امکانات برخی از زنان جامعه ما را به سمت روابط نادرست سوق دهند.
  یکی از راه کارهایی که قرآن برای جلوگیری از خیانت زنان به همسرانشان ارائه می دهد این است که می فرماید مرد باید چنان با محبت و جایگاه تکیه گاهی خود خلاءهای زن را پُر کند که به غیر از او فکر نکند. مردی که بیشتر وقت خود را در خارج از خانه بگذراند و به همسرش محبت نکند قطعا ریشه ها و زمینه های خیانت را در همسر خود به وجود می آورد. در روایتی آمده که اگر مردی حق زناشویی را نسبت به همسر خود ادا نکند و زن دچار خطا شود گناهش به گردنِ مرد نیز هست. بنابراین مرد باید هم از نظر عاطفی و هم از نظر جنسی زن را تامین کند.
  *در امور زناشویی نیز، امروز، نسبت به گذشته شاهد هستیم که بیشتر زنان نسبت به سردی و بی تفاوتی همسرانشان شکایت می کنند در حالی که شاید در گذشته ها بیشتر در مورد زنان این اتفاق می افتاد و به زنان در این مورد توصیه هایی صورت می گرفت. دلیل این همه تغییر و تفاوت در گذر زمان چیست؟
  در حال حاضر بسیاری از طلاق های ما به خاطر سردی در روابط جنسی است به خصوص امروزه این سردی ها و بی تفاوتی های جنسی از سوی مردان بیشتر دیده شده و از دلایلش هم می توان به گرفتاری های جامعه و دغدغه ها ـ که تاثیر منفی در میل جنسی دارد ـ، وجود روابط آزاد جنسی و یا دسترسی آسان به فیلم های پورنو اشاره کرد. این موارد در برخی از مردان جاذبه همسر را کم می کنند و به حداقل می رساند. در روایات فرموده شده، همانطور که مرد از همسر خود انتظار آراستگی و زیبایی دارد خودش نیز باید این آراسته و زیبا بودن را برای همسرش رعایت کند. می گویند ایرانی ها زمانی که می خواهند به حمام بروند رابطه جنسی برقرار می کنند تا غسل و حمام را یکی کنند ولی غربی ها ابتدا به حمام می روند و پس از تمیز و خوشبو شدن به رابطه جنسی می پردازند، در حالی که توصیه اسلام نیز همین است. توصیه اسلام این است که با نظافت به سراغ همسر بروید. در رابطه با رابطه جنسی و آداب آن، در اسلام توصیه های جدی و ریزی آمده ولی متاسفانه بیشتر جامعه از جهت حیا و یا عدم آگاهی از این موارد شناختی ندارند و سرانجام الگویشان فیلم های خارجی می شود که چه بسا مضر هم هستند.
  *پس وظیفه زن در مقابل همسری که به دلیل دغدغه ها، روابط آزاد و یا وجود فیلم های نامناسب نسبت به او سرد و بی تفاوت است چیست؟
  در مسائل جنسی اگر بیماری های حادی که ـ در احکام و فقه آمده ـ برخورد کنیم و این بیماری جلوی رابطه جنسی زوجین را بگیرد ازدواج فسخ می شود و نیاز به طلاق نیز نیست، اما مسئله سردی قابل حل است مثلا اگر دلیلش دغدغه های اجتماعی است با مراجعه به روانشناسان می توان این مشکلات را حل کرد. باید گفت تغذیه و زندگی ماشینی ما نیز روی این قضیه تاثیر دارد. تغذیه ما اسلامی و انسانی نیست ، خوردنِ زیادِ برنج و غذاهای سرد مناسب نیست و روابط زناشویی را تحت تاثیر قرار می دهد. اسلام درمورد تغذیه قبل و بعد از عمل زناشویی توصیه دارد و در این زمنیه می توان به کتب نگارش شده مراجعه کرد.
  *قرآن برای اختلافات رفتاری و اخلاقی زوجین چه راه کارهایی ارائه می دهد؟
  بهترین راه کار قرآن در این زمینه آیه 187 سوره بقره است که می فرماید « ُنَّ لِباسٌ لَکُمْ وَ أَنْتُمْ لِباسٌ لَهُنَّ »؛ اگر زن و مرد لباس یکدیگر باشند و خود را یکی فرض کنند این مشکلات نیز حل می شود. اگر مرد یا زنی عیب همسرش را عیب خود و یا پیروزی و موفقیت او را موفیت خود بداند و در واقع خود را با همسرش یکی بداند این اختلافات از بین می رود. بروز این اختلافات نشان می دهد که زن و شوهر هنوز خود را جدا از هم می دانند. یک دختر در طول زندگی خود ممکن است بارها با مادرش بحث و جدل کند اما هیچگاه کینه ای نسبت به هم ندارند ولی کافی است یک هزارم این بحث ها را با مادر همسر خود داشته باشد، کینه می شود. اگر این دو یکدیگر را همانند دختر و مادر فرض کنند مشکل حل می شود در مورد زن و شوهر نیز همینطور است چرا که بالاتر از رابطه زن و شوهر وجود ندارد.
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,337
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,876 پست
  حضور
  67 روز 19 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  برخی از کارشناسان معتقدند که ضمانت بازپرداخت ،هدف گذاری غلط در اعطای وام و انجماد سرمایه بانک ها عمده مشکل اصلی در پرداخت وام ازدواج است.
  به گزارش شفاف:وام ازدواج از مشهور‌ترین تسهیلات قرض‌الحسنه است که افزایش سقف آن به مبلغ 10 میلیون تومان در بودجه سال جاری واکنش‌های گوناگونی از مقامات بانکی را در پی داشت و کمبود منابع بهانه اصلی برای تعلل بانک‌ها در پرداخت این وام بود.
  به گفته برخی کارشناسان هم اکنون 36 هزار میلیارد تومان منابع قرض‌الحسنه پس‌انداز در اختیار بانک‌ها قرار دارد که این امانت باید براساس قانون برای پرداخت وام قرض‌الحسنه به کارگیری شود، ولی این منابع در محلی به کارگیری شده که هیچ نفعی به حال جوانان ندارد ،این در حالی است که برخی بانک‌ها تسهیلاتی را از محل منابع قرض‌الحسنه پس‌انداز به کارکنان خود پرداخت می کردند. البته در این بین برخی از کارشناسان معتقدند که ضمانت بازپرداخت ،هدف گذاری غلط در اعطای وام و انجماد سرمایه بانک ها عمده مشکل اصلی در پرداخت وام ازدواج است. روح الله ابوجعفری کارشناس بانکیدر خصوص اعطای وام ازدواج به زوج های جوان گفت :طبق آمار بانک مرکزی منابع قرض الحسنه مشخص است و بانک ها از لحاظ تامین اعتبار در این زمینه مشکل خاصی ندارند . وی در خصوص تعلل بانک ها در پرداخت این وام تصریح کرد: نظام پرداخت های مالی در سیستم بانکی کشور نیاز به اصلاح و شفافیت بیشتری دارد و اولویت بندی ها در این خصوص باید با برنامه ریزی صورت پذیرد. ابوجعفری با بیان اینکه ارائه تسهیلات قرض الحسنه به کارکنان، مسئولین و مدیران از اولویت های برخی بانکها است،اذعان داشت: پرداخت وام قرض الحسنه برای ازدواج باید اولویت بانک ها باشد، چراکه هم اکنون یکی از معضلات جامعه ازدواج جوانان است. وی در ادامه افزود: دغدغه اصلی بانک ها ضمانت و بازپرداخت این وام ها است که می توان با راهکار های مختلف از جمله ایجاد صندوق ضمانت بازپرداخت اقساط را تضمین کرد. ابوجعفری در پایان تاکید کرد: بانک ها با توجه به منابع موجود ، برنامه ریزی ، برآورد دقیق و ایجاد راهکار مناسب برای بازپرداخت، می توانند در تسریع پرداخت این وام ها اقدامات لازم را انجام دهند.تسریع پرداخت وام های ازدواج با منابع رسوب شده محمد رضا عسگری کارشناس بانکی در خصوص تعلل بانک ها در اعطای تسهیلات ازدواج گفت:نیمی از سرمایه بانک ها منجمد است ضمن اینکه این موسسات مالی مطالبات زیادی از دولت دارند که همین امر عملکرد آنها رابا مشکل مواجه کرده است. وی در ادامه افزود: با توجه به عزم جدی برای رفع مشکل ازدواج بانک ها موظف به تامین منابع مالی فوق هستند. این کارشناس با اشاره به بازپرداخت به موقع وام های خرد اظهار داشت: وام های کلان معوقات زیادی را به همراه داشته و نگرانی بانک ها مبنی بر ضمانت بازپرداخت این وام ها بی مورد است. عسگری با تاکید بر لزوم تسهیل و ترغیب جوانان به امر ازدواج گفت: بانک ها برای تسریع در اعطای وام های قرض الحسنه بخصوص ازدواج می توانند از منابع رسوب شده خود استفاده کنند. وی در پایان تصریح کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی فعلی ، اعطای وام 10 میلیونی ازدواج به هر یک از زوجین امری ضروری و کمک حداقلی برای این امر مهم است.

  منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,337
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,876 پست
  حضور
  67 روز 19 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  جامعه در حال بازاندیشی در باورهای سنتی و دینی است؛ دین و تجردگرایی در گفت وگو با دکتر صادقی

  ,,,خبرها و مطالب رسانه ای شده در خصوص ازدواج,,,
  شفقنا زندگی- الیزا ذوالقدر: موضوعات اجتماعی همچون دومینویی است که با افتادن یکی از مهره ها بقیه نیز پی در پی واژگون خواهند شد. بیکاری، کاهش ازدواج، افزایش طلاق، کودکان بی سرپرست، زنان سرپرست خانوار، افزایش بزهکاری و دهها مورد از این دست را می توان در پی هم ردیف کرد که افزایش هر یک از آنها می تواند جامعه را با بحران های جدی مواجه کند. در این میان سوال اساسی این است که مهره اول این دومینو چیست که واژگونی آن، جامعه ایرانی را اینچنین درگیر کرده است.
  پاسخ به این پرسش و همچنین بررسی پیامدهای این موضوع در زمینه افزایش طلاق و کاهش ازدواج را می توانید در گفتگوی خبرنگار شفقنا زندگی با دکتر جواد صادقی جعفری جامعه شناس و استاد دانشگاه بخوانید:
  *در سال های اخیر شاهد روند کاهش ازدواج و در کنار آن روند افزایش طلاق در جامعه هستیم. این موضوع آسیب دیگری در پی داشته و آن افزایش تجرد قطعی در بین جوانان جامعه است. این نوع زندگی تا چه حد انتخابی و چقدر اجباری است؟
  دکتر صادقی جعفری: نمی توان برای همه این تجردهای قطعی یک حکم واحد صادر کرد بلکه باید به صورت آماری بررسی کرد که این اتفاق در زنان و مردان در چه سنینی روی می دهد. تجرد قطعی در برخی به صورت ناخواسته است و در برخی خودخواسته. بطور تجربی می بینیم که برخی از افراد به ویژه در میان زنان با مورد مناسبی برای ازدواج مواجه نمی شوند و به صورت ناخواسته به این مسیر کشیده می شوند. بخشی هم به ویژه در میان مردان ممکن است به صورت خود خواسته و ارادی تجرد قطعی را برگزینند. بنابراین جنسیت، سن و پایگاه اقتصادی و اجتماعی می تواند در تحلیل ها تاثیرگذار باشد.
  *تجرد قطعی چه آسیب های اجتماعی و تبعاتی را برای جامعه در پی خواهد داشت؟
  صادقی جعفری: زندگی به صورت مجردی می تواند در جامعه ما با آسیب هایی همراه باشد زیرا بافت فرهنگی ما یک بافت خاص و تا حدودی مذهبی است و برخی از سازوکارهایی که مناسب زندگی مجردی و تنهازیستی است در آن دیده نشده است. بنابراین می تواند مشکلاتی را به لحاظ فرهنگی، اجتماعی و روانی برای اینگونه افراد و اطرافیان آنها ایجاد کند. باید در نظر بگیریم که تشکیل خانواده و ازدواج هنوز بدیلی در اجتماع انسانی نیافته است . ازدواج کارکرد های مهمی هم برای فرد و هم برای جامعه دارد که در صورت گسترش تجرد های قطعی در میان مدت و بلند مدت آسیب های جدی به جامعه وارد می شود. به بیان دیگر در این صورت کارکرد های ازدواج و تشکیل خانواده بر زمین می ماند.
  *به بافت فرهنگی مذهبی در جامعه اشاره کردید. در دین ما بر امر ازدواج تاکید بسیاری می شود اما آمارها حاکی از کاهش ازدواج در افراد جامعه است. آیا آموزه های دینی نتوانسته تاثیرگذاری لازم را در جامعه داشته باشد و یا مسایل و مشکلات اجتماعی توانسته این آموزه ها را تحت تاثیر قرار دهد و به صورت پر رنگ تری خود را به جامعه تحمیل کند؟
  صادقی جعفری: باید به چند نکته در این زمینه اشاره کرد. یکی اینکه آموزه ها و باورها به خودی خود محقق نمی شوند. یعنی باورهای ما هرچه که باشد در یک زمینه اجتماعی و اقصادی به بار می نشیند. نکته دیگر اینکه به نظر می رسد ما وارد یک جامعه باز اندیشانه شده ایم. به عبارتی برخی گروه های اجتماعی ، نوعی بازبینی روی آموزه ها و حتی آموزه های دینی و منابع سنتی می کنند که در وضعیت امروز جامعه تاثیرگذار است. بر این اساس ما دیگر صرفا روی منابع سنتی متمرکز نیستیم و با همان نگاه سنتی به آنها نمی نگریم که اگر اینگونه بود نباید چنین آماری در میزان طلاق می داشتیم. همین طور در مورد سایر آسیب های اجتماعی که میزان بالایی است. به طور مثال پرونده هایی که در دادگاه ها تشکیل می شود آمار بسیاری بالایی دارد. در حالی که اگر ما همان منابع سنتی دینی را به شکل سابق حفظ می کردیم هم اکنون نباید چنین اتفاقی می افتاد. بنابراین باید به این دو نکته دقت کنیم که اولا باورها در زمینه های اجتماعی تحقق می یابند و این زمینه های اجتماعی موضوعی است که گاهی مورد غفلت قرار می گیرند و ثانیا علائمی مشاهده می شود که نوعی بازاندیشی روی منابع سنتی در حال شکل گیری و انجام است.
  *بنابراین با توجه به این بازاندیشی روی منابع دینی و سنتی باید شرایط فعلی جامعه را یک وضعیت گذرا دید تا به نقطه ثبات برسد و یا وضعیت موجود و روند افزایشی آسیب های اجتماعی پیامد گریزناپذیر تزلزل در باورهای سنتی است و نمی توان برای کاهش آن چاره اندیشی کرد؟
  صادقی جعفری: مقدار زیادی از این موضوع بستگی به نوع واکنش نخبگان، سیاستگذاران و برنامه ریزان جامعه دارد. اگر ما با واقع بینی برای این موضوعات برنامه ریزی کرده و از پتانسیل ها استفاده کنیم احتمال دارد با مسائل کمتری مواجه شویم. مشکلات نه به خودی خود زیاد می شوند و نه به خودی خود کاهش می یابند. اساس علم جامعه شناسی این است که پدیده های اجتماعی (کاهش آمار ازدواج، افزایش طلاق، افزایش تعارضات اجتماعی، کاهش نرخ باروری،بیکاری، جرم و بزه، و…) در ارتباط با پدیده های دیگر بوجود می آیند یعنی عناصر اجتماعی بر هم تاثیر متقابل دارند. از سوی دیگر فرض بعدی این است که شناخت ساز و کارهای این تاثیر گذاری ها مهم و البته تا حدود زیادی شدنی و دست یافتنی است و می توان با کسب شناخت تاثیر مثبت بر پدیده ها گذاشت و البته ممکن است با عدم آگاهی و برنامه ریزی غلط مسائل اجتماعی را تشدید کرد پس نحوه برخورد ما با پدیده های اجتماعی و فرهنگی بسیار مهم است. قطعا دولت ها نمی توانند همه متغیرها را کنترل کنند. این قضیه را هم صرفا نمی توان به دولت ربط داد. بلکه همه نخبگان اجتماعی اعم از نخبگان حوزوی، دانشگاهی، رسانه ای و تمام کسانی که اذهان، باورها و ارزش ها را می سازند و شکل می دهند نقش پررنگی در این میان دارند. اگر بتوانیم به صورت جهت دار و برنامه ریزی شده با واقع بینی کار کنیم در آینده با مشکلات کمتری مواجه شویم اما اگر این کار را نکنیم و در این زمینه تشتت داشته باشیم با مسائل بیشتری روبرو خواهیم شد. یکی از نکاتی که در افزایش آسیب های اجتماعی در حال حاضر موثر است این است که به نظر نمی رسد ما یک نظریه علمی کاربردی برای اداره جامعه داشته باشیم. در فقدان یک نظریه منسجم گاهی به کنترل های شدید روی می آوریم و گاهی به مدارا و تساهل. در بسیاری از موارد تکلیفمان با مشکلات روشن نیست. این از جمله نقطه ضعف هایی است که باید روی آن کار شود تا بتوان با واقع بینی و دیدگاه درست در پی رفع مشکل برآمد.
  *اگر نگاهی هم به طلاق داشته بشیم چه دلایلی به این روند دامن زده است. ایا می توان همان دلایلی که برای کاهش ازدواج مطرح می شود برای افزایش طلاق نیز ذکر کرد؟
  صادقی جعفری: ما یک متغیر کلی داریم. کاهش ازدواج و افزایش طلاق با یک دیدگاه قابل توضیح است. می توان این مشکل را از بعد اجتماعی، اقتصادی و یا سیاسی دید اما آنچه بیش از همه مهم است بعد فرهنگی این موضوعات است. اساسا مسائلی چون تمایل یا عدم تمایل به ازدواج و فرزند آوری و طلاق بیشتر مربوط به باورهای افراد است و مسئله ای فرهنگی محسوب می شود. من اعتقاد دارم از منظر جامعه شناسی فرهنگی می شود به موضوع نگاه کنیم. در جامعه شناسی فرهنگی متغیر مستقل و اصلی فرهنگ است نه اقتصاد یا سیاست. البته این به این معنی نیست که فرهنگ و اقتصاد و سیاست از هم جدا هستند چرا که این عوامل بر هم تاثیر دارند اما فرض جامعه شناسان فرهنگی این است که در تغییرات اجتماعی فرهنگ مقدم و جلودار است و رفتار های افراد بیشتر انتساب فرهنگی دارد. از این زاویه آنچه در جامعه اتفاق افتاده این است که باورهای ما دچار تغییر شده است. این باور که طلاق، عرش خدا را می لرزاند و یا زن با لباس سفید وارد خانه همسر می شود و باید با کفن سفید از آن خارج شود دستکاری شده است. همچنین فردگرایی که بر رفتارهای ما غالب شده ما را به سمت لذت جویی های آنی می برد. به محض اینکه احساس کنیم از طرف مقابل نمی توانیم چیزهایی را که انتظار داشتیم بگیریم تغییر جهت می دهیم. فلسفه و نگاه ما به زندگی تغییر کرده است و یا در حال تغییر است. آن نگاهی که به ما می گفت این دنیا محل گذر و مزرعه آخرت است و یا این تصور که اگر اینجا یک همسر نا سازگار داریم مشیت و عنایت خدا برای تربیت معنوی روح ماست همه دستخوش تغییر و تحول شده است. این اندیشه ای بود که در بسیاری از ما وجود داشت بنابراین بر این قاعده صبر می کردیم تا روحمان را پرورش دهیم. زیرا باور داشتیم هرچه بیشتر در این دنیا در برابر مشکلات صبر کنیم در آخرت نصیب بیشتری می بریم. اما هم اکنون به نظر می رسد بنا به دلایلی این باورها تغییر کرده است. شاید به همین دلیل است که طلاق و کاهش ازدواج در گروه های تحصیل کرده فراوانی بیشتری دارد. در جامعه شناسی فرهنگی معتقدیم که روی فرهنگ و باورها باید کار کنیم تا بتوان بسیاری از پدیده ها را شناسایی کرد. این موضوع هم یک پدیده فرهنگی است و باید از این منظر مورد بررسی قرار گیرد.
  *حال که این باورها در حال تغییر است برای تدبیر امور باید چه کارهایی صورت گیرد؟ باید بر حفظ و احیای ارزش های سنتی گذشته با همان شکل قدیمی پافشاری کنیم و یا با پذیرش تغییر نگرش ها و باورها برای متناسب کردن این باورهای جدید با ارزش های سنتی بکوشیم؟
  صادقی جعفری: بازگشت به گذشته اگر به معنی حفظ ارزش های اصیل است مطلوب است چون اغلب ارزش ها عام و همه زمانی هستند اما نگه داشتن ظرف های گذشته نمی تواند مورد تاکید و تبلیغ قرار گیرد زیرا باید خود را با شرایط هر زمانی وفق دهیم. منتها در مواقعی جامعه ابتدا باورهای جدید را می چیند و بعد باورهای قدیمی را سست می کند. در چنین حالتی جامعه دچار آنومی و این لرزش های شدید نمی شود. اما در مواقعی در حالی که جامعه پایه های فلسفی جدیدی برای زندگی نریخته است پایه های قدیمی و منابع سنتی سست می شوند. بنابراین رجوع به گذشته به این معنا که ارزش های عمیقمان را زنده کنیم بسیار خوب و پسندیده است اما اینکه به همان شیوه ها زنده کنیم امکان ضعیفی دارد. گاهی وقت ها در وسایل ارتباط جمعی مواردی دیده می شود که گروهی سعی می کنند با کشاندن جوانان به سمت روایات سنتی و یا نگاه به مرگ، به قبرستان و ترساندن از عذاب قبر و مواردی از این دست که در منابع سنتی ما موجود است بخشی را ترمیم کنند. نمی خواهم این تلاش ها را بی نتیجه بدانم و کاملا رد کنم اما اینکه چقدر این کارها در فضای امروز جواب می دهد و می تواند مخاطب را تحت تاثیر قرار دهد و اینکه برای چه گروه هایی مناسب و موثر است تا حدودی جای سوال است. باید باورهای مفیدی را که داریم با نگاه ها و در قالب های جدید به جامعه ارائه کنیم. بایست شرایط جهان معاصر و حال را عمیقا بشناسیم و درک کنیم . تغییرات اجتماعی و گسترش آموزش عالی افراد بیشتری را به سمت خردگرایی سوق داده است و این از تفاوت های نگاه جدید با نگاه سنتی است که بیشتر تعبدی و تقلیدی بود. شرایط جدید خوراک فرهنگی جدید می خواهد و نخبگانی که بطور ذهنی در شرایط جدید زندگی کنند و از آن فهم مناسب داشته باشند . لازم است عینک های جدید به چشم زد. هرچند به نظر می رسد در این زمینه ها زیاد پرکار نیستیم.
  * به جایی از صحبت هایتان به بحث خودمحوری و فرد گرایی اشاره کردید که یکی از دلایل افزایش طلاق در جامعه است. در شرایطی که در خانواده های امروزی تعداد فرزندان کم است و بیشتر خواسته های آنها از سوی خانواده اجابت می شود این میزان رشد فردگرایی و به ویژه تمرین نکردن صبر در برابر مشکلات چقدر می تواند بر وضعیت ازدواج های آینده موثر باشد؟
  صادقی جعفری: در تحلیل مسایل مربوط به ازدواج و طلاق می توان از جنبه های گوناگونی به موضوع اشاره کرد. از جنبه تربیتی و شیوه های تربیتی هم می توان این قضیه را تحلیل کرد. شیوه های تربیتی در همه جای دنیا بسیار تغییر کرده و به قول جامعه شناسان یکی از اسم های عصر جدید عصر “کودک عزیز” است. معنای کودکی تغییر کرده و اگر قبلا کودک یک انسان کوچک شده بود هم اکنون کودکی معنا و مفهوم و حقوقی پیدا کرده است. همه اینها بر تربیت فرد موثر است و اینکه وقتی در بزرگسالی ازدواج می کند چقدر می تواند به درک دیگری برسد و چقدر پایه های تربیتی او اجازه می دهد در برابر مشکلات صبر داشته باشد و بتواند مشکلاتش را مدیریت کند. اما والدین امروزی حل مساله را برای کودکانشان به صورت یک مهارت در نمی آورند و بیشتر مسایل را خودشان برای آنها حل می کنند. این موضوع در بزرگسالی و بعد از آنکه تفاوت نسلی ایجاد می شود مشکلات فراوانی را به وجود می آورد. زیرا فرزندان، ما را قبول نمی کنند و اجازه نمی دهند مسائل آنها را ما حل کنیم. بنابراین این نوع تربیت می تواند تاثیرگذار باشد. ضمن اینکه این موضوع هم به نوعی ریشه در فرهنگ دارد و به تغییر باورها بر می گردد. اینکه ما چگونه به کودکانمان نگاه می کنیم و چه انتظاراتی از خود و کودک داریم. تربیت امروزی برخی از خانواده ها بیشتر به پرورش گلخانه ای شبیه است و بچه ها را بسیار ایزوله و گلخانه ای پرورش می دهند. این کودکان در کودکی با دیگران درگیر نمی شوند. تعامل اجتماعی و مدارای با مردم را نمی آموزند و حوصله نمی کنند. همه این موضوعات در آینده بر نوع روابط این افراد در زندگی مشترک و زندگی اجتماعی تاثیرگذار است.
  *در سیاستگذاری ها چه مولفه ها و مسایلی باید مورد توجه قرار گیرد تا جامعه بیش از این آسیب نبیند؟
  صادقی جعفری: مهمترین مولفه در این زمینه واقع بینی سیاستگذاران است. ما باید توجه کنیم که ارزش ها جنبه آرمانی دارند و جنبه واقعی یعنی ارزش ها آنگونه که باید باشند و آنگونه که در کوچه و بازار رایج است. بنابراین ما اول باید مساله را پیدا و آن را به درستی برانداز کنیم. نه سیاه نمایی کنیم و نه زیادی پاک نمایی کنیم. باید مسائل آنطور که هستند دیده شوند. در جامعه ما تحقیق ناب اجتماعی کم است. دولت ها و وزارتخانه های مسوول باید مستمرا و به صورت دوره ای باورها و تغییرات فرهنگی را رصد کنند و بر اساس اطلاعات واقعی که می گیرند جامعه را مهندسی فرهنگی کنند. باید دید در چه جاهایی باورها در حال تغییر شدید است و برنامه ترمیمی را برای آن موارد اجرا کنند. اما این موضوع در جامعه زیاد مورد توجه قرار نمی گیرد. باید برنامه ریزی های بلند مدتی در آموزش و پرورش داشته باشیم تا تغییرات در این نهاد کمتر باشد و بیشتر به محتوا پرداخته شود. تحقیقات نشان می دهد که وقتی حرکتی از آموزش و پرورش شروع می شود چند دهه بعد نتایج اجتماعی آن قابل مشاهده است. ابتدا باید مسائل را شناسایی کرد و بعد به سمت اصلاح آن پیش رفت. در برخی از اوقات موضوعاتی مساله اجتماعی هستند یعنی شاخص های مسئله را دارند اما به عنوان مساله مورد توجه قرار نمی گیرند و بعضی مواقع هم موضوعاتی که در واقع مساله نیستند به عنوان مساله اجتماعی نمایانده می شوند. بنابراین شناخت و تبیین مساله بسیار مهم است و مشخص است که این کار هم بر عهده افراد متخصص مانند جامعه شناسان، روانشناسان و کسانی است که در این مسائل کار می کنند. دانشگاه ها هم باید این انگیزه را داشته باشند و به این سمت بروند تا مسایل اجتماعی به درستی تبیین شود و برای رفع آنها برنامه ریزی های لازم صورت گیرد.
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,337
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,876 پست
  حضور
  67 روز 19 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  بحران سردی کانون خانواده در کشور جدی است؛ چرایی افزایش طلاق و کاهش ازدواج در گفت وگو با دکتر باغبانیان

  ,,,خبرها و مطالب رسانه ای شده در خصوص ازدواج,,,
  شفقنا زندگی- الیزا ذوالقدر: آمدن با لباس سپید و رفتن با کفن سپید این روزها بیشتر شبیه افسانه ای فراموش شده است تا تمثیلی برساخته از واقعیات جامعه. این روزها طلاق ها راحت تر از ازدواج شده و این را آمارهایی نشان می دهد که در سال های اخیر حاکی از افزایش روزافزون این واقعه در جامعه ایرانی است. رسیدن نزدیک به یک میلیون دخترو بیش از سیصدهزار پسر ایرانی به سن تجرد قطعی و رخ دادن حدود 50درصد از طلاق ها در پنج سال اول زندگی واقعیاتی است که عواقب آن هر روز بیشتر از پیش دامنگیر جامعه جوان کشور می شود. بی توجهی به آموزش مهارت های زندگی به جوانان در سنین پیش از ازدواج و شانه خالی کردن نهادهای آموزشی و فرهنگی در جامعه از زیر بار این مسوولیت نگرانی های جدی را در زمینه افزایش روزافزون طلاق و یا انتخاب زندگی مجردی در بین جوانان به وجود آورده است.
  دکتر علی باغبانیان روانپزشک در گفت وگو با شفقنا زندگی از این نگرانی ها بیشتر می گوید تا شاید صدای هشدارها بلندتر از قبل به گوش مسوولان برسد:
  *کاهش ازدواج و در برابر آن افزایش طلاق دو موضوعی است که سال هاست جامعه ایرانی را درگیر کرده و بسیاری از کارشناسان آسیب های اجتماعی در مورد عواقب این وضعیت هشدار داده اند. مهمترین دلایل و ریشه های شکل گیری چنین وضعیتی را در چه مسایلی می دانید؟
  باغبانیان: یکی از مهمترین دلایلی که در سال های اخیر بر افزایش معضل فرار جوانان از ازدواج تاثیرگذاشته موضوعات اقتصادی است. جوان برای شروع زندگی نیاز به استقلال مالی نسبی و توانایی تامین نیازهای اساسی زندگی دارد. در کنار این موضوع، افزایش سطح انتظارات خانواده ها به ویژه خانواده دختران برای تامین این نیازها شرایط را سختتر کرده است. این در حالی است که بر اساس آیات قرآن و روایات متعدد، خداوند تضمین نیازهای زوجین پس از ازدواج را تضمین و بر این موضوع که نباید در ازدواج نگران مسایل مادی بود تاکید کرده است. تجربیات زوجین مسن تر نیز نشان دهنده همین موضوع است. بسیاری از افراد در آغاز زندگی مشترک توانایی مالی چندانی نداشتند اما پس از شروع زندگی مشترک توانستند نیازهای خود را برآورده کنند. سختگیری های والدین و منوط کردن ازدواج به تامین همه نیازهای مادی مانند خانه و ماشین باعث از بین رفتن زمان طلایی برای ازدواج می شود. برای ازدواج حداقل و حداکثر سنی در نظر گرفته می شود که ازدواج کردن پیش و پس از این سن حتی اگر احساسی هم شکل بگیرد نمی تواند برطرف کننده نیازهای عاطفی فرد باشد. از سوی دیگر تمایلات افراد به ویژه زنان به ادامه تحصیل نیز باعث افزایش فاصله بین سن آمادگی برای ازدواج و رخ دادن این اتفاق در زندگی فرد شده است.
  *آیا می توان افزایش طلاق در جامعه را نیز به نوعی با مسائل اقتصادی مرتبط دانست و یا موضوعات دیگری در این زمینه نقش دارند؟
  باغبانیان: متاسفانه جو حاکم بر خانواده ها و شرایطی که بین اعضای خانواده به ویژه بین همسران وجود دارد خود یکی از دلایل عدم تمایل جوانان به ازدواج است. نبود چشم انداز روشنی از یک کانون گرم خانوادگی این سوال را برای جوان به وجود می آورد که چرا باید تن به زندگی بدهد که در آخر با شکست مواجه می شود. هم اکنون در کنار طلاق هایی که در کشور ثبت می شود شاهد طلاق عاطفی در خانواده ها هستیم که دو نفر بدون رابطه احساسی مانند دو همخانه در کنار هم زندگی می کنند. همه این موضوعات ناشی از دلایل روانشناختی و مسائل اجتماعی است که در کنار مشکلات اقتصادی در جامعه وجود دارد.
  *شبکه های اجتماعی و فضای مجازی چه نقشی در شکل گیری چنین روابط سردی در خانواده ها دارند؟
  باغبانیان: فضاهای مجازی و ارتباطاتی که در این شبکه ها به وجود می آیند نیز مشکلاتی را به بار آورده اند که تبعات آن را در زندگی های خانوادگی می بینیم. جوان ساعت های زیادی از وقت خود را در این شبکه ها می گذراند و ارتباطاتی برقرار می کند که در برخی موارد منجر به ازدواج های بدون شناخت کافی از یکدیگر می شود و مشکلات زیادی را در پی خواهد داشت. البته در این میان نباید از نقش سیاستگذاری ها و تصمیمات مرتبط با مقوله ازدواج غافل شد. رسیدن مردان به 35سالگی و زنان به 30سالگی آنها را در آستانه تجرد قطعی قرار می دهد. در چنین شرایطی باید دولت باید وارد شود و از یک سو با حل مشکلات اقتصادی جوانان و فراهم کردن زمینه های از دواج آسان راه را برای ازدواج باز کند و از سوی دیگر با آموزش های پیش از ازدواج و کلاس های مشاوره ای دوام ازدواج را تضمین کند. هم اکنون خدمات مشاوره ای تحت پوشش هیچ بیمه ای قرار ندارد و هزینه های گزاف این خدمات باعث محرومیت بسیاری از افراد از این مشاوره ها شده است. بسیاری از افراد به خاطر مسائل مالی امکان مراجعه به مشاور خانواده و رفع مشکلات روانشناختی خود را ندارند. در حالی که این آموزش ها و مشاوره های روانشناختی می تواند بسیاری از مشکلات زوجین را در زندگی مشترک رفع کند و شرایط یک زندگی بهتر و گرمتر را فراهم نماید.
  *برخی معتقدند بخش عمده از طلاق ها ناشی از عدم آموزش مهارت های زندگی به کودکان و نوجوانان است. از سوی دیگر والدینی که خود مهارت های زندگی را نیاموختند نمی توانند این آموزش ها را به کودکانشان منتقل کنند. ضمن اینکه تعداد کم فرزندان در خانواده باعث شده کودکان به بخش عمده ای از خواسته های خود برسند و بسیاری از مفاهیم مانند صبر در برابرمشکلات و یا مهارت حل مساله را نیاموزند. این وضعیت تربیتی چه تاثیری بر افزایش طلاق در جامعه داشته است؟
  باغبانیان: هنجارهای سنتی و قدیمی در جامعه ما محاسنی داشت که باعث افزایش دوام زندگی های خانوادگی می شد. زوجی که تازه ازدواج کرده بودند مجبور بودند سال های ابتدایی زندگی را در خانه پدر و مادر بگذرانند که در واقع یک کلاس آموزشی بود و مهارتهای زندگی و رفتاری را به جوانان می آموخت. همین موضوع باعث می شد آنها در سال های آینده با تجربه بیشتری مسایل و مشکلات خود را حل و فصل کنند. اما در زندگی های امروز عروس و داماد از ابتدای ازدواج به صورت مستقل و به دور از پدر و مادر زندگی می کنند و بدون اینکه مهارتهای زندگی را آموخته باشند با مسایل و مشکلاتی مواجه می شوند که طرز برخورد با آنها و مدیریت این مشکلات را نمی دانند. همه این مسایل دست به دست هم می دهند و باعث کاهش دوام زندگی های مشترک می شوند.
  *آیا آموزش و پرورش و رسانه هایی که مانند صدا و سیما که فراگیری بیشتری دارند توانستند نقش خود را در زمینه آموزش مهارت های زندگی به کودکان و نوجوانان و جوانان ایفا کنند؟
  باغبانیان: آموزش مهارت های زندگی به جوانان یکی از وظایف حاکمیت است که نمی بینیم در هیچ جایی به آن پرداخته شود. بی توجهی نهادهایی مانند آموزش و پرورش، دانشگاهها و صدا و سیما به آموزش مهارت های زندگی به همه افراد جامعه قطعا در افزایش آسیب های اجتماعی از جمله طلاق موثر است. آموزش و پرورش و آموزش عالی کوچکترین بهایی به مسایلی از این دست نمی دهند و تنها به آموزش یک سری محفوظات به نوجوانان و جوانان می پردازند که نمی تواند راهگشای مسایل و مشکلات آنها در زندگی باشد. از سوی دیگر صدا و سیما هم که باید دانشگاه عمومی باشد با بی توجهی به مسایل کلیدی مردم در کانال هایی که همه کاری از تبلیغ گرفته تا ساخت برنامه های سیاسی بی محتوا و یا به قولی حال به هم زن می کنند و تنها به کاری که باید و از آنها انتظار می رود نمی پردازند که همین موضوع خود باعث افزایش بی اعتمادی می شود. به این ترتیب مردم به سراغ کانال های ماهواره ای می روند که تنها به دنبال القای فرهنگ خود و مبانی لذت جویی در فرهنگ غربی هستند. در حالی که مشخص است بریدن مردم از صدا و سیما و پناه آوردن به شبکه های ماهواره ای نقشی موثر در افزایش طلاق و گرایش جوانان به عدم ازدواج و یا شکل گیری ازدواج هایی خارج از عرف در جامعه می شود.
  *در چنین شرایطی که به باور بسیاری از افراد کانون خانواده در کشور با بحران مواجه شده چه کاری باید صورت گیرد؟
  باغبانیان: آمارهایی که در این زمینه ارائه می شود بیانگر اوضاع و شرایط بحرانی در جامعه و بسیار نگران کننده است. این نگرانی را همه افرادی که به نوعی درگیر مسائل خانواده در کشور هستند ابراز می کنند اما متاسفانه نشانه ای از تغییر این روند و سیاست و عزمی برای کنترل و یا توقف این مشکلات مشاهده نمی شود. با همه این اوصاف لازم است همه آسیب شناسان اجتماعی، جامعه شناسان روانپزشکان و روانشناسان به روند رو به گسترش این مشکلات و آسیب ها در جامعه بپردازند شاید صدای زنگ های هشدار بلندتر شود و مسوولان را از این فضای بی تفاوتی و بی توجهی خارج کند.
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,337
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,876 پست
  حضور
  67 روز 19 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  «گام های موثر در مسیر ازدواج» در میزگرد شفقنا: قوانین ما در مورد ازدواج بر روی کاغذ مانده و عملیاتی نمی شود

  ,,,خبرها و مطالب رسانه ای شده در خصوص ازدواج,,, شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه)– سال هاست از روند کاهشی نرخ ثبت ازدواج در کشور می گوییم و به دنبال راهکاری برای آن هستیم، نتیجه تلاش ها برای یافتن راهکارها، افزایش چشمگیر کاهش ازدواج از سال ۸۸ تا به امروز و همچنین از بین رفتن میل و رغبت جوانان به ازدواج شده است!
  شفقنا در میزگردی با حضور حجت الاسلام و المسلمین ناصر نقویان، کارشناس برجسته مذهبی، سلمان خدادای، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس و دکتر شاه اسماعیلی جامعه شناس، مبحث ازدواج را از سه زاویه اخلاق و اعتقاد، مصوبات قانونی و جامعه شناسی مورد بررسی قرار داده است.
  ,,,خبرها و مطالب رسانه ای شده در خصوص ازدواج,,,
  کارشناسان به نکات مهمی اشاره می کنند و می گویند:

  • ما باید دو اصل را اصل مسلم فرض کنیم، یکی تمایل زن به مرد و تمایل مرد به زن و دیگری قالب های آشنایی زن و مرد با یکدیگر است. اشتیاق به جنس مخالف در وجود همه انسان ها وجود دارد، اما در شرایطی که دنیا مدرن شده و جوانان می خواهند پیش از ازدواج و پس از انتخاب دختر مورد علاقه خود، نسبت به همه مسایل حتی مسایل جزئی اطمینان حاصل کنند، لازم و ضروری است که اندیشمندان، اساتید دانشگاه، شخصیت حوزوی و جامعه شناسان این پارادوکس، تناقض و مشکل را حل کنند به گونه ای که هم ساختارهای دینی ما به هم نریزد و هم قالب جدیدی برای این رابطه‏ کامیابانه‏ دل آدمی پیدا کنند. اگر بخواهیم با یک چوب تعبدگرایانه‏ بدون تحلیل منطقی و روان شناختی بگوییم «خدا اینطور گفته است، این کار را نکن به جهنم می‏روی» امروز جواب نمی‏دهد؛ امروز باید بنشینیم راه حلی پیدا کنیم و دل و جان این جوان را آرام کنیم، در ساختار دینی و اعتقادی ما این ظرفیت وجود دارد.
  • متاسفانه بسیاری از موضوعاتی که مربوط به ازدواج، خانواده، زندگی و جوانان می شود و در قوانین بر اساس نیاز نوشته شده، تنها بر روی کاغذ آمده و عملیاتی نمی شود؛ ما به این قوانین پایبند نیستیم. قوانین باید با مدیریت جامعه و حاکمیت به فعل برسد، منتها نظام حاکمیتی ما در اجرای اکثر مسایل، نگاهش حاکمیتی نیست و تاثیر فردی در عمل حاکمیت نقش داشته؛ هر فردی که به جامعه ما آمده بر اساس سلایق، فکر و تشخیص خودش عمل کرده و هر آنچه که تشخیص داده را کنار گذاشته است.
  • لذت و ارزش های هر فرد برایش مهم است و در انتخاب و کنش او تعیین کننده است. او تا حدودی فارغ از جبرهای پیشین و با توجه به خواسته فردی، دست به انتخاب می زند؛ مثلا ازدواج کردن و یا ازدواج نکردن را انتخاب می کند. انتخاب او با منافعش، با امکان تجربه فضاها و روابط متعدد ، با محاسبه شرایط اقتصادیش و امکان های دیگری که دارد، گره خورده است. بنابراین او فقط به اینکه باید نقش اجتماعی همسر بودن را بر ایفای ارزشهای جامعه بپذیرد ، دست به اقدام نمی زند بلکه به شرایط خود نگاه می کند و بر اساس آن عمل می کند. این مسیری است که جامعه انتخاب کرده و در حال طی کردن است هر چند برخلاف میل متولیان امر باشد؛ ما می‏توانیم با جامعه دستوری و از بالا مواجه شویم و بگوییم که باید چنین و چنان باشد، اما این امر در جامعه تغییری ایجاد نمی‏کند چون جامعه راه خودش را می‏رود.

  متن میزگرد شفقنا را می خوانید:
  * آمار نشان می دهد از ۷سال گذشته تاکنون نرخ ثبت ازدواج روند کاهشی داشته، مسئولان هم هر چند وقت یکبار، آماری مبنی بر کاهش آمار ازدواج اعلام می کنند و دلایل عدم تمایل جوانان به ازدواج را بر می شمارند، اما چرا در نهایت هیچ اقدام موثری جهت تسهیل در ازدواج جوانان صورت نمی گیرد؟ اشکال در کدام بخش است؟ مجلس در این زمینه چه برنامه‏هایی دارد؟
  http://life.shafaqna.com/FA/44966

  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,337
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,876 پست
  حضور
  67 روز 19 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  مدیر کل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیش از 13 میلیون جوان مجرد ایرانی که در آستانه ازدواج هستند، سن مناسب ازدواج را سپری کرده اند یا در حال سپری کردن این سن هستند.
  رویداد۲۴- مدیر کل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیش از 13 میلیون جوان مجرد ایرانی که در آستانه ازدواج هستند، سن مناسب ازدواج را سپری کرده اند یا در حال سپری کردن این سن هستند.
  محمد اسماعیل مطلق با اعلام این مطلب هشدار داد: سن مناسب برای ازدواج بین سنین 18 تا 35 سالگی است و علاوه بر اینکه زمان مناسب ازدواج است، بهترین سن برای باروری و بچه دار شدن است و عبور از این سن برای فرزندآوری مخاطراتی به دنبال دارد.

  وی ادامه داد: به علل مختلف متوسط سن ازدواج دختران و پسران ایرانی در یک دهه اخیر در استانهای مختلف بین چهار تا شش سال افزایش یافته و اکنون متوسط سن ازدواج دختران ایرانی 25 سال و متوسط سن پسران ایرانی 27 سال است و البته این آمار در استان های بزرگ مانند تهران بالاتر و رو به افزایش است.

  رئیس مرکز سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت گفت: بررسی های وزارت بهداشت نشان می دهد که ازدواج آسان و در سن مناسب آثار بسیار مهمی در حفظ سلامت و رشد جسمانی، روانی و عاطفی افراد دارد و در صورتی که افراد در سن مناسب ازدواج کنند، می توانند در زمان مناسب مسئولیت زندگی را شروع کنند و در زندگی خانوادگی موفق باشند.

  وی افزود: بررسی مقایسه‌ای وزارت بهداشت بین افرادی که ازدواج کرده‌اند و ازدواج نکرده‌اند، نشان می دهد، افرادی که در سن مناسب ازدواج می کنند، طول عمر بیشتری دارند،کیفیت زندگی آنها بهتر است،به طور میانگین از سلامت روانی بهتری برخوردار هستند، شادتر زندگی می کنند و ارتباطات اجتماعی مناسب تری برقرار می کنند.

  مطلق گفت: علاوه بر آن افرادی که در سن مناسب ازدواج می‌کنند، از نظر جسمانی نیز سالم تر هستند، رشد اخلاقی، معنوی و اجتماعی در آنها بیشتر است و در مجموع از سلامت جسمی و روانی بالاتری برخوردار هستند.

  وی تاکید کرد: ازدواج در سن مناسب باعث می شود فرد، مسئولیت پذیری بهتری در زندگی داشته باشد و تعالی انسانی در زندگی این افراد بهتر صورت می گیرد.

  مدیر کل سلامت خانواده و جمعیت وزارت بهداشت تاکید کرد: بررسی دیگری در وزارت بهداشت نشان می دهد، کسانی که در سن مناسب ازدواج کرده اند، در زندگی احساس امنیت بیشتری دارند و کمتر در معرض رفتارهای مخاطره آمیز، مثل مصرف الکل، اعتیاد و رفتارهای جنسی خطرناک قرار می گیرند و رشد عاطفی، فکری و اجتماعی در افراد ازدواج کرده بیشتر از افراد مجرد است.

  منبع: ایرنا
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,337
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,876 پست
  حضور
  67 روز 19 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  متخصص زنان و زایمان ضمن تشریح علل درد هنگام نزدیکی را عفونت های دستگاه تناسلی زنان دانست و گفت: در این خصوص نباید به هیچ عنوان خوددرمانی و استفاده از داروهای خودسرانه صورت گیرد.
  رویداد۲۴- متخصص زنان و زایمان ضمن تشریح علل درد هنگام نزدیکی را عفونت های دستگاه تناسلی زنان دانست و گفت: در این خصوص نباید به هیچ عنوان خوددرمانی و استفاده از داروهای خودسرانه صورت گیرد.
  دکتر شهلا رشیقی گفت: درد هنگام نزدیکی علل گوناگونی دارد و در بسیاری از اوقات ذاتی است .ضمن اینکه یکسری از خانم ها عصبی هستند و به علت مشکلات روحی ، روانی از برقراری روابط جنسی نوعی احساس ترس دارند.
  وی عنوان کرد: در اشخاصی که تجربه جنسی کافی ندارند روابط جنسی علاوه بر این که برایشان ایده آل و مطلوب نیست بلکه می تواند دردناک هم باشد.
  وی یادآورشد: بنابراین به دلیل ترس امکان دارد عضلات رحم دچار اسپاسم شود و تحریک جنسی در حد کافی صورت نگیرد و خانم ایجاد ترشحات تحریکی جنسی را نداشته باشند. در نتیجه به دلیل عدم لغزندگی واژن، نزدیکی دردناک خواهد بود.
  متخصص زنان و زایمان توصیه کرد: حال با توجه به این مسائل کسب آموزش های صحیح درزمینه مسائل جنسی قبل از ازدواج امری ضروری به شمار می رود که دست اندکاران مربوطه باید به این نکته به دقت توجه نمایند.
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,337
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,876 پست
  حضور
  67 روز 19 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  طاهره پژوهش، عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از حقوق کودک گفت: متاسفانه به‌علت آنکه کودکان حق رای ندارند و هیچ کجا نامی از آنها برده نمی‌شود، هیچ کاندید ریاست جمهوری یک بار اعلام نکرده است که برای کودکان این مملکت چه برنامه‌ای دارد.
  رویداد۲۴- طاهره پژوهش، عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از حقوق کودک گفت: متاسفانه به‌علت آنکه کودکان حق رای ندارند و هیچ کجا نامی از آنها برده نمی‌شود، هیچ کاندید ریاست جمهوری یک بار اعلام نکرده است که برای کودکان این مملکت چه برنامه‌ای دارد.
  عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از حقوق کودک ضمن بیان آن که بر اساس پیمان نامه حقوق کودک «کودک از روز تولد فارغ از نوع نژاد، جنسیت، رنگ، غنی و فقیر و ... دارای تمام حقوق خواهد بود» گفت: آشنایی کودکان با حقوق خود نیز ازجمله مسائلی است که کودکان در ایران از آن محروم هستند؛ به این ترتیب آموزش حقوق کودک باید از مقطع ابتدایی و از کتاب‌های درسی آغاز شود.
  پژوهش همچنین با تاکید بر آن که اگر بتوانيم مفاد پیمان‌نامه حقوق کودک را در متون کتاب‌های درسی بگنجانیم کمک بزرگی به کودکان در جهت آشنایی و آموزش حقوق آنها انجام داده‌ایم افزود: حق بقاء و رشد همه جانبه کودک بر اساس پیمان نامه حقوق کودک جزء حقوق اصلی کودکان است که متاسفانه حتی در ارتباط با کودکان نخبه نیز رشد همه جانبه را فراموش می‌کنیم در حالی که مدارس ما باید محل کشف توانمندی و پرورش آنها در کودکان باشند تا کودک رشد همه جانبه داشته باشد، به مسائل زندگی مسلط شود و ابزارهای لازم برای زندگی در جامعه مدرن را به شکل سالم در اختیار داشته باشد تا با تکیه بر استعدادها و توانمندی‌ها، خود را به شکل صحیح در جامعه نشان دهد.
  عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از حقوق کودک گفت: درخواست امسال سازمان های مردم نهاد و NGهای فعال در حوزه کودک در روز جهانی کودک با شعار «همه با هم برای تصویب لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان» آن است که مجلس شورای اسلامی نسبت به تصویب این لایحه اقدام کند.
  او همچنين گفت: در حال حاضر در خصوص بسیاری موارد در کشور قانون هم داریم اما متاسفانه قوانین اجرایی نمی‌شوند برای مثال ایران در کنوانسیون منع بدترین اشکال کار کودکان عضو و به آن متعهد شده و آئین نامه آن در سال 82 توسط هیات وزیران تدوین، امضاء و ابلاغ شده است و در آن آمده که برای تمامی کودکانی که دارای شرایط سخت هستند کمک هزینه‌ای در نظر گرفته و بیشترین هزینه را به آموزش آنها اختصاص دهیم. هم چنین در آن قانون برای پدر و مادرانی که مانع تحصیل فرزند خود می‌شوند پیگردهای قانونی در نظر گرفته شده که عملا هیچ کدام از این موارد در کشور اجرایی نمی‌شوند.
  عضو هیئت مدیره انجمن حمایت از حقوق کودک در ادامه اظهار کرد: اولین ماده پیمان نامه حقوق کودک در ارتباط با سن کودکی است که در آن 18 سال در نظر گرفته شده و این در حالیست که در ایران هنوز این مسئله به رسمیت شناخته نشده و هم چنان در قوانین ما سن کودکی 9 سال قمری برای دختران و 15 سال قمری برای پسران بوده و همین مسئله مشکلات عدیده‌ای چون ازدواج در سنین کودکی را به دنبال داشته است.
  پژوهش در خصوص «سن ازدواج» و «ازدواج در کودکی» گفت: در حال حاضر شاهد افزایش تعداد کودکان مطلقه هستیم به طوریکه گفته می‌شود 36 هزار کودک مطلقه در کشور داریم که زیر 18 سال هستند، این در حالیست که ازدواج در سن کودکی خود نوعی خشونت است و دختر به گونه‌ای به کار اجباری در خانه محکوم و مانع رشد استعدادش می شود و ما شاهد افسردگی در بسیاری از این دختران هستیم.
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,337
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,876 پست
  حضور
  67 روز 19 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  یک آسیب‌شناس اجتماعی:
  یک آسیب‌شناس گفت: بهترین و مناسب‌ترین سن ازدواج برای دختران 18 تا 24 سال و برای پسران بین 24 تا 28 است که مورد تایید حوزه‌های روانشناسی است.

  رویداد۲۴- یک آسیب‌شناس گفت: بهترین و مناسب‌ترین سن ازدواج برای دختران 18 تا 24 سال و برای پسران بین 24 تا 28 است که مورد تایید حوزه‌های روانشناسی است.


  محسن آشوری، استاد دانشگاه با بیان این که ازدواج یک پیوند الهی است، گفت: موضوع ازدواج و افزایش سن ازدواج در کشور رابطه بسیار مستقیمی با میزان آسیب‌های اجتماعی در کشور دارد.


  وی همچنین در خصوص ازدواج‌های سپید اظهار داشت: ازدواج سپید نتیجه کاهش ازدواج در کشور و افزایش سن ازدواج است.


  این آسیب شناس اجتماعی با اشاره به این که امروزه آمارهای ازدواج رو به کاهش است، عنوان کرد: جوانان امروزی برای ازدواج دارای مشکلاتی هستند که آن‌ها را از پذیرش مسئولیت دور می‌کند.


  وی که در یک برنامه رادیویی صحبت می‌کرد، در خصوص سن مناسب ازدواج برای افراد در کشور، گفت: بهترین و مناسب‌ترین سن ازدواج برای دختران 18 تا 24 سال و برای پسران بین 24 تا 28 است که مورد تایید حوزه‌های روانشناسی است.


  دکترحسین جعفری، رواشناس و کارشناس خانواده نیز با اشاره به این که متاسفانه امروزه معیارهای مردم ایران طبق معیارهای غرب تعیین می شود، گفت: امروزه خانواده‌های ایرانی تمایل چندانی به فرزندآوری ندارند.


  وی با اشاره به سن ازدواج جوانان در کشور، اظهار داشت: در حال حاضر سن میانگین دختران برای ازدواج بالای 28 سال و برای پسران بالای 33 سال است که آمار نگران کننده ای برای آینده کشور به حساب می‌آید.


  این کارشناس خانواده با اشاره به بلوغ نکاح جوانان در کشور، گفت: با در نظر گرفتن تمام شرایط در کشور متاسفانه سن ازدواج از سن ازدواج بر اساس بلوغ نکاح بسیار بالاتر است.

  منبع: ایسنا
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,337
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,876 پست
  حضور
  67 روز 19 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  نیمه های گم شده مجازی!/گزارشی از وضعیت سایت‌های همسریابی در کشور

  شناسه خبر: 1214524 سرویس: رسانه ها
  ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۶
  ,,,خبرها و مطالب رسانه ای شده در خصوص ازدواج,,,
  با وجود هشدارهای پلیس، فیلترینگ و رسانه‌ای شدن بسیاری از مواردی که این سایت‌ها دست به کلاهبرداری زده‌اند هنوز عده‌ زیادی هستند که برای یافتن نیمه گمشده‌شان دست به کیبورد می‌شوند و تفأل به صفحات مجازی می‌شود نخستین قدم زندگی مشترک رویایی‌شان.

  به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، صفحه مانیتور مقابل‌شان، راه ارتباطی‌شان است و معرف‌شان هم یکی از سایت‌های اینترنتی. طرف‌شان را نه دیده‌اند و نه حتی صدایش را شنیده‌اند، اما دل‌شان می‌خواهد بیشتر آشنا شوند چون در کارتابل معرفی‌اش نوشته که فلان ویژگی مورد نظر او را دارد یا او هم مانند خودش به یکی از اصولی که برایش بسیار مهم است، پایبند است. چندسالی است که دوست‌یابی‌ها اینترنتی شده‌اند، دیگر برای پیدا کردن شاهزاده یا پرنسس رویاها که فلان ویژگی خاص را داشته باشد، نیازی نیست که کفش آهنین به پا کنید و کوی‌به‌کوی دنبال نیمه گمشده‌تان بگردید یا حتی همه چیز را بسپرید به دست بخت و اقبال تا کام برآورد و معشوق را کند هویدا.
  کافی ‌است تنها در اینترنت سرچ کنید: سایت «همسریابی». چند کلیک و بعد هم با مرور چند صفحه، مقابل اسم چندنفر تیک بزنید که شاید یکی‌شان بشود شریک زندگی و هم‌مسیر باقی روزهای عمر. حالا لیلی‌ها و مجنون‌ها از دل داستان‌ها و افسانه‌ها پا به صفحات مجازی گذاشته‌اند و در صفحه معرفی، ویژگی‌های برترشان را علامت می‌زنند، آنقدر خوب هستند و ایده‌آل که شاید برای حتی خود مخاطبان سایت هم باورش کمی سخت باشد که اگر این‌ همه مورد مناسب ازدواج وجود داشته، پس چرا تاکنون آنها نتوانسته‌اند شخص مورد نظرشان را پیدا کنند؟ امیر یکی از آنهاست؛ یکی از آنهایی که وقتی صفحه مربوط به ویژگی‌های مورد نظرش را باز کرده با چندین و چند موردی مواجه شده که برایش کاملا غیرقابل باور بوده‌اند؛ می‌گوید غیرقابل باور، چون از نظر خودش خواسته‌هایش اصلا منطقی نیست: «من تو انتخابم سختگیرم، سختگیر نه به معنای وسواسی، یعنی برام یه چیزایی خیلی مهمه؛ مثلا دوست دارم همسرم تحصیلات عالیه داشته باشه، اما سرکار نره، از نظر ظاهری مدرن و به‌روز باشه ولی تو پوشش او معیار مورد نظر من رعایت بشه و بتونه با خانواده‌ام خوب کنار بیاد.»
  ویژگی‌هایی را که امیر برمی‌شمرد قبلا عده‌ای دختر در یکی از سایت‌ها تیک زده‌اند، یعنی در فرم اولیه، خود را دخترانی با تحصیلات عالیه معرفی کرده‌اند که تمایلی به کارکردن خارج از خانه ندارند، از نظر ظاهری به‌روز و از نظر شرعی هم متدین‌اند و البته خانواده‌دوستی یکی از خصلت‌های اخلاقی آنهاست: «چند تا سایت رو باز کردم، البته از رو کنجکاوی بیشتر. یکی‌شون رو که به نظرم از بقیه کاردرست‌تر و موجه‌تر اومد، انتخاب و ثبت‌نام کردم. فرم‌ها رو پرکردم، خواسته‌هام رو علامت زدم و فکر کردم خب، من خیلی رویایی فکر می‌کنم. واقعا کدوم دختر حاضره شرایط من رو بپذیره؟»
  برخلاف تصور امیر، سایت مورد نظر ٤مورد به او معرفی می‌کند که شرایطی مانند آنچه امیر می‌خواسته را دارند و خواسته‌های‌شان هم با مشخصات امیر همخوانی دارد: «برام جالب بود، ٤ نفر معرفی شده بودن که هم اون چیزی که من می‌خواستم بودن و هم من اونی بودم که اونا می‌خواستن، اولش کنجکاو شدم و برام خیلی جالب بود اما بعد پشیمون شدم، گفتم این شرایط من خیلی آرمانی و رویاییه، اگه اینها این‌جورین چرا تا حالا ازدواج نکردن؟»
  همین فکرها امیر را از زدن گزینه آشنایی بیشتر منصرف می‌کند و سبب می‌شود که او خیال کند این معرفی‌ها واقعیت ندارد. اما بار دوم صحبت‌های یکی از دوستانش او را مجاب می‌کند که دوباره سری به سایت مورد نظر بزند و با یکی، دو نفر از مواردی که برایش پیدا شده، قرار آشنایی بیشتر بگذارد: «با رفیقم حرف می‌زدم که با شوخی بهش گفتم تو فلان سایت ثبت‌نام کردم و بعدش هم براش توضیح دادم که چرا منصرف شدم اما اون بهم گفت خب خیلی از دخترا واقعا خوبن اما خب اونا هم براشون مورد مناسبی برای ازدواج تو اطرافشون پیدا نشده، مث خود من! دلیل نمی‌شه که همه کلاهبردار باشن.»
  دومین‌بار امیر از بین سه گزینه‌هایی که این‌بار به او پیشنهاد شده به آشنایی بیشتر با دونفر تمایل نشان می‌دهد و قرار به یک مرحله جلو رفتن می‌شود که هیچ‌کدام از موارد به سرانجام نمی‌رسد. امیر درخصوص تجربه این سایت‌ها می‌گوید: «من خودم هم بالاخره از نزدیک با‌ این موضوع مواجه شدم، نه اونقدرها خطرناک و ایناست، نه اونقدرها رویایی؛ مثلا یکی از خانوم‌هایی که من باهاشون می‌خواستم بیشتر آشنا بشم، خانواده‌دوستی رو ماهی یک‌بار سرزدن به پدر و مادرهامون می‌دونست ولی من منظورم این بود که با خانواده من زندگی کنیم. از طرفی خب به‌هرحال مشخصات ظاهری هم خیلی مهمه، ممکنه اون تعریفی که شخص از خودش داره با تصویر واقعی متفاوت باشه.»
  حرف‌های امیر و قضاوتش در مورد این سایت‌ها خنثی است، نه از آنها بد می‌گوید و نه طرفداری می‌کند فقط در جواب می‌گوید که حداقل به درد او نمی‌خورد: «من خودم با تجربه‌ای که کردم، دیگه سمتشون نمی‌رم ولی خب واقعا به نظرم خیلی هم تقصیر طرف مقابل نیست. من خودم هم شاید موقع معرفی، خودم رو خیلی ایده‌آل نشون بدم. کلا خصلت همه ما اینه، تصویر مجازی‌ای رو که از خودمون نشون می‌دیم از حقیقت‌مون قشنگ‌تره، درست مثل اینستاگرام.»
  سایت‌های همسریابی معمولا اساس کار یکسانی دارند که دو مرحله در روند کار آنها بسیار مهم است؛ یکی ثبت‌نام و پر کردن فرم مشخصات فردی و دیگری تکمیل کردن لیست انتظارات یا مشخصات طرف مقابل.
  گزینه اولیه و مرحله ابتدایی این سایت‌ها ثبت‌نام است. شخص در این مرحله تمام ویژگی‌های شخصی‌اش را در جدولی از پیش طراحی‌شده، ثبت می‌کند. مشخصاتی که شامل نام و نام‌ خانوادگی، تاریخ دقیق تولد، محل سکونت، وضعیت تحصیلات و شغل می‌شود و گزینه آخر هم از فرد می‌پرسد که تا به حال ازدواج کرده یا این ازدواج اول اوست. مرحله بعدی مشخصات تکمیلی است که بیشتر مربوط به جنبه‌های ظاهری فرد و شرایط زندگی او می‌شود، اینکه مو و چشمش چه رنگی است؟ قد و وزنش چقدر است و مثلا مسافرت زیاد یا کم می‌رود؟ یک باکس کوچکی هم درنهایت تعبیه شده که فرد می‌تواند آن‌جا از هنرهای شخصی‌اش بگوید؛ اینکه مثلا با وجود مشغله‌های زندگی به‌طور حرفه‌ای ورزشکار است یا به ٥زبان زنده دنیا مسلط! و درنهایت هم یک شماره موبایل را به‌عنوان راه ارتباطی ثبت می‌کند.

  مرحله بعدی ثبت مشخصات همسر است. در این مرحله هم فرد عینا باکس‌ها و گزینه‌هایی که در مورد خودش پر کرده را دوباره پر می‌کند اما این‌بار با ثبت مشخصات همسر ایده‌آلش، یعنی می‌نویسد که دوست دارد همسرش متولد چه سالی باشد، تحصیلاتش تا چه اندازه و حتی در چه زمینه‌ای باشد و دارای چه خصلت‌های اخلاقی باشد. تمام این مراحل که تمام شد سایت به او یک نام کاربری می‌دهد و یک رمز عبور. از این به بعد شخص موقع ورود به سامانه با نام کاربری و رمز ورود شخصی‌اش می‌تواند ببیند که چند مورد مطابق با خواست و معیار‌های او پیدا شده و ویژگی‌های‌شان چیست.

  جدا از ثبت‌نام شخص خواستار ازدواج، بعضی از سایت‌ها امکانی را تعبیه کرده‌اند که شخص می‌تواند در آنها برای فرزند، پدر یا مادر، خواهر یا برادر و حتی پدربزرگ یا مادربزرگش هم این ثبت‌نام را انجام دهد و آمادگی آنها را برای ازدواج با فردی شایسته‌ اعلام کند. وقتی که فردی با نام کاربری در سایت وارد شد و گزینه مورد نظر خودش را یافت، وقت آن است که به طرف مقابل یک «پیام علاقه‌مندی» ارسال کند. منظور از پیام علاقه‌مندی این است که فرد مشخصات ابتدایی فرد مورد نظر را مطالعه کرده و او را نزدیک به معیار‌های خود دیده است، بنابراین با ارسال این پیام، علاقه‌مندی خود را برای آشنایی بیشتر به او اعلام می‌کند. فردی هم که پیام علاقه‌مندی دریافت کرده است، می‌تواند پس از مطالعه مشخصات ابتدایی ارسال‌کننده پیام، با ارسال پیام علاقه‌مندی پاسخ مثبت برای آشنایی بیشتر و با ارسال پیام عدم علاقه‌مندی پاسخ منفی برای اعلام عدم تمایل به آشنایی بیشتر با او بفرستد.
  پیام علاقه‌مندی و عدم علاقه‌مندی برای کلیه کاربران قابل استفاده است و نیاز به ثبت مرحله ویژه‌ای در سایت ندارد. در صورتی‌که شخص تمایل به مکاتبه بیشتر با فرد مورد نظر داشته باشد، باید عضویت خود را به نقره‌ای یا طلایی ارتقا دهد! تا قادر به ارسال پیام شخصی یا پیام با متن دلخواه باشد. عضویت نقره‌ای یا طلایی هم منوط به پرداخت حق ثبت‌نام در سرویس است و دریافت یک بسته پیامکی مخصوص! بسته‌های پیامکی تنها برای ارسال پیامک (اس‌ام‌اس) روی گوشی تلفن همراه فرد مورد نظر یا دریافت گزارش‌هایی است که از بخش تنظیمات سایت همسریابی قابل تغییر هستند و در صورتی که شما عضو عادی باشید تنها می‌توانید پیام علاقه‌مندی و عدم علاقه‌مندی را با اس‌ام‌اس به فرد مورد نظر ارسال کنید و لازمه ارسال پیام شخصی یا پیام با متن دلخواه به شخص مورد نظر حتما ارتقای عضویت به وضع نقره‌ای یا طلایی‌ است.

  محبوبه یکی از دخترانی است که از سایت‌های همسریابی دل خوشی ندارد و به عقیده‌اش بیشتر این سایت‌ها محلی برای کلاهبرداری و کسب درآمد سودجویان است: «مرحله به مرحله آدم رو مجبور میکنن برای آشنایی بیشتر با شخص مورد نظرت پول بریزی به حسابشون و آخر سر هم که می‌تونی با طرف در ارتباط باشی، می‌بینی اونی که می‌خوای نیست یا خودش رو الکی و تخیلی معرفی کرده. در کل واقعا می‌خوره تو ذوقت.» تلخ‌ترین خاطره محبوبه از این سایت‌ها برمی‌گرد به آخرین باری که خواست شانس ازدواجش را در فضای مجازی امتحان کند: «٥ماه با مردی در ارتباط بودم که زن داشت و من نمی‌دونستم. تمام احساس و هزینه‌هایی که این مدت صرف کردم دود شد و رفت هوا. وقتی که به سایت مورد نظر شکایت کردم، گفتند که ما تو قسمت سوال‌های متداول نوشته بودیم که ما هیچ موردی را تضمین نمی‌کنیم، خودتون دقت کنید.»

  یکی از این سایت‌ها در قسمت معرفی خدماتش مصاحبه با دو نفری را گذاشته که از طریق آن سایت یکدیگر را یافته‌اند و با هم ازدواج کرده‌اند. مریم که اسم عروس است، درخصوص این سایت گفته: «یک‌بار مشغول جست‌وجو در سایت‌ها بودم و به مطلب همسان‌گزینی این سایت برخوردم. در آن زمان قصد ازدواج داشتم؛ متوجه شدم طرح خوبی است لذا ثبت‌نام کردم. در ابتدا معرفی‌هایی انجام شد که به دلایل مختلف به سرانجام نرسید. کلا ٤ مورد معرفی شده بود که با هیچ یک به تفاهم نرسیدم. یک مورد از نظر مذهبی خیلی با ما تفاوت داشت و مورد دیگر از نظر مذهبی و فرهنگی؛ البته سیگاری هم بودند!»
  و بعد هم مجید یعنی همان مرد رویاهایش را یافته. او درخصوص این‌که آیا خانواده‌های‌شان می‌دانند که از این طریق آشنا شده‌اند هم جواب داده: «خب، من خودم به خانواده‌ام نگفتم و اصلا مطرح هم نشد. دید خانواده‌ها در این مورد فرق دارد. احتمال دادم اگر خانواده‌ام بدانند واکنش نشان دهند، بنابراین بین خودمان توافق کردیم که در این مورد حرفی نزنیم، اما خودم اصلا بد نمی‌دانستم و با این طرح از طریق یکی از اقوام آشنا شدم. البته در یکی از مواردی که سایت به من معرفی کرده بود هم به من توصیه کرد از ثبت‌نامم حرفی نزنم تا خانواده آقاپسر متوجه نشوند در این سایت ثبت‌نام کرده بودیم؛ گویا کلا در این مبحث مشکل داشتند و این درخواست آقاپسر بوده که خانواده‌اش متوجه ثبت‌نام من نشوند.»

  سال ٩١ بود که باقر پیش‌نمازی، معاون امور فرهنگی - تربیتی وزارت ورزش و جوانان در زمینه فعالیت سایت‌های همسریابی اعلام کرد که سایت‌های همسریابی چون بدون اخذ پروانه اقدام به فعالیت کرده‌اند، سازمان مشخصی برای نظارت بر کار آنها وجود نداشته است و شکایت‌هایی که از آنها صورت گرفته، نشان‌دهنده کارکردهای متفاوت این سایت‌ها و وارد بودن نقدهایی بر عملکرد آنهاست. پیش‌نمازی در یک برنامه‌ تلویزیونی در پاسخ به این پرسش که آیا شما حاضرید فرزندتان از طریق سایت‌ها یا مراکز همسریابی ازدواج کند، گفت: «لزومی ندارد که مردم پشت این مراکز و دفاتر صف بکشند. وزارت ورزش و جوانان دفتری به نام برنامه‌ریزی ازدواج و تعالی خانواده تأسیس کرده است و این دفتر، آموزش، مشاوره و فرهنگ‌سازی را برعهده دارد و حمایت‌کننده مراکزی است که در این زمینه فعالیت می‌کنند.» هشدار پلیس و نهادهای مربوطه درخصوص سایت‌های غیرمجاز به یک یا دو مورد خلاصه نمی‌شود و هشدار درباره فعالیت این بنگاه‌های نامطمئن به پای ثابت هشدارهای امنیتی پلیس در این سال‌ها تبدیل شده است.
  همین هفته گذشته هم رئیس پلیس فتا خبر از مسدود شدن بیش از 700سایت‌ همسریابی داد. سردار سیدکمال‌ هادیانفر با بیان اینکه چند سالی است شاهد فعالیت سایت‌های همسریابی در فضای سایبر هستیم و برخی از این سایت‌ها ادعا دارند که دارای مجوز از نهادها و دستگاه‌های مختلفی هستند، گفت: تا‌کنون هیچ مجوزی از سوی نیروی انتظامی یا پلیس‌ فتا برای فعالیت سایت‌های همسریابی داده نشده است. با توجه به جرایم مختلفی که از سوی این سایت‌ها علیه کاربران صورت می‌گیرد، یکی از دغدغه‌های پلیس فتا برخورد با این‌گونه جرایم و سایت‌هاست. رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا با اشاره به تشکیل پرونده‌های متعدد کلاهبرداری و هتک حیثیت مرتبط با ثبت‌نام در سایت‌های همسر‌یابی در پلیس فتا، گفت: این امر خود گواه غیر قانونی بودن فعالیت و انگیزه فعال شدن این‌گونه سایت‌هاست.
  به گفته او «حتی برخی از این سایت‌ها پا را فراتر گذاشته و ادعا داشتند که آنها برای مشروعیت فعالیت خود درخصوص همسر‌گزینی از مراجع معظم و معزز تقلید استفتا کرده و این عزیزان مهر تایید بر فعالیت آنها در فضای سایبر زده‌اند، در حالی‌که بنا‌بر استعلام پلیس فتا از دفاتر مراجع عظام تقلید، ادعای کذب این سایت‌ها ثابت و مشخص شده که هدف گردانندگان سایت‌های همسریابی پیش از آن‌که حل مشکلات ازدواج جوانان باشد، کسب درآمد است. پلیس فتا در طول سالیان گذشته بارها از سوی رسانه‌های مختلف دیداری، شنیداری و مکتوب درخصوص فعالیت سایت‌های همسریابی هشدار داده است که این سایت‌ها مجوز فعالیت ندارند و ادعای آنها برای داشتن مجوز کذب است.»

  با وجود هشدارهای پلیس، فیلترینگ و رسانه‌ای شدن بسیاری از مواردی که این سایت‌ها دست به کلاهبرداری زده‌اند هنوز عده‌ زیادی هستند که برای یافتن نیمه گمشده‌شان دست به کیبورد می‌شوند و تفأل به صفحات مجازی می‌شود نخستین قدم زندگی مشترک رویایی‌شان.

  منبع: شهروند
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود