جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ولایت امیر المؤمنین علی (علیه السلام)

نوشته
    2,741
    صلوات
    12328
    دلنوشته
    15
    دلنوشته
    ♥ هدیه به خانوم فاطمه معصومه سلام الله علیها ♥
    مورد تشکر
    14,582 در 2,677 پست
    حضور
    73 روز 9 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

ولایت امیر المؤمنین علی (علیه السلام)

مراد از ولایت امیر المؤمنین (علیه السلام)، ولایت همه امامان معصوم (علیه السلام) است، چون آنجناب پس از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) نخستین و برترین و پدر و پدر امامان معصوم (علیه السلام) است، ولایت را به او نسبت می دهند وگرنه تردیدی نیست که اگر کسی به ولایت تمامی امامان معصوم (علیه السلام) ایمان داشته باشد و تنها ولایت یکی از آنان را نپذیرد، این اعتقاد برای وی سودی نداشته و فرقی میان او و کسی که رسالت پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) و ولایت امیر المؤمنین علی (علیه السلام) را انکار کند، نسبت. بی تردید شک در ولایت یکی از امامان معصوم (علیه السلام) کمتر از شک در توحید نیست، و اگر در برخی فرمایشات برگزیدگان الهی و گفتار برخی از بزرگان دین تنها به ذکر ولایت امیرالمؤمنین و یا ولایت علی (علیه السلام) بسنده می شود و این گونه متداول است، به جهت یاد آوری اصل و سرچشمه ولایت است و یا به سبب این است که ایمان به ولایت آن بزرگوار مشروط و منوط به ولایت یازده امام پس از ایشان می باشد. به تعبیر دیگر ولایت امیر المؤمنین علی (علیه السلام) عنوانی است بر ولایت دوازده امام، و اگر کسی مثلا تا امام چهارم یا ششم و هفتم را پذیرفته باشد و ولایت امامان دیگر را نپذیرد، در حقیقت ولایت امیر المؤمنین علی (علیه السلام) را هم نپذیرفته و عنوان شیعه به او تعلق نمی گیرد.

" فقط حیدر امیر المومنین است "

2.  

نوشته
    2,741
    صلوات
    12328
    دلنوشته
    15
    دلنوشته
    مورد تشکر
    14,582 در 2,677 پست
    حضور
    73 روز 9 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

فقط شیعه دوازده امامی

فرقه هایی که ولایت شماری از پیشوایان معصوم (علیه السلام) را پذیرفته و شماری را نپذیرفته اند و تحت عنوان فرق شیعه، معرفی شده اند راه را برای دشمنان شیعه باز کرده اند تا آنان به شماتت و سرزنش شیعیان برخاسته و بگویند: شیعیان اهل تفرقه اند و به هفتاد فرقه تقسیم شده اند!
    در حالی که ایمان به ولایت امامان معصوم (علیه السلام) ایمان به پیامبران الهی است. همانگونه که لازمه ایمان به پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) این است که به تمامی پیامبران پیش از او ایمان داشته باشیم، لازمه ایمان به ولایت علی (علیه السلام) هم این است که به ولایت یازده امام پس از او ایمان داشته باشیم و این را از فرمایش حضرت امام حسن عسکری (علیه السلام) به دست می آوریم که فرموده است:
    ألا ان المقر بالأئمة بعد رسول الله، المنکر لولدی، کمن أقر بجمیع الانبیاء و رسله ثم انکر نبوة رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) و المنکر لرسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) کمن انکر جمیع کالمنکر لاولنا، أما ان لولدب غیبة یرتاب فیها الناس الا من عصمه الله(29) آگاه باشید آنکه به پیشوایان پس از پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) اقرار دارد و پسرم مهدی (علیه السلام) را منکر است، همانند کسی است که به تمامی پیامبران و فرستادگان الهی اعتقاد دارد، اما منکر نبوت رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) است؛ و منکر رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم) همانند کسی است که تمامی پیامبران خدا را منکر است؛ زیرا فرمانبرداری از آخرین نفر ما مانند فرمانبرداری از نخستین نفر ماست؛ آگاه باشید برای پسرم غیبتی خواهد بود که مردم در آن دچار تردید می شوند مگر کسی که خدا او را حفظ کند.
    حضرت امام صادق (علیه السلام) فرموده است:
    ألمنکر لآخرنا کالمنکر لأولنا(30) منکر (ولایت و اطاعت از) آخرین ما مانند منکر نخستین ماست.
    پیامبر عظیم الشأن اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده است:
    ألأئمة من بعدی اثناعشر أولهم امیر المؤمنین علی بن ابی طالب (علیه السلام) و آخرهم القائم. طاعتهم طاعتی و معصیتهم معصیتی؛ من أنکر واحدا منهم فقد أنکرنی(31) پیشوایان پس از من دوازده نفرند. نخستین آنان امیر المؤمنین علی بن ابی طالب (علیه السلام) است و آخرین آنان قائم آل محمد (علیه السلام) می باشد، اطاعت از آن اطاعت از من، نافرمانی از امرشان، نافرمانی از من است و هر کس یکی از آنان را منکر شود مرا منکر شده است.
    و در جای دیگر خطاب به حضرت علی (علیه السلام) فرمود:
    یا علی! والذی بعثنی بالنبوة واصطفانی علی جمیع البریة لو أن عبدا عبد الله ألف عام ما قبل ذلک منه الا بولایتک و ولایة الأئمة من ولدک. بذلک أخبرنی جبرئیل (علیه السلام) فمن شاء فلیومن و من شاء فلیکفر(32). ای علی! قسم به آنکه مرا به رسالت برانگیخت و بر همه خلق برگزید، اگر بنده ای هزار سال خدا را عبادت کند، اعمالش پذیرفته نخواهد بود مگر به پذیرفتن ولایت تو و ولایت امامانی که از اولاد تو هستند و ولایت تو از کسی پذیرفته نیست مگر به بیزاری جستن از دشمنان امامانی که از فرزندان تو هستند، جبرئیل (علیه السلام) اینگونه مرا خبر داده است، هر که خواست ایمان بیاورد و هر که خواست کفر بورزد.

نوشته
    2,741
    صلوات
    12328
    دلنوشته
    15
    دلنوشته
    مورد تشکر
    14,582 در 2,677 پست
    حضور
    73 روز 9 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

ولایت امام زمان (علیه السلام)

پس امروز بحث از ولایت امیر المؤمنین علی (علیه السلام) در حقیقت سخن از ولایت حضرت بقیة الله الاعظم (علیه السلام) است، زیرا همان منصبهای الهی است. اگر ما، در این عصر، روز غدیر را بزرگ شمرده و آن را مبارک می دانیم، به معنی بزرگداشت و مبارک دانستن ولایت حضرت ولی عصر، حجة بن الحسن العسکری (علیه السلام) است و تجدید عهد ومیثاق و تأکید بر اقرار به ولایت اوست.
    چه کوته نگری و ساده اندیشی است، اگر نگاه به واقعه غدیر در حد نگاه به یک حادثه تاریخی باشد. حادثه ای که زمان وقوعش گذشته و ارتباطی به زمان ما و آرمان های دینی ما ندارد
    یاد آوری ندای آسمانی پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) در غدیر خم در معرفی امیر المؤمنین علی (علیه السلام) به سروش آسمانی من کنت مولاه فهذا علی مولاه که تا امروز در گوش جان مؤمنان طنین انداز است و به صورت زمزمه ای پایدار و سازنده در جان هر شیعه جاری است، تو گویی پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) همین لحظه، دست حضرت حجة بن الحسن (علیه السلام) را به عنوان پرچم هدایت برافراشته و می فرماید:
    من کنت مولاه فهذا، مولاه اللهم وال من والاه و عاد من عاداه وانصر من نصره واخذل من خذله هر که را من مولای او هستم این مولای اوست. پروردگارا! دوست بدار هر که را دوست بدارد و دشمنی کن با کسی که با او دشمنی می کن و یاری فرما هر که او را یاری کند و دلیل کن کسی را که خوارش کند.
    آری به راستی ولایت حضرت بقیةالله الأعظم (علیه السلام) روح غدیر است و وجود مقدسش، نوری است که تا قیامت بر پیکره غدیر می تابد و به آن هستی و گرمی می بخشد.
    بر این اساس، نگاه ما به غدیر، عمق بیشتری می یابد و این روز اهمیت فراوانی پیدا می کند! غدیری تابلوی آشکاری است در پیش روی حق جویان تاریخ که در آن، رسول نور، به قدرت و اراده حضرت حق، پرچم بلند هدایت را بر سنگستان سخت زمین به اهتزاز در آورده تا در ظلمت طولانی و سرد تاریخ، آنان را که در جستجوی نور و گرمی و نجاتند، نشانه ای باشد.

نوشته
    3,129
    صلوات
    138000
    دلنوشته
    81
    دلنوشته
    برای سلامتی تمام بیماران سخت و لاعلاج و عاقبت بخیری تمام جوانان . و ظهور مولایمان مهدی موعود.
    مورد تشکر
    15,186 در 3,080 پست
    حضور
    85 روز 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

"ابن عباس روایت میکند از رسول خدا (ص) که توجه کرد به علی علیه السلام و فرمود : " ای علی تو دروازه علم

منی و من شهر علمم .و نتوان داخل هیچ شهری شد مگر از دروازه ان شهر و دروغگوست کسیکه بگوید مرا

دوست میدارد و تو را دشمن دارد. زیرا تو از منی و من از تو . گوشت و خون و جان من و تو بهم امیخته

ظاهر و باطن من و تو یکی است . کسیکه فرمانبرداری از تو نماید سعید است. و انکه با تو ستیزد شقی است.

انکس که تو را دوست داشت سود برد و هر انکس که تو را دشمن داشت زیان کرد.

رستگار کسی است که خدمت و اطاعت تو را گردن نهد و بدبخت ان کسی باشد که از تو دوری گزیند و با تو مخالفت کند.

تو و امامان از فرزندان تو بعد از من مثل کشتی نوح اید. که هر کس اطاعت از حضرت نوح کرد نجات یافت. و هر کس تخلف کرد غرق شد.

"مثل اهل بیتی کمثل نوح من رکبها نجی و من تخلف عنها غرق. "

شما مانند ستارگان فروزان اسمان هستید که هر ستاره ای غروب کند ستاره دیگری طلوع نماید و تا قیامت

چنین باشد. " یا حق.
    عصر یک جمعه دلگیر دلم گفت بگویم بنویسم
    که چرا عشق به انسان نرسیده است
    چرا آب به گلدان نرسیده است
    چرا لحظه ی باران نرسیده است
    به هر کس که در این خشکی دوران به لبش جان نرسیده است
    به ایمان نرسیده است وهنوزم که هنوز است
    غم عشق به پایان نرسیده است
    بگو حافظ دل خسته ز شیراز بیاید
    بنویسد که هنوزم که هنوز است
    چرا یوسف گمگشته به کنعان نرسیده است
    چرا کلبه ی احزان به گلستان نرسیده است

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع